13 Socialisten dienden motie in over „Karei Doorman" Minister ontried aanvaarding ervan met aandrang Nationale Reserve wordt zuiver militair Bijbelgenootschap komt met streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Aantrekkelijke actie om publiek dichter bij de Bijbel te brengen Bouw van nieuwe vakschool in Goes ligt weer stil Jongeman uit Aden rookt geen tabak, maar touw ANTI-FRANSE BETOGINGEN IN TUNIS Dr. Wohlgemut gearresteerd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het pad „SCHEEPSPRAET" IN DE TWEEDE KAMER Commissie diensttijd Samenwerking met aannemer Ambachtschool Minister Staf in Tweede Kamer: Geheel nieuwe opzet van propaganda „Afrekenen kost mogelijk mensenlevens" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Eoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Teroeuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan 'Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, S 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad DONDERDAG FEBRUARI Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3933 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) DE SOCIALISTEN hebben gisteren in de Tweede Kamer een (kans loze) motie ingediend, waarin minister Staf wordt uitgenodigd overleg met onze Navo-partners te plegen over een meer doelmatige bestem ming van de „Karei Doorman". Zij twijfelen er aan of dit vliegdek- schip een militair onmisbaar en een financieel verantwoord onderdeel van onze defensiebijdrage in de Navo vormt. De voorzitter van de P. v.d.A., de heer Vermeer, heeft in zijn motie verklaard, dat verlichting van de defensielasten noodzakelijk is, voor zover daardoor tenminste de paraatheid van onze strijdkrachten niet wordt aangetast. HET PROBLEEM van de defensie lasten zal binnen enige tijd de Neder ïandse politiek weer gaan beheersen. Minister Staf heeft nl. medegedeeld, dat ook na 1960 nog f 1350 min per jaar nodig is om ons leger in stand te kunnen houden. Regering en Staten- Generaal zullen zich in 1960 echter in alle vrijheid over de hoogte van het nieuwe defensieplafond kunnen uit spreken. Tot en met 1960 is de op leiding van onze krijgsmacht echter gewaarborgd. VEEL TE HOOG De heer Vermeer stelde namens zijn fractie met nadruk vast, dat hij alle rechten wil voorbehouden. Het bedrag aan exploitatiekosten van f 1350 min. per jaar, dat dus ook na 1960 nodig is, had hem kennelijk doen schrikken. Hij vreesde, dat dit zou betekenen dat ons dofensieplafond na 1960 door de in voering van moderne wapens wel eens zou kunnen oplopen tot ongeveer f2 miljard per jaar. En dat bedrag vond de socialistische partijvoorzitter veel te hoog. Trouwens ook de heer Visch (K.V. P.) vroeg zich namens zijn fractie af, of het defensieplafond wel op de hui dige hoogte kan worden bestendigd. „Grijpt minister Staf niet te hoog?", zo vroeg hij. Over dit probleem zal het laatste woord voorlopig wel niet ge sproken zijn. Het is echter maar de vraag of de „Karei Doorman" nu de inzet van deze fcezuinigingsactie moet worden. De staatssecretaris van marine, vice-admi- raai Doorman, rekende voor, dat er ptaar f 5 min bespaard zou worden met het uit de vaart nemen van dit grote schip.Dit bedrag heeft dan betrekking op de materieel-kosten. Terecht herinnerde hij er aan, dat de „Karei Doorman" ook bij de kabi netsformatie een grote rol heeft ge speeld en bovendien heeft de Kamer drie jaar geleden haar fiat gegeven aan het voorstel aan dit vliegdekschip te moderniseren. In juli komt het weer in de vaart. De „Karei Doorman" kan dan nog minstens acht jaar de „trots" van de koninklijke marine zijn. Is dan nu het moment gekomen om dit schip aan de kant te zetten? De heer Moorman vond deze gang van za ken allerminst redelijk. De „Karei Doorman" is nodig voor de bestrijding van onderzeeboten en de Navo-bevel- hebber kan deze schuit niet missen, zo zeide minister Staf nog. „DOKKEN" Maar de heer Vermeer bleef vol houden dat het