ZWARE BOMBARDEMENTEN OP REBELLEN - STEDEN 24 C.H.-forum besprak in Tholen actuele vraagstukken ORT Kampeerstadin Brussel voor 21.000 bezoekers SOLA Nasser president van Egypte en Syrië m Radiostations van Padang en Bukittinggi getroffen Geruchten over vervanging van Britse minister Lloyd Wapen tegen geallieerden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kaïn of Christus Ook aanval op noord-Celebes? Schermpje tegen verblindend licht Tegenspraak van Macmillan ÈJÊ HEIN CU JE CROSS-KAMPIOEN VAN ZEELAND INRÜILACTIE ^Verenigde Arabische Republiek" Nieuwe vorm van contact tussen kieskring en gekozenen „PLUYMPOT STRAKS WELLICHT STINKGA T, WAAR NU IETS GEDAAN MOET WORDEN" Groot probleem r£ZZB?i Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoon Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; §iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad „Waar Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3942 Directeur: JACQ DE SMIT ELF VLIEGTUIGEN van de Indonesische luchtmacht hebben zater dag een zware luchtaanval uitgevoerd op midden-Sumatra, waar zij de steden Padang en Bukittinggi (de belangrijkste plaatsen, waar de op standige tegenregering verblijf houdt) hebben gebombardeerd. Vol gens voorlopige berichten werden o.m. bruggen, radiostations en an dere gebouwen vernield. Zes mensen werden gedood. De beide radio stations van de opstandelingen zijn sindsdien niet meer in de lucht geweest. Een woordvoerder van het hoofdkwartier der Indonesische luchtmacht ver klaarde zaterdagavond, dat ook vliegtuigen naar noord-Celebes waren gezon den. Hij wilde echter geen verdere bijzonderheden mededelen. Men vreest evenwel, dat ook daar bombardementen zijn uitgevoerd, daar sinds zaterdag middag ook radio-Menado (Celebes) niet meer uitzendt. In kringen van opstandelingen in Singapore zei men thans te geloven, dat de centrale regering haar lucht aanvallen misschien zou laten volgen door troepenlandingen ergens aan de Sumatraanse kust. Over het bombardement op de ra diozenders zei men, dat, indien de zen ders ernstig beschadigd waren, zij mis- Nieuwc vinding op autogebied Een Rotterdammer, die reeds lange tijd tracht een oplossing te vinden voor het verblindingsprobleem op de grote weg en enige jaren geleden van zich deed spreken door zichzelf instel lende autokoplamp te ontwerpen, heeft na een schermpje geconstrueerd, dat volgens hem voldoende beschermt te gen het grote licht van tegenliggers. Het schermpje bestaat uit een stuk- Je onbreekbaar vliegtuigglas van 20 bij 6 centimeter. Het is aan beide zij den hol "eslepen en wordt aan de bin nenkant tegen een autovoorruit aan gebracht en kan, zoals de zonneklep, worden opgeklapt. Neergeklapt be vindt het zich op ooghoogte van de bestuurder en zover naar links, dat hij met het rechteroog er langs kan kij ken. Uiteraard kan de automobilist ook onder het scherm doorzien op de weg en wel over een afstand van 25 of 30 meter, die bij avond door de lampen van zijn eigen wagen wordt beschenen. Wordt er nu bij avond gereden en nadert een tegenligger, die uiteraard links rijdt van de automobilist, die de auto berijdt waarin het schermpje is aangebracht, dan valt het licht van de tegenligger in het schermpje, dat de ogen van die bestuurder beschermt. Het hol geslepen glas verspreid ln de auto de lichtstralen naar boven en be neden, maar de bestuurder ziet slechts twee speldeknoppen naderen. De af stand tussen de lampen blijft onveran derd. Hij kan onder het scherm door de weg zien, doorrijden zonder ver blind te worden en zonder last te heb ben van de beruchte zwarte vlek, al dus de ontwerper. Op de rechterweg- helft heeft men uiteraard een onbe lemmerd uitzicht. In tegenstelling tot andere oplossingen bemerkt de tegen ligger niets van het schermpje, dat is aangepast aan verschillende auto types en ook gekleurd wordt uitge voerd voor hen, die aan nachtblind heid lijden. schien lang uit de lucht zouden zijn, daar bij het vervoer van nieuwe on derdelen naar midden-Sumatra de blokkade van de centrale regering zou moeten worden getrotseerd. Radia Djakarta heeft zaterdagavond bevestigd, dat de Indonesische