BOMMEN geworpen op midden-Sumatra dorp van ORT Wm 22 ■P Laatste zes weken werd f2,5 miljoen verduisterd Jaarproduktie nieuwe DAF-600 wordt verdubbeld tot 50.000 Noodtoestand afgekondigd in de staat New York Enorme stroom aanvragen WEERBERICHT Egypte ziet af van stemming in de Soedan Totaal bedrag van 17 fraudes PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veeblefs Churchill's toestand gaat goed vooruit Toch happy end met prinses en pianist? Troon of kruis Hoofdkantoor: Telefoon 01100-2488; Hi Ó1 L. Vorststraat 90, Goea bij geen gehoor: bofdredakteur 01100-2503; Chefred. iHOO-3991; Advertenties 01100-2970; ;iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: üorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3941 Directeur: JACQ DE SMIT Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hel besfe bed DE PORTUGESE politie heelt de 48-jarige Idalina de Rosaro bevrijd, die door haar vader 27 jaar in een klein, vervuild vertrek gevangen is gehouden omdat zij krankzinnig is. Toen het meisje 21 jaar was, had de vader geprobeerd haar in een inrich ting onder te brengen, doch toen het niet lukte, besloot hij haar op te •luiten. In de Sowj et-Unie neemt men proeven met een soort duikerpak, waarin arbeiders bij hoge temperatu ren kunnen werken. Bij proefnemin gen heeft een arbeider in zo'n pak gedurende 40 minuten gewerkt in een oven bij een temperatuur van 400 graden Celsius. Een echtpaar te Amsterdam (85 en 86), zijn in de loop van de nacht door gasvergiftiging om het leven gekomen. Beide oudjes werden dood bed aangetroffen. Gebleken is, dat de man reeds meermalen de gaskraan had opengezet, inplaats deze af te sluiten, hetgeen echter bijtijds door buren werd bemerkt. De kantonrechter te Breda heeft de 25-j. reclamevlieger B. J. veroor deeld tot 140,boete of 8 dagen hechtenis, omdat hij verleden jaar tijdens het bloemencorso te laag bo ven de bebouwde kom van Zundert ■ou hebben gevlogen. De officier had Ï60,of 12 dagen geëist. Nabij Vught zijn gisteravond om- •treeks half tien twee personenauto's an een vrachtwagen op elkaar gebotst, van de inzittenden van de personen auto moesten er vijf ernstig gewond paar het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch worden gebracht. OVERSTE DJAMBEK, minister van binnenlandse zaken van de revolutionaire regering te Padang, heeft vrijdagavond medegedeeld, dat twee vliegtuigen van de centrale regering bommen hebben laten vallen en machinegeweervuur hebben afgegeven op een plaatsje Painan, 70 km ten zuiden van Padang. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Djambek zei voorts, dat het bevel tot de aanval af komstig was van de opperbevelhebber der strijdkrachten (president Soekarno). De aanval werd gedaan een uur nadat Soekarno zijn rede te Djakarta had uitgesproken. PRESIDENT SOEKARNO van Indonesië heeft gisteren een beroep gedaan op het Indonesische volk, de regering van Djakar ta te steunen bij „het neerslaan van de opstandige beweging op midden-Sumatra" (Padang). In zijn eerste openbare verkla ring over de vorming van een tegen-rege ring zei bet staatshoofd o.m.: „Ik wens duidelijk te maken, dat de acties van een kleine kliek onwettig zijn en dat ik ze niet kan erkennen. Ik vertrouw erop, dat het gehele Indonesische volk, getrouw aan de onafhankelijkheids-proclamatie van 1945, zonder aarzeling aan de zijde van de re gering zal staan". Hij deelde mede, dat hij zich krachtig zal verzetten tegen verdeeld heid in de 12 jaar oude republiek. PREMIER DJOEANDA, die hierna het woord voerde, zei, dat er eerder economi sche dan militaire maatregelen tegen de rebellen zouden worden genomen. Ter toe lichting verklaarde hij later tegenover jour nalisten: „Wij kunnen natuurlijk niet voor 100% zekerheid garanderen, dat er niet zal worden geschoten, omdat wij voor het ver wezenlijken van een economische blakkade het leger, de luchtmacht en de vloot moe ten Inschakelen". De rede van Soekarno wordt in be voegde Amerikaanse kringen geken schetst als „gematigd" en „redelijk". Men meent dat de president heeft ge zegd, wat men verwachtte dat hij zeg gen zou. Arrestaties Een woordvoerder in Noord-Suma- tra heeft vrijdag meegedeeld, dat te Medan een aantal personen in hechte nis is genomen „in verband met de huidige kritieke toestand". De militai re commandant in noord-Sumatra heeft bekend gemaakt, dat hij zich geheel achter de centrale regering te Djakar ta stelt. Het persbureau PIA meldde, dat enige blanke mannen waren waarge nomen onder een bende, die een aan val heeft gedaan op Neglasari, in de residentie Garoet .