Zenders van opstandelingen weer in de lucht 1 Weer drie gevallen van verduistering ontdekt Krijgen alle gedupeerde kinderen in Ammerstol hun spaarcentjes terug? Frankrijk is ongerust over ontwikkeling in Algerië Opinie-onderzoek gevraagd m.b.t. samengaan C.H.-A.R- PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bus met kinderen stortte in rivier: 22 doden Feest-dag 200 Nederlanders wensen M'Sumatra te verlaten In twee maanden 23 „zaakjes" Wens van jeugd in beide partijen Vliegend fort" vastgehouden Benzine, petroleum en stookolie nu GOEDKOPER Andere bank wil rest aanzuiveren WEERBERICHT Hoofdkantoor: Telefoon L. Vorststraat 90, Goe« 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3947 Directeur: JACQ DE SMIT Ingezonden mededeling (Adv.) B1NNENVERINGBED hel besle bed i V ooil gemaaki ,|||11 N.1(1|||F Bij Prestonburg in de Ameri kaanse staat Kentucky is een schoolbus na een aanrijding met een vrachtauto in de sterk gezwol len Sandry-rivier terechtgekomen. Van de ongeveer veertig scholie ren worden er 22 vermist. Ook de chauffeur heeft zich niet kunnen redden. Zestien kinderen hebben de bus, voordat deze geheel onder water verdween, door de achter deur kunnen verlaten. De rivier is op de plaats van het ongeluk tien meter diep, zodat vermoedelijk alle vermiste kinderen zijn ver dronken. Radio-Padang is vrijdagavond weer in de lucht geweest. De uitzen ding werd enige minuten lang opgevangen voordat de zender om 23.20 uur plaatselijke tijd sloot. In kringen van opstandelingen te Singapore werd gezegd, dat ook de zendinstallatie van Bukittinggi hersteld is. De uitzendingen van de herstelde zenders worden hervat op een geheime plaats in de bergen. nanciën, behoort toch te weten wat Hussein, Simbolon en Lubis werkelijk zijn: avonturiers die de wetten hebben geschonden en de Indonesische staat en het volk schade hebben berokkend, aldus de woordvoerder uit Djakarta. Er is geen compromis meer mogelijk tussen de regering, die voldoende tact en terughoudendheid heeft betoond, en de rebbellen. „De enige oplossing is hen te straffen", aldus de woordvoer der. De korte tijd dat radio-Padang In Singapore werd ongevangen, hoorde men een stem zeggen: „De officieren en manschappen van de bewapende troepen in midden-Sumatra, handha ven hun belofte om te vechten ten einde de doeleinden van de revolutio naire raad te verwerkelijken, en zijn bereid alle eventualiteiten onder het oog te zien, met inbegrip van het ge bruik van geweld door de regering- Djuanda. Intussen hebben vele open bare organisaties, waaronder studen ten en veteranen van de strijdkrachten ook hun steun beloofd om het land te helpen verdedigen". Radio-Padang zei weer in de lucht te zullen zijn zaterdag om 18.00 uur. „En eenmaal in de lucht, zullen we in de lucht blijven", aldus de radio. ONDER DE GROND De dienst voor radiografische ver bindingen in Singapore deelt mee, dat het signaal uit Padang even sterk was als voor het bombardement op het radiostation. Er werd echter op een nieuwe frequentie uitgezonden, onge veer op die van radio-Djakarta. Volgens berichten die deze week in Singapore waren ontvangen redden de opstandelingen materiaal van de gebombardeerde zenders en trachtten zij een en ander te repareren in schuil plaatsen diep onder de grond. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van voorlichting heeft een kortgeleden door de sultan van Jogja in San Francisco afgelegde ver klaring „werkelijk verbazingwekkend" genoemd. De Sultan zou hebben ge zegd, dat beide partijen in het Indone sische conflict „goede mensen" waren. De sultan, als oud-minister van fi- In Koblenz is het al zover, dat een deel van de stad blank staat. Met behulp van schragen heeft men wandelpaden kunnen Improvise ren. Een aantal gezinnen moest echter reeds geëvacueerd worden, (foto boven). Tengevolge van het smelten van de enorme sneeuwdeken, die west- Europa bedekt, is het water in de Rijn tot kritieke hoogten gestegen. Zowel in Duitsland als in ons land moeten maatregelen getroffen worden