SNEEUWSTO RM (met windkracht GESELT WEST-EUROPA 9) 26 In Padang wordt invasie verwacht Plannen voor bouw van 347 woningen in Goes Zeeuwse scheepvaart kwam in moeilijkheden Kloetingse grond nodig Verkeer ernstig ontwricht Noodweer in Friesland PROTES1ANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND YE 76 gezonken voor thuishaven Geen terugkeer Muziekschool te duur Goes ontvangt 30 juni de Ronde van Nederland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. Ó1100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad hoofdredacteur: B. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3943 Directeur: JACQ DE SMIT Koud Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk sneeuw. Over wegend krachtige maar aanvanke lijk nog af en toe stormachtige wind tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vlissingen: 7.20 u. 1.52 m., 20.01 u. 1.31 m. Terneuzen: 7.44 u. 1.70 m., 20.24 u. 1.49 m. Wemeldinge: 8.46 u. 1.32 m., 21.25 u. 1.20 m. Zierikzee: 8.17 u. 1.13 m., 20.56 u. 1.10 m. De linkerfoto werd dinsdagochtend gemaakt in het Centraal Station te Amsterdam, die laat zien hoe via een mededelingenbord (links) aan reizigers werd bekend gemaakt, dat zij verder per bus moesten, reizen. De rechterfoto laat zien hoe arbei ders van de Spoorwegen onder gestaag vallende witte vlokken een wissel weer berijdbaar tracht te maken. (Van onze correspondenten) OVER ZEELAND, dat overigens tot de afgelopen nacht weinig last van de sneeuw ondervond, gierde een natte sneeuwstorm die in de loop van de nacht aanwakkerde tot windkracht 9. De scheepvaart op de Westerschelde ondervondt ernstige hinder van het weer, zodat de veerdiensten en een aantal schepen het onderspit moesten delven. Door het opstuwende water was een drijvende zandbak, in gebruik bjj de Deltawerken bij Kats, achter de ton nen geraakt en vol water geslagen. De ,,Sanny" (kapitein Bouman) kwam te hulp en slaagde erin, na anderhalf uur zwoegen tijdens welke de kabels af braken, de zinkende bak in veiligheid te brengen. Veerdiensten gestaakt De verrboten slaagden erin overdag de diensten, zij het met geringe ver traging, te onderhouden. In de loop van de avond, toen de duisternis het toch al slechte zicht geheel belemmer de. moesten enkele diensten worden gestaakt. VLISSINGEN—BRESKENS werd om 8 uur gisteravond gestaakt, nadat de boot van 6 uur uit Breskens twee uur over de overtocht had gedaan. TERNEUZEN—HOEDEKENSKER- KE werd om half tien stopgezet. Aan beide zijden was slechts weinig aan bod. KRUININGEN—PERKPOLDER werd voortgezet. Aan het veer te Krui- ningen was een groot vervoeraanbod en de kapitein liet zich bewegen om nog een vaart te maken. De vaart op de Westerschelde werd ten zeerste gehandicapt doordat ter plaatse drie gasboeien uit waren en het loodswezen niet meer in staat was deze nog vannacht te doen ontsteken. De veerdienst ZIERIKZEEKATSE- VEER werd normaal gevaren, evenals de dienst WOLFAARTSDIJK—KORT- GENE. YE 76 vergaan Op de Oosterschelde in „De Harde Hoek" kwam de EY 26 in moeilijkhe den door de sneeuwstorm. De EY 76 (schipper R. van Stee) voer ter assis tentie uit en nam de EY 26 op sleep touw. Op weg naar de haven kreeg de YE 76 echter een draad in de schroef waardoor het schip verlagerde en bo ven de oesterputten voor anker moest gaan. Het anker ging echter door en de EY 76 dreigde tegen de wal kapot te slaan. DE EY 3 en daarna de EY 55 kwa men uit de haven te hulp. Tevergeefs deden zij herhaalde malen moedige pogingen verbinding met de EY 76 te krijgen. De redders konden zich ter nauwernood in veiligheid stellen. Gedurende enkele uren beukte de EY 76 tegen de stenen glooiing, waar