Consument kan (dure) volle consument Kan (a melk gaan drinken 14 KPM- schepen opgebracht Vier van de zeven moties werden aangenomen Ontmoeting Eisenhower- MacMillan in juni Brandweer stichtte brand Regeringstroepen op weg naar Bukit Tinggi Drie jongens met auto op stap Padang opnieuw beschoten MELKPRIJSBELEID IN TWEEDE KAMER ROLLS ROYCE VOOR HET KONINKLIJK HUIS Landingen op Sumatra's westkust Parijse politie ontevreden Auto slipte; va der en dochter gedood Chroesjtsjef: de tijd is rijp Vrouw wilde man vergiftigen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BLIKGROENTEN Kunstmaan Duidelijke demonstratie van AR-fractie Wapens uit het buitenland? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; «iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek^abouters^O_cen£_perjwoor^ Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3958 Directeur: JACQ DE SMIT Schepen van de Koninklijke Ma rine hebben in de wateren tussen de Indonesische eilanden drie schepen van de KPM aangehou den en opgebracht. Van de zijde der marine voorlichtingsdienst vernemen wij dat verdere mede delingen nog niet worden ver strekt. Radio-Padang heeft meegedeeld, dat twee korvetten van de Indonesische marine Padang weer hadden bescho ten en dat kustbatterijen de schepen raakten. Volgens de opstandelingen is op de „Rajawali" een voltreffer ge plaatst. Het korvet zou een radio boodschap naar Djakarta hebben ge bonden om een dokter te zenden. Ingezonden Mededeling (adv.) Mocarontschotei net blikgroenten spendeboonfles, doperwtjes, worteltjes, blokjes worst, tofeUuur en ketchup Neem in 4 minuten klaar op tafel Koningin bezoekt „werkloosheidsgemeenten" H. M. de Koningin zal op dinsdag 18 maart a.s. een bezoek brengen aan enige der in het bijzonder door de werkloosheid getroffen gemeenten in de drie noordelijke provincies. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin binnenkort ook aan de provincie Noord-Brabant een dergelijk bezoek te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Het melkprijsdebat in de Tweede Kamer Is geëindigd in de aanne ming van vier en de verwerping van drie moties! Al deze voorstellen hadden betrekking op agrarische vraagstukken. De consument krijgt dus zijn (dure) volle melk en nieuwe soort boter. Ook de schoolmelk- voorziening is waarschijnlijk niet in gevaar. Dit alles neemt niet weg dat minister Vondeling stevig aan de tand is gevoeld. Het belang rijkste van deze soms bewogen vergadering was de duidelijke demon stratie van de anti revolutionaire fractie, die niet bereid was mede te werken aan een ministers- of kabinetscrisis. pachtwet 1 mei in werking treedt. De Kamer stelde, dat de eigenaar verbruiker minder krijgt dan hem oor spronkelijk is toegezegd. En dat de pachters, die wel reeds een pachtver- hoging hebben ontvangen, er op ach teruit gaan. Voor deze mensen zijn de pachten met ongeveer f 40 per ha ver hoogd, maar zij krijgen geen volledige compensatie, omdat minister Vonde ling zich niet aan zijn afspraak houdt. De bewindsman vond dit niet zo ver schrikkelijk. De socialist Vredeling ondernam een drieste poging om de vergoeding van Aanval op Egyptische ambassade in Saoedi-Arabië De Egyptische ambassade in Saoe di-Arabië is door de plaatselijke be volking aangevallen. De regering heeft direct maatregelen getroffen om het gebouw te beschermen. Dit is bekend gemaakt door radio-Mekka. de eigenaarslasten niet te laten door gaan. Dat was dus in ieder geval het breken met de afspraak, die verleden jaar is gemaakt. Maar deze motie werd verworpen. De moties-Biesheuvel (A.R.) over het overleg met het Landbouwschap en over de relatie pachtnormen en kost prijsberekening werden aangenomen. Ook de motie van de heer Van der Weijden (KVP) waarin gevraagd werd een nota over het structuurbe leid, werd aangenomen. De Tweede Kamer gaat nu op Paas- reces. VRIJDAG 1958 MAART „Wat betekent toch dat ge juich In de legerplaats?..." 