om overstromingen van ernstige aard te voorkomen. ZATERDAG 19J8 MAART „Zeven dagen zult gij feest vieren, ter ere van de Here, uw God." Deut. 16 vers 15a. DIE JODEN konden er wat mee zeggen we glimlachend te gen elkaar, als we van die oud testamentische feesten lezen. En nog wel feesten die gewijd wa ren aan Jahweh, aan God. Tjon- ge-joge, hoe hielden ze het uit; zeven dagen lang. Wij kunnen nog niet eens een gehele zondag aan God wijden. Tweemaal een uurtje naar de kerk is toch wel het uiterste wat men van een mens kan verlangen. En dan ver der veel op visite, veel praten en praten, want anders komt die lange zondag niet om. Maar de Joden konden wèl een week lang feesten tot Gods eer. Dat moet ons toch wel even tot nadenken brengen. Hapert er misschien iets aan onze zondag viering? Bent u wel echt in de goede feeststemming? Denkt u daar eens aan, vandaag. En mor gen, als u op weg bent naar de kerk. Saoedi-Arabië sluit zich niet bij Unies aan Saoedi-Arabie zal zich niet bij da nieuwe Unie van Irak en Jordanië of die van Syrië en Egypte aansluiten. Dit is vrijdag officieel in Riad, da hoofdstad van Saoedi-Arabie medege deeld. In Frankrijk bestaat ongerustheid over de toestand in Algerië en de toekomstige Franse positie in dat land. Dit heeft onder meer tot een koersdaling op de Parijse beurs geleid. De koersverliezen bedroegen vrijdag voor de voornaamste aandelen gemiddeld vijf tot zes procent. Sedert de vorige week vrijdag zijn de koersen gemiddeld tien procent gedaald. De gevechten óp grotere schaal in oost-Algerië hebben twijfel doen rijzen aan de werkelijke mogelijkheid om de opstand met militaire middelen te be eindigen. Voorts blijken de opstande lingen thans over betere wapens dan ooit tevoren te beschikken. Minister van buitenlandse zaken Pineau sprak van opleiding van Algerijnse vliegers In Egypte. „Meer soldaten!" De ongerustheid wordt ook in par lementaire kringen groter. Een dele gatie van conservatieven heeft vrijdag een bezoek aan premier Gaillard ge bracht en hem gevraagd nog 50.000 tot 80.000 soldaten naar Algerië te zenden. Een woordvoerder van de delegatie zei na het onderhoud, dat men niet inge nomen was met het antwoord van de premier. De ontevredenheid over de behande ling van het noord-Afrikaanse pro bleem door de regering neemt in het parlement toe. Tegenstanders van de regering voorspellen een mogelijke omverwerping van de regering binnen twee of drie weken. Achter de opstandelingen Het rechtse avondblad „1' Informa- Naar wij vernemen stelt de Neder landse regering in samenwerking met het Rode Kruis alle pogingen in het werk om de evacuatie te regelen van de ongeveer 200 Nederlanders, die uit midden-Sumatra wensen te vertrek ken. Deze pogingen hebben echter nog niet kunnen leiden tot concrete maat regelen. Eerder deze week werd in Djakarta medegedeeld, dat ongeveer 105 Nederlanders door bemiddeling van het Indonesische Rode Kruis met een schip van de Indonesische nationa le scheepvaartmaatschappij „Pelni" uit Fadang naar Djakarta zouden worden overgebracht om vandaar naar Neder land terug te keren, IN .GENUA AANGEKOMEN Met de Italiaanse schepen .Sydney' .Aurelia' en .Neptunia' zijn vrijdag meer dan 1100 repatrierende Neder landers uit Indonesië in Genua aan gekomen. Zij hebben met speciale treinen de reis naar Nederland voort gezet. De beroemde zangeres Jo Vincent zal 6 maart haar zestigste verjaardag vieren. tion" schrijft, dat tengevolge van het uitdunnen of terugtrekken van troepen uit sommige delen van Algerie „de massa van de mohammedaanse bevol king weer de neiging vertoont zich achter de opstandelingen te scharen". De minister voor Algerie, Lacoste, heeft tot voor kort beweerd, dat de psychologische greep van de opstan dige beweging op de mohammedaanse bevolking gebroken was. De onderste opname is uit Sint Goarhausen aan de Rijn, waar de rivieroever blank staat. Weer is aan de schrikbarend lange lijst van in 1958 ontdekte fraudes en verduisteringen (20) een drietal toegevoegd. In Am sterdam zijn twee