WERKLOOSHEID BLIJFT STIJGEN (2000 in februari) 8 Maar toch zijn er lichtpunten Met auto tegen boom; inwoner Terneuzen op slag gedood Uitwisseling van meningen van positieve betekenis Opstandelingen willen centrale regering arresteren PROl ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen herstel van bouwactiviteit Geef Uw zenuwen ontspanning Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Derde gesprek tussen Soekarno en Hatta uitgesteld Pot met oude munten gevonden Dodenherdenking op 3 mei WEERBERICHT Nog vier doden bij ongelukken Amerikaans protest bij Rusland Hoe gaan we Veekle&i Boelganin schrijft aan Eisenhower: Geen nieuwe punten voor topconferentie Veehouder benadeelde familie en fiscus Hoofdkantoor: L. Vorststraat DO, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad ZATERDAG Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3952 Directeur: JACQ DE SMIT Terwijl de werkloosheid, vergoelijkend genoemd: geregistreerde arbeidsreserve, een daling van enige duizenden te zien geeft, steeg deze in februari 1958 met rond 2000. De verklaring hiervan is mede gelegen in een verdere stijging van het niveau van de werkloosheid. Dit niveau (het voor seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfer) steeg in de verslagperiode van 81.000 tot 89.000. De stijging van het werkloosheidsniveau zette zich dus voort. Allereerst spelen hier de financieel-economische feiten. Ook de toe stand in Indonesië had invloed; enerzijds is er een toevloeiing van gerepatrieerden op de arbeidsmarkt; anderzijds leidde die toestand tot een ontslag van personeel bij die ondernemingen, welker activiteit voor een groot deel op Indonesië is gericht. vermindering van overheidsopdrach ten, terwijl daarnaast de metaalfa- brieken, die duurzame consumptie goederen produceren, hun afzet ver der zagen teruglopen. De scheepsbouw- en reparatiebedrij ven wordt, alhoewel er van ontslagen van enige omvang nok geen sprake is, iets minder gunstig, voornamelijk ten gevolge van de lage vrachtprijzen en financieringsmoeilijkheden. De lage vrachtprijzen, die tot gevolg hadden, dat een aantal schepen moest worden opgelegd en de recente ont wikkelingen in Indonesië leidden tot de vermindering van werkgelegenheid in de scheepvaart. Voor een deel kan de toeneming van het aanbod van kan toorpersoneel ook aan de laatstgenoem de factor worden toegeschreven. Ten aanzien van de minder gunstige ontwikkeling in de textielnijverheid kan nog worden gezegd, dat deze zich ook in februari voortzette. Behalve de hiervoor genoemde fac toren hebben ook de weersomstandig heden in de laatste week van februari een ongunstige invloed gehad op het werkloosheidscijfer. Bouwnijverheid In de bouwnijverheid is de werk loosheid een weinig gedaald, maar niet voldoende voor deze tijd van het laar. Van een wezenlijk herstel van de bouwactiviteit kan derhalve nog niet worden gesproken. In verband daar mee valt zelfs een verdergaande da ling van de werkgelegenheid vast te stellen in de toeleveringsbedrijven. Ook de toestand in de metaalnij verheid is nog niet zo gunstig. Zo daalde de werkgelegenheid er door Ingezonden mededeling (adv.) Het wetenschappellfk verantwoord preparaat voor deze tl|d. VINOBAStS N.V. AMSTERDAM. In de kledingindustrie is de werk gelegenheid daarentegen weer toege nomen. Hoewel later dan gewoonlijk, beginnen de voorjaarsorders geleide lijk los te komen. De gunstiger ont wikkeling in deze bedrijfstak deed vooral het aanbod van vrouwelijk per soneel dalen en de vraag toenemen. Ook de cijfers betreffende het kor ter werken dan 48 uren per week, op grond van verleende ontheffingen, ge ven voor een aantal bedrijfstakken ge ringe verbeteringen te zien, die corres ponderen