Op 1 maart al 25.000 landgenoten uit Indonesië op Nederlandse bodem 19 ^?ORT De benjamin was jarig VOOR ONZE JEUGD ZOMER VAKANTIE PARADIJS TIJDENS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe woningen voor Ambonezen Noodwachtplicht op komst voor de B.B.-ers? 4 Stewardessen met f Pasen in het nieuw f Benoeming burgemeestei van Middelburg weer in Kamer ter sprake Hongaarse pop voor Marijke Reclamevlieger in de lucht bekeurd Dagelijks 6.000 kinderen in „Jeugdland 1958" Met eigen PTT, vliegtuigbouw, drukkerij en winkeltjes Radeloos Rijbewijs gewenst voor bromfietsers BLIKGROENTEN Wu tël flrffflp! Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOOKT 13e JAARGANG No. 3938 Directeur: JACQ DE SMIT Sedert de gebeurtenissen in december zijn uit Indonesië in Neder land 12.155 personen aangekomen. Tot 1 april a.s. worden nog circa 12.400 personen in Nederland verwacht (exclusief vliegtuigpassagiers aankomende in maart 1958, waarvan nog geen aantallen bekend zijn). Dit deelt de minister van maatschappelijk werk mee in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1958 van haar departement. 16.641 personen bebben tussen 1 dec. '57 en 1 febr. '58 Indonesië verlaten. Hierbij bevinden zicb rond 4600 Nederlanders, die in Indonesië voor bun levensonderhoud op rijkssteun waren aangewezen. Ruim 2000 van deze on- en minvermogenden behoren tot de bejaarden. Minister Klompé: Minister Klompé is bereid, voor Ambonezen die dit wensen en die daartoe maatschappelijk in staat zijn, een beperkt aantal woningen beschikbaar te stellen. Naar zij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer meedeelt, loopt zij daarbij vooruit op het advies van de commissie, die zich met Am bonezen-aangelegenheden bezig houdt. Aangezien voorshands slechts een beperkt aantal woningen beschikbaar kan worden gesteld, zal met de bouw van de nieuwe en de verbetering van bestaande woonoorden nog moeten worden voortgegaan. Ook nog woonoorden De nieuwe woonoorden, die de mi nister liever het karakter van woon wijken zou willen geven, zullen zoda nig gelegen zijn dat de Ambonezen ten opzichte van de werkgelegenheid en voor het contact met Nederlanders zo gunstig mogelijk wonen. De wo ningen zullen zodanig ingericht zijn, dat daarin de voorwaarden aanwezig zullen zijn voor de ontwikkeling van een goed gezinsleven. Als het niveau van een goede huis vesting voor velen benaderd is, zul len de Ambonezen meer en meer de kosten van hun levensonderhoud moeten gaan bestrijden uit hun eigen inkomsten. Dit zal gebeuren na overleg met de Ambonezen zelf en in etappes. De heren Tjalma (A.R.), Matser (KVP) en De Loor (P.v.d.A.) heb ben minister Struycken gistermid dag in de Eerste Kamer (bij de be handeling van de begroting van binnenlandse zaken) om inlichtin gen gevraagd over de recente pers berichten volgens welke de rege ring in principe zou hebben be sloten de B.B.-noodwachtplicht in te stellen. De drie senatoren wensten precies te weten wat deze „burgerdienst- plicht" inhoudt en tot welke gebieden ze zich zal uitstrekken. „Wanneer er een noodwachtplicht komt, zal deze dan alleen gelden voor die gemeenten, waar de geneigdheid tot toetreding to de B.B. te wensen overlaat, of zal ze voor alle gemeenten gelden"? zo vroeg de heer Tjalma. Hij kon zich indenken, dat de minister in sommige steden, waar de belangstelling voor de B.B. gering is, tot noodwachtplicht over gaat. Beurs voor tweedehands landbouwmachines Onder auspiciën van de BOVAG is een stichting „gebruikte landbouw- machinesbeurs" in 't leven geroepen. Deze stichting zal beurzen, veiling- dagen, organiseren voor de verkoop van gebruikte trekkers en landbouw machines. De eerste beurs wordt op 26, 27 en 28 febr. a.s. te Avegoor (bij Dieren) gehouden. De twee eerste dagen zijn kijkdagen. Op