Djakarta verwierp ultimatum 12 Rechtse partijen willen geen afschaffing nationale reserve Soekamo vliegt zondag naar Indonesië terug Buitenstaander bracht cyaankali in Leeuwarder gevangenis Radio-ontvangst gestoord door zonnevlekken Tunesië brengt incident in Veiligheidsraad TSJOU EN LAI AFGETREDEN Partijloze burgemeester in Middelburg meest gewenst GERESERVEERDHEID T.O.V. VERKORTING DIENSTTip PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Djuanda„Familieruzietjes; niet ernstig genoeg Interpellatie-Biewenga over werkgele: eina februari Onbekend GAILLARD: DORP CENTRUM TUNIS VAN OPSTANDELINGEN TWEE SCHEPEN OP WESTERSCHELDE AAN DE GROND Minister Struycken: Oorlog en Marine in Tweede Kamer DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooai Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 1184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; 'elefoon K 1150-2166. Exploitatie: Costerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3932 Directeur: JACQ DE SMIT HET INDONESISCHE kabinet heeft dinsdagavond oneervol ontslag verleend aan de opstandige commandanten, die een ultimatum aan Eremier Djuanda hadden gezonden. Het besluit werd in een kort en ondig communiqué via de radio na de bijeenkomst van het kabinet bekendgemaakt. In een communiqué van het kabinet werd verklaard, dat het kabinet besloot het ultimatum van Ahmad Hussein te ver werpen. De Indonesische minister van Voor lichting, Sudibjo, verklaarde, dat pre sident Soekamo a.s. zondag om half Vier Nederlandse tijd uit Tokio in Dja karta zou terugkeren met een gehuurd Vliegtuig van de Pan American Air lines. Dat is een dag na het verlopen van het ultimatum, dat maandag door Hussein werd uitgegeven. De Indonesische premier, ir. Djuan da, beschouwde het ultimatum van vijl dagen door de commandant vau mid- den-Sumatra aan de centrale regering niet „ernstig genoeg" om dit zelf te beantwoorden, zo zei een regerings woordvoerder in Djakarta. Djuanda zei, dat het te betwijfelen viel of Hus sein inderdaad stappen zal nemen na verloop van de termijn van vijf dagen. De woordvoerder onderstreepte, dat het interessant is op te merken, dat de politieke leiders, die thans te Padang £ljn, op de achtergrond bleven, en dat un namen zelfs niet in het ultimatum worden genoemd. Premier Djuanda verklaarde dins dag, dat de Indonesische regering „uiterste geduld en zorg" zal betrach ten tegenover de leiders van midden- Sumatra. Hij zei, dat de regering de gebeurtenissen in de buitengewesten tot dusver beschouwde als „familie- ëxzietjes", doch dat de houding van de anteng-raad „ons in een situatie heeft gebracht, die, als zij niet krachtig wordt aangepakt, de grondslagen van de democratie en militaire discipline zal vernietigen". Dinsdag heeft de legerwoordvoerder in Djakarta, majoor Harsono, verkon digd, dat er aanwijzingen zijn, dat er verband bestaat tussen de opstandige beweging in midden-Sumatra en de „Nederlandse separatistische beweging in Indonesië." De chef-staf van het In donesische leger, generaal-majoor Na- sution, heeft een beroep op het Indo nesische volk gedaan om zich aaneen te sluiten, teneinde de „Hollanders en hun bondgenoten, die vanuit Indonesië zelf moeilijkheden willen veroorzaken, een nederlaag toe te brengen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebrandio, heeft een bezoek gebracht aan oud-viee-presi- dent Hatta om de binnenlandse toe stand te bespreken. