NAVO-landen dienen onze politiek te steunen 5 Zwitsaletten BUMmmni Botersmokkelaars gevat Profiteerde ambtenaar van watersnoodramp? Bijzondere steun gewaagd voor houw van eigen woningen Het Westerschelderegiem DE HEER SCHMAL (CH) OVER DELTA EN BENELUX-VERDRAG Eerste Kamerleden over „Financiën" Douane boekt mooie successen Geen animo voor premiebouw Legerplaats Eibergen voor evacué's WATER IN DE JULIA' DRINGT DIEPER IN DE MIJN DOOR PROIESTANT S-CHR 1ST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer „zette zich" aan buitenlandse zaken VROUW REDSTER IN NOOD BIJ PANNE Werd vermoord Brits meisje in ijskast bewaard Vroegere calvinist nu Hongaars minister? Pi'Hachiroth Toeëigenen van giften van leveranciers Amhtenarenpartij neemt deel aan raadsverkiezingen Op alles voorbereid Hoofdkantoor: L. Vorststraat 60, Goaa Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3926 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) OOK VOOR DE TWEEDE KAMER is het Kerst-reces voorbij. Gis termiddag is zij begonnen met de begroting voor buitenlandse zaken, waarmee ongetwijfeld een hele week gemoeid zal zijn. De Indonesische kwestie speelt uiteraard weer een grote rol. Men kan aannemen, dat de regering ten aanzien van dit punt minder kritiek te verduren zal krijgen dan verleden week in de Eerste Kamer. Het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea zal steeds het uit gangspunt van onze politiek moeten zijn, aldus de heer De Graaf (K.V.P.). Onze souvereiniteit over dit gebied is geen doel op zichzelf, alleen maar een middel, om tot dat doel te geraken. De Indonesische regering kan voor ons geen gesprekspartner zijn. Als er tezijnertijd een gesprek kan komen, dan zullen we ervoor moeten zorgen, dat het westen eensgezind is. Dat was ook de mening van de heer Korthals (V.V.D.), die er niets voor voelde, dat Nederland de Nieuw-Guinea- kwestie voor de Verenigde Naties brengt. Onze taak ten aanzien van Nieuw-Guinea is geen taak ten eigen bate, doch wordt verricht in het belang van de westerse wereld, riep de heer Korthals uit. We moeten het westen duidelijk maken, dat het ons niet alleen mag laten staan. Hofstra, die met minister-presi dent Drees achter de regerings tafel was gezeten, de maximale konsekwenties van de gebeurte nissen in Indonesië voor de Neder landse betalingsbalans te willen meedelen. Hij vroeg verder, hoe de minister is gekomen aan het cijfer van drie per cent van het nationale inkomen als conserventie van de ontwikkeling in Indonesië. Deze ontwikkeling kan z.i. overigens geen argument zijn voor verdere bestedingsbeperkende maatre gelen, waartegen sprekers fractie af wijzend staat. Voorts zei de heer De Wilde het verkeerd te achten de in vesteringen van het bedrijfsleven af te remmen, ook met het oog op de toe' komstige werkgelegenheid. De heer Pollema (C. H.) betoogde, dat voortdurende belastingverhoging op de duur een wapen is, dat zich te gen zichzelf keert. Het zou volgens hem beter zijn de voorstellen even te laten liggen, gezien de onzekerheden in de financieel-economische ontwik kelingen. Zijn fractie heeft een sterk gevoel van onbehagen. Hij wilde de minister echter steunen. i De socialist Van Hall zei zich te kunnen verenigen met het gevoerde begrotingsbeleid voor 1958. Prof. Hellema (A.R.) betoogde nog, dat er aanvullende maatregelen nodig zijn in gebieden van ons land, waar de werkloosheid groot is. Spreker bracht naar voren, dat er de laatste jaren bij het Nederlandse volk een grote onrust bestaat over het belastingbeleid. Hij vergeleek dit met het rijden met een automobiel, die herhaaldelijk moet stoppen, omdat steeds het gevaar dreigt, dat er teveel gas wordt gege ven. De heren De Graaf en Korthals kwamen tot de conclusie, dat toch de N. A. V. O.