FRONDIZI PRESIDENT VAN ARGENTINIË Verrassende overwinning van Frondizisten en Peronisten Buitenlandse inmenging zal tot volledige oorlog leiden Grootse zege (4 miljoen) op Balbin (2,5 miljoen) Toenadering tot Europa? miiiinifjrmnii WEER TWEE GEVALLEN VAN FRAUDE ONTDEKT PERON KRIJGT WEER HOOP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Massale meeting van 5000 Turken in Londen INDONESISCHE REGERING DREIGT: Regering Padang niet erkend door V.S. en Engeland Chroesjtsjef voor het eerst in uniform Roofmoord op bevelhebber van Italiaans korvet Schepen trotseren Indoru blokkade Bij het vertrek Damascus in feeststemming Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3943 Directeur'. JACQ DE SMIT >-• HARSÖNO, de woordvoerder van de Indonesische centrale regering, heeft maandag verklaard, dat elke buitenlandse inmenging in de kwestie midden-Sumatra tot een internationaal conflict zal leiden, dat mogelijk een volledige oorlog tot gevolg zal hebben. Hij zeide tegen over de correspondent van Reuter, dat er aanwijzingen zijn dat enkele leden van de opstandige revolutionaire regering trachten andere lan den tot inmenging te bewegen door het verlenen van hulp en erken ning van de nieuwe regering. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Lincoln White, heeft maandag met nadruk verklaard, dat de Verenigde Staten de opstandelingen niet helpen, zoals van Indonesische zijde wel wordt gesug gereerd. Uit Indonesië bereikten ons gister avond o.m. de volgende berichten: Twee vliegtuigen van de Indonesi sche luchtmacht worden vermist na operaties tegen de revolutionaire re gering in midden-Sumatra op vrijdag en zaterdag. De Masjumipartij heeft de leiding bij de regionale verkiezingen, welke op Borneo zijn gehouden. Blijkens de voorlopige cijfers van het district Hulu Sungei kreeg de Masjumi 77.000 stem men, tegen de Nahdatul Ulama 54.000, de nationalistische P.N.I. 5.000 en de communisten 4.000. Een compagnie van het leger in noord-Celebes is enkele dagen geleden naar de bergen gedeserteerd, uit pro test tegen de aansluiting van de mili taire commandant van noord-Celebes, Somba, bij de regering van Padang. Maandagavond is in Djakarta be kendgemaakt dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht het radio station van Menado op noord-Celebes hebben vernield. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat de Engelse regering de diploma tieke status van de „vertegenwoordi ger voor Europa van de revolutionaire regering van Bukit-Tinggi", A. P. Ma- katita niet erkent Engeland onder houdt diplomatieke betrekkingen met de regering in Djakarta, waar het door een ambassadeur wordt vertegenwoor digd, aldus deze bevoegde zijde. Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft uit Tarakan, in oost-Bor- neo, gemeld dat daar dertig mensen de hongerdood zijn gestorven en dat dui zenden anderen van honger te lijden hebben. De rijsttoewijzing voor oost- Borneo over februari is nog niet aan gekomen. Tienduizenden personen hebben al hun bezittingen moeten ver kopen om zich rijst en andere levens middelen, zoals sago, te kunnen ver schaffen. Een overzicht van de massale de monstratieve meeting van onge veer 5000 Turken, die op Trafalgar Square in Londen is gehouden. De demonstranten voerden vele spandoeken en leuzen met zich, waarop zij o.m. protesteerden te gen de dood van acht Turks-Cy prioten, die tijdens een rel dezer dagen door Britse troepen op Cy prus werden gedood. Ook bracht een delegatie van de demonstranten een petitie bij de minister-president. De bevelhebber van het Italiaanse korvet „Pomona" is, terwijl zijn schip in de haven van Napels voor anker lag, in