TWEEDE KAMER VOELT NIETS VOOR BELASTINGVERHOGING 5 Socialisten kozen de beste manier Interpellatie'Biewenga over de werkloosheid voortgezet Krachtig Nederlands protest in Djakarta Meer Franse troepen naar Algerië PRINSES BEATRIX WEER THUIS Westen verwerpt Russische voorwaarden voor conferentie Twee Utrechtse bejaarden door gasverstikking gedood PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Felle brand in Amsterdam Weer treinongeluk in Londen; zes gewonden Krachtige taal van Dulles NAVO: Tegenvoorstellen doen Ongeregeldheden in Karatsji Snelle bevolkings groei in Azië Tegen beschieting van „Drenthe" Bomaanslag in Jordanië Eerste Kamer over voetbalpools en bloedproeven Atjeh bij Midden-Sumatfa foofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes elefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3950 Directeur: JACQ DE SMIT Mijnongelukken in Engeland In een mijn in zuid-Wales zijn gis teren twee mijnwerkers om het leven fekomen doordat hun liftkooi viel. 'wee anderen werden ernstig gewond. Ook in een mijn bjj Sheffield is gis teren een liftkooi neergestort. Daar werden 45 mijnwerkers gewond. Een explosie heeit gistermorgen een felle uitslaande brand veroorzaakt in een zeemleder- en sponsenhandel te Amsterdam. De eigenaar, de heer J. H. van Himnik, liep daarbij brandwon den op. Zijn zaak ligt recht tegenover het Wilhelmina gasthuis, zodat eerste hulp direct aanwezig was. De brand weerlieden moesten om de vuurhaard te kunnen benaderen van hun rook- maskers gebruik maken. De vlammen sloegen door het ge sprongen winkelraam tegen de gevel en de kozijnen van de eerste en twee de verdieping op, waarvan ramen sprongen. Ook een auto, die voor de deur stond, liep schade op. De brand weer, die r._et vijf stralen, het hevig rokende vuur aanpakte, wist de brand tot de winkel, een tussenkamer en een achterkamer te beperken, die echter geheel uitbrandden. Alle bewoners konden tijdig het huis verlaten. (Van onze parlementaire redacteur) De socialisten hebben het aan de vooravond van de verkiezingen toch maar raadzamer geacht niet verder aan te dringen op belasting verhoging ter financiering van de werkgelegenheid. De heer Roemers (P.v.d.A.) zei het eens te zijn met de regering, dat de ontwikkeling van de conjunctuur afgewacht moet worden. De socialistische fractie be houdt haar standpunt voor tot het moment, waarop de regering met haar financieringsplan voor de Kamer verschijnt. De socialisten heb ben daarmede maar een wijze partij gekozen, want uit de voortzetting van de interpellatie-Biewinga (A.R.) over de bestrijding van de werk loosheid is wel gebleken, dat de andere fracties nog niet voor be lastingverhoging voelen. zo vroeg hij. Hij was van oordeel, dat maatregelen genomen moeten worden, opdat in de vrije sector voorgenomen bouw tot stand kan worden gebracht. De heer van Mastrigt verklaarde over het algemeen te kunnen instem men met de 'oor de regering aange kondigde maatregelen. Dat betekent echter niet, dat hij geheel tevreden is. Hij zou graag vernemen, waarop de minister zijn prognose voor 1958 ba seert. Belastingverhoging moet z.i. het uiterste middel zijn. In west-Croydon een voorstad van Londen is gisteren een trein ongeluk gebeurd. Volgens berichten zijn er zes mensen gewond, die in een passagiersterein zaten toen deze in botsing kwam met een goederentrein. De goederentrein reed op de passagierstrein in. De gewonden liepen slechts kwet suren op en behoefden niet in een zie kenhuis te worden opgenomen. Het Indonesische parlement heeft dinsdagavond zijn goedkeuring gehecht aan een lening van 15 miljoen Ameri kaanse dollars ten behoeve van wegen aanleg en bouw van elektrische cen trales. WOENSDAG '1958? MAART „Die in de Hemel zetelt, lacht". (Psalm 2 vs 4, onber.) Kunt u een kikker laten praten? Of zelfsmaar een worm laten kruipen? Gekke vragen, maar u zult met mij moeten toegeven, dat wij zelfs dat simpele, waar onze machtige God bij wijze van spreken Zijn Hand niet voor omdi-aait, niet in staat zijn. Wat zijn wij, met al onze kunstmaantjes en kernsplitsingen, toch eigenlijk maar zielige, hulpe loze