Kritiek in Indon. parlement op Nieuw-Guinea-campagne 21 ÏCORT Zweedse prinses verlooft zich toch met ex-pianist België niet gerust op eventuele gevolgen van Deltaplan Soendanese regering roept Veiligheidsraad te hulp GELUKKIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno sprak met Moh. Hatta „STUDIE" MET SUCCES BEKROOND Robin kan nu wel de kost verdienen Vrouw aangerand in treincoupé ROUWEND MANCHESTER SPEELDE WEER Bidden... Belastingrecht wordt eenvoudiger f 12 miljoen extra voor de gemeenten Senaat aanvaardt motie rrua-s* Ook zevende proef met atlas mislukt „Desnoods sla ik ze er zelf uit/" Britse Canbarra bij Enschedé neergestort WEERBERICHT ik heb uo*t cO^'k. dekens! Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 1( Zeeuwsch Dagblad 10 cent per woord. Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3940 Directeur: JACQ DE SMIT Ingezonden mededeling (Adv.) President Soekarno heeft donder dagmorgen een bezoek gebracht aan oud-vice-president Hatta, de man die door de „revolutionaire regering" van Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft zijn kleindochter prinses Margaretha toestemming gegeven in het huwelijk te treden met Robin Douglas-Home, neef van de graaf van Home. In Stockholm gaan ge ruchten volgens welke binnenkort een verloving bekend zal worden gemaakt. Douglas-Home is de vroegere pianist uit Londen, die vorig jaar een huwelijksaanzoek deed. In verband met zijn positie werd Margaretha toen teruggeroepen naar Stockholm. Het Zweedse hof heeft donderdag avond in een communiqué bekend ge maakt, dat Robin Douglas-Home in het begin van maart te Stockholm ■wordt verwacht, bij welke gelegen heid hij prinses Margaretha zal ont moeten. Er werd evenwel niet van 'n verloving gerept Hij zou Stockholm bezoeken om een studie te maken van de grote Zweedse drukkerij-uitgeverij Esselte. Volgens de courant „Aftenbladet' heeft de Zweedse premier, Erlander, tijdens zijn verblijf in Engeland woens dag het huwelijk met Koningin Eli' eabeth besproken. Nu directeur Robin Douglas-Home, nu 26 jaar, heeft het vorige jaar officieel naar prinses Margaretha's hand gedongen, maar toentertijd oordeelde het Zweed se hof dat zijn positie als pianist in een hotel hem onvoldoende in staat stelde de 23-jarige pritfses te onder' houden. Maar inmiddels is Douglas- Home directeur van een maatschappij geworden en daarmee zou de tegen kanting zijn verdwenen. Prinses Margaretha heeft in 1952 Dader werd overmeesterd Een 30-jarig man die in de trein tussen Zaandam en Amsterdam een 42-jarige dame, moeder van vier kin deren, heeft aangerand, is, naar de Volkskrant meldt, aangehouden en voor de officier van justitie geleid. Het slachtoffer werd dusdanig mis handeld, dat zij in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Bij het ver hoor door de zedenpolitie heeft de man verklaard zich van het geval niets te herinneren. Hij zon te veel gedronken hebben. De vrouw zat alleen in een eerste- klassecoupé van de trein die haar vrij dagavond van Zaandam naar Amster dam bracht, toen de man, die onder invloed verkeerde, het compartement binnenstapte. Hij maakte het de vrouw aanhoudend lastig. Zij ver weerde zich heftig toen de man haar aanviel om te beletten, dat zij de coupé zou verlaten. Geen van de overige passagiers heeft iets van het tumult bemerkt en eerst toen te Amsterdam nieuwe pas sagiers in de trein stapten, zagen dezen de vrouw in gevecht met de man, die toen kon worden overmees terd en aan de politie kon worden overgegeven. Churchill voelt zich goed Sir Winston Churchill, die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan de Rivièra longontsteking en pleuritis heeft opgelopen, voelt zich goed en behoudt zijn krachten, aldus een donderdag uitgegeven medisch bulle tin. Zijn koorts is iets laggr. Zijn toe stand is sedert woensdag niet veel veranderd. OP EEN ONBEWAAKTE over weg te Vroomshoop zijn gistermiddag de 60-jarige mevr. K. met haar 8-j. kleindochter Ria, die per bromfiets de overweg passeerden door een per sonentrein gegrepen en gedood. Verschillende