Rusland akkoord met een bijeenkomst van ministers EXPO '58 brengt ook Zeeland veel drukte in Topconferentie in New Delhi? Meer dan30.000overnachtingen Midden-Sumatra klaar om aanvallers af te slaan Dr. FUCHS IN SCOTT- BASIS AANGEKOMEN 3 NoorcUKorea laat passagiers ontvoerde vliegtuig" vrij van Geen concrete uitspraak over al of niet samengaan met AR BRIEF VAN GROMYKO AAN PINEAU xe overwegingen Uit menselijk VERWACHTINGEN OVERTROFFEN Algemene jaarvergadering CHU PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Baby dood gevroren? Ook nota voof Amerika Turkse veerboot gezonken; 260 mensenverdronken Opnieuw f 5000,- verduisterd Directeuren in arrest; verdacht van fraude Duitse kustvaarder vergaan; een dode Vingers te weinig Spreiding van het vakantieseizoen Samenzwering tegen Bourguiba Unie tussen Hongarije en Roemenië? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe« Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwseh Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOOR.T 13e JAARGANG No. 3948 Directeur: JACQ DE SMIT Eisenhower volledig hersteld Eisenhowers dokters hebben zater dag medegedeeld dat de president vol ledig hersteld is van de „hersenaan- val" (lichte beroerte) die hij in no vember van het vorig jaar heeft ge had. Men heeft niets kunnen consta teren waaruit blijkt dat zijn centraal zenuwstelsel letsel heeft gekregen, al dus de verklaring van drie neurologen, die de president hadden onderzocht. In een woonwagen te Heerlerheide la een baby van vier maanden over leden. De vader, die het lijkje naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen bracht verklaarde daar, dat het kind- Je, slechts schamel gekleed en toege dekt, de nacht had doorgebracht op de vloer van de onverwarmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van bevriezing is overle den. Van de zijde der justitie is een onderzoek naar de doodsoorzaak ge last. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft in een brief aan zijn Franse ambtgenoot, Pineau, verklaard dat de Sowj et-Unie het Franse voorstel aanvaardt, om een conferentie van de hoogste leiders van oost en west in een bijeenkomst van de betrokken ministers van buitenlandse zaken te doen voorbereiden. Gromyko zet in zijn uitvoerige brief uiteen dat de Sowjet-regering prijs stelt op zo spoedig mogelijke overeenstemming over bet houden van een topconferentie. Deze zou moeten worden vorbereid door besprekingen via de normale diploma tieke kanalen en een gelijktijdig te hou den bijeenkomst der ministers van bui tenlandse zaken. De ministers van buitenlandse zaken zouden zo spoedig mogelijk bijeen moeten komen. Hun taak zou tweele dig zijn, namelijk het opstellen van een Radio Fadang heeft gemeld, dat de troepen van de tegenregering gereed staan om aanvallen van de centrale regering af te slaan. Eenheden van het leger der opstandelingen waren op hun posten in gereed gemaakte op' stellingen en studenten, jeugdige per sonen en veteranen werden geoefend om de geregelde troepen bij te staan. Sumatraanse opstandelingen heb ben meegedeeld, dat de tegenregering overweegt het geschil met de centrale regering voor te brengen bij de Ver. Naties. Radio Padang heeft verder mee gedeeld, dat de Indonesische lucht macht een bomaanval heeft gedaan op de plaats Tarakbuluh. Een veer boot werd tot zinken gebracht en voorts zijn vier gebouwen en een moskee v-rnield. Ook werd gemeld dat de Riouw-Archipel is gebom bardeerd. De militaire autoriteiten te Djakarta hebben, als onderdeel van de veilig heidsmaatregelen, een aantal personen ln hechtenis genomen. De Turkse veerboot „Uskudar" is zaterdag tijdens een storm in de zee van Marmara gezonken. Radio Istanbul heeft meegedeeld, dat van de 300 passagiers er veertig zijn gered. Opnieuw heeft de politie een geval van verduistering ontdekt. In Nijmegen is aangehouden een ï3-jarige verzekeringsagent uit Nij megen, die er van wordt verdacht 6000 gulden te hebben verduisterd. Tevens onderzoekt de recherche of de verdachte ook rekeningen vervalst heeft. De officier van justitie te Utrecht heeft twee van de drie_ directeuren van een metaalfabriek in hechtenis gesteld, op beschuldiging van fraude by het afwerken van een contract met het directoraat materieel landmacht tot het omsmelten van geweerhulzen in blokken messing. Volgens mededeling van de officier van justitie heeft de N.V., die sinds 1954 dit omsmelten verricht, het rijk in die tijd voor circa f70.000 bena deeld. Een in april 1957 ontslagen werknemer heeft de zaak aan het rollen gebracht. