15 m Tegenregering gelast arrestatie Soekarno VeekleM In Monaco troonopvolger geboren Deltawerken bij N.-Beveland Grote smokkelaktiviteit aan de Belgische grens Zomerzegelsmet Zeeuwse dracht \2e i Voor duinen tussen Westkapelle en Zoutelande redding onmogelijk Plannen voor het leggen van asfaltdijk bij Oranjezon PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mededeling van Radio-Padang Tegennnvasie op Java Auto in het water twee doden Honderden doden Pakanbaru bij Grote vreugde in het vorstendom Een zoon van bijna acht pond Altijd blijdschap Twee gezagvoer ders KLM ontslagen Huwelijk van Sjah en Soroja ontbonden Partij van bijna 9000 kg boter na lange achtervolgingsrit achterhaald 6c J Ie 5 U 5 Èt ZANDGROND WAS WAARDELOOS. Gevechten in Italiaanse Kamer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970} giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad ZATERDAG 19J8 MAART Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3959 Directeur: JACQ DE SMIT De revolutionaire regering van midden-Sumatra heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen president Soekarno en de leden van zijn regering als oorlogsmisdadigers. Dit is gisteravond door Sjafruddin, de premier der tegenregering, via radio-Padang meegedeeld. Luitenant-kolonel Hussein, de chef staf van de tegenregering, verklaarde, dat de bevolking van midden-Sumatra niet langer trouw aan Soekarno be hoeft te zijn als hoofd van de staat. „De bevolking van midden-Sumatra Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVER1NGBED De „Singapore Standard" heeft ge meld, dat troepen van de Indonesi sche buitengewesten een inval in Java zouden voorbereiden. Het blad ichreef dit te hebben vernomen van een „zeer hoge militaire koerier der opstandelingen", die van Celebes op weg was naar het legerhoofdkwar tier der opstandelingen in midden- Sumatra. Negenjarig kind overreden Gistermiddag omstreeks half vijf is het negenjarige jongetje G. M. W. uit Heugem bij Maastricht op de Ooster- weg aldaar door een personenauto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Het ventje was met een bal aan het spelen en trachtte voor de aan rijdende auto nog de bal van de weg te rapen, hetgeen voor hem noodlot tig werd. Gistermorgen vroeg heeft zich on der Bergschenhoek een ongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 32-jarige draaier G. M. W. te Rotterdam en de 64-jarige J. W., even. eens te Rotterdam. Een bestelwagentje, waarmee vijf mannen onderweg waren naar hun werk, reed tussen Terbregge en Berg schenhoek langs de Rotte, toen de be stuurder moest uitwijken voor een fietser. De auto begon te slingeren en reed tegen een brugleuning op. Twee handen klapten en toen schoot de be stelwagen het water van de Rotte in. Op de voorbank zaten drie personen, die zich wisten te redden. In het wa gentje op de achterbank zaten nog twee mannen, die bekneld raakten onder de losgeraakte achterbank. Eni ge tijd later werden zij uit de auto gehaald. Verdeling rentespaarbrieflening De N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten zal thans overgaan tot de aanbieding van leningen aan de ge meentebesturen uit de opbrengst van de rentespaarbrieflening 1957, voor zover deze opbrengst niet door de in schrijvers voor aanbieding aan be paalde gemeenten is aangewezen. wordt aangevallen en er is bloed ge vloeid. Hierover moet door de rege ring van Soekarno verantwoording af gelegd worden", aldus Hussein. Op een volksbijeenkomst in Solok heeft Sjafruddin gezegd: „Wij verkla ren, dat we Soekarno niet meer er kennen als president van de republiek en dat wjj hem niet meer trouw zijn". Volgens radio-Padang woonden on geveer 20.000 personen de bijeenkomst bij. Er zijn honderden doden gevallen bij de gevechten in Pakanbaru, zo heeft radio-Padang gisteren meege deeld. Radio-Padang zei, dat de slag om Pakanbaru nog voortduurt en dat twee schepen, die