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde ge komen de behandeling van het verzoek van de heer Biewenga (AR) om verlof tot het richten van vragen aan de mi nisters van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Economische Zaken, van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Financiën in verband met de stijgende werkloosheid en met betrek king tot de bevordering van de werk gelegenheid, zowel de normale als de aanvullende. De interpellatie zal vermoedelijk 25 of 26 februari kunnen worden gehou den. «11 Dit is de „Mediterranee", een nieuw licht Frans straalvliegtuig bestemd voor personenvervoer, dat op het ogen blik wordt gebouwd in de vliegtuigfa briek van G.A.M. Dassault bij Parijs. Het toestel zal 10 passagiers kunnen ▼ervoeren met een gemiddelde snel heid van 560 mijl per uur. Het zal op het einde van dit jaar zijn eerste vlucht maken. Dit is de eerste foto van een model van de „Mediterranee", welke is vrijgegeven. WOENSDAG FEBRUARI „....de onbekende God". Hand. 117 vs. 23b. Dat kon in Athene: een altaar bouwen voor een onbekende God. Kan Jbet bij ons niet eveneens? Is er bij ons niet het gevaar aan wezig, dat wij godsdienstig zijn, maar dat God in feite voor ons een onbekende is. Wij kunnen veel principes heb ben, veel kennis ojntrent de gods dienst hebben vergaard, maar toch God niet kennen. Dat kan zo niet voortduren, zegt Paulus in Athene. Dat zegt God vandaag ook. tot u en Hij geeft u Zijn Woord. Opdat wü de „onbekende God" zouden noemen: „Onze Vader, Die in de Hemelen zijt!" De regering van de Dominicaanse Republiek heeft oud-president Peron van Argentinië gelast het land te ver laten. Peron wordt ervan beschuldigd inbreuk te hebben gemaakt op het asielrecht. In een eerder bericht is gezegd, dat de Dominicaanse regering Peron zou uitwijzen als hij uit het gebied waar hij asiel geniet politieke opdrachten naar Buenos Aires zou zenden. Met betrekking tot het gebeurde in de strafgevangenis te Leeuwarden is o.m. gebleken, dat een buitenstaander, die geregeld toegang tot de cel van de wegens moord op zijn echtgenote tot levenslang veroordeelde arts O. uit Berkel heeft gehad, op verzoek van O. door een apotheker een poeder heeft laten analyseren, dat O., naar hij tegen de bezoeker zei, op een in hem voor gezette visschotel had aangetroffen. O. had dit, naar hij verder zei, een vreemd soort poeder gevonden. De buitenstaander voldeed aan een ver zoek van O. en liet buiten medeweten van de directie van de gevangenis dit poeder door een apotheker onderzoe ken. Het bleek cyaankali te zijn. De buitenstaander heeft aan O. het resultaat van het onderzoek meege deeld en hem gezegd, dat hij, O., de directie van de gevangenis op de hoog te moest stellen. Dit is niet geschied. Pas nadat de gevangene L. levenloos op zijn bed in de cel was gevonden kreeg de justitie kennis van dit voor val. De buitenstaander is daarna on middellijk toegang tot de gevangenis ontzegd. De justitie neemt onvoorwaardelijk aan, dat de buitenstaander te goeder trouw, maar in onvoorstelbare dom heid heeft gehandeld. Minister Algera heeft gistermor gen symbolisch een nieuw deel van de rijksweg 4a tussen Rijswijk-Ypenburg en Burgerveen geopend. Premier Tsjou en Lai van Com munistisch China, na het staats hoofd Mao Tse Toeng de belang rijkste figuur in het land, heeft dinsdag afstand gedaan van zijn functie van minister van Buiten landse Zaken, die hij bekleedde sedert de communisten in 1949 aan de macht kwamen. De grote activiteit van zonnevlekken, die de laatste dagen is waargenomen, is dinsdagnacht vergezeld gegaan van een krachtig schijnsel van het Noorderlicht, dat in vrijwel geheel West-Europa was gezien. De zonnevlekken- activiteit gaat gepaard met een magnetische storm, die tussen tweeën en drieën begon en dinsdagmiddag voort duurde. Het noorderlicht was in ons land ook gisteravond weer te zien. Als nevenverschijnsel doen zich ook storingen voor in de ionosfeer en bij de radioverbindingen. In ons land heeft de ontvangst van radiotelegrammen door