4 Geestdriftige Curafaose jeugd bracht bergen onder het prinses Beatrix „warme" aubade Groenlandse kinderen voor de Nederlandse televisie Boelganin wil topconferentie langs diplomatieke weg «iaawmir Volgende week 70 evacué's gehuisvest in paleis Het Loo Onder Koninklijke vleugels H.K.H. VEROVERDE OP SLAG DE HARTEN VAN DE BEVOLKING DJUANDA IS NOG OVERTUIGD VAN EIGEN KRACHT EN MACHT Ongeregeldheden in de Libanon PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZUIDPOOLIJS Betwlux-accoorden getekend Verg* even Zanghulde in Papiamento DURE VERGISSING Opnieuw brieven aan president Eisenhower Uitgebreide wenslijst Natsir beschuldigt regering van rode' sympathieën Geen vuiltje aan de lucht voor Eisenhower Meubilair e.d. straks eigendom Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes, Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3925 Directeur: JACQ DE SMIT KROONPRINSES BEATRIX heeft zondag avond, strikt incognito, de hoofdstad van Curasao, Willemstad, „verkend". Nadat zij met gouverneur en mevrouw Speekenbrink had gedineerd, maakte zij in een gesloten auto een tocht rondom het Schottegat, langs de zee en de Piscaderaweg, over de prachtig verlichte Emmabrug en vandaar weer terug naar het paleis van de gouverneur in Pieter- maai. Maandag was Prinses Beatrix al vroeg op. Terwijl zij zat te ontbijten moet het geroezemoes van de bijna 5000 kinderen, afkomstig van vrijwel alle scholen van het eiland, haar al gewaarschuwd hebben voor wat er op komst was. In keurige wit te jurkjes met grote oranje linten in de krullende, tot staartjes gevlochten donkere haren, de bruine snoetjes vol verwachting opgeheven naar het bor des, zo stonden de meisjes te wachten op de komst van de prinses. De jongens, geringer in aantal, hadden keurig gesteven blouses aan en witte tan den blonken in hun grijnzende snuitjes. Om klok slag acht uur gingen de grote deuren van de ont vangstzaal van het paleis wijd open en daar ver toonde zich de Nederlandse kroonprinses op het balkon. Op hetzelfde moment kon men een speld horen vallen op het oude fortbalkon De Britse Zuidpoolexpeditie heeft aan beide zijden van de Zuidpool, on der een laag ijs van 500 tot 700 meter, bergen ontdekt. De Zuidpool zelf is bedekt met een laag ijs van circa 2300 meter dik. Dit is meegedeeld door de leider van de expeditie, dr. Vivian Fuchs, die voorts nog berichtte dat het lid van zijn expeditie, Pratt, hersteld is. Zoals bekend leed Pratt aan vergif tiging, door koolmonoxyde. Prins Bernhard naar boerderij in oost-Afrika Prins Bernhard heeft maandag een bezoek van vijf dagen aan de natio nale parken van Oeganda, waar hij het leven van de wilde dieren bestudeerde, besloten en Is vervolgens met de re- geringsdakota naar Aroesja in Tangan- jika gevlogen, waar hij een boerderij heeft. DINSDAG f«jj8 FEBRUARI geen kwaad, met Vergeldt kwaad. I Petrus 39a. U wilt geen sul zijn, natuur lijk niet. U weet, wat u wilt en wie u tegenstaat, moet er reke ning mee houden, dat u raak te rug kunt slaan. U wacht op de geschikte kans om een tegenstander, die u eens een hak zete, fiks van katoen te geven, om revanche te nemen. Dat klinkt heldhaftig. Maar van dat heldhaftige blijft niets over als u 1 Petrus 3 vers 9 leest. Een held is hij, die zichzelf overwint en die in de omgang met de ander geen „rake klap pen" uitdeelt, maat vergeeft en de ander tot zegen wil zijn. Gods maatstaf is een andere dan de onze. Christus vergeeft, sterft en... overwint. FRATER FIDELIUS, der traditie getrouw dirigent van de aubade, maakte van die stilte gebruik, en even later zong de jeugd van Curagao zijn prinses toe. Een eerste kennismaking voor prinses Beatrix met de tal van deze eilanden, het Papiamento. Het was een goede keuze bjj deze aubade een enkel Nederlands liedje in te las sen en het zwaartepunt te leggen op de taal van de inheemse bevolking. Dit nam niet weg, dat het sluitstuk van de aubade het Wilhelmus was. Voor de aanvang van de aubade tijdens die „hoorbare" stilte hadden twee dreumesen van zes en zeven jaar de grote trap van het paleis be klommen om de prinses een bijzonder fraai uitgevoerd exemplaar van de tekst der te zingen liedjes te geven. De fraters van Tilburg hadden deze tekst versierd en gebonden, aan de voorzijde met een portret van H.K.H. en aan de achterzijde met de lachende kopjes van twee Curagaose kinderen met vlaggen. Het enthousiasme van de jeugd was meer dan uitbundig en tus sen de liedjes