TUNESIË NAM MAATREGELEN 11 Vrijwillig) menselijk proefkonijn Overste Hussein stelt ultimatum aan Djakarta Franse gezinnen gesommeerd grensgebied te verlaten altijd even lekker PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NOORD AFRIKANEN OVERVIELEN CAFÉ IN PARIJS Radio-actieve delen in zee gestoft OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK Meer schendingen De mens Huis ingestort te Foggia: negen doden Aftsen vechten nog voor levens van enkele zwaargewonden Heeft L. vrouw van Berkelse arts vergiftigd? Krachtige Jeminitische aanvallen op Aden DJUANDA VERKLAART GEEN REKENING TE HOUDEN MET RESOLUTIE-PADANG Besckadigde sluis Terneuzen heden weer in gebruik? Rotterdamse Lloyd ontslaat 97 man Bouvier vloog mensen aan na gevecht met blinde'hond Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Gooi Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3931 Directeur: JACQ DE SMIT HET SECRETARIAAT van de Verenigde Naties heeft maandag de Tunesische brief gepubliceerd, waarin geprotesteerd wordt tegen de Franse vergeldingsaanval op Sakiet-sidi-Joessef, en die zondag door de Tunesische ambassadeur, Mongi Slim, aan secretaris-generaal Hammarskjöld is overhandigd. „Het incident", aldus de brief „is bij zonder ernstig..en bedreigt de internationale vrede en veiligheid. Het is gewapende agressie, in flagrante strijd met de geest van het V.N.-handvest." Drie Noordafrikanen hebben maandagavond met automatische wapens geschoten op bezoekers van een Algerijns café in Parijs. Hierbij kwamen twee Algerijnen om het leven. De overvallers wis ten te ontsnappen. De politie meent, dat de overval weer in verband staat met de rivaliteit tussen de beide Algerijnse verzetsor ganisaties, het Algerijnse bevrijdings front (FLN) en de nationale Algerijn se beweging (MNA)". De met beton omgeven vaten met de radio-actieve as en de kachel uit het huis van de familie Haanschoten te Putten zijn gistermiddag in zee ge stort van boord van hr. mr. kruiser „De Zeven Provinciën" die gisteren met een smaldeel van Den Helder uit pp oefening is gegaan. De vaten zijn 's morgens vroeg van het terrein van de KEMA te Arnhem, naar Den Hel der vervoerd. Frankrijk heeft ernstig te lijden van overstromingen tengevolge van het smelten van sneeuw door het plotse ling ingevallen zachte weer. Vier per sonen zijn tengevolf,. van deze over stromingen om het leven gekomen. Maandag werd gemeld, dat in vele rivieren het water vallend was. Maar In het oosten van het land en in Nor- mandië stonden nog dorpen blank. Te Moyeuvre nabij Metz konden 4000 arbeiders niet i an het werk gaan, daar een staalfabriek in het water stond. Weer een mijnongeluk in België In een kolenmijn- te Zwartberg in België heeft zich maandag op 840 me ter diepte een instorting voorgedaan, die aan drie mijnwerkers (twee Grie ken en een Italiaan) het leven heeft gekost. Door de instorting werden vier man nen getroffen, doch een ervan, een 25- Jarige Griek, zag kans zich te bevrij den en hulp te halen. Men heeft later de lijken van de andere drie mijnwer kers kunnen bergen. DE TUNESISCHE brief verklaart, dat in de afgelopen maanden Franse troepen reeds een vijftigtal keren de Tunesische grens hebben geschonden, waardoor talrijke doden en gewonden onder de Tunesische bevolking zijn ge vallen. De Tunesische regering heeft maan dag besloten onmiddellijk vijftien Franse boerengezinnen uit een ge deelte van Tunesië te zetten en hun boerderijen tegen schadeloosstelling in beslag te nemen. De maatregel treft alle Franse staatsburgers in het gebied van Sbeitla in midden-Tunesi Sbeitla ligt ongeveer tien kilometer van het gebombardeerde dorp. Er wo nen in Tunesië nog ongeveer 80.000 Fransen. Twee jaar geleden, vóór het land onafhankelijk werd, waren er 180.000. Verder liggen er thans nog on geveer 15.000 Franse militairen, 45.000 minder dan twee jaar geleden. MOTIES Tunesische autoriteiten hebben voorts maandag geweigerd Franse sol daten aan boord van het schip „Kai- rouan" toestemming te geven te Bizer- ta aan land te gaan. De grondwet gevende vergadering van het land heeft maandag eenstemmig een aantal moties