17 Padang-troepen bezetten vliegveld van Medan Export-financiering moet worden verruimd Zwakke plaats moet versterkt Vliegers staken zolang eis niet wordt ingewilligd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Purimfeest Hoofdstad van Deli voor alle luchtverkeer gesloten Tapanoeli (NootcUSumatra) in de rijen van de „rebellen" Uitgaansverbod ZWARE VERLIEZEN CENTRALE TROEPEN DEMAGOOG SOEKARNO aiMiHHMHI DE BILT ZEGT: Schraal weer ONTSNAPPING VAN K.P.M.-SCHEPEN REDELOZE AANVAL OP ONZE LOODSEN Kapitein Ter Poorten dient van antwoord Ds. Johannes te Breda bevestigd Eerste-Kamerleden bestudeerden ontwèrp-Deltawet Gamalenvissers zouden kleine zeevissers kunnen worden Stromenwijk Middelburg naar 7500 inwoners Aanvraag voor stichting Gcref. lagere school Ex-verloofde zoutzuur in 't gezicht gegooid KERNEXPLOSIE IN SOWJET-UNIE DIRECTIE KLM HANDHAAFT ONTSLAGBESLUIT TWEE VLIEGERS Schrijven aan regering en beide kamers van werkgeversverbonden Nauwe samenwerking op meststoffengebied VERKIEZINGEN MET „BAL NA" IN RUSLAND Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3960 •Directeur: JACQ DE SMIT MAANDAG 1958 MAART RADIO PADANG heeft zondagavond meegedeeld, dat troepen uit Midden-Sumatra, met de steun van overgelopen troepen van de cen trale regering, het vliegveld van Medan bezet. Volgens de radio werd de aanval ondernomen door het 131ste batal jon infanterie, en het derde regiment uit Tapanoeli, met de steun van artillerie. Deze strijdmacht bezette het vliegveld te Medan. De aan de centrale regering trouw gebleven troepen waren niet in staat, het vliegveld te verdedigen, aldus radio Padang, die hieraan toevoegde, dat brigade-generaal Djatikusumo, die in Noord-Sumatra het com mando heeft over de eenheden der centrale regering, Medan heeft verlaten en naar verwacht wordt, via de haven Belawan de vlucht zal nemen. Het regiment uit Tapanoeli, dat door radio Padang werd genoemd, behoort tot de Indonesische strijdkrachten in Noord-Sumatra. Later op de avond werd bericht, dat „geheel Tapanoeli steun verleent aan de tegenregering". trale leiding staan. Sumatra kan geen onafhankelijke staat zijn. 'Geen enkele Indonesische provincie kan alleen staan. Voor de welvaart van haar vol. keren moeten de provincies verenigd blijven'. De opstandelingenleiders van Mid- den-Sumatra hebben 'de strijd om de onafhankelijkheid verraden' en er zal streng tegen hen worden opgetreden. De president zei voorts, dat kolonel Sumuel, de opstandelingenleider van Noord-Celebès, van een Japanner wa pens had willen kopen, welke tegen de republiek zouden worden gebruikt. De koop was echter niet doorgegaan. Met uw hulp zullen wij deze verraders van de aarde wegvagen". President Soekarno heeft zondag middag, kort na zijn terugkeer van een reis door Java en Bali, een mas sabetoging voor het Merdeka-paleis in Djakarta toegesproken. Voor de betoging hadden tienduizen den zich verzameld op het Banteng- plein, vandaar zij in gesloten gelede ren naar het paleis marcheerden en voor de president defileerden, Er wa ren groepen gevormd van arbeiders, oudstrijders, studenten, boeren en mi litairen. Meer dan de helft van de be togers waren communisten. Sommige groepen droegen communistische vlag gen met zich mee en brachten met ge balde vuist de communistische groet. BERICHTEN, die later van radio Medan te Singapore zijn opgevangen, duiden er op, dat de troepen van de centrale regering te Medan wellicht met de opstandige troepen, die de aan val op het vliegveld hebben onderno men, een overeenkomst hebben aan gegaan. Radio Medan zond een geza menlijke verklaring uit van de mili taire commandant van Medan en van „de commandant van de operatie „Sa- bang Merauke", waarin wordt gezegd dat „om een burgeroorlog en bloed vergieten te voorkomen", zij waren overeengekomen om landingen van vliegtuigen en luchtlandingstroepen te Medan te zullen stoppen", In 't radio bericht werd niet verklaard, wat opratie „Sabang Merauke" is, of onder wiens commando zij staat. Aan de verklaring werd toegevoegd, dat te Medan een uitgaansverbod is af gekondigd tussen 22.00 uur en 06.00 uur plaatselijke tijd. Twee luchtvaartmaatschappijen heb ben zondag bekendgemaakt, dat