de derde dag wordt ge veild. De verkoopmethode wijkt dus af van de Bovag-beurzen voor ge bruikte auto's. De opzet van de land bouwmachinebeurzen van de Bovag is echter in wezen gelijk aan die van de autobeurzen. Van een massale overtocht van die genen die, zoals sommige leden het uitgedrukt hadden, juridisch niet maar maatschappelijk wel Nederlanders zijn, zal volgens de minister geen sprake kunnen zijn, alleen reeds omdat de woningnood hier te lande de huis vesting voor onoverkomelijke moei lijkheden zou stellen. Contractpensions Het feit dat mede een beroep moet worden gedaan op hen die tijdelijk gerepatrieerden in hun woning kun nen opnemen, doet niet af aan de pogingen van de minister, het aantal contractpensions uit te breiden. Dank zij de spontaneïteit, waarmee o.m. op de oproep van de minister is gereageerd, bedroeg met inbegrip van de plaatsen in kleine beroepspensions en bij particulieren het aantal on middellijk beschikbare bedden per 3 februari j.l. ongeveer 9500. Daar ko men dan nog bij de doorgangscentra te Amsterdam en in de legerplaatsen te Budel en Eibergen. De door particulieren aangeboden woonruimte wordt uitsluitend benut voor die gerepatrieerden, van wie mag worden verwacht dat zij de woonzeden hier te lande kennen. Aan de gemeentebesturen is mee gedeeld dat, indien zich in een be paald geval moeilijkheden bij de samenwoning voordoen, het depar tement van maatschappelijk werk de nodige hulp zal bieden om aan deze samenwoning een einde te maken. Nog maar weinig Tot nu toe behoefde van de spon taan aangeboden gelegenheid tot sa menwoning nog weinig gebruik ge maakt te worden. Zolang er andere mogelijkheden voor huisvesting zijn, waarbij het gezinsleven meer tot zijn recht kan komen, geeft de minister daaraan de voorkeur. Zij betreurt het echter dat soms aanbiedingen worden ingetrokken, om dat deze niet terstod worden benut. Een reserve aan opvangruimte is im mers noodzakelijk, omdat nog een be langrijk aantal repatrianten verwacht kan worden. Verwacht mag worden dat het de partement dank zij de medewerking van bestaande stichtingen, over 800 a 900 plaatsen voor gerepatrieerde be jaarden zal kunnen beschikken. Tot begin februari is een 150-tal patiën ten, bij wie vele tbc-patiënten, in Nederland in ziekenhuizen, sanatoria o$r} c»fo «ïo «I s i en inrichtingen voor chronisch zieken opgenomen. Binnen de eerstkomende vier weken worden in Nederland als nog enige honderden chonisch zieken en hulpbehoevende bejaarden ver wacht. Voor hun ontvangst worden gedeelten van sanatoria in gereedheid gebracht. Gisteren was het feest op Soest- dijk: Prinses Marijke werd 11 jaar. Omstreeks het middaguur kwam (Van onze parlementsredactie) Aan de vooravond van de installatie van Middelburgs nieuwe burgemeester is deze benoeming nogmaals aangesne den in de Tweede Kamer. De heer Tjalma (AR) meende, dat het feit, dat mr. Bolkestein tot de P.v.d.A. behoor de niet behoefde in te houden, dat zijn opvolger bij diezelfde partij moest zijn aangesloten. De P.v.d.A. bezet in Mid delburg 8 van de 19 zetels. Tot datzelf de aantal komen ook de €H, AR en SGP samen, zodat er eventueel reden zou zijn een burgemeester uit die rich ting te zoeken. Bovendien is het gehele kabinet ver antwoordelijk voor deze benoeming, dus ook de socialistische ministers. De heer Tjalma achtte het gelukkig, dat bij de benoeming van mr. De Widt eerst naar de capaciteit is gekeken en pas daarna naar de politieke kleur. De heer De Jong (P.v.d.A.) achtte het antwoord van minister Struycken niet bevredigend. Hij bleef vasthouden aan de stelling, dat in Middelburg een socialistische burgemeester hoort. er een delegatie van de Verbin dingsdienst van de Kon. Land macht, die haar een present kwam brengen: een tafelprojector met een aantal