VERENIGDE STATEN STUURDEN KUNSTMAAN DE RUIMTE IN 3 Monumenten te Nieuwerkerk en Ouwerkerk Satelliet - veel lichter dan de Russische niet hoven ons land te zien Het liep „Spaak" in Bonn Bruinvissen op Texel Egypte en Syrië verenigd tot Arabische staat Prinses Beatrix landde veilig op Curasao Na Russische spoetniks, geen „doet-niks", maar Explorer In badcel overleden UNIE TUSSEN JORDANIË, IRAK EN SAOEDI'ARAB INDONESISCH CONSULAAT IN PARAMARIBO GAAT DICHT Bezoek van vijf dagen op olie-eiland Prachtige symboliek en sobere plechtigheid Lijnvliegtuig op Schiphol verongelukt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Handgranaat lag 13 jaar in school te Maastricht Amerikaans toestel neergestort: 47 doden Geen twist Dringend verzoek Nederlandse Regering Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3924 Directeur: JACQ DE SMIT BIJ DE RUSSEN spoetniks, bij de Amerikanen „doet-niks". Dit grapje, dat door velen gedurende de laatste maanden als best-seller- mopje werd beschouwd, heeft thans afgedaan. De Amerikanen zijn er zaterdagmorgen in alle vroegte namelijk in geslaagd een kunstmaan de ruimte in te sturen. De aardsatelliet, die het leger te Cape Cana veral in Florida met behulp van een viertrapsraket „Jupiter-c" in haar baan heeft gebracht en die de klankrijke naam „Explorer" (Ontdekker) kreeg, is in vergelijking met de twee Russische spoetniks een dwerg, maar men verwacht, dat zij veel langer in de ruimte zal blijven. Kolonel Orman, het hoofd van de proefnemingen met raketten door het Amerikaanse leger, heeft meegedeeld, dat het aftellen van de tijd tot het moment van lancering van de raket slechts twee keer was onderbroken, voordat de raket werd afgeschoten. Het eerste gedeelte van de raket brandde in 190seconden na de start uit. Een radio-impuls van het controle station op de grond zorgde voor ont branding 'an het tweede raketdeel, waarna het eerste deel werd losgela ten en in de Atlantische Oceaan, een 7000 km. uit de kust, terechtkwam. DE DUITSE geleerde, dr. Wemer von Braun, directeur voor operaties van de afdeling raketten van het leger, gaf te verstaan, dat de kunstmaan in 113 minuten een v enteling om de aar de voltooit. Zij zal een levensduur van verscheidene maanden hebben. Het verste pun van de aarde is 3200 km. en het dichtste 370 km. Er bevindt zich niets levends aan boord van de kunstmaan. De snelheid van de aard- satelliet is 28.900 km. Er is nogal exo tische brandstof gebruikt. De geleerde wilde niet zeggen hoe de chemische stof was samengesteld. Dr. Von Braun rei erbij, dat het Amerikaanse leger vóór april een tweede kunstmaan zal lanceren, ditmaal met behulp van een gewijzigde Jupiter-C raket. De Amerikaanse kunstmaan offi cieel „1958 Alpha" genoemd is met haar gewicht van 13,6 kilo veel klei ner dan de Russische satellieten. De eerste spoetnik woog 81,46 kilo en de tweede 535,248 kilo. De tweede spoet nik en de „1958 Alpha" gelijken in zo verre op elkaar, dat het laatste deel van de raket aan de eigenlijke kunst maan vastzit en daarmee als één voor werp om de aarde cirkelt. De raket is voor een groot deel het produkt van Duitse geleerden, onder wie dr. Von Braun, die verantwoorde lijk waren voor de Duitse V 2-raket- ten, die tijdens de oorlog naar Londen werden afgeschoten. Zij werden gelan ceerd door dr. Stuhlinger, hoofd van de afdeling wetenschappelijk onder zoek te Cape Canaveral, die op de lanceerknop drukte. De kunstmaan draait niet om haar eigen as, zoals de Russische spoetnik, en beweegt zich zijdelings voort. De baan maakt een hoek van ongeveer 35 graden met de evenaar. Daaruit volgt, dat men de Amerikaanse kunstmaan niet in Nederland te zien zal krijgen. Ook de Sowjet-Unie zal van de aan- De Nederlandse regering heeft aan In donesië verzocht „onverwijld over te gaan tot sluiting van het consulaat in Pa ramaribo". In de