INDONESIË PROTESTEERT FEL TEGEN „ZEEROVERIJ" 4 Ier ingestort in mijn Maurits Regering eist vergoeding voor alle schade Prinses Beatrix op de schommel Garantieprijs van melk vastgesteld op f 28,89 In juni een topconferentie? Landbouwschapboeren worden onrecht aangedaan Zeven mijnwerkers vermist PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Opnieuw bom" aanval op NoorcbCelebes Weer gesprek tussen Soekarno en Hatta Voorstel van Sowjet-Unie Beperkte taak voor ministers Probleem om een auto Ulbricht naar Moskou? Opgelicht Nieuw Iraaks kabinet gevormd Volle melk naast gestandaardiseerde Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3950 Directeur: JACQ DE SMIT De Indonesische regering zal krachtig protesteren bij de Nederlandse regering tegen de 'daad van zeeroverij', die de vorige week werd bedreven door het Nederlandse oorlogsschip 'Drenthe', toen dit de afin de Koninklijke Paketvaart Maat schappij toebehorende 'Kasimbar' in de Indonesische wateren in beslag nam. Dit werd gisteren bekendgemaakt door de secretaris-gene raal van het ministerie van buitenlandse zaken, Suwito. Suwito noemde de aanhouding van de „Kasimbar" door het Nederlandse oorlogsschip een „daad van zeeroverij, die niet alleen een schending is van de Indonesische zeewetten, doch ook Van de humanitaire grondbeginselen". Het dwingen van de passagiers van de „Kasimbar" om naar een bestemming te gaan, waarheen zij niet wensten te gaan, was een schending van de men senrechten, aldus Suwito, die daaraan De radio der opstandelingen in Me- nado heeft in een uitzending, die te Singapore is opgevangen, bekend ge maakt, dat zondagmorgen noord-Cele bes is gebombardeerd door vliegtuigen van de luchtmacht der centrale rege ring. Volgens het radiobericht werden, „talrijke personen" slachtoffers van „beschietingen met mitrailleurs in het wilde weg". Luchtdoelbatterijen scho ten van de grond af, doch het resultaat van hun vuur is niet bekend. Ventje Sumual, de leider van de opstandige beweging in noord-Cele- bes heeft bekend gemaakt dat hij zal pogen een gewapende macht te vor men, bestaande uit eenheden van een landmacht, een zeemacht en een luchtmacht, om de strijd tegen de centrale regering voort te zetten, al dus radio Menado. Volgens enkele verklaringen zouden er bij de recente bomaanvallen op Pa dang en Celebes doden zijn gevallen. President Soekarno en oud-vice- president dr. Mohammed Hatta hebben gisteren in het Merdeka- paleis te Djakarta opnieuw een onderhoud gehad, dat twee uren heeft geduurd. Volgens radio Djakarta heeft presi dent Soekarno verklaard, dat hij en Hatta hebben gesproken over de wijze waarop de huidige vraagstukken, waarvoor Indonesië staat geplaatst, zouden kunnen worden opgelost. De president voegde er aan toe, dat tussen hem en Hatta altijd wederzijds begrip bestaat. Radio Djakarta meldde voorts, dat binnenkort een derde ontmoeting zal plaats hebben. Ingezonden mededeling (Adv.) toevoegde, dat de Indonesische Tege- ring de terugzending van de passagiers „en van de enige leden van het Indo nesische leger" zal eisen. Tenslotte zeide Suwito, dat de rege ring ook vergoeding voor alle schade zal eisen. Militaire oefeningen in midden-Sumatra Radio Padang heeft medegedeeld, dat vandaag door de .rebellen-troepen' manoeuvres zullen worden gehouden in de buurt van Pariaman, een haven plaats ten noorden van Padang. Daar bij zal van zowel zwaar, als van licht geschut gebruik worden gemaakt. Antilliaanse ministers in Nederland aangekomen De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, en de minister van sociale en economische zaken, de heer C. D. Kroon, zijn in ons land aan gekomen. Zij zullen in Den Haag een aantal „lopende zaken" tussen de Antillen en Nederland bespreken. Aangenomen wordt, dat hiertoe ook de kwestie van de uitzetting van de Nederlandse jour nalist De Wit uit de Antillen zal be horen. De Sowjet-Dnie stelt voor in april te Genève een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de grote mogendheden te houden en een topconferentie in juni. Dit staat in de brief, die