(West-Java). Enkele huizen en een kazerne werden door de bende in brand gestoken. Een bericht uit de hoofdplaats van Atjeh meldt, dat enkele dagen geleden wapens, waaronder 85 kisten met brenguns, afkomstig uit midden-Suma tra, door de leden van de Darul Islam beweging Atjeh zijn binnengesmok keld. Scrum naar west-Sumatra De Indonesische regering heeft vrij dag bekend gemaakt, dat de minister van gezondheid en de voorzitter van het Indonesische rode kruis opdracht hebben gekregen om met legervlieg- In de Perzische Golf voor het eiland Bahrein heeft zich een ont ploffing voorgedaan aan boord van het 7440 ton metende Britse vrachtschip Seistan, welke ont ploffing meer dan 30 personen het leven heeft gekost en het schip aan flarden rukte. Boven: het nog geen jaar oude schip voor de ramp. Onder: het volkomen veïwoeste en zinkende schip na de ramp. tuigen serum tegen hondsdolheid naar het westelijk deel van midden-Suma tra te zenden, waar honderden slacht offers vallen door hondsdolheid. Egypte heeft besloten, de volksstem ming over de Egyptisch-Syrische unie in het omstreden gebied van Halieb bij de grens met Soedan geen door gang te doen vinden. Dit wordt gezegd in een officieel communique, dat door radio-Cairo is omgeroepen. Volgens het communique zal de Egyptische regering het verloop van de Soedanese verkiezingen op 27 fe bruari en de vorming van een nieuwe regering te Khartoen afwachten, voor dat zij met Soedan onderhandelingen begint over de omstreden zone. Soedan had hierom al eerder verzocht. Het Egyptische besluit beoogt de plannen te verijdelen van degenen die de oude betrekkingen tussen de twee broedervolken pogen te vertroebelen, aldus het communique. Gearresteerd De Soedanese minister van sociale zaken heeft op een persconferentie in Khartoem meegedeeld, dat er vrij dagavond 50 Egyptenaren zijn gear resteerd, toen zij op een boot poog den zonder visa Soedan binnen te komen. De arrestaties geschiedden aan de Soedanese kant van de grens tussen Egypte en Soedan. Er is een zeer besliste verbetering in de toestand van Sir Winston Churchill en er zijn tekenen dat de longontste king waaraan h(j lijdt, bezig is te ver dwijnen. Dit wordt meegedeeld in een medisch bulletin dat vrijdag te Roque- brune, het vakantieverblijf aan de Ri- vièra, is uitgegeven. Sir Winstons toestand gaat op bevre digende wijze vooruit, zo wordt eraan toegevoegd. >.^'v ZATERDAG 1958 FEBRUARI „Wij willen niet, dat Deze Koning over ons wordt". Lukas 19 14b. De Joden wilden Jezus niet als Koning. Zij wilden heerlijkheid een aardse staat doch geen Man van Smarten. Laten wij nu niet meer over de Joden praten, maar het over ons zelf hebben. Willen wij een Koning, die ons geen aardse welvaart garandeert? Willen wij een Koning, die ons niet wil doen heersen, maar doen dienen? Blijven wij als het zelfver loochening kost niet liever zelf baas Als 't morgen in de kerk weer wordt gezegd, dan geldt dat héél persoonlijk u: wie wat wil heb ben aan het kruis van Golgotha, moet zijn eigen troon verlaten. Dit zijn de 24 j. Zweedse prinses Margaretha en de 26 j. voormalige Londense barpianist (nu directeur) Robin Douglas Home, die zoals men in Zweden verwacht, zich bin nenkort zullen verloven. Men heeft het jonge vaar In de ge legenheid gesteld elkaar opnieuw te ontmoeten om te kunnen bepalen of hun romance serieus is en of zij zich willen verloven, zo verklaarde een welingelichte bron, die nauwe relaties met het Zweedse hof heeft, vrijdag avond te Stockholm. Volgens deze zegsman was het op advies van koning Gustaaf dat prinses Margaretha's moeder, prinses Sibylla, het vorig jaar het paar had aangera den een jaar te wachten om hun ge voelens op de proef te stellen en dan te beslissen. Volgens andere zegslieden b(j het hof zal Douglas-Home bij Engelse vrienden van hem logeren. Hij zou be gin maart overkomen. Bespreking in V.