Midden- Sumatra wordt gezuiverd Eerste Kamer debatteerde over verdeling werkloosheidspremie Kleine zelfstandigen krijgen extra verhoging kinderbijslag Ruim 400 Zeeuwse bedden voor Indon. repatrianten Landbouwschap acht besluit van regering onaanvaardbaar PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitslaande brand in flatgebouw ORGEL NAAR MIDDELEEUWS VOORBEELD Zware gevechten in Algerië Succes van Tweede Kamer Vaartuigen uit bouwpüt in het Haringvliet Helikopter maakte noodlanding Voor f 10.000 aan juwelen gestolen Fabriek uitgebrand in Schiedam Vertrouwen Meer economische steun voor Aziatische landen Dank zij oproep van minister Klompé Een brief aan de Kamerleden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oostc - L,e Cointre N.V., Goes. Abon",cf«rijs ƒ0,56 por week, ƒ2,10 p?r ma -nil, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. T-""— Zeeuwscli Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3956 Directeur: JACQ DE SMIT Het Indonesische legerhoofd- kwartier in Djakarta heeft bekend gemaakt, dat drie gebieden aan de oostkust van midden-Sumatra van „rebellentroepen zijn gezuiverd". In een legercommuniqué wordt meegedeeld, dat de officiële instan ties in deze gebieden trouw zijn aan de centrale regering in Dja karta. En legerwoordvoerder ver klaarde, dat de tegen de rebellen troepen in midden-Sumatra inge zette operaties vlot verlopen. In opstandelingenkringen in Singa pore is meegedeeld, drt berichten over een invasie „slechts betekenen, dat een eiland en enkele stranden zijn bezet". Het leger van Soekarno zal niet sterk genoeg zijn om naar het binnenland op te rukken. OP TOERNEE President Soekarno is gisteren naar oost-Java vertrokken als eerste doel van zijn reis van zeven dagen naar zuid-Celebes, Bali en enkele steden op Java voor een inspectie van de militai re installaties in zijn functie van op perbevelhebber der strijdkrachten, PROTEST De regering van Singapore heeft be kend gemaakt bij Indonesië te zullen protesteren tegen het besluit tot slui ting van het luchtruim boven midden- en zuid-Sumatr*., waardoor vliegtuigen op de route Singapore-Djakarta ge dwongen zijn een omweg van ruim 200 km te maken. Aan de regering in Dja- karta zal worden 'verzocht dit verbod in elk geval ten dele in te trekken. EVACUATIE De Standard Vacuum en de Shell hebben verklaard, gereed te zijn hun staf uit zuid-Sumatra terug te trekken. De Caltex heeft de evacuatie van vrouwen en kinderen van het olieter- rein Pakanbaroe naar Singapore vol tooid; de evacué's waaronder zich Amerikaanse, Engelse, Australische en Nederlandse en Indonesische onderda nen bevonden, werden naar Singapore overgebracht. SO WJET-SCHEPEN In Djakarta Is bekend gemaakt, dat de Indonesische regering een aanbod van de Sowjet-Unie voor de levering van tien Russische schepen met een to tale tonnage van 35.000 brt. heeft aan vaard. Volgens radio-Djakarta zal Indone sië deze maand vijf op de Duitse wer ven gebouwde patrouillevaartuigen voor de politie overnemen. WAPENS Het radio-station Padang heeft ver klaard, dat volgens de infanteriecom- mandant van Padang de studenten, die een militaire opleiding krijgen weldra zelf wapens zullen ontvangen. In ge heel midden-Sumatra worden door het Rode Kruis EHBO-cursussen gegeven, Omstreeks kwart over zes gister avond is brand uitgebroken in de vuilstortkoker van een groot flat gebouw op de hoek van de Benoor- denhoutseweg en de Van Alkemade- laan in Den Haag. Het vuur drong door m een flat woning op de vijfde étage en verniel de daar voor een groot deel de keu ken en een kamer. De brandweer