na het tenslotte zonk. De bemanning, R. van Stee, R. Salm en D, Minnaard, kon zich in veiligheid stellen door op de wal te springen. Het schip was ver zekerd. Honderden Yersekenaren sloegen, ondanks kou en duisternis, vanaf de wal de wanhopige strijd tegen storm en water gade. Door het beuken van het ichip zijn OVERSTROMINGEN, gladde wegen, sneeuw en hagel hebben dins dag het verkeer in nagenoeg geheel West-Europa ontwricht. In Frank rijk en West-Duitsland werden laaggelegen dorpen gewaarschuwd voor overstromingsgevaar door de sterk gezwollen rivieren. In Zuid- België trad de Sambre buiten haar oevers, waardoor spoorlijnen onder water kwamen te staan. Ook de Seine wies tot alarmerende hoogte; de straten van Coulommiers en Pont Moulin stonden blank. Enkele wegen langs de Rijn werden overspoeld. In Tirol waar het nog flink sneeuwt heerste gevaar voor lawines, terwijl in oost-Oostenrijk het weer warm en zonnig was. In Sydney op een tuinfeest, gegeven ter ere van het bezoek van de Engelse koning-moeder Elizabeth, vielen ruim honderd gasten flanw door de hitte. GEHEEL NEDERLAND heeft giste ren ernstig te kampen gehad met het weer. Vooral in Noord-Holland, Gro ningen en Friesland heeft het verkeer moeilijkheden ondervonden van sneeuwstorm, ijzelvorming en onder' koelde regen. In Groningen deden zich tengevolge van plotselinge sneeuwval hij lichte vorst vele slippertjes voor met min of meer ernstige schade. Al- lerwege ondervindt het verkeer ver traging. Door sneeuw en ijzel op de elektrische bovenleidingen hadden ook de N.S. moeilijkheden. De grootste vertraging kwam voor op de lijn Gro- ningen-Zwolle. In Friesland woedde sinds maandag avond een neeuwstorm. Een krachtige oostelijke wind heeft op verscheidene plaatsen de fijne stuifsneeuw tot een halve meter hoogte opgewaaid. De zuid-west hoek van de provincie heeft zeer veel van gladde wegen tengevolge van onderkoelde regen te lijden gehad. Het busverkeer is daar geheel ge staakt. Naar wij van de A.N.W.B. vernemen waren de wegen benoorden het Noord zeekanaal met inbegrip van de Afsluit dijk en de verkeerswegen in 't noord oosten van ons land door ijzel gisteren zeer moeilijk berijdbaar. Ook op Schiphol heeft men zeer veel last ondervonden van onderkoelde re gen. Verschillende vliegtuigen konden niet vertrekken, aangezien er gevaar bestond van sterke ijsafzetting van vleugels tijdens de start. Het luchtver keer lag in de ochtenduren volkomen stil. SPOORWEGEN De spoorwegen kampten met moei lijkheden als gevolg van ijzelvorming op de bovenleidingen. Verschillende bovenleidingen zijn als gevolg van de ijzelafzetting en de sneeuwval gebro ken. Als gevolg daarvan zijn op ver schillende lijnen busdiensten ingesteld of wordt op verkeerd spoor gereden. FRIESLAND Het is noodweer in Friesland. De sneeuwjacht is in de loop van de dag aangewakkerd tot een hevige sneeuw storm, zoals men nog zelden heeft meegemaakt. Talrijke auto's zijn ver ongelukt op de spiegelgladde wagen, of zijn in de sneeuw blijven steken. Er rijden nog slechts enkele bussen op de hoofdwegen. Voor de rest is vrij wel alle verkeer stopgezet. De treinen rijden met zeer grote vertraging, soms van meer dan een uur. Heel het open bare vervoer is ontwricht, en wie zich met een auto op de buitenwegen waagt loopt grote kans in opgewaaide sneeumassa's te blijven steken. Tien tallen sneeuwploegen doorkruisen de provincie om de belangrijkste wegen open te houden. WOENSDAG 1958 FEBRUARI „Dan is hun laatste toestand erger dan de eerste?" 