lucht macht Padang en Bukittinggi heeft ge bombardeerd en dat de radiostations van deze steden door bommen getrof fen zijn. Er werd nog bekendgemaakt, dat vrijdag een luchtaanval is gedaan op Painan, 80 km ten zuiden van Padang, en dat bij vergissing ook een bom was geworpen op Djambi in zuid-Sumatra, De regering in Djakarta zal zijn ver ontschuldigingen aan zuid-Sumatra, dat neutraal is in het conflict, aanbie den. Alle vliegtuigen zijn behouden op hun bases teruggekeerd, zo voegde ra dio Djakarta hier nog aan toe. De vliegtuigen die zaterdag in de loop van de ochtend Padang en Bukit tinggi aanvielen, een bommenwerper van het type Mitchel B-25 en drie -dustangjachtvliegtuigen, werden bij hun aanval door luchtafweergeschut en mitrailleurs bestookt. Na de aanval verdwenen de beide zenders uit de lucht, aldus radio-Djakarta. Verbannen Stalinisten mogen naar Hongarije terug Het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft besloten, dat verbannen aanhangers van de voormalige Stalinistische partijleider Rakosi binnen kort naar Hongarije mogen terugkeren en dat zij weer minder belangrijke func ties zullen mogen bekleden, zo is uit ge woonlijk goedingelichte kringen in Boe dapest vernomen. Rakosi zelf. die in juni 1956 werd af gezet, mag echter niet terugkeren. Zijn voornaamste aanhanger, Ernoe Geroe, die bij het begin van de opstand in on genade viel, zou nog wat met terugkeer moeten wachten. Vele Britse parlementsleden vragen zich op het ogenblik af of de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, niet spoedig vervangen zal worden. Zijn houding in het debat over bui tenlandse zaken in het Lagerhuis heeft hem tot mikpunt gemaakt van de Britse pers. In par lementaire kringen is de vraag ge steld of Lloyd niet opgevolg zal wor den door de minis ter van binnen landse zaken, But ler, die tevens plaatsvervangend premier is. Ook wordt in dit verband de naam van Maudling, de paymaster ter general, genoemd. Maar andere politici zijn van me ning dat de conservatieve regering, wier prestige door de uitslag van een aantal tussentijdse verkiezingen heeft geleden, zich geen nieuwe kabinets crisis kan veroorloven, zelfs als Mac millan de vervanging van Lloyd zou willen. sprek voor de Britse televisie gezegd, dat hij niet van plan is Lloyd te ver vangen als minister van buitenlandse zaken met het oog op de premier ge oefende druk. Macmillan noemde Lloyd een „zeer goede" minister van buitenlandse za ken, die zijn werk „buitengewoon goed" doet. Als hij er niet zo over denkt, zou hij Lloyd hebben ontslagen en een ander hebben benoemd. Toen men depremier vroeg over een bericht volgens hetwelk Lloyd wilde aftreden, antwoordde de minister, dat dit helemaal niet waar is. Wel is het waar, dat iedere minister, ook hij zelf, ln zekere zin wel van de zware taak verlost wilde zijn. Volgens het Engelse weekblad Sun day Dispaoch heefgt Selwyn Lloyd aan Tijdens de Wereldtentoonstelling 1958 Op het domein „Drie Fonteinen" en aangrenzende terreinen te Vilvoorde is vlak bij de wereldtentoonstelling een kamp ingericht, dat plaats zal bieden aan 21.000 personen, Gerekend is op 15.000 kampeer ders met een eigen uitrusting hetzij tent of caravan op 6.000 personen in groepen, die in een tentendorp zullen overnachten en op drie tot vierhonderd bezoekers, die in tentenmotels kunnen worden ondergebracht. Landgoed „Drie Fonteinen" wordt herschapen in een ware kam peerstad. Acht grote gebouwen zullen uitgebreide sanitaire voorzie ningen met aparte wastafels en douches, alsmede stopcontacten voor elektrisch scheren bevatten. In het kamp bevinden zich verder een reisbureau, een bank en een wisselkantoor, een tolkendienst, de P.T.T., een rode-kruispost, politie, brandweer, een bevoorradingscentrum, een kinderbewaarplaats en een restauratie met bar. Macmillan verzocht voor een plaats vervanger te zorgen, maar de premier had Lloyds ontslagaanvraag afgewe zen. Macmillan: „Neen" De Britse minister-president, Mac millan, heeft zondag in een vraagge- Hein Cujé van E.M.M. uit Mid delburg heeft zaterdag te Schoon- dijke het Zeeuwse Crosskampioen schap op zijn naam gebracht. In 33 min. 35 sec. zegevierde hij in de 10 km. lange cross vóór Hans Boste laar van Dynamo, die 35 min. 57 sec. _voor deze afstand nodig had. Bij «Te dames won Marie Poissennier van Marathon de titel. Zij won een wedstrijd over 1000 meter in 3 min. 35 see. De uitslagen luiden: 1. Cujé (E.M.M., Middelburg) 33.35.