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, maar ook opklaringen. Matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft tenslotte verklaard, dat de voor malige militaire commandant van oost-Indonesië lt. kolonel Ventje Soe- moeal oneervol uit de militaire dienst is contslagen, tegelijk met drie andere officieren. agenda voor een topconferentie en het aanwijzen der staten, wier regerings leiders de topconferentie zouden moe ten bijwonen. Gromyko had voorgesteld de bijeen komst eind april te houden. De Sowjet-Unie had tot nu toe het standpunt vastgehouden, dat een topcon ferentie ook kon worden uitgeschreven zonder voorafgaande bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken. Ook nota astn V.S. Gromyko heeft te Moskou een over eenkomstige nota overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur ter plaatse, Llewellyn Thompson. In een korte verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de nota betrekking heeft op „werkwijze ter voorbereiding van een mogelijke topconferentie". De reacties in de westelijke landen waren over het algemeen gunstig. In New Delhi De Sowjet-Unie wil voorstellen, dat de topconferentie tnssen oost en west te New. Delhi wordt gehouden, aldus is van welingelichte zijde ln de Indische hoofdstad vernomen. De Sowjet-Unie heeft de regering te New Delhi gepolst naar haar reacties op een dergelijk Russisch voorstel, zo zei men. Griekse regering verliest vertrouwen De regering-Karamanlis, die in ok tober 1955 in Griekenland aan het be wind kwam, heeft zaterdagavond haar parlementaire meerderheid ver loren toen 15 afgevaardigden, allen leden van de nationale radicale unie, die door Karamanlis is opgericht, be kend maakte dat zij geen vertrouwen meer hadden in het kabinet. Vijf van de zes opvarenden van het Westduitse kustvaartuig „Continental" (333 brt.) zijn gered, toen het schip zondagochtend, na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Wans- beck" (700 brt.), voor de kust van het Oostengelse graafschap Norfolk zonk. De zesde opvarende wordt vermist. Alle opvarenden waren Duitsers. De „Continental" was kortgeleden van Nederlandse in Duitse handen overgegaan. Het koninkrijk Jemen heeft zich aangesloten bij de verenigde Arabische republiek van Egypte en Syrië, zo wordt In Damascus medegedeeld. MAANDAG 1958 MAART „Ik zal de Heer zingen, omdat Hij mij heeft welgedaan". (Psalm 13 vers 6) Nog in maandagochtendstem- ming? Bent u al weer bezig ge weest uw eerste teleurstellingen en narigheden van de nieuwe week te tellen? En dat, terwijl God ons zo'n mooi lied gegeven heeft: „Tel uw zegeningen, één voor één....". Ga gerust maar eens heel de monstratief zoals ik eens een oude Heilssoldaat op straat zag doen op Uw vingers na tellen, welke zegeningen God u ook vandaag al weer heeft ge schonken: een gedekte taf el, goede gezondheid, uw gezin, war me kleren, vrede en vrijheid, liefde van echtgenoot, ouders of kinderen, enz. enz. U komt vin gers te kort. Is er reden voor somberheid? Neen, in dienst van Christus onze Verlosser, is er alleen maar blijdschap in het geloof moge lijk. Dr. Vivian Fuchs en zijn groep van negen man is zondagavond in Scott-basis in het Zuidpoolgebied aangekomen. Zij hadden hiermee de eerste oversteek van het Zuid poolgebied over land voltooid. Sir Edmund Hillary, de Nieuwzeeland- se