Tweede kunstmaan in Verenigde Staten afgeschoten Tweede Kamer tevreden over maatregelen van regering Moties bleven achterwege Russen bereid naar V.S. te komen voor topconferentie NAVO verwierp Russische voorstellen NIET Syrische kolonel beschuldigt koning Saoed van Arabië Arrestaties in WEERBERICHT PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Proeven met radio actief zand Bombardementen duren voort Tam einde van werkloosheidsdebat Eisenhower op zijn persconferentie Geweerschoten bij ruzie in café Bestelauto onder trein Grote branden in Karatsji en Rangoon KABINET IS ZEER WAAKZAAM Verzet van min. Witte 1 unesie Strikt houden aan 50 km-grens van groot belang Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3951 Directeur: JACQ DE SMIT Een 'Jupiter-C'-raket is gisteren met een tweede aardsatelliet van het type 'Explorer' op de basis Cape Canaveral in Florida afgeschoten. De raket bestaat uit vier delen. De tweede afgeschoten Amerikaanse kunstmaan 'Beta-Verkenner' ge noemd, weegt ruim veertien kilo en is iets zwaarder dan de op 31 januari gelanceerde eerste Amerikaanse kunstmaan. Vragen van ir. Geuze Het lid van de Eerste Kamer, de heer M. A. Geuze heeft aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en waterstaat enkele schriftelijke vragen gesteld. Dragen de ministers kennis van de inhoud van een bekendmaking van de burgemeester van Tholen, waarin wordt meegedeeld, dat in de week van 3 maart 1958 in het Goereese zeegat proeven zullen worden genomen met radio-actief zand, terwijl tevens wordt gewaarschuwd dat het vissen in een nader aangegeven gebied gevaar ople vert en derhalve vermeden moet wor den? Kunnen de ministers mededelen, of wetenschappelijk voldoende vaststaat, dat deze proeven naar wordt aan genomen met gebruikmaking van radio-actieve glasparels geen gevaar op zullen leveren voor de volksgezond heid. Radio Padang heeft omgeroepen, dat een fregat van de Indonesische ma rine een bombardement heeft uitge voerd op de havenplaats Bitun, in noord-Celebes. Bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht hebben een aanval gedaan op de plaats Soen- gei Darel in midden-Sumatra. Deze aanval duurde drie kwartier. In de stad werd lichte schade aangericht, al dus radio-Padang. Het aantal slachtof fers is niet bekend. Een woordvoerder van de tegenregering heeft verklaard, dat een veerboot het voornaamste doelwit was. In het gebied van Padang, in mid den-Sumatra, zijn ernstige overstro mingen ontstaan als gevolg van stort regens, zo is door radio-Padang ge meld. Enkele wijken van Padang staan blank en verscheidene wegen zijn af gesneden. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. De-„Beta" heeft een kleine bandop nemer, die naar men hoopt weten schappelijke gegevens zal opnemen en naar de aarde zal doorzenden. De in de nieuwe kunstmaan geplaatste weten schappelijke instrumenten dienen voor het registreren van de temperaturen aan de oppervlakte van de bescher mende stalen huid van de kunstmaan. GEGEVENS Een Geiger-teller zal gegevens verzamelen over kosmische stalen. Deze gegevens zullen door de twee zenders naar de aarde worden ge zonden. Het signaal van de krachtig ste zender kan door radio-amateurs ontvangen worden. Deze zender zal waarschijnlijk twee tot drie weken werken. Dr. Van Allen, het hoofd van de af deling natuurkunde van de universiteit van Iowa verklaarde enkele minuten na het afschieten van de Beta, dat de nieuwe kunstmaan wellicht honderd keer meer bruikbare gegevens over kosmische stralen zou kunnen ver schaffen dan de eerste kunstmaan. Vier uur na de lancering was de Beta blijkbaar nog niet in haar baan. De kunstmaan had reeds tweemaal om de aarde gedraaid moeten hebben als zij in haar baan was gekomen, „maar wjj hebben nog geen piep gehoord". In Zwitserland, waai' evenals in alle bergachtige gebieden het ge vaar van lawines altijd dreigt, heeft sergeant Franz Scharer een methode uitgevonden om dit ge vaar met behulp van kleine bom men van speciale makelij te be dwingen. Men veroorzaakt door deze bommetjes na het ontruimen van het betreffende gebied, kleine lawines en