Koningin sliep temidden van de Indonesische evacue's 1 's-H. Arendskerke voelt zich bedreigd door Vlissingen Ongedwongen en hartelijke begroeting Weinig goede woorden voor het structuurplanm.b.t. Sloe Indonesisch kabinet ontsloeg goevemeur Sjafroeddin Gezondheidstoestand van repatrianten viel mee Zware mist veroorzaakte tal van ongelukken Londense drieling niet naar het buitenland ALGEMENE ZEEUWSE PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onvergetelijke momenten in Budel Zuurtjes voor Prinses Beatrix Veel medewerking V.N.'Confefentie over de ruimte Na vijf jaar eiste tien doden Verplegenden nodig Waterscïiaps* werken moeten uitgevoerd Alle schadeverzekeringen NIEUWE AUTO-POLIS Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: r. hagoort 13e jaargang No. 3923 Directeur: JACQ DE SMIT H.M. de Koningin, die donder dagavond een bezoek heeft ge bracht aan de legerplaats te Bu del en aan de repatrianten van „Roma", heeft 's nachts na aan komst van de repatrianten van de „Himalaya" tal van gezinnen persoonlijk begroet. Het Engelse stoomschip „Himalaya" was gis teren in de loop van de dag te Rotterdam gearriveerd. Met 30 autobussen werden de 400 thuis- vaarders naar Budel gebracht. De eerste bus reed om half één de terreinen van de legerplaats op. Van 2 tot 4 uur 's nachts woonde de Koningin de aan komst bij. Zij begaf zich tussen de gerepatrieerden, met wie zij zich ongedwongen onderhield en die zij tal van vragen stelde. Hare majesteit bleef tot circa vier uur in het ontvangcentrum. Na een korte nachtrust van drie uur ontbeet de koningin in de cafetaria-eetzaal met de gerepa trieerden van de „Roma". De Koningin gebruikte het ont bijt temidden van de repatrian ten en evenals de jongste thuis- vaarder schoof de landsvrouwe aan bij de lange rij van wachten den voor de doorgeefluiken. Als allen kreeg zij een plateau met 't ontbijt: een paar boterhammen, een paar plakken kaas, chocola en een mok thee van het militai re keukenpersoneel. Een ontroerend ogenblik was bet toen de commandant van de legerplaats, luitenant-kolonel der cavalerie J. L. Maris, tijdens het ontbijt H.M. vanaf het podium namens de staf en de gerepatrieerden gelukwenste met de verjaar dag van H.K.H. prinses Beatrix. Om half negen verliet de Koningin de eetzaal om een kledingmagazijn te bezoeken. De zevenjarige Lieske Brouwer bood de Koningin een zak zuurtjes aan voor prinses Beatrix, waarmee zij de Koningin zichtbaar verraste. „O, kindje, wat vind ik dat enig", zei de Koningin, „ik stop ze in mijn zak, zie je dat?" en zij voegde de daad bij het woord en liet de zuurtjes verdwij nen in de zak van haar bontmantel. „Onvergetelijk". Dit was in een woord de indruk, dit het bezoek van de Koningin op alle bewoners heeft gemaakt. Zo ongedwongen en zo vriendelijk, waarbij ze alle protocol problemen oploste. Een voorbeeld: Om drie uur des nachts was de Koningin in een har telijk gesprek gewikkeld met het echt paar Geel uit Djakarta. Onderwerp van gesprek: de kinderen „Hoeveel kinderen hebt u", vroeg de Koningin. „Twee", antwoordde mevrouw Geel, „een jongen en een meisje". Denkend aan haar eigen kinderen schoot me vrouw Geels toen ineens de verjaar dag van prinses Beatrix te binnen en daar moesten natuurlijk' handjes op gegeven worden. Geval van koepokken In Friesland is een geval van koe pokken geconstateerd. Het geval is waargenomen bij de 18-jarige boeren knecht J. Westra te Hardegarijp. De patient is naar het Sint Bonifacius hospitaal te Leeuwarden overgebracht. Zijn werkgever, de veehouder De Hoop te Quatre Bras, die eveneens be smet is, wordt thuis verpleegd. Het Indonesische kabinet heeft In zijn vergadering van donderdagavond besloten Sjafroedin Prawiranegara te ontslaan uit zijn functie van gouver neur van de bank Indonesia, wegens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der re gering om naar Djakarta terug te keren. Sjafroeddin die op het ogenblik in midden-Sumatra verblijft, heeft de vorige week in een „open brief" aan president