INDONESISCHE troepen rukken naar PADANG op m r r 11 Londen onveilig door roofovervallen Djakarta neemt krachtige maatregelen menu Opstandelingen trekken zich terug in de oerwouden Vertrok directeur Zeeuwse Metaalmij naar Israël? Landbouwcomité ook ongerust over het melkprijsbeleid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweejarig kind door trein aangereden van de dag NEEM BLIKGROENTEN Zaak komt op 20 maart voor NIEUWE KOUDEGOLF OVER EUROPA St. Philipslander door autobotsing gedood Hooggeacht De 55-miljoen voor aanvullende werken Geen verklaarbare reden voor ongeval „Neutron" Adres aan Staten'Generaal Tweede kunstmuan goed te zien Smokkelauto reed op douane-wagen in Hongaarse priesters in de ban Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3955 Directeur: JACQ DE SMIT Vier jaar geëist in Bredase spionnagekwestie De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank, mr. Bins, heeft giste ren tijdens een zitting achter geslo ten deuren, vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de musicus S. D. van E. Deze wordt beschuldigd van spion- nage-activiteiten. Uitspraak over veertien dagen. Gaillards plan goedgekeurd Het Franse kabinet heeft gister avond de voorstellen van minister president Gaillard voor een verdedi gingsverdrag voor het westelijke bek ken van de Middellandse Zee en eco nomische samenwerking tussen de aan de Sahara grenzende landen goed gekeurd, aldus heeft de minister van voorlichting Claparede, meegedeeld. De trein, die gisteravond om acht minuten over zes uit Nijmegen ver trok in de richting Geldermalsen heeft bij de onbewaakte overweg Onderstal- straat te Herveld een tweejarig kindje van de familie Summeren aangereden. Het kindje, dat in de wachtpost bij de onbewaakte overweg woonde kwam om het leven. Het was met moeder aan de ene kant van de spoorlijn, terwijl vader aan de andere kant van de lijn met hout bezig was. Plotseling liep het kind bij moeder weg naar vader toe. Daarbij werd het door de trein gegre pen. Ingezonden mededeling (adv.) Pasteischotel van blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, worteltjes uit blik) en stukjes vlees, overgoten met pannekoekbeslag jin de oven) in 4 klaar op tafel Volgens in Singapore ontvangen, maar onbevestigde berichten, zouden 200 manschappen van het Indonesische leger het eiland Beng- kalis hebben bezet. Dit eiland ligt bij de oostkust van Sumatra en is een schuilplaats voor smokkelaars, die sigaretten naar Singapore smokkelen. Volgens deze berichten zou er niet gevochten zijn en hebben de opstandelingen zich teruggetrokken voor de komst van de troepen uit Djakarta. Ook zouden Indonesische troepen geland zijn in midden-Sumatra, Radio-Padang heeft echter van dit wapenfeit nog geen melding ge maakt. Drie schepen van de Indonesische en de Indonesiërs, die trouw bleven marine hebben de westkust van mid den-Sumatra beschoten en de opstan delingenleiders hebben verklaard, dat de „Gadjah Mada" vorige week met troepen aan boord nit Djakarta is vertrokken. BEWAKING Volgens passagiers, die gister avond uit Medan in Singapore zijn aangekomen wordt het vliegveld van Medan door gewapende mili tairen streng bewaakt. De vliegtijd van Singapore naar Djakarta zal meer dan 20 minuten langer duren door een besluit van de Indonesische regering om ruim 18.500 vierkante km. van het lucht ruim boven Sumatra te sluiten voor alle luchtverkeer. EVACUATIE Radio-Djakarta heeft in een uitzen ding, die bestemd was voor Padang, het Rode Kruis van Padang gevraagd de noodzakelijke maatregelen te tref fen tot onmiddellijke evacuatie uit west-Sumatra van de vreemdelingen Naar de „Volkskrant" meldt, is de directeur van de Zeeuwse Me taalmaatschappij, B. M., die 'n rol heeft gespeeld in de geruchtma kende schrootaffaire van enkele maanden geleden, uit ons land ge vlucht. Hij zou naar Israël ver trokken zijn. Onlangs was B. M. op vrije voeten gesteld. Van politiële en justitiële zijde kon men ons niet mededelen, of M. inder daad verdwenen is, in afwachting van zijn zaak op 20 maart a.s. in Den Haag. Wij kunnen slechts melden, dat M. thuis in Den Haag niet