sum Adresboek van Goes vv^'fra Gemeenteraad Biggekerke BURGERLIJKE STAND KABOUTERS overwint dan moe A.V.O. leerkracht H rRUGPUN-j ft/ERMOGÊNE M m >A Witter dan de witste kip is het wasgoed... - stralend wit! Dinsdag - - februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Hogere omzet van Nederlandse groenten* en fruitveilingen Grootste stijging in Zeeland PZEM-debat injraad Nieuw- en St. Joosland 1957-1958 Prijsf 1,25 Ledikant met toebehoren ilJfcW# CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL BRUINISSE Gvraagd m.i.v. 15 maart a.s. een voor 18 lestijden per week Brieven met inlichtingen z.s.m. aan het Secretariaat van de Zeeuwse C.B.T.B., Boudewijn de Wittestraat 11, Goes. A de hardnekkigste Bij Apothekers en Drogisten Wij vragen EEN HULP voor huishoudelijk werk voor dinsdag en woens dag de gehele dag en 's zaterdagsmorgens. A. J. DE PAGTER, Kor te Noordstraat 51, Mid delburg. Gevraagd voor direct Brood en banketbakker Bakkerij JAC. A. BURGER, West straat, Kapelle, tel. 354. Gehuwd: M. HUIJGENS Arts en Mevrouw A. BEUKEMA Londen, 5 febr. 1958 Na een langdurig en smartelijk, doch dapper gedragen lij den mocht onze lie ve Man, Vader, Be huwd- en Groot vader PIETER CORNELIA DE JONGE Oud-Directeur van de Handelsavond school op de leeftijd van 66 jaar dit leven, dat hij liefhad, om Christus' wille ge troost verlaten. Middelburg: A. E. de Jonge-Mys Oulmés (Marokko): J. de Jonge Den Haag: A. A. de Jonge R. K. de Jonge- Ruivenkamp Piet en Elisabeth Groningen. W. de Jonge Delft: J. B. de Jonge Middelburg: 9 februari 1958 Kornoeljelaan 3. De begrafenis zal plaats hebben op woensdag 12 febru ari 1958. Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. Liever geen bezoek en geen toespraken Na een smartelijk lijden nam de Hee- re tot Zich, onze ge liefde Broeder, Zwa- ge en Oom Mr. PIETER CORN. DE JONGE Oud-Directeur van de Handelsschool te Middelburg op de leeftijd van 66 jaar. J. de Jonge J. P. de Jonge- Valkier A. M. de Jonge- Mieras L. H. Weekers Goes, 9 febr. 1958. Maakt de kou uw spie ren onwillig, dan kunt u ze héérlijk ver- troetelen niet de wel-löL dadige warmte van Thermogene watten. Uw rug ..ontdooit" en u kunt weer jf^k bukken en tillen. Blf - Hier is met SUNIL gewassen. Dat hemelsblauwe Sunil, waar in al het wasgoed stralend wit wordt. Werkelijk, stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder waswerk, min der te wringen, dusminder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles langer nieuw. Ook wasketel, wasmachine en wringer varen er wel bij. Neem meteen het voordelige reuzenpak 3 Pagina 6 Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft de omzetten over 1957 bekendgemaakt van de bij haar aangesloten veilingen. Hieruit blijkt dat er in dit jaar aan groenten, fruit en vroege aardappelen op de Nederlandse veilingen werd geveild voor een be drag van 567,7 miljoen gulden. Dat is 37,6 miljoen gulden meer dan in het jaar 1956 en zelfs 87,8 miljoen gulden hoger dan in 1955. Hoe wel deze cijfers zouden zeggen dat er dus sprake was van een zeer gunstige gang van zaken in de Nederlandse tuinbouw in 1957, blijkt uit de nadere specificatie dat de verschillen ten opzichte van het vorig jaar in de verschillende sectoren bijzonder groot