1 Samuel 4 6a. HA, WIJ westerse mogendheden kunnen juichen. Ook Amerika heeft eindelijk succes met zijn kunstmaan. Hoera, dat zal ons de vrede waarborgen. Zo juichten ook de Joden, toen hun leger harde klappen had ge kregen van de Filistijnse stoot troepen. Neen, een atoombom of een kunstmaan hadden ze toen niet. Maar wel de Ark des Verbonds. „Haal-op die Ark", riepen de Israëli's in wanhoop en doodsnood. Zij riepen om de Ark, niet om de God van die Ark. Waarom juichen wij bij het suc ces van de Amerikaanse kunst maan? Waarop vertrouwen wij, nu deze satelliet ons te hulp komt? Al leen op het sterke Amerika? Of op God alleen? Als wij net doen als Israël destijds deed, zal ook ons juichen te vroeg zijn. God alléén regeert! Deze crisis zou ongetwijfeld zijn ont staan als de motie-Den Hartog (lib.) was aangenomen. In dit voorstel werd gezegd, dat het vertrouwen van de agrarische bevolking in dit melkprijs- beleid ernstig zal worden geschokt en de regering werd dan ook uitgenodigd om een nieuw melkprijsbeleid uit te ■tippelen. Onbegrijpelijk Deze motie bevatte zoveel kwalifica ties dat zij voor minister Vondeling onmogelijk aanvaardbaar kon zijn. Toch sprak hij dit „onaanvaardbaar' niet uit. Dit liet hij uit taktische overwegingen aan zijn partijgenoot Vredeling (soc.) over, die terecht opmerkte, dat deze motie een vol strekt gebrek aan vertrouwen bevat te in het beleid van minister Vonde ling en van het kabinet. De socialistische afgevaardigde be greep niet hoe leden van de „rege ringsfracties" deze motie, die mede was ondertekend door de heren Bies heuvel (AR), De Ruiter (CH) en Van Meel (KVP) konden steunen. Zou deze motie worden aangenomen, dan zou de socialistische Tweede-Kamer fractie zich nader beraden welke con sequenties daaruit getrokken moesten worden. Dat was dreigende taal. De fracties der AR en KVP waren niet bereid een crisis te forceren. Ook het merendeel der CH dacht er zo Premier MacMillan zal op negen eu tien juni te Washington besprekingen hebben met president Elsenhower, zo is in de Amerikaanse hoofdstad be kendgemaakt. De Britse premier zal op acht juni een promotierede uitspreken in de Pauw universiteit te Greencastle in de staat Indiana. De president had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem uit te nodigen voor een algemene ge- dachtenwisseling met hem en minister Dulles. De vorige maal, dat de twee regeringsleiders een bijeenkomst hadden, was In oktober 1957. over. Het resultaat was dat de liberale motie werd verworpen met 2299 stemmen. Voor stemden: VVD, SGP, CPN en de heren Van Meel, De Ruiter Schmal (CH) en Calmeyer (CH). Gevaar bezworen Het grootste gevaar voor minister Vondeling en het kabinet-Drees was daarmee bezworen. Dit wilde echter niet zeggen, dat de „regeringsfracties" van plan waren dit melkprijsbeleid nu met huid en haar te slikken. Dit beleid moge voor de consument lang niet slecht zijn, voor een „jonge" minister is het toch altijd verstandiger om niet in drie weken tijds vele penibele agra rische zaken overhoop te halen. De Kamer wilde deze voortvarend heid een beetje afremmen. Dat was de reden voor de indiening van de zeven moties. Het moet overigens toegegeven worden, dat minister Vondeling zijn nieuwe beleid op voortreffelijke wijze heeft verdedigd. Eigenaarslasten De meest vergaande van de aange nomen motie is afkomstig van de heer V. Koeverden (KVP). Daarin wordt minister Vondeling uitgenodigd om zich aan de eenmaal gemaakte af spraak te houden of 50 miljoen guf den uit te trekken voor de doorbere kening van de eigenaarslasten. Hoe wel de minister dit voorstel ten sterk ste ontraadde, werd het aangenomen met alleen de stemmen van de socia listen tegen. De bewindsman heeft reeds verklaard het onjuist te vinden zijn beslissing te herzien. Men kan dus aannemen dat hij deze motie naast zich zal neerleg gen. En dat betekent, dat er de ko mende maanden nog wel eens meer over dit vraagstuk gediscussieerd zal worden. Minister Vondeling acht zich niet ge bonden aan de gemaakte afspraak. In het afgelopen jaar hebben vele veehouder-pachters wel een melk- prijsverhoging gekregen, maar de pachten zijn niet verhoogd. Daarmee