Me dan voor alle luchtverkeer is gesloten. Het zijn de Malayan Airways en de Garuda Indonesian Airways. Radio Padang heeft zaterdag avond gemeld, dat de rebellen troepen zware verliezen hadden toegebracht aan Indonesische re geringstroepen, die woensdag in Pakanbaru geland waren. Volgens de radio werden van de 600 mili tairen die neergelaten werden, 150 gedood voordat zij de grond be reikten. Drie vliegtuigen waren neergescho ten en twee schepen, die versterkingen aanvoerden over de Siakrivier, wer den vernietigd. Voorts werd gezegd, dat 60 militai ren van de centrale regering zich over gaven aan de rebelllen Later zei radio-Padang dat kustbat- terijen in Padang zaterdag een korvet van de Indonesische marine buiten werking hadden gesteld. Het werd in noordelijke richting weggesleept door een ander korvet. Voordat het korvet buiten werking werd gesteld, hadden beide schepen fedurende vijftien minuten Padang eschoten, waarbij een tehuis voor moederzorg en het gebouw van de Bank Indonesië beschadigd werden, aldus de radio. President Soekarno heeft de opstandelingenleiders van Midden Sumatra „opportunisten, geen leiders" genoemd. Hij zei dit in 'n te Bandoeng gehouden rede, welke zondag door de Indonesische radio werd uitgezonden. Op een massabijeenkomst verklaar de hij, dat het voor het behoud van de vrijheid van Indonesië ënoodzake- lijk is, dat de provincies onder een- Na een spoedeisende vergadering heeft het bestuur van het Waterschap „Oud en Jong Breskens" te Breskens besloten, een telegram te zenden aan de minister van verkeer on waterstaat teneinde de grote bezorgdheid tot uit drukking te brengen over het feit, dat de zwakke plaats in de zeewering nog steeds niet werd verbeterd. Reeds in 1954 werd een deel der zeewering, ge legen tussen de Westhavendam en de nieuw aangelegde Veerhaven, als „zwakke plaats" aangemerkt. Rijks waterstaat ontwierp een plan, dat in houdt de aanleg van een dijk achter dit havengebied en verhoging van het duingedeelte, zodat de zeewering een hoogte zal krijgen van II meter plus NAP. In de afgelopen jaren werden enkele wijzigingen in dit plan ge bracht, doch tot dusver werd het nog niet ten uitvoer gebracht. Het bestuur van het Waterschap dringt er nu bij de minister op aan, de verbetering te doen plaats vinden vóór het aanbreken van het nieuwe stormseizoen, daar anders geen enkele verantwoording meer kan worden ge dragen. De totale lengte van dit on voldoende zeeweringsgebied bedraagt ruim 2,5 kilometer. Soedan heeft de Verenigde Arabische Republiek officieel erkend. Het wenst tot normale betrekkingen met Egypte terug te keren. Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende sneeuwbuitjes. Koud en schraal weer, met een matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.49 u., onder 18.49 u. Maan op 5.45 u., onder 17.10 u. Hoogwater dinsdag 18 maart: Vlissingen: 1.06 u. 1.80 m., 13.30 u. 1.93 m. Terneuzen: 1.35 u. 1.96 m., 13.57 u. 2.08 m. Wemeldinge: 2.44 u. 1.37 m., 15.04 u. 1.62 m. Zierikzee: 2.15 u. 1.14 m., 14.42 u. 1.37 m. Radio-Djakarta heeft zondag bekend gemaakt, dat de regeringstroepen aan de oostkust van Midden-Sumatra vrij dagmiddag Siak Sri Indrapura aan de rivier de Siak, ten oosten van Pakan baru hebben veroverd. De radio meld de voorts, dat het toezicht op de ver bindingslijnen in het "gebied en het vervoer van olie normaal zijn. Zaterdagavond verschenen de sil houetten van de drie K.P.M.-schepen Swartenhondt, Kalabahi en Banjoe- wangi aan de kim bij Sorong, op Ned. Neuw-Guinea, tezamen met de torpe- dobootjager „Evertsen". Allerwege was er grote vreugde de Nederlandse bemanningen en de geëvacueerden aanboord waren zeer dankbaar over het slagen van de onderneming. Voor de kans om uit Menado weg te komen, hadden ze gaarne de ont beringen van de reis over, te weten gebrek aan water en een minimale hoeveelheid voedsel aan boord der den zich aan boord van de K.P.M.