uitschakelen van de „Karei Doorman" onze Navo-bijdrage hiet zal schaden. Daarom wenste hij, dat er aan dit schip een meer doelma tige bestemming zal worden gegeven. Hoe dat zal moeten gebeuren, zeide de heer Vermeer echter niet. Wel vreesde hij, dat ons volk tevergeefs zal dok ken, omdat de „Karei Doorman" meer „dokt" dan vaart. De heer Ritmeester (WD) ver- Eisenhower met vakantie President Eisenhower is van plan vandaag naar Thomasville in Georgia te vliegen voor een vakantie van een dag of tien, aldus is door het Witte Huis meegedeeld. Dè president is nog steeds verkouden en heeft nog keel pijn. M" ilCTEit STAF Nu geen motie. klaarde er niets voor te voelen de „Karei Doorman" weg te doen. Hij was dan ook onvoorwaardelijk tegen de motie. De heer Calmeijer (CH) zei er kentelijk ervoor te zijn, dat zijn sug gesties inzake de nationale reserve over het algemeen door de minister zijn aanvaard. Uit reverentie jegens de kamerleden,die al tien jaar lang grote bedragen hebben beschikbaar ge steld voor de „Karei Doorman", zal spreker zijn stem niet aan de motie kunnen geven. VANDAAG STEMMING Mnister Staf verklaarde nog, dat de NAVO-plannen in ernstige mate wor den geschaad als de „Karei Doorman" niet wordt beschikbaar gesteld. Wan neer zich ernstige financiële moeilijk heden zouden voordoen, zou men zich om vermindering der bijdragen tot de NAVO kunnen wenden. Op dit ogen blik achtte de minister de motie over bodig. Hij ontried aanvaarding ervan met aandrang. Over de motie «zal van daag worden gestemd. De begrotingen van oorlog en marine werden daarna z.h.s. aangenomen. De CPN zei geacht te willen worden te hebben tegenge stemd. Gaillard is ziek Een voor gisteren vastgestelde ver gadering van het Franse kabinet is afgelast wegens ziekte van premier Gaillard. Men had willen spreken over het besluit van. Tunesië om het bom bardement van Sakiet aan de Veilig heidsraad voor te leggen. Het was niet dadelijk bekend wat de premier scheelt, maar volgens een me dewerker heeft de premier griep. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft zich gisteren in de Tweede Kamer, tijdens de behan deling van zijn begroting, bereid ver klaard een commissie in te stellen, die zal moeten nagaan of de duur van de eerste oefening niet verkort kan wor den. Deze commissie zal uiteraard alle aspecten van dit moeilijke probleem moeten bekijken. De minister liet wel blijken niet veel te voelen voor een verkorting van de diensttijd. Maar van de zijde der Kamer waren zoveel vra gen gesteld en gedachten geuit, dat hij het beter vond deze' commissie in te stellen. Met de bouw van de nlenwe vakschool aan de Bergweg te Goes heeft het be stuur van deze school niet veel succes. Nadat zich In het prille begin moeilijk heden hadden voorgedaan ligt thans se dert enige tijd de bouw opnlenw stil. De kans is dan ook groot, dat met ingang van het nieuwe cursusjaar ln september de school niet lngebruik kan worden ge nomen. Het bestuur heeft met de aannemer, een firma uit Den Haag, niet veel geluk. Naar wij vernemen schijnt het bestuur thans naar andere mogelijkheden te zoe ken en is uitvoerig gesproken om uit deze impasse te komen. Als wij juist zijn ingelicht dan zoekt men naar samenwer king met de aannemer van de nieuwe ambachtsschool te Goes, de N.V. Rotter damse BetonmJj Waaning. Uit deze be sprekingen zijn nog geen resultaten voortgekomen, maar, naar men ons mee deelde, zal zeer binnenkort een beslissing tegemoet kunnen worden gezien. Zoals bekend hebben de ambachtsschool en do Vakschool een zelfde bestuur. Ongeveer duizend Tunesiërs hebben woensdag voor het bureau van presi dent Bourguiba te Tunis een anti- Franse demonstratie gehouden. Zij droegen borden met opschriften als „Geeft ons wapens" en „Evacuatie". Zeventig Franse gezinnen ln totaal 200 mensen die uit het huis waren gezet, zochten toevlucht ln de Franse ambassade. De gezinnen waren afkom stig van het grensgebied. Een