DJAKARTA DREIGT MET TROEPENLANDINGEN 10 Pamfletten uitgeworpen boven Padang Open brief aan herv. gemeenten in Overijssel over kernwapens Verzwaring van dijken Westerschelde vergt bedrag van 400 miljoen Guerilla van soldaten der opstandelingen Compromis tussen Djakarta en Padang vrijwel uitgesloten Aziatische landen moeten een vredeszöne vorm en PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NOG GEEN VERLOVING Soekarno en Hatta uitgepraat? Motorrijder uit Axel gedood Belgisch schip op mijn gevaren Tewaterlating Argo chios te Vlissingen Voorstel van Rusland Geen ge-maar Vechtpartij op Ned. schip Drie vliegtuigen neergestort C,H U-forumbijeenkomst in Wissenkerke Zal hevelinstallatie in Veersegat wel het vereiste nut afwerpen Vliegtuigbotsing bij Okinawa Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3953 Directeur: JACQ DE SMIT 400 Nederlanders uit Palembang vertrokken Ongeveer 400 Nederlanders zijn tus sen december vorig jaar en eind fe bruari uit Palembang in Zuid-Suma- tra vertrokken, zo heeft het Indone sische persbureau Pia bericht. De meesten van hen waren werkzaam bij oliemaatschappijen en handels ondernemingen. Dienstplicht voor studenten Radio-Padang heeft meegedeeld, dat voor studenten in Bnklt Tinggi de dienstplicht is ingevoerd. De stu denten zijn reeds in opleiding in de districten Padang, Panjang en Paria man. 0 De chefstaf van de Indonesische lucht macht, Suryadarma, heeft zaterdag een verordening uitgegeven over het vorde ren van particuliere vliegtuigen. Hierin wordt gezegd dat de binnenlandse toe stand het noodzakelijk maakt, dat in het belang van de veiligheid en de defensie Vliegtuigen worden gevorderd. Volgens radiO'Padang heeft de Indonesische regering ge dreigd „zeer sproedig" troepen op Sumatra te laten landen. Volgens radio-Padang was deze bedreiging vervat in strooi biljetten, die zaterdag door de Indonesische luchtmacht boven Padang zijn uitgeworpen. In de biljetten, werd de bevolking gezegd niet bij het plaat selijke vliegveld te komen en de stad te verlaten. De kansen op een compromis tussen de centrale regering en de re volutionaire regering in Padang zijn volgens politieke waarnemers in Djakarta vrijwel tot nul gereduceerd. Enige dagen geleden baseerden de gematigde politici hun hoop op de besprekingen tussen Soekarno en Hatta. De bijeenkomst, die vrij dag tussen hen zou worden gehouden, is echter niet doorgegaan en volgens linkse, regeringsgezinde kringen zullen er in de toekomst geen besprekingen meer worden gehouden. Zondagochtend te kwart voor zeg von den arbeiders, op weg naar htm werk, een motorrijwiel in de bocht van het rijwielpad van Terneuzen naar Sluiskil. De gemeentepolitie werd hiervan op de hoogte gebracht en stelde een onderzoek ln. Het bleek te zijn de varensgezel P. P. de W. uit Axel. De vermoedelijke oor zaak van het ongeluk is een te grote Snelheid in de bocht. Het 8805 brt metende Belgische s.s. „Lusambo", onderweg van Antwerpen naar Matadi, dat omstreeks 7.50 uur zondagochtend Vlissingen passeerde, Js ongeveer 11 uur in de nabijheid van het lichtschip Westhlnder op een mijn gevaren. Er waren geen slachtoffers te be treuren. Wel Is er averij. De „Lusambo" Is des middags om 8.45 uur te Vlissingen binnengelopen. Na een onderzoek door rijkswaterstaat en de scheepvaartraad is het om 6.15 uur op eigen kracht uit Vlissingen ver trokken, geassisteerd door de 'Scaldis' en de "Elizabeth Letzer' die resp. uit Vlissingen en Zeebrugge te hulp wa ren gesneld. Beide schepen zullen de „Lusambo" escorteren naar