-landen zich meer voor het Nieuw-Guinea-probleem moeten inte resseren. Prof. Scholten (A.R.) vond het denkbeeld van Nieuw-Guinea in het Britse gemeenebest nog prematuur. De A.R.-afgevaardigde keerde zich tegen de jongste brochure van prof. Reuling over de Nieuw-Guinea-kwestie. Naar zijn mening mogen de Verenigde Sta ten niet langer in hun neutralistische houding volharden. De heer Schmal (C. H.) sloot zich aan bij de redevoering, die de heer Kolff verleden week in de Eerste Ka mer heeft gehouden. Hij had van de regering een krachtiger houding ver wacht. Nederland moet Nieuw-Guinea beveiligen tegen aanslagen, het moet zijn schepen convoyeren en de repu bliek der Zuid-Molukken erkennen Wat dit laatste betreft, meende prof. Scholten, dat dit vraagstuk aanhangig moet worden gemaakt bij de Verenig de Naties. De heer Schmal (C.H.) belichtte nog eens de Benelux-overeenkomst. Het feit, dat de waterwegen ongerept zijn gelaten, zei hij, werpt voor velen in en om het Deltagebied en in Rotterdam een schaduw op deze overeenkomst. Ten aanzien van de Westerschelde vroeg spreker of het juist is, dat Bel gische en Nederlandse juristen werken aan een nieuwe overeenkomst en een nieuw Schelde-statuut. In België is er altijd een tendens geweest, dat afdam ming van de Oosterschelde afhankelijk moest zijn van prealabele Belgische toestemming. Destijds hebben de Bel gische en Nederlandse regering een communiqué uitgegeven waaruit blijkt dat de Belgische regering geen be zwaar heeft tegen afdamming. Maar direct na de Benelux-overeenkomst worden alle pretenties in scherpere vorm herhaald. De heer Schmal vroeg, of de huidige Belgische regering de gemeenschappelijke verklaring erkent. De Eerste Kamer begon gister middag met de algemene finan ciële beschouwingen over de rijks begroting voor 1958. De heer De Wilde (V.V.D.) vroeg aan minister Ingezonden mededeling (adv.) Bestrijd UW PIJNEN met: DE BILT ZEGT: Noordwestelijke wind Veel bewolking met tijdelijk regen, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, tijdelijk harde tot storm achtige wind tussen west en noord west. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.13 u., onder 17.36 u. Maan op 21.06 u., onder 8.46 u. Hoogwater donderdag 6 februari: Vlissingen: 3.03 u. 2.45 m., 15.32 u. 2.38 m. Terneuzen: 3.35 u. 2.59 m., 16.02 u. 2.52 m. Wemeldinge: 5.01 u. 1.85 m., 17.26 u. 2.03 m. Zierikzee: 4.35 u. 1.57 m., 17.06 u. 1.76 m. Bij het intensieve onderzoek van Scot land Yard naar de moord op het Britse meisje Ann Noblet, die op 30 december verdween en wier Hjk vrijdag J.l. in een bos dicht bij baar woonplaats Wheat- hampstead ten noorden van Londen werd ontdekt, is een nieuwe theorie gerezen. Het lijk, dat bijzonder goed bewaard was gebleven en zeer koud aanvoelde, moed een maand lang in bevroren toe stand zijn bewaard en kort voor de ont dekking in het bos zijn neergelegd. De politie zoekt thans naar de moordenaar onder de 150 boeren en kwekers in de omgeving, die over een ijskast beschik ken. Men vermoedt voorts, dat het aan gerande en gewurgde 17-jarige meisje in een ijsauto naar het bos is gebracht toen de moordenaar het niet langer vertrouw de het lijk nog langer thuis te hebben. Men heeft reeds eerder verband ge zocht tussen de moord op Ann Noblet en het Nederlandse meisje Maria