Nieuwe revolutionaire regering voor Indonesië geproclameerd 17 Arrestatiebevel tegen leden van tegenregering Eerste (denkbeeldige) vlucht naar de maan reeds voltooid C.J.M.V.-ers spraken over de aanpak van het werk in de komende tijd Bijeenkomst te Kapelle Steun van Atjehers? Maatregelen in Padang Twee vliegtuigen vermist met 47 mensen aan boord NA VERSTRIJKEN VAN ULTIMATUM AAN DJAKARTA 5STUDENTEN VRAGEN UITSTEL BUITENLAND GEWAARSCHUÜWD PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mislukte aanslag op Truman? Boven Italië en Zuid'Korea Uw rijkdom Kanselboodschap over woningnood Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3936 Directeur: JACQ DE, SMIT DE ANNE FRANK-stichting heeft za terdag bij het college van b. en w. van Amsterdam telegrafisch met klem gepro testeerd tegen het plan tot sloping van een aantal panden naast het Anne Frank huis, „die voor haar plannen catastrofaal zou zijn" en het college verzocht „alles te doen om die te voorkomen". 9915511 LUITENANT-KOLONEL Ahmad Hussein heeft zaterdagavond voor radio-Padang een nieuwe onafhankelijke regering voor Indo- nesië uitgeroepen. De proclamatie werd ge- daan, toen het ultimatum van vijf dagen was afgelopen, waarin werd geëist, dat president Soekarno en premier Djuanda zouden aftre den. Overste Hussein heeft verklaard: „Djuanda moet zich ervan bewust zijn, dat de strijd van midden-Sumatra de steun krijgt van heel Indonesië en in het bijzonder van de bevolking en de strijdkrachten in midden- Sumatra en andere provincies." PRESIDENT SOEKARNO, die gister avond van Tokio in Djakarta terugkeerde, heeft een radiotoespraak tot zijn volk gehou den. Hij maakte daarin echter niet recht streeks melding van de proclamatie van de nieuwe revolutionaire regering-Padang. De jongste ontwikkelingen in Indonesië zijn: DE CHEF-STAF van de Indonesische strijdkrachten, generaal Nasution, heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen alle leden van de tegenregering op Sumatra, aldus heeft radio-Djakarta medege deeld. Het bevel werd enkele uren na aankomst van Soekarno be kendgemaakt. Zij worden beschuldigd van hoogverraad. GENERAAL NASUTION heeft telegrammen gezonden aan drie leden van de revolutionaire regering te Padang. Daarin wordt aan betrokkenen drie dagen tijd gegeVen om te beslissen of zij trouw zullen blijven aan de rege ring te Djakarta dan wel, of zij zich blijven stellen achter de revolutionaire regering. Het betreft hier de ministers voor godsdienstzaken, van voorlichting (beiden te Makasar) en van openbare werken (thans te Peking). PREMIER DJUANDA werd in de afgelopen nacht om drie uur door een groep van 200 studenten uit zijn slaap gewekt. Deze drongen er bij hem op aan om bij de regeling van de kwestie-midden-Sumatra bloedvergieten te voorkomen. Voorts hebben de studenten aan de leider van midden-Sumatra, Hussein, verzocht de tijdslimiet van het ultimatum met tenminste 48 uur te verlengen. Aan dit verzoek is niet voldaan. De studenten bezochten ook het huis van Moh. Hatta. Deze zei: „Ik ben erg dankbaar, dat jullie, Indonesische studenten, dit initiatief ge nomen hebben". Hij hoopte, dat het beroep zonder uitstel naar Suma tra zou worden uitgezonden. VOLGENS EEN te Singapore van radio-Padang opgevangen bericht, heeft de revolutionaire regering te Padang zondagavond bericht ontvangen van de „loyale steun" van het volk van Atjeh in Noord-Sumatra. Radio-Padang deelde mede, dat de godsdienstige leider van het volk van Atjeh, Amlek, aan de revolutionaire regering een boodschap heeft gezonden, waarin trouw wordt betuigd aan overste Hussein als leider van de tegen de regering te Djakarta agerende militaire junta, en steun aan de „radicale maatregelen" van de re volutionaire regering met betrekking tot de in het land ontstane situatie. DE INDONESISCHE luchtmacht heeft in Djakarta bekendgemaakt, dat troepen van de tegenregering op Sumatra het vliegveld van Pa dang hebben bezet. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat een bataljon militairen het vliegveld op 11 februari heeft aangevallen en heeft bezet. De troepen van Hussein hebben de landingsbaan gebarri cadeerd om het landen van vliegtuigen te voorkomen. DE REVOLUTIONAIRE regering heeft zondagavond via radio-Padang in structies uitgevaardigd in geval van gevaar. In de uitzending werd gezegd: „Wanneer er gevaar is, zullen sirenes loeien. Iedereen in Padang en de om liggende gebieden moet dan een schuilplaats zoeken". In dezelfde mededeling van de revolutionaire regering werd gezegd, dat niemand meer dan 5000 rupiahs mag meenemen bij het verlaten van midden- Sumatra. DE REVOLUTIONAIRE regering op Sumatra heeft zondagavond via radio- Padang medegedeeld, dat buitenlandse ondernemingen die financiële over eenkomsten aangaan met de centrale regering in Djakarta „dit doen op hun eigen verantwoordelijkheid en dus op eigen risico". In deze mededelinngen werd voorts gezegd: „Dit geldt in het bijzonder voor de levering van wapens aan de regering Soekarno-Djuanda, zelfs indien de contracten zijn getekend voor de 15e februari". Buitenlandse banken, die goud of tegoeden voor de Indonesische regering beheren, werd opgedragen dezee te bevriezen. Overste Ventje Sumual, die voor bestemd is om chef-staf te worden van de strijdkrachten van de revolu tionaire regering te Padang, zal van Manilla vertrekken naar Singapore, op doorreis naar Sumatra, waar hij een bijeenkomst zal bijwonen van de opstandige leiders aldaar. IN MOSKOU zijn op het ogenblik doosjes „Spoetnik"-lucifers bijzonder in trek. Op de doosjes staat Laika, de hond die met de tweede Russische kunstmaan de ruimte werd ingezonden, afgebeeld. Men zou voornemens zijn een standbeeld voor Laika op te richten, aldus geruchten. 0 De vooraanstaande Londense kapper Matthew Mark heeft zaterdag op een kappersdiner kritiek geleverd op het haar van politici van alle Britse partijen. Hun haardos ziet eruit als korenvelden tijdens een storm, zei hij. Vooral de minister van koloniën, Lennox-Boyd, en de oppositie leiders Gaitskell en Bevan zijn volgens hem niet toonbaar.Het haar van MacMil- lan gaat wel, maar zijn snor is allesbe halve elegant. De kapper raadde alle po litici aan minstens eenmaal per week naar de kapper te gaan. De jeugdige vrijwilliger Donald Farrel is zondag, na een week te hebben doorgebracht in een ruimte onder dezelfde omstandigheden als die waarin een toekomstige maanreiziger voor een vlucht heen en terug naar de maan zou verkeren, uit het kamertje van de „maan- raket" gestapt op hetzelfde tijdstip dat deze volgens de berekening weer op aarde zou zijn geland. De gezondheidstoestand van de „ruimtereiziger" en ook zijn stemming schenen uitstekend te zijn. Farrel verklaarde later op een pers conferentie, dat hij bereid is deel te nemen aan een echte reis naar de maan. Afgevallen Hij zei na de 168 uur, die hij in zijn stalen compartiment had doorgebracht „een beetje vermoeid te zijn". „Doch de enige, mij bekende verandering in mijn lichamelijke toestand is, dat ik 1,75 kilogram ben afgevallen", ver klaarde hij, hieraan toevoegend, dat hij zo druk was bezig gehouden, dat hij geen tijd had om aandacht te schenken aan persoonlijk ongerief. In Independence (Missouri) Is zater dagochtend een man aangehouden die, na dat hij had geprobeerd een onderhoud met oud-president Truman te krijgen, in het bezit bleek te zijn van een automa tisch pistool. De man, de 33-jarige Richard Goff, werd gearresteerd in de bibliotheek die Truman in Independence heeft gesticht. Goff. is in hechtenis genomen wegens illegaal wapenbezit. Sinds gistermorgen worden twee verkeersvliegtuigen vermist. Een Amerikaans toestel met