- schepen. Behalve Nederlanders, bevon- schepen ook een Engelse familie, een Australiërs en een Nieuwzeelander, benevens Indiërs en twee vrouwelijke Engelse journalisten. De meeste passagiers verkeerden in de veronderstelling, dat de schepen zouden uitwijken naar Singapore, aan gezien de plaats van bestemming ge heim werd gehouden en in verband met het karakter der onderneming. De kapitein ter zee, C. ter Poorten te Vlissingen, directeur van het Loods wezen in het zesde district, heeft een rondschrijven aan zijn personeel doen uitgaan, waarin hij ijjn grote verontwaardiging uitspreekt over een artikel in het Belgische dagblad Le Matin, dat de Nederlandse loodsen onbekwaamheid verwijt en de vraag opwerpt, of het geen tUd wordt, dat de Belgische regering maatregelen neemt t.a.v. het loodswezen op de Westerschelde, of zoals het blad schrijft „onze" rivier. Dit artikel heeft onder het zestigtal Nederlandse loodsen te Vlissingen opschudding en verontwaardiging gewekt. „Een probleem, dat om een oplos sing vraagt", schrijft Le Matin boven het bewuste artikel, dat geschreven werd naar aanleiding van de recente aanvaring (11 februari jl.) tussen het Turkse s.s. „Aydin" en het Franse m.s. „Charles Tellier", nabij Bath. In het artikel worden tal van ver wijten gericht tot het loodswezen op de Westerschelde, die volgens de Ne derlandse loodsen alleen bedoeld kun nen zijn, om stemming te maken tegen de Nederlanders. „Met grote verontwaardiging heb ik, evenals velen onder u, kennis genomen van het tendentieuze artikel in Le Ma- tin, gericht tegen het Nederlandse loodswezen en tegen de Nederlandse loodsen in het bijzonder", schrijft kap. ter zee C. ter Poorten in een rond schrijven aan zijn personeel. „Behalve dat dit schandalige en las terlijke artikel allerlei onwaarheden bevat, wordt daarin een ernstige en beledigende insinuatie aan het adres van onze binnenloodsen gericht. Ik heb met de directeur-generaal contact op genomen, om na te gaan, op welke wijze tegen deze vuilschrijverij stelling genomen kan worden, terwijl hierover ook voeling zal worden gehouden met het bestuur van uw organisatie. Ik ben er van overtuigd, dat gij u door dit miserabele geschrijf niet van uw koers zult laten brengen en dat gij Ds. P. C. Roosenburg, thans te Amster dam heeft gistermiddag zijn opvolger, ds. H. Johannls als predikant van Breda, Den Bosch en Heusden in de Evangelisch Lu therse kerk te Breda bevestigd met een predikatie over Hebr. 1011 en 12. Johannes 1819 was de tekst, welke ds. H. Johannes had gekozen voor zijn in- tredeprediking. Aan het slot van zijn preek zei hij, dankbaar te zijn, hier predi kant te mogen zijn. „Ik heb al begrepen, dat ik me in Brabant niet zal behoeven te vervelen. Uitgestrekt is het gebied en vele zijn de mogelijkheden." De mosselcultuur zal naar het oordeel van sommige leden minder moeilijkheden opleveren. De garnalenvisserij, co ver volgden deze leden, wordt voornamelijk beoefend in Veere. Aangezien het tech nisch bezwaarlijk zal zijn een sluis in de te maken dam in het Veeregat te leggen, zal deze visserij uit Veere moeten ver dwijnen. Verplaatsing b.v. naar Colijns- plaat zal dan aanbeveling verdienen. Zulks zal echter geen blijvende oplos sing bieden. Wanneer immers de Ooster- schelde zal zijn afgesloten, zal ook de haven van Colijnsplaat van een verbin ding met de zee zijn verstoken. Deze le den vroegen dan ook, of het niet meer aanbeveling zou verdienen deze vissers om te scholen voor de kleine zeevisserij. Daarvoor zou dan een visserijschool moe ten worden opgericht. Deze leden ver trouwden, dat de regering te zijner tijd bereid zal zijn, daarvoor subsidie te ver lenen. Het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middel burg heeft de raad verzocht haar gel den te verstrekken voor de stichting van een van haar uitgaande school voor gewoon lager onderwijs in de Stromenwijk. Het bestuur grondt deze aanvraag op de uitbreiding van de ge meente Middelburg in 't Zand en om geving, alsmede op de plannen tot uit breiding, die aldaar nog bestaan. onverstoorbaar, met geloof in uw eigen kunnen en zeemanschap, voort zult gaan met de scheepvaart op de Schel de te dienen, zoals gij steeds hebt ge daan. Namelijk op „goede, brave, eer lijke en trouwe" wijze. Hiervoor staat bij bij de scheepvaart bekend en hier aan kan niemand en zeker geen jour nalist van Le Matin iets veranderen", aldus de directeur in het zesde dis trict. De politie te Hoogezand