Antwer pen. Het schip was voornamelijk geladen jnet ijzer. De mijn lag onder de water- Op de werf van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen ls zater dagmiddag het motor-vrachtschip Ar- ro Chios, groot 14.260 ton dwt te wa ter gelaten. Het ls het derde schip van de serie van tien welke „De Schelde" ln opdracht van de stichting Neder landse scheepsbouw export centrale bouwt voor rekening van de „shipping levelopments corporation" te Panama. Na afloop van de voorspoedige te waterlating, die werd verricht door de Khtgenote van de president-directeur van „De Schelde" mevr. E. Hupkes- van Damme, verzamelden de genodig den zich in het „Scheldekwartier". Gelukwensen werden gesproken door mr. W. Fenenga namens de stichting Nederlandse scheepsbouw export cen trale, mr. J. C. Yemelos, die namens de eigenaars van het schip sprak en die een studiebeurs van 500 pond ter beschikking stelde voor personeel der scheepswerf. De secretaris van de Griekse ambas sade, de heer G. Kalitsounakis sprak de dank van zijn regering uit aan de eigenaars van het schip voor het feit, dat zij besloten hebben, dat deze sche pen zullen varen onder de nationale vlag, dus de Griekse. Gisteren heeft een Rotterdamse slga- rettenfabriek aangifte bij de politie ge daan, dat onbekenden hadden ingebroken en een partij van enige tienduizenden sigaretten weggenomen. Krantenverkopers in Djakarta liepen zaterdag met borden met opschriften, waarin Hatta wordt beschuldigd de op standelingen te verdedigen. Drie voorwaarden Volgens de berichten uit de links georiënteerde bronnen heeft Hatta drie voorwaarden gesteld voor zijn terug keer in de centrale regering: 1. Herstel van de status quo van voor het ultimatum van midden-Suma- tra aan de centrale regering; 2. Ontbinding niet alleen van de re volutionaire regering in Padang, maar ook van het kabinet Djuanda in Dja karta en 3. De vorming van een presidentieel kabinet met Hatta als minister-presi dent of indien Soekarno de regering zelf wil leiden als vice-premier. Gematigde politici in Djakarta slui ten overigens de mogelijkheid niet uit, dat Soekarno en Hatta nog een ont moeting zullen hebben voordat het staatshoofd 11 maart naar Makassar vertrekt. Radio-Padang heeft meegedeeld dat brandwonden is overleden. de Indonesische regering „haar dreige menten had laten vergezellen" door "n aanval met bommen en boordwapens op een brug bij Kelumpang, ten zul den van Padang. Guerilla In kringen van de opstandelingen in Singapore is verklaard, dat indien de troepen van de centrale regering in grote getale nabij Padang aan land zouden worden gezet, de opstandige strijdkrachten niet zouden trachten tegenstand te bieden, maar zich in het oerwoud zullen terugtrekken. Van daaruit zal dan een guerilla worden gevoerd. De opstandelingen zouden voorts de verbrande aarde politiek toe passen en er voor zorgen, dat de re geringstroepen geen voedsel krijgen. Volgens aanhangers van de revolu tionaire regering zal een landing in midden-Sumatra „tot de ondergang •van Soekarno leiden". Andere pro vincies zullen in opstand komen, zei den zij. Voorts zou het Indonesische leger niet bij machte zijn een offen sief in Sumatra te ondernemen. „Moordploeg' Radio-Padang verklaarde, dat op Ja va een „moordploeg" van dertig man wordt opgeleid voor 'n aanval van het commando-type op het opstandelingen- hoofdkwartier te Padang. Kind verbrand Een tweejarig Jongetje is door brand om het leven gekomen toen zaterdag in de woning van de familie H. te Nijmegen een fles met benzine