- 2. Bostelaar (Dynamo, Middelburg) 35.57.3. Dobbelaere (Marathon, Schoondijke) 36.4. Zwartepoorte (Dynamo, Middelburg) 36.32.5. Mondeel (Dynamo) 39.25. Ingezonden mededeling (Adv.) 20% REDUCTIE bij inlevering van oud tafelgerei, wegens enorme belangstelling verlengd TOT EN MET 1 MAART MAANDAG 1958 FEBRUARI is uw broeder Abel1" Genesis 4 vs. 9 m. Wat doen wij toch eigenlijk met elkaar? Zien wij in onze mede-mens nog wel de broeder? Nu is de week pas begonnen en misschien hebt u al weer iemand een lelijke hak gezet. Natuurlijk, zegt u: „zaken zijn zaken". Ben ik mijn broeders hoeder? Hoor! God vraagt u: „Waar is uw broeder? Hebben wij in beginsel onze broeder vermoord? Nu al, op maandagochtend? Kain: de haat, de moord. Christus: het kruis, het offer. Kies het offer! Zaterdagavond klonken in de Spui straat te Amsterdam twee schoten. Zij waren gelost door een politieman, met de bedoeling een vluchtende arrestant tot staan te brengen, maar de agent had geen succes. De man verdween in het duister. VIER PERSONEN zijn omgekomen en 24 gewond doordat zondag in het zuiden van Noorwegen een autobus met 32 Zweden langs een helling van veertig meter naar beneden stortte. Actie voor slachtoffer van Ammerstolse spaarbank Op initiatief van de burgemeester van Bergambacht en Ammerstoi is een actiecomité gevormd, dat giften verzamelt voor de ouden van dagen en jongelui met trouwplannen, die hun spaartegoed zijn kwijtgeraakt door het wanbeheer van de directeur van de spaarbank te Ammerstoi. Het comité is opgericht, nadat een aantal giften, grotere en kleinere, was binnengekomen en nadat van verschil lende kanten was geïnformeerd hoe hulp kon worden geboden. Vrachtautochauffeur door locomotief gedood Zondagavond heeft te Rotterdam een locomotief van de N.S. een personenauto totaal vernield, waarbij de chauffeur op slag werd gedood. Beide voertuigen reden in dezelfde richting. Dichtbij de kruising van weg en spoorweg gaf de machinist van de locomotief voortdurend signalen. Desondanks reed de automobilist door met het vreselijke gevolg, dat de auto ongeveer 35 meter werd meegesleurd en verbrijzeld. Het slachtoffer is een 52-J. dokwerker. OP HET PLEIN van de Republiek te Cairo is kolonel Nasser zater dag door de samengestroomde menigte toegejuicht als president van de nieuwe Verenigde Arabische Republiek, bestaande uit de staten Egypte en Syrië. „De Arabische eenheid, die nu bereikt is, is een groot wapen tegen de gemeenschappelijke vijand, die een directe aanval op ons heeft ge daan toen hij Port Said aanviel", aldus Nasser. Die vijand zal echter volgens Nasser niet meer in staat zijn de Arabische republiek aan te vallen. dag als president van de Verenigde Arabische Republiek uitvaardigde, be vatte de benoeming van de Egyptische opperbevelhebber, generaal Abdel Ha- kim Amer, tot opperbevelhebber van de strijdkrachten der Arabische repu bliek. De samengestroomde menigde raak te in vervoering toen Nasser op da bijeenkomst verscheen. Alle Egypti sche minister waren aanwezig. Boven de hoofden van de toeschouwers ont plofte vuurwerk en van grote hoogta daalde langzaam een groot vlagge- doek met het portret van Nasser naar beneden. De buitenlandse diplomaten in Cai ro zijn pas zaterdagochtend officieel op de hoogte gebracht van de geboor te der Verenigde Arabische Republiek. In Parijs zullen deze week Frans- Israëlische besprekingen worden ge voerd over de situatie die is ontstaan door de vorming van de Egyptisch- Syrische en Jordaans-Iraakse Unies. De minister van binnenlandse zaken, Mohieddin, maakte op de bijeenkomst bekend, dat bij de volksstemming van vrijdag de stichting van de Verenigde Arabische Republiek met Nasser ais president in Egypte met 99,99 procent van het aantal stemmen en in Syrië met 99,98 procent was goedgekeurd. De Syrische premier, Sabri