zijn. Zo hebben de groentebedrijven on der glas belangrenk hogere opbreng sten te zien gegeven, maar de volle- gronds groenteteelt, belangrijk lagere. Verder waren de resultaten van de fruitteelt in het midden, zuiden en oosten van het land, Zeer belangrijk minder dan in normale jaren. Tengevolge van de nachtvorst in mei mislukte op vele bedrijven in dit gebied de oogst en verschillende be drijven kwamen in grote moeilijk heden. Wat dat betreft is in de fruit sector het verschil in uitkomsten wel bijzonder groot. In belangrijke fruit- centra een geringe opbrengst tenge volge van het mislukken van de oogst en in het zuidwesten en speciaal in Zeeland, een behoorlijke oogst met zeer hoge geldelijke opbrengst. ZEELAND, BESTE BEURT Zeeland heeft in 1957 een beste beurt gemaakt met de opbrengsten van de tuinbouwprodukten. De totale omzet van de Zeeuwse veilingen steeg van 23,2 miljoen gulden in 1956 tot 33,1 miljoen gulden in 1955, terwijl in 1955 de totale omzet 19,1 miljoen gulden bedroeg. Deze omzetstijging komt vrijwel geheel voor rekening van het fruit, waarvan de opbrengst 25,9 miljoen gulden bedroeg tegen in 1956 16,6 miljoen gulden. De groenteteelt gaf wat lagere uit komsten, namelijk 3,7 miljoen tegen 4 miljoen in het voorgaande jaar. Dit komt hoofdzakelijk door de lagere prijs van de dubbele princessebonen, het voornaamste produkt van de Zeeuwse groenten welke via de vei lingen worden verkocht. Met de vroege aardappelen ging het heter want hiervan bedroeg in 1956 in Zeeland de opbrengst 2,3 miljoen gul den en in 1957 2,5 miljoen gulden. GLASTEELT Uit de cijfers van Zuid-Holland, waar de groenteteelt onder glas grote opgang heeft gemaakt, blijkt dat ook sprake was van een sterke om zetstijging. De totale opbrengst van de groenten in Zuid-Holland bedroeg in 1957 224,9 miljoen gulden tegen in 1956 217,5 miljoen gulden. Uit een overzicht van de oppervlakte in 1956 en in 1957 blijkt echter ook dat de omzetstijging in dit glasdistrict geheel is verkregen door uitbreiding van de teelt en niet door hogere prijzen of opbrengsten per ha. VOLLEGRONDTTELT Een sector uit de tuinbouw welke in 1957 bijzonder veel heeft teleur gesteld is de vollegronds groente teelt. Hiervoor is Noord-Holland het voornaamste gebied en de omzet van de veilingen in deze streek was ruim 14 miljoen gulden lager dan in het voorgaande jaar. Door deze grote daling van de omzet zijn vele bedrijven in ernstige financiële moeilijkheden gekomen. Meer dan 60 tuinders in dit gebied hebben reeds steun moeten aanvragen ingevolge de steunverlening aan klei ne zelfstandigen. Tenslotte vermelden we nog dat de vroege aardappelen op de Ne derlandse veilingen het afgelopen jaar 27,5 miljoen gulden hebben opgebracht tegen in 1956 21,2 mil- jen gulden. Het totaal van het fruit was 182,6 miljoen tegen in 1956 154,6 miljoen; totaal groenten 1957: 349,6 miljoen tegen in 1956 348,6 miljoen gulden. Uit al deze cijfers blijkt wel de enorme betekenis van de Nederland se tuinbouw maar ook zeer duidelijk boe wisselvallig de uitkomsten in deze sectoren kunnen zijn. In 1957 is dat Zaterdagmiddag werd op alle En gelse voetbalvelden enkele minu ten stilte in acht genomen en hin gen de vlaggen halfstok voor de slachtoffers van de