te bereiken is. Zoals men zich zal herinneren was West-Europa is gisteren door een nieu we koudegolf getroffen. Zelfs uit Napels wordt, evenals uit de Ita liaanse en Franse Riviera, sneeuw val gemeld. In de meeste delen van Frankrijk is het kouder d.n het ooit dit jaar is geweest. Verblindende sneeuwstor men en ij zei maakten het verkeer in het oosten van dit land zeer moei lijk. In Caen nabij de westkust werd de hulp van de brandweer ingeroe pen om de sneeuw te verwijderen van een circustent die dreigde in te storten. Ook in België bleef de temperatuur beneden nul en er viel opnieuw sneeuw in Vlaanderen. In Zwitser land was het eveneens zeer koud. In Zuid-Slavië kon het vliegveld bij Belgrado tengevolge van zware sneeuwval niet worden gebruikt. Op het Engelse Kanaaleiland Jersey, dat bekend is om zijn warme kli maat, werd het verkeer door een sneeuwstorm tot stilstand gebracht. Schotland en noord- en zuidwest Engelaftd hadden ook veel te lijden van sneeuw. 9 Bondskanselier Adenauer is gis teren in de Sint Andreasbasiliek te Keulen als ereridder in de Duitse orde opgenomen. Op- en ondergang van Zon en Maan: woensdag: Zon op 7.03 u., onder 18.38 u. Maan op 2.13 u., onder 10.58 u. Hoogwater woensdag 12 maart: Vlissingen: 6.41 u. 1.89 m., 19.16 u. 1.73 m. Terneuzen: 7.08 u. 2.07 m., 18.47 u. 1.91 m. Wemeldinge: 8.18 u. 1.54 m., 20.51 u. 1.40 m. Zierikzee: 7.49 u. 1.33 m., 20.21 u. 120 m. M. een van de drie leidende figuren van de Zeeuwse Metaalmij, die er van beschuldigd werden, dat zij de refe rendaris van het ministerie van econo mische zaken D. van der G. hadden omgekocht. De bedoeling van deze om koperij was de ambtenaar valse ver klaringen betreffende z.g. „derde lan- den-schroot" te laten afgeven een procedure, die het Vlissingse bedrijf voor vele honderdduizenden guldens illegale, extra-winst zou hebben be zorgd. Van der G. verblijft nog steeds in voorarrest. Wel is inmiddels komen vast te staan, dat het Office Commun des Consummateurs de Ferraille (OCCF) te Brussel van het Duitse bedrijf, de Hansa Rohstoffe A.G., een belangrijke schadevergoeding heeft geëist als com pensatie voor de bedragen die het OC CF op grond van Van der G.'s valse verklaringen had uitgekeerd. De Zeeuwse Metaalmij. trad op als agente van de Hansa in Nederland. aan de centrale regering. ONDERWIJS Het is niet de bedoeling, dat de Stichting Nederlands onderwijs in Indonesië zal worden geliquideerd. Hoewel in veel geringere mate dan tot eind vorig jaar, zal indien mo gelijk een aantal Nederlandse scho len in Indonesië in stand worden gehouden. Tot dusverre zijn ongeveer 120 on derwijskrachten naar Nederland te ruggekeerd. Dit is ongeveer de helft van het aantal, dat enige maanden geleden aan de stichting was verbon den. Van de ongeveer 85 scholen zijn er nu nog een dertigtal overgebleven. OLIE De Amerikaanse Caltex-oliemaat- schappij zal haar olieterrein Pakan- baroe in midden-Snmatra sluiten, al dus is gisteren bekend gemaakt. Er bevinden zich 600 Amerikaanse gezinnen op het terrein. Een vijftig gezinnen zullen op verzoek van de Indonesische regering worden geëva cueerd. Niet de gehele staf zal uit Pakanbaroe vertrekken. De sluiting van de olieterreinen be tekent voor de maatschappij een zwaar verlies. Radio-Padang heeft verklaard, dat de tegenregering bereid is te vechten om de Caltex-installaties. „Djakarta zal deze olie niet krijgen", aldus radio-Padang. Omstreeks vier uur gistermiddag is op de weg van Roosendaal naar Ber gen op Zoom een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 55-jarige heer Wesseiing uit St.