Amerikaanse „Sabre" boven Korea omlaag geschoten 7 Modem dorpshuis verrijst in actief Wolphaartsdijk Voor halve ton uit auto's gestolen Amerika kan niet instemmen met Russische voorwaarden Tito wil uitbreiding Europese zone zonder kernwapens PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ONDERZOEK NAAR INCIDENT Indonesië eist teruggave van de Kasimbar Italiaanse afgevaardigden op de vuist Piloot gered 2de Amerikaanse kunstmaan niet in zijn baan Nu.... MAAR DE WOLPHAARTSDIJKERS, ZIJ PLOEGEN VOORT.... Ook belangrijke punten voor topconferentie Aanbesteding op 15 maart, a.s. Vijf Amsterdammers sloegen hun slag Troepenconcentraties op RiouW'Archipel Belgische douane snapte smokkelaars Alle slachtoffers geborgen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Costerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3952 Directeur: JACQ DE SMIT Naar wij van Indonesische zijde in Den Haag vernemen heeft de Indonesische zaakgelastigde, de heer M. Maramis, gistermiddag op het ministerie van buitenlandse zaken een Indonesische protest nota overhandigd, waarin de te ruggave wordt geëist van de Ka simbar, die, zoals bekend door hr. ms. „Drenthe" is opgebracht naar Ned. Nieuw-Guinea. Mr. N. S. Blom, de regerings commissaris voor Indonesische aangelegenheden heeft meege deeld, dat de Nederlandse regering ten volle de bezwaren handhaaft tegen het gebruik door Indonesië van schepen der K.P.M. Mr. Blom deelde voorts mede, dat het pro test van zijn regering dan ook ze ker zal worden afgewezen. Communistische en rooms-katholieke afgevaardigden in het Italiaanse par lement zijn gisteravond handgemeen geworden bij het debat n.a.v. een be- schuldiging van communistische zijde, dat de priesters zich mengen in het po litieke leven in Italië. Op het alarmsig naal renden de kamerbewaarders naar binnen. Zij wisten de vechtenden te scheiden. Het rumoer begon toen de minister van binnenlandse zaken, Fernando Tambroni, de beschuldiging van de communisten verwierp, dat de r.k. geestelijkheid en de katholieke actie een organisatie van r.k. leken zich bemoeien met de activiteit van de po litieke partijen in Italië en in het bij zonder invloed willen uitoefenen op de algemene verkiezingen, die in mei ge houden zullen worden. Tamelijk koud weer. Enkele hagel- of natte sneeuwbuien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige noordwestelijke tot noor delijke wind. Tamelijk koud weer. Met bestemming Boston zijn van het Brusselse vliegveld Melsbroeck vertrokken twee chirurgen en acht zieke Belgen. De laatsten, drie kleine meisjes, een jongetje, twee jonge mannen en twee volwasse nen, lijden aan aangeboren hart- aandoeningen en gaan naar de V.S. om daar te worden geopereerd. Ze worden vergezeld door een fami lielid en de secretaresse van Prin ses Lilian van België, mej. Anne Passagez. Door subsidies van het Belgische ministerie van openbare gezondheid en een schenking door prinses Liliane persoonlijk zijn alle kosten vrijwel geheel gedekt. De foto laat zien hoe de prinses samen met de moeder een van de meisjes naar het vliegtuig bracht. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat lucht doelartillerie der communisten bij de grens van de gedemili tariseerde zone in Korea een Amerikaans 'Sabre'-straaljager omlaag heeft geschoten. De vlieger van een tweede 'Sabre' verklaarde dat het toe stel werd getroffen, terwijl het op geringe hoogte vloog. Hij meldde te hebben waargeno men, dat de bestuurder van het getroffen toestel met zijn val scherm aan de communistische zijde van de bestandslijn is ge daald. In een communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht wordt medegedeeld dat het