nota, die zaterdagochtend om twaalf uur op het ministerie van Buiten landse Zaken is aangeboden aan de waar nemend zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag, de heer Abdul Hakim Lubis, wordt gezegd, dat de Nederlandse rege ring dit besluit heeft genomen als ge volg van een overeenkomstig besluit van de Indonesische regering om de Neder landse consulaten in Indonesië te sluiten, en dat terzake overleg is gepleegd met de landsregering van Suriname. Naar verder van Indonesische zijde wordt vernomen kan worden verwacht, school gelegerd waren, aan het einde van I dat het Indonesische consulaat in Para- 1944, I maribo zeer spoedig zal worden gesloten, Zaterdagmiddag heeft de opruimings dienst van de gemeentepolitie te Maas tricht een Amerika nse handgranaat in veilige bewaring genomen, welke onge veer dertien jaar achter een balk op de zolderverdieping van een jongensschool te Maastricht verborgen heeft gelegen. Deze granaat moet er gelegen hebben sinds Amerikaanse militairen in deze blik van de V.S.-satelIiet verstoken blijven. De gegevens, die de satelliet uit zendt, worden door een aantal stations op de grond radiografisch doorgegeven aan een elektrotechnisch brein in New York, dat ze onverwijld in begrijpe lijke uitkomsten omzet. De Russische satellietdeskundige, prof. Blagonravof, heeft de Ameri kanen met hun succes gelukgewenst. Hij betreurt, dat de kunstmaan niet over de Sowjet-Unie komt. Botsing uitgesloten De directeur van de universiteit van Colorado, Roberts, heeft verklaard, dat de Amerikaanse kunstmaan minder bruikbare gegevens uitzendt dan de spoetniks. Dit komt, aldus Roberts, omdat de „Explorer" uitzendt op 108 Een viermotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een c-118 llftmaster, is zaterdagnacht kort na het vertrek uit Los Angeles op 750 meter hoogte in botsing gekomen met een nachtjager va n de marine. Be toestellen zijn brandend neergestort in Norwalk, een buitenwijk van Los Angeles. Zevenenveertig mensen zijn bij dit on geluk om het leven gekomen. Het zijn de 35 passagiers en zes bemanningsleden van het transportvliegtuig, vijf van de acht inzittenden van het marinetoestel en een vrouw, die in haar hnis getroffen werd door wrakstn' ken. De brandende stukken kwamen neer in de tuin van een politiebureau, waar een benzinepomp en verscheidene politie auto's in brand vlogen. Het vuur ver spreidde zich naar twee aangrenzende huizen. megacycles en haar radiogolven veel minder beïnvloed worden door de ionosfeer en de stralingen op grote hoogte. Geleerdenvan de Academie van Washington betoogden, dat het mu- ziekachtig signaal van de ene zender gelijkt op het dissonante geluid, dat ontstaat door het gelijktijdig aanslaan van verscheidene pianotoetsen. Het „biep-biep"-geluid is er dus niet bij. Volgens een Amerikaans astronoom bestaat er slechts een kans van een op miljard, dat de Amerikaanse satelliet ln botsing komt met de tweede spoet nik. KIND VIEL IN TEIL KOKEND WATER Het vierjarig dochtertje van de familie Struik aan de Enterweg te Rijssen is vrijdagavond in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend water gevallen. Overdekt met brandwonden is het kind naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar het zaterdagmorgen is overleden. De Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, heeft zondag in een vraag gesprek aangedrongen op internationale samenwerking bij de ruimtevaart, „opdat het gevaar van een oorlog met ruimte wapens vermeden worde". De secretaris-generaal van de NAVO Paul-Henri Spaak, heeft zondag ln Bonn met dé ministers Von Brentano (buitenlandse zaken), Strauss (defen sie) en Etzel (financiën) besprekingen gehouden over de verdere bijdrage van de bondsrepubliek aan de legerings- kosten van Britse en Franse troepen in West-Duitsland, die Engeland en Frankrijk wensen. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de West- duitse ministers staande hebben ge- honden, dat West-Duitsland geen ver dere financiële bijdrage kan doen voor bestrijding van de kosten der instand houding van geallieerde troepen op Westduitse bfodem. Naar verluidt zouden de ministers in dit verband hebben gewezen op de kosten, verbonden aan de opbouw der Westduitse strijdkrachten, en op de grote uitgaven, die de hulp aan de vele vluchtelingen uit Oost-Eiuitsland met zich brengt. De Westduitse regering heeft wel haar aanbod gehandhaafd om een mar kenrekening tot een bedrag van 477.000.000 gulden bij de Engelse staatsbank te openen, teneinde uit dit saldo jaarlijks een bedrag van 79.500.000 gulden te voldoen als afbe taling op de lening,die West-Duitsland na de oorlog bij Groot-Brittannië heeft gesloten. Eind april a.s. zullen 13.500 van het oorspronkelijk ongeveer 77.000 man sterke Britse troepencontingent in West-Duitsland zijn teruggetrokken. Daarna zullen nog eens 8500 man wor den teruggetrokken. In diplomatieke kringen te Bonn verwacht men dat Engeland nog meer troepen zal terug trekken, indien West-Duitsland vol hardt in zijn weigering om verder bij te dragen in de financiële kosten van het legeren van troepen der verbon denen op zijn grondgebied. Te Bonn wordt nog van welinge lichte zijde vernomen dat NAVO- secretaris-generaal Spaak gezegd zou hebben dat slechts de Sowjet-Unie voordeel kon halen uit een mislukking der onderhandelingen. Zaterdagmiddag is tengevolge van het feit, dat eendefecte gasgeyser kool- monoxyde opgaf, de 17-jarige leerling bankwerker A. L. in de douche-cel om het leven gekomen. Le jongen moet omstreeks half drie naar boven zijn gegaan,, voor het nemen van een douche. Eerst geruime tijd later mis ten zijn huisgenoten hem en vonden hem bewusteloos in de douche-cel. Hoewel onmiddellijk medische hulp aanwezig was en men twee uur lang getracht heeft, de levensgeesten weer op te wekken, bleek de jongen reeds overleden te zijn. MAANDAG 1958 FEBRUARI „Laat er toch peen tic 1st zijn tussen mij en U. Gen. 138b. Veler ogen krijgen een vreem de, eigenaardige gloed als de woorden geld en bezit worden uitgesproken. De meeste ruzies in deze wereld in de families niet in het minst worden ver oorzaakt door kwesties over be zit. Bij het verdelen van erfe nissen bijvoorbeeld. Abram zag aankomen dat h(j met Lot overhoop zou komen te liggen als zij bij elkaar bleven. Hij wil onenigheid als gevolg van hebzucht voorkomen. „Laat er geen twist zijn...." .tussen ons en onze buren, bij het verdelen van erfenissen, bij .vult u het zelf maar in. Zullen wij afspreken aan het begin van deze week de raad van Abram ter harte te nemen? President Nasser van Egypte en president Koewatli van Syrië hebben zaterdagmiddag te Cairo de documenten getekend, waarbij Egypte en Syrië worden verenigd tot één Arabische staat. De ondertekening vond plaats in het regeringsgebouw. Na de plechtigheid las premier Sabri et Assali van Syrië de zich rondom het regeringsgebouw bevin dende menigte een verklaring voor, waarin de „Verenigde Arabisch» Republiek" werd uitgeroepen. De nieuwe republiek zal volgens de proclamatie, een „democratische pre sidentieel bewind" hebben, met één president, één leger en één vloot. Pre sident Nasser zal op vijf februari a.s. voor de „raad van het volk" een ver klaring over de fundamentele begin selen van de unie afleggen. Binnen dertig dagen zullen de Egyptenaren en de Syriërs zich in een volksstemming over de gang van zaken kunnen uit spreken. In de proclamatie wordt de fusia een noodzakelijkheid genoemd. NAGEWUIFD door haar moeder en haar zusjes prinses Margriet en prinses Marijke is zaterdagmiddag om half vier prinses Beatrix voor haar eerste bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen van Schiphol vertrokken. Zondagavond kwam