bestreed de brand met vier stralen. Op een bepaald ojenblik sloegen de vlammen meters hoog op uit de koker en ontstond er een enorm rook- en stoomontwikke- ling. De aangerichte schade loopt in dt duizenden guldens. De bewoners van de flat op de vijfde etage zijn niet verzekerd tegen brandschade. Nog lange tijd moest men zich bezig hou den met behulp van lampen, met het nablussen. DE BÏLTZEGT: Opnieuw koud Plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier of daar mist, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Middag- temperaturen even boven het vries- ■pant. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.01 u., onder 18.40 u. Maan op 3.06 u., onder 11.54 u. Hoogwater donderdag 13 maart: Vlissingen: 7.52 u. 1.63 m., 20.33 u. 1.49 bi. Terneuzen: 8.16 u. 1.81 m., 21.01 u. 1.67 m. Wemeldinge: 9.17 u. 1.37 m„ 21.59 u. 1.20 m. Zierikzee: 8.49 u. 1.18 m., 21.28 u. 1.02 m. Te St. Hyacinthe in de Canadese staat Quebec wordt in het „House of Casavant" een orgel gebouwd, welks type teruggaat tot de 14e eeuw. Evenals in de middeleeuwen wordt ook thans het gehele bouw sel met de hand uitgevoerd en ko men er geen machines aan te pas. Links: het stemmen van de pij pen is een uiterst secuur werkje- Rechts: met groot vakmanschap wordt het klavier gebouwd en in elkaar gezet. Zestien Franse vliegtuigen hebben sterke stellingen van de Algerijnse verzetsstrijders in het bergmassief van Aures (Oost-Algerië) gebombar deerd, aldus berichten die in Algiers ontvangen zijn. Franse strijdkrachten zouden voorts in hevige gevechten gewikkeld zijn met een grote groep verzetsstrijders die uit Tunesië zijn gekomen. Volgens de berichten zou een Frans vliegtuig door het vuur van de rebel len zijn getroffen. Helikopters zouden Franse verster kingen aanvoeren. (V»n onze parlementsredactie) Het fel omstreden wetsontwerp tot tijdelijke wijziging van de verdeling der werkloosheidspremie zal ook in de Eerste Kamer de eindstreep wel halen. Gistermiddag heeft de Senaat dit voorstel van minister Suurhoff in behahdeling genomen en na alles wat er over is gezegd moet het uitgeslo ten worden geacht, dat de twee groot ste fracties, die van P. v. d. A. en K.V.P., ook maar het risico zonden willen lopen, dat er een kabinetscrisis ontstaat. De heer Van Wingerden (soc.) noemde het ontwerp „een ongelukkig stuk beleid", maar hij gaf tevens te kennen, dat de socialistische senato ren, zij het met tegenzin, het voor beeld van hun politieke vrienden in de Tweede Kamer zullen volgen en vóór het voorstel zullen stemmen. TEGEN De andere fracties (A.R., C.H., V.V.D. en C.P.N.) zuilen tegen stemmen. Daarover bestaat geen twijfel meer na alles wat de heren Schipper (A.R.), Van Bruggen (C.H.), Molenaar (Lib.) en Seegers (Comm.) te berde hebben gebracht. Zoals bekend stelt de regering in (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag een succesje geboekt. De duurte- bijslag voor de kleine zelfstandigen zal niet 5 doch 10 cent bedragen. Dit bedrag wordt in de kinderbijslag uit betaald. De regering had voorgesteld om de kinderbijslag wel met 10 cent te verhogen (als men minder verdient dan f 16 per dag) voor de loontrek- kenden. De kleine zelfstandigen met kinderen zouden echter met 5 cent genoegen mvten nemen. De gehele Kamer vond dit onjuist. Een amendement Van Lier (soc.) om de 5 cent te verhogen tot 10 cent werd dan ook z.h.s. aangenomen. Het was vrij verrassend dat staats secretaris Van Rhijn ditmaal niet het „onaanvaardbaar" uitsprak. Het amendement kost de schatkist 700 duizend gulden. Dit bedrag vond de bewindsman niet hoog genoeg om naar het uiterste redmiddel te grij pen. NIET TE HOOG Hij wees er echter op, dat de kin derbijslag voor de kleine zelfstandigen lager is dan voor de loontrekkenden, De ringdijk om de bouwput voor de sluizen in de toekomstige Haring- vlietdam is gisteren geopend om de nog in de bouwput liggende vaartui gen een uitweg naar open water te geven. Al eerder was een begin van een sleuf gemaakt en gistermorgen vroeg begon men deze met behulp van bulldozers en draglines door te trekken.