STELLINGEN DORP IN TUNESISCH BESTOOKT 10 Na beschieting van Franse vliegtuigen Meer dan miljoen Amerikanen werken voor Sowiet' Unie Drie doden, zes gewonden bij verkeersongeval Ijs op vleugels oorzaak vliegramp bij Munchen L Meer dan zeventig doden PROT ESJANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Arbeidssituatie in Zeeland Terugtrekking Franse troepen geëist Roofmoord op stiefvader Ondermijnende activiteit Hillary bij Fuchs PRINSES IRENE WEERT ZICH Topconferentie goed voorbereiden Iets vergeten i Ouders en kind op slag gedood Twintig mille verduisterd Oude vrouw overvallen te Ridderkerk Aftreden Indonesisch kabinet geëist M Unaó DOOR DE WERELD dkantoort L, Vorststraat 00, Goes 'elefoon 01HW-Ï438; bij geen gehoon oofdredakteur 01100-2503; Chefred. 1100-3991; Advertenties 01100-2970; ;iro 274289. Bijkantoren Middelburg: "orte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; lissingen: Coosje Buskenstr. 27, Teh 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3930 Directeur: JACQ DE SMIT Nederlander in Djakarta gearresteerd Op beschuldiging van het beledigen an legerofficieren is zaterdag in Jakarta de Nederlander Willem van Iwaay gearresteerd. Een woordvoerder van het leger leeft verklaard dat bij een huiszoe king papieren zijn gevonden, waaruit ïlijkt dat Van Swaay betrokken was )ij een ondermijnende activiteit. Vol gens zijn paspoort is Van Swaay voor slechts een korte bezoek in Indonesië. Naar aanleiding van de mededelingen, gedaan door de provinciale commissie Voor de werkgelegenheid In Zeeland (men zie ons blad van zaterdag, pag. 2) verzoekt het ministerie van sociale za ken ons, de volgende aanvulling aan deze mededelingen toe te voegen. „In de afgelopen weken heeft de di recteur-generaal voor de arbeidsvoor ziening in een aantal provincies oriën terende besprekingen gevoerd met de Ïirovinciale commissies voor de werkge- egenheid. Deze besprekingen, welke in verband staan met de jongste ontwik keling op de arbeidsmarkt, zullen in de komende weken ook in andere provin cies plaats hebben. In dit kader viel ook de bijeenkomst met de provinciale commissie voor de werkgelegenheid ln Zeeland. Daarbij is gebleken, dat de reeds ln Zeeland getroffen voorzieningen geleid hebben tot een aanmerkelijke verhoging van de tewerkstelling op aanvullende werken in Zeeland. Deze maatregelen bestonden uit het ln handkracht uitvoe ren van herverkavelingswerken, waar van de exra kosten door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid worden gedragen. Voorts werd gewe zen op de reeds in andere provincies toegepaste mogelijkheden tot het leggen r van aarden banen van wegen en rijwiel paden, met subsidie van de dienst aan vullende civiel technische werken (D. A.C.W.), mits hierbij van vervroegde uitvoering sprake is en binnen enkele laren een verharding wordt aange bracht, zonder subsidie van het mini sterie van sociale zaken. Gedurende de bespreking werd de Indruk gekregen, dat met de hierboven vermelde maatre gelen en de verruiming van het goed- keuringsbeleld van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid een redelijke bestrijding van de werkloos heid in Zeeland kan worden verkregen. Naar aanleiding van vragen, heeft de directeur-generaal ln de bespreking met de provinciale commissie voor de wei-Kgelegenheld te Middelburg mede gedeeld, dat in de laatst gehouden ver gadering van het coördinatie college van openbare werken een regeling is getroffen, waardoor de goedkeurings procedure voor de uitvoering van zo genaamde goedkope werken kan wor den versneld. In een aantal gevallen, waarin uitvoering van aanvullende werken van betekenis ls ln verband met de excessieve stijging van de werk loosheid, is het gelukt, voor de finan cieringsmoeilijkheden van lagere pu bliekrechtelijke lichamen een regeling te