Amerika nauwer verbonden met het Pact van Bagdad 31 Geslaagde familiedagen van Chr. agrarische bonden Conferentie in Ankara beëindigd Defensie en veiligheid van groot belang voor vrede Pleegden studenten aanslag op Tsjou en Lai? GELUKKIG Midden-Sumatra eist aftreden van de regering-Djoeanda Stijlvolle bijeenkomsten te Goes en Anna Jacobapolder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika lanceert een kunstmaan Vissersboot uit Spanje vergaan Twee CPN'leden bedanken voor raad Treinongeluk in Londen; 24 doden ik heb "UaJïZOyb, dekens! Huis stortte in twintig doden etiTeta Delicaat Kabinet faalde GEEN PESSIMISME-A GRECHRISTENDOM Ga uit tot de strijd Onbekende vangt huurverhoging op Eerste uitkering melkprijsgarantie Topconferentie zonder bijeenkomst vooraf? lor: Ei. voratstraat TO, aoea telefoon 01100-2438; bij geen gehoori Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3328; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3922 Directeur: JACQ DE SMIT Nu het leger Zodra de weersomstandigheden gun- gtig zijn, zal het Amerikaanse leger met behulp van een raket van het type Jupiter-C een kunstmaan lanceren. Woensdag moest de poging tengevolge van een krachtige wind in de hogere luchtlagen en slecht zicht worden uit gesteld. Zoals bekend is de marine, die aan vankelijk de eerste Amerikaanse aard- gatelliet zou afschieten, wegens tech nische fouten in de Vanguard-raket nog niet hiertoe in staat. De eerste poging met de Vanguard op 6 decem ber j.l. was een volledige mislukking. Afgelopen week moest een nieuwe po ging op het laatste ogenblik worden uitgesteld, doordat zich defecten in de tweede trap van de raket voordeden. Het Turkse stoomschip „Ayseri" is gisteren ten zuidwesten van Brest in aanvaring gekomen met de 130 ton metende Spaanse vissersboot „Angeli- to". De vissersboot werd in tweeën ge varen tijdens een dichte mist. Tien personen worden vermist, die in hun slaap werden verrast. Na vijf uur zoe ken heeft men de hoop om de tien ver misten terug te vinden, opgegeven. In Amsterdam Twee leden van de communistische fractie in de Amsterdamse gemeente raad hebben hun raadslidmaatschap neergelegd. Het zijn twee functionaris sen van de eenheidsvakcentrale EVC, de heer G. Groot Roessink en de heer J. Bussink. De reden van dit ontslag is gelegen in een reeds enige tijd bestaand ver schil van mening tussen het partijbe stuur van de CPN enerzijds en een aantal EVC-functionarissen anderzijds. De landen van het Pact van Bagdad hebben aan het einde van de ministerconferentie van het Pact in Ankara de „ondermijnende" com munistische activiteit in het midden-oosten veroordeeld en verklaard, dat de communistische tactiek en penetratie in dit belangrijke deel van de wereld valselijk worden voorgesteld als „vriendschappelijke coëxistentie". De Ver. Staten, Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan, die zich in het pact verenigd hebben, verklaarden in het slotcommuniqué van de confe rentie, dat de defensie en veiligheid van het pactgebied „van vitaal belang voor de wereldvrede" is. Drie Chinese studenten hebben op 28 juli van het vorige jaar geprobeerd de Chinese minister van buitenlandse saken, Tsjou en Lai, met steken van een pennemes te vermoorden. Maar de minister raakte slechts licht ge- Wond en de daders konden worden gegrepen en terechtgesteld. Aldus het verhaal van een Chinese student in Engeland, wiens relaas door de Man chester Guardian is weergegeven. Het plan was in 1950 gerijpt onder een groep Chinese studenten in Ame- Ï'ikr-, die zwoeren „hun leven te zul- en offeren om China van het com munisme te- bevrijden". Teruggekeerd Jn China moesten zij in Peking een ideologische leerschool doorlopen, Waar zij evenwel onder de hand het getal van de verbondenen tot zestig wisten te doen stijgen, in kleine groe pen werden de leerlingen later bij Tsjou en Lai ontboden, die hun met hun besluit geluk wenste en zo had den op 28 juli drie man de aanslag gepleegd. Bij Dageham, een Oostlondense voorstad, is gisteravond een locomo tief in dichte mist op het achterste gedeelte van een passaglerstrein ge reden. De locomotief en de laatste wagon van de trein ontspoorden; 24 mensen zitten beklemd in de wrakstukken er zijn minstens 30 gewonden. Beide treinen zaten vol met perso nen, die naar huis gingen. Een tekort aan fakkels en zoeklichten bemoei lijken het reddingswerk. Nederlandse post verloren gegaan Tengevolge van brand in een post wagen in Oostenrijk is een gedeelte van de zich daarin bevindende Neder landse post voor landen in de Balkan, het nabije- en midden oosten verloren gegaan, zo deelt de centrale directie der PTT ons mede. Het betreft hier drukwerken en dergelijke en postpa- ketten voor Joegoslavië, Griekenland, Turkije welke