leden van het Indonesische parlement hebben don derdag de regering ervan beschuldigd, dat zij haar toevlucht heeft gezocht tot de campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea, om haar falen op ander gebied te verbergen. Mohammed Sardjan van de Masjumi verklaarde, dat de regering de Nieuw-Guinea-campagne heeft ingezet zonder vooraf beraamd plan, zoals duidelijk blijkt uit de verwarde situatie op het gebied van de inter-insulaire scheepvaartverbindingen. Een ander lid van de Masjumi, Harjono, beschuldigde de minister van buitenlandse zaken, Subandrio, van het voeren van een „politiek van geweld en intimidatie". midden-Sumatra als minister-president wordt gewenst. Na afloop werd geen sprokene gegeven. enkele mededeling omtrent het be- Oefenvluchtcn In Djakarta is van officiële zijde medegedeeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht gisteren oefe ningen hebben gehouden in de buurt van midden-Sumatra. Bommenwer pers maakten vluchten vanaf verschil lende bases in Noord-Sumatra. Volgens radio-Padang is een der schepen van de Indonesische marine, de „Gadja Mada", een voormalige Nederlandse torpedoboot, donderdag tot op ongeveer een kilometer van de haven van Padang opgevaren en bleef daar vier uren alvorens zijn reis in zuidelijke richting te vervolgen. Afvoer van Nederlanders Volgens een bericht van radio- Padang heeft de afdeling van het In donesische Rode Kruis te Padang tot de centrale regering te Djakarta het verzoek gericht om een schip van Java naar Padang te sturen, om daar 110 Nederlandse onderdanen aan boord te nemen, die midden-Sumatra willen verlaten. Onder deze groep Nederlanders zijn ook kinderen. op een school in Beaconfield Engels gestudeerd. In 1956 reisde zij opnieuw uit Zweden naar Engeland om in Londen „haar Engels op te halen". VRIJDAG 1958 FEBRUARI „Het gebed van een recht vaardige vermag veel." Jacobus 5 10b. Vaak bidden wij uitsluitend om iets te krijgen. Wij leggen dan God ons verlanglijstje voor en menen dat wij wel recht heb ben op het gevraagde. Bidden is echter met lege han den bij God komen en hem no den en vreugden bekend maken. En God, die alle noden kent, wil dan op ons gebed zeggen: „Hier ben Ik, Ik ga naast u staan". En zo God vóór ons is. Het is vandaag vrouwen-we reldgebedsdag. Het gebed van een vrouw, die met lege handen bij de Vader komt, vermag oneindig veel! Prinses Wilhelmina bezocht woensdag 't internationaal jeugd- hotel te Scheveningen, tijdelijk op vangcentrum van jeugdige gere patrieerden uit Indonesië. De Prinses toonde een warme belangstelling voor de kinderen, die onder elkaar spraken over „de oude koningin". De Prinses over handigde aan de directeur van het jeugdhotel een geldbedrag met het doel de kinderen een tractatie te bezorgen. De foto toont twee taarten (met de woorden „Leve Oranje"), waar van de kinderen lekker hebben ge smuld toen de Prinses weer was vertrokken. Hevige koude in de V.S. neemt iets af Het schjjnt dat de hevige koude, die bijna veertien dagen in een der de deel van de Ver. Staten heeft ge heerst, afneemt. Er zijn verwoestin gen aangericht in het getroffen deel van de Ver. Staten en een groot ge bied van Canada. Het totaal aantal doden tengevolge van de oude en da hevige sneeuwstormen bedraagt circa 250. In het noorden van India en Illinois heerst echter nog steeds da noodtoestand. Het eerste elftal van de Engelse voetbalclub Manchester United, waarin alleen Foulkes en Gregg uit het „oude" Manchester-team speelden, heeft het gepresteerd om de eerste wedstrijd na het vlieg tuigongeluk bij München (tegen Sheffield Wednesday) in de beker competitie met 30 te winnen. Met de rouwband om kwamen de spelers van Manchester United onder aanvoering van Billy Foul kes het voetbalterrein in Manches ter op. TWEEDE KAMER is gistermid dag begonnen met de behandeling van „de algemene wet inzake de rijksbe lastingen". Door deze wet wordt ons belastingrecht aanmerkelijk vereen voudigd. Zij geldt voor alle rijksbelas tingen, met uitzondering van de in voerrechten en de accijnzen. Verschil lende