ontplofte Er ont stond bij deze explosie een binnenbrand je. Het ruim tweejarig zoontje, dat toe vallig ln de keuken was, kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het moest worden overgebracht naar een zieken huis, waar het aan de gevolgen van de Alle landen van Azië kunnen en moeten een VTedeszone vormen waar geen plaats is voor kernwapens en raketten", zo heet het in een verklaring die door het Russische persbureau Tass is gepubliceerd aan de vooravond van de bijeenkomst van de landen van de Zuidoostazlatische verdragsorganisatie ln Manilla. Volgens de verklaring stelt de Sowjet-TJnie een „collectief vredes verdrag" in Azië voor. Prinses Margatetha en Robin Douglas-Home hebben besloten hun verloving uit te stellen. Zij zullen zich dus niet tijdens zijn huidig verblijf in de Zweedse hoofdstad verloven, zo is zondag uit Stockholm vernomen. Een hofcommuniqué maakte bekend dat Douglas-Home vandaag naar Engeland terug zal vliegen. Hij zou in het voor jaar opnieuw naar Stockholm komen. In kringen, die nauwe relaties met het hof onderhouden, is vernomen, dat Douglas-Home een uitstekende indruk aan het hof heeft gemaakt, in het bij zonder op de 75-jarige monarch. IN MEI la welingelichte kringen die in nauw contact staan met het hof, wordt ge zegd, dat er alle kans op Is, dat de prinses en Douglas-Home zich ln mei zullen verloven. Beiden willen, dat de verloving door gaat, zo wordt verklaard. Het feit, dat prinses SybiUa, de moeder van prinses Margaretha, wellicht twijfelt aan de wenselijkheid van een verloving, is waarschijnlijk de reden voor het com promis om het besluit tot later uit te stellen. MAANDAG 1958 MAART „Wees niet bevreesd, geloof alleen". Marcus 5 36. Gisteren naar de kerk geweest? Fijn. Maar bent u ook een kind van God? Het eerste sluit niet altijd het tweede in. Misschien bent u een van die mensen, die zeggen: „Ja, ik geloof wel in God en ik ga ook trouw naar de kerk, maar...." En dan komt de aap uit de mouw: u gelooft wel, maar u bent daarbij niet vrij van twijfel, van angst. Wat zegt Jezus? Vreest niet, geloof alleen. Dus alleen: geloven. Anders niets. Niets meer, maar ook niets minder. Gelooft alleen! En al het andere wat God van ons verlangt, volgt dan vanzelf. Uit dat geloof. Met messen en bijlen In de nacht van zaterdag op zondag ia het aan boord van het Nederlands® vrachtschip „Almkerk", dat aan de Ant werpse Scheldekade gemeerd ligt, tot 'n gevecht gekomen, waarbij vijf opvaren den betrokken waren. Twee hunner, da 35-jarige Johan Vos uit 's-Hertogenbosch, die een sleutelbeenbreuk opliep, en da 43-jarige Gerrit van Kriempen uit Rot terdam, die een hersenschudding kreeg, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Bij het gevecht kwamen messen en bijlen te pas. De Belgische rijkswacht heeft 'n onderzoek ingesteld. 0 Japanse geleerden hebben zaterdag meegedeeld, dat de proeven, die de Rus sen eind februari met kernwapens heb ben gedaan, genomen zijn op het eiland Nova Zembla in de Noordelijke IJszee. DE BILTZEGT: Zonnige perioden Opklaringen maar plaatselijk ook en kele sneeuwbuien. In de middag tempe raturen om het vriespunt. Zwakke tot matige veranderlijke wind. De provinciale kerkvergadering van van de Amerikaanse kunstmaan al- Vrijdagavond laat zijn twee Franse mi litaire vliegtuigen ten zuidoosten van Sardinië en ter hoogte van Bizerta in zee gestort. De toestellen, die bij elkaar drie man aan boord hadden, zouden met elkaar ln botsing zijn geweest. Een schip heeft zaterdagochtend ten zuidoosten van Sardinië een