Assali, had zaterdag aan Nasser een telegram gezonden, waarin hij de uitleg van de volksstemming in Syrië meedeelde. Hij verklaarde, dat zijn kabinet was afgetreden en zijn bevoegdheden aan Nasser had overgedragen. In de Syrische hoofdstad, Dam as cus, trok zaterdagochtend een menigte van naar schatting tienduizend men sen juichend en zingend door de stra ten om uiting aan de vreugde over de vereniging met Egypte te geven. Gezamenlijk leger Het eerste decreet dat Nasser zater- ER ZIJN VEEL MENSEN op het westelijk deel van Tholen, die vrezen dat de onlangs afgesloten Pluympot 's zomers een stinkgat gaat worden, als daar niet spoedig iets aan gedaan wordt. Hoewel de Pluympot een twintig bunder goede grond bevat, is er toch geen geld op de begroting voor de herverkaveling uitgetrokken. De gemeente St. Maartensdijk heeft zich al afgevraagd of van het afgesloten stuk geen zwembad is te maken. Maar wat doet men met een zwembad als er verder elke recreatie ontbreekt? Kortom, de Pluympot is een groot probleem; en het wordt hoog tijd, dat er bronnen worden aangeboord om zo gauw mogelijk geld te krijgen, teneinde van het gebied nog iets goeds te kunnen maken. Gelukkig is er in provinciale kringen al een begin van overleg geweest. de werkgelegenheid op Tholen, de pro blemen rondom de havens van Sint An- naland en Stavenisse en de onderwijs- moeilijkheden op Tholen. Dit betoogde ir. M. A. Geuze, lid der Eerste Kamer, zaterdagmiddag in Tholen tijdens de forumbijeenkomst van de C.H. Statenkring Tholen en Sint Philipsland. En hij gaf daarmee antwoord op een der talrijke vragen, die werden gesteld. Be halve ir. Geuze maakten van het forum deel uit de heren C. Philipse, lid der Gedep. Staten van Zeeland, J. de Ruiter, drs. D. F. v. d. Mei en C. F. v. d. Peijl, allen leden der Tweede Kamer. De heer Philipse, die voorzitter van het forum was, zei over de Pluympot nog, dat hij ontwikkelingsmogelijkheden voor het ge bied zag op het terrein van de recreatie. Men zal deze recreatie dan echter moeten zien als een soort Industrie. In dit ver band noemde hij Breskens, dat ter com pensatie voor het gemis van de oude veerhaven misschien een boulevard zal krijgen, waarop hotels komen te staan. Ten aanzien van de Pluympot zegde de heer Philipse zijn voornamelijk Thoolse gehoor de volledige steun van Gedepu teerde Staten toe. Als verdere Zeeuwse zaken kreeg het forum te behandelen de kwestie van het Antwerpen-Moerdijkkanaal, een dam van Tholen naar Zuid-Beveland, het weg trekken van de Zeeuwse bevolking, de schaarse woningtoewijzing aan Zeeland, WONINGSECTOR De heer Van der Peijl herinnerde aan de Staten-motie naar aanleiding van het toewijzen van slechts 600 woningen aan Zeeland. Hjj kwam daarbij nogmaals te rug op de woningtelling, ten tijde waar van ln Souburg 100 huizen leeg stonden. Prompt werden deze woningen in de tel ling opgenomen. De heer Philipse voegde hieraan toe, dat het nog niet gelukt Is om een verhoging van dit kwantum te verkrijgen. Er zit echter weinig gunstig perspectief in. De mogelijkheid is even wel niet uitgesloten, dat 1800 premie woningen, die in de loop van 1958 niet volledig gehonoreerd knnnen worden, alsno:g worden overgeheveld naar de woningwetsector. Ir. Geuze merkte over het zgn. ont worpen Antwerpen-Moerdijkkanaal op, dat de belangstelling van de Belgen ten aanzien hiervan belangrijk is teruggelo pen. De scheepvaart door de Eendracht zou misschien wel in het belang van de stad Tholen zijn, maar niet in dat van Sint Philipsland, dat zich dan door een water weer van Noord-Brabant geschei den zal zien. Veel meer verwachtingen had ir. Geuze van de samensprekingen tussen de provinciale besturen van Zee land en Noord-Brabant, als tegenhanger van het Rotterdamse haven- en industrie complex een soortgelijk conglomeraat tot stand te brengen in de omgeving van Bergen op Zoom, althans dit verwachtte het Eerste Kamerlid, naast andere even tuele vestigingen. De heer Van der Peijl was bereid zijn steun te geven aan de verwezenlijking van een dam tussen Go- rishoek en Yerseke, dit zeer in het be lang van Tholen, dat daardoor meer in de Zeeuwse