afvaar diging van de betogers werd door de president ontvangen. De vertegen woordiging betuigde de steun van het volk voor de politiek der regering. Uit Parijs wordt vernomen, dat Frankrijk zich niet zal verzetten tegen behandeling van de kwestie-Sakiet door de Veiligheidsraad. Het bestuur van de AFLCIO, de Amerikaanse vakbondsorganisatie, die 15 miljoen leden telt, heeft dinsdag geëist, dat alle militaire en andere hulp aan Frankrijk wordt stopgezet in verband met het bombardement op het Tunesische dorp. „Vraagt naar de oude paden..." Jer. 6 :16m. Telkens zoeken wij weer naar iets nieuws. Dat is niet verkeerd. Wij moeten vooruitstrevend zijn, o.a. wat betreft het opvoeren van onze vakkennis. Dit geldt vooral ook voor de boer en de tuinder, die van de ontwikkeling van de techniek een dankbaar gebruik mag maken. Maar wat betreft ons geloof, ons innerlijk leven, moeten wij blijven vragen naar de oude pa den. Want dat zijn Gods wegen. Oud onze vaderen hebben er aan 's Heren hand op gewandeld maar toch de enig goede paden. God heeft voor eens en voor alle tijden het goede pad gewe zen. U bent toch niet op de ver keerde weg? Om demonstraties van welke aard dan ook te voorkomen, patrouilleren op het ogenblik militairen door de straten van de stad Tunis. De foto toont een patrouille onder weg, voorafgegaan door een politieman In lift dodelijk verongelukt Gistermorgen om elf uur is de 40- jarige J. v. R. te Eindhoven, employé van een grgot winkelbedrijf, tijdens werkzaamheden in de liftkoker van het warenhuis aan het hoofd dodelijk getroffen door het neerdalende contra gewicht van de naast gelegen lift- schaft. De man was bezig de wanden van de ene liftschaft schoon te maken, waarbij hij op het dak van de kooi stond. Zijn gezin bestond uit een vrouw en zes kinderen. De kleine Hassan Abdoella Burro, afkomstig uit Aden, verscheen reeds maanden lang twee maal ln de week in een winkel ln het havengebied van Cardiff, om daar een nieuwe waslijn te kopen. Hij kocht niets anders dan dit stuk touw ter lengte van achttien meter. De winkelier, Gordon Smith, die aanvankelijk slechts benieuwd was te weten waarvoor zijn klant al dat touw nodig bad, kreeg tenslotte achter docht want hij is per slot van rekening ook nog lid van de plaatselijke hulppolitie.. „Wat doet u eigenlijk met dat touw?", vroeg hij Burro dus tenslotte. Deze grijnsde zeer tevreden en zei: „Ik rook het op". En dat was aanleiding tot een druk bezochte „persconferentie", met Burro en zijn speciale rookwijze als middelpunt. „Ik rook het touw in een zgn. „Turkse pijp", waarbij de rook door een buis van twee meter en een waterreservoir wordt geleid. Ik moet nieuw touw hebben, want oud U slecht voor de borst", aldus Burro. Hij deelde de verslaggevers mede dat er nog een groot voordeel aan zijn rookmethode was verbonden: „Ik diepe in haal krijg krachtig uitblazen geen longkanker", aldus (triomfantelijk) de kleine man uit Aden. Lanceerpoging kunstmaan Amerikaanse marine In Cape Canaveral in Florida heeft men opnieuw een Vanguard-raket met een kunstmaan op haar voetstuk ge plaatst. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse marine reeds tweemaal ge tracht een kunstmaan ln haar baan te brengen. Beide pogingen mislukten. (Van onze parlementaire redacteur) DE NATIONALE RESERVE zal een nieuwe, zuiver militaire orga nisatie worden. Zij zal bestaan uit de huidige vrijwilligers, aangevuld met dienstplichtigen (uiteraard als vrijwilliger) die geen mobilisatie bestemming hebben ontvangen. Deze mededelingen deed minister Staf gistermiddag is de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn be groting. De massale oppositie in en buiten het parlement tegen da opheffingsplannen heeft dus succes geoogst. Het is de bedoeling, dat in een straal van 20 km minstens één peleton van dergelijke vrijwilligers wordt gevormd, Dit zal dan ter beschikking worden gesteld van de territoriale comman dant, die de