7 Belgische Senaat kritiseert Nederland en het Deltaplan Nederland heeft steun van bondgenoten nodig ten aanzien van Nieuw-Guinea Vliegramp bij Münohen 21 doden Minister Staf: „Navo-schild mag geenschrikdraad' zijn" GELUKKIG „Welkom terug9' straks voor de Nederlanders Zeven spelers van Manchester United omgekomen PROJES1ANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Luns in de Tweede Kamer ik heb Tfon, Wyk. dekefis! Aanstaande rebellen Negering: De goede weg FUCHS de weg kwijt aan zuidpool Wat bedoelt men met verhoging van het waterpeil „SOMMIGE PARLEMENTSLEDEN GEEN BEGRIP VAN BELGIË'S BEDOELINGEN DAT NAM SLUIER WEG Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg; Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen; L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: B. I1AGOORT 13e JAARGANG No. 3928 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) HET IS EEN ILLUSIE te denken, dat de instelling van een neutrale- atoomvrije zone een ontspanning in de verhouding Oost-West zal be tekenen. De spanning in de wereld zal daardoor niet verminderen, maar eerder toenemen, zo zeide gistermiddag minister Luns in de Tweede Kamer bij de verdediging van de begroting van buitenlandse zaken. Bovendien zal het westen bij de instelling van deze zone grotere offers moeten brengen dan de Russen. De „deatomisatie" van deze zone zal ongetwijfeld het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit West-Europa betekenen. En de Atlantische strijdkrachten, zonder atoomuitrusting, zouden komen te staan tegenover een verpletterende Russische overmacht. De verdediging van West-Europa zou dus wel zeer sterk ondermijnd worden, waarbij dan nog bedacht moet worden dat West-Duitsland dan wel in een zeer moeilijke situatie raakt. De EinIGE CONCESSIE, waartoe de Russen bereid zijn is een inspectie ach ter het ijzeren gordijn op de naleving van de deatomisatie. Rusland wil geen hereniging van Duitsland, wil ook geen vrijheid geven aan de bevolking achter het ijzeren gordijn. Daarom wegen de offers, die van het Westen worden gevraagd niet op tegen de voordelen. De instelling van een neu trale zone hoe gevaarlijk ook zou alleen maar zin hebben als de bevol king in de satelietlanden ook inder daad hun vrijheid kunnen herkrijgen. Toch was minister Luns niet onge negen een gesprek tussen de huidige machthebbers te bevorderen. De basis voor een topconferentie is echter wat smal. Volgens de bewinsman van bui tenlandse zaken "zou het beter zijn ais de ontwapeningsooi! weer Wordt voorteezel De fegci euiull.j uij.i.jL' -L.LUIS, realiseert zich de gevaren die verbon den zijn aan de proefexplosies met kernwapenen. Daarom heeft zij in de Verenigde Naties gepleit voor een to tale stopzetting van deze proeven. Niet alleen maar tijdelijk, maar voor altijd. Natuurlijk zou zo'n besluit terdege ge controleerd moeten worden. Minister Luns zeide nog eens met nadruk, dat er met zekerheid geen uitspraken zijn te doen over de radioactieve gevolgen van deze explosies. RAKETBASES Minister Staf heeft er in dit debat nog eens gewezen op de noodzakelijk heid van een doeltreffend verdedi gingsapparaat. Het Navo-schild mag niet zo verzwakt worden, dat het uit sluitend als „schrikdraad" gaat fun- geren.Als dat het geval is komt men inderdaad tot het benauwende alterna tief: geen oorlog of een totale atoom oorlog. De nieuwe atoomwapens kun nen door onze gevechtseenheden wor den gebruikt. Het is waarlijk niet zo, aldus de mi nister van defensie, dat Nederland graag gastheer is van de atoomraket ten. Deze raketten zullen alleen daar Ir: onden mededeling (adv.) Ingezonden mededeling (adv.) '/H'.nnummut DE BILT ZEGT: Opklaringen en buien Opklaringen, maar ook sneeuw- of hagelbuien. Middagtemperaturen on geveer gelijk aan die van gisteren. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en noord-west. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.10 u., onder 17.39 u. Maan op 23.47 u., onder 9.41 u. Hoogwater zaterdag 8 februari: Vlissingen: 4.31 u. 2.46 m., 17.02 u. 2.38 m. Terneuzen: 5.05 u. 2.61 m., 17.34 u. 2.53 m. Wemeldinge: 6.29 u. 1.89 m., 18.54 u. 2.02 m. Zierikzee: 6.00 u. 1.63 m., 18.31 u. 1.77 m. worden geplaatst waar zij het meest effectief gebruikt kunnen worden. Zij zijn een zeer belangrijk onderdeel van het algemene verdedigingsplan. Daar om zal de bouw van raketbases welke zeer kostbaar is internatio naal gefinancierd moeten worden. INDONESIË Op 1 februari j.l. waren reeds 16.500 personen uit Indonesië in ons land aan gekomen en sindsdien is dit aantal nog gestegen, zo zeide minister Luns. De Indonesische regering gaat dus doel bewust voort met het verdrijven van onze economische en andere belangen in dat land. De Nederlandse regering heeft al deze maatregelen niét als rechtsgeldig erkend. Dit is van belang voor even tuele buitenlandse gegadigden voor de Nederlandse ondernemingen. De rege ring heeft ook een ernstig protest in gediend tegen het sluiten van het ra diostation van de Nederlandse diplo matieke missie in Djakarta. NIEUW-GUINEA Uiteraard was minister Luns zeer verheugd over de eensgezindheid van de Tweede Kamer m.b.t. de Nieuw- Guinea-politiek. Zeer binnenkort zul len nadere mededelingen worden ge daan over de uitwerkingen van de overeenkomst met Australië. Zo zal er een beperkt apparaat komen om de samenwerking op bestuurlijk gebied te vergemakkelijken. De bewindsman voelde er niet veel voor om een termijn te noemen, waar in de bevolking van Nieuw-Guinea zich over zijn lot zal kunnen uitspre ken. De bevolking is daarvoor nog niet rijp. Mr. Luns wilde liever niet specu leren over de toekomstige ontwikke ling van dit gebiedsdeel. We zullen on ze bondgenoten, zo zeide de bewinds man, steun moeten vragen om onze taak ongestoord te kunnen voortzetten. De Navo is daarvoor echter niet het geëigende orgaan. De Nederlandse regering is bereid de kandidatuur van Brussel voor de hoofdstad van Europa te steunen. De Haag kan nog altijd kandidaat worden gesteld als zetel van het internationale Hof. Dit is echter afhankelijk van de oplossing die men voor Luxemburg zal vinden. DE LEIDERS van de Indonesische „rebellen" hebben te Tokio mee gedeeld, dat zij voornemens zijn de Nederlandse deskundigen terug te halen naar Indonesië en dat zij de Nederlandse zakelijke belangen zullen herstellen, in hun verzet tegen het door president Soekarno gesteunde kabinet. Djakarta zijn ontkomen, wederom in te huren. Voorts hebben zij, aldus Pantouw, „minstens 20 schepen gehuurd van Singapore, Hongkong, Verenigde Sta ten en Europese landen". Hij ontkende de juistheid van een bericht als zou hij naar Japan zijn gekomen om te on derhandelen over het huren van Ja panse schepen. Hij verklaarde voorts, dat de groe peringen der „rebellen" een coalitie is van alle partijen in Indonesië met uitzondering van communisten en links-georienteerden. De militaire commandant van mid- den-Sumatra, luitenant-kolonel Hoes sein, heeft verklaard, dat het feit, dat „wij het huidige kabinet niet mogen, niet betekent, dat wij de Indonesische eenheidsstaat verraden". Nadrukkelijk ontkende hij, dat de bevolking van VRIJDAG FEBRUARI Toen pingi Abram, zoals de Here tot