aangenomen, waarin de aanval op het grensdorp scherp wordt veroor deeld en steun wordt gegeven aan pre sident Bourguiba voor de verdediging van het land. Regeringsambtenaren hebben verklaard, dat het uitzettings bevel slechts geldt voor het gebied van Sbeitla, niet voor geheel Tunesië. De maatregel werd genomen om mogelijke heftige betogingen door Tunesiërs te voorkomen. Reuter meldt nog, dat met ingang van maandagmiddag Franse militairen geen gebruik meer mogen maken van vliegvelden in Tunesië. De telefoon verbindingen tussen Franse militaire bases en installaties in Tunesië zijn reeds sedert zondagmiddag verbroken. REGERINGSCRISIS IN PARIJS? Het bombardement dreigt een rege ringscrisis in Parijs te veroorzaken. De meeste volksvertegenwoordigers, die hun standpunt in de wandelgangen van de Parijse regeringsgebouwen lie ten horen, keurden de actie af. De Franse premier Gaillard, heeft maandagavond met zijn voornaamste ministers de toestand in Tunesië be sproken. Tevoren had hij een onder houd met de Amerikaanse ambassa deur in Parijs, Houghton. De ministers hadden de beschikking over gedetail leerde verslagen van het Franse opper bevel en luchtfoto's van Sakiet-sidi- Joessef, waarom zij eerder op de dag gevraagd hadden. MAROKKANEN TERUG Koning Mohammed de Vijfde van Marokko heeft maandag kroonprins Moelay Hassen en de Marokkaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Balafrej, die een particulier onderzoek brengen aan Parijs, teruggeroepen. In regeringskringen te Rabat is gezegd, Ingezonden mededeling (Adv.) DINSDAG FEBRUARI „Waar zijt gij?" Gen. 3 vs 9. Dat is niet meer menselijk, zeggen wjj dikwijls, als wij ho ren van hevige gevechten, die in oorlogen en bij incidenten gele verd worden, gevechten, waarbij men zich niet bekommert om mensenlevens Dat is niet meer menselijk, zeggen wij, als wij lezen van roofovervallen en moordaansla gen.. Het menselijke is zoek. We ontmenselijken. Hoe komt dat? Omdat de mens God kwijt raakt. God riep de mens in het paradijs, de mens, die zich ver borg. Maar God bleef roepen, zocht en vond de Mens voor ons. Aan het kruis. „Zie de Mens!" Door het instorten van de derde ver dieping van een oud, groot huis te Foggia (Italië) zijn maandagochtend negen mensen omgekomen. De derde verdieping nom in haar val de lagere verdiepingen mee, zodat zij tenslotte in de kelder terechtkwam. De instorting kan zijn veroorzaakt door het maken van een tussenmuur op de derde verdieping om een woning te maken voor een jong paar, dat op het punt stond te trouwen. Een aantal Franse vliegtuigen heeft het Tunesische plaatsje Sakiet-Sidi- Joessef bij de Algerijnse grens gebom bardeerd, waardoor een groot deel van het dorpje is vernield. Op de foto ziet men een Zwitserse zie kenauto, die een voltreffer kreeg. Vliegramp München Vier dagen na de vliegramp bij München vechten de artsen in het „Rechts der Isar"-ziekenhuïs nog steeds voor de levens van enkele zwaargewonden. In de afgelopen nacht bleef de toestand der patiënten veelal onveranderd. De vrouwelijke arts dr. Hannelore Hartle zei maandagmorgen, dat de pi loot Kenneth Rayment, voor wiens le ven het meest gevreesd wordt, „slech ter noch beter is geworden". Ook bij de Engelse international John Berry, eveneens in levensgevaar, trad nog geen verandering in. De toestand van Matt Busby, die zondag belangrijk vooruit is gegaan, Duncan Edwards (nog „zorgelijk") en de journalist Frank Taylor, bleef ernstig. Van an deren luiden de berichten gunstig. Drie a vier patiënten zullen vandaag uit het ziekenhuis worden ontslagen. dat de terugroeping een gevolg is van het Franse bombardement op Sakit- sidi-Joessef. De koning heeft maandag zijn kabinet in een buitengewone ver gadering bijeengeroepen. BEZORGDHEID Een woordvoerder van het Ameri kaanse Witte Huis heeft maandag mee gedeeld, dat president Eisenhower mi nister Dulles zondag persoonlijk heeft opgedragen om tegenover de Franse ambassadeur uitdrukking te geven aan de Amerikaanse bezorgdheid over het bombardement. Een vertegenwoordi ger van de Amerikaanse hulporganisa tie voor Tunesië heeft de Tunesische regering hulp aangeboden