-raad voorlopig geschorst De Veiligheidsraad heeft vrijdag avond de bespreking van de door Soedan jegens Egypte uitgebrachte klacht voor onbepaalde tijd opgeschort. Dit is geschied nadat raadsleden erop aan hadden gedrongen dat de bestaan de toestand zou worden gehandhaafd, in afwachting van het' resultaat van nieuwe pogingen, om een regeling van i het Soedanees-Egyptische geschil ta vinden. N. G. J. van Schouwenburg {directeur Herv. persbureau) te Den Haag overleden Gistermorgen is in Den Haag over leden de 55 jaar oude heer N. G. J. van Schouwenburg, sedert de oprichting in 1945 directeur van het persbureau der N.H. kerk. De overledene maakte deel uit van de redactie van het week blad „Hervormd Nederland", in welk blad geregeld artikelen van zijn hand verschenen. DéT heer Van Schouwenburg was een zoon van de Amsterdamse predikant ds. N. van Schouwenburg. Hij was oorspronkelijk in de handel werkzaam, daarna was hij secretaris van de Alg. Mij voor Jonge Mannen te Amsterdam en tal van jaren algemeen secretaris van de Ned. Zondagschoolvereniging. In 1945, na de bevrijding, trad hij op als directeur van het toen gestichte Hervormd persbureau. In de oorlogs jaren is de heer Van Schouwenburg secretaris geweest van verschillende synodale commissies. Van zijn hand zijn tal van geschriften verschenen. Het stoffelijk overschot zal dinsdag worden begraven, om 2 uur op Nieuw eik en duinen te Den Haag. Op 4 januari van dit jaar kwam een oplichtingsaffaire (f 8000) aan het licht en sindsdien lijkt het wel of de ene helft van ons land da andere helft tracht op te lichten. In de afgelopen zes weken is een angstwekkende reeks fraudes en oplichtingen aan het licht gekomen. Toen zich gisteren een Arnhemse autoverhuurder bij de politie meld de, wegens oplichting van geldleners voor f 200.000 was daarmee voor 1958 het zeventiende fraudegeval geboekt. Het totale bedrag aan ver duisteringen, dat daarbij aan het Ucht is gekomen, bedraagt meer dan 2V* miljoen gulden. De dit zeventien fraude-zaken van jaar, die de politie in verschillende delen des lands in onderzoek heeft, zijn de volgende: Op 4 jan. te Amsterdam f8000 (be lastinggeld van werkgever): 7 jan. te Hengelo f6700,(oplichting 71-jar. weduwe); '3 jan. te Haarlem f17.000 door vertegenwoordiger, die geld ach ter hield van vleesconservenbedrijf; 21 jan. te Haarlem f 19.000 (valse boe kingen door filiaalhouder); 27 jan. te Rotterdam f2300,(wisseltruc van Algerijnen op handelskantoor); 31 jan, te Rotterdam f4400,— (zonder beta ling goederen op afbetaling gekocht; 4 febr. te Amsterdam f 1.800.000, 't heertje" (fraude gepleegd als boek houder); 5 febr. te Haarlem f24.000 en 35 piano's ,door pianoreparateur); 8 febr. te Heiningen f25.000,(door secretaris waterschap); 9 febr. te Am sterdam enige honderden guldens (te lefoontruc); 15 febr. te Haarlem f63.000,(door Directeur van han delmaatschappij); 15 febr. te Neder- horst f 99.000,(door administrateur van assurantiekantoor en agent Cen trale Volksbank); 17 febr. te Den Haag Voedselvoorraad uitgeput als gevolg van sneeuwval In de staat New York is de noodtoestand afgekondigd. De gouver neur van de staat heeft een beroep op het leger gedaan te helpen om de „kritieke toestand" als gevolg van de overvloedige sneeuwval te verbeteren. De secondaire wegen zijn over honderden kilometers on berijdbaar. In sommige steden en dorpen raken de voedselvoorraden uitgeput. De gouverneur heeft om helicopters gevraagd. Aan de vrij making van de wegen wordt dag en nacht gewerkt. Dr. Huub van Doorne heeft vrijdagavond aangekondigd, dat er zo veel aanvragen voor de nieuwe personenauto „D.A.F.