voorkomt hierdoor, dat op een onverwacht moment onge controleerde grote lawines optre den. De foto links laat zien hoe de sergeant vanuit een licht vliegtuig een bommetje laat vallen. De foto rechts toont het exploderen van een bom in de sneeuw. DONDERDAG 19J8 MAART Vertrouwen en lachen „Toen wierp Abraham zich op zijn aangezicht en lachte (Genesis 17 vb 17) 't Was geen lachen van blijd schap. Aartsvader Abraham lachte, omdat hij niet kon geloven, dat hij als stokoude grijsaard nog een zoon zou krijgen. Maar later zou hij dankbaar en vrolijk lachen, toen de belofte was vervuld. „Ach wat! Het mocht wat. Hoe zou dat nu kunnen. Onmogelijk!" Zo lachen ook wij vaak schamper en smalend. Maar God maakt ons dikwijls in onze kleingelovigheid beschaamd. Want bij Hem is niets ja, u leest het goed: NIETS on mogelijk. Als we daarop vertrouwen kunnen we écht lachen. Blij en vol vertrouwen. Aanslag in Makassar Maandagavond is in Makassar een handgranaat ontploft. Drie mensen gedood, zeven ernstig gewond en zeven licht gewond. De meeste slachtoffer» zijn kinderen van zeven tot achttien jaar. De dader is niet bekend. De granaat ontplofte op een meter afstand van het hek van een moskee op een ogenblik, dat velen een Chi nese optocht gadesloegen. Syrisch wegverkeer via Jordanië weer normaal Het wegverkeer van Syrië met Irak, Koeweit en Saoedi-Arabië was giste ren weer normaal. De Jordaanse auto riteiten hadden de binnenkomst van ongeveer vijfhonderd vrachtwagens verboden. Het verkeer van Syrië met genoemde landen moet door Jordaan» gebied gaan. Na overleg van een Sy- risch-Jordaanse commissie kregen da vrachtwagenbestuurders toestemming Jordanië binnen te gaan. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat de Russen hebben laten weten, dat zij bereid zijn naar de Verenigde Staten te komen voor een topconferentie. De president stelde zich geheel achter minister Dulles, die de Rus sische voorwaarden voor een topconferentie had verworpen, doch hij verklaarde met nadruk, dat de Verenigde Staten nooit de deur voor een dergelijk overleg zullen sluiten. Als er maar ergens een weg zou kunnen worden ontdekt, die naar enige ontspanning zou voeren, was hij als president bereid die weg in te slaan. Eisenhower achtte het evenals Dul les volkomen zinloos en bovendien schadelijk om een topconferentie te Beginnen als de agendapunten niet zo goed zijn voorbereid, dat er een op recht geloof in een wezenlijke vooruit gang bestaat. De Ver. Staten meten de mogelijk heid van een topconferentie af naar het antwoord op de vraag of naar de mening van redelijke mensen* de voor bereiding behoorlijk is geweest, aldus de president. In de politiekazerne van Leek is in gesloten de caféhouder J. H. uit Let- telbert, die tijdens een hevige ruzie met een klant, de veehouder J. S. uit Zevenhuizen, zijn belager met een jachtgeweer in de benen schoot. S. moest worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen. H. zal voor de officier van justitie in Groningen worden geleid. De ruzie was ontstaan over de be taling van de consumpties. S. weiger de te betalen, greep een fles en wilde daarmee de caféhouder op het hoofd slaan. Toen de man achter het buffet drong, greep de caféhouder zijn jacht geweer, waarvoor hij een vergunfiing heeft, en loste enkele schoten. Op een onbewaakte overweg te Em- men is gistermiddag een bestelauto door een trein gegrepen en opzij ge worpen. De bestuurder van de bestel auto is, na uit de vernielde wagen te zijn bevrijd, in zeer zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Emmen Overgebracht. De trein, een „blauwe engel!', die om 16.21 uur van Emmen naar Zwolle vertrokken was, werd aan de zijkant beschadigd en had ongeveer een half uur vertraging. Te Moskou is dinsdag de eerste partij van de revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken begonnen tussen de we reldkampioen W. Smislof en de ex-wereldkampioen M. Botwinnik. Deze radiofoto uit Moskou toont de heren Smislof en Botwinnik (rechts) tijdens him eerste partij in de revanche-wedstrijd. Bot winnik won de eerste partij na .63 zetten. In de drukke marktbuurt