zijn kajuit vermoord. De ver moorde, luitenant-ter-zee I Negrotto di Cambiaso, heeft heftige tegenstand ge boden. Het lijk vertoonde twee zware hoofdwonden. De Italiaanse minister van landsver dediging heeft een admiraal met het onderzoek naar de moord belast. Dit werd aanvankelijk met zo min moge lijk ruchtbaarheid ingesteld, vermoe delijk ook omdat het motief van de misdaad nog niet geheel duidelijk scheen te zijn. Uit een afgesloten koffer in de ka juit van de vermoorde wordt een be drag van vier miljoen lire (ongeveer f 24.000,vermist. Het gaat er nu om of deze diefstal de drijfveer van de moord was, of dat deze moord werd begaan om de moordenaar in het be zit te stellen van belangrijke docu menten, die zich eveneens in de koffer bevonden en waarover niets werd ge zegd. Geen politieke moord In de loop van de nacht vernamen wq nader van A .P.P., dat gebleken is, dat geen enkel der documenten van vertrouwelijke aard uit de koffer is verdwenen. Aan de moord op luitenant -ter-zee Negrotto di Cambiaso lag dus roof ten grondslag. Dr. ARTURO FRONDIZI heeft een grote overwinning behaald bij de presidentsverkiezingen in Argentinië. Gisteravond heeft hij via de radio verklaard, dat hij zijn verkiezingsbeloften zal houden en in zijn regering eerlijke en bekwame mensen zal kiezen, ongeacht de partij waartoe zij behoren. Toen bijna alle stemmen geteld waren, had de 49-j. Frondizi (radi cale partij) bijna 4 miljoen stemmen op zich verenigd en dr. Ricardo Balbin (radicale volkspartij), zijn voornaamste tegenstander, ruim 2,5 miljoen. In alle provincies behaalde hij de overwinning. Frondizi had onder meer beloofd, dat de aanhangers van Peron in hun bur gerrechten zouden worden hersteld. Anderzijds heeft hij ermee ingestemd, dat de door de rooms-katholieke kerk veroordeelde echtscheidingswet, welke onder het bewind van Peron tot stand kwam, zal niet van kracht worden. De meeste Argentijnen zijn verrast, dat de overwinning van Frondizi zo groot is. Zijn partij kreeg eveneens duidelijke meerderheden in de beide huizen van het congres, evenals in de provinciale besturen en wetgevende vergaderingen. In de hoofdstad kreeg hij ruim 100.000 stemmen meer dan Balbin. Volgens waarnemers had men algemeen een gemakkelijke overwin ning van deze laatste in Buenos Aires verwacht. De voorlopige regering heeft maan dagavond het verbod op stakingen, dat verscheidene dagen geleden was afge kondigd in verband met de arbeidson rust in hef land, opgeheven. „Leve Peron!" In de grote steden van het land wer den talrijke betogingen georganiseerd door Frondizisten en Peronisten. Te Rosario liep een grote stoet door de straten waaruit kreten opklonken van „leve Peron, leve Frondizi". De stoet ging zonder incidenten uiteen. Ex-president Peron van Argentinië heeft verklaard dat de uitslag van de Argentijnse verkiezingen „nieuwe perspectieven opent in de strijd voor de totale herwinning van het land". „Wij hebben dat doel niet opgege ven", zei hij in een communiqué. Toen Frondizi op een persconferen tie de vraag gesteld werd of hij ex- president Peron zou toestaan naar Ar gentinië terug te keren, antwoordde Frondizi dat, zoals hij reeds eerder ge zegd had, dit van het congres afhangt. (Peron bevindt zich in de Dominicaan se republiek). Een woordvoerder van de partij van Balbin heeft verklaard, dat de uit slag van de verkiezingen erop duidt, dat velen nog steeds „de bevelen van dictator Peron" opvolgen. Dichter tot Europa Waarnemers achten het niet waar schijnlijk dat de nieuwe president een zuiver anti-Amerikaanse politiek zal voeren. Wel acht men het zeker, dat Argentinië onder Frondizi ten opzich te van de