zeven bemanningsleden en negen passagiers is tussen Napels en Athene zoekgeraakt, en boven Korea wordt een Zuidkoreaans verkeerstoestel met 28 passagiers en een bemanning van drie koppen vermist. Vanmorgen was nog van geen der beide toestellen enig spoor gevonden. Het Amerikaanse vliegtuig, een Dako ta C 47, vertrok zaterdag van de West- duitse luchtbasis te Ramstein met be stemming Istanboel. Zaterdagavond even voor middernacht meldde de telegrafist, dat men zich ten oosten van Napels be vond. Dat is het laatste sein van de Da kota geweest, dat werd opgevangen. De Italiaanse en Amerikaanse militaire vliegtuigen, die naar het vermiste toestel zoeken, hebben him nasporingen gister avond laat gestaakt. Hedenmorgen bij het aanbreken van de dag is het zoeken voortgezet. Ook van het Znidkereaanse toestel is geen enkel sein meer ontvangen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij wordt onderzocht of het vliegtuig wel licht gedwongen werd naar Noord-Korea te vliegen. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat het vliegtuig is neergestort of een noodlanding gemaakt heeft. Een woordvoerder van de Zuidkoreaan- se luchtmacht heeft medegedeeld, dat bet hoofd van de geheime dienst van de zuid- koreaanse luchtmacht, kolonel Kim Ki Wan, en drie andere leden van het Zuid- koreaanse leger zich aan boord van het vermiste toestel bevinden. MAANDAG 1958 FEBRUARI „Wat hebben zij in uw paleis gezien?" 2 Kon. 20 vs 15a. Wij vinden het prettig bezoek te ontvangen. Is het vooraf aan gekondigd, dan zorgen wij vooral de vrouwen! dat onzo kamers er netjes uitzien, zoals dat heet. En wie pronkt niet met zijn spulletjes? Dat deed Hiskia ook. Lees 2 Koningen 20 maar eens. Weet u, wat Hiskia echter verzuimde? Hij liet zijn heidense gasten zijn aardse schatten zijn mooie spulletjes zien, maar hij ge tuigde niet van zijn geestelijke rijkdom. Wat zien de mensen in uw huis? Wandteksten zijn menen velen uit de mode. Merken uw logé's en zien uw gasten dat zij bij u in het huis van een christen zijn? Toont u slechts vol trots uw aardse bezit of laat u ook uw geestelijke rijkdom zien? Tot eer van God. Weer mislukte proef met een Atlas-raket Op het Amerikaanse proefstation te Cape Carnaveral is zaterdag weer een proef met een Atlas-raket mis lukt. Tot op heden zijn met deze in tercontinentale raketten zes proeven genomen, waarvan er twee geslaagd zijn. Toen de leider van de proeven za terdag „op de knop drukte", ontstond er een reusae' iige rookwolk. Toen die opgetrokken was stond de „Atlas" nog rustig op zv i plaats. Vele CJMV-ers uit alle delen van de provincie waren zaterdagmiddag naar Kapelle gekomen om met de provinciale commissie te spreken over de aan pak van het werk in de komende tijd en zich samen te bezinnen op de aard van het CJMV-werk in deze tijd. Het bleek op deze werkvergadering wel zeer duidelijk, dat er overal in Zeeland een grote liefde is voor het werk van de CJMV. Weliswaar moesten enkele afdelingen worden stopgezet, soms wegens gebrek aan leden maar meestal wegens gebrek aan leiding, maar toch zijn er ook gebieden waar het CJMV-werk zich uitbreidt. Met name is dat het geval in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De leiding op deze bijeenkomst be rustte bij de heer M. Allewijn uit Goes. 2e voorzitter van het CJMV in Zeeland. „Mijn ure is gekomen" was het onderwerp van zijn openings woord waarin hij sprak over de ko mende lijdenstijd en de CJMV-ers vroeg hieraan ook aandacht te schen ken bij het afdelingswerk. Verder herdacht hij de overleden voorzitter van de Prov. commissie, de heer C. Leunis te Terneuzen. JAARVERSLAGEN In het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Evertse uit Oudelande, werd bijzondere dank gebracht aan de heer C. de Jonge, vroeger te Yer- seke, welke als Bondsbestuurder voor Zeeland en