6 Eerste Kamer aanvaardde de belastingvoorstellen Prof. Gerbrandy: „Nooit meer praten met Soekarno of leden van z'n bende..." KVP poogde tot het laatste spaak in het wiel te steken Twee bejaarden omgekomen bij brand in „Talmahuis" Lancering nieuwe Amerikaanse kunstmaan gisteren mislukt MINISTER HOFSTRA STELDE KABINETSKWESTIE NIET PRATEN OVER „DEPRESSIE" Minister Hofstra waarschuwt krachtig tegen angstpsychose Nieuw-Guinea weer in de Tweede Kamer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bewogenheid Rusthuis in Veenwouden werd rokende puinhoop Vergiftigd brood in Cairo Roofoverval op oude vrouw Prinses Marie-Christine zeven jaar De heer De Kadt wil Papoea zien opgenomen in melanesisch milieu VOOR 10 FEBRUARI NIEUWE REGERING OP SUMATRA Thans geen vertrouwen in Mohammed Hatta Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Ooes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; §iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Temeuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad DONDERDAG FEBRUARI Hoofdredacteur: R. ÜAGOORT 13e JAARGANG No. 3927 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER heeft gistermiddag de belastingvoorstellen van minister Hofstra aanvaard. Het omstreden wetsontwerp tot tijde lijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek en van de vervroegde afschrijving werd met 46 tegen 9 stemmen aangenomen, nadat minister Hofstra de kabinetskwestie had gesteld. De K. V. P.- fractie heeft tot het laatst toe gepoogd de bewindsman ertoe te be wegen dit wetsvoorstel in te trekken, met als enig resultaat, dat deze zich genoodzaakt zag te verklaren, dat bij een verwerping van het ontwerp ,de regering niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen'. fractievoorzitter mr. Kolff stemde voor het ontwerp. Het wetsontwerp tot tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting op siga retten, televisietoestellen, personen auto's, motorrijwielen en autobanden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder aantekening, dat de fracties van V.V.D. en C.P.N. en de heer Koops (K.V.P.) „geacht wensen te worden te hebben tegengestemd". Het wetsontwerp tot tijdelijke verho ging van de vermogensbelasting werd aanvaard met 46 tegen 11 stemmen. De tegenstemmers waren de fractiele den van de V.V.D. en C.H.U. Hoewel de afwijzing door de rege ring van het verzoek van de heer Van TEGEN DIT WETSONTWERP stem den behalve de KVP-middenstands- specialist Koops de heer Reijers (c.h.) en alle zeven leden van de V.V.D.- fractie. De heren Van Bruggen, Geuze, Pollema en Lichtenauer (allen C.H.), waren tijdens de stemming niet aan wezig. Dinsdagmiddag reeds had rnr. Poliema verklaard, dat enkele leden van zijn fractie niet zouden stemmen, omdat de verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek (waartegen deze leden overwegende bezwaren hebben) in het wetsontwerp is gekop peld aan de verlenging van de ver vroegde afschrijving (waarmee de c.h.- fractie akkoord gaat), waardoor een vrije keuze niet mogelijk is. De c.h.- In twee uur tijds is gisteravond het „Talmahuis" te Veenwouden (gemeente Dantumadeel), verpleeg- en rusthuis voor hulpbehoevende oudea van dagen, tot de grond toe afgebrand. Bij deze brand zijn twee dames, de 94-jarige mevrouw T. DijkstraHibma en de 83-jarige me vrouw R. de VriesReintjes om het leven gekomen. De brand is ontstaan in een van de beide zijvleugels van het gebouw, op een dienstbodenkamertje, vermoede lijk door kortsluiting in een lamp. Omstreeks half zes ontdekte de huia houdster, mevrouw Hovinga, 't vvuur, en op haar alarm kwam na enige tijd de brandweten van Murmerwoude, Bergum, Dokkum en Veenwouden, maar zij konden niet meer uitrichten dan de huizen aan de overzijde en een aangrenzende boerderij tegen het vuur te beschermen, want de zeer krachtige westenwind