ontdekkingsreiziger, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Hillary kende de weg; hij had n.l. op geregelde afstanden bevoorradingsdepots opgesla gen. De tocht heeft 97 dagen geduurd. Dr. Fuchs en Hillary kwamen bij hun aankomst in Scott-basis gearmd uit bun „snocat", een voertuig met rupsbanden. „Het is heerlijk hier te zijn" zei dr Fuchs tot degenen, die hem verwelkomden. De mannen werd een geweldige ont vangst bereid. Er waa een orkest en in de voornaamste barak was een feestmaal aangericht. In Londen is officiëel meegedeeld, dat Koningin Elisabeth voornemens is dr Fuchs tot ridder te benoemen. De belangrijkste wetenschappelijke taak van Fuchs' expeditie was het meten van de dikte van het poolijs om de aard van de eronder gelegen rotsbodem vast te stellen. Radio-Pjongjang heeft zaterdag avond omgeroepen dat de Noord- In V.V.V.-kringen in Zeeland verwacht men, op grond van de aanvragen, die thans reeds zijn ontvangen, dat duizenden bezoekers van de wereldtentoonstelling, die over enkele maanden in Brussel zal worden geopend, straks ln Zeeland zullen aankloppen om in de Zeeuwse hotels en pensions te overnachten. Vooral op Walcheren koesterde men wel verwachtingene doch dat de aanvragen in zo'n haast overstelpend aantal zouden binnenkomen, als thans het geval is, had men niet durven denken. Zelfs de direc teur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp, die toch wel op resultaten van de door hem gevoerde propaganda mocht rekenen, geeft onomwonden toe dat de belangstelling voor Zeeland zelfs zijn optimistische verwachtingen overtreft. - Dat alleen al deze overnachtingen drie ton zullen opbrengen is zeker niet te hoog gesteld. De directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer Oskamp, is zeer ver heugd over dit zo grote succes. Im mers, vele maanden van te voren heeft de staf van de provinciale V.V.V. al het mogelijke gedaan om Zeeland en de mogelijkheden ten opzichte van het bezoek aan de Expo te propageren. SPREIDING Verheugend vond de heer Oskamp het, dat door deze boekingen een ze kere spreiding van het vakantieseizoen is opgetreden. Op 18 april reeds ko men de eerste bezoekers voor de Expo naar Walcheren en dit blijft doorlopen tot in de maanden septem ber en oktober. Eind juni worden de boekingen voor deze overnachtingen stop gezet, omdat het normale toe ristenseizoen niet verdrongen mag worden door dit dagjesbezoek. Voor september wordt weer geboekt. Walcheren, voornamelijk Zoute- lande en Domburg waar men de Het begon enkele weken geleden met een verzoek van een reisbureau uit het westen van Nederland om een groep van 40 man onderdak te ver schaffen. Zij zouden twee overnach tingen op Walcheren maken, terwijl overdag de Expo 58 zou worden be zocht. Doch in korte tijd volgden de boekingen elkaar steeds sneller op. Begin januari had de provinciale V.V.V. reeds 1000 boekingen, aan het eind van die maand 3000, nu reeds 8000. En men heeft goede verwach tingen, dat dit seizoen niet minder dan 15.000 boekingen voor toeristen, voor het overgrote deel Duitsers, zul len plaats vinden, die op Walcheren twee overnachtingen houden. Dat worden dus 30.000 overnachtingen, die, zoal3 gemakkelijk valt te becijferen, van groot financieel belang zijn voor het toeristenseizoen op Walcheren. beschikking heeft over vrij veel ka mers krijgt door de Expo 58 min stens 15.000 bezoekers méér. Doch ook in de andere delen van Zeeland Zuid-Beveland, de rest van Walche ren, Zeeuwsch-Vlaanderen zullen velen voor één of twee nachten logies vinden. Terneuzen heeft nu reeds vele honderden boekingen, de jeugdher bergen op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn vrijwel „vol", tal van particulieren hebben reeds nu voor vele maanden hun kamers verhuurd. Vijftienduizend mensen brengen 'n bezoek aan Walcheren. Voor het over grote deel buitenlanders, die zorgen voor harde valuta. Ongetwijfeld ko men velen van hen een volgend sei zoen terug. Zodat de betekenis van de Expo 