Sjafroeddin doet beroep op Soekarno en dr. Hatta om samen te werken 15 VANDAAG LOOPT ULTIMATUM AF Garudci'raad van Zuid-Sumatra eist aftreden kabinet-Djoeanda Franse regering verbood protestbijeenkomst PROTESTANTS-CHRIS T EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Noord-Sumatra Irak en Jordanië vormen Statenbond FEISAL STAATSHOOFD DE BILT ZEGTt Minder wind JIN VERV; 3R Overstromingen op Java 30.000 MENSEN DAKLOOS Verrassend onderhoud tussen Foot en Makarios „MAANRELZLGER" VERMOELD Overal. Russen uit Hongarije Brits atoomcentrum niet bewaakt.... TWEEDE AMERIKAANSE KUNSTMAAN Ontploffing in zwavelmijn op Sicilië DRIE DAGEN DE VLAG UIT.... Djakarta benoemde een commissie ontvangst voor terugkeer Soekarno GEMEENTERAAD VAN NAPELS ONTBONDEN Nog altijd Korea 1 jeek/ess X VLIEGTUIG PER VLIEGTUIG Bij troepen in Tunis honger „voor de poort" Dinsdag Tunesische klacht in V.N. BARRICADES IN TUNESIË Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2458; bij geen gehoon Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; ;iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: ".orte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; lissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3935 Directeur: JACQ DE SMIT SJAFROEDDIN Prawiranegara heeft vrijdagavond in een Engelse uitzending van radio-Padang een beroep gedaan op president Soekar no en oud-vice-president dr. Hatta om Indonesië „te leiden". Dr. Sja froeddin, die directeur was van de Bank Indonesia en die zich thans in midden-Sumatra bevindt, zei, dat deze beide samen moesten gaan in de „ideale combinatie" van Soekarno als constitutioneel president en dr. Hatta als premier met volle veantwoordelijkheid voor staatszaken. Sjafroeddin zei: „Indien deze poging, die in de laatste minuut wordt gedaan, om de twee leiders tot elkaar te brengen, mislukt, is president Soekarno daar voor voornamelijk verantwoordelijk. Want het beëindigen van de huidige po litieke en economische crisis ligt thans in zijn handen. In dat geval ben ik van mening dat de revolutionaire raad (van midden-Sumatra) volkomen ge rechtigd en in staat is zijn toevlucht te nemen tot tamelijk onconventionele middelen om de eenheid in het land te herstellen en vrede en rust in heel Indo nesië te verzekeren. Want wij zijn ervan overtuigd, dat zelfs de bevolking van Java slechts wacht op dat ogenblik om in verzet te komen tegen het despotis me, dat haar wordt opgelegd door middelen, die Soekarno geleerd heeft van de Japanners en de communisten". De revolutionaire 'Garuda-raad' van Zuid-Sumatra heeft vrijdag eveneens het aftreden van het ka- binet-Djoeanda geëist. In een telegram aan het socialis tische dagblad „Pedoman" in Dja karta, verklaarde de raad, dat het kabinet er niet in is geslaagd, de normale betrekkingen tussen Dja karta en de buitengewesten te her stellen en heeft gefaald in de uit voering der besluiten van de in september vorig jaar tussen de centrale regering en de buitenge westen gehouden conferentie tot nationaal overleg. In het telegram werd geen melding gemaakt van het ultimatum van vijf dagen van midden-Sumatra aan het kabinet-Djoeanda om af te treden, dat morgen afloopt. Intussen werd uit Medan, in Noord- Sumatra gemeld, dat in verscheidene plaatsen van dit gebied pamfletten werden verspreid, waarin steun wordt gegeven aan het ultimatum van mid den-Sumatra dit in tegenstelling van de militaire commandant van Noord- Sumatra, die dezer dagen trouw be tuigde aan de centrale regering. De pamfletten werden verspreid door een groep, die zich aandient als „Sj afroeddin Prawiranegara-verkla ring". Zoals bekend heeft Sjafroeddin, die door de centrale regering ontslagen werd als gouverneur van de Bank In donesia, en die in midden-Sumatra verblijft, kortgeleden een beroep ge daan op „alle patriotten, om gereed te zijn, zodat Indonesië geen Russische satelliet zal worden". SOEMOEAL