treffen". FRANSE VLIEGTUIGEN hebben zaterdag het Tunenische grens dorp Sahiet-Side-Joessef gebombardeerd. Volgens de eerste berichten zouden er meer dan honderd doden zijn, doch gisteren werd medege deeld dat het aantal doden 75 bedraagt. In de afgelopen dagen zouden twee Franse vliegtuigen van Tune- sisch grondgebied af beschoten zijn. De Fransen hebben toen de Tune- siërs gewaarschuwd, dat tegenmaatregelen met zware wapens niet zouden uitblijven. Van Franse zijde is medegedeeld dat, nadat zaterdagochtend opnieuw een Frans verkenningsvliegtuig vanaf Tu- nesisch gebied was beschoten, veertien Franse vliegtuigen stellingen bij Sa- hiet-Side-Joessof hebben aangevallen. In de stellingen zouden zich, aldus de Franse lezing, veel verzetsstrijders hebben bevonden. De Tunesiërs hebben naar aanlei ding van het Franse optreden ver klaard dat niet alleen de stellingen doch ook het hele dorp (1200 inwo ners) met bommen zou zijn bestookt. De Franse minister van defensie gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Franse luchtmacht slechts gebruik maakt van een „recht om zich gewet tigd te verdedigen tegen luchtdoeltroe pen, die optreden van Tunesisch grondgebied". Hij zei, dat Tunesië een belangrijke operationele basis voor de Algerijse opstandelingen is geworden en dat zonder de Tunesische interven tie de operaties in Algerië al tot een einde zouden zijn gekomen. De Tunesiërs hebben beweerd dat de Fransen ook een school hebben gebombardeerd en dat het merendeel der kinderen zou zijn gedood. Naderhand deelde de Tunesische re- Zaterdagavond ls in Den Haag de 65- door zijn pleegzoon, de 22-jarige varens gezel P. G. A. B. vermoord. De jongeman, zoon van de tweede vrouw van W, waarmede hij ongeveer een jaar geleden in het huwelijk was ge treden, kreeg ruzie met zijn stiefvader over een bedrag van 250 gulden, dat hij een jaar geleden van de boekhandelaar had geleend. B. wilde opschorting van de betaling, waarmede W. niet akkoord ging. Er ontstond een handgemeen, waarbij de boekhandelaar waarschijnlijk met een dameskous is gewurgd. De vrouw van W, die getuige was van de twist, heeft getracht haar zoon uit handen van de politie te houden. Zij heeft hem, na de moord, naar de tramhalte ge bracht en heeft daarna bij de politie aan gifte gedaan van een roofoverval op haar man. De politie spoorde echter de zoon in Rotterdam op en toen bleek dat de ver halen van moeder en zoon niet klopten. Beiden zijn op het politiebureau ingeslo ten. In het gisteren vrijgegeven jaar verslag van de commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden wordt gezegd, dat de Sowj et-Unie meer dan een miljoen Amerikanen heeft georganiseerd, die ondermijnende activiteit op politiek gebied in de V.S. moeten bedrijven. Hun activiteit varieert van het vol- DE BILT ZEGT: Zacht Op de meeste plaatsen droog weer met vooral in het zuidoosten van het land enkele opklaringen. Matige tijdelijk krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.04, onder 17.45 u. Maan op 2.16 u., onder 11.24 u. Hoogwater dinsdag 11 februari: Vlissingen: 7.00 u. 1.92 m., 19.41 u. 1.78 m. Terneuzen: 7.29 u. 2.10 m., 20.08 u. 1.96 m. Wemeldinge: 8.39 u. 1.52 m„ 21.15 u. 1.55 m. Zierikzee: 8.08 u. 1.31 m., 20.46 u. 1.35 m. ledig lidmaatschap aan met uitgebrei de netwerk van communistische orga nisaties en omvat ook belangrijke fi nanciële bijdragen aldus het jaarver slag. De eerlijkheid gebiedt te verklaren dat veel van deze mensen versteld zouden staan als zij de volle betekenis van hun activiteit en de grootte van hun steun aan de communistische sa menzwering zouden begrijpen, ver volgt het verslag. 