V. S. onafhankelijker zal staan dan de regering-Aramburu. Volgens mensen die hem kennen, zou Frondizi Argentinië en Europa dichter tot elkaar willen brengen. Frondizi is, terwijl tienduizenden zijner aanhangers zijn overwinning vierden, uit Buenos Aires naar een landelijk oord vertrokken, om uit te rusten van de vermoeienissen van de verkiezingscampagne. Naar Europa? Uit de omgeving van Frondizi wordt voorts vernomen dat de nieuwe Argentijnse president voor nemens is vóór 1 mei a.s. een be zoek aan Europa te brengen, waar bij hij Parijs, Bonn, Rome en ver scheidene andere Europese hoofd steden zou bezoeken. Op de terug reis zou president Frondizi een be zoek aan New York brengen. Bijdrage in helicopter- verbinding Vorige jaren heeft de raad van Ter- neuzen medewerking gegeven aan een proef-helikopterverbinding Brussel- Zeeuwsch-Vlaanderen-Rotterdam. De Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch- Vlaanderen wil nu van april tot ok tober vier dagen per week een heli- kopterdienst organiseren met als tus senlanding Axel. Nu de dienst dus frequenter wordt, vinden b. en w. van Terneuzen aanleiding de raad opnieuw voor te stellen de gevraagde subsidie van f 0,06 per inwoner te verlenen. DE BILT ZEGT; Grote neerslagkansen Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk sneeuw of regen. In het noorden temperaturen om het vriespunt. In het zuiden temperaturen aanzienlijk boven nul. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en noordoost, maar in het zuiden tijdelijk zuidwestelijk. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.34 u., onder 18.13 u. Maan op 10.41 u., onder 1.36 u. Vlissingen: 6.2u. 1.71 m., 18.59 u. 1.48 m. Terneuzen: 6.50 u. 1.89 m., 19.23 u. 1.66 m. Wemeldinge: 7.58 u. 1.38 m., 20.29 u. 1.40 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.17 m., 20.00 u. 1.20 m. Een wel zeer ongewone foto van Chroesjtsjef sprekend op een ver gadering in uniform! Zover men na kan gaan is dit de eerste maal, dat hij zich sinds hij partijleider werd, in uniform ver toonde. Zijn rang is die van luitenant-ge neraal; dezelfde rang, die hij tij dens Wereldoorlog II als lid van de defensie-commissie had. De indrukwekkende lijst van fraudes en oplichtingen, die in de af gelopen zes weken aan het licht zijn gekomen, is weer aangevuld. Met twee nieuw ontdekte fraudes, resp. te Heerenveen (ruim f 20.000) en Hilversum (f 3.000) is thans een aantal van negentien verduisteringen bereikt. In Heerenveen is een fabrikant van houtwaren, A. L. Sr. aangehouden, die bekend heeft te hehben geknoeid met kwitanties. Hij was in financiële moei lijkheden geraakt en toen hij een par tij hout had gekocht voor f25.000. betaalde hij daarvan f 5.000. Toen zijn schuldeiser na verloop van tijd om het resterende bedrag kwam, beweerde Ei. reeds volledig te hebben afgerekend. Hij toonde daarbij de kwi tantie, waarop hij zelf had bijgeschre ven „Ter volledige kwijting". De cre diteur nam de politie in de arm, die L. vervolgens aan een verhoor onder wierp L, heeft de valsheid in ge schrifte volledig bekend. Hij Is naar Leeuwarden overgebracht. De Hilversumse recherche is erdoor de directie var» een technisch bureau aldaar van op de hoogte gesteld, dat er bij het bedrijf is geknoeid. De zaak zou voor een bedrag van f 3.000 schade hebben geleden. Bij een nader onderzoek bleek dat er niet alleen fraude was gepleegd met kortingen, maar dat er zich ook dief stal had voorgedaan. Er bleken gasfor nuizen, gasaanstekers, stofzuigers en schemerlampen te zijn ontvreemd. Van deze oplichting en diefstallen worden drie magazijnbedienden verdacht. Een beeld uit Damascus, waar met groot