wezentjes. Weest u maar gerust trots op uw bloeiende zaak, op uw beste baan tje, op uw prestaties. God zal ons voor die op de borstklopperij niet direct straffen. H(j glimlacht om ons gedoetje, zoals de Psalmdichter zegt. Waarom zou u vandaag ook niet eens even glimlachen om al die waanwijsheid van uw buren en col lega's? En dan vooral om die van u zelf Raab naar Rusland De Oostenrijkse bondskanselier Raab zal van 13 tot 20 juli een officieel be zoek aan de Sowjet-Unie brengen al dus is te Wenen officieel meegedeeld. Raab zou in het begin van de lento naar de Sowjet-Unie gaan, maar het bezoek wos op verzoek van de Russen uitgesteld. De heer Bieuwenga (ar) had er vre de mee, dat het kabinet zich nog moet beraden op de financieringsproblemen. Het zal waarschijnlijk gaan om een be drag van f 300 miljoen. De ar-woord- voerder zeide echter duidelijk, dat op dit moment belastingverhoging onge wenst is. Hij besprak verder de maatregelen, die zijn aangekondigd om tot vermin dering van werkloosheid te komen. Zijn oordeel was, dat bepaalde werken eerder hadden moeten worden uitge voerd. Onbevredigend zijn z.i. de me dedelingen met betrekking tot de pre- De permanente raad van de N.A.V.O. heeft de Russische voorwaar den voor het houden van een topconferentie verworpen. Op zijn weke lijkse persconferentie heeft Dulles verklaard, dat de Russische voor waarden voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, voorafgaande aan een topconferentie ook voor de Ver. Staten onaan vaardbaar zijn. Naar wij verder vernemen heeft Frankrijk eveneens de Sowj et-voorstellen verworpen. Engeland heeft tot dusverre geen commentaar geleverd op deze kwestie. In N.A.V.O.-kringen werd gezegd: „het westen kan niet akkoord gaan met het beleggen van een topconfe rentie als er niet enige overeenstem ming bestaat over belangrijke proble men, waaronder de Europese veilig heid en de hereniging van Duitsland. Het ziet er niet naar uit, dat de laat ste Russische voorstellen een topcon ferentie dichterbij hebben gebracht. Wij moeten tegenvoorstellen doen, tot dat wij het eens zijn over een agenda, die tot enig succes kan leiden". Donderdag komt de N.A.V.O.-raad weer bijeen. Foster Dulles mieregeling voor particuliere woning bouw. De heer Zegering Hadders (wd) verklaarde met instemming te hebben kennis genomen van de aangekondig de maatregelen. De heer Andriessen bepleitte de noodzakelijkheid van spaarbevorde- ring, waarover de minister zich tot zijn spijt niet heeft uitgelaten. Voorts was hij voor steun aan de bouwnij verheid, in het bijzonder voor de ei gen woning en de particuliere bouw. De heer Roemers (arb.) verklaarde, gerichte maatregelen ter bestrijding der werkloosheid juister te achten dan globale maatregelen. Hij merkte op, dat de socialisten, als het niet anders kan piet voor belastingmaatregelen zullen terugdeinzen, maar de vraag is of dit thans wel het aangewezen mid del is. De heer van Eibergen (ar) besprak de werkloosheid in de bouwnijverheid. Wat kan er de oorzaak van zijn, dat fai zo korte tijd het aantal werklozen in die bedrijfstak boven de 22.000 steeg? Minister Dulles was van oordeel, dat de Sowj et-voor waarden een bijeen komst, zoals de Ver. Staten die wen sen, uitsluiten. Hij verklaarde, dat het van een twijfelachtige wijsheid zou getuigen, als men een tweede topcon ferentie belegde om de resultaten van de «erste te begraven in plaats van deze uit te werken. De nota aan de Ver. Staten verschilde in geringe mate met die van Frankrijk, aldus Dulles. Desgevraagd verklaarde Dulles het voor mogelijk te houden tot een ont wapeningsovereenkomst met Rusland te kunnen komen zonder een topcon ferentie. Bjj ongeregeldheden tussen 2000 Pa thanen en plaatselijke bewoners in de buitenwijken van Karatsji zijn naar verluidt twintig mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 gewond. De gevechten begonnen naar aanlei ding van een twist tussen een Pathaan en een winkelier. Later raakten onge veer 2000 pathanen slaags met de Slaatselijke bevolking. Huizen werden brand gestoken en winkels geplun derd. Meer wind. Nevelig weer met in het algemeen