Boribazar van Karatsji heeft woensdag een ern stige brand gewoed, die naar men vreest aan verscheidene personen het leven heeft gekost. Velen zagen zich gedwongen van soms grote hoogten uit het raam te springen en meermalen werden vrou wen en kinderen uit het raam gewor pen in een poging hun levens te red den. De brand is ontstaan door afge stoken voetzoekers. Bij een grote brand in Rangoon zijn vijfduizend woningen, voor het merendeel bamboehutten, in vlam men opgegaan, waardoor ongeveer 25.000 personen dakloos werden. De brand, die na drie uur was uitge woed, was ontstaan door een ontplof fing in een clandestiene benzine opslagplaats. De regering van de Maleise fede ratie (Malakka) heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat de Ma leise federatie het nog steeds niet no dig oordeelt tot de Z.O.A.V.O. toe te treden. De N.A.V.O. heeft een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de persberichten als zou de N.A.V.O.-raad gisteren het Rus sische voorstel aangaande een topconferentie verworpen hebben, alle grond missen. Volgens het communiqué is er door de raad gisteren geen enkel be sluit genomen en maakt de topconferentie nog steeds een punt van bespreking uit bij de N.A.V.O. (Van onze parlementaire redacteur). De interpellatie Biewenga (A.R.) over de bestrijding van de werk loosheid is gisteren geëindigd met de verwerping van drie communis tische moties. Door de constructieve fracties in de Tweede Kamer werd na een uitvoerig antwoord van de ministers Suurhoff, Vondeling en Witte, geen moties ingediend. De heer Biewenga diende dus geen motie over de particuliere woningbouw in. Geheel gerust was hij ech ter niet over het antwoord van minister Witte. De interpellant vroeg de regering dan ook in deze kwestie de vinger aan de pols te houden. Het was goed dat de Kamer zich in dit werklooshcidsdcbat een grote zelf- 'beheersing aan de dag heeft gelegd. Het was gemakkelijk voor de fracties el kaar te overtroeven. Het feit, dat de regering nu ongeveer f 150 miljoen extra ter bestrijding van de werkloosheid gaat uittrekken, is echter uitermate belang rijk. Het betekent, dat de regering waakzaam is en dat wilde de Kamer weten. Met een keur van argumenten heeft minister Wite zich verzet tegen de ge dachte om de particuliere woningbouw te stimuleren door het geven van een rentebijslag of een tweede hypotheek regeling. Zo zeide hij, dat de kapitaal markt en de rentestand steeds een nei ging tot verbetering vertonen. Niet schriel De minister van bouwnijverheid wilde de gedachte uit de wereld hel pen, dat de particuliere bouw in de kou blijft staan. De huidige premie regeling voor deze bouw kost de schatkist enorme offers.Het komt neer op een subsidie van 5300 a 5400 gulden per woning. Van dit bedrag behoeft nimmer iets te worden te rugbetaald. Men kan dus moeilijk stellen, aldus de heer Witte, dat de huidige regeling schriel is. Volgens de bewindsman past een rentebijslag of een tweede hypotheek regeling, niet in het huidige systeem. Zo moest minister Witte de sugges tie van de meerderheid van de Kamer afwijzen op administratieve en finan ciële bezwaren. Vooral dit laatste speelde in zijn argumentatie een be langrijke rol. Toch begreep de be windsman dat er iets moet gebeuren als de kapitaalmarkt zich onverhoopt niet zal herstellen. Een ruimere subsi dieregeling voor de particuliere bouw zal dan noodzakelijk zijn. Daarbij kan gedacht worden aan een hypotheekre geling of aan jaarlijkse bijdragerege lingen. Belde mogelijkheden zullen op het departement worden uitgewerkt. Minister Witte hoopte echter, dat deze regelingen nooit nodig zullen zijn, want zij vergen een enorme admini stratie. Met nadruk stelde minister Witte, dat de bouw van meer woningwet woningen geen oplossing is. Als er kapitaal te vinden is voor deze bouw moet er ook kapitaal zijn voor de particuliere bouw. Financiering Minister Suurhoff had goed in het oor geknoopt, dat vier fracties van me ning zijn, dat de belastingen maar ver hoogd moeten worden „als het niet an ders kan". Van dit realistische stand punt heeft de regering nota genomen, zo