Schiphol dreigt „verzande" luchthaven te worden GELUKKIGE MOEDER m 19 "rTORT OPA KIP kon de nacht voor zijn 107e verjaardag maar niet slapen Actie piloten op touw om het vliegveld „besmet" te verklaren Enorme brand in Drents Ambonezenwoonoord Groot aantal rebellen sluit zich aan bij centrale leger WEERBERICHT PROJ ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KONFLIKT BIJ KLM ZAAK VAN DE DIRECTIE I KLM-vliegers willen spoedige oplossing van konflikt Politie Amsterdam wil salarisverhoging Eerste^Kamerleden naar deltawerken 88 GEZINNEN DAKLOOS Melding radio-Djakarta Russische schepen in haven Tandjong Priok GAILLARD KREEG VERTROUWEN MINISTER SUURHOFF STELDE DE KABINETSKWESTIE Bijdrage van rijk in premie voor werkloosheidsfonds zal tijdelijk worden verlaagd uit volle borst mee Jarige zong „Uren, dagen, maanden. Dreischor vierde het feest tot laat in de nacht PODIUM 'S AVONDS „MOOIE DAG, Iff Cl verdwijnt door DE BILT ZEGT Koud weer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwseh Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3962 Directeur: JACQ DE SMIT De Scandinavische vereniging, waarin al het vliegend personeel is georganiseerd van de maatschappijen, die in Zweden, Denemarken en Noorwegen zijn gevestigd, heeft eraan herinnerd, dat slechts eenheid een actie kan doen slagen. In een sympathiebetuigingstelegram aan de K.L.M.-vliegers deed de organisatie de suggestie verdere actie door de internationale federatie te doen ondernemen door de leden van de zusterorganisaties te adviseren geen vliegtuigen meer te bemannen van niet-Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, die bestemd zijn voor een dienst in het geregeld verkeer met Amsterdam. plaats vinden, des te spoediger zullen wij komen tot een bevredigende oplos sing, welke het bestuur noodzakelijk acht voor het opnieuw op gang bren gen van de KLM. Het bestuur is er zich dus van be wust, dat het in ons aller belang is, dat dit snel en zo effectief mogelijk ge beurt. Daartoe is noodzakelijk, dat naar die vorm van bemiddeling wordt gestreefd, die met redelijke zekerheid tot resultaat leidt. Indien een dergelijke actie zou wor den uitgevoerd, zou de Amsterdamse luchthaven door de gezamenlijke pilo- tenorganisaties „besmet" worden ver klaard, hetgeen betekent, dat ook de toestellen van bijv. de Sabena, de SAS, de Swissair, de BEA, de Pan American, de Finnair en andere maatschappijen, niet meer in het dagelijks verkeer Schiphol zouden kunnen aandoen. Te legrammen van sympathiebetuigingen en toezeggingen van steun bereikten de KLM-vliegers ook uit Groot-Brit- tannië, de Philippijnen, Australië, Pa kistan en België. De heer U. F. M. Dellaert, directeur van de Luchthaven Schiphol, heeft verklaard, dat op het ogenblik twee derde van het commerciële luchtver keer met Amsterdam is stilgelegd. Aan directe inkomsten uit hoofde van ha vengelden derft de luchthaven thans een bedrag van f 3000 per dag. Mocht de internationade federatie van vliegersorganisaties de suggestie van de Zweedse vereniging van vlie gend personeel overnemen, dan zou het luchtverkeer op Schiphol wel eens geheel stil kunnen worden gelegd. Dat betekent voorts, aldus de heer Dellaert, dat de cargadoors hun vrachten, die nu nog met de toestellen van de buiten landse maatschappijen, althans zoveel mogelijk, worden vervoerd, hun trans portmiddelen door de lucht kwijtraken. De schade, ook voor de industrie en de handel, die daaruit zou voortspruiten, kan niet worden overzien. Een woordvoerder uit regeringskrin gen heeft verklaard, dat het ontslagbe leid bij de KLM een zaak van de direc tie en niet van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is. De heren mr. J. A. W. Burger (Ar beid) en Chr. G. Matser (KVP) hebben aan de minister-president, de minister van Sociale Zaken en die van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen ge steld over het konflikt bij de KLM. 0 Dinsdagavond laat werd de volgen de verklaring bekend gemaakt door het bestuur van de vereniging van KLM- vliegers: Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers is van mening, dat de medewerking van derden wellicht noodzakelijk is om tot overeenstem ming te komen tussen beide partijen. Hoe eerder effectieve bemiddeling zal Wat betreft de weigering van de ontslagaanzegging van de beide gezag voerders De Laat en Metz, zo kan wor den verklaard, dat deze ontslagaanvra gen dinsdagmiddag door de juridische adviseurs van de vereniging bij de kantonrechter te Den Haag aanhangig zijn gemaakt. op een maandagavond gehouden- buitengewone vergadering der afdeling? Amsterdam van de Ned. Politiebond| die door circa 800 lagere politieambte naren werd bijgewoond, ook lede: van de andere politiebonden warenl aanwezig hebben vele sprekers hun! ontevredenheid geuit over het resul-| taat van de laatste salarismaatregelen] voor het overheidspersoneel (de loons verhoging van 3 procent). Tegen middernacht werd een motie| van het bestuur in stemming gebracht. Deze werd, aldus de voorzitter de heer] E. Knol, met meerderheid van stem men aangenomen. In de motie werd het beleid van het] afdelings- en hoofdbestuur en de alge-' mene centrale van overheidspersoneel! goedgekeurd, maar het ernstige mis-bjEen selukkitJP moedor met haar noegen uitgesproken over het bereikte™ gelukkige moeder met haar resultaat. gjonge zoon, gefotografeerd In het Voorts werd in de motie gewezen opgprinselijk paleis te Monaco: prin- „de zeer lage periodieken van vier ses Gracia met in haar armen groepen (agent, hoofdagent, wacht meester en wachtmeester le klas)" Het hoofdbestuur werd opgedragen' met alle wettige middelen te streven naar hetgeen de centrale politie-orga- nisaties gesteld hebben in hun tele gram aan de minister van Binnenland se Zaken en Justitie van 11 maart jl. Cvjaama niet ui naar ai prins Albert Gistermiddag omstreeks het middaguur heeft een enorme brand ge woed in het woonoord Schattenberg te Westerbork in Drente, waar Ambonezen zijn ondergebracht. Door de hevige wind heeft de brand een zodanige omvang aangenomen, dat vier barakken, waarin 88 ge zinnen (ongeveer 500 personen) waren gehuisvest, werden verwoest. De bewoners hebben in allerijl hun kamers moeten verlaten, zodat al hun bezittingen verloren zijn gegaan. Aanvankelijk ging het gerucht, dat enige kinderen in de vlammen waren omgekomen, maar dat is niet juist ge bleken. De kampraad heeft na de brand de balans opgemaakt, maar toen bleek, dat er alleen materiële schade was aangericht, maar die was dan ook bijzonder groot. De brandweren uit Assen, Rolde, Beilen en Westerbork, die direct ge waarschuwd werden, waren binnen de korst mogelijke tijd aanwezig, doch de brand had reeds een bijzonder grote omvang aangenomen. Brandende plan ken en stukken papier vlogen door het woonoord, zodat men de grootste moei te had verdere uitbreiding te voor komen. Om twee uur had men de laai ende vlammen bedwongen. Volgens het persbureau Antara wordt in een communiqué van het legerhoofdkwartier te Djakarta medegedeeld, dat een groot aantal rebellentroepen van midden-Sumatra zich bij de regeringstroepen heeft aangesloten. Daartoe behoren militairen, die onder het comman do van overste Hoessein hebben gestaan, alsmede studenten en bur gers, die waren gedwongen zich bij het opstandelingenleger aan te sluiten. Tenslotte wordt in het communiqué bekend gemaakt, dat de olieinstallaties bij Pakanbaroe intact zijn en dat de bedrijfsleiding en het personeel de arbeid hebben hervat. De tegenregering te Padang houdt volgens de uitzendingen van radio- Padang van dinsdag vol, dat Medan in haar handen is. Volgens radio-Padang zijn de be richten over de verdrijving der op standelingen uit Medan vervalst. Het radiostation, dat thans berichten uit zendt als „Radio-Medan" is, aldus ra dio-Padang, in het geheel niet radio- Medan, deze berichten die ais afkom stig van radio-Medan worden uitge zonden, zijn afkomstig van een zender, die de verslagen troepen der centrale regering ergens buiten Medan hebben opgesteld. Radio-Padang maakte voorts mel ding van gevechten te Prapat, in het westelijke deel van Sumatra, tussen