REGERING ZAL MAATREGELEN NEMEN TEGEN DE STIJGENDE WERKLOOSHEID KORT Kosten:f 140 a f 150 miljoen Voor f 55 min openb. werken, maar NIET in Zeeland! „Manweken"-grens omhoog 3000 WONINGEN EXTRA Vliegramp in Engeland: 39 doden Vrijgesproken taxichauffeur verlangt schadevergoeding Geruchten over landing van troepen op midden-Sumatra PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 125.000 WERKLOZEN f 250.000 voor region, industrie BELASTINGVERHOGING OF LENEN NOG GEEN HERSTEL OORZAKEN Sociale kwesties Autoverkopers In drieën Uitspraak van jury in Engels politieschandaal Request ingediend bij de rechtbank WEERBERICHT DE BILT ZEGT: Plaatselijke buien Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-1438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970} giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ8,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3946 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) DE POLITIEK VAN BESTEDINGSBEPERKING moet nog worden voortgezet. Weliswaar is er een verbetering van de handels- en be talingsbalans merkbaar, maar een groot deel van het deviezenover- schot zal gebruikt moeten worden om kortlopende schulden af te los sen. Eind 1958 zal de voorraad deviezen slechts drie maanden invoer dekken. Bet regeringsbeleid is er uiteraard op gericht om deze gun stige ontwikkeling verder te stimuleren. Zo is er momenteel inter departementaal overleg gaande over de vraag op welke wijze onze ex port kan worden verhoogd. Ook wordt er gewerkt aan de bevordering van de industrialisatie. De huidige stand van de werkloosheid maakt echter incidentele maatregelen noodzakelijk. Minister Suurhoff kondigde gistermiddag in de Tweede Kamer, tijdens de interpellatie van de heer Biewenga (A.R.) over de stijging van de werkloosheid, deze maatregelen aan. Met dit nieuwe regerings programma zal ongeveer 140 d 150 miljoen gemoeid zijn. De volgende maatregelen worden getroffen: 1. In de gebieden, waar de werkloosheid het grootst is, Groningen, Friesland en Drente, alsmede gedeelten van de provincies Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant zullen openbare werken uitgevoerd worden tot een bedrag van f55 miljoen. (Zeeland, dat met 5,8 pCt op de vierde plaats prijkt, is in dit verband niet genoemd. Red. Z.D.). De zgn. manwekengrens van 1175,— (bij de uitvoering van aanvullende werken) zal worden verhoogd. Kosten f 10 min. Daardoor kunnen ook duurdere aanvullende werken worden uitgevoerd. I. Er zal een extra subsidie voor de bouw van 3000 woningwetwoningen wor den verstrekt. Deze woningen zullen voor een deel in de zgn. probleem gebieden worden gebouwd door arbeiders uit deze gebieden. Een deel van deze woningen zal kunnen dienen voor de huisvesting van gerepatrieerden en voor de bevordering van industriële vestigingen. de werkloosheid wees hij toch niet on der alle omstandigheden af. De socialisten hebben reeds meer dan eenmaal voor belastingverhoging gepleit. Ongetwijfeld zullen zij be zwaar maken tegen de gedachte om het begrotingstekort op te vangen door leningen. DE HEER BIEWENGA zeide in zijn redevoering het onverteerbaar te ach ten, dat de regering de indruk wekt niet ongerust te zijn over de stijging van de werkloosheid, nu deze in vele plaatsen reeds hoger is dan 10 procent. De regering werkt met psychologische effecten. Zij moet op deze weg niet voortgaan, aldus de heer Biewenga, want ons volk wil de harde feiten ho ren. De minister van sociale zaken was van mening, dat er in de laatste tijd wel degelijk van een „schrikeffect" sprake is geweest. Hij hoopte, dat door de nieuw-aangekondigde maatregelen de afwachtende houding van het pu bliek en het bedrijfsleven doorbroken zal zijn. Het aantal werklozen zal eind fe bruari vermoedelijk tot 125.000 man- 4. Het goedkeuringsbeleid voor bouwwerken in de particuliere sector, niet de woningbouw, zal afgestemd worden op de aanwezige bouwcapaci teit. Dit betekent, dat op korte termijn de rijksgoedkeuring voor de bouw van deze objecten zal worden verleend. 