met versterkingen van de centrale regering de Siak-rivier op voeren door vuur van bazooka's tot zinken werden gebracht. Het zinken van de schepen betekent, dat de lucht landingstroepen van de centrale rege ring omsingeld werden en in de val zaten", aldus Padang. De legerwoordvoerder in Djakar ta heeft medegedeeld, dat de rege ringstroepen in de afgelopen nacht de pl-ats Rambai, het voornaamste oliecentrum van de Caltex in mid den-Sumatra, hebben bezet. Het Hr. Ms. Evertsen van de Kon. Marine heeft drie KPM-schepen naar Ned. Nieuw-Guinea gebracht. Aan boord bevonden zich evacué's uit de Minahassa. Het aantal Nederlanders op deze schepen bedraagt 90. Volgens Reuter zou premier Dju- anda hebben verklaard, dat Ameri kaanse wapens voor de opstandelin gen in midden-Sumatra zijn' afge worpen. Prinses Gracia van Monaco heeft gistermorgen het leven geschon ken aan een zoon. De jongen kreeg de naam van Alberg Alexandre Louis Pierre. Het kind, dat op een half ons na acht pond weegt, is automatisch de troonopvolger in Monaco. Prinses Gracia maakt het wel, de bevalling was zeer goed verlopen. Ook de toestand van de baby was uitste kend. Het is het tweede kind uit het hu welijk van prins Rainier met de vroe gere Amerikaanse filmster Grace Kel ly. Hun eerste kind werd op 23 janua ri 1957 geboren. Direct na het bekendworden van dit heugelijke bericht werd overal in het vorstendom de rood-witte vlaggen uit gestoken. „Verblijdt u te allen tijde. 1 Thess. 5 16. DE ZATERDAG wordt meestal met gejuich begroet. Dat bete kent immers: loon ontvangen en een vrij weekend voor de boeg. Daarom zie je op zaterdag veel opgewekter gezichten dan bij voorbeeld 's maandags. De apostel Paulus schrijft in zijn brief aan de gemeente in Thessalonisca ook over blijd schap. „Wees blij", zegt hij, „niet alleen zaterdags, maar te allen tijde". Dat valt voor ons niet mee. Maar Paulus bedoelt dan ook een geheel andere blijd schap dan die waarvan wij meestal genieten. Geen blijd schap om een vrije dag, geen vrolijkheid alleen om dat stom me loonzakje, maar geloofsblijd- schap. Uit en door zijn geloof kan een christen altijd echt blij zijn. Adenauer naar Londen Het „Foreign Office" heeft in Londen bekend gemaakt, dat bondskanselier Adenauer van west-Duitsland van 16 tot 18 april een bezoek aan Londen zal brengen. Men verwacht dat hij met premier MacMillan, die hem heeft uitgenodigd, besprekingen zal voeren over de vooruitzichten voor een top conferentie en de onderhandelingen over een Europese vrijhandelszone. Vandaag wordt e?n vrije dag gege ven. Op de foto zien we het voorlezen van de proclamatie, waarin de geboor te werd bekend gemaakt. Regeringscrisis in Zweden op komst? De drie niet-socialistische partijen van Zweden hebben het voorstel van de sociaal-democratische regering voor een verplicht ouderdomspensioen ver worpen. In de komende weken zal het blij ken of de regering dientengevolge zal moeten aftreden. Indien zij heen moet gaan, zullen er waarschijnlijk half mei verkiezingen voor de Twee de Kamer gehouden worden. De directie van de KLM heeft zich gedwongengezien ontslag op staande voet aan te zeggen aan de gezagvoer ders J. F. de Laat en L. Metz. De reden hiervoor is gelegen in door hen op 13 maart publiekelijk gedane mede delingen omtrent de KLM, welke van zodanige aard en strekking waren, dat het voortzetten van het dienst verband niet langer mogelijk bleek. In een communiqué van het kei zerlijk Perzische hof is vrijdag of ficieel bekend gemaakt, dat het huwelijk van de Sjah van Perzië en keizerin Soraja wordt ontbon den, omdat het kinderloos is ge bleven. Het besluit van een scheiding was gevallen na drie zittingen van de hof raad, waarop men eenstemmig van oordeel was geweest, dat een kroon prins en troonopvolger een recht streekse afstammeling van de sjah moet zijn. Krachtens het huwelijkscontract krijgt Soraja tien miljoen