vliegtuigramp bij Munchen, onder wie enkele spelers van de voetbalclub Man chester United. Prof. Sjoemskoe, een Russische gletsjesdeskundige, heeft berekend, dat de gemiddelde dikte van de ijs laag in het Zuidpoolgebied 2.500 meter is en niet 1.500, zoals men vroeger dacht De raad der gemeente Biggekerke kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Dregmanj. Het voornaamste punt van de agenda betrof het aangaan van een tweetal geld leningen met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, te weten ten eerste voor een bedrag van f 9.000,voort vloeiende uit d natie aale woningbouw lening 1957 en ten tweede voor een be drag van f 7230,of meer, voortvloeien de uit de Rentespaarbrieflening 1957. De voorzitter gaf op het voorstel van B. en W. een uitvoerige toelichting. Het college acht de rente voor beide leningen hoog. Doch met de opbrengst kan een straat worden aangelegd, waardoor het wel heel duidelijk naar voren geko men en vooral Zeeland heeft dank zij het gunstige klimaat waardoor er geen of althans weinig nachtvorst- schade was, een goede beurt gemaakt. Voor de Zeeuwse fruitkwekers werd een best jaar, met ongekend hoge geldelijke opbrengsten. mogelijk wordt dat de kleuterschool, die op het urgentieplan voor 1958 staat, ge bouwd kan worden. Bovendien komt nog bouwrijpe grond beschikbaar, waaraan groot gebrek bestaat. Het college acht het met verantwoord van de aanbiedingen geen gebruik te maken. De leden konden zich in het algemeen wel met het voorstel verenigen. Tot lid van de contactcommissie voor de kring Walcheren van de Zeeuwse Mu ziekschool werd benoemd de voorzitter. Aan de heer W. Wielemaker werd een stukje grond vprkocht, groot ongeveer 315 m2. Bij de aanvang van de vergadering werd de heer P. Lampert Jz. beëdigd als raadslid. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Lampert Pz. naar de aanleg van de wa terleiding langs de Koudekerkseweg. De voorzitter deelde m' dat deze aanleg op de begroting voor 1957 stond, doch tengevolge v n de bestedingsbeperking niet is uitgevoerd. Op de begroting voor 1958 is opnieuw een bedrag voor de aanleg uitgetrokken. ARNEMUIDEN Geboren: Jan J., z.v. J. Poortvliet en J. Schroevers; Antheunis, z.v. L. de Rijke en W. Schuit; Magdalena, d.v. M. van Belzen en P. van Belzen; Prina Geertrui- da, d.v. G. de Nooijer en W. de Nooijer; Marinus, z.v. H. Wondergem en M. Buijs; Anthonius J., z.v. A. van de Ketterij en C. Maljers; Marinus, z.v. J. Schroevers en A. Harinck; Christiaan, z.v. S. C. Klaasse en C. Reijnoudt. Gehuwd: P. van Eenennaam, 21 j. en A. van Belzen, 20 j.; H. Baas, 21 j. en G. van Belzen, 20 j. AAGTEKERKE Geboren: Lein J., z.v. L. Francke en C. Heine. BIGGEKERKE Overleden: T. Boogaard, 72 J„ v.v. de Buck. Raadsverslag. De raad van Nieuw en St. Joosland kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Een aan vraag om toekenning van een premie voor woningverbetering werd ingewil ligd. Aan J. Kodde werd een perceel bouwgrond in het uitbreidingsplan ver kocht. Een verzoek om vergoeding van reiskosten voor een kind dat een school in Middelburg bezoekt werd afgewezen. Een uitvoerige discussie ontspon zich over een tweetal voorstellen van de P. Z.E.M. inzake een gemeentelijke bijdra ge voor