COMMANDO-TROEPEN ZIJN GELAND OP N-CELEBES 27 ^ÖRT Bill Sneeuw bracht veel moeite. v! en narigheid maar ook pret! Familie Haanschoten weer terug in eigen woning DUBBEL DAMES-DUEL IN DEFTIGE KAMER Tegenregering verhuisd van Padang naar Bukit Tinggi IiHM - Geen meningsverschil over kanaal Gent-Terneuzen Toestand bij Spoorwegen is weer vrij normaal i PROTESTANTS'CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanval vanuit zee verwacht Bewaring Minister Algera in Terneuzen Zachtere lucht is op komst (zonder radio-activiteit) i I Over de terugkeer van Nederlanders Hoofdkantoor; L. Vorststraat 90, Goef Telefoon 01100-3438; by geen gehoor! fioofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro Ï74289. Bykantoren: Middelburg! Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 3-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. fbonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. dvertentieprijs 24 cent per m.m. ubriek Kabouters 10 cent per woord. A Zeeuwsoh Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3945 Directeur: JACQt DE SMIT ha Djakarta is woensdag officieel bekendgemaakt, dat com mandotroepen van het Indonesische leger naar het gebied van noord-Celebes zijn gezonden, om op te treden tegen plaatse lijke leiders die trouw aan de opstandelingenregering in mid- dea-Sumatra hebben betuigd. Het hoofdkwartier van het leger zei, dat zijn troepen de stad Gorontalo, een sleutelpositie in noord-Celebes had ingenomen. Het hoofdkwartier van het leger maakte bekend, dat troepen, gesteund door de plaatselijke be volking, Gorontali weer hadden ingenomen. In een communiqué werd gezegd, dat commando's als versterkingen naar het gebied wa ren gezonden. Toegevoegd werd, fiat de plaatselijke bevolking de troepen die de stad bezetten, hiel pen en hun verzet uitten tegen het lebes, dat de opstandelingen op Bumatra steunde. Het communi qué meldde niet of gevechten uit braken. Waarnemers zeiden, dat het leger- Sammuniqué de eerste aanwijzing is, at de centrale regering in Djakarta grondtroepen gebruikt in aansluiting op de bombardementen teneinde de Opstandige gebieden terug te krijgen. De revolutionaire regering in mid den-Sumatra Is begonnen met haar vertrek uit de havenstad Padang naar de officiële „hoofdstad" van de op- Mandelingen Bukit Tinggi, zo melden berichten die in Singapore zijn ont Vangen. Er zijn geen luchtaanvallen meer ge weest op Padang, maar catalina-vlieg- boten van de Indonesische luchtmacht ïnaken herhaaldelijk verkennings vluchten. De torpedobootjager van de Indonesische marine „Gadja Mada" vaart nog steeds ter hoogte van. Pa dang, aldus deze berichten. Training Volgens deze berichten waren de opstandelingen zwaar aan het trainen in verband met een verwachte aanval door de centrale regering vanuit zee. Vrouwen en kinderen vertrokken naar de dorpen in het binnenland. En bur- gercomité's werden door militairen ge ef end met kleine wapens. Ook wer den hier en daar loopgraven gemaakt. Valse rupiahs Volgens dagbladen op Malakka wei geren de zakenlieden in Singapore, die baken doen met Indonesië, langer In donesische rupiah's in betaling aan te nemen. Op de zwarte markt is de koers van de rupiah gedaald van 11 tot 9,5 rupiah per straitsdollar, terwijl de of ficiële koers daalde van 3 tot 5,4 ru- giah. Een der oorzaken van deze koersda ling is het in omloop zqn van miljoe nen rupiahbiljetten, speciaal in Djam- bi en Palembang (zuid-Sumatra). Ver moed wordt, dat het valse geld in Ja pan wordt gedrukt DONDERDAG 1958 FEBRUARI „De Here zal u bewaren voor alle kwaad." Psalm 1217a. Wie in de zonde biyft volhar den en zich verzet tegen Gods wet en Evangelie, wacht eeuwig verderf. Wij