'JANUS' MELDT ZICH De 35-jarige Amsterdamse inbreker N. J., in zijn wereld bekend als „Ja nus", die in de nacht van 30 op 31 januari in een winkel in Nijmegen f 12.000 uit een brandkast haalde en sindsdien voortvluchtig was, heeft zich op het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld. Hij had nog 5 gulden over. Mensenvlees tegen tuberculose In Korea wil het volksgeloof, dat men senvlees een uitstekend middel is ter be strijding van t.b.c. Een 18-jarig meisje uit Poesan, Lie Okhwa, heeft dezer da gen de proef op de som genomen. Zij sneed een stuk vlees van een half pond uit haar been, kookte het en gaf het te eten aan haar zieke moeder. De toestand van moeder en dochter is nu vrij ernstig. gering echter mede, dat de Franse aanval aan 75 mensen het leven heeft gekost en dat er 87 gewonden zijn. Anti-Franse maatregelen De Tunesische regering heeft zater dagavond bekendgemaakt, dat zij haar ambassadeur in Parijs heeft moeten terugroepen en de terugtrekking van alle Franse troepen uit Tunesië, met inbegrip van de ontruiming van de vlootbasis te Bizerta, heeft geëist. Zo nodig zal Tunesië V.N. doen. een beroep op de Troepenbewegingen van de Franse strijdkrachten in Tunesië zijn zonder speciale vergunning van Tunesische zijde verboden. Bezorgd De Arabische Liga is ernstig bezorgd over de Franse aanval op een Tune sisch dorp en zal een „krachtige hou ding" aan gaan nemen, aldus heeft secretaris-generaal van de Liga, Ab- del Chalek Hassoena te Cairo meege deeld. De Nieuwzeelandse poolonderzoeker Sir Edmund Hillary heeft zich per vliegtuig van de Scottbasis naar depot 700 begeven, waar hij zich bij de ex peditie van de Brit dr. Vivian Fuchs heeft gevoegd. Verwacht werd, dat dr. Fuchs van daag naar de Scott-basis zal vertrek ken met Hillary als gids. Het traject tussen depot 700 en de Scottbasis, is het laatste van ds. Fuchs' tocht dwars door het Zuidpoolgebied via de Zuidpool. MACMILLANt Premier Macmillan van Engeland heeft aan zijn Russische collega Boel- ganin medegedeeld dat hij voelt voor het houden van een topconferentie, bij voorkeur voorbereid door de minis ters van buitenlandse zaken of anders langs diplomatieke weg. Zonder gron dige voorbereiding is er echter, aldus de Britse minister-president, geen kans op resultaten. De Britse premier stelt voor dat op deze conferentie niet alleen Russische, doch ook andere voorstellen aan de orde zullen komen. MAANDAG FEBRUARI zagen zij niemand, dan Jezus alleen". Matth. 17 vs. 8b. De gebeurtenissen in de wereld volgen elkaar in een snel tempo op. Wij vallen van de ene ver bazing in de andere. Ons eigen leven is ook gecom pliceerd. Het is meer dan vroeger vol problemen. Mis schien zien wij dit even ter zijde wel meer kwesties dan er in wezen zijn. Zien wij echter, nadenkend over veel problemen, levend in de hedendaagse gecompliceerde samenleving, Jezus nog wel? Een vraag: bent u vanmorgen de nieuwe week begonnen met bestudering van veel kwesties, het lezen van marktberichten en het bespreken van nieuwe pro blemen en hebt u Jezus verge ten? U kunt dat verzuim nog her stellen en Hem betrekken in uw persoonlijk en maatschappe lijk leven. Kom, dat moet u nu meteen maar doen. Gisteravond omstreeks half zes zijn op de rijksweg onder de gemeente Muiden twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen, waarbij de drie inzittenden van de ene wagen, een 31-jarige man, een 29-jarige vrouw en een kindje van ongeveer 2'/2 jaar om het leven kwamen en waarbij zes inzittenden van de andere anto ernstig werden gewond. De omgekomenen zijn de aannemer H. uit Deventer en zijn gezin, bestaan de uit vrouw en kind. De zes gewonden zijn naar zieken huizen te Amsterdam vervoerd. De auto, waarin het echtpaar H. was ge zeten, kwam uit de richting Amster dam. De andere wagen uit de richting van Het Gooi. Beide auto's zijn ern stig beschadigd. Omtrent de oorzaak van het onge luk tastte de politie gisteravond nog in het duister. Gewonden De gewonden zijn alle afkomstig uit Amsterdam. Twee beelden