Kriek. De tienjarige fietser W. v. d. Valk uit Gouda verloor zijn evenwicht, kwam onder een auto terecht en was op slag dood. Een vroegere bisschop van de Hon gaarse calvinistische kerk, Janos Pe ter, zal misschien wijlen Imre Horvath opvolgen als minister van buitenland se zaken van Hongarije, aldus waren enkele waarnemers te Boedapest dins dag van oordeel. De 47-jarige Janos Peter is hoofd van het instituut voor bevordering van culturele betrekkingen en heeft sedert de oorlog verscheidene lagere rege ringsposten bekleed. WOENSDAG FEBRUARI terwijl zij gelegerd waren bij Pl-Hachiroth. Ex. 149b. Na de uittocht van de Israëlie ten uit Egypte achtervolgd de farao hen met zijn leger. Bij Pi- Hachiroth, in de woestijn, zitten de Israëlieten in het nauw. Links en rechts verheffen zich bergen en voor hen is de de Schelfzee. Zullen zij hier verpletterd wor den? Israël zit in het nauw. Vreest niet, zegt Mozes op Gods bevel. De Here zal voor U strijden en gij zult stil zijn. Zit U ook wel eens in het nauw? Door mensen belaagd, door Uw geweten gekweld, finaal in de knoop. Vrees niet, de Here strijdt voor U en Dan zullen U op Jezus' beê, Al gaat Uw pad ook door de zee, Geen golven overstromen. In Eng eland heeft men nu ook «en vrouwelijke wegenwacht! Het is de 22- jarige charmante Judith Pacy, die met haar gele scooter in het noordwesten van Engeland patrouilleert en daar alle mogelijke karweitjes opknapt. Wij vermoeden, dat de automobilisten nu nog vriendelijker zullen groeten bij het tegenkomen van de Wegenwacht, dan tot heden toe het geval was... De inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen heeft in de strijd tegen de levendige botersmokkel naar België een succesvolle dag gehad. In een personenauto, die bij Clinge de grens wilde passeren, werd in geheime bergplaatsen, aangebracht in achterbank en achterleuning, 150 kg boter aangetroffen. De bestuurder van de wagen, A. V., werd gearresteerd. Het onderzoek naar aanleiding van deze aanhouding bracht de dou ane op het spoor van vier andere auto's met geheime bergplaatsen, die eveneens geregeld als smokkelwagen werden gebruikt, zoals uit gevonden botersporen en restanten van wikkels bleek. Welke omvang de botersmokkel naar België de laatste tijd heeft aangeno men, wordt geïllustreerd door een se rie aanhalingen, die in de afgelopen maand in de inspectie Terneuzen zijn verricht. Op 5 januari kreeg een douane ambtenaar een smokkelauto in de ga ten en ging deze meteen achterna. Na een wilde jacht door het dorp Koe wacht, tot op Belgisch grondgebied, zag de bestuurder van de smokkelauto zich gedwongen, zijn wagen tot stil stand te brengen en haar onbeheerd achter te laten. De douane-ambtenaar zag de opoffering van zijn vrije zon dag beloond met de vangst van 1.000 kg boter. Op 10 januari werd aan het grens- kantoor Clinge in een geheime berg- Drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f4000 subsidiair zes maanden hechtenis heeft de officier van justitie, mr. W. Kol- kert gisteren geëist tegen de 49-jarige ex-ambtenaar J. J. van der L. uit Den Dolder, gemeente Zeist, die zich voor de rechtbank te Utrecht moest verant woorden wegens het aannemen van giften van leveranciers. Tijdens de watersnoodramp in fe bruari 19053 was de verdachte als bu reelchef bij de rijkswaterstaat werk zaam, in welke functie hij van enige leveranciers van zakken grote geldsbe dragen had ontvangen tot een totaal van f 50.000 a f 100.000.Volgens zijn zeggen waren deze bedragen hem ge schonken als blijk van erkentelijkheid