heeft een 23- jarige ingezetene van Hoogezand-Sappe- meer gearresteerd en overgebracht naar Groningen, waar hij ter beschikking van de officier van justitie is gesteld. De jon geman had aan het Schuitendiep te Gro ningen zijn gewezen verloofde, een 17- jarige ingezetene van Hoogezand, die daar met haar moeder wandelde zoutzuur in het gezicht gegooid. Sinds de verkering was uitgeraakt had de jongeman het meisje herhaaldelijk lastig gevallen. Het meisje werd vrij ernstig gewond aan haar gezicht en benen en moest in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen worden opgenomen. De Sow jet-Unie heeft zaterdag op „het gebruikelijke oefenterrein in Siberië" weer een proef met een kernwapen ge nomen, zo heeft de Amerikaanse commis sie voor kernenergie bekendgemaakt. Het was de derde Russische proef in twee da gen tijds waarvan Washington melding maakte. Ook ditmaal was de explosieve kracht van het wapen beneden het megaton-peil. Met een kernwapen van de megaton- klasse wordt een waterstofbom bedoeld. Een megaton staat gelijk aan een miljoen tot t.n.t. 0 Een vrachtauto met twintig gendarmes is vrijdag bij Medea, zuidelijk van Algiers in een hinderlaag van Algerijnse opstan delingen gereden. Vijftien man vonden de dood, de overigen liepen verwondingen op. Twaalf van de doden waren Moslems. „....Omdat voor hen de rouw veranderde in een feestdag.." (Esther 9 vers 22a, VANDAAG vieren de gelovige Joden het Purimfe^-t. Sinds de antisemietHaman in Perzië op gehangen werd aan de galg, die hij had voorbestemd voor de oude Mordechai en al de Joden in ballingschap. Omdat zoals het boek Esther ons verhaalt „dit de maand was, die voor hen van droefheid veranderde in vreugde en van rouw in een feestdagReden te over dus om feest te vieren. Jahweh had Zjjn uitverkoren volk voor de ondergang behoed. Voor ons mag het Purimfeest dan weinig betekenis hebben, het wonder op de dertiende van de maand Adar heeft ook ons iets te zeggen. En wel dit: deJahweh van het Joodse volk, de Almach tige, Die wonderen deed, is De zelfde van alle eeuwen. Ook nu nog kan Hij, Die ook onze Vader is, Zijn beschermende Hand naar ons uitstrekken, als we op de rand van een afgrond balance ren. Bij Hem is alles mogelijk. Daarop mogen we vertrouwen. Het besluit van de directie der K.L.M. niet in te gaan op het verzoek van de vliegers en het ontslag van de heren De Laat en Metz te hand haven, bereikte het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vlieger» zondagavond een kwartier voor president-directeur, de heer I. A. Aler dit nieuws op een persconferentie in Den Haag officieel bekend maak te. De heer Aler deelde mee, dat de vereniging van K.L.M.-vliegeri in haar vergadering van zaterdagavond een resolutie heeft aangeno men, die in de nacht van zaterdag op zondag ter kennis van de heer Aler is gebracht. In deze resolutie eisen de vliegers het aan de heren De Laat en Metz ge geven ontslag onverwijld ongedaan te maken en hen in hun oorspronkelijke functie en rang te herstellen. Indien deze eis niet zal worden ingewilligd MET KRACHT moet naar een zodanige herziening van onze export financiering worden gestreefd, dat Nederland niet achterblijft bij kredietfaciliteiten, welke onze belangrijkste buitenlandse concurren ten verstrekken. Zeer waarschijnlijk zal de jaarlijkse behoefte aan middelen voor de financiering van de export tenminste f 250 miljoen bedragen. Blijkens ontvangen gegevens kunnen onze concurrenten exportkredieten en kredietverzekeringen op snellere en gemakkelijke re wijze verkrijgen en afsluiten dan de Nederlandse industrie. Ver schillende bedrijven in Nederland hebben te kennen gegeven, dat zij hun uitvoer aanzienlijk kunnen opvoeren; zij worden echter belem merd door het ontbreken van financieringsmiddelen. DIT SCHRIJVEN de drie werkgevers bonden in een rapport, dat zij ter kennis heben gebracht van regering en staten- generaal. De drie verbonden zijn van mening, dat de Nederlandse credietverzekeringsmaat- schappij de behandeling van de aanvra gen van een kredietverzekering, die thans in verband met de overlegprocedure zeer veel tjjd vergt, tot het uiterste dient te bespoedigen. Dit zou bereikt kunnen wor