en gebrek aan water maakten het blussingswerk zeer moei lijk. De wind had het „Talmahuis' trouwens reeds in een vuurzee veran derd toen de brandweren arriveerden. Tegen kwart voor zeven was het ge bouw al een rokende puinhoop. De stichting, die het huis exploiteert, is verzekerd. Het reddingswerk van de 45 verple ging behoevende bewoners geschiedde zeer snel, onder meer met behulp van de omwonenenden en van een groot aantal arbeiders, die met de trein in Veenwouden aankwamen. Soms moes ten de bejaarden met bed en al uit het huis worden gedragen. Een eerste on derdak vonden vele oudjes bij parti- lieren in de omgeving. Later werden Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Enkele opklaringen, afgewisseld door hagel- of natte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige noordwestelij ke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.11 u., onder 17.38 u. Maan op 22.28 u., onder 9.13 u. Hoogwater vrijdag 7 februari: Vlissingen: 3.45 u. 2.50 m., 16.15 u. 2.44 m. Terneuzen: 4.18 u. 2.64 m., 16.46 u. 2.58 m. Wemeldinge: 5.44 u. 1.90 m., 18.09 u. 2.07 m. Zierikzee: 5.17 u. 1.63 m., 17.47 u. 1.80 m. zij met auto's van inwoners uit het dorp naar het naburige „Talmaoord" gebracht, waar ook reeds de ernstige zieken met tien ambulancewagens uit Leeuwarden en Dokkum naar toe wa ren gebracht. De burgemeester van Dantumadeel, mr. P. J. van der Herberg, gaf leiding aan het reddingswerk. Hij stond tot het laatste ogenblik op de bovenver dieping van het gebouw. Er verbleven in het „Talmahuis" 29 vrouwen en 15 mannen. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is gisteravond om tien uur een woning te Kuidhorne bij Veenwouden, bewoond door het echtpaar W. V. tot de grond toe afgebrand. Campen (K.V.P.) om het wetsvoorstel tot verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek enz. in te trekken duidelijk genoeg geweest was, zette de K. V. P.-er zijn pogingen om de be windsman van standplint te doen ver anderen onverdroten voort. De heer Van Campen had betoogd, dat de intrekking van het wetsontwerp de kaspositie van het rijk in 1958 met slechts f 7 miljoen zou verzwakken. Die f 7 miljoen kan, aldus minister Hofstra, het rijk echter bepaald niet missen, omdat er toch al veel meer geld nodig is (b.v. voor Indonesische pensioenen). De werkgelegenheid eist naar de mening van de minister juist niet, dat het wetsontwerp wordt ingetrokken, want intrekking en dus herstel van de investeringsaftrek zou de investerin gen juist opjagen in die bedrijfstakken waar toch reeds volop werkgelegen heid is. Voor dit laatste was de heer Van Campen in het geheel niet bang. In zijn repliek wees hij erop, dat de ondernemingen op het ogenblik te zeer „kosten-minded" zijn, te duidelijk blij ken geven van kostenbesef om te veel te investeren. De K.V.P. vond wat de regering nu gaat doen, de schorsing van de investeringsaftrek verlengen, een duw in de verkeerde richting. Minister Hofstra was echter niet te vermurwen, en aanknopend bij de op merking van de heer Van Campen, dat het niet juist zou zijn, wanneer de regering met betrekking tot het wets ontwerp betreffende de investerings aftrek de politieke kwestie zou stellen, zei de bewindsman, dat de regering dit tot haar spijt wel moest doen. Hier mee was dus de kabinetskwestie ge steld en dit was voor de K.V.P.-fractie aanleiding een kort beraad te vragen. Na een korte vergaderpauze kwam mr. Van Campen verklaren, dat het de K.V.P.