voor de vele bemoeiingen, welke hij zich had getroost om betaling van hun leveranties te verkrijgen. In de eerste dagen van de ramp re gende het weliswaar orders van onder geschikte publiekrechtelijke lichamen in de getroffen gebieden, maar betaling van de leveranties bleef uit, totdat ein delijk rijkswaterstaat de leveranties en de betaling daarvan tot zich trok. Een speciale commissie werd voor dit doel door het departement van Verkeer en Waterstaat ingesteld. Daarin nam de verdachte een vooraanstaande positie in. De gewezen ambtenaar ontkende de gelden te hebben aangenomen met het oogmerk van bevoorrechting van de schenkers. Hij had het geld aangewend voor de bouw en inrichting van een villa te Den Dolder, waarmede teza men een bedrag van f90.000.was gemoeid. De onregelmatigheden wer den pas anderhalf jaar geleden ont dekt door de fiscale recherche bij een onderzoek naar de belastingaangiften van de verdachte. Hij had toen meteen ontslag uit de rijksdienst genomen. In zijn requisitoir veroordeelde de officier van justitie de handelwijze van de verdachte scherp. Hij noemde deze een handig man met een louche in slag, die zich niet had ontzien in voor het Nederlandse volk zo rampzalige tijd te verrijken. De verdediger, mr. jhr. C. Beelaarts van Blokland, achtte de opzet tot we derrechtelijke begunstiging van de schenkers van de giften niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Uit spraak 18 februari a.s. Uit een Amsterdams warenhuis is voor ongeveer f 10.000,aan horloges gestolen. De daders hebben zich toe gang verschaft door het dak. plaats van een personenauto 96!£ kg boter aangetroffen. De bestuurderA. A. L. F., die zich acht jaar geleden aan eenzelfde misdrijf schuldig maak te, werd naar Middelburg overge bracht. Hij werd inmiddels tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Op 21 januari werd onder het dorp Biervliet, ten westen van de Braak man, een met 800 kg boter geladen auto aangehouden. De inzittende, V. d. H., eigenaar van kruidenierswinkels in Hulst, Terneu zen en Sluis, werd gepakt. Na in ver zekeringstelling en onderzoek kwam hij weer vrij. Diezelfde dag is bij Waterlandkerk je een auto over de zgn. „messen" ('n wapen van de douane in haar strijd tegen de smokkelaars) gegaan. De banden van de smokkelauto gingen aan flarden. De wagen reed op de vel gen nog 6% km verder en kwam pas op Belgisch grondgebied, vlak tegen over de Belgische douanepost, tot stil stand. De inzittende wist te ontkomen. De smokkelwaar bestond uit 910 kg boter. Op 23 januari trachtte een auto, die door de manier van rijden verdenking wekte, aan zijn vervolgers te ontko men door onder St. Jansteen het erf van een boerderij op te rijden. De au to, ingericht voor het smokkelen van boter, werd leeg aangetroffen; de be stuurder was inmiddels verdwenen. In de afgelopen weken heeft ook de Belgische douane meermalen kunnen ingrijpen. In januari werden door de Belgen tenminste 11 grote Amerikaan se auto's, waarmee per keer 800 1000 kg boter kan worden gesmokkeld, in beslag genomen. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft in een nota aan de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid bijzondere steunmaatrege len bepleit voor de eigen woningbouw van arbeiders en kleine zelfstandigen. Zij deelt mede, dat hun positie door de eenzijdige verbeteringen in de finan- cieringsvoorwaarden voor de woning wetwoningen, aanmerkelijk ongunsti ger is geworden, dan ten tijde van de Invoering van de premieregelin en is van mening dat de bouw van eigen woningen voor de hier bedoelde finan cieel minder draagkrachtige groepen evenzeer als de woningwetbouw als 'sociale woningbouw' kan worden be schouwd. In de nota wordt medegedeeld, dat voor de woningwetbouw thans kapi taal beschikbaar wordt gesteld tegen een rente van 4 pet., maar dat de par ticulier die zich een eigen woning wil verschaffen een rente moet betaling van omstreeks 6,5 procent. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten deelt verder mede, dat allen, die met de eigen-woningbouw te ma ken hebben, de ervaring hebben opge daan, dat het publiek onder deze om standigheden de lasten voor een eigen- woning tenzij in sprekende nood gevallen niet op zich wenst te ne men. Het lijkt adressanten onvermij delijk, dat, wil de regering de raming van 80.000 te bouwen woningen, waar van 40.000 in de premiesector, verwer kelijkt zien, er voor de premiebouw op de korst mogelijke termijn bijzonders maatregelen worden getroffen. Zij wij zen er op dat het ontslag van vela bouwvakarbeiders de continuïteit in da woningbouw in gevaar brengt. STAMOORLOGEN IN ZUID-WEST NIEUW-GUINEA In Hollandia zijn uit Merauke be richten ontvangen, dat langs de easua- rinenkust, in zuid-west Nieuw-Guneat opnieuw ongeregeldheden zijn uitge broken. In deze streek is onlangs dank zij een succesvolle campagne tegen d« Framboesia vrede gesticht. Van Merauke uit is politieverster- king onderweg om de orde te herstel len en op krachtige wijze een einde t« maken aan het koppensnellen, aldus wordt uit Hollandia gemeld. De legerplaats Holterhoek te Eiber gen, waaruit het daarin ondergebrach te onderdeel van de koninklijke lucht macht per 1 maart a.s. wordt overge bracht naar De Lier, krijgt begin vol gende maand een nieuwe bestemming en wel als opvangcentrum voor eva- cué's uit Indonesië. De commandant van de legerplaats, majoor F. C. J. de Haas, heeft dinsdag meegedeeld, dat op het ogenblik onder handelingen worden gevoerd door de ministeries van oorlog en maatschap pelijk werk om de legerplaats begin maart als opvangcentrum voor eva- cué's in gebruik te nemen. Speciale voorzieningen zullen hiervoor in dit uitstekend geoutilleerde kamp niet be hoeven te worden getroffen. Het kamp zal waarschijnlijk als zo- De onlangs opgerichte „partij voor overheidspersoneel" heeft thans defi nitief besloten in verschillende ge meenten deel te nemen aan de ge- bestuur heeft voorts meegedeeld, dat het dagelijks bestuur thans als volgt is samengesteld: voorzitter A. J. B. L. Radix te Amsterdam, secretaris C. J. M. van Eyken te 's-Gravenhage en penningmeester J. te Loo te 's-Gra venhage. Het water in de mijn „Julia" te Eijgelshoven is thans ook tot in de 540 meter verdieping doorgedrongen. De hoop dat het water en het drijfzand in de zogenaamde oude werken tussen de 365 en de lager gelegen verdieping verstopping zou veroorzaken, is niet in vervulling gegaan. In de late maan dagavond werd het eerste water op de TIJDENS HET MONDELING OVERLEG tussen de minister van verkeer en waterstaat en de vaste commissie uit de tweede kamer, heeft de minister, gevraagd naar nadere mededelingen over de aanleg van havens in het Sloe en inpoldering van het land van Saeftinge, meegedeeld, dat over deze laatste kwestie overleg wordt gepleegd met België, omdat zij invloed zal hebben op het regiem van de Schelde. In verband met de schade, die Breskens ondervindt door de ver plaatsing van de veerhaven zei minister Algera, dat een plan is ge maakt voor een nieuwe waterkering ter plaatse, waarbij de kunst matige duinenrij zodanig zal worden verbreed, dat daarop plaats be schikbaar komt voor restaurants en dergelijke. 