enthousiasme de totstand koming van de Verenigde Arabi sche republiek (Egypte Syrië) gevierd is. (De foto werd radiografisch over gebracht). De „Straits Times" schrijft, dat -schepen uit Singapore de blokkade door de Indonesische regering door breken om handel te drijven met het opstandige midden-Sumatra. De Times, die niet met name genoemde hande laars aanhaalde, schreef dat de op standelingenregering een uitvoerrecht van 55 Indonesische centen op ieder kilo produkten een valutaheffing van een rupiah op iedere kilo had opgehe ven. GEEN ORANJEFEESTEN MEER IN GARDEREN In het Veluwse dorpje Garderen zul len voorlopig geen oranjefeesten meer worden gehouden, zo heeft het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging besloten. Het blijkt namelijk dat de bevolking in Garderen geen belang stelling meer voor het oranjefeest heeft, want er zijn geen deelnemers meer te krijgen voor de traditionele Veluwse volksspelen. DINSDAG 1958 FEBRUARI ...en daarna mij in heerlijk heid-opnemen." Psalm 73 24b. Er was heel wat voor nodig om het meisje van ruim twintig jaar, dat, na onderzoek door de be kwaamste specialisten, voorzich tig werd medegedeeld, dat zij on geneeslijk ziek was en nog hoog stens twee jaar zou kunnen le ven, te doen beseffen dat Gods wil de enig goede is. God heeft 't haar geleerd. En voor haar sterven schreef zij een advertentie, die na haar dood in de krant moest worden geplaatst: „Bij mijn vertrek naar de hemel groet ik alle familie, vrienden en bekenden". Zij was niet bevreesd voor de dood, doch verlangend naar de ontmoeting met God. En u, die vanochtend deze re gels leest? Ingezonden mededeling (Adv.) Ook Henk de Nooyer van V.C. Vlissingen kandidaat voor Ned. amateurelftal Met het oog op de voetbalwedstrijd tussen het Nederlands amateurelftal en Luxemburg B, die woensdag 26 maart te Den Bosch wordt gespeeld, is een programma voor de centrale training van de amateurs vastgesteld o.l.v. Kaufman. Bij de voor deze training uitgeno digde spelers is o.a. Henk de Nooyer (Vlissingen). BINNENKORT zullen in Engeland negen langspeelplaten in de handel worden gebracht met de grootste re devoeringen van Sir Winston Chur chill (twintig gulden per stuk). De ba ten gaan naar liefdadigheidsinstellin gen. SIR JOHN HUNT, leider van da expeditie, die in 1953 de Mount Eve rest beklom, zal in juli een Britse ex peditie naar de Kaukasus, in de S.U., leiden. De groep is de eerste uit het westen, welke sedert 20 jaar naar da Kaukasus gaat. Men zal trachten een aantal toppen te beklimmen. DE AMERICAN Motors Corporation, heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij haar fabrieken in Milwaukee en Ke nosha (Wisconsin) van 3 tot 10 maart zal sluiten. Hierdoor zullen in deza periode bijna 10.000 arbeiders zonder werk zijn. DE FORD Motor Company heeft in het weekeinde bekendgemaakt, dat zij 8.000 arbeiders van twee van haar fa brieken zal ontslaan. Het huis van de familie Haanscho- ten in Putten is, na te zijn gerestau reerd, ingaande woensdag vrijgegeven voor bewoning. In het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht is de familie Haanschoten, het dochtertje Joke inbegrepen, toestemming gege ven, de woning te betrekken. 0 TENGEVOLGE van een hevige ont ploffing van munitie in de Indiase stad Pathankot zijn maandagochtend 30 a 40 personen om het leven geko men en 15 anderen ernstig gewond. De munitie kwam tot explosie bij het uitladen op het emplacement van dit spoorwegknooppunt voor de bevoorra ding van Kasjmier. Van de wagons bleef niets over en de lijken van de slachtoffers werden op grote afstand teruggevonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1