Soekarno de vrees uitge sproken, dat Indonesië een Russische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegenwoordige Zeer globaal gezien eigenlijk kan men slechts spreken van een eerste en dan nog oppervlakkige indruk valt de gezondheidstoe stand van de repatrianten uit Indonesië nogal mee. Cijfers zijn er nog niet te geven en bovendien worden deze door elk schip, dat evacuees aanvoert, verstoord. Op de Willem Ruys bijvoorbeeld bleken er van de rond 1000 passagiers twee tuberculeuze afwijkingen te hebben. Op de Orontes waren er tienmaal zoveel, zodat het onmogelijk is tot een volkomen helder inzicht te komen. Dit vertelde gistermorgen dr. P. C. Broekhoff, medisch adviseur van het ministerie van maatschap pelijk werk, in een persgesprek, dat in Den Haag werd gehouden. politieke, economische en fianciële politiek der regering. Het kabinet heeft thans de leiding van de bank opgedragen aan de eer ste vice-gouverneur, Lukman Hakim. De regering zal maandag een ver klaring afleggen over de toestand op Sumatra. Sir Leslie Munro, voorzitter van de algemene vergadering van de V.N., heeft voorgesteld dat er binnen en kele maanden een V.N.-conferentie wordt belegd om over de soevereini teit over de ruimte te spreken Hij wil een conferentie van diplomaten en geleerden. Ingezonden mededeling (adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN ZATERDAG 1958 FEBRUARI .Here, als Gij het zijt. Matth. 1428a. Met Jezus durft Petrus de strijd aan tegen het water. Hij zal niet worden overspoeld door de golven, mits hij maar blijft geloven in de macht van de Hei land. Christus is machtiger dan de natuurelementen. Het is niet Gods wil, dat wij sterke staaltjes zullen uithalen door over de gol ven te lopen. Het is wel zijn wil, dat wij in Zijn almacht zullen geloven. Zijn macht heerst over de zee. Hij heeft Zeeland de gevolgen van de ramp grotendeels te bo ven doen komen. De discipelen komen (lees vers 33) tot aanbidding. 't Is nu vijf jaar na de ramp na zoveel troost, na zoveel kracht van God ontvangen te hebben, de hoogste tijd om te knielen. Ik worstel en Ach wat.... ik.... ik.... Mijn God, U zal ik eeuwig loven! I Treinongeluk in Londen Het spoorwegongeluk, dat zich don derdagavond bij Dagenham, een oos telijke voorstad van Londen, voor deed, heeft aan tien personen het leven gekost, terwijl er 87 mensen werden jewond. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn geborgen. Nog geen twaalf uur na het on geval bij Dagenham heeft zich bij Grimsby (Oost-Engeland),. eveneens tijdens een dichte mist, een spoor wegongeluk voorgedaan, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Zeven mensen, werden gewond. Twee elektrische treinen reden op elkaar in, waardoor de bestuurder van de ene trein werd gedood. De Franse nationale vergadering heeft de z.g. „kaderwet", die voorziet in een beperkte mate van zelfbestuur voor Algerië, in derde lezing aan vaard. Hieraan is een heftig debat vooraf gegaan. Het luchtvaart-, scheepvaart- en wegverkeer ondervindt op het ogenblik veel hinder van een dik ke mist, welke zich over een groot deel van Europa uitstrekt. Een van de leeuwen van het na tionale monument op de Dam te Amsterdam verheft zich trots ln de mist. Voor 9000 gulden uit brandkast gestolen Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een bezoek ge bracht aan een firma in huishoudelij ke en luxe artikelen aan de Binnen weg te Rotterdam. Zij hebben de brandkast opengebro ken en verdwenen met een bedrag van 9000 gulden. De zware mist, die gisteren geheel ons land in de ban hield, heeft en kele slachtoffers geëist, vooral op onbewaakte overwegen. Gistermorgen om half acht is een autobus met 40 arbeiders op een overweg in Rotterdam-Zuid aan gereden door een goederentrein. Zeventien personen liepen verwon dingen op, waarvan er 12 na be handeld te zjjn in een ziekenhuis, naar huis konden worden gebracht. De slachtoffers waren allen afkom stig uit Rotterdam. De chauffeur reed zeer langzaam, zo is gebleken. Door de klap