Luitenant Ventje Soemoeal, één van de leiders van Indonesië's opstandige „jonge kolonels", heeft vrijdag in Ma nilla verklaard: „Wij kunnen verwach ten, dat morgen een revolutionaire re gering zal worden afgekondigd, als ons ultimatum wordt verworpen". „Wij zullen een vrije Indonesische irepubliek vormen, met Boekit-Tinggi als onze hoofdstad", zei hij. Voorts verklaarde hij, dat de revo lutionaire regering, als zij het bewind zal hebben overgenomen, de commu nistische partij in Indonesië buiten de wet zal stellen. HOESSEIN HUILDE Radio-Padang meldde vrijdagavond, dat luitenant-kolonel Hoessein huilde en de epauletten van zijn uniform ruk te tijdens een demonstratie van trouw van scholieren en studenten van de universiteit van Padang. Volgens radio-Padang hadden zich Vrijdagmorgen in Padang duizenden scholieren en studenten verzameld, die vervolgens in optocht naar de woning van Hoessein trokken, waar, nadat een nationaal lied was gezongen, door een van de deelnemers enkele resoluties werden voorgelezen. Deze resoluties behelsden, dat de scholieren en studenten de eisen tot ontslag van de centrale regering steu nen, krachtig protesteren tegen het on eervol ontslag van Hoessein en zijn collega's, bereid zijn him leven te of feren voor de vervulling van hun doel stellingen en het bestuur van midden- Sumatra te verzoeken alle jongelieden zo spoedig mogelijk te mobiliseren. DE TEGEN-REGERING Het nationalistische partij-orgaan „Soeloeh Indonesia" meldde vrijdag, dat de „jonge kolonels", na expiratie van hun ultimatum, de vorming van een nieuw kabinet zullen bekendma ken. Volgens dit blad zal Sjafroeddin Prawiranegara premier worden, ter wijl ex-premier Boerhanoeddin Hara- hap, die een vooraanstaande figuur in de Masjoemi is, werd genoemd als mi nister van binnenlandse zaken en van justitie. De verdere samenstelling van dit kabinet zou volgens het blad zijn mi nister van defensie en oud-chef-staf van het leger, generaal T. B. Simatoe- Overwegend droog weer met opkla ringen. Matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.55 u., onder 17.55 u. Maan op 6.24 u„ onder 16.04 u. Vlissingeno 0.38 u. 1.77 m., 13.07 u. 1.85 m. Terneuzen: 1.07 u. 1.93 m., 13.34 u. 2.00 m. Wemeldinge: 2.15 u. 1.42 m., 14.41 u. 1.55 m. Zierikzee: 1.47 u. 1.19 m., 14.18 u. 1.30 m. Irak en Jordanië hebben vrijdag de Arabische Statenbond gevormd. Ko ning Feisal van Irak (boven) zal het hoofd vgn de statenbond zijn. Bij diens ontstentenis zal koning Hoessein van Jordanië (onder) hem vervangen. Elke koning behoudt zijn grondwettelijk ge zag in zijn rijk. (Zie verder pag. 3). pang, buitenlandse zaken de ambassa deur in Rome Mohammed Rasjid en chef-staf van het leger de thans ont slagen militaire commandant van mid den-Sumatra, luitenant kolonel Ahmad Hoessein. Sjafroerdin treedt tevens op als minister van financiën. Intussen heeft de jeugdorganisatie van de Masjoemi in Djakarta vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin zij zich van het ultimatum van Hoessein distancieert. In de verklaring wordt gezegd, dat, alhoewel de organisatie met de provinciale beweging sympa thiseert, zij het ultimatum toch niet kan goedkeuren. VERZOENING? Radio-Djakarta meldde ten slotte, dat op 19 februari een bijeenkomst zal worden gehouden tussen de parlement taire advies-commissie, de regerings leiders en de speciale commissie, die poogt een verzoening tussen president Soekarno en dr. Hatta tot stand te brengen, teneinde de toestand op mid den-Sumatra te bestuderen. Volgens de jongste uit Bandoeng ontvangen berichten zijn in het gebied van Bantam, in het meest westelijke deel van Java, 30.000 mensen dakloos geworden door de overstromingen, waardoor dit gebied getroffen wordt als gevolg van de onafgebroken regens gedurende de laatste veertien dagen. 