540 meter verdieping geconstateerd. De hoeveelheid was echter niet ver ontrustend en hoefde zelfs niet te wor den weggepompt. Men is op deze verdieping intussen op alles voorbereid. Behalve de zware dam die gisteren reeds in de steengang gereed kwam om het naderende water en drijfzand een halt toe te roepen zijn intussen nog verschillende filterdam- men in opbouw of reeds gereed geko men. De bedrijfsleiding is ervan over tuigd op de 540 meter verdieping de water- en zandvloed definitief een halt te kunnen toeroepen. Dit te meer om dat men tijdig alle maatregelen heeft kunnen nemen. Wanneer de vloed aan houdt, worden de pompen op de 540 meter verdieping in werking gezet. In de overige ondergrondse werken van de mijn Julia gaat het werk normaal door, de verloren pijlers in het noord- veld zullen zo gauw mogelijk in het zuidveld van de „Julia" worden aan gezet. De hervormde gemeente van Utrecht heeft f 50.000,ontvangen ten bate van de verwarming van de Dom kerk. De kerkvoogdij van Zeist ont ving eveneens f 50.000 ter vrije be schikking. danig kunnen worden gebruikt tot op het eind van dit jaar, daar het in da bedoeling van het ministerie van oor log zou liggen om er dan een nadere bestemming aan te geven. Over het aantal evacué's, dat er zal worden on dergebracht, is niets bekend. Verwacht wordt, dat het er ongeveer 250 300 zullen zijn. Het ongeveer 30 man ster ke burgerpersoneel van de legerplaa dat per 1 maart ontslag is aangezegi zal als er evacué's Inkomen, waar schijnlijk in dienst kunnen blijven. Granaat veroorzaakte storing in treinverkeer Om kwart voor een gistermiddag it het treinverkeer tussen de legerplaat! Oldebroek en Zwolle gestremd dooi een storing. Om vijf uur kon het trein verkeer weer worden hervat. De trei nen van Amersfoort reden tot Olde broek en weer terug. Van Zwolle naar Oldebroek en terug werd het verkeer onderhouden met bussen. De storing is ontstaan doordat scher ven van een granaat de bovenleiding hebben geraakt. Dit zou gebeurd zijn bij schietoefeningen in de legerplaats Oldebroek. Het schietterrein grenst namelijk aan de spoorlijn. Alpha 1958 ook in Nederland gehoord De radioseinen van de eerste Ame rikaanse kunstmaan zijn dinsdagmid dag voor de eerste keer in Nederland opgevangen. In het fysisch laborato rium van de rijksverdedigingsorgani satie toegepast natuurkundig onder, zoek op de Waalsdorpervlakt' te Den Haag werden van 14.44 tot 14.53 uur de signalen van de Alpha 1958 ge hoord. Hulp aan repatriërende Nederlandse middenstanders uit Indonesië De commissie van overleg van de drit samenwerkende middenstandsbonden, de Christelijke middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse middenstandsbond en de Nederlandse katholieke midden standsbond heeft besloten in een nog nader vast te stellen vorm repatriërend! middenstanders uit Indonesië alle moge lijke hulp te bieden. Dit zal geschieden onder meer in over leg met het ministerie van maatschappe lijk werk. Gerepatriëerde middenstanden kunnen zich in eerste instantie wenden tot de secretariaten van de drie boven genoemde bonden. Nederlandse evacué's uit Singapore vertrokken De 24.000 ton metende 'Chusan' van de Britse P. and O. Scheepvaartmaat schappij is dinsdag met o.a. 191 Neder landse evacué's uit Singapore vertrok ken. Het schip zal Rotterdam aandoen alvorens naar Engeland door te reizen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1