troepen van de centrale regering en opstandelingen, waaraan vliegtuigen van de centrale regering zouden heb ben deelgenomen. GEEN HATTA Communistische en nationalistische jeugdorganisaties in West-Java hebben dinsdag laten weten zich te verzetten tegen de terugkeer van oud-vice-pre- sident Mohammed Hatta in de regering daar hierdoor de „koude oorlog tussen de westerse en commnnistische blok ken naar Indonesië zou worden ge bracht". Volgens het persbureau Antara zijn maandag tien Russische schepen in Tandjong Priok, de haven van Djakar ta, aangekomen. De schepen, die ge middeld 1.900 brt meten, maakten de reis naar Indonesië in ballast. Het socialistische dagblad „Pedo- man" in Djakarta meldde, dat volgens onbevestigde berichten de Russische schepen, die onderweg zijn naar Indo nesië, wapens meebrengen. In een bekendmaking van Djakarta, die door radio-Medan werd uitgezon den, werd medegedeeld, dat de vlieg- diensten op Medan, vandaag woensdag, zullen worden hervat. De premiervan de tegenregering Sjaffruddin, zei dinsdag in een radio rede, dat binnenkort geheel Sumatra in handen van de opstandelingen zal zijn. Hij zei dat Java, dat president Soekarno als zijn bastion beschouwt, ook spoedig in opstand zal komen. In het kamp werd natuurlijk een grote opschudding veroorzaakt. Het voornaamste probleem werd gevormd door de vraag, waar de 500 dakloze bewoners van het kamp de nacht zou den moeten doorbrengen. Men brengt momenteel de school lokalen, de schouwburgzaal en de loodsen van de genie daarvoor in ge reedheid. Vandaag zullen deze Ambo nezen vermoedelijk overgebracht wor den naar twee kampen elders. De plaatselijke afdeling van het Ne- derlandsche Roede Kruis te Wester bork zal een grote partij speelgoed uit reiken aan de Ambonese kinderen in het woonoord „De Schattenberg" te Westerbork. Dit speelgoed is afkomstig uit het centraal magazijn van het Jeugd Rode Kruis. Een aantal leden van de Eerste Ka mer zal vandaag in gezelschap van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een bezoek aan in uit voering zijnde deltawerken brengen. De werken in het Haringvliet en aan de stormvloedkering bij Capelle aan de IJssel zullen worden bezichtigd. De regering-Gaillard heeft dinsdag het vertrouwen van de nationale ver gadering gekregen. Volgens onofficiële cijfers bedroeg de meerderheid voor de regering ongeveer tachtig stemmen. De stemming ging over het voorstel tot grondwetswijziging ter stabilisering van het staatsbewind. De officiële uitslag was 282 tegen 196 stemmen. De tegenstemmers waren de communisten, de Poujadisten en de Gaillisten. De radicaal-socialisten van Mendes-France onthielden zich van stemming. De premier had aan de stemming de vertrouwenskwestie verbonden om te voorkomen dat de nationale vergade ring amendementen zou aanvaarden, welke de kracht aan het voorstel dat toch al een compromis tussen de regeringspartijen vormt zouden ontnemen. - WOENSDAG 1958 MAART „Maar ik en mijn huis, wij zullen de Here dienen." Jozua 2415b. Wij doen ons uiterste best onze woningen zo gezellig mogelijk in te richten. Wij willen sfeer en intimiteit. En de inrichting van onze wo ning is ook heel belangrijk. Wie daaraan geen zorg besteedt, be vordert de uithuizigheid. Er is meer nodig in uw wo ning dan sfeer en netheid. Het belangrijkste het beslis sende voor ons leven zelfs is dat wij in onze gezinnen de Here dienen, dat Christus het middel punt is, dat Hij onze gast is. Er mankeert veel aan uw huis, als Jezus daar niet woont. Dat ligt dan niet aan Hem, maar aan u. En dat kan anders worden. Dat moet anders worden. H.M. de Koningin heeft gisteren 'n bezoek aan de drie noordelijke provin cies gebracht. Dinsdagmorgen is in het „Deibel- kamp" te Den Helder, waar militairen van de Kon. Luchtmacht gelegerd zijn, een 20-jarige soldaat levenloos op zijn bed aangetroffen. Naar de nog onbe kende doodsoorzaak wordt een onder zoek ingesteld. DE MELKSLIJTERS in het westen des lands zijn de wanhoop nabij. Dit bleek in een vergadering van de Alge mene Vereniging voor Melkvoorzie- ning te Den Haag. Besloten is zich, na anderhalf jaar vruchteloos onderhan delen met het ministerie van Econo mische Zaken over een marge-verho ging, tot de Staten-Generaal te wen den. Succes van bewindsman in Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) MET 30 STEMMEN vóór en 23 tegen heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot tijdelijke wijzi ging van de werkloosheidspremie aan vaard. De voorstemmers waren de P.v. d.A.