Hem gesproken had" Gen. 12 vs 4a Abraham weet dat niet hij zijn weg door dit leven bepaalt, maar dat God het is, die hem de weg wijst. HU is reeds op hoge leeftijd gekomen als God hem zegt, dat hU Haran moet verlaten. Ga uit uw land en uit uw familie kringNiet wij bepalen onze weg, maar God beslist over de gang van ons leven. Het is troostvol dit te weten, omdat God onze Vader is en HU ons de goede, de enige goede weg wUst. Dat doet HU ook vandaag. Leer mU, o Heer, de weg door U bepaald. Regering op de hoogte van spionnage (Van onze parlementaire redacteur) De drie spionnen van de Russische ambassade, die ons land hebben moe ten verlaten, hadden hun activiteiten over een lange eriode op verschillen de wyzen uitgevoerd, zo zeide minis ter Luns gister vond in de Tweede Kamer. De regering was daarvan reeds vrij lange tijd op de hoogte. in twee uur tyds het „Taimahuis" een rust- en verpleeghuis voor bejaarden afgebrand. Tweo oude dames vonden in de laai ende vlammen de dood. Op de foto zien we brandweer lieden in de puinhopen van het totaal verwoeste rusthuis met de nablussing. Dr. Vivian Fuch verkeert, naar ge meld wordt, 45 k.m. ten zuiden van depot 700 aan de Zuidpool, in ernstige moeilijkheden. De expeditie is de door sir Edmund Hillary uitgezette route kwijtgeraakt. Twee van de voertuigen, zgn. sneeuwkatten, zUn in een spleet gestort. Men is er wel in geslaagd ze naar boven te krijgen, maar het be sturingsmechanisme van de ene is de fect geraakt. Een vertrouwensman van een der leiders van de „rebellen", Ventje Su- mual, kolonel Pantouw, zei verder, dat de evacuatie van Nederlanders uit In donesië een „ernstige en wrede fout was". „WU hebben hun bekwaamheid en het Nederlandse kapitaal nodig om ons land op te bouwen. WU beschou- noch het Nederlandse kapitaal als een wen noch het Nederlandse zakenleven, bedreiging van onze onafhankelijkheid, en zodra wij het bestuur in eigen han den hebben genomen, zullen wU de Nederlanders een „welkom terug" toeroepen. Pantouw, die scheepvaartagent en in- en exporteur te Menado is, deelde verder mee, dat hij en andere zaken lieden er reeds toe zijn overgegaan schepen van de K.P.M., die het inter- insulair verkeer in Indonesië bedien den, en die aan beslagneming door midden-Sumatra van plan zou zUn 'n afzonderlijke staat „Sumatra" in te stellen. De plaatselijk militair commandant -an Djakarta heeft de Nederlandse bedrijven, die onder regeringstoezicht zijn gesteld, geïnstrueerd om zelf de kosten van de bij hen geplaatste com missies van toezicht te financieren. In Singapore neemt de stroom van uit Indonesië afkomstige repatriëren- den zienderogen af. Dit is de indruk van de heer Theo C. Droogh, die door de stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië" in december jl. naar Singapore werd gestuurd om daar zo veel mogelijk hulp te verlenen aan Nederlandse evacué's. Er zijn in totaal 5000 repatriërenden door Singapore gekomen. Aan hen werden 18.000 pakketten van de stich ting uitgereikt. Volgens dhr. Droogh zijn thans nog slechts zeer weinige zg. steungevallen in Indonesië achterge bleven van de circa 9000 armlastige Indische Nederlanders, die al jaren door de Nederlandse regering werden gesteund. De stichting „Hulp aan land genoten in Indonesië" heeft behalve een groot aantal goederen een bedrag van 110.000 gulden naar Singapore ge zonden, alles om de nood van de Ne derlandse evacué's te lenigen. EEN „ELIZABETHAN"-VLIEGTUIG van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A., met spelers aan boord van het elftal van da Engelse kampioensvoetbalploeg Manchester