zjj na een voorspoedige reis aan cp het vliegveld van Curasao, waar zjj werd verwelkomd door de gouverneur, de heer Jonckheer, de gezaghebber van Curasao en de commandant van de mari ne-eenheden. Daarna begaven prinses Beatrix, haar gevolg en de autoriteiten zich naar Wil lemstad. Zij namen plaats op de muur van „Fort Amsterdam", waar de bevol king van Curacao gelegenheid kreeg haar to begroeten. Onze kroonprinses zal vijf dagen op Curasao doorbrengen, daarna Bonaire en Aruba bezoeken en vervolgens met H.M. „Van Speyck" naar de Bovenwindse Ei landen reizen. Van 17 februari tot 8 maart zal zij in Suriname zijn en dan per KLM naar Nederland terugreizen, waar zij op dinsdag 4 maart des avonds wordt verwacht. HM. de Koningin is zondagavond met enige vrienden in Grindewald in Zwitser land aangekomen voor een wintersport vakantie van veertien dagen. Prinses Irene zal gedurende een week bij haar moeder verblijven. hoewel in de nota geen datum wordt ge noemd. In Suriname verblijven ongeveer 60.000 Indonesiërs, van wie da meesten van Javaanse afkomst zijn. Op Texel ïyn mjf bruinvissen ge arriveerd, die bestemd zijn voor een onderzoek dat zal worden ver richt door het zoölogisch station uit Den Helder. De vissen verblij ven in een kanaal bij Oosteren' en tijdens het transport van d vrachtwagen over 200 meter naar het kanaal is een van de vissen overleden. De andere zwommen onmiddellijk vrolijk rond. - Op 'n Iraagbaar werden de vissen van 'e vrachtwagen naar het kanaal gebracht. NIEUWERKERK EN OUWERKERK, de beide plaatsen, die in de ramptijd zo in het middelpunt van de belangstelling stonden, omdat er zoveel slachtoffers vielen (alleen in Nieuwerkerk 283, terwijl Ouwer kerk bovendien de plaats was, waar het laatste stroomgat werd ge sloten), zijn zaterdag opnieuw „in het nieuws" geweest, omdat op de begraafplaatsen van beide gemeenten een monument ter herinnering aan de ramp en haar slachtoffers werd onthuld. Beide monumenten zijn gebeeld houwd door Mari Andriessen, een kunstenares uit Haarlem, die er een treffende symboliek in wist te leggen. In Nieuwerkerk is het een vogel, die opvliegt uit het water en zo uitbeeldt zowel de ziel, die uit het lichaam om hoog stijgt, als de geredden, die aan het water ontkwamen. In Ouwerkerk geeft het beeld twee handen: de één als het laatste gebaar van een mens, die de verdrinkingsdood sterft, de an der de reddende hand. Een grote groep genodigden was voor deze plechtigheden, die een sober karakter droegen, naar beide gemeen ten gekomen. We noemen de echtge note van de Commissaris der Konin gin, mevrouw De Casembrootbaro nesse Van der Feltz, burgemeester M. van Veen, van Enschede met zijn echt genote, de wethouders en vertegen woordigers van de raadsfracties dezer gemeente. Deze gasten, die van Roo sendaal per speciale bus gehaald wa ren, representeerden de textielstad, die Nieuwerkerk en Ouwerkerk gea dopteerd heeft en van de eerste ramp dagen af buitengewoon veel heeft ge presteerd. Ook de gemeentebesturen uit de omgeving en de kerken waren verte genwoordigd. Voor in het dorpshuis te Nieuwer kerk een broodmaaltijd werd gebruikt heeft burgemeester A A. van Eeten namens beide gemeentebesturen een kort woord van welkom gesproken, waarin hü verzekerde, dat, ook nu de adoptie beëindigd is, de banden met Enschede zullen blijven. Om half twee bad do eerste onthul- ling plaats op het kerkhof van Nieu werkerk. Burgemeester Van Veen, die deze verrichtte, memoreerde, dat het juist op dat moment vijf jaar geleden was, dat hem het eerste bericht van de ramp bereikte. Doordat Enschede de textielstad is, kon reeds de eigen avond een eerste auto met dekens worden afgezonden. De volgende dag gaf de raad het college een blanco krediet. De stad kreeg Nieuwerkerk en Ouwerkerk als adoptieplaatsen toe gewezen. Het eerste contact werd ge legd bij een