Frans offi cier uit de Middellandse zee opgepikt bij de plaats waar de vliegtuigen zijn te rechtgekomen. Er zijn vrijdagavond acht personen omgekomen en achttien gewond door dat een „Viking" van de Egyptische luchtvaartmaatschappij Misralr veron gelukte, toen het vliegtuig bij Port Said landde. Het tweemotorige verkeersvliegtuig was op weg van Athene naar Cairo. Overijssel van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft zich in een open brief tot alle hervormde gemeenten in deze provincie gericht in verband met de toenemende verontrusting over de vervaardiging van en de proef nemingen met kernwapenen. De bood schap is zondagmorgen in de kerk diensten voorgelezen. Tevoren was overleg gepleegd met de generale sy node der Ned. Herv. Kerk. In een open brief wordt o.m. ge zegd: de toekomst van deze wereld ligt niet in handen -an mensen. Jezus Christus spreekt het laatste woord. Dat zegt ons het evangelie en het is goed daarnaar te luiste ren omdat het ons troost schenkt en ons de weg wijst die wij moe ten gaan. Jezus Christus heeft ons wel voor zegt, dat er zware tijden zullen ko men maar daarin bewaart hij zijn ge meente. Zo kan de gemeente haar weg met blijdschap gaan, in het ge dreiging heen. God Zijn rijk van vrede en vrijheid bouwt. UIT GODS HAND Wij erkennen de positieve waarde van de kernenergie en wij menen het gebruik daarvan uit Gods hand te mogen aanvaarden. De produktie van kernwapenen kan echter geen waarborg voor de vrede zijn, temeer daar men krachten oproept, die het leven op aarde aantasten. Het is kenmerkend, dat 't lanceren O. PHILIPSE Zeeland bouwde in januari 190 woningen In de eerste maand van 1958 wer den, volgens gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek, 6415 woningen voltooid. In de overeenkom stige maand van 1957 kwamen 6193 woningen gereed. Sinds de bevrijding zijn nu in totaal 602.973 nieuwe wo ningen gebouwd. In Zeeland werden in januari (v.j. 165). HET AANKOPEN van gronden in Zeeland door buitenlanders, het verdwijnen van de wet op de calamiteuze polders, de straks droog vallende gronden in het Veersegat, de oesterproeven in het Veersegat, de Euromarkt, de woningbouw en het samengaan tussen de A.R.-partij en de C.H.-Unie, dit waren de voornaamste onderwerpen, die zater dagmiddag in het Verenigingsgebouw te Wissenkerke 'aan de orde kwamen in de forumbijeenkomst van de Christelijk Historische Unie. Deze bijeenkomst had hetzelfde karakter als die van veertien dagen geleden in Tholen. In de plaats van de heer De Ruiter uit Heerenveen was echter in het forum gekozen de Unie-voorzitter, de heer H. W. Tilanus uit Den Haag. Aanstaande zaterdag zal in Zierikzee een fo rumbijeenkomst worden gehouden, waarin dan lt.-gen. Calmeijer de plaats van de heer Tilanus zal innemen. HET AANTAL vragen, dat gesteld werd door een talrijk publiek, was dit keer ook weer bijzonder groot. De forumleden hebben zich ln hun ant woorden dan ook moeten beperken 190 woningen gebouwdtot korte uiteenzettingen. Over de grondaankopen door bui tenlanders zei de forumvoorzitter, de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten van Zeeland, dat slechts de Grond kamer dit kan beletten. Het ligt ech ter hoofdzakelijk aan de pachter, aan wie deze het voorkeursrecht wil af staan. Een andere beperking is er niet. De heer Philipse betoogde, dat het percentage grond de laatste jaren door niet-Nederlanders gekocht, is ge daald. Wel is het zo, dat commissio nairs Zeeland afgrazen om gronden te kunnen kopen voor Belgische ge- interesseerden. ZEEWERINGEN