-Philipsiand om het leven is gekomen. De chauffeur van een militaire wa gen was bezig om de remmen te pro beren. Toen hij afremde werd de wagen van achteren aangereden door een luxe auto met aan het stuur de heer Wesseiing. Hoe deze botsing ont staan is valt niet te zeggen. De auto van de heer W. werd totaal in elkander gedrukt, waarbij de bestuurder, die alleen in de wagen zat, zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij kort daarna ter plaatse overleed. Zoon van Saocd verlooft niet met Syrisch meisje Volgens het Syrische blad „Alnoes- jam" is de verloving van prins Cha- led, een zoon van koning Saoed, met een meisje uit Homs, door de vader van het meisje verbroken, „ten teken van afkeuring van het komplot, dat de koning tegen de Verenigde Arabi sche Republiek en zijn president, Abdel Nasser, heeft gesmeed". „Super Sabre" voor Amerika's bondgenoten? Van welingelichte zijde te Washing ton is vernomen, dat de Verenigde Staten Frankrijk en andere NAVO- landen hebben aangeboden straal jagers van het type F-100 „Super Sabre" te leveren. Tussen de Verenigde Staten en de belanghebbende landen wordt hier over onderhandeld. De „Super Sabre" heeft een maxi mumsnelheid van ruim 1.300 kilo meter per uur. Minister Ir. C. Staf heeft maan dagochtend op Zestienhoven een korte inspectievlucht met de Ne derlandse stuwstraalhelicopter „Kolibri" gemaakt. Tijdens de vlucht moest de minister een an der hoofddeksel dragen dan bij de rest van zijn bezoek; we zien hem hier in de helicopter zitten, terwijl hij de vlieghelm opzet. DINSDAG 1958 MAART maar het volk stelde hen hoog". Hand. 5 vers 13b. Dat wordt gezegd van de eerste Christengemeenten onder de apostelen. Wel een grote tegen stelling met vandaag. Waar geeft „het volk" nu nog hoog op van de gelovige christenen? Dat kan aan „het volk" liggen, maar zou het ook geen aanbe veling verdienen na te gaan in hoeverre de christenen er zelf debet aan zijn? Bij de eerste ge meenten lezen we van een „een drachtig bijeen zijn", „één van hart en ziel", en een voortdu rend „loven van God". Is er in onze kerkelijke gemeente nog iets overgebleven van dat alles? Wat weten we nog van échte eenheid, van eendrachtig bijeen zijn en werkelijk oprecht samen God loven? Zou „het volk" ons daarom niet meer zo hoog stel len? Noblesse oblige adeldom ver plicht. EN WAT VOOR ZEELAND 7 De eigen nieuwsdienst van het „Vrije Volk" meldt: De vijfenvijftig miljoen gulden, die de regering be schikbaar heeft gesteld voor de uit voering van aanvullende werken met een normaal karakter in de overheids sector, zijn, naar wij vernemen, als volgt verdeeld: Groningen 8,5 miljoen; Friesland 8,7 miljoen; Drente 11,3 miljoen; .- Brabant 7,9 miljoen. De rest van het bedrag gaat naar de streek rond Almelo (3,9 miljoen), de streek rond Kampen (1 miljoen), de streek rond Heerde (2,2 miljoen) en het gebied tussen de grote rivie ren (3,25 miljoen). Bovenop deze bedragen komt nog eens tien percent voor het uitvoeren van werken in de sector gebouwen, waaronder b.v. vallen scholen en groene-kruisgebouwen. De mogelijkheid bestaat dat deze laatste tien procent wordt verdub beld. Van het totale bedrag van 55 mil joen blijkt dus tot nu toe 46,75 mil joen te zijn verdeeld. ONZE MENING Indien juist is, wat het P. v. d. A.- dagblad klaarblijkelijk met enigs vreugde bericht, betekent dit, dat ge rekend met de 10 pet reeds 51% mil joen verdeeld is, zodat er, naar het schijnt, voor Zeeland niets, of althans heel weinig overschiet. Meisje uit raam van derde etage gevallen Gistermiddag om vijf uur is het Ei- jarige meisje L. P. uit de Bygantijn- straat te Rotterdam door een val om het leven gekomen. Het meisje zag kans op de derde etage een raam ta openen. Zij viel er uit en kwam op een noodtrap terecht. Het kind was op slag dood. Een moment tijdens de maandag gehouden vergadering van de in terparlementaire Beneluxraad in de Tweede Kamer, waarbij voor het eerst gebruik is gemaakt van de nieuwe vertaalinstallatie. Be langstelling voor de nieuwigheid was er genoeg; dat blijkt ook wel uit deze foto. DE BILT ZEGT: Weinig wind Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook opklaringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Middagtemperaturen om het vriespunt De raad voor de luchtvaart is in zijn gistermiddag gedane uitspraak over het ongeluk met het K.L.M.