-fractie en de overgrote meerder heid der K.V.P.-fractie. De fracties van A.R.P., C.H.U., V.V.D. en K.V.P.-ers mevr. Luyckx-Sleijfer, We Gou, Van Lieshout en Kraaajvanger stemden te- gen. Eveneens verworpen werd een door de liberale fractieleiders prof. Mole naar ingediende motie, waarin aan de Kamer werd voorgesteld de verdere behandeling van het wetsontwerp aan te houden in verband met de wijzigin gen, die sedert de indiening van de rijksbegroting in de algemene finan ciële toestand zijn opgetreden. Tegen de motie stemden de P.v.d.A., de K.V. P., de A.R.; de voorstemmers waren de V.V.D., de C.H.U., de communisten en de K.V.P.-er Van Lieshout. Voor de stemming kwalificeerde minister Suur hoff de motie-Molenaar als een „vol slagen onaanvaardbare propositie". De aanneming van het wetsontwerp (waardoor o.m. de bijdrage van het rijk in de premie voor het werkloos heidsfonds tijdelijk zal worden ver laagd) betekende een succes voor mi- OPA KIP uit Dreischor mag dan gisteren al voor de 107e maal zijn geboortedag hebben herdacht, toch blijkt het beleven van zijn verjaardag steeds weer een groot moment voor hem te zijn. De oudste mannelijke inwoner van Nederland had er zelfs de nacht tevoren niet van kunnen slapen. - „Opa lag 's avonds laat nog wakker in zijn bed", vertelde ons de Hervormde predikant, tot wiens gemeente de jarige behoort, „en toen de klok twaalf sloeg, begon hij op z'n eentje het bekende gezang „Uren, dagen, maanden, jarente zingen". en ceremoniemeester De Laeter, terwijl cameramensen van pers en televisie oponhoudelijk hun toestellen lieten klikken en snorren. Het is een blijde feestdag geworden voor Opa, die met welgevallen ver nam, dat de oudjes van zijn dorp die hij ondeugend „de broelcies" noem de flink werden getracteerd. Ook zijn 80-jarige dochter genoot van de vele festiviteiten. En dat waren er nog al wat. Ook gistermiddag heeft de oude Jan Kip, dat lied nog tot de laatste woorden meegezongen, toen de oud jes van het dorp in de bejaardenso ciëteit zich van hun stoelen verhie ven en zijn lievelingslied lieten weerklinken. Dat was aan het eind van de toe spraak van de jonge, blozende domi nee, die, ondanks zijn amper dertig le vensjaren, Opa Kip en al de andere tientallen oudjes kwam vertellen, dat 107 jaar wel een hele leeftijd is, maar toch op de geschiedenis der mensheid een minuutje en op de eeuwigheid slechts een fractie van een seconde is. Tijdens die bijeenkomst van de be jaarden Dreischor telt maar liefst 140 „AOW-trekkers", hetgeen bijna 15 procent van het inwonertal is troon de Opa Kip trots op het grote podium, naast burgemeester A H. Vermeulen Nadat Opa Kip de vele gelukwen sen en cadeaus (w.o. een elektrische voetenstoof, dozen sigaren, tabak en fruit) met een vriendelijk knikje had aanvaard, trok alles wat lopen kon door het vlaggende dorp naar het huisje van de Kip-familie, waar de schooljeugd, versierd met feestneu zen en vlaggetjes, het speciale feest lied liet horen, dat de bovenmeester ter ere van Opa's verjaardag had ge maakt. Even keek Opa nog om de hoek, maar daarna moest het dorp zich maar zonder de nestor vermaken, want het was Opa's tijd om naar bed te gaan na deze mooie maar ook vermoeiende dag. Achter de harmonie „Crescendo" trokken de ouden van dagen arm in arm naar de zaal voor de speciale filmvertoningen voor de rijper-dan- rijpere-jeugd, om daarna op de Ring nog verscheidene rondedansjes bij het pierement te maken. Opa Kip zeeg vermoeid neer in de mooie leunstoel, die hem bij zijn 105e verjaardag door de dorpelingen was aangeboden, maar in het centrum van Dreischor