toestel zich negentig kilometer ten noordoosten van Seoel, nabij de gedemilitariseerde zone, bevond, toen het werd getroffen. Onderzoek De leiding der Amerikaanse lucht macht en het opperbevel der Verenig de Naties stellen gezamenlijk een on derzoek naar de toedracht van het in cident in. Adenauer weer in Bonn Na een verblijf van enige weken aan de Franse rivièra is bondskanselier Adenauer weer in Bonn teruggekeerd. HU kwam per trein in Bonn aan en werd o.m. verwelkomd door acht van zjjn kleinkinderen. Adenauer was bruingebrand en zag er gezond uit. Onder grote belangstelling van be langhebbenden Is de Tweede Kamer gistermiddag begonnen met de behan deling van de geneesmiddelenwet, die ongeveer zes jaar geleden werd inge diend, Het ontwerp is over het alge meen vrij gunstig ontvangen. Officieel is medegedeeld, dat de tweede Amerikaanse kunst maan niet in zijn baan is gekomen. De vierde trap van de raket heeft niet gewerkt. De satelliet is vermoedelijk verbrand toen hij weer in de atmosfeer kwam. VRIJDAG 1958 MAART „Zij lieten dan terstond het schip en him vader achter, en volgden Jezus. (Matth. 422) Jezus had hen, de zonen van visser Zebedeüs geroepen. Maar God zij dankl de Heiland roept er meer. Ook u. Misschien vandaag, nu u dit stukje leest. U bent lid van die-en-die kerk, zegt u? Fijn. TJ hebt uwnaam dus geschonken. Maar en daar komt het op aan hebt ge Jezus ook uw hart geschonken? Indien (nog) niet, doe het dan nu! Niet straks of later als u oud bent. Doe als de discipelen en volg Hem terstond nu. Vanavond in uw slaapkamer, of straks als u alleen bent, maar stel het niet uit, want het kan spoe dig te laat zijn! Laat achter, wat u tot dusver heeft weerhouden. „Volg mij", zegt Jezus, „volg mij nu!" HET GONST van activiteit in Wolf aartsdijk. In vele gemeenten mag men dan danig in de put zijn gewerkt door de noodgedwongen beperking van de bestedingen en ach en wee klagen, in Wolfaartsdijk schijnt een Zeeuws „Utopia" uit de grond te zijn geschoten, waar men de handen uit de mouwen steekt en aan het bouwen slaat, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Nog maar nauwelijks zijn de feest klanken bij de ingebruikname van het nieuwe brandweermateriaal met de moderne spuit wegge voerd over de Zandkreek, of daar komen nieuwe bouwplannen uit de lucht vallen voor een nieuwe christelijke school en een prachtig dorpshuis. Kon den wij gisteren meldden, dat met de bouw van da nieuwe School met den Bijbel kan worden gestart, vandaag kan opnieuw de vreugdeklaroen worden gestoken; dankzij de grote voortvarendheid en ac tiviteit van de besturen van de gemeente en da stichting „Ons Dorpshuis" zijn er wegen gevonden om binnen enkele weken met de bouw van een prachtig, modern dorpshuis te beginnen. Op zater dag 15 maart a.s. zal de aanbesteding plaats hebben en wanneer alles volgens de plannen verloopt, kan het nieuwe culturele centrum van Wolfaarts dijk nog voor 1958 ten einde is, worden betrokken. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie doen weten dat de voorbereiding, die Rusland een topconferentie denkt te geven, niet voldoet aan de vereisten voor een afneming van de internatio nale regering. Amerika wijst er nogmaals op een President Tito van Zuid-SIavië heeft In een vraaggesprek met een verslag gever van de New York Times aangedrongen op uitbreiding van de door Polen voorgestelde Europese zone zonder kernwapens. Italië zou in een dergelijke zone opgenomen kunnen worden President Tito weigerde te zeggen of hij van mening is, dat het Stalinis me in de Sowjet-Unie en andere Oost- europese landen nu 'dood' is. Hij wei gerde ook te spreken over verschillen tussen Zuid-SIavië en de