veel bewolking en later langs de Wad- denkust plaatselijk enige regen. Matige en langs de Waddenkust krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets ho gere temperaturen. Hoogwater donderdag 6 maart: Vlissingen: 2.01 u. 2.30 m., 14.29 u. 2.40 m. Terneuzen: 2.34 u. 2.44 m., 14.56 u. 2.54 m. Wemeldinge: 3.58 u. 1.78 m„ 16.22 u. 2.01 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.50 m., 16.03 u. 1.72 m. Amsterdam meeste voorkeur bij woningbouwlening Voor ruim zeven en een half miljoen gulden hebben kopers van rentespaar- brieven der nationale woningbouwle ning hun voorkeur uitgesproken voor Amsterdam. Met dit bedrag, zijnde 60 pet van het totaal bedrag van twaalf miljoen gulden, waaraan voorkeur Is gegeven bij deze rentespaarbrieflening 1957, mag Amsterdam niet ontevreden zijn. De hoofdstad staat met dit bedrag aan de top der plaatsen waarvoor voor keur is uitgesproken. Twee Utrechtse bejaarden, de 83- jarige heer A. W. van Veenendaal en zijn 89-jarige schoonzuster, mej. W. Gadella, zijn door gasverstikking om het leven gekomen. De oude heer had nl. gistermiddag een gasconfoor In de keuken willen aansluiten, maar heeft daarbij een verkeerde kraan opge draaid. Het gas stroomde vrijelijk door de woning, zonder dat de oudjes iets heb ben gemerkt. De dood overviel de vrouw terwijl ze in een stoel zat, ter wijl het ontzielde lichaam van de man in de gang werd aangetroffen. Het ongeval moet maandag om streeks één uur heben plaats gevonden doch werd gisteren eerst tegen de mid dag ontdekt, toen een schoonzoon van de heer van Veenendaal een bezoek aan de oudjes wilde brengen. Hij vond de deur gesloten, hetgeen hem ver dacht voorkwam, omdat reeds eerder de oudjes aan de dood ontsnapten toen zij eveneens een verkeerde gaskraan hadden opengedraaid. Vermoed wordt, dat de oudjes, zoals gewoonlijk, het gascomfoor van de keuken naar de kamer hebben ge bracht. VERKEERDE KRAAN Later op de avond heeft de heer van Veenendaal het gascomfoor weer In de keuken willen aansluiten. Aan de keu- kenleiding zit een dubbele kraan. Op een daarvan sloot de heer van Vee nendaal hét gummislangetje aan, maar zette tegelijkertijd de verkeerde kraan open, waardoor het gas ontsnapte. Vrijwilligers trekken met vereen de krachten de schoolbus uit de „Grote Zanrivier" bij Prestonsburg m de Amerikaanse staat Kentucky. De schoolbus stortte met veertig kinderen* en de chauffeur na een aanrijding in de rivier; slechts veertien kinderen konden zich via de nooddeur in veiligheid brengen; 26 van hun schoolmakkertjes en de chauffeur kwamen om 't leven. Indien de bevolking van Azië in het huidige tempo blijft groeien, zal zij in het jaar 1980 even groot zijn als de huidige wereldbevolking, terwijl Chi na en India tezamen in het jaar 2000 evenveel inwoners zullen hebben als thans de gehele wereld, aldus een door de Verenigde Naties samengesteld overzicht, dat in de jaarlijkse bijeen komst van de economische commissie der Verenigde Naties voor Azië en het verre oosten wordt besproken. De Nederlandse regering heeft op 28 februari de diplomatieke ver tegenwoordiging te Djakarta opgedragen krachtig te protesteren bij de regering van Indonesië tegen het onrechtmatig gebruik van het aan de K.P.M. toebehorende schip „Kasimbar" en tegen de beschieting van hr. ms. Drenthe door Indonesische militairen aan boord van da Kasimbar. In de protestnota wordt o.m. gezegd, dat de regering zich voorbehoudt volledige vergoeding van de ontstane schade te eisen. Zoals wij reeds gemeld hebben heeft maandag drie dagen na het Nederlandse protest de Indonesische regering aangekondigd, dat zij krachtig zou protesteren bij de Nederlandse regering tegen de daad van „zeeroverij". Premier Gaillard van Frankrijk is het met de betrokken ministers eens geworden over het zenden van ver sterkingen naar Algerië, waar al 400.000 man strijd voeren met de op standelingen. Men is tot een compromis gekomen, dat er volgens een mededeling van betrouwbare zijde op neer komt, dat er 40 miljard francs extra beschikbaar wordt gesteld en dat er 30.000 mili tairen naar Algerië gaan ter vervan ging van manschappen, die na afloop van hun diensttijd gedemobiliseerd zijn. De strijd kost Frankrijk al zo'n miljard francs (tien miljoen gulden) per dag. Men verwacht dat Gaillard het ka- Prinses Beatrix is gisteravond met twee en een half uur vertraging met het K.L.M.