zeide de bewindsman van sociale za ken. De regering wil deze zaak echter nog even aanzien. De regering staat niet bij voorbaat afwijzend tegen belastingverhoging. Zij laat het financieringsprobleem ech ter volledig open. Eén ding weten de ministers zeker: er zal niet met infla toire middelen gefinancierd moeten worden. De werkgelegenheid zal daar door alleen maar geschaad worden. Voor wat de export betreft verwees minister Suurhoff naar de komende in- dustriealisatie-nota, die waarschijnlijk in april bij de -Tweede Kamer zal wor den ingediend. Industrialisatie Minister Vondeling, die optrad als minister van economische zaken a.i., vond het nog een vraag of de premie regeling ter bevordering van de indus trialisatie in de kerngemeenten inte graal hersteld moet worden. Hij vond het zeer wenselijk te komen tot een concentratie van het aantal kernen in de ontwikkelingsgebieden. Er zijn ech ter voldoende financiële middelen be schikbaar om de industrialisatie ta kunnen aanmoedigen. Zo is er nog f2,8 min beschikbaar voor de bouw van in dustriegebouwen. Voor de uitbreiding van industrieterreinen is nog f250.000 uit te geven, terwijl ook hogere bedra gen uitgetrokken kunnen worden, voor de bouw van industriehallen. T» Prins Mohammed, de 48-jarige zoon van de vroegere bei van Tunis, is gis teravond aangehouden nadat een dooï met goud en juwelen was gevonden in het huis van zijn vrienden. De zoon van prins Mohammed, da 22-jarige prins Rafed, en de 32-jariga Fransman zijn eveneens gearresteerd. De politie is van mening dat da prins de kostbaarheden wilde verber gen om verbeurdverklaring te ontgaan. De Tunesische regering heeft na de af zetting van de bei, in juli van het vo rige jaar, de verbeurdverklaring van de bezittingen van de koninklijke fa milie gelast. Verder zijn 40 Tunesiërs gearres teerd in verband met een samenzwe ring tegen de regering. - Het lid van de Tweede Kamer, da heer Tans, heeft aan de minister van. economische zaken vragen gesteld over het ongeluk in de mijn Maurits. Volgens het Arabische nieuws bureau heeft het hoofd van de ge heime dienst van het Syrische leger, kolonel Serraj koning Saoed van Arabië er van beschuldigd een complot te hebben gesmeed om de Unie van Egypte en Syrië te ver hinderen. Volgens het Franse persbureau AFP heeft Serraj meegedeeld, dat de schoonvader van koning Saoed hem namens de koning 22 miljoen pond sterling had aangeboden als hij Nasser zou vermoorden en de Syrische- Egyptische Unie verhinderen. Volgens Reuter was Serraj twee miljoen Syri sche ponden (ongeveer twee miljoen gulden) geboden. Lagere temperaturen Enkele buien, maar ook opklaringen. Krachtige en langs de Waddenkust tij delijk stormachtige noordwestelijke wind. Lagere temperaturen dan giste ren. Hoogwater vrijdag 7 maart: Vlissingen: 2.42 u. 2.46 m., 15.10 u. 2.52 m. Terneuzen: 3.15 u. 2.60 m„ 15.41 u. 2.68 m. Wemeldinge: 4.43 u. 1.89 m., 17.07 u. 2.07 m. Zierikzee: 4.16 u. 1.60 m., 16.47 u. 1.79 m. Serraj zeide, dat de Amerikanen van de zaak afwisten en dat zij na de staatsgreep het nieuwe regiem zouden erkennen. De andere westelijke staten zouden volgen. (Van onze parlementsredactie) De minister van justitie, prof. Sam- kalden, heeft gistermorgen in de Eers te Kamer het voorstel van prof. Die penhorst (a.r.) afgewezen, öm voort aan geen rijbewijs meer uit te reiken aan hen, die niet bij voorbaat verkla ren, dat zij zich in geval van een ver keersongeluk vrijwillig aan een bloed proef zullen onderwerpen. De be windsman meende, dat bij een derge lijke maatregel van vrijwilligheid geen sprake kan zijn. Ook de minister had de indruk, dat de bepalingen betreffende de maxi mumsnelheid minder goed worden na geleefd dan onmiddellijk na de invoe ring ervan. In de hoofdcommissariaten en commissariaten van politie en rijks politie werden in de maanden januari en februari jl. resp. 2459 en 2357 pro cessen-verbaal wegens overschrijding van de maximumsnelheid opgemaakt. Een zich strikt houden aan de 50 km- grens achtte de minister van zeer groot belang voor de verkeersveiligheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1