door schalde het „Biba Prinses". De geestdrift bereikte het hoogtepunt, toen prinses Beatrix zelf het woord nam om de zangertje har telijk te danken en hen te vertellen, dat zij twee vrije dagen zouden heb- de van de morgen ontving zij er de autoriteiten en notabelen van het ei land. Maandagmiddag om drie uur reed de prinses uit voor een tocht door Willemstad. Op een gegeven ogenblik brak het publiek door de afzetting en Afgifte rentespaarbrieven gestaakt De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mee, dat het in de ad vertentie van 30 januari j.l. genoem de bedrag van 225 miljoen gulden, hetwelk Js opbrengst van re rente- spaarbrieflening 1957 zou worden aan vaard, heden is bereikt, zodat de af gifte van rentespaarbrieven is ge staakt. drong het in jubelend enthousiasme rond de auto. ben. De aubade bewees, dat onze kroonprinses op slag de harten van de Curagaoenaars heeft gewonnen. Na de zanghulde, die een klein half uur in beslag nam, trok de prinses zich weer in het paleis terug. Aan het ein- Groot was de verbazing van een 17- jarige winkeljuffrouw ln een winkel in Rotterdam-Zuid, toen zij zaterdag bij het opmaken van de kas een gou den tientje ontdekte. Vermoedelijk heeft een klant het haar in plaats van een stuivertje gegeven. PREMIER BOELGANIN van de Sowj et-Unie heeft opnieuw brieven gezonden aan president Eisenhower, waarin hij zegt, dat Rusland „met voldoening" heeft kennisgenomen van Eisenhower's mededeling, dat de Verenigde Staten bereid zijn tot een topconferentie met de leiders van de Sowjet-Unie en andere landen. Maar, aldus Boelganin, de Sowj et-Unie wil geen conferentie op zeer hoog niveau, die afhankelijk is van het resultaat van een voorafgaande conferentie van ministers van buitenlandse zaken. De topconferentie kan het best worden voor bereid langs normale diplomatieke weg, zo schreef de Russische pre mier. Boelganin zegt verder in zijn brief, dat het westen, als het bereid is atoom- en andere kernwapens te ver bieden, de kernproeven te staken en zijn militaire bases op buitenlands grondgebied te ontmantelen, niets in de weg zal worden gelegd met betrek king tot een overeenstemming over het gebruik van deruimte, uitsluitend voor vreedzame doeleinden. Voorts vraagt hij aandacht voor een zone zonder atoomwapens in midden-Euro pa; een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau; overeenstem ming over maatregelen, die kunnen leiden tot uitbreiding van de interna tionale handel; het stopzetten van de PREMIER DJUANDA heeft maandag in het parlement verklaard, dat de Indonesische regering „positieve maatregelen" zal nemen tegen pogingen om de wettige republiek Indonesië te trotseren door „het uitgeven van zogenaamde proclamaties en het stichten van zogenaam de proclamaties en het stichten van zogenaamde staten en instellen van dito regeringen". Djuanda zei dit ,naar aanleiding van de berich ten over pogingen om een staat Sumatra te stichten, en om een nieuwe centrale regering van de republiek Indonesië in Sumatra te vormen. Djuanda zei, dat het „alleen maar een dagdroom was om in het buiten land uit te bazuinen, dat de coimnu- nisten op het punt zouden staan in de Indonesische republiek de macht in handen te nemen", en dat de regering machteloos zou zijn geworden, wat als grond werd aangevoerd voor de vesti ging van een andere Indonesische re gering. „Sedert enige tijd hebben de Neder landse pers en radio voortdurend ge hamerd op het bestaan van separatis tische bewegingen in een deel van Su matra en pogingen om op dit eiland een andere regering te vormen", zo Zuidwestelijke wind Over het algemeen vrij veel bewol king en overwegend droog weer. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lager. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige en langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Op- en o'iidergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.15 u., onder 17.34 u. Maan op 19.43 u., onder 8.17 u. Hoogwater woensdag 5 februari: Vlissingen: 2.22 u. 2.30 m., 14.49 u. 2.28 m. Terneuzen: 2.53 u. 2.44 m., 15.18 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.17 u. 1.80 m., 16.40 u. 1.96 m. Zierikzee: 3.52 u. 1.52 m., 16.20 u. 1.68 m. zei Djuanda. Hij voegde eraan toe, dat deze berichten in overeenstemming waren met soortgelijke beweringen van andere kolonialistische landen. De Indonesische premier verklaarde dat de regering vasthoudt aan haar overtuiging, dat