2 Petrus 2 20b. Wie steeds op het randje van de zonde blijft leven en zich niet radicaal bekeren wil, wordt een gemakkelijke prooi van de satan. Wie het Evangelie kent en be wust, opzettelijk terugvalt in de zonde heel stiekum misschien zodat de mensen het niet mer ken kan daarmee zover gaan, dat er geen weg terug is. Dan trekt satan het net vol komen dicht. Dan bent u voor al tijd verloren. Dat is heel erg. En daarom is de boodschap: radicale bekering! Ons door God laten grijpen. de steigers boven de put over een lengte van 60 a 70 meter vernield. Muziektent vernield Door de harde storm is gisteravond de muziektent te Zoutelande ernstig vernield. Het gebouwtje bleek niet be stand tegen de rukwinden en bezweek onder de felle windstoten. Een flinke schadepost voor de muziekvereniging. Schip aan de grond Ter hoogte van de Lage Springer Is gisteravond op de Westerschelde de „American Hunter" van de U.S, Line aan de grond gelopen. Het schip was met een lading stukgoed op weg van Antwerpen naar Rotterdam. De „American Hunter" liep aan de grond tijdens een sneeuwstorm. Zo wel uit Vlissingen als uit Terneuzen zijn sleepboten ter assistentie uitge varen. Men verwacht echter niet, dat men voor daglicht iets zal kunnen doen. Wegverkeer Het wegverkeer in Zeeland onder vond, in vergelijking met andere pro vincies, betrekkelijk weinig hinder van de sneeuwstorm. Wel werd menig fiet ser van zijn tweewieler gesmakt en werden tientallen voetgangers van de weg afgeveegd, maar het snelverkeer kon vrij normaal doorgang vinden. Ook de busdiensten behoefden niet te worden gestaakt. De treinen ondervonden van Roosen daal tot Vlissingen eveneens weinig moeilijkheden. Door de grote stagna ties in andere delen des lands, kwamen ook de treinen uit Roosendaal in de loop van gisteravond te laat. De ver tragingen varieerden van tien minuten tot ruim een half uur. Om gestrande reizigers nog thuis te brengen werd na de (officiële) laatste trein nog een ex tra trein ingeschakeld, die omstreeks half twee vannacht in Vlissingen arri veerde. Vertraging P.T.T. Er hebben de afgelopen nacht geen posttreinen gereden, zodat ook bij de P.T.T.-bestellingen op vertraging van een halve dag voor sommige dorpen 24 uur moet worden gerekend. MEDEDELING De mogelijkheid is niet uitge sloten dat, tengevolge van gladde wegen, bij de verzending van ons blad vandaag stagnatie optreedt. Wij roepen de clementie van onze lezers in. Directie. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.32 u„ onder 18.15 u. Maan op 11.26 u., onder 2.35 u. Dit is de Nederlandse onderzee bootjager Hr. Ms. „Drenthe", die in de Straat Makassar het K.P.M. schip „Kasimbar", dat door Indo nesië in beslag was genomen, heeft aangehouden. De „Drenthe' bracht het schip op naar Manoh wari in Ned. Nieuw-Guinea. Aan boord van de „Kasimbar" bevond zich een gewapende Indonesische bezetting. De inzet toont de com mandant van de „Drenthe", kap.' luit. ter zee H. A. van Oorde. De „Drenthe" vertrok op 11 de cember van het vorig jaar uit Den Helder naar de wateren bij. Ne derlands Nieuw-Guinea. Polders ondergelopen Het door de noordoosterstorm opge stuwde water van het IJselmeer heeft dinsdag twee kleine buitendijkse pol ders bij Durgerdam overmeesterd. Men heeft niet kunnen nagaan of er een gat in het betrekkelijk lage dijkje van de kleine IJdoornpolder is ge slagen. Ook is het water van de Amstel tus- polder binnengestroomd. De stand van sen Nieuwveen en Uithoorn de Ooster- de Amstel was op dat tijdstip plus 3 N.A.P., terwijl de normale waterhoogte gemiddeld 30 N.A.P. is. Daar het water ook nog dreigde een ander pol dert je onder water te zetten ging men over tot het nemen van de noodmaat regel: spuien in Rijnland. Het gevaar voor overstroming, zo werd vanavond