-600" zijn bin nengekomen, dat hij en zijn broer Wim van Doorne besloten hebben het opgestelde produktieplan minstens te verdubbelen. Zoals bekend had men oorspronkelijk in 1960 25.000 nieuwe automo bielen per jaar willen produceren. Dit getal zal nu opgevoerd worden tot minstens 50.000 stuks. „En zelfs met die 50.000 per jaar zullen we nog niet aan de aanvraag kunnen voldoen", aldus Dr. v. Doorne. „Reeds nu hebben zich op de R.A.I.- tentoonstelling 3000 gegadigden voor onze nieuwe auto opgegeven, waar onder telegrafische en schriftelijke bestellingen uit alle delen van de wereld. Buitenlandse vertegenwoordi gers hebben ons dusdanige serieuze voorstellen gedaan, dat wij zelfs met een produktie van 100.000 wagens per jaar niet zouden toekomen". Dr. Van Doorne constateerde met trots, dat „zelfs in de Ver. Staten grote belang stelling voor de D.A.F. 600 wordt ge toond". Voorts zeide hij, dat de D.A.F. uit 42 landen aanvragen voor een agent schap heeft gekregen en dat in Ne derland zich 600 handelaren bereid hebben verklaard de nieuwe D.A.F. 600 te gaan verkopen. W elwillendheid Dr. Van Doorn sprak er voorts zijn verheugenis over uit, dat het nieuwe produkt van de D.A.F. het zoveel wel willendheid is ontvangen in binnen- en buitenland. „Wij hebben niet dur ven dromen zo'n succes te hebben. In Nederland is nog nooit een nationaal produkt met een dergelijk enthou siasme onthaald. Als straks de Euro pese gemeenschap werkelijkheid wordt, zal Nederland ook iets op het gebied van de industrie moeten tonen en wij zijn dankbaar daartoe een steentje te mogen bijdragen". f 32.000,(verzekeringsmaatschappij opgelicht met fictieve auto's); 18 febr. te Ammerstol f109.000,(fraude ge pleegd in functie van kashouder spaarbank); 20 febr. te Apeldoorn f 12.000,(tuinmansknecht verduis terde erfenis); 21 febr. te Den Haaf knoeied met loonzakjes)eln ETAO B f 11.800 (timmerman-uitvoerder knoei de met loonzakjes); 21 febr. te Arn hem f 200.000,(geldschieters opga- licht). Autoverhuurder-oplichter Het zeventiende geval kwam giste ren aan het licht, toen de 25-jarige Arnhemmer H. gearresteerd werd. Hij wordt ervan verdacht in 1956 en 1957 ongeveer 20 personen voor in totaal twee ton te hebben opgelicht. H., die een autoverhuurbedrijf had, kocht in 1955 een paar wagens op fi nancieringsbasis. Hij breidde zijn be drijf daarna allengs uit, totdat hij 20 auto's had lopen. Zijn zaak bleek ech ter niet te floreren en hij kwam in grote financiële moeilijkheden. Door de zaken rooskleuriger voor te stellen dan zij waren, wist hij bedragen te le nen, die variëren van 2000 tot 30.000 gulden. Politieagent in arrest Bfj het politieonderzoek, zo wordt verder medegedeeld, is ook bomen vast te staan, dat een agent van po litie in Arnhem, een zekere B., bui ten de diensttijd zich met de affaire heeft bemoeid. Hij vergezelde H. als deze zijn geldschieters opzocht, en doordat hjj agent van politie was wist hij de geldschieters vertrouwen te schenken. B. is reeds eerder ge arresteerd. Het Libanese kabinet heeft woens dagavond besloten de onschendbaarheid van de rechterlijke ambtenaren voor do tjjd van één jaar op te zeggen. Dti besluit ls genomen om de rech terlijke macht te zuiveren. Er is name lijk gebleken, dat ambtenaren, onder wie de procureur-generaal van een ge rechtshof, betrokken zijn bij een schan daal over exploitatie van geheime bor delen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat ruim vijftig dossiers over ontvoering en gevangenhouding van meisjes waren verdwenen. Een deel ervan is bij da procureur-generaal teruggevonden. - DE BILT ZEGT: Wisselvallig Enkele opklaringen maar ook plaat selijk buien, sommige met natta sneeuw of hagel. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Tempera turen als gisteren of iets lager. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.40 u., onder 18.07 u. Maan op 9.07 u., onder 23.32 u. Vlissmgen: 4.35 u. 2.15 m., 16.58 u. 2.98 m. Terneuzen: 5.04 u. 2.30 m., 17.24 u. 2.14 m. Wemeldinge: 6.23 u. 1.58 m., 18.40 u. 1.68 m. Zierikzee: 5.54 u. 1.32 m., 18.16 u. 1.43 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1