Nederhorst den Berg tot nu toe weinig geleden onder de ongunstige omstandigheden. Maar het zendstation Kootwijk had dinsdagmiddag praktisch ook geen verbinding met Noord en Zuid-Amerika. In een groot gebied van de wereld is dinsdag de radio ontvangst gestoord geweest door het optreden van zonne vlekken. Het verschijnsel veroorzaakte een uitgebreid optreden van het noorderlicht o.a. in Zuid-Engeland en Oostenrijk. Men verwacht dat de storingen tot vanmiddag voort zullen duren. DE TUNESISCHE regering heeft dinsdag haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Möngi Slim, opgedragen een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen ter bespreking van het Franse bombar dement van Sakiet-sidi-Joessef. De Tunesische regering heeft Franse oorlogsbodems de toegang tot de haven van Bizerta ontzegd. Aan de eenheden, die zich reeds op de rede of bij de marinewerf bevinden, is de vrijheid gelaten de haven te verlaten. Indien een oorlogsschip toch zou proberen binnen te varen, zou het vuur op hem geopend worden, en zouden de Tunesiërs zo nodig de vaargeul met tot zinken gebrachte veerponten blokkeren. De Tunesische autoriteiten hadden eerder reeds de sluiting van vier van de zeven consulaten-generaal van Frankrijk in Tunesië en een consulaat in Kef gelast. Voorts eist Tunesië het vertrek van de resterende Franse troe pen circa 15.000 man. Minister-president Gaillard heeft dinsdagavond in de nationale vergade ring gezegd, dat het merendeel van de slachtoffers van de luchtaanval op Sakiet-sidi-Joessef leden van een Al gerijnse opstandelingenorganisatie zijn. Er waren echter ook slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. Te Sakiet, op nog geen anderhalve kilometer van de Algerijnse grens, hadden de Algerijnse opstandelingen een hoofdkwartier in een oude lood mijn ingericht. Er waren daar ver scheidene honderden rebellen, uitge rust met machinegeweren. Men bad mitrailleurs in stellingen onderge bracht. Ook in het dorp stonden vuur monden in stelling. Gebouwen waren door opstandelingen bezet. Het dorp was een centrum van de opstand, aldus Gaillard. In de Nationale Vergadering zei de rechtse voorzitter van de defensiecom- Gisteravond omstreeks elf uur is op de Westerschelde bij Bath het Franse schip „Charles Tellier", groot 12.006 ton in aanvaring gekomen met het Turkse schip „Aijdin", groot 7715 ton, Het Franse scliip, dat binnenkomend was en Antwerpen als bestemming had is evenals het Turkse schip, dat Ant werpen had verlaten, aan de grond ge lopen. Uit Antwerpen voeren twee sleepboten ter assistentie uit. De scheepvaart op de Westerschelde werd stilgelegd. Minister Struycken heeft in een nota van de eerste kamer uiteengezet waar om Middelburg geen burgemeester uit de rijen der P.v.d.A. heeft gekregen. Vele eerste-kamerleden hadden hier om bij de schriftelijke behandeling van 'a-ministers begroting gevraagd. Hoewel de Partij van de Arbeid in Middelburg de sterkste partij is, aldus de minister, liggen de verhoudingen op politiek terrein in die gemeente niet zodanig, dat daaruit zo enigszins moge lijk de benoem ing van een kandidaat van die partij zou moeten voortvloeien. In dit verband wijst de minister op de samenstelling van de gemeenteraad (8 Partij van de Arbeid, 4 Anti-Revolutio nairen, 3 Christelijk-Historische Unie, 1 Staatkundig Gereformeerde Partij, 1 Katholieke Volkspartij en 2 Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie, waar inde protestants-christelijke partij te zamen een even groot aantal zetels als de Partij van de Arbeid bezetten en tot op zekere hoogte derhalve van een evenwichtstoestand kan worden ge sproken. De bewindsman tekent hierbij nog aan, dat de verhoudingen op politiek terrein in Middelburg