- en een half uur met het K.L.M.- vliegtuig „Griffioen" van haar reis naar de West op Schiphol teruggekeerd. Zij werd op het platform door Koningin Juliana begroet. Zowel boven in het restaurant als op de omloop en op het platform wa- rij zeer veel mensen aanwezig, toen het grote toestel in het licht van vele felle lampen vlak voor de aankomst hal tot stilstand kwam en de prinses als eerste in de deuropening ver scheen. Onze kroonprinses, stralend van vreugde, kwam snel de trap af en moeder en dochter vielen elkaar in de armen. Ongedwongen Zelden heerste er op Schiphol bij een koninklijke aankomst zo'n onge dwongen sfeer als in de daarop vol gende minuten. Het enthousiaste publiek boven op de omloop juichte de prinses toe. Prinses Beatrix was er zo verrast door, dat ze naar boven wuivend in de richting van de omloop en de ont vangstkamer liep, doch in alle drukte op het platform realiseerde ze zich plotseling, dat ze haar moeder kwijt was, keerde zich om, schoot in de lach en liep snel naar hare majesteit terug, die nog steeds omstuwd door de aanwezigen inmiddels ook naar de ontvangstkamer op weg was. Teleurstelling Toen nam het gezelschap plaats in de hofauto's op weg naar Soestdijk. Intussen was de vertraging van de aankomst ,r twee Nederlandse meisjes een bijzonder grote teleur stelling. Dat waren de prinsessen Margriet en Marijke, die er de gehele dag op gevlast hadden om samen met moeder naar Schiphol te gaan, waar prinses Beatrix om half acht zou aan komen. Toen in de loop van de mid dag bleek, dat het veel later zou wor den werd van dit plan afgezien. Voor de jeugdige prinsessen werd het te laat om er bij te zijn. binet machtiging zal vragen om het voortbestaan van de regering te ver binden aan de defensiebegroting. Uit welingelichte bron is vernomen, dat het gebouw van het dagblad „El- jihau" in de Jordaanse zone van Jeru zalem volkomen verwoest is door een bomaanslag. „Eljihau" is het orgaan van het Jor daanse koninklijke paleis. Het blad had onlangs de Syrisch-Egyptische Unie heftig aangevallen. De Jordaanse radio-omroep, die van de aanslag geen gewag heeft gemaakt, heeft dinsdagavond de hevige aanval len tegen Syrië voortgezet en de Sy rische censuur ervan beschuldigd, de ongeregeldheden te verbergen die in de nieuwe „Verenigde Republiek" be staan. Danktelegram van Prinses Beatrix De de gouverneur van Suriname, heer van Tilburg, en de premier, dr. Ferrier, hebben vanuit het vliegtuig waarmee Prinses Beatrix naar Neder land terugkeerde een telegram van H.K.H. ontvangen. Hierin zegt de Prinses nogmaals hartelijk dank voor het bijzonder prettig verblijf in Suri name. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van justitie. Van de zijde der CH en AR was men teleurgesteld over de passieve houding van de mi nister inzake de voetbalpools. „Wij zijn tegen een wettelijke regeling van da voetbalpools en hebben ernstige socia le bezwaren. Men gokt op een kwalijk arbeidsloos inkomen" aldus de CH-er van Bruggen. De heer Diepenhorst (AR) liet een soortgelijk geluid ho ren. Uitvoerig spraken de senatoren over de bloedproef. De heer de Vos van Steen wijk (VVD) bepleitte het nut van een bloedproef. De heer van Bruggen noemde de toestand hoogst onbevredi gend, omdat geen voldoende straf kan worden opgelegd aan hen, die onder invloed van alcohol een verkeersdilect begaan. De heer Diepenhorst stelde voor voortaan geen rijbewijzen meer af to geven aan hen, die niet verklaren zich aan een alcoholische proef te zullen onderwerpen. Bij weigering dient zX het rijbewijs te worden ingetrokken. Radio-Padang heeft dinsdagavond beweerd, dat Atjeh op het punt staat zich aan te sluiten bij het „rebellen- regiem van midden-Sumatra". Volgens de omroep zou de volgende week hier over in Atjeh een officiële verklaring worden afgelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1