kleurendia's; later kwa men er twee minder-valide kinde ren, als afgevaardigden van de stichting „Het Vierde Prinsen kind", die ook een cadeau een schemerlampje voor de jarige meebrachten. Op de ene foto zien we de Prinses temidden van haar gasten bij het bewonderen van de projector; op de andere zit zij met H.M. de Koningin en links Joke Burger en rechts Arie Pitoy het schemerlampje te bekijken. Gistermiddag heeft zich bij de Rotterdamse politie gemeld de 60-ja- rige H., kashouder van de spaarbank in Ammerstol. Volgens zijn verklaring moet hij in enige jaren tijds ongeveer f 100.000,hebben zoekgemaakt. Hier van moeten niet alleen kleine spaar ders van die bank de dupe zijn, maar ook een Haagse levensverzekerings maatschappij, waarvoor hij de zieken fondspremies had moeten innen. Dwars door striemende sneeuw- en hagelvlagen reed gisteren de wegen wachtman van Den Haag naar Soest- dijk om daar de jarige prinses Marijke een met de hand gemaakte pop in de nationale Hongaarse dracht aan te bie den. De geefster, een Hongaarse dame, die sinds bijna veertig jaar in Neder land woont, wenst anoniem te blijven. Z(j heeft buitengewoon veel zorg en tijd besteed aan het maken van de poppekleertjes, en wil prinses Marijke dit geschenk aanbieden als blijk van dankbaarheid voor de gastvrijheid die haar en haar landgenoten in ons land geboden is. De naam van de pop is Ilonka. Door onvoorziene omstandigheden kon het oorspronkelijk voorgenomen vervoer van het geschenk op het al lerlaatste ogenblik geen doorgang vin den. Bij het zoeken naar een koerier werd toen aan de Wegenwacht gedacht, die zich in dit geval gaarne bereid toonde de bezorging op zich te nemen. Tijdens bloemencorso Voor de kantonrechter te Breda zal vrijdag a.s. voor de eerste maal een strafzaak inzake overtreding van het Iuchtverkeersreglement worden be handeld. Tijdens het bloemencorso in Zun- dert (1 sept. j.l.) vloog boven deze gemeente een sportvliegtuig, dat voor zien was van een sleepnet, waarop 'n reclame-slagzin was aangebracht. De vlieger de heer B. J. uit Loosdrecht, wordt nu ten laste gelegd, dat hij op minder dan 300 meter boven de ge meente vloog, waar zich op dat mo ment tiendui? enden personen bevon den. De overtreding i; geconstateerd door een wachtmeester-waarnemer van de rijkspolitie, die in een vlieg tuig van dit corps was opgestegen van Schiphol. De wachtmeester-waarnemer constateerde de overtreding door mid del van zijn eigen hoogtemeter. N.-CELEBES ACHTER MIDDEN-SUMATRA Radio-Menado, in Noord-Celebes, heeft een verklaring van de regionaal militair commandant voorgelezen waarin werd medegedeeld, dat het ge bied van Noord-Celebes zich achter de regering van Midden-Sumatra schaart.. Dit is het nieuwe uniform voor de stewardessen van de KX.M., dat met ingang van 1 april a.s. (de aanvang van de zomerdienstregeling) ingevoerd zal worden. Het nieuwe uniform Is donkerblauw van kleur en vervaardigd van wollen kamgaren. De commissie vakantiebeste ding van de Rotterdamse raad voor lichamelijke opvoeding die o.a. ook denkt aan een inter nationaal waterpolotornooi is pan plan van 12 juli tot en met 13 augustus a.s. in de Energiehal met medewerking van de heer J. J. L. van Zuylen (bekend als Dr. Lastpost van de radio) 'n „Jeugd land 1958" in te richten, om er zo mogelijk een 6.000 kinderen van klein tot groot nuttig en aan genaam bezig te houden. Wedstrijden Men zal er het postspel van de P.T.T. kunnen spelen, de tij-test tafel van een grote oliemaat schappij kunnen bedienen, kun- nen kleuren en modeleren, van een plaat een hefschroefvliegtuig bouwen, een complete drukkerij kunnen bedienen en zelf kopij poor een krantje typen. De kin deren zullen er ook in het water kunnen ploeteren, tafeltennis kunnen spelen en verkeerslessen ontvangen. Men