taak van zo'n peleton moet bepalen en die moet handelen naar de geoefendheid en de encardering van de vrijwilligers. Deze plannen zullen spoedig worden uitgewerkt en de leden van de Natio nale Reserve zal worden aangeboden een nieuwe verplichting aan te gaan. Minister Staf gaf toe, dat er in het verleden fouten zijn gemaakt t.a.v. de Nationale Reserve. Hij verklaarde on der de indruk te zijn gekomen van de bezieling onder de vrijwilligers. Maar de bewindsman herinnerde er aan, dat van 1954 af is medegedeeld, dat de mi litaire taak van de Nationale Reserve in 1960 zou eindigen. In het kader van het nieuwe legerplan kunnen de mili taire taken, die voorheen aan de Na tionale Reserve waren opgedragen, Teneinde de Bijbel dichter bij het publiek te brengen; belangstelling te wekken voor de wereldbijbelvoorziening en deze interesse om te zetten in daadwerkelijke medewerking van zeer velen heeft het Ned. Bijbelgenootschap het plan opgevat om met iets geheel nieuws voor de dag te komen: een actieweek met een zeer aantrekkelijk program ma in een bepaalde streek. Het is verheugend, dat de provincie Zee land van deze opzet de primeur van Nederland krijgt en wel de streek van oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar zal van 16 tot 22 februari alles in het werk worden gesteld om het publiek dichter bij de Bijbel te brengen en ook belangstelling te wekken voor de arbeid van het Ned. Bijbelgenootschap. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie zijn ons over deze actie interessante bijzonderheden verteld. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moet dus de „vuurproef" als eerste streek doorstaan. Het hoofdbestuur heeft vooral het oog gericht op die gebieden, waar niet zoveel belangstelling bestaat voor het N.B.G. Deze nieuwe, aantrek kelijke manier van propaganda is niet alleen opgezet om het protestantse volk dichter bij de Bijbel te betrekken, maar ook om nieuwe leden (en dus meer geld) te winnen. De vraag naar Bijbels ls zeer groot en vooral de verspreiding en de arbeid in Azië en Afrika kost grote sommen. „Dat realiseert men zich te weinig", vertelde men ons. Voor het eerst se dert jaren ls er een aanzienlijk tekort: f 80.000,—. Daarom zal het ledental uitgebreid moeten worden. Naar de mening van het prov. bestuur moet het mogelijk zijn ln een uitbreidende stad als Ter- neuzen 100 nieuwe leden te winnen. Actief Achter de noodzakelijke en omvang rijke onontwikkelde gebieden in Azië en Afrika moet geheel protestant Ne derland staan. Ook wordt er nu ge werkt ln de Belgische Kongo, omdat het in Indonesië, waar de bijbelver- koop echter wel steeds doorgaat, steeds moeilijker gaat Behoudens enkele uitzonderingen la men in Zeeland actief. Vooral de actie tot verhoging der contributie tot e enrijksdaalder lukt best. „Ook hiervoor moeten de ogen geopend worden. Men vergeet vaak, dat van een gulden contributie meer dan de helft aan onkosten weggaat" ver klaarde de heer W. R. Scheuning. Voor wat oost-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, verwacht het bestuur een goe de kans van slagen. Bijna alle afdelin gen hebben hun medewerking aan dit plan toegezegd. Zelfs ln west-Zeeuws- Vlaanderen heeft men veel Interesse voor de actie-week. Tentoonstelling Het centrale punt van de streelcactie vormt de tentoonstelling „Van kleita blet tot wereldboek", die van dinsdag avond 18 t/ vrijdagavond 21 februari ln het Herv. jeugdgebouw te Temeu- zen wordt gehouden. De burgemeester van Terneuzen, rar. Teilegen zal de of ficiële opening verrichten. Overdag zullen o.m. leerlingen van verscheide ne scholen de tentoonstelling, die elke dag geopend ls, bezoeken. Op zondag 16 februari zal de arbeid van de we reldbijbelvoorziening in de prediking worden betrokken en des avonds wordt een jeugddienst in de Herv. kerk te Terneuzen gehouden, waarin zal voorgaan ds. F. Visser, secretaris van het N.B.G. Voorts zullen in deze actie-week op