hebben er gisteren over geschreven. Kunt u zich dan ook pantse ren tegen de zonde? Kunnen wij zwakke mensen van nature dan weerstand bie den aan de sterke macht van de satan? Wijwij? De HERE zal u bewaren voor alle kwaad. Bid om die bewaring. Minister Algera van Verkeer en Waterstaat, heeft zich woensdag ochtend naar Gent en Terneuzen begeven om ter plaatse de plannen voor de verbetering van het ka naal en de sluis van Ternezen te toetsen. Dinsdagavond hadden de Ne derlandse minister en zijn Belgi sche collega's over deze aangele genheid van gedachten gewisseld. De heer Merchiers, burgemeester van Gent, heeft woensdag in het stadhuis een receptie gehouden ter ere van de Nederlandse minister. De burgemeester zei, dat het bezoek van de heer Algera aan Gent getuigt van inzicht in de wederzijdse econo mische behoeften. Het is tevens een zinnebeeld van de samenwerking tus sen de twee landen, na de onderteke ning van het Benelux-verdrag van economische unie. Goed voorteken In zijn antwoord zei minister Al gera, dat hij tijdens zijn verblijf in België vruchtbaar werk had kunnen doen. Over de Stop van Ternaaien kon een gemeenschappelijke houding worden aangenomen. Dat is een goed inzake de verbreding van het kanaal voorteken wat de onderhandelingen Gent—Terneuzen betreft, te meer daar er terzake tussen de beide re geringen geen principieel mpnings- verschil bestaat. Tot besluit sprak de Nederlandse bewindsman het ver langen uit, dat de onderhandelingen over het kanaal van Terneuzen po sitieve resultaten zullen opleveren. De Belgische en de Nederlandse de legatie begonnen later met het onder zoek van de technische moeilijkheden waardoor de ontworpen werken tot dusver niet konden worden uitgevoerd. Na afloop van de werkzaamheden zal een communiqué worden uitgegeven. Gemeld wordt, dat een Nederlands plantersgezin uit de omgeving van Pa dang is vertrokken om te trachten Me- dan te bereiken. In kringen van de opstandelingen te Singapore werd ver moed, dat dit vetreb moet worden toe geschreven aan de onder de Neder landse planters levende vrees, dat het tot incidenten zal komen tussen de Sumatraanse bevolking en de uit Java gekomen landarbeiders in midden- Sumatra. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat de Philippijnse regering de verzekering heeft gegeven alle maatregelen te zul len treffen om een einde te maken aan het smokkelen van wapens uit de Phi- lippijnen naar elk gebied van Indone sië. sü» Opklaringen, maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en west. Middag- temperaturen om het vriespunt. Tenslotte nog enkele zeer recente berichten uit Indonesië: Volgens mededeling van de spoorwegen is daar de toestand ondanki de sneeuw redelijk. Over het algemeen wordt er op de verschillende lijnen vrij regelmatig gereden. Alleen met reizen naar het noorden zal met grotere vertraging reke ning gehouden moeten worden, doordat bij Zwolle de nadelige ge volgen van sneeuw en vorst nog niet zijn overwonnen. In het zuiden is tussen Maastricht en lijk, als gevolg van de zware sneeuw- Valkenburg geen treinverkeer moge- val. Maar dit is het enige lijntje in het land waar niet wordt gereden. Wel hebben de spoorwegen als voor zorgsmaatregel, om overbezetting te voorkomen, op drukbereden trajecten een aantal treinen opgeheven. Dit Is het geval op de baanvakken: Amster dam-Rotterdam Amsterdam-Utrecht, Alkmaar-Haarlem, Rotterdam-Hoek van Holland en Rotterdam-Vlissingen. Voor het overige kunnen de reizi gers zich weer vrijwel op het spoor boekje verlaten, zij het dat met eniga vertraging rekening gehouden zal moeten worden. In het gebied van Brussel kunnen treinen door de sneeuw niet verder. Da tremen uit