58 voor Walcheren, voor geheel Zeeland, wel heel groot is, aldls de heer Oskamp. Prinses Beatrix heeft zich zater dag op de hoogte gesteld van het voor Suriname zo belangrijke tien jarenplan. Zondag heeft de prinses een kerkdienst bijgewoond van de herv. kerk en bezocht zij de openbare markt in Paramaribo. koreaanse regering „uit menselijk- ke overwegingen" bereid is de passagiers van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat 16 februari jl. in N. Korea is geland, op vrije voeten te stellen. Het door een Amerikaan bestuurde vliegtuig was, als gemeld, door zich aan boord bevindende communistische agen ten gedwongen in noord-Korea te lan den. Volgens radio-Pjongjang Is de noord- Koreaanse regering bereid „alle Kore aanse passagiers die naar zuid-Korea terug wensen te gaan ter beschikking van „officiële vertegenwoordigers van het internationale en het Zuidkoreaanse rode kruis" te stellen". „De Noordkoreaanse regering heeft uit drukkelijk de wens te kennen gegeven om rechtstreeks met de Zuidkoreaanse autoriteiten over het vrij laten der pas sagiers te onderhandelen. De zuid-Kore- aanse regering wilde hier echter niet op ingaan", aldus radio-Pjongjang. Deze toto van het Koninklijk ge zin is speciaal gemaakt ter gele genheid van het komende bezoek van het Britse koninklijk paar. (Foto M. C. Meyboom)' ,3-1 Aamal", het dagblad der Tunesi sche regeringsparty „Nieuwe grondwet»- party", meldt dat de dertig Tunesiër», die zyn gearresteerd op beschuldiging van handelingen tegen de veiligheid van de staat, hadden samengezworen om pre sident Bourguiba te vermoorden. „AFP" meldt uit Tunis, dat president Bourguiba een boodschap aan president Eisenhower heeft gezonden, waarin hy de aandacht van het Amerikaanse staatshoofd vestigd op de „rampzalige gevolgen" van. het scheppen van een „niemandsland" in het Algerijns-Tune- sische grensgebied. Van welingelichte Tunesische zijde wordt nog vernomen, dat overeenkom stige boodschappen zijn gezonden aan andere buitenlandse staatshoofden. Hongarije en Roemenië hebben besloten een gemeenschappelijke regeringscom missie ter ontwikkeling van de economi sche samenwerking te vormen. Het han delsverkeer zal worden vergroot en er zal een nieuw handelsverdrag voor 1958 1960 worden gesloten. Het al of niet samengaan tussen CHU en de AR heeft zaterdagmiddag een uit voerig punt van bespreking uitgemaakt op de vergadering van de Christelijk Historische Unie in Krasnapolsky te Am sterdam naar aanleiding van het voorstel van de kiesvereniging Vlaardingen, om een concrete uitspraak over de kwestie van het al of niet samengaan te doen, „in het helang van de CHU en ter handha ving van de spankracht binnen haar ge lederen". Ofschoon er naar de mening van Vlaar dingen een meerderheid in de partij op het standpunt staat „wij moeten ons zelf blijven", is er ook een categorie, die voor samengaan te vinden is. Ook het geluid, dat thans de tijd van samensmelten ge komen is, is in kringen van de hoofdlei ding niet vreemd, zo wordt in de toelich ting op het voorstel gezegd. De kiesvereniging Vlaanderen zegt verder van oordeel te zijn, dat een huis, dat in zekere zin tegen zichzelf verdeeld is, van kracht wordt beroofd. Met name kan vaak moeilijk gepleit worden voor het handhaven van de zelfstandigheid, als in eigen ge lederen ook het tegenovergestelde wordt bepleit en zonder repercussies wordt aanvaard. Het uiteindelijk resultaat van de be sprekingen in de vergadering was, dal het standpunt van het hoofdbestuur in deze kwestie zonder stemming werd aan vaard. Het hoofdbestuur ontraadde n.l., de algemene vergadering een concrete uitspraak te vragen. Het bestuur zal nu een commissie verzoeken een rapport over deze materie uit te brengen aan de unieraad (en niet aan de algemene ver gadering zoals door enkele sprekers was voorgesteld). Vor de rede van de heer H. W, Tilanus verwijzen we naar pagina 3.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1