in de laatste de cennia, toen achtereenvolgens een AR- burgemeester, daarna tweemaal een CH-burgemeester en laatstelijk een P. v.d.A. burgemeester het ambt bekleed den, nauwelijks veranderd zijn (sa menstelling gemeenteraad in 1935: (5 Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, 2 Vrijzinnig-Democratische Bond, 4 Antirevolutionairen, 3 Christelijk-His torische Unie, 1 Katholieke volkspartij, 2 Vrijheidsbond). Gegeven de situatie, heeft bij de voorbereiding van de benoeming voor opgestaan de keuze van de in het licht van alle omstandigheden, los van poli tieke overwegingen, het meest in aan merking komende man. Een en ander heeft ertoe geleid, dat, in overeenstem ming met de aanbeveling van de com missaris der Koningin en de raad van minister, de overplaatsing van een politiek niet-aangesloten burgemeester die over grote bestuurlijke ervaring beschikt, is bevorderd, waarbij mede heeft gewogen de overweging, dat voor deze categorie burgemeesters, on danks bekwaamheid, gezien de poli tieke structuur der meeste gemeenten, slechts zelden kans op redelijke pro motie bestaat, aldus de minister. De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrotingen van de departementen van Oorlog en Marine. De nationale reserve en de motie-Roosjen besprekend betoog de de heer E. Vermeer (Arb.), dat een stuk vrijwilligheid bij de verde diging onzer vrijheid moet worden geëffectueerd. Gedacht moet wor den aan een nationale reserve met nieuwe taken. De gedachte van volksweerbaarheid moet z.i. in een organisatie worden geconcreti seerd. Spreker meende, dat als men een overzicht heeft van de financiële ge volgen van de gebeurtenissen in Indo nesië, het defensiebudget niet buiten beschouwing mag blijven. Het totaal der kosten van de defensie-inspanning, welke als een zware last op onze schouders drukt, moet opnieuw in overweging worden genomen. Hij was van oordeel, dat er bij de legeronder delen mensen zijn, die al te gemakke lijk met geld omspringen. De bijdragen op maritiem gebied aanroerend zei spreker, dat z.i. over de afschaffing van het vliegkampschip Karei Doorman" met de bondgenoten moet worden gesproken. ERESALUUT De heer Roosjen (AR) stemde In met 's ministers afwijzing van een verkor te diensttijd. De mensen van de nati onale reserve mag men z.i. niet aan de kant schuiven. Spreker was van me ning, dat de legerleiding steeds scep tisch heeft gestaan tegenover de vrij willigers van de nationale reserve. Hij brengt een eresaluut aan alle mannen, die zich niet hebben laten ontmoedigen door allerlei berichten. Tot zijn spijt zag de heer Korthals (VVD), dat de minister nog niet de vijfde divisie wil indelen in het eerste legercorps. Hij drong er op aan deze mobilisatie-divisie daarin op te nemen. De gang van zaken met de nationale reserve betreurde hij. Hij waarschuw de tegen de tendens om het met de defensie minder te gaan doen. Opmer kend, dat de diensttijd een zeer zware last is, vroeg hij of de minister ter zake een studie wil laten verrichten. Tenslotte drong hij er op aan de oefen tijd zo efficient mogelijk te doen zijn. Naar de mening van de heer Visch (KVP) moet de nationale reserve niet onelegant van de kaart worden ge veegd. In het nieuwe legerplan is er z.i. plaats voor een nationale reserve, die goed opgeleid met het oog op con centraties in het achterland goede diensten kan bewijzen. De heer Visch merkte o.a. op, dat een mobiele „Karei Doorman" de mo gelijkheid verschaft de leemte op het gebied van vliegvelden op Nieuw- Guinea aan te vullen. De heer Rit meester (WD) vond het spijtig, dat de „Karei Doorman" niet is afgebouwd. Het schip is nu al drie jaar uit de vaart. Spreker vroeg of er niet een te kort is aan fregatten. Er zijn 13 grote