was een bedrag van f 12,5 miljoen ge moeid. „We moeten zuinig zijn met overheidsgelden", zo zei de bewinds man. Hij rekende uit dat de boeren dit jaar 5 8 pet. hoger inkomen ge garandeerd krijgen dan verleden jaar. Bij welke groep van de bevol king is dit ook gebeurd?" zo vroeg de heer Vondeling. Het Is de bedoeling dat de nieuwe In Parijs is gisteren op grote schaal brand gestichtdoor de brand weer. Een vijfendertigtal krotwo ningen in de wijk Menilmontant, op een heuvel aan de oostkant, die plaats moeten maken voor nieuwe huizen, heeft men op deze wijze op geruimd om tegelijkertijd gelegen heid tc hebben tot het opdoen van ervaringen welke de brandweer bjj de uitoefening van haar taak kun nen dienen. De tot vernietiging gedoemde wonin gen waren tevoren „ingericht" met oud meubilair, om de omstandig heden, die de brandweer bij het verrichten voor haar werk kan ont moeten, zo echt mogelijk te doen zijn. Wel werd, alvorens de brand stichters hun werk begonnen, nog een ronde langs de huizen gemaakt om er zeker van te zijn dat geen nietsvermoedende daklozen er on dertussen misschien een onderko men hadden gezocht. DE BILT ZEGT: Opklaringen Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opklaringen en in de ochtend op vele plaatsen mist. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Hoogwater zaterdag 15 maart: Vlissingen: 10.48 u. 1.53 m. 23.28 u. 1.43 m. Terneuzen: 11.16 u. 1.70 m., 23.56 u. 1.60 m. Wemeldinge: 12.08 u. 1.26 m., u. m. Zierikzee: 11.43 u. 1.08 m., u. m. Dit is de Rolls Royce, die deel uitmaakt van het wagenpark van het Koninklijk Huis, dat momen teel vernieuwd wordt. De wagen zal voor het eerst gebruikt worden tij dens het Britse koninklijke bezoek. De wagen is hier gefotografeerd op weg van Den Haag naar Utrecht; de bumper zit nog in carton ver- oakt en ook het kenteken is nog provisorisch. Kort na hun aankomst hebben de Britse en Amerikaanse bemidde laars in het Frans-Tunesische ge schil te Tunis in een van de rege ringsgebouwen een onderhoud ge had met de Tunesische president Habib Bourguiba. Hier ziet men van v.I.n.r. de Engelse economi sche deskundigen Harold Beeley, en de Amerikaanse plaatsvervan gend onderstaatssecretaris Robert Murphy in discussie met president Bourguiba. Bij Franeker is gistermiddag het driejarig zoontje Jacobus van de landbouwer W. in een sloot aqjiter het ouderlijk huis verdronken. Het regeringsgezinde blad „Suluh Indonesi'berichtte, dat regerings troepen een landing op de westkust van Sumatra hadden uitgevoerd en dat de troepen aan wal stormden De troepen zouden naar Padang opruk ken om de leiders van de revolutio naire regering te arresteren, aldus het blad. Noch Djakarta, noch Padang wilden dit krantenbericht bevestigen. Enige duizenden Parijse politieman nen hebben in het hartje van Parijs luidruchtig gedemonstreerd voor meer salaris en een grotere gevarentoeslag. Circa 7000 politiemannen in uniform en in burger verzamelden zich voor een stille protestdemonstratie op het plein bij de prefectuur, doch de be toging groeide uit tot een concert van politiefluitjes en autoclaxons. Toen 'n hoge functionairs van de prefectuur naar buiten kwam en tot stilte maan de, werd hij in het gebouw terug gedrongen, terwijl de verbolgen po litiemannen luidkeels „aftreden" rie pen. Later verzamelden zich een duizend tal politiemannen op de boulevard voor de prefectuur, waar zij het ver keer tot stilstand brachten. Een drie honderd man marcheerde fluitend langs de Seine naar het gebouw van de Nationale Vergadering, om daar aan hun eisen kracht bij te zetten. Er ontstonden grote verkeersopstop pingen. Met ingang van maandag a.s. wordt de losse melk in de stad Gro ningen met 1 cent in prijs verlaagd, n.l. van 37 cent op 36 cent. Dez prijs daling is een gevolg van de sanering, die enige maanden geleden is inge voerd en die kostprijsverlagend heeft gewerkt. De Indonesische regering heeft verklaard, de eerste slag tegen da opstandelingen van midden-Sumatra te hebben gewonnen met de ver overing van de stad