van de wintersportvakan tie van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene in Grindelwald. De foto's werden genomen tijdens een ontspanningsavond ln hotel Schoenegg. Boven: Terwijl de Koningin lachend toe kijkt is de Prinses op haar kousen gewikkeld in een felle aardappel loop-wedstrijd tegen een van de gasten. Onder: De Prinses, gefotografeerd tij dens een behendigheidsspelletje. De secretaris-penningmeester van 't waterschap Niervaert te Klundert, W. A. B. uit Heiningen is door de recher che van de rijkspolitie in het district Breda gearresteerd op verdenking van fraude. Controle van de hoeken van het waterschap heeft namelijk een te kort aangetoond van rond de f20.000. B. is opgesloten en zal vandaag naar Breda worden gebracht om te worden voorgeleid voor de officier van justi tie. Voor zover men thans heeft kunnen nagaan moet B. naar men vermoedt in 1956 met de verduistering zijn be gonnen. Men had hiervan geen enkel vermoeden, tot in de afgelopen dagen een accountantsonderzoek werd inge steld. Daarbij kwam het tekort aan 't licht. Zaterdagnacht omstreeks half een is de 24-jarige K. Wouters uit Weesp bij het station te Bussum onder een goederentrein terechtgekomen en op slag gedood. Hij was onder gesloten spoorwegbomen doorgekropen. Twee arrestaties Op de 75-jarige alleenwonende weduwe De Jong te Ridderkerk is zaterdagavond door twee onbekenden een roofoverval gepleegd. De mannen drongen haar wo ning binnen, grepen het weerloze oudje en bonden haar handen en benen. Met een doek werd haar de mond gesnoerd. De rovers maakten, nadat zij het huis onderzocht hadden, een beurs met dertig gulden buit Zij zijn nadien per auto ver dwenen. Hoewel licht gewond, slaagde de oude vróuw erin zich, na een worsteling van een half uur, van haar boeien te bevrij den en buren te waarschuwen. De politie te Ridderkerk heeft In de loop van gisteren twee mannen aange houden. Het zijn de 27-jarige W. van D. uit Dordrecht die door de politie in een woning aldaar werd gearresteerd en de eveneens 27-jarige P. A. uit Zwijndrecht, die in een café te Dordrecht werd aan gehouden. Beide mannen, die bij de po litie geen onbekenden zijn, ontkennen iets met deze roofoverval te maken te hebben. De politie beschikt echter, vol gens haar mededeling, over voldoende bewijzen om de mannen in verzekerde bewaring te houden. In de woning van de weduwe De Jong werd namelijk een knoop gevonden, afkomstig van de regen jas van W. van D. Voorts werden van beide mannen vingerafdrukken en af drukken van hun schoenen aangetroffen. Het ongeluk met de Britse „Elisa-- bethan" bij München schijnt veroor zaakt te zijn door ijsafzetting op de vleugels, aldus een rapport over het voorlopige onderzoek van het West- duitse bureau voor de luchtvaart. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de motoren geen defect vertoonden. Een irts heeft me legedeeld, dat geen der gewonden meer in levensge vaar verkeert. De voetballers zullen in het gunstigste geval tenmin ste een jaar niet kunnen spelen. C.P.N.-bestuurders uitgestoten Het bestuur van de Communistische Partij Nederland heeft maatregelen genomen tegen twee zijner leden: het Tweede Kamerlid F. Reuter is uit het bestuur gestoten, waarbij hem tevens is verzocht zijn kamerzetel ter be schikking te stellen, en het bestuurslid B. Brandsen is als lid van de partij geschorst in afwachting van een ver antwoording, die hij tegenover het be stuur zal dienen af te leggen. In een verklaring wordt gezegd, dat de heren Reuter en Brandsen de lei ding hadden van een rechtse fractie, die in de partij is gebleken te bestaan. „Vijandige ideeën" in Hongarije Karoly Kiss, een van de leidende figuren van de Hongaarse communis tische partij heeft volgens Nepszabad- sag, het orgaan van de partij, ver klaard datde vijanden van het regime ondergedoken zijn, maar nog steeds „vijandige ideeën" verspreiden. In welingelichte Hongaarse kringen verneemt men dat de Hongaarse rege ring besloten zou hebben in de ko mende herfst algemene verkiezingen te laten houden. Amsterdams gemeente- personeel vrij op 5 mei B. en W. van Amsterdam hebben besloten, evenals vorig jaar, aan het gemeentepersoneel ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op 5 mei a.s. vrijaf te geven, voor zo ver de dienst dit toelaat. 