Ter sprake kwam eveneens de kwes tie van de calamiteuze polders en de zeeweringen. De heer Philipse ver wachtte, dat de wet op de calamiteu ze polders, die uit 1870 dateert, nog wel tot I960 zal bestaan. De vraag is echter: wat komt er voor in de plaats? De minister stelt zich een landelijke regeling voor, waarin verankerd zal zijn, dat geheel Zeeland zal bijdragen aan het onderhoud van de zeewerin gen. Wat meer zal kosten dan de ge raamde percentages aan bijdragen van gebouwd en ongebouwd zal voor reke ning van het rijk komen. De draag kracht zal, naar de heer Philipse zei, een derde deel van de pachtwaarde niet te boven mogen gaan. In dit ver band deelde de gedeputeerde mee, dat voor de verzwaring van de dijken van de Westerschelde een bedrag van f400.000.000 nodig zal zijn. om een zekere ontspanning teweeg, bracht tegenover de dreiging, die men voelde bij de geslaagde Russischa proefnemingen. Wjj moeten beschaamd belijden, dat ook de gemeente zich teeds weer laat verleiden de vrede en de vrijheid ta verwachten van het menselijk ver nuft, dat een van de hoogtepunten gevonden heeft in de kernwetenschap. GEBED Daarom, aldus de brief, wordt aller eerst de gemeente van Christuswega vermaand zich te bekeren, tot de ge- hoorzaamheio aan hem, haar Heer. En zal de gemeente, gedrongen door de liefde van Christus, als getuigenis laten horen dat deze wereld die God lief heeft en waarvoor Christus zijn leven heeft gegeven, niet aan vernie tiging mag worden prijsgegeven. De P.K.V. besluit met te zegken: Laat ons in dit gebgd de nood der volken en de verantwoordelijkheid der overheden voor Godd brengen en Hem smeken de overheden te bewa ren voor le verzoeking, die gelegen is in de atoombewapening. Bjj Okinawa zijn zaterdag twee Ame rikaanse vliegtuigen, een transporttoestel en een jachtbommenwerper, met elkaar in botsing geweest en in zee gestort. Aan boord van het transportvliegtnig bevon den zich 25 mensen, de jachtbommen werper telde één inzittende. Beide toe stellen waren op weg van de Philippjjnen naar Okinawa. Ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer, besprak de droogvallende gronden in het Veersegat. Er zullen, naar hij verwachtte, zeker een aantal worden bestemd voor landbouwgron den. Blijven dan nog de strand- en de zandplaten, waarvan er een aantal zekeer voor recreatieve doeleinden worden benut. OESTERTEELT De heer C. H. v. d. Peijl, lid van de Tweede Kamer, verklaarde, dat de Chr. Historische Unie speciaal be zwaar maakt tegen schadevergoeding krachtens de wet ten aanzien van de oesterteelt. Hij noemde de kwestie van de schade zeer belangrijk. Spre kende over de oesterproeven in het Veersegat, zei de heer Van der Peijl, dat de Provinciale Waterstaat in hogo mate betwijfelt of de hevelinstailaties die voor de aanvoer van het zoute water moeten zorgen, en die de mi nister voor ogen heeft, wel het ver eiste nut zullen afwerpen. In Zeeland verwacht men meer van een sluis in de dam bij Veere, naar daar is nu juist de minister geen voorstander van. Voorts zei de heer Van der Peijl, dat men zal trachten het duingebied van Noord-Beveland bij Kamperland zo veel mogelijk te sparen. De Unievoorzitter, de heer Tilanus, behandelde daarna nog een aantal po litieke problemen. Hij voerde voort» een warm pleidooi voor de Christelijk Historische beginselen en onder streepte nog eens in het kort, hetgeen hij enkele dagen geladen in Amster dam in de algemene vergadering van de Unie had betoogd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1