begonnen de feestelijkheden toen pas goed. Het woord was nu aan de rijpere jeugd, die, opgedoft en goedgemutst, kwam genieten van filmvertoningen en muziek in het dorpshuit, cafés en schoolgebouw, of buiten op de Ring paradeerde langs de inmiddels ont stoken feestverlichting, die de histo rische dorpskerk in een romantische gloed zette. Tot diep in de nacht schal den de feestklanken door het dorp. Ter ere van die goeie ouwe Opa Kip, die nog altijd onbetwist alle Nederlandse mannen de loef afsteekt. Het was weer een beste feestdag ge weest. Niet alleen voor de speldjes verkopers, straatfotografen, draaireaed verkopers, straatfotografen, draaiorgel man, frites-verkopers, oliebollenbak kers, caféhouders en al die anderen voor wie Opa Kip nog altijd „handel" betekent, maar ook voor de bejaarden, die er eens gezellig uit waren, voor de schooljeugd, die een vrije middag had, en voor de oudere jongelui die in Drei schor doorgaans ook niet met een feestje verwend worden. En tenslotte ook nog voor de jarige zelf, die hoewel hij vrijwel niets meer ziet en ook doof begint te worden toch van de grote belangstelling om hem bleek te hebben genoten. Toen zijn kleindochter (die ook al tegen de 60 loopt) Opa om zeven uur de schoenen uittrok, verzuchtte hij ,,'t Was toch een mooie dag en een kinderlijk blijde glimlach trok over zijn 107 jaar oude gezieht. nister Suurhoff, maar bijzonder geluk- kig zal de bewindsman, die ook in dé ze Kamer verklaarde, dat een even tuele verwerping van het regerings voorstel voor de regering „onaanvaard baar" zou zijn, zich na afloop van het debat niet hebben gevoeld. Hij kon het in ieder geval doen met de waarschuwing, die de voorzitter van de K.V.P.-fractie, mr. Kropman, even voor de stemming liet hoi-en. De heer Kropman toch verklaarde met klem, at naar de mening van zijn fractie de minister het lot van dit wetsontwerp niet had mogen verbinden aan het lot van het kabinet. „Als deze methode wordt voortgezet", zo voegde hij er dreigend aan toe, „zal mijn fractie de consequenties daarvan aanvaarden. Het gaat hier namelijk niet om een of ander wetsontwerp, maar om de grond slagen van het democratisch staatsbe stel, dat beschermd moet worden te gen kabinetstyrannie". De verant woordelijkheid voor een kabinetscrisis wenste de meerderheid van 'sprekers fractie op dit moment echter niet te aanvaarden en daarom wilde de heer Kropman in dit geval volstaan met een waarschuwing, niet alleen aan het adres van minister Suurhoff, maar aan dat van het gehele kabinet. De woordvoerders van de twee grootste protestants-christelijke frac ties, de heren Van Bruggen (C.H.) en Schipper (A.R.), bleken echter niet be vredigd door minister Suurhoff's ver dediging in eerste termijn en kondig den tijdens de replieken aan, dat hun fracties tegen het wetsvoohstel zouden stemmen. Zij lieten dus hun bezwaren tegen het ontwerp zwaarder wegen dan het dreigement van de bewindsman. TALENTVOL Het valt overigens niet te ontkennen, dat minister Suurhoff een talentvol pleidooi voor zijn wetsontwerp heeft gehouden. Vorige week had hij, naar hij meedeelde, de op 11 maart door de Kamer aar voren gebracht bezwaren in het kabinet ter sprake gebracht. Bij dia gelegenheid is gebleken, dat een mo gelijke verwerping van het wetsont werp voor de regering „onaanvaard baar" zou zijn. De minister zette nogmaals uiteen, dat het ontwerp niet tornt (ook niet aan de toekomstige) aan de rechten der verzekerden, dat de reservevorming nauwelijks wordt aangetast (de wet telijke voorgeschreven reserve zal ruimschoots aanwezig zijn), en dat noch de werknemers noch de werk gevers meer zullen moeten betalen dan het afgelopen jaar. Het voordeel, dat dat werkgever en werknemers als ge volg van de maatregel ontgaat, be draagt 4 tot 8 cent per week. Het ontwerp beoogt slechts een an dere verdeelsleutel bij de premiebeta ling. Tekorten kunnen er niet door ontstaan. Ingezonden Mededeling (adv.) Enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Aanhoudend koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1