de doelstellingen van de onafhankelijkheidsproclamatie van 17 augustus 1945 overal nog steeds diep geworteld zijn, en dat de geestdrift daarvoor nog steeds aan kracht wint. De voorzitter van de Islamietische partij „Masjumi", Mohammed Natsir, heeft maandag het „regiem van presi dent Soekarno" ervan beschuldigd te streven naar het „afsnijden van de banden met de westerse democratieën en het gebruiken van de economische ontreddering in het land als argument om zich aan te sluiten bij het Russi sche blok". Hij verklaarde, dat het duidelijk was, dat het geschil over West-Irian slechts een springplank was, die door het „Soekarno-regiem" wordt gebruikt voor een ander, groter plan. De vroegere minister-president uitte nog de beschuldiging, dat de commu nistische partij in Indonesië speciale bescherming krijgt, terwijl haar tegen standers voortdurend tegenkanting on dervinden. Natsir vervolgde, dat „het overne men van Nederlandse ondernemingen in Indonesië tot gevolg heeft gehad, dat dertig tot veertig procent van de Indonesische economie werd lamge legd, terwijl de Nederlanders slechts een verlies leden van drie procent van hun nationale inkomen. Natsir bevindt zich op het ogenblik in Palembang op Sumatra. Volgens persberichten in Djakarta zal de Chinese Volksrepubliek 25000 ton rijst aan Indonesië leveren. oorlogspropaganda; ontspanning ln het midden-oosten; vermindering van de buitenlandse-troepensterkte in Duits land en andere Europese staten en de totstandkoming van een overeenkomst over de vraagstukken, die verband houden met het voorkomen van een verrassingsaanval. De Russische minister-president legt er de nadruk op, dat andere landen op de eventuele topconferentie eigen voorstellen moeten kunnen indienen. Hij stelde ook voor, vraagstukken die waarschijnlijk niet tot oplossing ge bracht kunnen worden op een topcon ferentie, opzij te leggen en op latere onderhandelingen aan de orde te stel len. WEL VETORECHT Hij verwierp voorts het Amerikaan se voorstel voor de afschaffing van het vetorecht in de Veiligheidsraad. Dit zou leiden tot ontbinding van de Ver enigde Naties, aldus Boelganin. Londense diplomatieke waarnemers menen, dat de vooruitzichten op een samenkomst van de hoogste leiders van oost en west na Boelganins jong ste brieven aan Eisenhower minder zijn geworden dan zij waren. Het is bekend, dat de Amerikaanse regering een topconferentie door de ministers van buitenlandse zaken wil laten voorbereiden, terwijl de Sowjet-pre- mier dit denkbeeld blijft verwerpen. De Amerikaanse senaat heeft maan dag met overweldigende meerderheid een verzoek van president Eisenhower om in het lopende begrotingsjaar 1.260 miljoen dollar extra voor de verdedi ging toe te wijzen, ingewilligd. Het geld is bestemd voor raketten, duikboten die raketten kunnen afvu ren, de verspreiding van bases van de strategische luchtmacht en de lucht verdediging. WIE IS WIE 1 Da ouders van een tweeling van elf maanden, die als twee druppels op el kaar lijken, hebben hun kleintjes gis teren naar het ziekenhuis in Clinton (Hlionois) gebracht, voor het nemen van nieuwe voetafdrukken. De moeder zei dat zij de kinderen niet meer uit elkaa r kon houden sinds hun haren gekipt zijn, want door de krulletjes van het ene kleintje wist ze niet meer wie „Jantje en wie „Pietje1' was. De ouders zullen nu de nieuwe voet afdrukken vergelijken met die, welke direct na de geboorte zijn genomen. In de loon van de volgende week, vermoedelijk op 10 februari, -zullen ruim zeventig uit Indonesië gerepatri eerde Nederlanders, hun intrek nemen in een gedeelte van het koninklijk pa leis Het Loo. Een gedeelte van het pa leis is, zoals is gemeld, ter beschikking gesteld, en wel dat gedeelte, waar na de watersnoodramp van 1 februari 1953 slachtoffers huisvesting hebben gevonden. Bovendien is een aantal ka mers aan de zgn. empire-gang vrijge maakt. Druk wordt er op het ogenblik go- werkt aan het in gereedheid brengen van de vleugel van het paleis „Het Loo" welke H. M. Koningin Juliana heeft beschikbaar gesteld voor huis vesting van uit Indonesië gerepatrieer de Nederlanders. De foto toont het inrichten van een van de vertrekken. Volgens het Amerikaanse bureau voor de volkstelling zijn er in de V.S. 79 millioen protestanten, 30.700.000 rooms-katholieken, 3.900.000 joden en 3.2000.000 personen die niet tot een kerkgenootschap behoren. De intendant van het koninklijk pa leis en domein Het Loo, jhr