Sowjet-Unie, maar zei wel, dat er 'een verschil in methode' is. Tito was van mening, dat de Sowjet- Unie sinds de dood van Stalin ver ge gaan is en dat de binnenlandse vraag stukken zeer geslaagd werden opge lost. Er was 'reusachtige vooruitgang" gemaakt in de Russische buitenlandse politiek. Verder zei Tito, dat het niet langer nodig is, dat het in 1954 gesloten bond genootschap tussen Zuid-SIavië, Grie kenland en Turkije" een militar ka rakter heeft, omdat Zuid-SIavië zich niet langer bedreigd voelt. De Amerikaans-Zuidslavische betrek kingen zijn volgens Tito goed en de afwijzing door Belgrado van verdere Amerikaanse hulp had de samenwer king op andere gebieden niet beïn vloed. topconferentie te willen om betekenis volle beslissingen te nemen als een be gin van de oplossing van tenminste enige belangrijke politieke vraagstuk ken, voorts om enige stappen van be lang te doen naar een beperking van de bewapening en daardoor een geest te scheppen, die vruchtbaar is voor het oplossen van meer vraagstukken. De Amerikaanse regering is van mening dat de agenda van een top conferentie niet noodzakelijkerwijs tot punten waarover men thans stel lig overeenstemming schijnt te zul len bereiken moet worden beperkt, maar ook enkele belangrijke proble men moet omvatten, waarvan een oplossing aannemelijk is. Zij meent voorts dat uitgebreide voorbereidingen aan een eventuele ontmoeting van regeringshoofden moe ten voorafgaan ter verzekering dat zulk een bijeenkomst aan de criteria beantwoordt, die beide regeringen eisen. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft op een persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat een topconferentie heel goed op het hoofd kwartier van de V.N. kan worden ge houden. In Peru is een poging tot een staats greep ontdekt De regering heeft de si tuatie echter in handen. Talrijke mili tairen en burgers zijn gearresteerd. Het dorpshuis zal verrijzen in het nieuwe uitbreidingsplan, en wel ten noord-oosten van de kruising Van der Baanstraat-Burg. C. Koetsstraat, naast de nieuw te houwen School met den Bijbel, (zie plattegrond). In 1955 gaf de toenmalige burge meester S. A. N. van Oeveren de eer ste, belangrijke stoot tot het doen ont staan van een dorpshuis. Er werd een stichting „Ons Dorpshuis" in het leven geroepen, maar voorlopig moest het bij papieren bouwstellingen blijven. Meenden pessimisten dat het dorps huis wel een luchtkasteel zou blijven, dan hadden zij toch buiten de waard in casu: de gemeenteraad gere kend. Onder de bezielende aanvoering van burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny legde de Wolfaartsdijkse vroedschap zoveel enthousiasme en eensgezindheid aan de dag, dat drie jaar later, alle bestedingsbeperking ten spijt, de vlag kan worden gehe sen. En zo krijgt de gemeente nog dit jaar een eigen, zeer modern en effi ciënt centrum ter ontplooiing van het culturele en verenigingsleven ter plaatse. Financiën Nadat de burgemeester ons enthou siast de plannen had ontvouwd, gun de gemeentesecretaris J. P. J. Ruis- aard, die een belangrijk aandeel heeft in het geboekte succes, ons een blik in de financiën. Het benodigde kapitaal komt van vier kanten Wolfaartsdijk binnen vloeien: a. een belangrijke som aan rampgel- den, die de gemeente rechtstreeks uit het buitenland (België en de Ver. Staten) ontving; Ingezonden mededeling (adv.) T": - t 1 ..'