de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft geschreven aan zijn Franse ambtgenoot Pineau en waarvan de tekst door het Russische persbureau Tass is bekend gemaakt. De ministers zouden de beperkte taak hebben de agenda voor de topconfe rentie op te stellen en de samenstelling van de topconferentie te bepalen. De Russische rege ring is van oordeel, dat er een datum voor de topconferen tie moet worden vastgesteld voordat de ministers van bui tenlandse zaken bij eenkomen. Zij stelt voor, dat er op de topconferentie alleen onderwerpen wor den besproken, die kans bieden op over eenstemming en noemt de volgende: 1) vorming van en atoomwapen vrije zone in centraal Eu ropa en 2) staking van de kernproeven. GROMYKO Gromyko verwerpt Pineaus voorstel om de atoomwapenvrjje zone en de hereniging van Duitsland als een ge heel te bespreken. Dat is een heel an dere kwestie, zegt hjj. Daar moeten in de eerste plaats de Duitsers zelf in be slissen. De NAVO zal vandaag het Rus sische voorstel bespreken. DE BILT ZEGT: Droog. Droog weer met aanvankelijk veel bewolking en hier en daar mist. Later opklaringen. Weinig wind, maar later langs de Waddenkust matige zuidwes telijke. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.18 u., onder 18.25 u. Maan op 18.34 u., onder 6.43 u. Hoogwater woensdag 5 maart: Vlissingen: 1.22 u. 2.11 m., 13.51 u. 2.21 m. Terneuzen: 1.53 u. 2.25 m., 14.17 u. 2.35 m. Wemeldinge: 3.13 u. 1.67 m., 15.39 u. 1.91 m. Zierikzee: 2.47 u. 1.41 m., 15.19 u. 1.64 m. Het toekennen van een auto als prijs voor de 250.000ste Raibezoeker heeft tot een geschil tussen twee gezinnen in Hengelo geleid. De heren H. J. H. en W. ter S. kwamen vorige week met hun echtgenotes van Hengelo (O.) naar het Rai-gebouw in Amsterdam. Beide heren kochten elk twee kaartjes. Voor de controle gaf de heer Ter S. zijn kaartjes aan zijn echtgenote, die met haar buurvrouw naar binnenging, waarna de heer H. zijn beide kaartjes het zien voor zich en zijn buurman. Een van de kaartjes van de heer H. was het 250.000ste dat was afgegeven. Hij won daarmee de auto. Nadat beide echtparen weer in Hen gelo waren teruggekeerd, kwam de heer Ter S. op de gedachte, dat hij toch eigenlijk ook recht had op een deel van de prijs, wellicht niet in juridische dan toch in morele zin. De heer H. bleek uiteindelijk bereid om zijn buur man f 500,te geven, maar deze is hiermede niet tevreden. Men heeft een geestelijke te hulp geroepen om te be middelen, maar deze is hierin tot op heden niet geslaagd. Onderhandelingen in Panmoendjon De besprekingen, maandag gevoerd door de bestandscommissie van Korea over de terugzending van de passa giers van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat op 16 februari in Noord-Korea is geland, zijn in een impasse geraakt. De Noordkoreaanse secretaris van de commissie verklaarde dat hij niet be voegd is bepaalde aspecten van de kwestie te bespreken. Naar zijn mening is de kwestie van de repatriëring een zaak die door rechtstreekse onderhandelingen met de Noordkoreaanse regering geregeld moet* worden. Woning uitgebrand in Klazinaveen Te Klazienaveen-noord is gistermid dag brand ontstaan in de door het uit zeven personen bestaande gezin G. Wisman bewoonde woning. Het huis brandde in korte tijd uit. Enig meubi lair kon worden gered. De brandweer uit Emmen was genoodzaakt de mo torspuit op straat te laten staan, daar de woning achteraf stond en door het ontbreken van een brug niet kon wor den benaderd. Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communistische par tij, is gisteren met onbekende bestem ming per trein uit oost-Berlijn vertrok ken. Het Oostduitse persbureau ADN meldde slechts dat hij „drie weken met vakantie gaat". Politieke waarnemers in west-Ber- lijn menen dat Ulbricht misschien naar Moskou gaat. Maximum gewichtsgrens baconvarkcns verhoogd Wegens de gewijzigde situatie op de varkensmarkt heeft het produktschap voor vee en vlees besloten op zo kort mogelijke termijn de maximum ge wichtsgrens voor baconvarkens tot 70 kg te verhogen. Met ingang van gisteren kunnen tot nader order varkens met een koud ge slacht gewicht van 63 t/m 70 kg tot bacon worden verwerkt. DINSDAG 19J8 MAART „Zingt vrolijk, al gij oprechten van hart". Ps. 23 vs 4, onber.). 