-fractie ongewenst zou voor komen, wanneer de verwerping van het wetsontwerp politieke gevolgen zou hebben. Deze politieke gevolgen zijn met name zo ongewenst, omdat ons land op het ogenblik internatio naal in een moeilijke positie verkeert. „Daarom", aldus de heer Van Campen, „zal een deel van mijn fractie, dat - i- vanltelijk meende te moeten tegen stemmen, met het oog op de verkla ring van de minister zijn stem aan het wetsontwerp niet onthouden". Hiermee was de overwinning van de regering een feit geworden, dank zij de derde onaanvaardbaarverklaring in nog geen drie maanden tijds. „En Hij begon hun vele dingen te leren". Marcus 6 34b. Jezus wordt omstuwd door de massa, maar Hij vergeet daarbij de enkeling niet. Als Hij de grote schare mensen ziet, wordt Hij, zo lezen wij in de Bijbel, met in nerlijke ontferming over hen be wogen. Zij zijn als schapen, die geen herder hebben. In priesterlijke bewogenheid gaat de Heiland hen vele dingen leren. Hij verkondigt het Woord van God, de boodschap van Gods redding en verlossing, die voor ieder persoonlijk geldt. Jezus is ook nu nog met ont ferming bewogen over deze we reld en tussen al die duizendtallen heeft Hij ook mij in 't oog. Door het eten van vergiftigd brood, afkomstig uit een bakkerij in een volksbuurt van Cairo, hebben negen tien personen de dood gevonden, on der wie verscheidene kinderen. Bijna tweehonderd andere slachtoffers moes ten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Vandaag hoopt de Zwolse vierling Kiffers zijn vijftiende verjaardag te vieren. Op de foto ziet men het viertal met zijn onafscheidelijke viervoeter. V.l.n.r. Rini, Dorothee, de hond Jacky, Elly en Han. Gisteravond hebben twee mannen In Geldermalsen 'n roofoverval gepleegd op een 72-jarige alleenwonende drogis- te M. B. Zij zijn met een bedrag van vier tot vijfhonderd gulden verdwenen. De mannen, die rode zakdoeken voor hun gezicht hadden gebonden drongen om ongeveer negen uur het woon-win- kelhuis van de oude dame binnen. Zij staken haar een prop in de mond en bonden haar op een stoel vast. Nadat zjj het geld gevonden hadden, sneden de mannen de telefoondraad door en verdwenen. De vrouw, die bij de worsteling met de insluipers licht aan het gelaat was gewónd, kon zich weer loswerke,u en heeft via de buurman de politie ge waarschuwd. Het onderzoek werd on middellijk begonnen. Gistermorgen om half negen Nederlandse tijd is de lancering van een nieuwe Amerikaanse kunstmaan op Cap Canaveral in Florida, mislukt. De raket werd in de lucht draadloos vernietigd, omdat zij uit haar koers raakte, zo is door het ministerie van defensie bekendge maakt. Zij was goed opgestegen en klom verscheidene honderden me ters, maar in minder dan tien seconden na het afschieten begon zij te schommelen en brak in tweeën. Het grootste deel stortte met een geweldige witte vlam neer. Het andere later eveneens. Op zes decem- ,ber is een eerdere poging om de Vanguard te lanceren mislukt. (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER HOFSTRA heeft gistermorgen in de Eerste Kamer een krachtige waarschuwing laten horen tegen de angstpsychose, die hier en daar (als gevolg van de werkloosheid) dreigt te ontstaan en die op zichzelf een belangrijke depressieve factor zou kunnen worden. „Wan neer wij elke dag weer zeggen, dat het slecht gaat en elkaar steeds weer aanpraten, dat er sprake is van een depressie, brengen wij da depressieve toestand dichterbij", zo zei de minister. Hij betoogde, dat wij ons thans in een toestand van onzekerheid en aarzeling bevinden. De overspanning is voorbij, maar op het ogenblik is er nog geen de pressie en voor de naaste toekomst behoeft deze ook niet te worden gevreesd. Voldoende plannen DAT NEEMT niet weg, aldus minis ter Hofstra, dat de ontwikkeling nauwlettend in het oog moet worden gehouden, doch dat is heel wat anders dan voortdurend in een angststemming te verkeren. Voor onrust en angst is evenmin reden, waar het de investe ring betreft. Dat de investering in de particuliere sector na de ambitieuze programma's en de overspanning van de laatste jaren is teruggelopen, is geen uitzonderlijk verschijnsel. De bewindsman heeft in zijn rede de gunstige en ongunstige