United, is donderdag by de start van het vliegveld van München verongelukt. Het Britse con sulaat-generaal heeft meegedeeld, dat de ramp aan 21 personen het leven heeft gekost; 23 inzittenden zijn min of meer ernstig gewond. Drie hunner verkeren nog in levensgevaar. Het elftal van Manchester United kwam terug uit Belgrado, waar het zich via een 33 gelijk spel in de halve finale voor de Europa-cup had gespeeld. Ooggetuigen hebben verteld, dat het toestel vrijwel onmiddellijk na de start hoogte verloor en rakelings over een groep bomen aan het einde van de startbaan vloog. Toen het vliegtuig nog ongeveer twee meter van de grond was, botste het tégen een huis met twee etages. Een deel van de staart van het toestel kwam op twee houten huizen terecht, die in brand geraakten. Het voorste deel van de romp kwam in een veld terecht, maar vloog in brand. Uit de houten huizen werden één vrouw en vier kinderen gered. Het reddingswerk ondervond hinder van zware sneeuwval. Eerder had de „Elizabethan" reeds een mislukte start gemaakt. De inzit tenden waren weer uitgestapt en za ten in het restaurant, terwUl werktuig bouwkundigen werkzaamheden aan het toestel verrichtten. Daarna kwam de tweede start, die eindigde in het ongeluk, dat om vier uur plaatselijke tijd gebeurde. Twee uur na het omlaag storten van de „Elizabethan" begon het te sneeu wen, waardoor het wrak van het toe stel al spoedig door een dikke sneeuw laag was overdekt. Hoewel nog geen officiële bekendma kingen over «e dodenlijst zijn binnen gekomen, moet worden aangenomen, dat behalve een bemanningslid en de vroegere doelman het Engelse nationa le elftal, Frank Swift, die sportjour nalist was, de volgende officials en spelers van Manchester United zijn omgekomen: secretaris Erickmer, trai ner Whelly, en de spelers Roger Byr ne, Geoff Bent, Eddy Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor en Billy Whelan. Byrne en Taylor waren spelers van het Engelse nationale elf tal. BU de ramp zUn acht sportjournalis ten om het leven gekomen. De be roemde manager Matt Busby werd zwaar gewond. Onder de overlevende passagiers bevindt zich een meisje van drie jaar, waarvan de naam nog onbe kend is. Frank Swift overleed in het zieken huis. Velen beschouwen hem als da beste doelman, die Engeland ooit ge kend heeft. Later op de avond werd meegedeeld, dat vier gewonden nog In levensgevaar verkeerden. Vooral in Engeland heeft de vlieg ramp bij Munchen diepe verslagenheid teweeg gebracht. Op het vliegveld van Manchester, waar in de namiddag vela familieleden en vrienden van de Man cunians bijeen waren gekomen, om de nit Belgrado succesvol teruggekomen ploeg af te halen, speelden zich hart verscheurende tonelen af, toen het nieuws bekend werd. Velen weigerden naar huis te gaan in de door de lucht vaartmaatschappij beschikbaar gestel de auto's. In de stad Manchester heers te een stemming van diepe verslagen heid. Alle openbare voorstellingen en bijeenkomsten werden afgelast. Na mens koningin Elizabeth zond de mi nister voor vervoerszaken en burger lijke luchtvaart telegrammen aan da nabestaanden van de omgekomenen ,met sympathie en medeleven". De levens van de spelers van Man chester United waren verzekerd voor een bedrag van f 2.226.000. AUTO IN BRAND GISTERENMORGEN is bij de pont- haven Perkpolder een ernstig auto ongeval gebeurd, waarbij een perso nenauto in brand raakte. Gelukkig kon de chauffeur door zijn collega, die de aanrijding veroorzaakte, uit de bran dende wagen gehaald worden, al moest hij met brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een