't Is de laatste tijd toch wel bar, vindt u ook niet? Bijna dagelijks komt er een fraude of oplichtings- geval aan het licht, 't Lijkt wel of de ene helft van ons volk er op uit is om de andere te bestelen. Eerlijk duurt het langst.om rijk te worden. Dat is het devies van tegenwoordig. Je moet vechten voor Je boterham en zaken zijn zaken Kleinen stelen, maar groten stelen het meest. Neen, met eerlijkheid kom je vandaag de dag niet zo ver meer, daar zijn we het wel over eens. Toch gebiedt God ons eerlijk en oprecht te zijn. Ook, ja juist in za ken doen. Alleen dan kunnen wij werkelijk vrolijk zingen. Zoals ook Jezus door zijn oprechtheid over won. Tito tegen raketbases in Italië Ln een vraaggesprek met een ver slaggever van de „New York Times" heeft president Tito van zuid-Slavië verklaard dat zuid-Slavië tegenstander is van de vestiging van raketbases ln Italië. Tito is n.l. van mening dat zuid- Slavië hierdoor indirect wordt be dreigd RECHERCHE LOST 47 INBRAKEN OP Door de arrestatie van de 37-jarige S. en de 32-jarige B., beiden inwoners van Amsterdam, waar ze als zware jongens bekend staan, heeft de recher che van de gemeentepolitaie te Alphen aan de Rijn, in nauwe samenwerking met haar collega's te Amsterdam, Alk maar en Nijmegen, een serie van 42 inbraken, welke in 27 gemeenten, ver spreid over negen provincies, zijn ge- pleeg in een tijdsbestek van vijf maan den, opgehelderd. Een derde mede plichtige is nog voortvluchtig. Een beeiü van het bezoek, aat H. K. H. Prinses Beatrix tijdens haar verblijf in Suriname heeft gebracht aan Coronie. De foto laat zien hoe de Prinses vrolijk op de zgn. Tiuweiijksschommel' van Coronie zat. Generaal Noeri al Said, die al ver scheidene malen premier is geweest, heeft een nieuw Iraaks kabinet ge vormd ter vervanging van de regering van Abdoel Wahab Mirjan, die eerder op de dag aftrad. De 70-jarige Noeri is evenals Mirjan een krachtig voorstander van het de fensieverdrag van Bagdad, waarvan zijn land, Engeland, Perzië, Turkije en ;Pakistan lid zijn. Er is geen reden voor het aftreden van Mirjan bekendgemaakt. Hij was premier sedert 15 december van het vorige jaar. De garantieprijs voor melk voor het jaar november 1957- 1958 is vastgesteld op f 28,89 per 100 kg. Deze garantie geldt slechts voor dezelfde hoeveel heid als tussen november 1956 -1957 is afgeleverd. Voorts is besloten in de naaste toe komst de verkoop van volle melk (3,75 percent vetgehalte) vrij te geven naast de tegenwoordige gestandaardiseerde melk. De volle melk zal ongeveer een dubbeltje per liter duurder zijn, dan de gestandaardiseerde. Gestreefd wordt naar opheffing van het mengverbod van boter met marga rine. Het nieuwe melk- en zuivelbeleid van minister Vondeling heeft het Landbouwschap ernstig geschokt. In een eerste commentaar werd de motivering van dit regeringsbeleid onaanvaardbaar genoemd. Ernstig is het bezwaar tegen de beslissing tot verlaging van de gevraagde garantieprijs op grond van het feit, dat de pachtprijzen nog niet vol ledig zijn aangepast aan de nieuwe pachtnormen. De regering neemt met deze heslis sing een deel terug van haar toezeg ging aan de landbouw om de garantie prijzen te verhogen ln verband met de gestegen kosten van grond en gebou wen. Speciaal door deze beslissing wordt Van de zijde der Staatsmijnen wordt ons juist voor het sluiten der editie het volgende medegedeeld: „Maandagmiddag omstreeks 5 uur is in de Staatsmijn Maurits te Geleen onverwacht een gedeelte van een kolen- pijler ingestort. Deze pijler is gelegen tussen de 391 en de 455 meter verdieping. Van de 45 mijnwerkers, die in de pijler werkzaam waren, worden thans zeven vermist. Het betreft hier mijnwerkers van verschillende nationaliteit, waaronder drie Nederlanders. Er is weinig hoop, dat onder de slachtoffers nog overleven den zijn. Onmiddellijk zijn alle pogingen in het werk gesteld om de