met de toeneming van de werkgelegenheid in die bedrijfstak. In de kledingindustrie is 38 pCt minder kort gaan werken. In de leder- en schoenindustrie is de toestand even eens verbeterd met 20 pCt. Daarentegen is in de textielindustrie het aantal kortere werkuren 13 pCt hoger dan in januari. Als een uitvloei sel van de verminderde werkzaamhe den in de bouwnijverheid is het over werk iets teruggelopen n.L van 450.000 tot 410.000 uren. (Voor de Zeeuwse cijfers verwijzen we naar pag. 2). De met spanning verbeide ont moeting tussen president Soekar- .no en oud-vicepresident Hatta, die naar men verwachtte gisteren zou plaatsvinden, is om onbekende re denen uitgesteld. Regeringswoordvoerders konden niet Ver hef erin a mededelen, wanneer de volgende ont- moeting tussen deze beide staatsleiders nu zal plaats hebben. Intussen is Hatta het onderwerp van heftige aanvallen van de communistische en linkse pers. j i Twee bejaarde ingezetenen uit Hui- Tijdens graafwerkzaamheden van dè grontmij aan de Schoonhorsterweg tussen Barneveld en Achterveld is de 87-jarige heer W. Mulder uit Ermelo, die deel uitmaakt van een ploeg van zeven arbeiders, met zijn schop op iets hards gestoten. Bij nader onderzoek bracht hij een oude, aarden pot naar boven, die echter in drie grote stuk ken viel. In de pot bevond zich een groot aantal munten. De heer Van Middendorp waar schuwde de politie te Barneveld, die op haar beurt de heer J. D. van der Waals uit Amsterdam, conservator, van de vondst in kennis stelde. Deze con stateerde dat de aarden pot een vijf tiende eeuws Jacoba kannetje was. De kostbare inhoud, een kleine 250 oude munten, waaronder vermoedelijk vele buitenlandse, zijn waarschijnlijk uit de 13de, 14de en 15de eeuw. De munten waren soort bij soort verpakt in linnen zakjes, die nog goed in tact waren gebleven en niet vergaan. Bij de vondst bevonden zich acht gouden munten met de beeltenis van Johannes de doper erop, ter grootte van een rijksdaalder. De commissie nationale herdenking heeft de burgemeesters in Nederland meegedeeld, dat de dodenherdenking dit jaar zal worden gehouden op za terdag 3 mei. De commissie geeft voor deze herdenking weer de volgende aanwijzingen: Vlaggen „halfstok" van 18.00 uur tot zonsondergang, houden van „stille tochten" te 19.30 uur zonder toespra ken, vlaggen of vaandels, luiden van alle kerkklokken van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur, overal en al gemeen in acht nemen van twee minu ten volkomen stilte, aanvangende 20.00 uur precies, houden van herdenkings bijeenkomsten in de kerken of andere gebouwen. Voorts is het gewenst van 18.00 uur tot 21.00 uur geen openbare vermake- te bieden. Opklaringen Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige I no.rdoostelijke wind. Middagtempera-1 turen enkele graden boven het vries punt. Gisteren heeft het wegverkeer op nieuw een zware tol geëist. Niet min der dan vijf personen kwamen om het leven, onder wie de 36-jarige G. J. Ree wijk uit Terneuzen. Pas veertien dagen geleden was hij gerepatrieerd uit In donesië. Hij reed met zijn auto, waarin tevens zijn vrouw en zijn zoontje waren ge zeten op de weg van Yzendijke naar Philippine. De wagen slipte door de gladheid van de weg en reed in volle vaart tegen een boom. De bestuurder moet vrijwel op slag zijn gedood. De vrouw en het kind werden door een passerende automobilist naar het zie kenhuis in Sluiskil overgebracht. De moeder liep een shock op en het kind een schedelbasisfractuur en een gebro ken been. Voor het leven van de jon gen wordt gevreesd. In Nijbeets is een 24-jarige melk handelaar met zijn bromfiets tegen een langs de weg geparkeerde vracht auto gebotst en op slag gedood. Op de Rijksweg hij