aansluiting van 9 percelen aan de binnendijk en Bijleveldpolder. De meerderheid van B. en W. stel de voor de door de P.Z.E.M. gevraag de bijdragen te verlenen, doch weth. De Lange stelde voor de bijdragen van de gemeente voor beide objec ten tot hetzelfde percentage van de stlchtingskosten te verlenen. Daar door zou de gemeentelijke bijdrage voor het plan Binnendijk stijgen. Na langdurige besprekingen werd het voorstel De Lange aangenomen met alleen de stem van weth. Kwekkeboom tegen. De heer Knuijt vroeg ln dit ver band ook de mogelijkheid te onderzoe ken van aansluiting van enkele perce len aan de Boomdijk, hetgeen b. en w. toezegden. Bij de rondvraag werd uitvoerig ge discussieerd over het werk van de sneeuwploeg tijdens de laatste sneeuw val. Daar het sneeuwruimen niet geheel bevredigend ls verlopen zullen b. en w. zich bezinnen op mogelijkheden tot ver betering. GRIJPSKERXE Geboren: Catharina C.t d.v. J. C. Din- gemanse en G. Ridderbos. Overleden: F. Maljers, 85 wednr. van C. Krijger. HOEDEKENSKERKE Geboren: Johanna E., d.v. M. Eckhardt en A. M. de Dood. Overleden: J. de Bart, 93 j., wednr. v. J. Bosman. OVEZANDE Geboren: Johannls M., z.v. C. J. Nijsten en C. Remijn. Gehuwd: J. Moerdijk, 27 j. en A. Dek ker, 26 j. OOST- EN WEST-SOUBURG Geboren: Adriana, d.v. G. J. Veldhorst en C. E. Dieleman; Jacobus J. A., z.v. A. Castel en I. A. E. Steers; Eelke, z.v. D. Wiersma en T. Hoekstra; Johanna S., d.v. A. J. Lobbezoo en M. Kerkhove; Aaltje M., d.v. A. Wattel en M, Boeije. Ondertrouwd: W. Kous, 23 j. en C. Va der, 21 j. Gehuwd: C. J. de Willigen, 23 j. en J, Marinissen, 27 j.; J. van Eenennaam, 27 j. en G. W. Kroon, 22 j. Overleden: M, de Visser, 61 J., e.v. P. Verhoef f; P. A. Dievenbach, 73 J., e.v. J. J. Lahr. SAS VAN GENT Burgerlijke stand. Geboren: Karin L. R., dv E. H. CattoirVerlielst; Ronald M. J„ zv R. E. J. Kouijzer—Smits; Sharon M. A., dv W. W. VoetenSchenkels; Mon- ny T. R., zv E. H. HoefeijzersBrakke. Overleden: M. T. Steenbeke, v.v. A. v. Acker, 85 J. Asselman, m.v. M. de Theije, 78 j.; F. L. Scheffer, 85 j., we- duwn. van V. Riteco; M. M. P. Malotaux, w.v. L. Stevens, 88 j.; L. M. Migom, 69 j., wed. van P. A. de Smit; A. C. Peute- vynck, 88 j., m.v. L. C. Vanspranghe; M. P. Martens, 84 j., wed. v. C. L. Acda; J. v. Keulebroek, 81 j., wed. van A. L. van Keulenbroeck. WOLPHAARTSDIJK Geboren: Aaltje M„ d.v. A. C. Blok en N. van der Weele; Cornells J. P., z.v. A. K. Lamain en J. M. Slootweg; Geertrui- da L„ d.v. A. de Bokx en M. A. van Goudswaard; Anthonie, z.v. A. J. Tram per en J. A. Goossens. Ondertrouwd: J. A. de Jager, 27 j. en M. Goetheer, 29 j.; L. Jansens, 23 j. en J. W. Sandee, 21 j.; A. C. J. Notebom, 25 j. en C. M. van Strien, 26 j.; L. Poortvliet, 24 j. en A. M. Eggebeen, 22 j. Gehuwd: B. J. de Kok, 27 j. en A. D. van Noort, 26 j.; J. W. Slabbekoorn, 26 j. en A. M. Westveer, 21 j. Overleden: A. Lokerse, 86 j., wed. van P. Dekker; J. Boone, 61 j., e.v. D. J. Timmerman; P. Kaboord, 80 j., e.v. J. Koster; W van Strien, 90 j., wed. van W. de Le«usr. Gemeente *s-Heer Arendskerke Het hoofd van het ge meentebestuur maakt be kend, dat een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor 's-Heer Arendskerke (dorp) in uitvoerige kaarten uit gewerkt, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 12 februari tot 12 maart 1958 en dat belangheb benden vóór 13 maart 1957 hun bezwaren tegen het ontwerp kunnen in dienen bij de gemeente raad. 