1500 hectaren rijstvelden staan onder water, en 6500 huizen zijn verwoest. Deze fotocombinatie toont boven aartsbisschop Makarios van Cyprus en onder de nieuwe gouverneur van Cy prus Sir Hugh Foot, beiden belegerd door journalisten, nadat zij in het ho tel van de aartsbisschop te Athene een bespreking hadden gehad. Het onder houd kwam zelfs voor insiders als een Na vijf dagen van volledige afzon dering in zijn kamertje, heeft de Ame rikaanse „ruimtereiziger" Donald Far- rell tekenen van vermoeidheid ver toond, aldus functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht. Zoals bekend maakt Donald Farrell in San Antonio (Texas) op de grond een „reis heen en terug naar de maan" in een afgesloten kleine ruimte. De „reis" zal 7 dagen duren. ZATERDAG 1958 FEBRUARI Overal, waar dit evangelie verkondigd zal worden Matth. 26 vs. 13 m. Dit evangelie. Dat is de bood schap van God, die heenwijst naar het Kruis. Wij zullen in de lijdensweken, die morgen be ginnen, het weer horen: Zie het Lam Gods, dat de zonde der we reld wegneemt. Maria, die het hoofd van Jezus met olie overgiet, stelt een daad, die wijst op het kruis. Zij wijdt de Heer ten dode. Daar zal over worden gespro ken. Over de daad van Maria. Ja, maar meer nog over het lijden en de overwinning van Christus. Morgen wordt in de kerk weer gesproken over de vloek en de zegen van het Kruis. U wordt daar verwacht. In de kerk. En bij het kruis! De Russen zullen op zeer korte ter mijn 17.000 man troepen uit Hongarije terugtrekken, meldt Tass. Deze maat regel wordt genomen in het kader van de algemene sterktevermindering van de Russische weermacht. Een groep studenten van de universi teit van Manchester heeft aange toond, dat de bewaking van het atoomcentrum te Dounray in Schot land waar de reactor voor de eerste Britse atoomduikboot wordt ge bouwd, niet doeltreffend is. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn negen studenten erin geslaagd het centrum binnen te dringen en onopgemerkt aan de reactor een vaantje te bevestigen. Dr. Henry Richter, die verbonden is aan het laboratorium voor straalaan drijving van het Californische Techno logische Instituut, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan, die vóór 1 april a.s. zal worden gelanceerd, over een radiozender zal beschikken, die vier maal zo lang zal blijven werken als die in de „Verkenner", die na twee weken zweeg. Deze krachtige zender zal door van de grond af gegeven seinen worden aan- en uitgeschakeld, om energie te sparen. In een zwavelmijn te Caltanissetta op Sicilië heeft zich vrijdag een zware ontploffing voorgedaan. Vermoedelijk is een hoeveelheid springstof voortijdig ontploft. Zeventig mijnwerkers wer den op een diepte van 300 meter inge sloten, maar zij konden enkele uren later door een noodschacht naar boven worden gebracht. Er zouden 8 doden en 64 gewonden zijn. De Indonesische regering heeft, naar het persbureau Pia meldde, een com missie benoemd, die voorbereidingen moet treffen voor de ontvangst van president Soekarno, die zaterdag uit Tokio zal vertrekken en zondag in Djakarta wordt verwacht. De commis sie staat onder leiding van de chef-staf generaal-majoor Nasution. Voorts meldde PIA, dat de regering de bevolking van Djakarta heeft ver zocht van zaterdag tot maandag de na tionale vlag uit te steken, en de inwo ners van de hoofdstad tevens heeft uit genodigd zich zondagmorgen voor het paleis van de president te verzamelen, voor het aanhoren van een boodschap van Soekarno tot de bevolking. De Italiaanse regering heeft de ge meenteraad van Napels, op één na de grootste haven van het land, ontbon den wegens slecht financieel beheer. De raad had een meerderheid van monarchisten onder leiding van de rijke scheepsmagnaat Achille Lauro. Deze trad in december j.l. af, nadat de regering op 17 beeschuldigingen een juridisch onderzoek naar het bestuur van de gemeenteraad had gelast. De beschuldigingen hielden onder meer in misbruik van gemeentegelden en -ei gendommen en het handhaven van de namen van honderden overledenen op de kieslijsten van de stad. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat het een nota van communistisch China heeft ontvangen, waarin hereni ging van Korea wordt voorgesteld, op basis van terugtrekking van troepen. Een communistisch-Chinese delega tie onder leiding van premier Tsjou en Lai, is op uitnodiging van de Noord- koreaanse regering in Noord-Korea op bezoek, teneinde „de vriendschapsban den tussen beide landen aan te halen". President Theodor Heuss van West- Duitsland zal van vier tot zes juni a.s. een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo is te Bonn bekend gemaakt. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED Met gezagvoerder Jan Stroeve aan de stuurknuppel is van Schiphol, ko mende van Parijs, de DC-6a „Gene raal Snijders" vertrokken, met be stemming New York. Aan boord van deze vrachtmachine bevonden zich niet minder van vijf hefschroefvlieg- tuigen van het type „Alouette li", ge bouwd door de Franse fabriek Sud- Aviation en bestemd voor de „Repu blic Aviation", die de verkoop van deze helicopter met straalmotor in de Verenigde Staten in handen heeft. De K.L.M. zal een belangrijk aantal van deze „Alouettes" over de Oceaan brengen. De veiligheidsraad zal dinsdag a.s. om 21 uur Nederlandse tijd bijeenko men om de Tunesische klacht tegen de Franse aanval op Sakiet-sidi-Joessef te bespreken, zo is uit gewoonlijk goed- ingelichte V.N.-kringen vernomen. De Franse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Georges Picot, heeft vrijdagavond aan de voorzitter van de raad de Fra,. e klacht overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen Tu nesische hulp aan de Algerijnse op standelingen. De Franse minister van defensie, Chaban Delmas, heet te Parijs ver klaard dat Frankrijk alle nodige maat regelen heeft getroffen om de Franse troepen in Tunesië te bevoorraden en dat de verantwoordelijkheid voor eventuele incidenten alleen bij de Tu nesische regering berust. Hij vertelde verslaggevers dat de bevoorradingsac ties reeds waren begonnen maar dat men al het mogelijke zal doen om in cidenten te voorkomen. De Franse regering heeft een pro testbijeenkomst tegen de aanval op Sa kiet in een Parijse vergaderzaal afge last, vele sprekers, onder wie de dich ter Jean Paul Sartre en enkele parle mentsleden, zouden daar het woord voeren. Ook verbood men betogingen tegen deze protestvergad ;ring. Franse hefschroefvliegtuigen hebben vrijdag levensmiddelen afgeworpen boven geisoleerde Franse posten in zuid-Tunesië. In een kamp te Kassar, in een voor stad van Tunis, waar 200 Franse mili tairen geisoleerd zijn, staat de honger voor de poort. De militairen hebben vrijdag uit nood daar een der paarden geslacht. De Tunesische regering heeft op nieuw een nota op de Franse ambas sade in Tunis laten overhandigen, waarin nogmaals sluiting van de Fran se consulaten in Kef, Gafsa en Medjez el Bab wordt geëist. Frankrijk heeft de drie consuls op gedragen, op hun post te blijven en hun kantoren niet te sluiten. Naar vernomen wordt, heeft de Tu nesische nationale garde een kordon om het consulaat in Medjez el Bab ge legd. Premier Harold Macmülan van Groot-Brittannië is vrijdag per vlieg tuig te Londen teruggekeerd van zijn reis van zes weken door het gemene best. President Eisenhower heeft de Oos- tijrijkse kanselier, Raab, uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de Ver. Staten in mei. Een juiste datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. Een beeld uit Tunesië: op de weg tussen de steden Tunis en Bizerte zijn barricades opgericht, bestaande uit in derhaast bij elkaar gereden landbouw werktuigen, om alle verkeer van Franse legereenheden te stremmen, Gewapende burgers hebben zich ter versterking bij deze versperringen op gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1