5. Op korte dupeerd! 6. De regelin- A. BIEWENGA gen die bestaan voor de bevordering van de regionale industrialisatie worden verruimd. Zo cal een nieuwe subsidieregeling voor de industriebevordering In de kernge' meenten worden getroffen. Hiervoor wordt f 250.000 uitgetrokken. Het rijk cal verder bevorderen, dat er finan cieringsmiddelen gevonden zullen worden voor de bouw van industrie hallen In kerngemeenten van de ont wikkelingsgebieden. En tenslotte wordt in de drie noordelijke provin cies de premieregeling ter bevordering van de industriële vestiging, niet al leen va& toepassing verklaard op nieu we vestigingen, maar ook op uitbrei ding van bestaande bedrijven. MINISTER SUURHOFF zeide, dat dit regeringsprogramma, gezien de po sitie van de betalingsbalans, de begro ting en de kapitaalmarkt verantwoord ls. Maar daarnaast krijgen we nog de last te dragen van de ontwikkeling in Indonesië. Deze kost de schatkist dit jaar f 150 min. En dit feit maakt het noodzakelijk om de budgetaire situatie nader te bekijken. De heer Biewenga had tijdens zijn Interpellatie er reeds op gewezen, dat een bestrijding van de werkloosheid met inflatoire middelen vodrkomen moet worden. Er blijven dus twee mo gelijkheden over om de nieuwe uit gaven te financieren: belastingverho ging of lenen. De a. r.-woordvoerder gaf op bedekte wijze de voorkeur aan de laatste mogelijkheid, want een be lastingverhoging kan schadelijk zijn voor onze werkgelegenheid. Maar een belastingverhoging ter bestrijding van nen zijn gestegen. Op 31 januari waren er 122.511 mannelijke werklo zen. Aangezien het echter normaal is, dat de werkloosheid in februari iets daalt betekent dit in feite een stijging van de werkloosheid met on geveer 9000 personen. Toch concludeerde minister Suur hoff uit deze cijfers, dat er in februari een stabilisatie is ingetreden. Zo zijn er in deze maand niet meer werklozen gekomen door korter werken. In de cember waren er 4000 personen het slachtoffer van de verkorte week, in januari 10.000. Dit cijfer geldt ook voor februari. Volgens het Centraal Plan bureau zal de gemiddelde werkloos heid in dit jaar 100.000 mannen en 9.000 vrouwen omvatten. De eerstkomende maanden is nog geen herstel te verwachten in de wa ter-, spoor- en wegenbouw. In de me taalnijverheid moet ook een teruggang in de werkgelegenheid worden ver wacht. De textielnijverheid krijgt het ook niet gemakkelijk. Haar structurele positie is, aldus minister Suurhoff, al jaren zwak. Voorts kan een lichte te ruggang van de werkgelegenheid ver wacht worden in de aardewerk- en baksteenindustrie, de houtverwerkende industrie, de leder- en rubberindustrie, de veenderijen, strocartonindustrie en in de sector handel en verkeer. De confectie-industrie vertoont weer enige opleving. Gezien de verminderde koop kracht zal een volledig herstel nog wel enige tijd op zich laten wachten. Vermindering van de bedrijvig heid is in de volgende bedrijfstak ken niet te verwachten: de chemi sche nijverheid, de mijnen, de voe dingsmiddelenindustrie, de grafische nijverheid, de reinigingsindustrie en de bank- en verzekeringsinstellin gen. In deze laatste groep zou door voortgaande automatisering de werkgelegenheid nadelig beinvloed kunnen worden. In ZIJN ANTWOORD op de twaalf vragen van de heer Biewenga zeide minister Suurhoff nog, dat de huidige werkloosheid niet in de eerste plaats het gevolg is van de bestedingsbeper king, doch van de in 1956 en 1957 ont stane schaarste aan kapitaal- en geld middelen. Deze schaarste was weer 'n gevolg van de economische overspan ning. Het bestedingsbeperkingpro gram wilde slechts die overspanning tegen