den, als de regering de directie machtigt, zelfstandig over kredietaanvragen tot een zeker bedrag te beslissen. Voorts zijn de 3 verhonden van mening, dat de behandeling van exportkredieten en kredietverzekeringen gecoördineerd zou moeten worden in één lichaam en dat deze behandeling aan de hand van alge mene richtlijnen, welke soepel moeten worden gehanteerd, dient te geschieden, waarbij niet zozeer de nadruk moet wor den gelegd op de financieel-technische aspecten dan wel op de exportbevorde rende aspecten van de kredietverlening. Ter verbetering op korte termijn dienen ook de algemene banken in deze finan ciering te worden ingeschakeld. Ter wille van een duurzame oplossing zal gestreefd moeten worden naar een regelmatige toevloeiing van middelen naar de export-financiering-maatschappij. De verbonden denken in dit verband aan het plaatsen van obligatieleningen, en aan een grotere deelneming van de banken en de Institutionele beleggers in het ver mogen van deze Instelling. Tenslotte bepleiten de verbonden de Instelling van een raad van advies, waar- In ook de industrie is vertegenwoordigd. Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. te Utrecht, de Chemische fabriek Coenen en Schoenmakers N.V. te Veghel en de nieuwe Ned. Maatschappij tot vervaardi ging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten N.V. te SAS, VAN GENT, een dochtermaatschappij van het Franse concern Saint-Gobain, hebben een overeenkomst gesloten, waarbij een neuwe samenwerking op meststoffenge bied tot stand is gekomen. door de directie van de K.L.M., zou dit volgens de resolutie tot gevolg hebben dat alle hier te lande aanwezige vlieg tuigbestuurders zich met ingang van zondagavond 23.59 uur zullen onthou den van hun.diensten. De vliegers deelden bovendien mede, dat het aan de heren Ds Laat en Metz gegeven ontslag huns inziens on rechtvaardig is, omdat zij van mening zijn dat dit ontslag een aantas ting is van het recht der vliegers om zich door middel van hun woord voerders te uiten. Na overleg heeft da directie der K.L.M. da vliegers per brief ge antwoord, dat zij van mening is, dat het ont slag wel degelijk recht vaardig isen dat zjj ds redenen voor het ont slag volkomen steek houdend acht. De heer Aler zeide verder onder meer ten aanzien van de eis van de vliegers: „In klare taal betekent dit dos dat de vliegers in sta king zullen gaan en dat er een ernstige storing zal optreden in de var Nederland vertrekken de luchtdiensten". „Reeds zijn alle mogelijke maatre gelen getroffen om de passagiers en verladers hiervan in kennis te stellen. Er kan thans niet worden gezegd in hoeverre er in de eerste dagen nog op bepaalde lijnen kan worden gevlogen. Het ligt in de bedoeling om aan da hand van de ontwikkelingen na enkele dagen definitieve beslissingen hierom trent te nemen. Aan de passagiers en de verladers zal in die periode de no dige hulp worden geboden teneinde de hinder van vertragingen en ongerief tot een minimum te beperken". De president-directeur van de KLM besloot zijn uiteenzettingen met op te gesteld zal worden hoe de K.L.M.- merken dat hem mogelijk de vraag directie denkt uit dit conflict te gera ken. „Hoewel ik mij er volledig van bewust ben dat de oplossing er thans niet gemakkelijker op is geworden, vertrouwt de directie er toch op dat er spoedig wegen zullen worden gevon den welke zullen leiden tot een her stel der activiteiten van de K.L.M." zo zeide hij. Circa 120 miljoen kiezers hebben zondag in de Sowjet-Unie gestemd voor een nieuwe Opperste Sowjet, het uit twee kamers bestaande parlement van de Sowjet-Unie. In Moskou, dat in feeststemming verkeerd, hebben drie officiële Ame rikaanse waarnemers en westelijke di plomaten en journalisten een aantal stembureaus kunnen bezoeken. (In 1956 hebben Russische waarnemers de gang van zaken bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen kunnen vol gen). In een der stembureaus Li Moskou had men verkiezingen 'met bal na' georganiseerd. De kiezers brachten in een vertrek op de eerste verdieping hun stem uit', waarna zij in een zaal gelijkvloers dansten zolang het stem bureau open was.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1