- Cm elf uur was de verbin ding tussen het water in de bouw put en het open Haringvliet tot stand gekomen. Omstreeks half negen gisteravond hadden alle baggermolens, zuigers, drijvers en arken de bouwput ver laten. Het werk is geheel naar wens verlopen. omdat deze laatste groep premie be taalt. De uitkeringen voor de kleine zelfstandigen mogen niet te hoog zijn, omdat zij er dan bij de invoering van de algemene kinderbijslagwet er niet op vooruit gaan. Deze duurtebijslag geldt voor dit jaar. Staatssecretaris Van Rhijn kon niet vertellen hoe het volgend jaar met deze duurtebijslag zal gaan. Interpellatie over Nationale Reserve aangevraagd (Van onze parlementaire redacteur) De heer J. M. Peters (kath. v.) heeft gistermiddag de Tweede Kamer verlof gevraagd minister Staf te mo gen interpelleren over de reorganisa tie van de Nationale Reserve. Van daag zal over deze aanvraag worden bslist. het wetsontwerp voor het aandeel van het rijk in de premie voor het werk loosheidsfonds te verlagen. Tot dus verre betaalde het rijk 0,ö pet van deze premie, de werkgevers 0,4 pet van de werknemers ook 0,4 pet. Ten ein de de begroting sluitend te maken wil de regering nu de bijdrage van het rijk reduceren tot 0,4 pet,, zodat de verdeelsleutel dus wordt: een derde deel voor de werkgevers, een derde deel voor de werknemers en een derde deel voor het rijk. De totale premie voor de werkloosheidsverzeke ring zal in verhand hiermee worden verlaagd van 1,6 tot 1,2 pet van het loon. De verlaging van de rijks bijdrage betekent voor de schatkist een „winst" van f30,5 miljoen, waar van f7,5 miljoen zullen worden ge bruikt om de kinderbijslag voor de laagstbezoldigden te verhogen. De Tweede Kamer heeft_ het wets ontwerp eind vorig—jaar-aanvaard, maar dit geschiedde eerst nadat mi nister Suurhoff had laten uitkomen, dat een eventuele verwerping een kabinetscrisis tot gevolg zou hebben. Vrijwel de gehele Eerste Kamer heeft tijdens de chriftelijke behandeling de regering verzocht het ontwerp in te trekken en uit te zien naar andere middelen om het kastekort te dekken, Het kabinet bleek echter onvermurw baar en het ziet er niet naar uit, dat minister Suurhoff volgende week dinsdag, wanneer hij de Kamer zal antwoorden, concessies gaat doen. Betogingen in Cairo? Volgens het Turkse persbureau Sjark hebben in Cairo duizenden stu denten van de universiteit Foead de eerste betogingen gehouden, waarbij zij riepen „Weg met de dictatuur, geeft ons onze vrijheden terug". De politie verspreidde de betogers en verrichtte tweehonderd arrestaties. Een hefschroefvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft gisteren, kort na het ver trek van Keulen naar Brussel, nabij Huerth een noodlanding moeten ma ken. Volgens de eerste berichten zijn twee van de zeven passagiers gewond. Een van hen is in een ziekenhuis in Keulen opgenomen. Het vertrek van het toestel uit Keulen was aanvankelijk wegens mist en sneeuwval uitgesteld. Nadat het hefschroefvliegtuig tenslotte toch ver trokken was, moest het na verloop van tien minuten een noodlanding maken. Uit de woning van een industrieel aan de