chauffeurs ge arresteerd, die ervan verdacht worden zich f 30.000,van hun firma te hebben toegeëigend. Een vertegenwoordiger uit Nieuw- EEN VAN DE twee echtgenoten van president Soekarno Hartini, heeft vrij dag het leven geschonken aan 'n zoon. Soekarno had bij deze echtgenote reeds een zoontje van drie jaar. De president heeft vijf kinderen bij zijn andere echtgenote, Fatmawati. Jaarverg. O.K.K. Het fanfarecorps O.K. K. te Westkapelle hield haar jaarverga dering. Na het openingswoord van de voorzitter werden de jaarverslagen voor gelezen. De vergadering besloot deel te nemen aan het concours te Arnemuiden. Deze zomer zal men het 50-jarig bestaan der vereniging vieren. In het Duitse plaatsje Wittlich is een diesellocomotief met twee wa gons van een vier en een half me ter hoog viaduct gevallen, boven op een geparkeerde bus. De iva- genvoerder van de trein werd op slag gedood; vier voorbijgangers werden gewond door rondvliegen de stenen. Van de bus bleef niet veel meer over dan een hoopje verwrongen plaatstaal. TWEE BRITSE rechercheurs, die schuldig waren bevonden aan het aan nemen van steekpenningen van op lichters in het rumoerige Britse bad plaatsje Brighton, zijn vrijdag te Lon den tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. DE HEER J. S. de Vries te Akkrum en zijn zuster mevr. A. S. Gorterde Vries te Joure, voorzover bekend Ne derlands oudste tweeling, vieren op dinsdag 4 maart hun 92ste verjaardag. De Christelijk-Historische jongerengroep en de Anti-Revolutionaire jongerenstudieclub, beide uit Amsterdam, hebben na een gemeen schappelijke bespreking van het onderwerp „de samenwerking tussen de C.H.U. en de A.R.P." en na overleg als hun oordeel uitgesproken, „dat er in principe een geneigdheid moet bestaan tot samenbundeling van alle protestantse christenen op politiek terrein, waar de politieke structuur en de partij-ontwikkeling, zeker op de duur, een gescheiden optrekken van de protestantse Christenen niet meer gedogen". trent de gevolgen van een grotere sa menwerking respectievelijk fusie van de C.H.U. en A.R.P. De beide Amsterdamse jongeren organisaties hebben besloten er bij de leiding van de C.H.U. en de A.R.P. op aan te dringen te komen tot een ge zamenlijk opinie-onderzoek onder de protestantse Christenen teneinde een redelijke zekerheid te verkrijgen om- Een woordvoerder van het Franse departement voor Algerië heeft vrij dagavond te Algiers meegedeeld, dat de vier bemanningsleden van een „Vliegend Fort" dat te Bone in het oosten van Algerië is geiand, hun ho telkamers niet mogen verlaten en dat de politie op wacht staat. Vrijdagavond Iaat werd meegedeeld, dat de veiligheidspolitie te Bonn ver moedt, dat de wapens bestemd waren om aan parachutes te worden neerge laten In een zandgebied. Met ingang van vandaag Als gevolg van de recente daling van de prijzen op de wereldmarkt, zul len met ingang van vandaag zaterdag 1 maart de verkoopprijzen van de be langrijkste aardolieprodukten in ones land opnieuw worden verlaagd. De autobenzine aan de pomp wordt Z2 cent per liter goedkoper, de prijs van petroleum wordt verlaagd met >/4 cent per liter en die van tractorpetro- ieum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder be talen dan tot dusver, terwijl de prijs van dunne stookolie met 50 cent per 100 liter wordt verminderd. Tenslotte worden de prijzen van diverse soorten zware stookolie verlaagde met f 3, per 1.000 liter/kilogram. ER IS EEN KANS, dat alle kin deren wier spaargeld verloren is gegaan als gevolg van de verduis tering, waarvan de directeur van de Ammerstolse spaarbank wordt verdacht, schadeloos zullen wor den gesteld. Nadat eerst een Am sterdamse student voor dit doel f 5000,had geschonken, is er nu een aanbod ontvangen van een spaarbank in de Krimpenerwaard om ook de rest van dit spaargeld (circa f 15.000) aan te zuiveren, op voorwaarde dat de kleine spaar- ders naar deze bank zullen over gaan. Ook andere banken hebben laten blijken, dat zij er prijs op stellen spaarders van de thans niet