0 De president van de universiteit van Indonesië, heeft medegedeeld, dat bijna alle Nederlandse professoren te kennen hadden gegeven, dat zij Indonesië willen verlaten. Van drie van hen, de 64-jarige heer A Geldhof, de 14-jarige jongeman F. van Oevelen en de 50-jarige H. Koot is de toestand ernstig. Voor de andere drie, de 37-jariga mevrouw J. Koot-Smit, haar broer, da 44-jarige W. Smit en de 34-jarige T. Tinnenbank bestond gisteravond geen levensgevaar. De voormalige militaire commandant van Noord-Sumatra, overste Simbolon heeft in een volksbijeenkomst te Padang, een beroep gedaan op president Soekarno en op premier Djuanda, de regering van Indonesië in enden te leggen van de voormalige vice-president dr. Hatta en van de sultan van Jogjakarta. Hij zeide in een toespraak tot de ver zamelde menigte, dat de huidige regering een volledige mislukking is. „Het is niet slechts ons recht, aan de centrale rege ring te verzoeken, haar mandaat terug te geven, doch het zou ook onverant woord zijn als wij dit niet vroegen", aldus Simbolon. De vergadering nam een motie aan, waarin een van de provinciale militairs commandanten, overste Hoessein, wordt gemachtigd, aan Soekarno en Djuanda brieven te overhandigen waarin het on middellijke aftreden van het kabinet wordt verzocht. Verder wordt gezegd, dat in de ogen van het buitenland, het prestige van lm donesië is gedaald. Op de regering wordt een beroep gedaan om het verbod van ruilhandel met het buitenland in te trek ken, aangezien dit verbod het volk doet lijden. De Oostduitse communistische partij heeft een aantal bestuursleden ontslagen, omdat zij democratisering van de partij wensten en kritiek leverden op partijse cretaris Walter Ulbricht, zo meldt het partijblad „Neues Deutsehland". 0 In het nieuwe rijkswegenplan is het Deltagebied niet opgenomen. Medege deeld wordt dat de ontwikkeling in dit gebied opneming in het plan onmogelijk maakt. 0 Hedenmorgen worden de eerste groe- X pen repatriërenden uit Indonesië in het koninklijk paleis Het Loo verwacht. Naar radio-Djakarte meldt heeft de stafchtef van het leger, generaal-ma- joor Nasution, de commandant van centraal Sumatra, overste Hoessein, opgedragen over te gaan tot aanhou ding van kolonel Zulkufli Loebis, die er van wordt beschuldigd de hand te hebben gehad in de aanslag op Soe karno van 30 november. Prinses Beatrix heeft gisteren in Oranjestad 'n kerkdienst bijgewoond. De Indonesische assistent militaire attaché in Singapore heeft verklaard dat er geen vrijwilligers van Malakka in het Indonesische leger kunnen die nen. De Britse rechercheurs nemen aan, dat de 52-jarige verkoopster Lillian Chubb, wier lijk donderdagochtend na bij haar woning te Broadstairs in het graafschap Kent werd gevonden, is vermoord' door een automobilist, dia zij kende. Samenwerking tussen Saoedi-Arabië en Marokko In Mekka is vrijdag bekend ge- kendmaakt, dat tussen Marokko en Saoedi-Arabië een verdrag van broe derschap, vriendschap en safenwer- king is gesloten tijdens het bezoek van de Marokkaanse kroonprins Moe- lay Hassan aan Saoedi-Arabië. Het verdrag voorziet o.m. in sa menwerking en coördinatie van de Marokkaanse en Saoedi-Arabische po litiek in Arabische en internationale zaken en in zo groot mogelijke sa menwerking op economisch gebied.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1