Pakanbaru. Medegedeeld werd, dat de troepen nu op weg zijn naar het centrum der opstandelingen, Bukit Tinggi. Een woordvoerder van het Indone-van Caltex in goede welstand verke- sische leger vertelde, dat de regerings troepen een grote hoeveelheid wapens en munitie hadden buitgemaakt. Deze waren blijkbaar door vliegtuigen uit geworpen. i j zei voorts: Onze troe pen werden door de bevolking harte lijk ontva.jjsn. Tot slot zeide de woordvoerder, dat een onderzoek had aangetoond, dat de opstandelingen van plan waren de olie-installaties van de Caltex bij Pa kanbaru te vernielen maar dat de in vasietroepen dit plan verijdeld hebben. Meegedeeld werd, dat de employé's Gistermiddag omstreeks twee uur is op de weg tussen Zutphen en Vor- den een door de heer M. uit Eefde bestuurde auto vermoedelijk tengevol ge van de gladheid van de met sneeuw bedekte weg, geslipt en tegen een boom gebotst. De heer M. en zijn zesjarig dochtertje werden op slag gedood, mevrouw M. werd zeer ern stig gewond, het achtjarig zoontje iets minder ernstig. De gewonden zijn naar een ziekenhuis te Zutphen overge bracht. De familie was op weg naar de ouders van' de heer M. te Wichmond, die vijftig jaar getrouwd zijn. Het Indonesische leger heeft een nummer van het Amerikaanse week blad „Time", dat een uitvoerig artikel over president Soekarno bevatte, ver boden verklaard. Drie jongens uit Harkema-Opeinde, de 14-jaxige Tjipke en Wiebren van der B. en hun 15-jarig neefje Freerk gingen er vandoor met de personenauto van de kruidenier H. Tjipke, die weieens op een tractor had gereden, hanteerde het stuur. Zij toerden gedurende een uur met de auto in de omgeving, ramden onderweg een telefoonpaal en een heg en zetten daarna de aan een der portieren zwaar beschadigde auto weer voor de winkel van de heer H. neer. Daar werden zij ech ter opgewacht door de politie, die reeds gewaarschuwd was. De jongens werden ve.hoord en daar na naar huis gestuurd. Bang echter om hun ouders van het gebeurde te vertellen pakten ze hun fietsen en gingen er vandoor, de provin cie Groningen in. Zonder voedsel en zakgeld belandden zij in Delfzijl, De ouders merkten pas woensdagmorgen dat de knapen verdwenen waren. Opnieuw moest de politie er aan te pas komen. Het gelukte echter niet direct de jongens op te sporen. Pas gisterennacht kwamen Wiebren en Freerk eige- nerbeweging hongerig en vermoeid terug in Harkema-Opeinde. Tjipke durfde nog niet mee terug te gaan. De beide anderen hadden hem in Niekerk in de buurt van Marum achter gelaten. Volgens radio-Padang bereiden de opstandelingen een tegenaanval voor op het eiland Bengkalis aan de oost kust. Radio-Padang is sedert gister avond niet meer in de lucht geweest. Nikita Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Sowj et-commu nistische partij, heeft in een twee de brief in het Britse blad „New Statesman" verklaard, dat „de tijd rijp is" en dat de Sowjet-Unie een beroep op de westelijke mogend heden doet om van woorden op daden over te gaan, voor de hui dige kansen gemist worden. Men ban de rede en het geweten van de mens niet verzoenen met het dodelijke gevaar van een atoomoorlog, aldus Chroesjtsjef, „daarom zeggen wij: laten wij handelen, een absoluut verbod voor atoom- en waterstof wapens opleggen, de proeven met dia wapens onmiddellijk staken, en rede lijke controle instellen. De politie heeft de 33-jarige me vrouw F. M. A. van B.-G. uit Rotter dam opgesloten, omdat zij geprobeerd zou hebben haar 50-jarige man, de classificeerder G. H. van B., te ver giftigen. Er waren huwelijksmoeilijk heden, en zij had gisteren vergif (ver moedelijk muizentarwe) in zijn thea gedaan. Toen hij de thee had opge dronken kreeg zij spijt en biechtte op wat er gebeurd was. Zij rende daar op de straat op en vertelde een agent wat zij gedaan had. Hij zorgde er voor, dat de man direct naar het zie kenhuis werd vervoerd en de vrouw naar het politiebureau. De man heeft geen noodlottige gevolgen van het beurde ondervonden en maakt het goed.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1