rial (circa 450.000 gulden) bij wijze van schadevergoe ding. Bovendien krijgt ze nog een maandelijkse uitkering. VOOR DE BELGISCHE douane is er de laatste dagen weer volop werk aan de winkel geweest. Want opnieuw hebben smokkelaars ge tracht een grote voorraad boter van Nederland naar België te bren gen.. Het zat de klandestiene handelaren niet glad: de Belgische douane-ambtenaren slaagden erin bijna 10.000 kg boter te achterhalen De mobiele tolbrigade van Eekloo kwam een auto van een smokke laar op het spoor, die met gedempte lichten uit de richting van Ne derland kwam. De brigade gelastte de chauffeur te stoppen, maar deza gaf hieraan geen gevolg. Integendeel, de smokkelaar gaf vol gas en reed door de barricades heen, die de douane-ambtenaren hadden op geworpen. Laureins verdachte handelingen van een paar personen op. De mobiele tol brigade van Eekloo werd hiervan op de hoogte gesteld en een uitgebreid onderzoek volgde. Na de stallen van enige landbouwers te hebben door zocht, vonden de brigademannen ten slotte de sporen van dieren, die over de grens waren gekomen. De sporen werden nagegaan tot in de stallen van landbouwer R. Daar werd men vier kalveren gewaar, van wie de boer geen eigendomspapieren kon overleg gen. R. ontkende iets van de herkomst van het rundvee af te weten. Niette min werd dit vee in beslag genomen. In een onbewoond huis in de wijk Oosthoek van St. Laureins bedroeg de buit van de Belgische douane een partij van 450 kg. roomboter, welke door „blauwers" daar was opgeslagen om later dieper ln België te worden gebracht. BIJ MIDDELBURG ONMIDDELLIJK zetten de douaniers de jacht in op de auto, maar deze tot stilstand te brengen gelukte niet zo gemakkelijk. Over verharde landwe gen ging de achtervolging door Ade- gem tot de rijksweg Gent-Eekloo-Bel- gische kust. De overvalwagen van de mobiele brigade volgde op zeer korte afstand, zodat de smokkelaar aan geen ontvluchting behoefde te denken. Even voor Maldegem, ter hoogte van de kruising van de weg Brugge-Knok- ke, trachtte hij nog zijn achtervolgers om de tuin teleiden door eerst de richting Knokke te kiezen en daarna de Brugse Steenweg op te rijden. In de straten van Maldegem, Donk en Sijsele werd het tempo nog opgevoerd. De grotere snelheid zou de chauffeur echter fataal worden, want te Male, drie kilometer van Brugge, slipte de aute en botste tegen een paal. De smokkelaar, die bij de botsing gewond raakte, zag geen kans meer om te vluchten. In de auto werden 8480 kg. Neder landse roomboter en vier kalveren, eveneens van Nederlandse afkomst, ontdekt. De smokkelaar, een inwoner van Maldegem, werd gearresteerd, terwijl de auto met boter en de die ren in beslag werden genomen. BU ST. LAUREINS De leden van de veldbrigade van Maldegem-Strobrugge merkten bij St.- Een beeld van de deltawerken bij Katseveer op Noord-Beveland waar na een jaar van hard werken een 300 meter lange en 80 meter brede bouwput zo goed als gereed is gekomen. Ook twee leidammen, die in de toekomst de schepen die de nog te bouwen schutsluis in moeten va ren zullen leiden, zijn gereed. Op de foto zien we een deel van de ringdijk met op de achtergrond een van de leidammen. TH- t? 1 c m 1 NEDERLAND MIBEMÏND Dit is de serie zomerzegels 1958, die binnenkort door de Nederland se P.T.T. zal worden uitgegeven. Alle zegels tonen vrouwen in kle derdracht en wel die van Zee land, Marken, Scheveningen, Friesland en Volendam. De kleu ren zijn resp. blauw, geel, kar mijnrood, bruin en paars. IN HET KADER VAN de versterking der zeeweringen in Zeeland zijn verschillende plannen in voorbereiding voor de versterking van enkele zwakke plaatsen op Walcheren. Naar het zich laat aanzien, zo vernemen wij van welingelichte zijde uit Den Haag, moeten de duinen tussen Zoutelande en Westkapelle als verloren worden beschouwd. Zelfs met zeer kostbare werken valt hier weinig of niets meer te doen en