meer functionerende spaarbank te Am merstol voor hun hank te winnen. Zoais bekend is kwam op 18 febru ari j.l. aan het licht, dat de 59-jarige accountant D. E., directeur van de stichting Ammerstolse spaarbank, er van verdacht wordt zich jarenlang aan spaar- en andere gelden te hebben vergrepen. Volgens de laatste schattin gen zou een bedrag van f 150.000. verdwenen zijn. Boekjes inleveren Teneinde een zo goed mogelijk over zicht te krijgen van de hoogte van het aan spaargelden verduisterde bedrag, verzoekt de rijkspolitie te Bergam bacht, waarvan wij het bovenstaande vernamen, thans alle spaarders hun medewerking aan het onderzoek te verlenen door het opzenden van hun spaarbankboekje aan dit politiebureau. In totaal waren er ongeveer 800 5 900 spaarders, van wie het grootste deel weliswaar in Ammerstol en omgeving woont, doch waarbij er ook zijn, die in de loop der jaren naar elders in het land verhuisd zijn en toch het spaar bankboekje hebben behouden. Vennep is aan de haal gegaan, toen ontdekt werd dat hij f 5.000 van een coöperatie had verduis terd, maar hij reed tegen een boom en de politie had een gemakkelijke prooi. En in Den Haag is ontdekt, dat een verzekeringsagent een be drag van f 2.000,heeft verduis terd. VALSE BONNEN De recherche te Amsterdam heeft een 39-jarige chauffeur en diens 26-j. bijrijder van een firma in gazeuse- dtanken gearresteerd onder verden king zich een bedrag van f 30.000,te hebben toegeëigend ten nadele van deze firma door diefstal, c.q. verduis tering en valsheid in geschrifte. De fraude zijn gepleegd inde jaren 1956 en 1957. Zij werd ontdekt bij de controle van een bankbedrijf, dat op treedt als executeur-testamentair van de overleden eigenaar van de firma. De mannen moeten zich het bedrag hebben toegeëigend door bonnen van. retour ontvangen lege flessen en krat ten te vervalsen. Tevens zouden zij volle en lege flessen en kratten heb ben gestolen. De recherche heeft da chauffeur tijdens zijn werkzaamheden gevolgd en toen voldoende aanleiding gezien om de mannen te arresteren. ONGELUK De korpschef van politie van de Haarlemmermeer verzocht een dezer dagen bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van een 26-j. verte genwoordiger uit Nieuw-Vennep, die maandag jl. zijn woning met zijn auto had verlaten. Het bericht vermeldde dat een on geluk gevreesd werd. Later kreeg de politie bericht dat er inderdaad een ongeluk was gebeurd met de vertegen woordiger. Hij was n.l. met zijn auto in Lisse tegen een boom gereden en was licht gewond. Intussen had de politie de mededeling gekregen, dat de man zich aan verduistering van 5000 gulden had schuldig gemaakt ten nadele van een coöperatie in de Haarlemmermeer. De man is naar Hoofddorp overge bracht en in arrest gesteld. GOEDE SIER De politie van Den Haag heeft een 29-jarige verzekeringsagent gearres teerd wegens verduistering van een bedrag van f 2000,Hij was beiast met het incasseren van gelden en heeft deze niet afgedragen. Met het geld heeft hij goede sier gemaakt. In totaal zijn in de afgelopen twee maanden 23 fraudes en verduisterin gen voor een bedrag van rond 2,7 mil joen gulden aan het licht gekomen. Zie ook ons hoofdartikel op pagina 3 (le kolom) DE BILT ZEGT: Langzame temperatuursstijging Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen en plaatselijk, voor al in de westelijke provincies, mist. Matige, tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In het westen van het land langzame stijging van tempe ratuur. In het oosten van het land on geveer dezelfde temperaturen als gis teren. Met zuidwestelijke wind drong vrij dagmiddag zachte en vochtige lucht het uiterste zuidwesten van ons land binnen, Dit ging gepaard met regen en motregen, terwijl plaatselijk mist ontstond. In Vlissingen liep de tempe ratuur op tot vijf graden. Vlissingen: 11.20 u. 1.50 m. 23.47 u. 1.61 m. Terneuzen: 11.47 u. 1.67 m., u. m. Wemeldinge: 0.08 u. 1.24 m., 12.50 u. 1.41 m. Zierikzee: 12.25 u. 1.19 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1