scholen in Axel, Zaamslag, Hoek, Kloosterzande en andere plaatsen een reeks lessen worden gegeven over het Ned. Bijbelgenootschap. In de avonduren wordt het bijbelver taalwerk en de bijbelvoorziening be handeld op catechisaties ln Sluiskil, Sas van Gent, Zaamslag en Axel. Bijbelcorportage Ook de bijbelcolportage per rijdend bijbelhuis zal in de actie-week aange pakt worden. Verscheidene plaatsen zullen bezocht worden. De colporteurs, geassisteerd met vrijwilligers, zullen de bijbel aan alle inwoners, die inte resse tonen, ten verkoop aanbieden. Op woensdag 19 en donderdag 20 fe bruari zullen in Sluiskil en Hulst en kele openbare bijeenkomsten worden georganiseerd, waar aan de hand van filmstrips over de arbeid van het N.B. G. een nadere uiteenzetting zal worden gegeven. De bejaardensociëteit van de Herv. gemeente te Axel zal de 19e bezoek tegemoet mogen zien van een der NBG-medewerkers. Bijeenkomst Ter afsluiting van de actie-week zal vrijdagavond 21 februari te Terneuzen een bijeenkomst worden belegd, waar de prov. commissie samen met de afde lingsbesturen de „balans zal opmaken" van het eerste streekplan en zal tevens besproken worden hoe de activiteit de komende tijd kan worden georgani seerd.. Immers, wil de aribeid van het Ned. Bijbelgenootschap op hetzelfde peil blijven dan zal een verdere opvoe ring van het ledental noodzakelijk zijn,- niet anders dan door dienstplichtigen worden vervuld. Bovendien wenste de heer Roosjen. (a.r.) het Nationaal Instituut Steunt Wettig Gezag te handhaven. Dit insti tuut heeft juist grote waarde voor het propageren van de vrijwilligheid. Dr. Wolfgang Wohlgemut, die in juli 1954 tezamen met het toenmalige hoofd van het bureau ter bescherming van de westduitse grondwet, dr. Otto John, naar oost-Beriijn is uitgeweken, is dinsdagavond in west-Berlijn gear resteerd. Wohlgemut, die een bezoek aan west-Berlijnse kennissen bracht, was in het geheel niet op een arrestatie verdacht. De west-Berlijnse politie hield reeds sinds enige dagen het oog op de kennissenkring van dr. Wohlge mut, nadat diens vroegere medewerk ster en vriendin, Anne Marie Weyres, eindelijk de vestigingsvergunning had verkregen, waarop zij reeds maanden wachtte. Aldus chef-staf van Indonesisch leger Uit Singapore wordt gemeld, dat de chef-staf van het Indonesische leger, Nasution, de arrestatie van de vier op standige kolonels in midden-Sumatra heeft gelast. Nasution verklaarde te genover een delegatie van een Suma- traanse jeugdorganisatie: „We zullen mogelijk mensenlevens moeten opoffe ren bij het afrekenen met de nieuwe gebeurtenissen in midden-Sumatra". De chef-staf heeft woensdag kolonel Ventje Sumual, die op dat moment in Manilla vertoefde, bevolen onmiddel lijk naar Djakarta te komen. Sumual heeft tot 25 februari gelegenheid aan deze oproep gevolg te geven. Hij zal zich dan moeten verantwoorden voor zijn reis naar het buitenland zonder toestemming van zijn superieuren. De minister van Buitenlandse Zaken, Soebrandio, heeft de Verenigde Sta ten gewaarschuwd zich niet te mengen in Indonesische „binnenlandse aange legenheden", zoals hij het konflikt met midden-Sumatra noemde. Bij een brand in een woonhuis ta Alliance (Ohio, V.S.) zijn woensdag ochtend zeven kinderen en hun vader om het leven gekomen. De moeder wist zich met het jongste kind in vei ligheid te stellen. De oorzaak van de brand was een oververhitte kachel. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht. Aanvankelijk enkele opklaringen en later meer bewolking met plaatselijk regen. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen zuid en west. Dezelfde tempe raturen of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.59 u., onder 17.51 u. Maan op 5.09 u„ onder 13.59 u. Vlissingen: 11.05 u. 1.64 m. 23.44 u. 1.61 m. Terneuzen 11.30 u. 1.81 m., u - m. Wemeldinge: 12.27 u. 1.32 m., - u. m. Zierikzee: 12.01 u. 1.12 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1