Bedford, bestuurd door de chauffeur V. d. B. wilde een andere wagen inhalen, doch kwam daarbij in botsing met de wagen van A. de W. Deze laatste vloog in brand. Zoals ge zegd, kon V. d. B. zijn collega uit het brandende voertuig verlossen. IN DE BELGISCHE SENAAT zijn donderdag een tweetal interpel laties aan de orde geweest over het Deltaplan. De eerste was van de heer De Baeck (C.V.P.), die van de Belgische minister van buitenland se zaken wilde weten wat de gevolgen voor België kunnen zijn van dede uitvoering op Nederlands grondgebied van de werken, die krach tens de Deltawet moeten worden uitgevoerd. Ook wilde hij van de minister horen, welke maatregelen de Belgische regering heeft ge nomen of van plan is te nemen om de rechten en rechtmatige belangen van België te beschermen. DE TWEEDE was afkomstig van de heer De Smet (C.V.P.), die de Belgi sche minister van openbare werken en wederopbouw vroeg welke studies men heeft gemaakt van de mogelijke invloed van de geleidelijke uitvoering van het Deltaplan op de aard van de stroming van de Schelde en de toe stand van de Belgische kust. De heer De Baeck legde er de na druk op, dat de afsluiting van het Ha ringvliet en het Volkerak op volken rechtelijke gronden bestreden kan worden en dat deze afsluiting in strijd is met het juridische statuut inzake de tussenwateren van de Schelde. Hij merkte verder op, dat de Belgische regering niet kan toestaan, dat de Ne derlandse regering haar steeds voor 'n voldongen feit plaatst. Wij zien zeker het nut van het Deltaplan voor Neder land in, maar dit land dient de verant- woordelUkheid op zich te nemen voor de gevolgen, die de uitvoering van de Deltawerken voor België kunnen heb ben, aldus de heer De Baeck. STUDIES De heer De Smet verklaarde, dat er is gesproken over een studie, die de Zweedse professor Hellstrom zou ma ken van de invloed van de wind op het water in de Westerschelde. Later zou de minister van openbare werken ir. Holsters opdracht hebben gegeven de studies van de Zweed voort te zet ten. Zijn de studies van de Zweedse professor maar van weinig nut ge weest voor België? De afgevaardigde zei verder, dat in een Nederlands memorandum wordt gezegd, dat het afsluiten van de zee armen slechts een verhoging van en kele centimeters van het waterpeil ln de monding van de Schelde tengevolge zal hebben. Wat wordt daarmee be doeld? Ook de heer Van Buggenhout (CVP) oefende kritiek uit op de z.i. weinig vriendschappelUke houding van de Nederlandse regering in deze kwestie. Nederland heeft volkomen het recht voor zUn veiligheid te waken en rijn grondgebied tegen de aanvallen van de zee te beschermen, maar België heeft het recht te eisen, dat zUn vei ligheid niet wordt bedreigd door de uitvoering van bepaalde werken en dat zijn toegangswegen tot de Rpn niet in gevaar worden gebracht. HU twijfelde er voorts aan, of het Delta plan wel beantwoordt aan hetgeen de initiatiefnemers ervan verwachten. Er zijn nog andere oplossingen mogelUk, die zowel voor Nederland als België aanvaardbaar zijn, aldus de heer Van Buggenhout. De Belgische minister van buiten landse zaken, Larock, zei uit de ver slagen van de debatten in de Neder landse Tweede Kamer opgemerkt te hebben, dat sommige Nederlandse par lementsleden geen juiste opvatting hebben over de bedoelingen van Bel gië. De besprekingen over het Deltaplan zullen woensdag en donderdag a.«. worden voortgezet. Dit ls een ez.,er:-urcyiiair.e van de D.A.F., die binnenkort op de Neder- nieuwe Nederlandse personenauto, de| landse wegen te zien zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1