van de De Londense districtsraad heeft bekendgemaakt dat het 'ondoenlijk' zou zijn om de drieling, waarvoor men in een advertentie pleegouders had ge zocht, naar het buitenland te laten gaan. De raad betuigde zijn dank voor de onverwacht grote reactie op de publi citeit, die de advertentie had opgewekt, en die er toe had geleid dat voor de ouderloze, anderhalf]arige drieling zich ruim 500 pleegouders hadden aan gemeld. Onder de brieven bevonden er zich 50 van Nederlandse echtparen en drie uit Zuid-Afrika. De eigenlijke ouders hadden volgens de raad te kennen gegeven zich niet voor de kinderen te interesseren. Kinderbeschermers zullen in Londen en omgeving een keuze uit de aan biedingen proberen te doen. Dr. Broekhoff wees er op, dat al jarenlang repatrianten naar Neder land komen zonder dat dit grote pro blemen opriep. De evacuatie op grote schaal maakte het echter nodig di recte maatregelen te nemen. Een enkel geval van open t.b.c. zou In een contractpension een explosie van grote omvang kunnen gegeven. Isolatie binnen enkele dagen is daar om van de grootste betekenis. Geluk kig hebben de gezondheidsinstanties de nodige apparatuur kunnen verwer ven om alles vlot te laten verlopen en alle medische onvolkomenheden zo doeltreffend mogelijk te bestrijden. Onder meer heeft men verschillende artsen kunnen charteren en boven dien hebben de tropeninstituten in Amsterdam en Rotterdam zich bereid verklaard dagelijks polikliniek te houden. De onderbrenging van de psy chisch en fysiek zieken heeft, dank zij een goede organisatie en grote medewerking, tot nu toe evenmin moeilijkheden opgeleverd. Men heeft echter nog wel gediplomeer de verplegenden nodig (aanmelden bij Rode Kruis of ministerie van maatschappelijk werk) om ieder de nodige verzorging te kunnen bieden. Dat hieraan grote behoefte bestaat, bewijst wel het feit dat er onder de repatrianten naar verhouding tien tot ^vijftien maal zoveel t.b.c. voor komt als onder de hier verblijvende Nederlanders. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist, maar ook ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer met weinig wind en on geveer dezelfde temperaturen als gis teren. Dat de buitenlandse politiek van de republiek Indonesië niet op de agenda stond voor de vergadering van de gemeenteraad van 's Heer Arendskerke, laat zich begrijpen. Dat zij desondanks vrijdagmiddag in deze vergadering ter sprake kwam, was echter een gevolg van de bespreking van het prae-advies over het Vlissingse structuurplan. Een der raadsleden zag_ namelijk in de aanspraken van Vlissingen op de wateren tussen Zuid-Beveland en Walcheren het Zuid-Sloe een zelfde eenzijdige handeling als de republiek Indonesië deed ten- aanzien van de uitbreiding van de territoriale wateren in dit eilanden rijk. Deze en meer karakteristieke op merkingen waren tijdens de discussie van het agendapunt te vernemen. Het structuurplan van Vlissingen heeft werkelijk geen gunstig onthaal ge vonden. B. en w. hadden aan de raad een voorzichtig, doch weldoordacht voor stel aangeboden om voorlopig een afwachtende houding aan te nemen en de eisen voorlopig van de hand te wijzen. Volgens sommige sprekers was het ontwerpantwoord aan Gede puteerde Staten in te weinig krach tige termen gesteld, doch naderhand stelde men zich geheel achter het advies. De heer J. R. Llndenberg (V.V.D.) vroeg aandacht te besteden aan de agrarische belangen van het in te dijken gebied, dat naar zijn mening een hoge cultuurwaarde bezit. B. en w. wilden echter niet op de toekom stige ontwikkeling van het Zuid-Sloe vooruitlopen, door hieraan alleen een landbouwkundige waarde aan te hechten. De heer A. C. de Kooning (K.V.P.) prefereerde een krachtiger protest en keerde zich vooral tegen de Vlissing se suggestie, dat een agrarische ge meente de nodige bestuurskracht zou missen voor de ontwikkeling van een industriegebied. Wethouder Hommes (A.R.) drukte deze wrevel aldus uit, dat hij de in druk kreeg dat als er industrie moest komen, enkel Vlissingen