aspecten van de financieel-economische ontwikke- (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische afgevaardigde, de heer De Kadt, heeft zich gisteren in de Tweede Kamer duidelijk gedistan- cieerd van de opvattingen van zijn par tijgenoten, zoals die verleden week in de Eerste Kamer waren vertolkt. Een gesprek met de huidige Indonesische regering of met een toekomstige rege ring van hetzelfde type heeft geen en kele zin. Overdracht van de soeverei niteit over Nieuw-Guinea aan dit land zou een capitulatie betekenen voor de desstructieve krachten in Indonesië. Of op zijn minst zou dat een verster king van deze krachten zijn. Dat alles wil niet zeggen, dat de so cialistische Tweede Kamerfractie ver heugd is over het feit, dat Nederland de soevereiniteit over Nieuw-Guinea heeft. Voor deze socialisten zijn de in ternationale aspecten van dit probleem belangrijker dan de nationale aspec ten. De heer De Kadt zeide, dat zijn be toog in overeenstemming was met de redevoeringen van de heren Burger en Willems, resp. eerste en tweede voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie. En deze beide heren hebben altijd het standpunt vertolkt van het congres van de Partij van de Arbeid. Of anders gezegd: de heer In 't Veld heeft verleden week in de Eer ste Kamer (met de gehele fractie ach ter zich!) maar een persoonlijk stand punt verfkondigd. Toch Het de heer De Kadt duidelijk uitkomen, dat hij op de duur niet veel voelde voor de handhaving van de sta tus quo. Kan Nederland nu het best de Papoea's tot zelfbeschikking oplei den? De socialisten in de Tweede Ka mer twijfelen daaraan. Als hier een pUcht is, is dit, naar hun mening een Australische pUcht en van een der lan den van de Zuid-Aziatische verdrags organisatie. De Papoea moet opgeno men worden in een melanesisch milieu. De heer De Kadt wenste, dat de re gering een termijn stelde voor de ont wikkeling tot zelfbestuur. Hij zag er geen heil in om een klacht in te die nen b(j de Verenigde Naties. Wel zou de regering kunnen overwegen om dit wereldforum een onderzoek te laten instellen naar de spanningen tussen Nederland en Indonesië. Dan zullen andere landen gedwongen worden zich bezig te houden met de gedragingen van Indonesië, maar anderzijds zal ook het probleem Nieuw-Guinea aan de orde worden gesteld. De socialistische Tweede Kamer fractie wil echter een voorstel tot in ternationale regeling van dit conflict op haar waarde onderzoeken. Dat vindt zij altijd nog beter dan hardnek kig de these van de Nederlandse soe vereiniteit over Nieuw-Guinea te her halen. ONOMWONDEN Nu vond prof. Gerbrandy (A.R.) dat de socialisten de deur toch nog op een kier houden. Daar voelde hij niets voor. Hij wenste dat minister Luns on omwonden zou verklaren, dat er over Nieuw-Guinea niet meer gepraat zou worden. We hebben daartoe het zede lijk recht nu Indonesië alle gemaakte afspraken eenzijdig heeft verbroken. Als we deze vaste koers varen, dan kunnen we onze talenten ontplooien en dan kunnen we een zegen voor dit land zijn. „Nooit meer praten met Soekarno of met een lid van zijn bende", aldus de heer Gerbrandy. „Nooit toelaten dat enige macht haar roofzuchtige hand naar Nieuw-Guinea uitstrekt". De re gering heeft goed positie gekozen, zo vond deze oud-premier. Hij moest tot zijn „schande" erkennen aardig tevre den te zijn over het beleid van minister Luns. De zwakheid van het Westen is het ontbreken van een gemeenschap pelijk ideaal. Daardoor is ze verdeeld tegen het Russisch communisme, dat wel een ideaal heeft. Prof. Gerbrandy werd door voorzit ter Kortenhorst terecht gewezen toen hij Soekarno een oorlogsmisdadiger noemde. „Hij_ is een bevriend staats hoofd", zo zeide de Kamervoorzitter. MISPLAATST Prof. Romme weerlegde tenslotte de opmerkingen van de heer De Kadt. De fractievoorzitter van de K.V.P. zeide