voorschriften, die in talloze wetsontwerpen zijn geregeld, worden nu in één wetsontwerp vastgelegd. Het wetsontwerp regelt dus niets over de hoogte van de belastingen. Wel Is vastgelegd, dat de belasting plichtige, die een aangifte heeft ge daan, binnen drie jaar een belasting aanslagbiljet in zijn bezit moet heb ben. Een navorderingsaanslag of een naheffingsaanslag zullen binnen vijf aar in het bezit van de belasting plichtige moeten zijn. Kamerleden vroegen zich af, of artsen wel verplicht kunnen worden inzage te geven in boeken en beschei den. Daardoor zouden dezen wel eens in strijd kunnen komen met hun ge heimhoudingsplicht. De heer Van Leeuwen pleitte in dit verband ook voor accountants en bankiers. (Van onze parlementaire redacteur) DE BESTEDINGSBEPERKING voor de gemeenten wordt met f 12 miljoen verminderd. Dit succesje behaalde de Tweede Kamer gistermiddag op minis ter Hofstra, die voor 1957 f5 miljoen wilde blokkeren en voor 1958 f 12 mil joen. Deze blokkering zou gelden tot 1962. De regering had dit voorstel ge daan om de gemeenten niet te laten profiteren van de belastingverhoging, die in het kader van de bestedingsbe- perinlcg noodzakelijk was en boven dien om het nieuwe landbouwbeleid te kunnen financieren. Gezien de slechte financiële situatie van de gemeenten stelden enige afge vaardigden voor de algemene uitkering t.b.v. de gemeenten te verhogen. Mi nister Hofstra wilde daar echter niets van weten. Van deze maatregel zou den ook de gemeenten profiteren, die momenteel niet in moeilijkheden ver keren. Liever liet hij dan ook het blok- keringsvoorstel vallen, zodat er f12 miljoen is vrijgekomen om de gemeen ten, die er het slechtst voor zitten, enigszins te kunnen helpen. De Belgische senaat heeft donder dag met 150 stemmen voor en één ont houding een motie over het Deltaplan aangenomen, waarin de Belgische re gering wordt verzocht ervoor te zor gen, dat België niet voor een voldon gen feit wordt gesteld en dat geen enkel werk van het Deltaplan, dat de gewettigde rechten of belangen van België zou kunnen schaden, wordt uit gevoerd, voordat in een geest van ruim begrip voor het verlangen naar veiligheid van onze Nederlandse vrien den en huren een overeenkomst tot stand is gekomen omtrent de voorzie ningen die moeten worden getroffen ter bescherming van Belgische belan gen. In de motie wordt geconstateerd, dat de uitvoering van de werken van het Deltaplan, waartoe de Nederlandse re gering op eenzijdige wijze heeft beslo ten, de Belgische rechten en belangen ernstig in gevaar kan brengen. Mijnramp in Bengalen: 179 arbeiders gedood Mij vreest, dat er bij een ontplof fing in een kolenmijn op 16 km af stand van Asansol in West-Bengalen, 179 mijnwerkers om het leven zijn ge komen. Men heeft tot nu toe vier lijken kunnen bergen. Zeven mijnwerkers zijn levend naar boven gebracht. Het reddingswerk wordt voortgezet. De ene onthouding is te wijten aan een vergissing van een van de leden van de senaat. Een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Atlas?' is donderdag twee minuten nadat het te Cape Canaveral in Florida gelanceerd was, ontploft. De „Atlas" steeg met een geweldig lawaai gedurende een halve minuut omhoog. Daarna maakte het projectiel langzaam een boog in oostelijke rich ting, een rookspoor achter zich latend. Na twee minuten kon men een grote vuurbal zien, waarna de raket ver dwenen was. De raket was dezelfde ''ie men za terdag vergeefs gepoogd had te lan ceren. Vijf van de zeven proeven met Atlas-raketten zijn totnogtoe mislukt. Wegens verduistering van f17.000 ten nadele van een vleeswarenfabriek uit Sassenheim, heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank 'n gevangenistraf geëist van een jaar met aftrek van voorarrest tegen de 40-ja- rige vertegenwoordiger J. T. W. uit Haarlem. IN AANSLUITING op het be richt van de pasgeboren drieling in Zwolle (zie pag. 3) vernamen wij, dat later van deze drie jongens, aan wie de 31-jarige mevrouw Huiskamp het leven heeft geschonken, gisteren twee kinderen overleden. De regering van Soedan