- vliegtuig „Neutron" bij Biak op 16 juli 1957 tot de slotsom gekomen, dat noch een vliegfout van de bestuur der, noch een technische storing het ongeval op overtuigende wijze kun nen verklaren, terwijl ook de ver onderstelling, dat een vliegfout en technische storing tezamen de oorzaak zouden zijn geweest, de raad voor niet te beantwoorden vragen plaatst. De raad is van oordeel, dat het maken van een low run tijdens nor male lijnvluchten dient te worden nagelaten. De omvang van de gevaren, die de nabijheid van de grond nu eenmaal oplevert bij starts en lan dingen, moet niet worden vergroot door zonder noodzaak op geringe hoogte te vliegen. Naar aanleiding van de grote on rust in landbouwkringen, ontstaan door de regeringsbeslissing inzake het melkprijsbeleid, heeft het Kon. Nederlands Landbouwcomité een adres gericht tot de leden van de Staen-Generaal, waarin het K.N. L.C. wijst op de ernstige gevolgen van de aangekondigde koerswijzi ging in_ het landbouwgarantiebe- leid voor de instandhouding van een verantwoorde landbouwpro- duktie. Met name wordt het loslaten van de kostprijsberekeningen als grondslag De tweede kunstmaan zal, volgens mededeling van de sterrenwacht te Utrecht, de komende dagen steeds beter te zien zijn, en in het weekeinde zal hij als een zeer helder stralende ster in de morgenuren recht over Nederland koersen. Hjj bevindt zich dan op een hoog te van ongeveer 750 km. boven het aardoppervlak. Sinds enkele dagen volgen in Lon den en omgeving de gewapende roof overvallen elkaar op. In nog geen week zijn er al vijf gevallen aange geven. De jongste overval geschiedde gis terochtend in Hatton Garden, een straat waar een aantal diamanthan delaars is gevestigd. De chauffeur van een bestelwagen, waarin horlo ges en edelstenen werden vervoerd, geopend, toen een man met een re volver in de hand op hem toekwam en hem dwong achter het stuur plaats te nemen en naar een stil straatje te rijden. Daar stonden twee medeplich tigen te wachten. Nadat men de chauffeur met behulp van een in chloroform gedrenkte lap buiten ge vecht had gesteld, verdwenen de overvallers met een deel van de la ding, waarvan de waarde op vele had juist de achterdeur van de auto duizenden ponden wordt geschat. VERDACHT Van een overval, die vrijdag werd gepleegd, worden drie Cyprioten ver dacht. Een van hen zou ook gelden hebben ingezameld voor de Cypri sche verzetsbeweging „Eoka". Bij deze overval werd een 25-ja- rige liftbediende doodgeschoten. De overvallers, die het gemunt hadden op de lonen van de arbeiders van een fabriek, konden van de 4.000 pond (ruim 40.000 gulden) maar 120 pond op een vlot aan het spelen en raakte te pakken krijgen. bij het afduwen te water. van het garantiebeleid onaanvaard- baar geacht, evenals het niet nakomen, van de belofte, die de regering het vorige jaar heeft gedaan inzake de doorberekening van de kosten van grond en gebouwen. BESLISSING HERZIEN Bij de Kamerleden is er op aange drongen de regering te verzoeken haar beslissing te herzien, daar anders de ontstane vertrouwenscrisis in de ver houding tussen de landbouwbevolking en de minister van de landbouw zal blijven voortduren en een constructie ve samenwerking onmogelijk zal ma ken. Indien de regering haar beslissing inzake het melkprijsbeleid 1957-1958 handhaaft zal een verdere loyale en opbouwende samenwerking van de ge organiseerde landbouw met de minis ter, die de verantwoordelijkheid voor dit beleid heeft aanvaard, welhaast on mogelijk geworden, aldus het adres. Bij Turnhout in België is een auto van een botersmokkelaar, ingereden op een patrouille-auto van de Belgi sche douane. Hierbij zijn vier Belgi sche douaniers gewond. Twee van hen ernstig. De bestuurder van de smokkelauto wist te ontsnappen. Later is in Turn hout evenwel een man aangehouden, die zich met verwondingen bij het ziekenhuis in de stad had gemeld. In Vaticaanstad is gisteren officieel de excommunicatie bekend gemaakt van drie Hongaarse r.k. priesters, dia lid zijn gebleven van het parlement e doorgegaan zijn met het ontplooi en van politieke activiteit in weerwil van een verbod van het Vaticaan. De maatregelen betreft de geeste lijken Richard Horvath, Nicholas Be- resztocky en John Mate. In de Delfshavense Schiete Rot terdam is gisteravond omstreeks half zes het 8-jarige jongetje D. A. A. H. te Rotterdam verdronken. Hij was

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1