Antwerpen komen in Brus sel-noord aan en keren dan naar Ant werpen terug. De middelste foto toont twee dap peren, die zich scheppend een weg moesten banen. Onder: Wintervreugde bij de jeugd In Moskou. De bovenste foto Iaat zien. hoe een kraanwagen, die ingesneeuwde voertuigen te hulp was gesneld, zelf door een tractor uit de bergen sneeuw moest worden bevrijd, (bij Schophol). Gezonken YE 76 vlot Bij hernieuwde pogingen slaagden de bemanningen van de EY 3 (firma Van de Plasse) en van de EY 55 (fa. Sinke) er gisteren in, de gezonken EY 76 vlot te slepen. Een kranige prestatie van deze moedige mannen, die zo als wij reeds meldden ook in kou en sneeuwstorm van de avond tevoren reeds dappere pogingen tot redding in het werk hadden gesteld. Vliegtuigen van de centrale rege ring hebben opnieuw boven midden- Sumatra gevlogen, aldus Is te Singa pore meegedeeld. Alle strijdkrachten in het gebied zijn in alarmtoestand. Brandtrappen zijn uiterst nuttige doch evenzovele malen uiterst on sierlijke uitwassen van grote ge bouwen. Dat het ook anders kan, blijkt wel uit deze in Parijs ge maakte foto van het nieuwe ge bouw van de Unesco: architecto nisch schoon en nuttige functie gaan samen in deze betonnen brandtrap, die een harmonisch geheel vormt met de gevel „Dag Joke, dag Joke!", riepen de kleuters van „Hummeloord" gistermiddag, toen Joke Haan- schoten een beetje schuchter tus sen vader en moeder en de zus jes in, in Putten uit de auto stap te, en enthousiast gingen alle handjes de hoogte in. Zo, daar waren de Haanschotens dan te rug uit het ziekenhuis in de ver trouwde omgeving. Ze kregen niet onmiddellijk kans om hun gloednieuw ingerichte en van radio-activiteit ontsmette woning te. betreden. Eerst een plaatje, smeekten de fo tografen, en vader Haanschoten weet nu wel zoveel van de pers, dat hij met zijn vrouw en kroost graag even poseerde. De burgemeester en een vertegenwoordiger van de Volksge zondheid de heer Kooijmans, waren ter verwelkoming aanwezig. De buurt was uitgelopen, maar ook de Nederlandse en buitenlandse pers fotografen en journalisten. Zij kre gen het niet voor elkaar, allemaal te gelijk de feestelijk met bloemen ver sierde huiskamer te betreden, maar zij die er waren kregen ruimschoots de gelegenheid de Haanschotens van alle kanten te fotograferen en te filmen. Zij stonden daar in hun huis in een zee van licht, en de fotografen riepen maar: „Lach dan Joke, mooi zo kindje, en nu nog even met het popje". BEETJE VREEMD Nu, Joke toonde zich weinig mee levend, ze vond het allemaal een beetje vreemd, al die vreemde man nen, al die knippende en blitzende fotografen. Enfin, er kwam een eind aan het meester gelukwenste met de terugkeer in hun woning. „Vurig hopen wij dat Joke van de radio-actieve stoffen verder geen nadeel zal ondervinden". De heer Kooijmans, de „schoon maker van hun huis", zei: „Wij heb ben heel wat moeten breken in uw huis, veel is hernieuwd. Mij past het slechts u van harte geluk te wensen met de terugkeer in uw huis". Buiten wapperde de vlag en af en toe klingelde de bel, dan kwam er weer iemand met bloemen en fruit, want heel het dorp leeft mee met de zo gedupeerde familie, ook de kleu terschool „Hummeloord", die vlak achter de woning staat. Afscheid Tevoren, in het Utrechtse zieken huis, hadden de zusters van de barah, waarin Joke bijna zes weken met haar ouders, haar broertje en haar drie znsjes vertoefde, op hartelijke wijze afscheid genomen. De directeur van het ziekenhuis, de gastheer van het gezin, bracht een „schieten", toen de burge- A U 1 ipvlflM OTPM kwam en de Haanschotens m J\J c yL^I tij'JCL' c Foto links: Joke verlangde zo naar huis, dat zij alleen vooruit ging naar