voor de slachtofters. Deze zal bestaan uit kle ren, voedsel en medicamenten. Ook de Britse regering heeft haar bezorgdheid uitgesproken. Nieuw aspect in mysterie in Leeuwarder cel Bij het onderzoek naar de vergifti gingszaak in de Leeuwarder strafge vangenis is een nieuw aspect naar vo ren gekomen. De Berkelse arts dr. O, die in strenge afzondering verblijft, heeft nl. een brief overgelegd, waaruit zou moeten blijken dat de Goudse boukkundige W. L. de vrouw van dr. O. zou hebben vergiftigd. Men houdt er rekening met de moge lijkheid dat de dood van W. L. in de Leeuwarder strafgevangenis een geval van zelfmoord is geweest, en dat deze met het briefje met de woorden „medi- cljiien van dr. O" dat onder het flesje met cyaankali in de cel van L. werd aangetroffen, ervoor heeft willen zor gen, dat het gevangenispersoneel op de hoogte zou zijn van de herkomst van het vergif. Aan de andere kant blijft de mogelijkheid bestaan, dat L. uit dankbaarheid voor verleende „hulp" voor dr. O de ontlastende brief heeft geschreven. Lijkje van pasgeboren baby opgehaald Zondagmiddag heeft de Haarlemse politie uit het water van de Bakenes- sergracht te Haarlem het lijkje opge haald van een pasgeboren baby. Aan genomen wordt dat het kindje kort na de geboorte is overleden. Een onder zoek wordt ingesteld. De aanvallen van Jemenieten in het grensgebied tussen Jemen en het Brit se protectoraat Aden zijn veelvuldiger en krachtiger geworden. De Jemeniti- sche troepen dringen verder dan vroe ger het geval is op Adens gebied door, zo is maandag officieel Is Aden be kendgemaakt. heerst. Op verscheidene plaatsen van Farrells lichaam is geleidedraad aangebracht, waardoor zijn lichaamsreacties kunnen worden geregi streerd. In zijn rustperioden zal kelijkheid zullen onder- De 23-jarige Ameri- vinden is, dat de jeugdi- kaansse vlieger Donald ge Farell niet zal worden Farrell heeft de eerste blootgesteld aan de bij- dag van de week, die hij zonde grote druk, die de zal doorbrengen in een zwaartekracht bij het klein metalen comparti- lanceren van een ruimte- ment, waarin dezelfde schip uitoefent, omstandigheden heersen Farrell droeg, toen hij Farrell naar hoofdzake- als in een ruimtevaart- zijn metalen verblijf- ljjk uit hoge viooltonen schip, achter zich. plaats betrad, een pyja- bestaande muziek luiste- Farrell heeft zich vrij- ma. De temperatuur in ren. willig voor deze proef, zijn compartiment be- Farrell heeft zich als die door geleerden van draagt 85 graden Fahren- vrijwilliger opgegeven de Amerikaanse lucht- heit, dat is de tempera- voor het eerste ruimte macht wordt genomen, tuur, die blijkens door de vaartuig, waarmede ge- opgegeven. Het enige Amerikaanse kunstmaan poogd zal worden de verschil met hetgeen 'verkenner' uitgezonden maan te bereiken, ruimtevaarders in wer- gegevens, ook daarin „IK VRAAG de regering binnen vijf dagen aan president Soekarno haar ontslag in te dienen. Als zij dat niet doet, zal Sumatra zich van het bestuur van de centrale regering losmaken, en Soekarno niet meer als president aanvaarden", zo verklaarde maandagavond de militaira commandant van midden-Sumatra, luitenant-kolonel Hussein, tijdens een bij hem thuis gehouden bijeenkomst van burgerlijke en militaire leiders van midden-Sumatra. „Wij moeten een nieuwe, eerlijke en kundige regering hebben, van consti tutionele aard, die het vertrouwen heeft van het volk van heel Indonesië. Een regering, die zal afrekenen met de corruptie, die de ontwikkeling in de Indonesische provincies heeft tegenge houden," zo zei hij verder. Overste Hussein herhaalde voorts de resoluties, die zondag op de massa-bijeenkomst waren aangehouden. „Het doel van het aanbieden van het mandaat aan dr. Hatta en de sultan van Djokja is de natie te redden", aldus Hussein. De Indonesische premier, Djuanda, heeft maandag voor het parlement meegedeeld, dat de regering nog niet in staat is, te verklaren of de Neder landse bedrijven, „die in de campagne ter bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea werden „overgenomen", zullen worden genationaliseerd of in beslag genomen". Hij voegde eraan toe: „Bij het likwideren