Frankrijk en Tunesië akkoord met Amerikaans aanbod tot bemiddeling 18 menu Dokter O. onschuldig of dubbele moordenaar? Macmillan kwam thuis Egyptische troepen op weg naar noord-Soedan Japanse politieagenten waagden zich niet aan de vechtende Eva's in het badhuis JUSTITIE VOOR DE VRAAG: NASSER OP HET OORLOGSPAD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Wij zullen ons gezag handhaven" Uw naam Dertien doden bij opstand Het leger van de Soedan is paraat Steun van Atjeh en noord*Celebes Konijntjes verhuizen naar pythonmaag Vermist vliegtuig in N'Korea geland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3937 Directeur: JACQ DE SMIT Ingezonden mededeling (adv.) HET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren officieel de goede diensten van de Verenigde Staten aangeboden, om tot een oplossing te komen van het Frans-Tunesische geschil. Zowel Frankrijk als Tunesië hebben het Amerikaanse vaard. in 4 minuten klaar op tafel l aan- Het Amerikaanse ministerie van Tunesië, n.a.v. het Fransz bombarde- buitenlandse zaken zei te hopen, dat Frankrijk en Tunesië zullen instem men met opschorting van het debat in de Veiligheidsraad over de door DE OFFICIER van justitie te Leeuwarden, die zich bezighoudt met de ge ruchtmakende vergiftigingszaak in de Leeuwarder strafgevangenis staat voor de vraag: heeft de aan cyaankali overleden gevangene L. zelfmoord gepleegd en is zijn „testament" echt, zodat dokter O. onschuldig tot levenslang werd veroordeeld, of heeft laatstgenoemde thans een dubbele moord op zijn ge weten? De officier heeft gistermorgen op een persconferentie verklaard, dat vermoedens gaan in de richting van een dubbele moord, die de dokter op sijn geweten zou hebben. Mocht dat inderdaad kunnen worden bewezen, dan zal hij waarschijnlijk veroordeeld worden tot schuldig zonder strafopleg ging. Een levenslang veroordeelde kan in ons land namelijk geen nog zwaar dere straf worden opgelegd. De conclusie van de gerechtelijke sectie op L. is, dat hij door cyaankali vergiftiging om het leven is gekomen. Het gedrag van L. gedurende de avond tevoren gaf noch aan zijn mede gedetineerden, noch aan de bewakers enige aanleiding te veronderstellen dat hij zelfmoordplannen koesterde. Brief Na de ontdekking van de dood van L. werd O. gefouilleerd. Op hem werd aangetroffen een brief in het hand schrift van L., waarin deze bekende, zich onder het pseudoniem Piet Ber- êer in het gezin van O. te hebben ïgedrongen en de moord op de echt genote van O. (waarvoor O. tot levenslang werd veroordeeld) te heb ben gepleegd. L. deelde in deze brief mee zelfmoord te hebben gepleegd, Omdat hij begreep, dat O. op het punt Stond alles te ontdekken. Hij wilde Zich en zijn familie de schande van een nieuw proces besparen. Ook bekende hij daarin, de laatste tijd pogingen te hebben aangewend om O. te vergiftigen, echter zonder resultaat. O. zei deze brief des mor gens om 6 uur te hebben aangetrof fen in zijn etenskastje en de tijd vóór het ontsluiten van de cel te hebben benut om de brief te copiëeren. De zelfde morgen arriveerde bij de di rectie van de gevangenis een brief, eveneens in het handschrift van L., waarin deze zijn zelfmoord aankon digde en naar zijn brief aan O. ver wees. Een nader onderzoek naar de her komst van het vergif wees uit, dat dit niet uit de gevangenis afkomstig kon Zijn- Onder de in de gevangenis aan wezige medicijnen kwam geen cyaan kali voor. Aangenomen moet worden, dat het vergift de gevangenis is bin nengesmokkeld. O. heeft ontkend enige medicijn of ■tof aan L. te hebben verstrekt. De officier van justitie deelde gister morgen mede, dat in het huidige sta dium van het onderzoek nog geen in terpretatie van de thans bekende fei ten kan worden gegeven. De justitie laat zich er dus nog niet over uit of L. zelfmoord heeft gepleegd, dan wel werd vermoord. Wel is komen vast te staan, dat de bekentenisbrief van L. inderdaad in diens handschrift is geschreven. Wat zijn relatie tot de familie O. betrof, deelde L. in deze brief mede, dat hij zich destijds onder de naam Piet Berger door dokter O. had laten behandelen. Relatie Hij zou verliefd geworden zijn op mevrouw O., met haar een relatie hebben gekregen, die op een gegeven ogenblik gevolgen zou hebben gehad. Mevrouw O. wilde abortus plegen en zou op aanraden van L. cyaankali hebben ingenomen. Van een derge lijke relatie is echter bij het onder zoek niets gebleken. Het tegendeel lijkt waarschijnlijker. Mevrouw O. heeft voor zo ver gebleken is, steeds een ingetogen leven