's-Heer Arendskerke 6 februari 1958 Het hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, D. M. Vermet TE KOOP Opel Blitz 1951, 1%—2 tons met prima motor. Vaste prijs 1000,-. Garage De Muynck, P. Krugerstr. 209, Vlissingen, Tel. 2008 Een partij antieke tegels, een statenbijbel, 'n eiken houten vierladen kastje, als nieuwe eiken uittrek- tafel, twee uitneembare mahonie legkasten, als nieuw 1-pers. Engels ledi kant. P. Stroo, Tel. 359, Biggekerke Vertrouwd werkpaard, 7 jaar. Kokerbeulweg 4, Se- rooskerke, Tel. 461, K 1189. J. Gideonse Drachtige zeug en speen- konijnen. De Visser, Kruis weg, Veere PERSONEEL GEVRAAGD Net winkelmeisje. Bakkerij 't Wittebroods kind, Korte Noordstraat 20 Middelburg, telef. 3012 DIVERSEN Hoest uw kind? Natter- mann's Melrosum Forte helpt, lost taal slijm op, smaakt goed. Flacon 2, bij elke drogist Scooterles. Wij hebben hiervoor een moderne les- scooter. Ook verzorgen wij de opleid, voor rijbewijs C-E en D-E net een Che- vrolet-lesvrachtauto. Auto rijschool Jasperse, erk. en gedipl. F.N.O.P., Vliss.str. 1, Koudekerke, tel 0 1185 —343 mm Schrijfmachines, Tel machines, Kantoormeube len. Van der Peijl, Tel. 532, Yerseke CAWs Schoolvulpen, met gouden pen en met on beperkte garantie f 5.95 en f 6.95. Den Boer, L. Vorst- straat 110, Goes en Nieuwe- diepstr. 36, Terneuzen Plastic voor broeiramen, kippenhokken enz. van 90 en 120 cm breed. Prijs per raam f 3.zware kwal. Wij hebben ook glashelder plastic voor het kaften van boeken enz. De Jonge, Ou de Singel 50. Goes, Telef. 3375 mm Een uitzet voor uw leven is een „Sigg" aluminium keuken vanaf f 108,30. Ook alles los verkrijgbaar. De Jonge, Oude Singel 50, Goes, TeL 3375 VERSCHENEN: Het nieuwe officiële bijgewerkt volgens de gegevens van het bevolkingsregister tot 1 sept. '57 Het bevat een lijst van instellingen, verenigingen, adverteerders, inwo ners van Goes en een plattegrond van Goes Verkrijgbaar bij de Boekhandel en bij de Uitgeefster Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Postrekening No. 36000 All Lleverlui wordt bleek en rood, Zijn voorvader was vroeger ook eenmaal in Afrika geweest. Daar gat hij inderhaast de geest, toen hij, vlak voordat hij naar bed ging een leeuw en daarna die leeuw hem ving. Hij ls dus zeer nieuwsgierig naar de stenen en wat verder daar aan kostbaarheid verzameld ls en wat hij ziet, dat ls niet mis! Zoveel en ook zo mooie dingen nooit zag zulks een der stervelingen! Een goads nachtrust (met cl zonder vliegenmepper) op een gezondheidsmatras en een zinde lijk met water afneembaar ledikant of als U Juist wat anders nodig hebt: een hoge hoed voor bruiloft of begrafenis, een bontmantel, een paar pantoffels, een huls jasje of wat ge ook wilt In Uw of anderer bezit door een „Kr r" 10 ct. per woord (minimum 100 ct.) 98. Het is de schat! Een kostbre tooi van stenen, o zo mooi, zo mooi, moet ginder opgeslagen zijn.... Het mager hoofd schenkt klare wijn. „Die schat", zegt hij, „is vroeger dagen door een oud ridder aangedragen".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6