en 7 kleine. Buiten NAVO-verband is dat wellicht te weinig. De heer Ritmeester vroeg zich af of niet een deel van de vloot naar de West moet worden overgebracht, of naar het buitenland, want een concentratie in één haven in Den Helder kan gevaarlijk zijn. De studie over stationnering van een deel in VLISSINGEN is twee jaar geleden toegezegd, maar spreker heeft tot nu toe niet van resultaten gehoord. Verder merkte hij op, dat de minis ter blijkbaar niet begrijpt, dat hij door het doodmaken van de nationale reser ve de geestelijke volksweerbaarheid een geweldige knak geeft. De nationa le reserve moet z.i. worden gehand haafd en versterkt. Met verkorting van de diensttijd moet men uiterst voorzichtig zijn, al dus de heer Wierda (Arb.). De heer Calmeijer (CH) achtte het moreel on verstandig de vrijwilligers van de na tionale reserve zo maar ontslag te ver lenen. Het is z.i. niet juist, dat de ter ritoriale bevelhebbers geen behoeften zouden hebben aan deze vrijwilligers. Hjj vroeg de ministers hen aan te vul len met vrijwilligers uit oudere lich tingen, die geen mobilisatiebestem ming krijgen en daaruit plaatselijke bewakingsdetachementen te vormen. Spreker betreurde dat er geen gelden beschikbaar worden gesteld voor de bouw van nieuwe fregatten en wel voor de modernisering van de „Karei Doorman". Het leek hem overigens een ongeschikt moment om de „Karei Doorman" te „torpederen". De heer Zandt (SGP) achtte verkorting van de diensttijd gewenst. Bezwaarlijk vond hij het, dat de mili tairen veelal ver van huis hun dienst moeten doen. Spreker zei, dat het een voornaam belang is, dat de nationale reserve in stand wordt gehouden. De heer Wagenaar (CPN) deed een be roep op de minister onderwijzers vrij te stellen van dienstplicht. i KA Li by* missie van dit lichaam, Monteil, dat hij veel heeft gehoord over een inbreuk van Frankrijk op het volkenrecht door de aanval op Sakiet, maar dat hij wei nig mensen er tegen heeft horen pro testeren, dat de Tunesische regering da Algerijnse opstandelingen helpt in da strijd tegen Frankrijk. Een aanhanger van Mendes-France, Hovnanian, zei zich erover te verwonderen, dat de be volking van het dorp vóór de aanval niet is gewaarschuwd. De Franse ambassadeur in Washing ton, Alphand, heeft tegenover Ameri kaanse verslaggevers te kennen gege ven, dat Frankrijk momenteel een schadeloosstelling overweegt voor do verliezen, die de burgerij van het ge troffen dorp heeft geleden. „Als wij betreuren, dat er vrouwen en kinde ren hij dit incident om het leven kwa men, moeten we ook de Franse doden ten gevolge van de zuiver terroristi sche acties, die van Tunesië uit ge voerd worden, betreuren", zo zei hij. De Amerikaanse dienst voor inter nationale samenwerking heeft 80.000 dollar beschikbaar gesteld voor hulp verlening aan de slachtoffers van het bombardement op Sakiet-sidi-Joessef. GOEDGEKEURD Vannacht werd gemeld, dat de Fran se nationale vergadering dinsdagavond met 339 tegen 179 stemmen haar ver trouwen in de regering heeft uitge sproken, nadat premier Gaillard inter- pellanten over het Franse bombarde ment van Sakiet-Sidi-Joessef had ge antwoord. De vergadering sprak er te vens haar leedwezen over uit, dat er slachtoffers onder de burgerbevolking zijn gevallen. De motie waarin dit wordt verklaard was afkomstig van de radicaal-socialisten. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krach tige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.01 u„ onder 17.49 Maan op 4.19 u., onder 13.01 u. Vlissingen: 9.34 u. 1.54 m„ 22.31 u. 1.48 m. Terneuzen: 9.58 u. 1.72 m., 22.59 u. .66 m. Wemeldinge: 10.55 u. 1.25 m., 23.53 u. 1.27 m. Zierikzee: 10.27 u. 1.06 23.24 u. 1.08 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1