aangenomen, is tot het minimum be perkt. Geen verkeer meer over Afsluitdijk De verkeersgroep van de rijkspolitie te Alkmaar heeft meegedeeld, dat het verkeer over de weg door de Wierin- germeer naar de Afsluitdijk is geslo ten. Honderden auto's zijn op deze weg vastgelopen. Ook de rijksweg 7 van Amsterdam naar de Afsluitdijk zit dicht. De politie is doende de vastge lopen automobilisten langs deze weg onderdak te brengen in café's langs de Geen nachtposttreinen De P.T.T. deelt mee, dat ten gevolge van de slechte weersomstandigheden de nachtposttreinen in de nacht van dinsdag 25 op woensdag 26 februari niet konden rijden. Als gevolg daar van moet men rekening houden met vertraging in het postvervoer. Volgens berichten die in Singapore zijn ontvangen heeft de opstan delingenregering van midden-Sumatra Padang als hoofdkwartier ver laten en is zij naar het binnenland vertrokken. Deze berichten meld den echter dat troepen van de opstandelingen bezig ware de haven te versterken. Volgens deze berichten was de revolutionaire regering ervan overtuigd dat dit weekeinde een landing door gewapende troe pen van de centrale regering zou volgen na de bomaanvallen op Padang. Volgens deze berichten verwachten de opstandelingenleiders een invasie vanaf de eilanden van de Riouwarchi- pel, die tegenover de handelswegen naar Singapore liggen. Zij verwachten Bij de j. csidentsverkiezingen in Argentin was de opkomst van de kiezers voor deze eerste echte vrije verkiezing sinds 1928 over weldigend: meer dan tien miljoen Argentijnen maakten de gang naar het stembureau. Op deze radiofoto zien we de ex president Aramburu bij liet uit brengen van zijn stem. Zoals be kend won dr. Frondizi de strijd glansrijk. BIJ HET BEANTWOORDEN van de opmerkingen, gisteren bij de algemene beschouwingen in de Goese gemeenteraad gemaakt (zie pag. 2), hebben b. en w, medegedeeld, dat men druk bezig is met het tref fen van voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe b.l.o.-school. De voorzitter meende, dat de Zeeuwse muziekschool niet zuiniger kan werken. Hij deed de toezegging dat in het bestuur van de school zal worden aangedrongen op een zo zuinig mogelijke exploitatie. De gym nasiumafdeling, die wel erg duur is (men leze de opmerkingen, die terzake door leden van de raad zijn gemaakt) achtte de voorzitter van groot belang voor Goes. het Sas verwachtte hij niet veel. Men wil dichter b(j de stad zitten. Bodediensten Het is niet mogelijk op korte termijn een bodehuis te realiseren, aldus de heer Roose, die ook mededeelde, dat met ingang van volgende week de bo dediensten dagelijkse verbindingen met Goes zullen onderhouden. Het geld van de recente leningen zal worden gebruikt voor de bouw van 52 woningen in west, voor de bouw van de u.l.o. van de Geref. gemeente en voor andere scholenbouw. Wethouder Bouwman deelde mede dat in 1957 in Goes 118 woningen zijn Wethouder Roose wees er nog eens op, dat Goes wel een zeer bijzondere functie heeft in Zeeland. De stad ligt temidden van een bevolkingsgebied met 60.000 inwoners. Het verzorgings- peil van de gemeente wordt, zo be toogde hij, op onverantwoordelijke wijze aangetast. Met cijfers toonde hij aan dat de de Goese haven van groot belang is en dat uitbreiding van het haventerrein noodzakelijk is. Van een jachthaven in gebouwd, waarvan 72 woningwetwo ningen. Door onbewoonbaarverklaring slopen etc. is de woningvoorraad met 38 verminderd. Op 31 dec. 1957 waren 113 woningen in uitvoering. Nieuwe woningen Het ligt in de bedoeling dat in 1958 worden gebouwd: zes premie woningen in oost door de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten, 30 