slechts een dijk kan hier nog uitkomst brengen. Het dijkslichaam zou dan samen komen te vallen met de thans nog aanwezige, uiterst smalle duinstrook. Voorts bestaan er plannen om een gedeelte van het waterwingebied bij Oranjezon te beschermen met een as faltdijk. Deze zou dan onder het zand komen te liggen, zodat de toestand voor het oog weinig verandering on dergaat. Maar wanneer het zand door bepaalde oorzaken zou verdwijnen, dan is daar nog altijd de asfaltdijk, die op deze wijze dus als „waker" dienst zal doen. In het verleden is over het algemeen (te) weinig aandacht aan de kustver dediging in de Walcherse duingebie den geschonken, hetgeen voornamelijk hieraan te wijten was, dat men deze zandgrond als volkomen waardeloos beschouwde. De laatste tijd is hierin echter verandering gekomen, omdat deze streken uit recreatief oogpunt van grote betekennis werden. Helaas dient echter geconstateerd te worden, dat voor verschillende plaat sen geen redding meer mogelijk is. Daarvoor Is te weinig aandacht ge schonken aan de verdediging der dui nen. Het sterkst spreekt dit wel voor burg, waar zestig jaar geleden duinen werden aangetroffen met een breedte, die varieerde van tweehonderd tot drie honderd meter en waar thans een dijk ligt, die steeds verder in de richting -an Domburg wordt doorgetrokken. Voor de badplaats Domburg wordt nog een mogelijkheid gezien om aan een verder afnemen van het duin te ontkomen. Want een zandbank, die zich langzaam langs de kust verplaatst, bevindt zich op het ogenblik ongeveer voor Domburg. Men is van oordeel, dat wanneer hier tijdig paalhoofden worden aangelegd, het strand van Domburg voor Walcheren behouden kan blijven en dat er wellicht nog zand gewonnen wordt. Dit soort dam men hebben trouwens al eerder hun deugdelijkheid bewezen, namelijk bij Oostkapelle. Tussen de Duinweg en 't Berkenbos zijn enkele jaren geleden over een afstand van ongeveer zestien honderd meter een 7-tal hoofden aan gelegd "en het strand is hier een stuk verbeterd. Bij Vrouwenpolder Van de zijde van de Polder Walche ren vernamen wjj nog, dat de duinen bij Vrouwenpolder uit een oogpunt van waterkering niet direltt als zwakke plaatsen gezien moeten worden. De achteruitgang, waarvan hier sprake is, wordt in dit verband van weinig be tekenis geacht, omdat achter deze 't gebied tussen Westkapelle en Dom-duinstrook een inlaagdfjk ligt. Te Middelburg (B.) hoorden douaniers van de rijwielbrigade langs het Leo- poldkanaal een verdacht geritsel aan de kant van het water. Dit trok uiteraard hun aandacht. Het bleek, dat zich ter plaatse smokkelaars op hielden. De heren werden echter zo verrast, dat ze het in de duisternis op een lopen zetten. Langs de oever- k -t lag een klein rubberbootje tus sen het struikgewas verborgen en ge reed voor de overt' ht. De douane snuffelde het bootje na en vond 40 kg Nederlandse boter. Boot en boter werden naar het grenska'ntoor over gebracht. Elders aan de grens tussen Zeeuwsch- en West-Vlaanderen klampten dou ane-ambtenaren een handelaar in lompen en oud ijzer aan, die met zijn karretje uit de richting van de grens kwam. Toen de douaniers zijn wagen tje doorzochten, nam hij de benen. De buit bedroeg twee zakken met ieder 20 kg. boter, die tussen het oud ijzer en de vodden waren verstopt. a Bij een vechtpartij in de Italiaanse kamer van afgevaardigden zijn gister ochtend vier afgevaardigden en drie zaalwachters, die probeerden de vech tenden te scheiden, licht gewond. De vechtpartij begon toen de neo fascist Domenico Leccisi verklaarde, dat het een schande was dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisanen naast de Italiaanse vlag had gewapperd. De linkse afge vaardigden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden mei opgeheven vuisten op de neo-fascis- ten toe. DE BILT ZEGT: Overdrijvende wolkenvelden Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1