gaan. Had men de overbesteding op haar beloop gelaten, dan had dit op de lange duur tot massale werk loosheid geleid. De kapitaalschaarste heeft echter tot eenongelijkmatige beperking van de bestedingen geleid. De combinatie van bestedingsbeperking en kapitaal- schaarste heeft echter effecten gehad, waarvan de draagwijdte tevoren niet nauwkeurig kan worden voorzien. Zo kon men bijv. onmogelijk de reacties het publiek op een kentering van de conjunctuur voorspellen. Deze interpellatie zal dinsdag a.s, worden voortgezet. De Kamer heeft de gelegenheid gekregen de redevoering van minister Suurhoff gedurende het weekeinde te bestuderen. Het is de verwachting dat nog vele sprekers het woord zullen voeren. MILITAIREN hebben donderdag avond een cordon gelegd om een bios coop en een restaurant in het centrum van Djakarta, nadat een handgranaat was geworpen. De granaat ontplofte echter niet. In Coulommiers, dertig kilometer ten oosten van Parijs wordt ieder verkeer ernstig gehinderd door het hoge water, dat de stad nu in tweeën heeft gesplitst. Het ver keer van de ene zijde naar de an dere is slechts mogelijk met auto's op heel hoge wielen of met boo tjes. Een groot aantal inwoners werd door het water verdreven en moest worden geëvacueerd. VRIJDAG 1958 FEBRUARI Gij hebt mij nooit een geite bokje gegeven". Lucas 15 vs. 29m. Het gaat de twee zoons in de gelijkenis van de verloren zoon beiden om het bezit van hun vader. Daar werken zij voor. De echte liefde is zoek. Hier ligt een sociale kwestie. Veel mensen zijn automaten geworden. Na inworp van geld stukken presteren zij arbeid. Zij beschouwen hun werkkracht als ruilmiddel voor het geld van de patroon. En veel patroons ge dragen zich als echte bezitters, niet als beheerders van Gods eigendom. Er is een sociale kwestie om dat én werkgevers én werkne mers niet steeds ervan doordron gen zijn dat zij samen de Vader moeten dienen. Men roept elkander toe: geef, geef! Jezus zegt: „Dient elkaar door de liefde". Een vier-motorige Brittannia-170 van de Britse luchtvaartmaatschappij „Silver City" is gisteren op een heuvel nabij Bolton, in het Engelse graaf schap Lancashire, omlaag gestort. Van de 42 inzittenden zijn er 34 om het leven gekomen. Zes werden ern stig gewond. De reddingswerkzaamhe den worden door mist en een dikke sneeuwlaag belemmerd. Er bevonden zich 42 personen aan boord van het verongelukte toestel, nl. 39 passagiers en een bemanning van drie koppen. 36 van de 39 passagiers waren auto mobielverkopers, afkomstig van het eiland Mann, die een bezoek zouden brengen aan een fabriek van batterijen te Manchester. Het verongelukte vliegtuig is in drieën gebroken. Delen ervan liggen over een groot gebied verspreid. Slechts de staart is heel gebleven. Twee beelden van de conferentie der Ver. Naties betreffende het in ternationale zeerecht, die op het ogenblik in Geneve wordt gehou den. Op de bovenste foto een overzicht van de zaal in het „Pa lais Sulfations'' met de 76 dele gat) ;apj£<w - jderste foto: de Ne- -T der.aadse delegatie. Ingezonden mededeling (Adv.) De jury, die uitspraak moet doen in het proces tegen een aantal politie mannen van Brighton en burgers, die aangeklaagd zijn wegens omkoperij en chantage, heeft donderdag twee, re chercheurs schuldig bevonden aan sa menzwering om de justitie om de tuin te leiden. De leden van de jury konden echter niet direct tot overeenstemming ko men over het al dan niet schuldig zijn van de 59-jarige Charles Ridge, de in zijn functie geschorste hoofdcommissa ris van Brighton. De taxichauffeur L. Hoebeke te Nieuwland, die op 27 nov. j.l. in hoger beroep door het Haagse gerechtshof bij gebrek aan bewijs werd vrijgesproken van het hem tenlastegelegde nl. moord op de weduwe Sien Kodde-Roose op 8 jan. te Nieuwland verlangt vergoeding van de financiële schade die hij heeft