geleid, waarin geen plaats was voor een figuur als L. Bij de sectie op haar lijk is ook niets van een zwangerschap gebleken. Mocht de schuld van dokter O. In de vergiftigingszaak in de gevangenis vast komen te staan, dan zal hij waar schijnlijk worden veroordeeld tot schuldig zonder strafoplegging. Wel zal uiteraard een veroordeling in deze zaak bij een eventueel gratieverzoek ten nadele van O. pleiten. Het onder zoek wordt Intussen voortgezet. IN DE VER. STATEN is het doden cijfer tengevolge van het aanhoudende noodweer inmiddels tot 127 gestegen. Sedert de koudegolf in Amerika op 6 februari j.l. begon, is het dodental reeds tot 223 slachtoffers gestegen. net ging cr vrolijk toe, toen de Britse eerste minister Harold MacMillan, na de tocht, die hij met zijn vrouw, Lady Dorothy, maakte door de landen van het Britse Gemenebest, terugkeerde bij zijn ambtswoning in Downingstrect 10 te Londen. De foto laat zien hoe de premier onder de nuchtere blikken van een Londense „Bobby" vrolijk ant woordde op de toejuichingen van een bij zijn woning wachtende menigte. ment van Sakiet, Ingediende klacht, dat dinsdag zou moeten beginnen. De Amerikaanse regering hoopt, dat Tunesië en Frankrijk zullen pogen een oplossing te vinden, die in over eenstemming is met artikel 33 van het handvest der Ver. Naties. Hierin wordt een beroep gedaan op partijen in een geschil „te pogen dit uit de weg te ruimen door onderhandelingen, onder zoek door derden, bemiddelings- en verzoeningspogingen, scheidsrechter lijke uitspraken, juridische reggelin- gen, uitspraken door regionale orga nisaties of door aanwending van an dere, door haar zelf aanvaarde vreed zame middelen". De Amerikaanse regering heeft haar goede diensten aangeboden voor be sprekingen, die in Parijs en Tunis zullen worden gevoerd. DE BOUWVALLIGE panden na- bjj het Anne Frankhuis aan de Prin sengracht en de Westermarkt te Am sterdam zijn althans voorlopig voor sloping behoed. Tot dusver heb ben b. en w. van Amsterdam geen vergunning tot afbraak verleend. Het nationale park „De Hoge Ve- luwe" heeft een aantal moeflons, een soort bergschaap, ten geschenke ge geven aan Prins Bernhard. Twee ram men en vier ooien zijn reeds over gebracht naar de gronden van het kroondomein. DINSDAG 1958 FEBRUARI Paulus en Timolheüs, dienst knechten van Christus Jezus. Philp penzen 1Ia. Er zyn mensen, die er van houden hun naam te noemen. Zij hebben „een goede naam", een naam, die ontzag inboezemt. Paulus noemt aan het begin van de brief aan de Philippenzen óók zijn naam. Echter niet om daarmee te geuren of iets te be reiken. Hij wil indruk maken met de naam, waaraan hij de zijne verbindt: Jezus Christus. Paulus, een klinkende naam? Neen, één Naam is onze hope: Jezus Christus. Staat uw naam ook in verband met die van Jezus? Bent u zijn diena(ar)(es)? Iets beters, dan dat te zyn, kunnen wij vandaag ook niet wensen voor onze jarige Prinses Marijke. „Laat Nasser maar komen", zeg gen de Soedanezen, „wij zullen hem warm ontvangen." (Eigen foto). Een opstand in de gevangenis nabij Manilla, heeft volgens voorlopige cij fers aan dertien gevangenen het leven gekost, terwijl er 26 gewonden zijn. De zeshonderd gevangenen kwamen twee dagen geleden in opstand, omdat zy vonden dat zij slecht werden be handeld en de gevangenis te vol was. Dc Soedanese minister van buitenlandse zaken, Mohamed Mahgoeb heeft gisteravond in de Soedanese hoofdstad Khar toem medegedeeld, dat Egypte aanspraken heeft gemaakt op een groot gedeelte van noord-Soedan en dat Egyptische troepen naar dit gebied onderweg zijn. De minister, die dit op een pers conferentie mededeelde, voegde hier aan toe dat het Soedanese kabinet de toestand maandag heeft besproken en dat het besloten heeft het Soedanese gezag over het betrokken gebied „krachtig te handhaven", hetgeen een Radio-Padang meldt: Radio-Padang heeft maandagavond meegedeeld, dat een politieke leider uit Atjeh, de meest noordelijke pro vincie van Sumatra, op een politieke bijeenkomst had gezegd, dat Atjeh de revolntionaire regering steunde. De radio zei, dat de leider, Amelz, had meegedeeld, dat Atjeh geheel en al achter de revolutionaire beweging stond. Volgens berichten te Singapore uit Padang ontvangen, zou de „revolutio naire regering", behalve uit Atjeh, ook een betuiging van sympathie heb ben ontvangen van officieren in noord-Celebes met de mededeling, dat deze steun zullen verlenen aan de regering te Padang. Vrijwilligers gevraagd In een korte bekendmaking heeft radio-Padang een oproep omgeroepen