Rijnsburgerweg te Leiden, is gisteravond een étui met juwelen ter waarde van ongeveer f 10.000,ge stolen. De bewoner was met zijn echtgenote juist van vakantie terug gekeerd en had zijn bagage in zijn woning gezet. Daarna was het echt paar in de stad gaan eten. Tijdens deze afwezigheid is uit een van de koffers het étui met juwelen verdwe nen. De dief (dieven) had (den) zich door het uitsnijden van een ruit toe gang tot de woning weten te ver schaffen. Murphy en Bcelcy in Tunis De Amerikaan Murphy en de Brit Beely, die namens de V.S. en Enge land „goede diensten" verlenen in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië, zijn uit Parijs in Tunis aangekomen om te spreken met president Bourguiba. Gisteravond is brand ontdekt in een viertal fabriekspanden aan de West- vest te Schiedam. Aanvankelijk liet de brand zich nog niet zo ernstig aanzien, maar spoedig laaide aan alle kanten de vlammen op en het duurde niet lang of het grote centrale pand stond in lichter laaie. De brandweerlieden konden door moedig optreden het vuur tenslotte beperken tot het hoofdpand. Een schatting van de schade kon nog niet worden gegeven. Het pand was gevuld met board, eterniet en kostbare ma chines. De bond van margarinefabrikan ten heeft in een adres aan de Twee de Kamer geprotesteerd tegen de be doeling van de regering om de ophef fing van de mengverbod van boter en margarine te bevorderen om de be reiding van melange mogelijk te maken. WOENSDAG MAART Met mjjn God spring ik over een muur. Psalm 1830. Wij in Zeeland zijn zo bevoor recht nog een Bid-dag te kunnen vieren. Op de meeste plaatsen in ons land is het beperkt tot de avond, een Bid-stónd. Zien wij het nog als een voorrecht om met elkaar te bidden? Of is het de vrije dag, die ons aanlokt? Wanneer wij vandaag en mor gen, maar ook de volgende da gen tot onze Heer Jezus bidden, laat het dan niet alleen een af wachtend bidden zijn, maar een gebed in vertrouwen. „Met mijn God spring ik over een muur", zong de Psalmist. Zo machtig, zo groot is onze God. De acht ministers van buitenlandse zaken van de ZOAVO hebben gisteren verzoeken van de Aziatische leden Philadelphia, ThailanÖ en Pakistan om meer economische steun in gunsti ge overweging genomen. De Ver. Sta ten en Australië boden direct resp. twee miljoen dollar en een miljoen pond aan. De ministers, die te Manilla achter gesloten deuren vergaderden, gaven voorts machtiging tot een uitwisseling van inlichtingen met de NAVO. Huizen van Sjafruddin e.a. onder militair toezicht De plaatselijke militair commandant van Djakarta heeft bekend gemaakt, dat veertien woonhuizen, die eigen dom waren van de politieke leiders dia de zijde van de opstandelingen op mid den-Sumatra hebben gekozen, onder militair toezicht zijn gesteld. De hui zen hoorden o.a. toe aan Mohammed Natser, de voorzitter van de Masjumi, Sjaffrudin, de oud-gouverneur van de Bank Indonesië en premier van da tegenregering, die zich openlijk aan de zijde van de tegenregering hebben geschaard. De families van de betrok kenen mogen in de huizen blijven wo nen. De leider van de Hongaarse com munistische partij, Janos Kadar, zal tegen het einde van de maand een bezoek aan Oost-Berlijn brengen. De oproep van minister Klompe met betrekking tot de huisvesting van gerepatrieerden heeft, naar wij van het ministerie van maat schappelijk werk vernemen, ook in de provincie Zeeland behoorlijk weerklank gevonden. Reeds kwamen uit Zeeland een kleine honderd reacties binnen, betrek king hebbend op een of meer bedden bij particulieren. Zoals bekend heeft de minister ver zocht deze plaatsen