D. J. A. A. van Lawick van Pabst en de particu lier secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina, mej. J. C. M. M. Geldens hebben zich bijzonder beijverd om de ze huisvesting mogelijk te maken. Het plan daartoe werd op 12 januari j.l. ingediend doo. de intendant van het koninklijk pa eis. Op de veertiende werd de eer. s bespreking gehouden met het ministerie van Maatschappe lijk Werk, dat op 22 januari volmacht gaf om alles in orde te brengen voor de ontvangst van de gerepatrieerden. De uitvoering van de plannen werd opgedragen aan de heer P. C. Wiess- ner, hoofd yan de huishoudelijke en technische diensten en speciale werk zaamheden op Het Loo. Met die spe ciale werkzaamheden heeft de heer Wiessner zich al verscheidene keren moeten bezighouden. Hij regelde in dertijd ook de huisvesting van waters noodslachtoffers en Hongaarse vluch telingen. Het ligt in de bedoeling, dat de hier gehuisveste gerepatrieerden te zijner tijd, wanneer zij over een eigen wo ning beschikken, het meubilair en alles wat voor hen is aangeschaft, mee krijgen. Als leidster zal optreden zus ter T. Baas, die met watersnoodslacht offers indertijds in Het Loo al veel er varing opdeed. De gemeentelijke soci ale dienst heeft de supervisie over het geheel. In de Biddersaal in Den Kaag tljn maandag de Benelux-akkoorden on* dertekend. De foto geeft een overzicht van de Rid derzaal tijdens deze plechtige en eco nomisch zeer belangrijke gebeurtenlo. BUZIAU OVERLEDEN Een van Nederlands meest bekende kleinkunstenaars, Johan Buziau,, is gisteravond op 81-jarige leeftijd in zijn. woning te Rijswijk overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. Vóór de oorlog was Buziau een ge vierd artiest. De duitse inval maakte een einde aan zijn optreden. Hij had aanvankelijk nog het voornemen na da Oorlog op de planken te verschijnen, maar zijn gezondheidstoestand door» kruiste deze plannen. Nasser kandidaat voor presidentschap Unie De eenmaking van de strijdkrachten van Syrië en Egypte zal binnen enkelo dagen voltooid zijn, zo is in Egyptische kringen in Cairo gezegd. Voor unifor men en militaire termen is reeds een overeenkomst gesloten. Egyptische mi nisters en hoge functionarissen zullen binnenkort naar Damascus gaan voor besprekingen over de coördinatie van de voedselvoorziening en de landbouw. Op 21 februari zal een volksstem ming worden gehouden tot goed- of afkeuring van de unie tussen Syrië en Egypte met kolonel Nasser als pre sident, aldus een Egyptisch blad. Pre sident Koewatli van Syrië zal woens dag in het Syrische parlement de kan didatuur van Nasser stellen. Hij zal öok de ontbinding van de Syrische po litieke partijen, die door een „natio nale unie" naar Egyptisch voorbeeld zullen worden vervangen, afkondigen. Op enkele scholen in de Libanese hoofdstad Beiroet is het maandag naar aanleiding van de totstandkoming van de nieuwe unie tot ongeregeldheden gekomen. Brandweerlieden hebben in enkele wijken spandoeken en borden verwijderd, die waren aangebracht ter viering van de Syrisch-Egyptischa Twee kinderen uit Groenland, de 13-jarige Tacob Heilmann en zijn 9- jarig zusjes Na ja, zijn gis teren uit Kopenhagen op Schiphol aangekomen. Zij zullen de jongste buiten landse gasten zijn, die ooit voor de Nederlandse televisie optraden: op 5 februari a.s. van vijf uur tot half zes in het VARA- jeugdtelevisieprogramma „Hoe leef ik in Groen land". In samenwerking met het Unesco-centrum Ne derland wordt dit pro gramma, het derde van door regisseur Jan Das sen. In de eerste uitzen ding van deze serie werd de jeugd van India, in de tweede Suriname aan het woord gelaten, maar kinderen uit deze beide landen konden in Neder land gevonden worden. Eskimootjes waren hier niet aanwezig en daarom trok Jan Dassen naar Kopenhagen. Jacob en Naja Heil mann logeren sinds en kele maanden in de Deense hoofdstad en zul len binnenkort weer naar Groenland terug gaan. Op Schiphol vormden zij het middelpunt van de belangstelling (vooral van persfotografen), want ze waren in hun eigen nationale kleder dracht gestoken. Met hetzelfde toestel arriveerde uit Kopenha gen o.m. Eduard van Beinum, die met een vliegtuig van de S.A.S. van Los Angeles naar Kopenhagen was gevlo gen. Hij voldeed op Schiphol aan het ver zoek van de persfotogra fen om samen met de beide Groenlandse kin deren, die op een gele tractor werden gezet, te poseren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1