De Indonesische president ir. Soekar-,en Londen werd ontvangen, ziet men van overste Hussein, tot het vormen no te Djakarta is teruggekeerd van I de Indonesische president, die wordt van „organisaties voor de verdediging zijn gezondheidsreis langs een aantal verwelkomd door de Indonesische van midden-Sumatra", teneinde steun Aziatische landen. eerste minister Djnanda. te verlenen aan de „revolutionaire re- Op deze radlo-telefoto, die via Tokio1 gering". In een badhuis te Tokio heb ben maandag twee jonge baad sters, een kelnerin en een juf frouw uit een speelgelegenheid woorden gekregen. Het kwam van kwaad tot erger en niet al leen raakten de meisjes slaags, maar bovendien kregen zij elk hulp van een vriendin. De ande re dames vluchtten uit het lokaal om te onkomen aan rondvliegen de wasbakken en zeepbakjes. Inmiddels was de Japanse po litie aan komen rijden om de rust in het badhuis te herstellen en de ordeverstoorsters mee te ne men naar het bureau. Het bleek echter, dat de agenten in een heel moeilijk parket waren geraakt. Terwijl de strijd binnen woedde, konden zij niets anders doen dan, buiten blijven wachten, totdat de strijdenden het welletjes oordeel den en zich aankleedden. Toen pas waren de meisjes in een staat waarin de politie haar maatrege len kon nemen. Het haasje Onderwijl zitten tien konijnen geduldig op hun lot te wachten, opgesloten in hokken op het Pa- rijse vliegveld Orly, na een ver geefse reis naar Oran. Een fokker te Parijs, die konijnen aan labo ratoria levert, had de dieren vo rige week per vliegtuig naar Oran in Algerië gezonden, maar zij mochten het land niet binnen komen, omdat er voor knaagdie ren een speciale vergunning no dig is. De konijnen werden vervolgens naar Parijs teruggestuurd, maar ook op Orly weigerde men de toegang, daar in Frankrijk even eens een vergunning voor de toe lating van knaagdieren nodig is. De fokker weigert een vergun ning aan te vragen om zijn konij nen weer terug te krijgen en een tweede om ze weer naar Oran te zenden. De dieren blijven daar om voorlopig op Orly maar zul len ter voedering van de pythons aan de dierentuin worden gege ven, indien niemand zich over hen ontfermt. oorlog zou betekenen, wanneer ds Egyptische troepen de grens van Soe dan overschrijden. De Soedanese eerste minister, Ab- doellah Kalil, heeft maandag eerder op de dag gepoogd president Nasser te lefonisch te spreken. Hij kon echter slechts verbinding krijgen met het ministerie van binnenlandse zaken. „Egypte maakt aanspraak op alle gebieden ten noorden van de 22ste breedtegraad, het is bereid Soedan in ruil daarvoor een kleine strook in het zuiden te geven", aldus de Soeda nese minister van buitenlandse zaken Mohamed Mahgoeb. Het Zuidkoreaanse verkeersvlieg tuig, dat zondag, met twee en dertig mensen aan boord, werd vermist op een vlucht tussen twee Zuidkoreaan se steden, is op geheimzinnige wijze in Noord-Korea terechtgekomen. Het opperbevel van de V.N. in Zuid-Korea heeft teruggave geëist van het vliegtuig. De Zuidkoreaanse autoriteiten gelo ven, dat twee communistische agen ten zijn meegevlogen met het Zuid koreaanse vliegtuig. Zy zouden de pi loot gedwongen hebben koers te zet ten naar communistisch gebied. Het vliegtuig was een DC-3 van de Zuidkoreaanse luchtvaartmaat- schappy. Onder de 32 inzittenden be vonden zich een kolonel van de Ame rikaanse luchtmacht, het hoofd van de inlichtingendienst van de Zuid koreaanse luchtmacht, twee Duitser» en een lid van het Zuidkoreaanse par lement. Het vliegtuig werd bestuurd door een Amerikaan. Amerikaans vliegtuig nog zoek Amerikaanse, Britse en Griekse red dingsvliegtuigen maken vluchten bo ven Zuid-Italië en de Middellandss Zee op zoek naar de C-47 van da Amerikaanse luchtmacht, die sinds zaterdag met zestien man aan boord wordt vermist, kort nadat het toestel van Napels naar Athene was vertrok ken. Het vliegtuig was met een be manning van zeven leden en negen passagiers op weg van West-Duitsland naar Istanbul. Het onderzoek wordt belemmerd door laaghangende bewol king, mist en regen. DE BILT ZEGT: Enkele buien Opklaringen maar ook enkele hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtigs noordwesteiyke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.49 u., onder 18.00 u. Maan op 7.41 u., onder 19.19 u. Vlissingen: 2.32 u. 2.13 m„ 15.54 u. 2.16 m. Terneuzen: 3.03 u. 2.27 m., 15.21 u. 2.30 m. Wemeldinge: 4.22 u. 1.60 m., 16.39 u. 1.78 m. Zierikzee: 3.57 u. 1.32 m., 16.19 u. 1.50 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1