de gereed staande auto. Rechts: Bij het afscheid van het ziekenhuis kreeg de fami lie van het verplegend perso neel een taart aangeboden, die door mevrouw Haanscho ten in ontvangst werd geno men. grote taart mee die de hoofdzuster moeder Haanschoten kort voor het vertrek in de handen duwde. „Het is allemaal teveel", zuchtte mevrouw Haanschoten, die zoals zij zei, het ge voel had terug te komen van een lange rustige vakantie. (Van onze parlementsredactie) Minister mej. dr. Klompé, heeft gis termiddag in de Eerste Kamer krach tig geprotesteerd tegen de uitlatingen van mej. Tjeenk Wiliink (P.v.d.A.), die dinsdag namens haar gehele fractie had betoogd, dat ook Nederland schul dig is aan de repatriëringscatastrofe, omdat „ons volk en onze regering niet de wijsheid en toekomstvisie hebben kunnen opbrengen, die nodig waren om op constructieve wijze Indonesië te begeleiden op zijn moeizame ontdek kingstocht naar eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid". De minister vond, dat mej. Tjeenk Willink met de ze niet-gespecialiseerde opmerking on toelaatbaar heeft gegeneraliseerd en daarmee tekort gedaan heeft aanvelen, die een dergelijk verwijt niet verdie nen. Enkele kanttekeningen bij het door mej. Tjeenk Willink gesprokene wilde de minister echter wel maken. Zij er kende, dat ook de Nederlanders fou ten hebben gemaakt Zij keurde het echter af, dat mej. Tjeenk Willink het gebrek aan wijsheid en toekomstvisie bij de Nederlanders in één adem heeft genoemd met de schuld, die Indonesië nu op zich geladen heeft. En wat be doelt de socialistische spreekster met „gebrek aan toekomstvisie"? Men hoort tegenwoordig wel meer het ver wijt, dat wij hier te westelijk denken en Indonesië niet begrijpen. Wij die nen echter niet te vergeten, aldus mej. Klompè, dat Indonesië door lid te wor den van de V.N., de regels van het vol kenrecht heeft onderschreven en te vens de rechten van de mens heeft op genomen in zijn voorlopige grondwet. Indonesië heeft echter zowel de regels van het volkenrecht als de mensen rechten steeds opnieuw geschonden. Hier past een fel en duidelijk pro test, aldus de minister. Tweede dames-duel Scherp keerde zij zich ook tegen da communistische woordvoerdster me vrouw Van Ommeren-Averink, die had beweerd, dat de Nederlanden vrijwillig uit Indonesië vertrekken. „Bij dergelijke uitlatingen staat mijn verstand stil, maar dat gebeurt wel meer wanneer van communistische zij de bepaalde opmerkingen worden ge maakt. Is de bejaarden, die altijd in Indonesië hebben gewoond en nu naar Nederland komen om er te sterven, soms de vrijheid gelaten om al dan niet te vertrekken?" aldus de minister. Nog 23.000 Minister Klompé heeft meegedeeld, dat er na 24 februari jl. nog 23.000 repatrierenden in ons land worden verwacht. Tot 24 februari zijn 17.000 Nederlanders gerepatrieerd; 45 pet. van de aangekomenen vonden onder dak bij particulieren (familie e.d.) en 55 pet. moest een beroep doen op het ministerie van maatschappelijk werk. Dit laatste percentage kan nog stijgen. In totaal zijn 9700 bedden beschik baar gesteld, waarvan 2300 door par ticulieren, 2000 in kleine beroepspen sions en 5400 in opvangcentra en con tractpensions. Er zijn in totaal 12.650 bedden nodig. Men hoopt spoedig het ontbrekende aantal bijeen te brengen, het aanbod voor logiesgelegenheia stijgt nog steeds. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.29 u., onder 18.16 u. Maan op 12.19, onder 3.30 u. Vlissingen: 8,30 u. 1.39 m., 21.19 u. 1.22 m. Terneuzen: 8.52 u. 1.57 m., 21.44 u. 1.40 m. Wemeldinge: 9.51 u. 1.26 m., 22.41 u. 1.21 m. Zierikzee: 9.23 u. 1.03 m., 22.12 u. 1.02 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1