invloedssfeer zal worden ge trokken. r Vanzelfsprekend kwam ook de huidige werkloosheid ter sprake. Ir. Geuze achtte overheidsingrijpen thans wellicht nood zakelijk. Als wij nu geen andere weg in slaan, zie ik de toekomst donker in, al dus vulde de beer Philipse hem aan. In de eerste plaats zal de structurele werk loosheid moeten worden opgeheven. LANDBOUWGRONDEN Desgevraagd verklaarde ir. Geuze scherp stelling te moeten nemen tegen eventuele plannen van de staat om de landbouwgronden in Nederland onder haar eigendom te stellen. Dit voornemen moeten wij evenals de Invoering van de kinderbijslagregeling voor het gehele volk met vuur te lijf gaan. Reeds nu zien wij hoe landbouwers in de Wierin- germeer en de Noordoostpolder worden geringeloord. Spreker betoogde voorts, dat wij zullen moeten streven om het landbouwonderwijs bij het eigen departe ment te houden en niet over te doen brengen naar onderwijs. Op een vraag hoe het forum dacht over de sanering van de kleine bedrijven zei de heer De Ruiter, dat hij liever de domeingronden als het land van Saef- tinge zag toegewezen aan kleine bedrij ven dan dat de huidige kleine bedrijven nog verder versnipperd zouden worden. Over Nieuw-Guinea zei ir. Geuze nog, dat wij onze verantwoordelijkheid jegens dit onderdeel van het Koninkrijk der Nederlanden volledig bewust moeten zijn en de „kwestie Nieuw-Guinea" niet materialistisch moeten bezien. De heer Philipse deelde nog mee, dat Tholen het spit heeft afgebeten wat be treft het houden van forumbijeenkom- komsten van de zijde van de Christelijk- Historische Unie. Spoedig zullen ook n andere delen van Zeeland dergelijke sa menkomsten worden gehouden. 0 ZONDAG had 1 rinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Suriname een rustdag genomen, die dus werd doorgebracht te Brokopondo, het voor de toekomstig» ontwikkeling van de Surinaamse econo mie zo belangrijke gebied. 0 De Zuidkoreaanse nationale vergade ring heeft zaterdag eenstemmig een re solutie aangenomen, waarin onmiddel lijke vrijlating werd geëist van het Zuid koreaanse vliegtuig dat de vorige week met 34 passagiers en bemanningsleden in noord-Korea geland is. DE „VLIEGENDE KACHELPUP", 'n onbemand vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zo ontzaglijk snel ge vlogen, dat zijn gele kleur door de wrij ving zwart is geworden, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht in California meegedeeld. „WIJ ZIJN DE SNELHEID die nodig is om ons los te maken van de aantrek kingskracht der aarde 11,2 km per seconde zeer dicht genaderd". Dit heeft prof. Melkoemof, Russisch specialist op het gebied van de vervaardiging van mo toren, verklaard. Het is mogelijk, dat binnenkort een raket naar de maan wordt geschoten of dat zij rond dit hemel lichaam zal draaien, aldus Melkoemof. 9 DE TEMPERATUUR van Sir Winston Churchill die in zijn vakantieverblijf aan de Riviera longontsteking en pleuritis had opgelopen, is weer normaal, aldus een medisch bulletin. Zijn toestand blijft op bevredigende wijze vooruitgaan. Am. congres heeft kritiek op hulp aan buitenland Een subcommissie van het Ameri kaanse congres heeft de Amerikaanse regering er zondag van beschuldigd economische hulp aan het buitenland te geven onder het mom van hulp voor de defensie. Een groot deel van de hulp aan het buitenland wordt ten onrechte hulp voor de defensie genoemd om „haar smakelijker te maken voor het pu bliek", e1dus een rarmort DE BILT ZEGT: Zacht weer Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, motregen of mist en in het noorden en midden van het land aanvankelijk nog sneeuw. Overwegend matige wind ln hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. In het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, in het zuiden temperaturen aanzienlijk boven het vriespunt. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.36 u., onder 18.11 u. Maan op 10.15 u., onder 0.35 u. Vlissingen: 5.41 u. 1.91 m., 18.09 u. 1.68 m. Terneuzen: 6.08 u. 2.08 m., 18.25 u. 1.84 m. Wemeldinge: 7.20 u. 1.45 m., 19.45 u. 1.51 m. Zierikzee: 6.49 u. 1.22 m„ 19.17 u. 1.28 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1