Laren zijn twee auto's tegen eikaar gebotst, waarbij de 37-jarige heer E. A. uit Putten dode lijk verongelukte. Twee bejaarde ingezetenen uit Hui zen zijn, toen zij op weg waren naar de kerk, vermoedelijk bij het overste ken van de rijweg door een bestelauto gegrepen en gedood. De juiste toe dracht is niet duidelijk geworden, maar de duisternis heeft een rol ge speeld: een lantaarn ter plaatse brand de niet. Amerika heeft bij de Russische rege ring geprotesteerd tegen het Russische voornemen de baai van Peter de Grote, waaraan Wladiwostok ligt, te sluiten. De V.S. zijn van mening dat deze maatregel een inbreuk op de funda mentele beginselen van het internatio nale recht betekent. De Amerikaanse regering voegt er in haar protestnota aan toe dat zij zich de vrijheid voorbe houdt om die maatregelen te treffen, die zij voor de bescherming van de Amerikaanse rechten in dit gebied no dig oordeelt. In Utrecht is gistermiddag te kwart over twee de 250.000ste inwoner gebo ren. 19J8 MAART „En voortdurend waren zij elke dag eendrachtig in de tem pel.... en zij loofden God". Hand. 246. WIE ZIT er nu behalve de koster uiteraard vrijwel elke dag in de kerk? Niemand natuur lijk, zeggen wij. Je zou er niet eens de kans voor krijgen, want wij protestantse Christenen hou den Gods Huis in de week angst vallig op slot (helaas). Neen, tegenwoordig heb je zulke men sen niet meer. Dat is voor de nonnetjes. Vreemd, dat het in de tijd van de apostelen wèl kon. De tijden zijn veranderd, zeg gen wij. Wij vieren alleen de zondag als Gods Dag. Dan gaan we naar de kerk, Eén, twee of driemaal, al naar wij menen, dat God van ons verlangt. De debat teren graag over de vraag: hoe vaak moeten we? Belangrijker is echter: hoe u gaat. Net als de discipelen voortdurend God lovende en dankende? Dan is voor u de frequentie van het naar de kerk gaan ook geen probleem. Kroon keurt contributie-verordening 1956 van Landbouwschap goed De Kroon heeft alsnog de door de comm. financiën bedrijfslichamen van de sociaal economische raad geweiger de goedkeuring op de door het Land bouwschap vastgestelde algemene hef fing contributie-verordening 1956 ver leend. De Kroon heeft daarbij beslist op het beroep van het Landbouwschap tegen het besluit van de commissie fi nanciën bedrijfsleven. T« Cairo i« een militair gerechts hof begonnen, met de behandeling van de zaak tegen Ahmed Mortada El-Maraghi, Mohammed Hassan Khairy en een aantal andere ko ningsgezinde Egyptenaren, die er van worden beschuldigd in de pe riode van 1 augustus tot 23 no vember 1957 te hebben deelgehad in een complot waarvan het doel was de regering omver te werpen en de monarchie in Egypte te her- stéiten. De bovenste foto laat zien hoe de leden van het militaire hof in Cairo met de hand op de Koran, de eed aflegden. De onderste foto laat zien hoe Prinses Nazdi Shad met haar man Prins Abdel Mo- neim de rechtszaal binnenkwam. Beiden zullen in deze zaak als ge tuigen worden gehoord. SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK Een staking van machinisten en treinbestuurders heeft tot gevolg ge had, dat gisterochtend bijna het gehela spoorwegverkeer tussen Parijs en da voorsteden stil lag. In het westen en zuidwesten van Frankrijk doet de staking zich het krachtigst gelden. In enkele plaatsen verscheen 85 pet van het spoorwegper soneel niet op zijn werk. e Naar schatting zijn bij de brand, die in Karatsji heeft gewoed, honderd mensen omgekomen, meest vrouwen en kinderen. De tweede partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Smyslov en Botwin- nik is door Botwinnik (wit) gewonnen. De oud-wereldkampioen heeft nu een 20 voorsprong. Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" zijn vrijdagochtend op hun basis te Rotterdam terug gekeerd van hun oefenreis naar de Nederlandse Antillen. Gedurende deze reis werd aan boord van de „Walrus" een serie zwaartekracht metingen verricht, in het kader van het geofisisch jaar ten behoe ve van de rijkscommissie voor de geofisie Op de foto de aankomst te Waal haven. y Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed MAARSCHALK BOELGANIN heeft president Eisenhower meege deeld, dat hij hun uitwisseling van meningen over een topconferentie van positieve betekenis acht. Zij speelt zeker een rol bij de voorberei ding van die conferentie, aldus de Russische premier, die dit zei in zijn laatste boodschap aan Eisenhower. Het is niet zo, zegt Boelganin, dat de Russen alleen maar de Russische voor stellen willen bespreken en de Ameri kaanse niet. Hij is van mening dat er geen onoverkomelijke moeilijkheden zijn bij de oplossing van dringende vraagstukken als het afzien van het gebruik van kernwapens, het staken van de proeven er mee en de instelling van een atoomwapenvrije zone in mid den-Europa. Boelganin wil echter niet weten van een bespreking over de toestand in da oost-Europese landen en de hereniging van Duitsland. Onderwerpen Rusland is bereid op een topconfe rentie over de volgende onderwerpen te onderhandelen: Het verbod van het gebruik van kos mische ruimte voor oorlogs-doeleinden en het opheffen van militaire bases buiten het eigen land en de onderteke ning van een vredesverdrag met Duits land met de regering van de beide de len als deelneemsters aan de onderhan delingen. Boelganin stelt opnieuw voor, dat er in april een conferentie van mi nisters wordt belegd om een agenda voor de topconferentie op te stellen. Bereidheid De Sowjet-Unie, zo gaat de brief verder, is bereid morgen een overeen komst te tekenen betreffende een vol ledig verbod van alle soorten kern wapens, het staken van de produktie er van en vernietiging van alle voor raden van deze wapens onder behoor lijk internationaal toezicht. In officiële kringen te Washington ziet men in de laatste Russische bood schap bij de eerste beschouwing geen nieuwe gezichtspunten. ,1(i ooit gemaakt Haiet-Fabrleken Zevenbergen In het huis van bewaring te Rotter dam is opgesloten de veehouder M. G. M. uit Bergambacht, die een aantal familieleden en de fiscus voor een aan zienlijk edrag zou hebben benadeeld. De man zou, toen zijn moeder in 1944 was overleden, geknoeid hebben met de boedelscheiding en de memorie van successie. Zodoende zou hij een groot bedrag men spreekt van een kwart miljoen gulden aan zijn ver mogen hebben kunnen toevoegen. Ook de fiscus zou op deze manier aan hem tekort zijn gekomen. Daar de man zuinig leefde en vrij wel alle verduisterde bescheiden ach terhaald konden worden door de fis cale recherche, die door een neef van M., belastingambtenaar, gewaarschuwd was, komt het geld waarschijnlijk toch nog wel bij de rechthebbenden terecht, wonnen. De Franse premier, Gaillard, heeft bij de behandeling van de Franse de fensiebegroting in de nationale verga dering het aan zijn verdediging daar van gekoppelde vertrouwensvotum ge- De opstandelingenregering op ce .traal-Sumatra heeft functionarissen van de centrale regering te Djakarta aangespoord de leden van het kabinet van Djoeanda te arresteren en voor de rechter te leiden. Radio Padang riep dit bevel van premier Sjafroedin en minister Harahap van justitie om. Volgens radio Djakarta hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van geld, medicamenten en medisch personeel, dat Djakarta voor het uitbreken van de opstand naar Sumatra had gezonden. Het volk werd zo van zijn rechten beroofd, aldus radio Djakarta.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1