ook het eenkamerstelsel te prefereren. Maar zolang de Eerste Kamer bestaat moet men haar beschouwingen niet denigreren. De heer De Kadt heeft door zijn beschouwingen ne Eerste Ka mer gedenatureerd tot een vereniging, die uitsluitend derde-rangs onderwer pen mag behandelen. Maar bovendien vond de heer Romme, dat de heer De Kadt de emotioneliteit tegen zijn par tijgenoten niet moet afreageren op de Eerste Kamer. Vandaag viert prinses Marie-Christine van België haar zevende verjaardag. Deze foto werd kortgeleden gemaakt in de school van het kasteel te Laken, waar het prinsesje, samen met andere meisjes van haar leeftijd, iets krijgt. lingen in de laatste maand belicht. Da gunstige aspecten zijn: elke week ver toont de betalingsbalans opnieuw een overschot van enkele tientallen mil joenen, de deviezenvoorraad blijft toe nemen, er zijn geen acute moeilijkhe den wat betreft de betalingen uit da schatkist, de kapitaalmarkt vertoont enige ontspanning en het rentepeil vertoont een neiging tot dalen. De uit gifte van rentespaarbrieven is een suc ces geworden. Verwacht mag worden, dat geleidelijk aan tegen een lager rentepercentage van 6 pCt kan worden geleend. Van de ongunstige aspecten valt de werkloosheid het meest in het oog. Hoewel over de stand op het ogenblik nog geen cijfers bekend zijn, kan toch worden vastgesteld, dat de grote stij ging in de periode november-decem- ber van het vorig jaar zich niet heeft herhaald. Overigens mag men niet vergeten, dat de werkloosheidscijfers van de afgelopen jaren uitzonderlijk laag zijn geweest. Beseft men voorts, dat van de honderdduizend werklozen per ultimo 1957 40.000 tot de zoge naamde seizoenarbeiders behoren en 23.000 het gevolg zijn van wrijvings werkloosheid, dan komt het cijfer van 100.000 in een ander licht te staan. „Dit mag uiteraard ons medeleven met de getroffenen niet verzwakken", aldus minister Hofstra. IN ANTWOORD op een vraag van prof. Hellema (A.R.), deelde de be windsman mee, dat de regering inder daad een behoorlijke hoeveelheid plannen voor aanvullende werkgele genheid in portefeuille heeft. Daaron der zijn ook de plannen, waarvan da verwezenlijking financiële moeilijk heden met zich zal brengen, maar daarop behoeft de bestrijding van de werkeloosheid volgens een gericht program niet af te stuiten. Voor de bestrijding van een werk loosheid van grote omvang zijn de hui dige deviezenreserves onvoldoende, al dus de minister, die er in dit verband met nadruk op wees, dat de regering .naast de bevordering van de werkge legenheid de handhaving van een ver antwoord monetair budgetevenwicht geen enkel ogenblik uit het oog dient te verliezen. De bewindsman deelde nog mee, dat de versnelde belastinginning ook in 1958 zal plaatsvinden. De voormalige militaire comman dant van oost-Indonesië, Ventje Sumu- al, die op het ogenbUk in Tokio ver toeft, heeft meegedeeld, dat vóór 10 februari de vorming van een onafhan kelijke regering in Bukittingi op Su matra, via de radio zal worden bekend gemaakt. President Soekarno, die eveneens in Tokio vertoeft, maar die op 15 februari weer naar Djakarta zal terugkeren, is van dit besluit op de hoogte gebracht. Sumual zeide met zijn broeders na te streven, „het elimineren van de In donesische regering in haar tegen woordige vorm, want deze wordt over heerst door de communisten". De nieuwe regering zal in haar definitieve vorm in Djakarta worden gevestigd. Ventje Sumual verklaarde voorts, dai men op het ogenblik geen vertrouwen kon stellen in dr. Mohammed Hatta, en dat de stafchef van het leger, gene raal Nasution, een werktuig van de communisten was. De nieuwe regering zal heten de „nationale anti-commu nistische regering". Sumual zeide te zullen beginnen met het stellen van een ultimatum, daarna zal de actie volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1