penningmeester der Prov. commissie veel goed werk voor het CJMV in Zeeland heeft gedaan. Zijn plaats in het bondsbestuur werd in genomen door de heer H. Eversdijk uit Kapelle. Verder maakte de secre taris met veel waardering in zijn jaarverslag melding van het werk van de CJMV districtssecretaris, de heer Jac. Sinke. Deze heeft in Zeeland zeer veel goed werk gedaan. Het afgelo pen jaar besteedde hij vooral veel aandacht aan het afdelingsbezoek. In verband met de drastische ver mindering van de subsidie aan het landelijk verbond is een grote fi nanciële actie aan de gang. De heer Evertse zeide dat Je Zeeuwse af delingen landelijk gezien het mees te hieraan hebben meegewerkt. Reeds 31 afdelingen hebben hun bijdragen aan deze actie gegeven. Het totaalbedrag dat werd bijeen gebracht is reeds f 1100,in Zee land. Het ringwerk baart in verschillen de streken wel zorgen. Het gaat voor al om het ontbreken van voldoende leidinggevende mensen. Vooral is dat het geval in ring Goes en omstreken. Verder moest de secretaris consta teren dat er overal een zekere terug gang is van het georganiseerde werk. In verband hiermede zoekt het CJMV ernstig naar nieuwe wegen. In dit verband wordt het jaar 1958 zeer be langrijk want op de komende honds dag zal beslist worden over de vraag of er een fusie tot stand zal komen tussen CJMV en CJVF meisjesver- bond. Ook voor het provinciaal werk zou een dergelijke fusie grote gevol gen hebben. De penningmeester, de heer Wave rijn uit Terneuzen, kon in zijn verslag over 1957 melding maken van een batig saldo van f41,88. HET ROER VAST „Het roer vast" was het onderwerp waarover werd gesproken door de heer Joh. Kabboord uit Wolfaartsdijk. Deze wees op de belangrijkheid van goede' leiding in het afdelingswerk maar ook op de verantwoordelijkheid van ieder lid. Vele waardevolle aan wijzingen gaf hij voor het afdelings werk. De tijd van rustig voortleven van het CJMV is voorbij en meer dan ooit is nu nodig dat wordt uit gekeken naar nieuwe mogelijkheden. Na bespreking in discussiegroepen was er een forum bestaande uit de heren Jac. Sinke (Souburg), H. Evers- dijk (Kapelle), M. Allewijn (Goes) en De Jonge (Sluiskil), welke vragen uit de vergadering behandelde. Toen b'eek wel zeer duidelijk dat er in Zeeland overal nog een grote liefde is voor het CJMV-werk, ook al gaat dat soms moeilijk. In het CJMV-gebouw werd een ge zamenlijke broodmaaltijd gehouden en daarna werd de film „Heuvel 24'ant woord niét" vertoond. H. K. ,H. Prinses Marijke, dia dinsdag 18 februari a.s. haar elfde verjaardag hoopt ta vieren. (Foto Meyboom) In de Geref. Kerken te Apeldoorn Ia vandaag een kanselboodschap voorgele zen, waarin de kerkeraad zich ernstig verontrust verklaart over de omvang van de woningnood in Apeldoorn. De klein behuisde gezinnen en verloofden, dia reeds lang op geschikte woonruimte wachten, zien deze nood nog vergroot door de aankomst van de gerepatriëerden aldus de boodschap, die vervolgt: Zij allen stellen ons voor de vraag: „Wiens naaste zijt gij?" Deze vraag klemt te meer, daar sommigeen beschikken over niet of nauwelijks benutte ruimten, waar zouden kunnen worden. De kerkeraad vraagt zich af of men zich van zijn verantwoordelijkheid voor God en mensen wel voldoende bewust is en wekt de gemeente op zich toe te leg gen op de gastvrijheid (Romeinen 12 18). 0 DE AMBTENAREN van het Beierse ministerie van arbeid mogen op maandag om de andere week van drie tot vijf uur 's middags gaan zwemmen, als zij dat wil len. De niet-zwemmers zullen die tijd op het ministerie moeten doorbrengen. Ingezonden mededeling (Adv.) DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen- of hagelbuien, vooral in het noorden van het land. Over wegend krachtige wind tussen west en noordwest. Opnieuw lagere tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1