van het Nederlandse kapitaal, moet de regering ervoor zorgdragen, dat de in dit opzicht te nmen maategelen niet door vijand- Hedenavond hoopt men de sluis te Terneuzen, die zondagavond door het Engelse schip Foutain Abbey werd be schadigd, weer in gebruik te nemen. De beschadiging ontstond tijdens het opschutten in de Westsluis. Doordat de lijnboot Goole-Gent in plaats van ach teruit met dezelfde kracht vooruit voer. De schok was zo hevig dat de weste lijke binnenvloeddeur tot 5 meter on der water werd vernield, terwijl de oostelijke vloeddeur licht beschadigd werd. De baileybrug kreeg zulk een duw, dat zij uit haar geleiderails werd gelicht en op vele plaatsen is gebro ken. Maandagmorgen heeft de 80-tons- bok van Van der Aker uit Rotterdam beide beschadigde vloeddeuren gelicht en gisteravond werd de westelijke re- servevioeddeur reeds geplaatst. De baileybrug is verwijderd. De werk zaamheden worden hedenochtend voortgezet met het plaatsen van de oostelijke reserve-vloeddeur, dan zal dinsdagavond weer normaal geschut kunnen worden. De Fountain Abbey, die was door gevaren naar Gent, ligt nu weer voor de sluizen te wachten om vanavond geschut te worden voor de terugreis. schap worden ingegeven, of in elk ge val niet de haat aanwakkeren tegen zulk kapitaal van andere westerse lan den, die ons niet vijandig gezind zijn". Djuanda verklaarde maandag, dat zijn regering in het geheel geen reke ning zou bouden met de resolutie van de massa-bijeenkomst te Padang, die aftreden van het huidige kabinet eiste. De voornaamste spreker op de mas sa-bijeenkomst, die maandag in Dja karta werd gehouden voor de installa tie van het „nationale front voor da bevrijding van west-Irian", was de chef-staf van het leger, generaal-ma- joor Nasution. „Wij moeten voorwaart» gaan", zo zei hij, „totdat west-Irian bij Indonesië zal zijn teruggekeerd." De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft 97 personeelsleden moeten ont slaan of pensioneren als gevolg van de moeilijkheden in Indonesië. Van deza 97 zijn 48 personen van boven de zes tig jaar, de bij de Lloyd geldende pen sioengerechtigde leeftijd. De ontslagenen maken deel uit van het reparatiebedrijf, het stuwadoorsbe- drijf, de bewakingsdienst en de maga zijnen. Het aantal personen, dat nu het bedrijf verlaat, is ongeveer vijftien of twintig van het totale aantal, dat bij genoemde diensten werkt. De reden is, dat er minder werkge legenheid is op de kaden bij de sche pen, die in de zg. buitenlijnen varen. Deze schepen, bijv. in de Java-New Yorklijn, deden altijd eerst Indone sië aan om er produkten te laden en voeren dan via Rotterdam om te los sen naar de Verenigde Staten. Tenge- volge van de moeilijkheden in Indo nesië zullen er minder schepen Rot terdam behoeven aan te doen. De ontslagenen maken deel uit van Ingezonden mededeling (Adv.) EEN WILD GEWORDEN zwarte bouvier van een on bekende eigenaar heeft zondagmiddag het zuidelijk deel van Hengelo in opwinding gebracht na een gevecht met een blinde-geleidehond. De blinde sloeg met zijn stok om zich heen en raakte daarbij de bouvier, die zo kwaad werd, dat hij drie a vier mensen aanvloog en beet. Een arts moest de 61-jarige mevrouw P. van R. en de 48-jarige heer H. H. verbinden. Laatstgenoemde moest zelfs drie hechtingen in de arm krijgen. Inmiddels had de gealarmeerde politie versterkingen laten aanrukken. Een scherpschutter kreeg opdracht het dier neer te leggen, maar dit mislukte. De hond werd aangeschoten en sprong een politiewagen binnen. De daarin zittende agent nam ijlings de benen. Doordat het hevig bloedende dier klem kwam te zitten tussen versnel ling en dashbord kon men het niet doodschieten, vanwege het risico van terugketsen van de kogel. Ten einde raad heeft men de politiewagen op sleeptouw genomen en naar het slachthuis gebracht, waar de hond werd afgemaakt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krachtiga zuidelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Op- en ondergang van Zon en Maan; Woensdag: Zon op 8.02 u., onder 17.47 u. Maan op 3.22 u., onder 12.09 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1