bezoek aan Zierikzee, dat, hoe ontredderd het zelf was, toch ook het domicilie was van de beide burge meesters van de zozeer getroffen ge meenten. Met grote liefde heeft men de zorg voor deze beide plaatsen op zich ge nomen. Nu het werk voltooid is, wordt als blijvend aandenken aan beide plaatsen een monument aangeboden. Op de graven der slachtoffers, die door Enschede verzorgd zijn en in een spe ciaal verhoogd gedeelte van de be graafplaats zijn aangelegd, is het ge plaatst als een blijvende herinnering. Burgemeester Van Eeten aanvaard de het monument met de verzekering, dat de.gemeente dit op hoge prijs stelt en er goede zorg aan zal geven. Nadat kransen gelegd waren door Mevrouw De Casembroot, de heer Dijkma, namens het gemeentebestuur van Amsterdam, de heer Van de Zan- de, dijkgraaf van de Vierbannenpolder en het gemeentebestuur, vertrok men naar Ouwerkerk, waar eenzelfde plechtigheid plaats vond. Na deze plechtigheid bleven de gas ten nog bijeen in de Kleuterschool te Ouwerkerk, waar burgemeester J. Ro- meyn namens de beide gemeentebe sturen woorden van dank sprak en aan Mevrouw De Casembroot, de burge meester van Enschede en de voorzitter Er komt één enkele wetgevende ver gadering. Na de proclamatie reden de beide presidenten in een open auto door de stad. De menigte schreeuwde leuzen, als: „Wraak tegen Israël is onze eerste plicht", „Bevrijdt Algerië" en „Weg met de imperialisten". Ook Jemen? Officieel is later bekendgemaakt, dat kroonprins Mohammed Ahmed el Badl van Jemen in Cairo is aangekomen om besprekingen te voeren met president Nasser over aansluiting van Jemen bij de nieuwe Egyptisch-Syrische repu bliek. Politieke waarnemers te Amman zijn van mening, dat er spoedig een unie tussen Jordanië, Irak en Saoedi- Arabië tot stand zal komen. Naar van welingelichte zijde te Bagdad ver luidt, heeft koning Hoessein een con ferentie met de twee andere staats hoofden voorgesteld. Koning Feisal zou al met een dergelijk plan hebben ingestemd. Tijd en plaats moeten nog worden vastgesteld. Snelle reactie gezagvoerder voorkwam slachtoffers Zaterdagmiddag om kwart over drie, enkele minuten voor het vertrek van prinses Beatrix naar de west, zijn de be manning en een elftal passagiers van een lijnvliegtuig der Pan American Airwayt bjj de landing op de hoofdbaan van Schiphol als door een wonder aan de dood ontsnapt. Door nog niet bekende of nog niet be kend gemaakte oorzaak zakte de reus achtige dc7c, een super 7 clipper „Blue Jacket", na de eerste aanraking met het asfalt van de landingsbaan door het lan dingsgestel, dat weer naar binnen klapte en schoof toen op de bulk nog honderden meters door. Mede dankzij het snelle reactievermo gen van de gezagvoerder Reedy, die ogenblikkelijk alle contacten afsloot, kwam het toestel tenslotte tot stilstand zonder dat er brand uitbrak. De machine zelf werd zwaar bescha digd. 0 Bij Rio de Janeiro is zaterdagavond een DC-4 van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij, kort na het vertrek uit deze stad naar Recife, in de lucht ont ploft. Vijf doden werden geborgen, nog vijftien personen worden gemist. van het Rode Kruis in deze stad, die de hoofdfiguur was in deze hulpactie, een exemplaar aanbood van het boek over de ramp op Schouwen en Dulve- land „Gekwelde grond". DE BILT ZEGT: Beter zicht Opklaringen, maar in het zuiden van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Aanvankelijk matige tot krachtige, later matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.17 u., onder 17.38 u. Maan op 18.21 u., onder 7.56 u. Hoogwater dinsdag 4 februari: Vlissingen: 1.45 u. 2.09 m., 14.07 u. 2.18 m. Terneuzen: 2.13 u. 2.23 m., 14.35 u. 2.27 m. Wemeldinge: 3.33 u. 1.72 m., 15.54 u. 1.86 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.46 m,, 15.34 u. 1.59 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1