woningwetwoningen in west, 30 woningwetwoningen in zuid oost en 120 woningwetwoningen in zuidoost. Uiteraard mits Goes voldoen de toewijzing ontvangt. Diverse aannemers hebben plannen voor de bouw van in totaal 160 pre miewoningen, zodat de woningvoor raad in 1958 zou vermeerderen met in totaal 347 woningen. De premiewoningen zullen omstreeks 75 gulden huur per week vragen. Er zijn momenteel 767 woningzoekenden. Grenscorrecties Wat betreft de grenscorrecties werd medegedeeld, dat men niet de indruk heeft dat er veel vaart achter deze zaak wordt gezet. Goes heeft gebrek aan grondgebied van Kloetinge en bin nenkort zal hierover weer eèn bespre king met Ged. Staten worden gehou den. Het sportterrein zal worden uitge breid en verbeterd. Getracht wordt hinder van bedrijven voor bewoners van de binnenstad te beperken door het in het leven roepen van een spe ciale verordening. dat de troepen van de centrale rege ring zullen pogen de rivierhaven Pa- kanbaru in oostelijk Sumatra te nemen en dan over land naar Padang zullen trekken. Radio-Djakarta heeft dinsdagavond bekendgemaakt, dat een bommenwer per van de Indonesische luchtmacht maandag een aanval deed op een veer boot ten zuidwesten van Pakanbaru in midden-Sumatra. Pakanbaru, het cen trum van een groot olieveld van da Caltex is de oostelijke toegangspoort naar het centrum van de rebellen. Ra dio-Djakarta zei dat de veerboot later zonk. Hierdoor zjjn de verbindingen tussen Pakanbaru en het hoofdkwar tier van de rebellen in Padang ver broken. Atjeh Een vliegtuig van de Garuda Indo nesian Airways is maandag uit Kuta- radja, de hoofdstad van Atjeh, naar Medan teruggkeerd zonder passagiers en met goederen, die bestemd waren voor Kutaradja. De bemanning van het vliegtuig vertelde in Medan, dat op het vliegveld van Kutaradja geen employé's van de Indonesische lucht vaartmaatschappij of andere burgers waren, doch slechts militaire wachten. De passagiers met bestemming Kuta radja konden hun bagage meenemen. In Medan deden dinsdag geruchten de ronde, dat de provincie Atjeh da voorzichtigheid van de centrale rege ring in Djakarta met betrekking tot het oplossen van de kwesties inzaka midden-Sumatra veroordeeld. Tijdens de gisteravond gehouden gehouden jaarvergadering van da middenstandsvereniging „Handelsbe langen" te Goes is meegedeeld, dat on geveer 100 van de 260 leden nog niet aan de verplichting hebben voldaan om het tekort van de „Hajuto" weg te werken, waartoe besloten was op een vergadering in oktober. Na brede discussie werd op voorstel van het bestuur besloten deze leden alsnog in de gelegenheid te stellen tot 1 april aan de verplichtingen te vol doen. Voorts werd verteld, dat tijdens de Ronde van Nederland ook Goes als finish- en startplaats zal dienen. De wielrenners zullen vrijdag 30 juni aankomen en op zaterdagmiddag 1 juni tussen twee en drie uur de stad weer verlaten. De organisatie van deze gebeurtenis berust bij de wie lerclub „Theo Middelkamp". Ten slotte is nog gesproken over da plannen tot* vestiging van een detail- listenschool te Goes. De Kon. NederL Middenstandsbond heeft het initiatief hiertoe genomen, waarbij ook „Han delsbelangen" nauw betrokken is. Daar deze vereniging niet bij een landelijks organisatie is aangesloten, zullen da leden moeten besluiten zich aan ta sluiten bij een bond. Over enkele we ken zal nu een vergadering met da leden worden gehouden, tijdens welka vertegenwoordigers van de Chr. Mid denstandsbond en de Kon. Midden standsbond aanwezig zullen zijn om toelichting te geven. (Morgen hopen we uitvoerig op alla punten in te gaan).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1