heeft officieel gevraagd om een onmiddellijke bij eenkomst van de Veiligheidsraad om „een halt toe te roepen aan Egyptische agressie". In een nota aan de Ver. Naties verklaart de Soedanese regering, dat er be richten zijn ontvangen over „reusachtige concentraties van Egyptische troepen" aan de grenzen van Soedan. GRENSGEBIED EGYPTE - SOEDAN Zij beschuldigt de Egyptische rege ring van schending van de Soedanese soevereiniteit. Aangezien Soedan vast besloten is zijn gebied te verdedigen, kan uit de huidige toestand een schen ding van de vrede ontstaan die, als zij niet tegengegaan wordt, tot een gewa pend conflict kan leiden, aldus de ver klaring. Infiltraties „Als het moet stel ik mij persoon lijk aan het hoofd van ons leger en zal ik de soldaten van Nasser uit de Soedan jagen", aldus premier Khalil van Soedan. De premier verklaarde, dat de ge heime dienst an Soedan heeft meege deeld dat 1509 mensen de grens tus sen Soedan en Egypte hebben over schreden. Zij beweerden arbeiders, delvers en handelaren in kamelen te zijn, doch het zijn in feite manschap pen van het Egyptische leger, aldus premier Khalil, die hieraan toevoegde dat hij vastbesloten is infiltraties te gen te gaan, zelfs als daarmee bloed vergieten gepaard zou gaan. Vriendschappelijk Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft donderdagmiddag te Cairo verklaard, dat Egypte het ge schil met Soedan op vriendschappelij ke wijze geregeld wil zien. In het betwiste gebied zijn geen Egyptische troepen, alleen maar de normale politie-eenheden, zo zei hij. De Egyptische woordvoerder zei, dat Egypte bij zijn voorstel is gebleven de volksstemming en de verkiezingen in Twee doden Een Britse tweeinotorige straalbom- menwerper van het type Canberra is donderdag bij Gescher in West-Duits- land, niet ver van Enschedé, veronge lukt. De twee inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was gestationeerd op het vliegveld Bruggen, een NAVO-lucht- basis in het Westduitse grensgebied ter hoogte van Roermond. De Canberra ontplofte, toen het toe stel laag over Gescher vloog. Vrijwel elk huis van het dorp is door de ont ploffing beschadigd. Vele mensen lie pen lichte verwondingen op, voorna melijk snijwonden door rondvliegend het gebied af te gelasten zolang het prolbeem nog niet door onderhande lingen is geregeld. Keizer Haile Salassie van Ethiopië heeft schriftelijk hetzelfde voorgesteld aan president Nasser van Egypte en da Soedanese minister-president Chalil. Volgens hem heeft Nasser met 't voor stel van de keizer ingestemd, maar hebben de Soendanezen het verwor pen. De Nederlandse kustvaarder „Mer- westad", groot 351 brt. en gebouwd in 1950 voor rederij Laakborg te Rotter dam, is gistermorgen vroeg bij West- kapelle in moeilijkheden gekomen. Het schip kreeg machineschade en seinda omstreeks vijf uur om sleepbootassi- stentie. Uit Vlissingen voer de „Scal- dis" uit die het vaartuig naar Rotter dam bracht. EEN FELLE, zeer spectaculairs brand, zoals de Slot.ermeer er nog geen gezien heeft, heeft vannacht een houten schoolgebouw aan de weste lijke rand van dit stadsdeel binnen een kwartier tijds in een tientallen meters hoog oplaaiende vuurzee ver anderd. Prinses Wilhelmina heeft heden de bewoners van Huize Voorhout ta 's-Gravenhage, haar buren, personen van verschillende landaard, te haren huize op de thee ontvangen. Bij dia gelegenheid heeft het poppentheater van Quido van Deth een opvoering gegeven. DE BILT ZEGT: Matige wind Aanvankelijk enige regen, later op klaringen met ook enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en noord. Lagere temperaturen. Ingezonden mededeling (Adv.) 'f Op- en ondergang van Zo" en Maan: Zaterdag: Zon op 7.43 u., onder 18.06 u. Maan op 8.44 u., onder 22.29 u. Vlissingen: 4.04 u. 2.19 m., 16.27 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.33 u. 2.34 m., 16.53 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.63 m., 18.10 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.24 u. 1.36 m., 17.49 u. 1.50 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1