geleden gedurende de 313 dagen, dat hij in hechtenis heeft vertoefd. De gevraagde schadevergoeding loopt in de duizenden guldens. De heer Hoebeke heeft gebruik ge maakt van het wettelijk omschreven reeht, dat bij vrijspraak de betrokkene een request kan indienen voor werke lijk geleden schade, geleden tijdens het in hechtenis vertoeven. De rechter kan deze schade aldus de wet „naar billijkheid vergoeden, daarbij in aan merking nemende het verleden van verdachte en diens houding tijdens en na het onder ;oek". Het indienen van het request, waar toe de mo li ikheid openstond tot gis teren 27 februari, is geschied door de beide raadslieden van de taxichauffeur t.w. mr. P. S. Adriaanse en mr. W. F. P. Kurtz te Middelburg.Zij zijn bij het vaststellen van het schade-bedrag uit gegaan van de verstrekte rapporten en balansen over 1956 en 1957. Dit bedrag, dat in de duizenden guldens loopt het juiste bedrag wensten noch de ad vocaten noch de heer Hoebeke mee te delen hebben de indieners van het request verminderd met f313.voor de in hechtenis genoten voeding (f 1. per dag) en vermeerderd met de kos ten van de verdediging, zoals was op genomen in de balans-1957. Een woordvoerder van de Indonesi sche luchtmacht heeft donderdag ge zegd geen commentaar te kunnen ge ven op een onbevestigd bericht dat parachutisten waren neergelaten in midden-Sumatra. Geruchten over troepenverplaatsin gen naar Sumatra ontstonden toen de „Garuda Indonesian Airways" had be kendgemaakt dat verscheidene binnen landse vluchten waren geannuleerd omdat de centrale regering de vlieg tuigen had gehuurd. Volgens de „Singapore Standard" heeft de revolutionaire regering van midden-Sumatra in Singapore 100.000 ton rijst gekocht. Het blad schreef dat deze rijst in grote motorlichters naar Sumatra zal worden verscheept. Voorts heeft de revolutionaire rege ring bestellingen geplaatst voor grote hoeveelheden geneesmiddelen en ver bandmateriaal Ook zouden de rebellen in Manilla zes vliegtuigen hebben ge kocht. Het hoofd van de staatspolitie in Pa- dang is met ingang van 15 februari on eervol uit zijn functie ontslagen. Dit ontslag werd verleend in verband met een recente verklaring van hem, dat hij „volledig achter luitenant-kolonel Hussein staat". Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of natte sneeuw en tijdelijk mist. Vannacht in het bin nenland lichte vorst. Hogere middag- temperaturen. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen zuid en zuid-west. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.27 u., onder 18.18 u. Maan op 13.21 u., onder 4.20 u. Vlissingen: 10.00 u. 1.33 m. 22.39 u. 1.36 m. Terneuzen: 10.25 u. 1.51 m., 23.06 u. 1.53 m. Wemeldinge: 11.21 u. 1.25 m., u. m. Zierikzee: 10.57 u. 1.06 m., 23.39 u. 1.04 m. De schade betreft voornamelijk da omstandigheid, dat het taxibedrijf van de chauffeur de gehele duur van da hechtenis heeft stilgestaan 9 GEBLEKEN is, dat ambtenaren van het te Bonn gevestigde bureau voor bezettingstroepen, zich hebben laten omkopen voor meer dan 100.000 mark. Volgens in Wenen ontvangen be richten zouden in Roemenie enkela duizenden voormalige grondeigenaars, officieren, hoge ambtenaren en men sen in vrije beroepen gearresteerd zijn. Men meent, dat is geschied om ar beidskrachten te krijgen voor de aan leg van een kanaal van de Donau naar de Zwarte Zee. De directie van de K. L. M. heeft gisteren bij de gewestelijke arbeids bureaus een vergunning tot ontslag aangevraagd voor 230 leden van het grondpersoneel, van wie er 200 op Schiphol werkzaam zijn en 30 op het hoofdkantoor in Den Haag. In Parijs is een show van kinder kleding gehouden. Een van de jon ge mannequins was de jonge dich teres Minou Drouet, die wij hier zien in een kort roodlederen jasje op een wit jurkje met plooirok.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1