vermiste mijnwerkers te bereiken". naar het oordeel van het Landbouw schap de landbouw onrecht aangedaan. Het vreest, dat het vertrouwen van de agrarische bevolking in het beleid van de minister ernstig wordt geschokt. Om principiële redenen wordt het onjuist geacht het prijsbeleid volle dig los te maken van de kostprijs berekeningen van het L.E.I. De ge schatte verlaging van de rente op bedrijfskapitaal tot 4,5 percent in de ze berekening wordt onaanvaard baar geacht. De motivering dat be drijfskapitaal grotendeels eigen ver mogen is, mist elke bedrijfseconomi sche grondslag en is bovendien uit oogpunt van landbouwpolitiek ge vaarlijk. V erantwoordelijkheid De regering heeft, naar de mening van het Landbouwschap, een zware verant woordelijkheid tegenover de veehou ders op zich genomen door bij de be rekening van de garantieprijs de in het komende jaar door het produktschap vee en vlees verwachte vleesprijzen in de kostenfactor „omzet en aanwas van de veestapel" op te nemen, inplaats van, zoals gewoonlijk, de gemiddelde prijzen der laatste drie jaren. Daar door alleen al viel de garantieprijs 0,6 cent per liter lager uit, dan de door het Landbouwschap gevraagde prijs. Ook is het Landbouwschap ernstig teleurgesteld over de beslissing om naast gestandaardiseerde melk de vol le melk met 3,75 percent vet voor de verkoop vrij te geven. De regering heeft het gezamenlijke voorstel van Landbouwschap en Zuivelschap naast zich neergelegd. Het melkverbruik op de scholen zal met regeringssteun worden .be vorderd. Toelichting Minister Vondeling, 'die tijdens een persconferentie bovenstaande medede lingen deed, verklaarde, dat hij in een nota aan de eerste en tweede kamer een toelichting op dit nieuwe melk en zuivelbeleid heeft gedaan. In zijn toelichting voor de pers zeide de minister o.m., dat het hier de eerste beslissingen in het melk- en zuivelbe leid geldt. De nieuwe garantieprijs van f 28,85 ligt 0,95 ct per kg lager, dan de prijs, die door het landbouwschap werd gevraagd. De verrekenprijs voor consumptiemeik (altijd op basis van 3,7 percent vetgehalte) bedraagt dien tengevolge f 30,50. De minister gaat er van uit, dat het bedrag dat als gevolg van de melk prijsgarantie dat in het lopende jaar moet worden bijgepast niet hoger zal zijn, dan in 1956/57 is uitbetaald. Van daar, dat de garantie geldt voor de ba- sishoeveelheid. Regeringssubsidie De nieuwe verrekenprijs voor con sumptiemeik zou tot een prijsstijging voor de consument van ongeveer 45 cent per 100 liter gestandaardiseerde melk leiden. Het regeringssubsidie zal echter met dit bedrag worden verhoogd. De regering werd, aldus ministet Vondeling, door de grote afzetmoeilijk- heden met ongunstige vooruitzichten in de zuivelsector gedwongen de ga rantie tot een basishoeveelheid te be perken. Het zal van de afzetmogelijk heden afhangen of in een volgend jaar deze basishoeveelheid al of niet ver laagd zal moeten worden. Desgevraagd verklaarde de minister dat een lagere garantieprijs, dan door het landbouwschap op grond van kost prijsberekeningen van het landbouw- economisch instituut werd gevraagd, een gevolg is van de overweging, dat de regering geen kostprijsbeleid voert maar een beleid, dat de boer een be paald minimum inkomen garandeert, zodanig, dat voor ondernemers een grote mate van bestaanszekerheid wordt verkregen. Kostprijsfactoren Dit leidt tot een nadere hantering van kostprijsfactoren als eigenaarslas- ten, grondrente en „omzet en aanwas" van de veestapel. Teneinde tegemoet te komen aan moeilijkheden van (jonge) boeren, die met bijna uitsluitend vreemd vermo gen werken, tegen een hogere rente voet, dan bij de garantieprijs is aange nomen, ligt het in de bedoeling een toeslag te verlenen op de rentevergoe ding van de onder garantie van hef borgstellingsfonds voor de landbouw verstrekte leningen. De minister meende, dat door dit nieuwe beleid de individuele veehou der wordt geconfronteerd met het feit, dat er teveel melk wordt geproduceerd om lonende afzet te krijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1