dit zou aan kunnen en een „boerengemeente" daar niet aan te pas kwam. Inktvis Op gevatte wijze repliceerde ook de heer C. Verdonk (K.V.P.) op de plan nen van Vlissingen. Spreker memo reerde de „g*-ens-geschillen" in het voorland met de gemeente Goes en achtte zich nu in de rug bedreigd door een andere stedelijke slokop. In dit verband sprak hij van de inktvis Vlis singen, die zijn vangarmen zelfs tot Zuid-Beveland uitstrekte. In de boe- rentrant gesproken vond hij het struc tuurplan „een zaaiplan voor buur- mans land". Na al deze betogen, verklaarde de heer A. Sandee (A.R.) weinig meer aan het gezegde toe te willen voegen. Wel onderschreef hij de door b. en w. aangestipte voorbarigheid van de plannen nadrukkelijk. De heer Meij- aard stelde zich eveneens achter de mening van b. en w. Overigens vond hij het slecht eieren eten met de ge meente Vlissingen en De Schelde. Wel wil men de gemeente grond afnemen, maar de Schelde-woningen bouwt men in naburige dorpen. Aanval De heren Verdonk en Lindenbergh vonden het raadzaam om als gemeen te tot de aanval over te gaan. De voorzitter, burgemeester D. M. Ver met, deelde mede, dat men zich reeds hierover' georiënteerd had. In het begin van de vergadering opponeerde de heer Lindenbergh tot tweemaal toe tegen de ontwerp-notu- len van de vorige vergadering. Hij vond echter de overige raadsleden niet aan zijn zijde, zodat deze onge wijzigd werden vastgesteld. Nieuwe kleuterschool Voorts besloot de raad in principe over te gaan tot de bouw van een nieuwe kleuterschool te Nieuwdorp. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer M. de Jonge, ambtenaar ter secretarie. Ver der ging de raad akkoord met een plan tot verbetering van de Kerkring en een wijziging van ondergeschikte aard van het uitbreidingsplan 's-Heer Hendrikskinderen. botsing is de autobus omvergeval- len en zo door de locomotief over een afstand van circa 100 meter meegesleurd. De locomotief ont spoorde. Om kwart voor negen is op een on bewaakte overweg tussen Gassleta en Gasselternijeveen een bus door een goederentrein gegrepen. Circa 25 passagiers zaten in de bus. Vier inzittenden werden ernstig en vijf licht gewond. De autobus werd aan de achterzijde gegrepen en totaal vernield. De afgelopen nacht is op een onbe waakte overweg tussen Oisterwijk en Boxtel een auto gegrepen door een goederentrein. Hoewel de auto geheel onder de trein raakte, werd niemand gewond. In Friesland reed een autobus, toen de chauffeur moest afremmen en slipte, op een groep fietsende scho lieren in. Vier leerlingen werden gewond. Een 31-jarige scooterrijder veronge lukte dodelijk bij Moordrecht. Hij moet geslip. zijn. Het lucht- en scheepvaartverkeer heeft ernstige stagnatie ondervon den. Op Schiphol kon geen vlieg tuig landen. Minister Algera In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer da heer Geuze, heeft de minister van ver keer en waterstaat meegedeeld, dat in overleg met de Unie van Waterschaps bonden en de Waterschapsbank een lijst wordt samengesteld van de wer ken, welke in 1958 moeten worden uit gevoerd, en van de daaruit voort vloeiende kapitaalbehoeften. Deze lijst is nog niet definitief vastgesteld. Da minister neemt evenals zijn ambtge noot van financiën het standpunt in, dat voorkomen moet worden, dat da strikt noodzakelijke en urgente inves teringen van waterschappen door fi nancieringsmoeilijkheden achterwege zouden moeten blijven. Overwogen wordt welke maatregelen daartoe ge nomen moeten worden. De moeilijkheden om kasgeldlenin gen te sluiten, hetzij op korte of op lange termijn, zijn aanleiding dat da minister streeft naar een regeling, voor de financiële behoeften der wa terschappen, mede in verband met da uitvoering der deltawerken. Ingezonden mededeling (adv.) Vraagt inlichtingen bij onze vertegenwoordigers of ten kantore der Maatschappij, Houtkade 11, Middelburg ALGEMEENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. telefoon 01180-3443

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1