[-r-.l «J -NI is Lct/y-tZ s/<ë*Z Dat in geparkeerde auto's dikwijls waardevol materiaal in goed vertrou wen wordt achtergelaten, is duidelijk geworden uit een mededeling van de politie, dat thans vijf Amsterdammers bekend hebben in de afgelopen maanden tezamen voor circa f 50.000 aan goederen uit auto's te hebben ge stolen. Hun leeftijden variëren tussen 23 en 46 jaar. Het zijn twee schilders, een timmerman en een slijper, die onder leiding van een 30-jarige man zonder beroep 's nachts geregeld hun slag sloegen. Wei waren de auto's af gesloten, doch zij wisten daar wel raad op en slaagden er telkens in ze open te breken. De buit bestond nu eens uit dure bontmantels of andere textielgoederen, dan weer uit siera den, reiswekkers, klokken e.d. Behalve deze vijf verdachten zijn nog drie helers aangehouden, twee winkeliers en een classificeerder. Aanvankelijk trokken de dieven er met gestolen wagens op uit en ver voerden daarin de uit andere auto's bemachtigde goederen. De zaken wa ren zo lucratief, dat zij begin januari in staat waren samen een nieuwe auto te kopen, waarin zij daarna opereer den. Voorlopig is vastgesteld, dat zij de daders zijn geweest van 25 dief stallen uit geparkeerde wagens, waarvan in de laatste maanden aan gifte was gedaan. Zij opereerden voornamelijk in Amsterdam-oost en Amsterdam-zuid. Slechts een kleine partij goederen kon achterhaald wor den. b. een vet kluitje uit de welbekende zgn. Commissarissenpot (Nieuwzee- landse gelden); c. een burgerzinlening in de eigen ge meente; d. een subsidie van het ministerie voor Maatschappelijk Werk tot een bedrag van 25 procent van de stich- tingskosten. Nieuw plan Reeds in 1956 bestond er een plan voor een dorpshuis, doch het huidige ontwerp is geheel anders en aangepast in het raam van de bestedingsmogelijk heden van vandaag. Geestelijke vader is de architect J. Valk te Goes, direc teur van de Centrale Dienst Bevelan- den. (Vervolg op pag. 2) De „Singapore Standard" heeft ge meld, dat op de Rionw-archipel Indo nesische troepen worden geconcen treerd voor een invasie in het opstan dige midden-Sumatra. Volgens het blad zouden duizenden manschappen in oorlogsuitrusting van commandotroepen en van zee- en luchtmacht zijn samengebracht op Tandjong Pinang. Verwacht wordt, dat Pakanbaru het eerste doelwit van de invasietroepen zal zijn. Twee hoofdofficieren van de staf in Djakarta zouden de laatste regelingen treffen voor de aanval, aldus de „Sin gapore standard" tot besluit. De Belgische gendarmerie heeft na een spannende race in het nachtelijk duister te Brugge de hand weten te leggen op een tweetal zwaar gepant serde auto's en 1000 kg boter. Donderdagochtend omstreeks drie uur werd het spoor ontdekt van een personenauto, die bij St. Laureins op onwettige wijze over de grens was ge wipt. Een gemotoriseerde brigade zet te de achtervolging in en wist de smokkelaar te achterhalen. Een hard nekkig duel in snelheid ontspon zich op de weg van Maldegem naar Brugge, de richting waarin de accijnzen-ont duiker was geslagen. Onderweg wer den, korte maar hevige revolverge vechten geleverd. Pas in Brugge wist de politie de wagen tot stilstand te brengen. De twee inzittenden brach ten zich echter met behulp van de duisternis in veiligheid. In de auto werd niet minder dan 1000 kg boter ontdekt. Gisterochtend om elf uur is het stof felijk overschot van het laatste slacht offer van de mijnramp in staatsmijn „Maurits" te Geleen, de Engelsman F. Hipwood, door. de bergingsploegen ge borgen. Enkele uren tevoren was het stoffelijk overschot gevonden van de Italiaanse mijnwerker S. Lindiri. Op het moment dat het laatste stoffehjk overschot werd geborgen, waren 27 meter van de 37 meter opgeruimd. Door het ontploffen van een bom op een weg die het Portugese gebied Goa met India verbindt, is een vrouw om gekomen en zijn twee mannen gewond aldus een officieel te Pandjim in Goa uitgegeven communique.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1