beschikbaar te houden, omdat pas in uiterste instantie van deze huivestingsmogelijkheden ge bruik zal worden gemaakt. Begrijpe lijkerwijs heeft andere huisvesting de voorrang. Bijvoorbeeld in contractpen sions en in zelfstandige woningen. Na de oproep van de minister van maatschappelijk werk konden er in Zeeland nog 250 bedden in grotere en 150 in kleinere pensions voor de gerepatrieerden worden gecontrac teerd. Daarnaast zijn nog verschil lende woningen of gedeelten van huizen aangeboden. In enkele daarvan zullen kleine ver bouwingen moeten geschieden. Som mige van deze aanbiedingen betreffen tevens enkele jaren gratis wonen. De inrichting Overduin bij Oostka- pelle is ter beschikking gesteld voor chronisch zieken, circa 40 gerepatri eerde patiënten zullen daar verpleging kunnen vinden. Buitendien kan, zo no dig, beschikt worden over het zieken huis in Noordgouwe. In afwachting van de blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin van het vorstendom Monaco wor den vele voorbereidingen getrof fen. Soldaten brengen een vuur mond en munitie in gereedheid om de saluutschoten te kunnen lossen. Het Landbouwschap is ernstig ongerust over de wijze, waarop de regering de verwezenlijking van de doelstellingen van de landbouw politiek, te weten het verschaffen van bestaanszekerheid op het goed geleid sociaal en economisch verantwoord bedrijf meent te moeten benaderen. Het is van oordeel dat in deze benadering een principiële ombuiging van het tot nog toe gevoerde landbouwbeleid tot uiting komt. Het redelijk inkomen wordt niet alleen als doelstelling, doch ook als uitgangspunt genomen bij de bepaling van de garantieprijzen, los van de door het LEI berekende kostprijzen van de produkten, waarbij de verzorgingsgedachte op de voorgrond wordt gesteld. Het Landbouwschap constateert in een aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerichte brief, dat de beslissing van de regering tot verlaging van de ga rantieprijs voor melk onjuist en on aanvaardbaar is. Met grote klem ver zoekt het Landbouwschap aan de le den van de beide Kamers de regering in ernstige overweging te geven deze beslissing, die in brede kringen van de landbouw als onrechtvaardig wordt aangevoeld, alsnog te herroepen. Deze beslissing van de regering, zal naar de mening van het Landbouw schap ook invloed uitoefenen op het garantieprijsbeleid voor akkerbouw- dukten. Bejaarde dievegge betrapt Het perroncel van een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam heeft gisteren een 70-jarige vrouw betrapt op diefstal van een paar kousen. Op het politiebureau gaf zij een valse naam en en vals adres op. Bij na dere ondervraging noemde hij ten slotte haar ware naam. Zij was nog nimmer met de politie in aanraking geweest. Lager algemeen landbouwindexcijfer Volgens het centraal bureau voox de statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/ 501952/5. 100) in januari 103 tegen 108 in december 1957 en 114 in januari 1957. Het groepsindexcijfer voor de ak- kerbouwprodukten onderging weder om een lichte stijging, n.l. van 107 tot 108, vergeleken met januari van het vorig jaar (107) ligt het ook 1 punt hoger. Het groepsindexcijfer voor de vee- houderijprodukten liep, onder invloed van de lagere prijzen van schapen, paarden, eieren en melk, terug van 108 tot 104. Ten opzichte van da overeenkomstige maand van het vorig jaar (115) is het met 11 punten ge daald. Prins Albert van België, de jon gere broer van koning Boudewijn, is gisteren beëdigd als senator. Hij is vorig jaar 23 jaar geworden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1