zal er zelfs daad werkelijk mee kunnen helpen 'n huis te bouwen of winkeltje spe len, er kunnen plakken of het jeugdcircus „Elleboog" bezoeken. Er worden ook wedstrijden ge houden. Eigen volkslied Het ligt zelfs in de bedoeling een eigen jeugdland-volkslied in het leven te roepen, waarschijn lijk op tekst en muziek van de radio-artist Jan de Cler. Men zal dagkaarten kunnen bekomen, maar ook knipkaarten, die dan een belangrijke reductie geven. Voor een eventueel tekort stelt de raad voor de lichamelijke op voeding zich aansprakelijk. WOENSDAG 1958 FEBRUARI „Daarna vloekte Job zijn ge boortedag". Job 1:1. Dat komt voor en heus niet bij Job alleen dat mensen, ra deloos van verdriet, nadat het laatste restje hoop vervlogen is en het rijke, volle leven is ver anderd in een naargeestige puin hoop, een gebalde vuist naar de hemel steken en het over hun lippen persen: „De dag verga, waarop ik geboren ben!" Dat gebeurt anno 1958 op woensdag 19 februari. Werkloze mannen zuchten in slapeloze nachten, in de liefde bedrogen meisjes huilen op hun kamertjes, door faillissement be dreigde zakenlieden cijferen op hun kantoor, weduwen zitten avond aan avond eenzaam thuis. En dan.... Dan: was ik maar nóóit gebo ren Het lucht op, dat te zeggen. Het is zo héél begrijpelijk. En.'t is zo vreselijk zondig. In deze paar regels kan niet alles worden gezegd. Wel dit: geloof steevast: „Door een nacht, hoe zwart, hoe dicht, Voert Jezus u naar. 't eeuwig licht". Kamerlid Verkerk meent: (Van onze parlementaire redacteur) De heren Posthumus (P.v.d.A.) en Roolvink (KVP) hebben gistermiddag in de Tweede Kamer, bij de behande ling van de begroting van verkeer en waterstaat, minister Algera een nota gevraagd ove» de Europese ver- voersproblema- tiek. Aan de hand van deze nota willen zij de regeringspoli- tiek t.a.v. dit moeilijke vraag stuk nader be schouwen. Het beleid van minister Algera Mr. dr. Verkerk is niet ongunstig parkeermetersontvangen. Al leen de heer Posthumus herhaalde zijn mening, dat deze bewindsman te weinig „daad krachtig" is. Brom-rijbewijs Mr. dr. E. P. Verkerk (A.R.) wenste een rijbewijs voor bromfietsers ver plicht te stellen. In de periode 1 janua ri 1957 tot 1 december 1957 hebben er bijv. in Den Haag niet minder dau 14.000 aanrijdingen plaats gevonden. Daarbij waren 3190 bromfietsers be trokken. Het verkeersvraagstuk in da grote steden is vooral een parkeer- vraagstuk, aldus de heer Verkerk, dia de stedelijke centra niet voor het ver keer wil sluiten. Meer garageruimta en kosteloze parkeermeters zijn, naar zijn mening, enige oplossingen voor dit nijpende probleem. Samen met de heer Cornelissen (WD) pleitte de heer Verkerk voor de bekende Zeeuwse vraagstukken: de verbinding met Zeeuwsch-Vlaan- deren en de haven van Breskens. MET SIRENE-GELOEI en klok gelui is gisteren de geboorte van Ven- ray's 20.000-ste inwoner aan den volka kond gedaan. De belangrijke stad genoot die een zo luidruchtige wereld intrad, heet Lambertus Daniëls. JACK SOBLE, de in Amerika veroordeelde Russische spion, heeft gepoogd zelfmoord te plegen door an derhalf pond spijkers, schroeven en moeren in te slikken, kort voor hij van zijn gevangenis naar New York voor verder verhoor zou worden over gebracht. In een New Yorks zieken huis werd Soble's maag operatief ge leegd. DE BILT ZEGTt Dezelfde temperaturen Opklaringen maar vooral aanvan kelijk ook enkele sneeuw- of hagel buien. Overwegend matige noord westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.47 u., onder 18.02 u. Maan op 8.02 u., onder 20.23 u. Vlissingen: 2.58 u. 2.21 m„ 15.25 u. 2.18 m. Terneuzen: 3.29 u. 2.25 m., 15.53 u. 2.32 m. Wemeldinge: 4.50 u. 1.62 m., 17.12 u. 1.79 m. Zierikzee: 4.24 u. 1.34 m., 16.52 u. 1.52 m. Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1