omstreeks 19 dec. j.l. Zijn gepost alsmede brieven en overige correspondentie voor Libanon, Irak en Iran, die tussen 14 en 18 december ter post zijn bezorgd. KLM handhaaft totale dividend op 7 procent Op grond van de resultaten over 1957 heeft de raad van commissaris sen van de K.L.M. zijn goedkeuring gehecht aan het voornemen van de directie, om aan de begin mei te hou den algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1957 te be palen op 7 procent. In 1956 werd eveneens 7 pet uitgekeerd. Ingezonden mededeling DE BILT ZEGT: Rustig weer Plaatselijk mist of laaghangende be wolking, hier en daar ook opklarin gen. Overwegend droog weer met wei nig wind en ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Toen de drie niet terugkeerden, begrepen de anderen, dat zij in hun besluit hadden volhard, maar pas 'n maand later kwam men te weten, dat de opzet mislukt was. Officieel werd intussen verklaard dat de minister ziek was en men zag hem pas weer in het openbaar bij het optreden van een Indische danseres in augustus. Van de samenzweerders waren thans 34 mannen om het leven gekomen, gebracht bij acties van verschillende aard. Ruim 20 mensen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen door het in storten van een huis in aanbouw te San Sebastian (Spanje). Tot nu toe heeft men vier lijken kunnen bergen. Er bestaat maar wei nig kans dat de achttien arbeiders, die zich nog onder de puinhopen be vinden, gered kunnen worden. Britse diplomaat moet Jemen verlaten Een woordvoerder van het Jeminiti- sche gezantschap te Cairo heeft mede gedeeld dat zijn regering ter kennis van een functionaris van het Britse gezantschap te Taiz heeft gebracht, dat zijn verdere aanwezigheid in Je men niet gewenst wordt geacht. „Van ganser harte' Minister Foster Dulles verklaarde op de slotvergadering, dat de Ver. Staten „van ganser harte" aan het werk van de organisatie zullen deelnemen. Men beschouwt dit als een antwoord aan de Mohammedaanse pactlanden, die aan dringen op volledig lidmaatschap van de Ver. Staten, die slechts via enkele commissies met het pact verbonden zijn. Zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, verklaarde, dat men zich tegen agres sie moet wapenen, zolang er geen goe de ontwapeningsovereenkomst met de Sowjet-Unie bestaat. Voorts deelde Lloyd mede, dat op de conferentie de meeste wereldproble men besproken zijn en dat er, hoewel er nog wat meningsverschillen bestaan, een opmerkelijke eensgezindheid is bereikt. Volgens waarnemers is het voor naamste resultaat van de conferentie, dat de Ver. Staten zich nauwer met de organisatie hebben verbonden. Ingezonden mededeling (adv.) .1 Per 31 december 1957 is Indonesië aan Nederland een bedrag van 17.430 duizend gulden verschuldigd. Bij de Indonesische regering zijn stappen ge daan om alsnog betaling te verkrijgen, zo deelt het ministerie van financiën mee. VRIJDAG 1958 JANUARI Zie, mijn vader doet hoege naamd niets, zonder het mij toe te vertrouwen. 1 Samuël 20 2m. De positie van een troonop volger is een zeer delicate. Dat leren wij uit de positie van Jonathan, de zoon van Saul, de vriend van David. Wij bedoelen niet, een verge lijking te maken tussen Jonathan en onze Kroonprinses, die van daag verjaart. Alleen op deze uitspraak van Jonathan wijzen wij, om aan te duiden, hoe deli caat de positie is van haar, wier verjaardag wij vandaag vieren. Ook haar opvoeding is gericht op de taak, die haar wellicht in de toekomst wacht. Ook zij wordt reeds ingeleid in de zaken van de staat. En daardoor ervaart zij de moeilijkheid van haar positit nu reeds. Zij het ons een prikkel, om haar in het bijzonder in ons ge bed te gedenken. In het Kremlin te Moskou is de vijfde zitting van de Opperste Sowjet van de Russische socialis tische republiek de grootste van de zestien republieken van de Ü.S.S.R. geopend. De afge vaardigde en voorzitter van Gos- plan - staatscommissie N. K. Baibakow, spreekt tijdens de openingszitting. Huwelijk vergeten Woensdagmorgen ontving de politie te Apeldoorn telefonisch van de politie in Bussum een verzoek eens te gaan kijken bij de vader van een militair, die in Bussum in het huwelijk zou treden. De vader was namelijk kort voor de voltrekking van het huwelijk nog niet komen opda gen en de zoon vreesde blijk baar, dat hem iets was over komen. Toen de Apeldoornse politie bij de vader aan de deur verscheen, toonde deze zich zeer ontsteld. Hij verklaarde, dat hij het huwelijk van zijn zoon to taal had vergeten. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de legerplaats Budel, waar eerder op de dag 400 re patrianten uit Indonesië waren ge arriveerd. Volgens een bericht van radio-Pa- dang heeft de „volksactie" in midden- Sumatra het aftreden van het kabi- net-Djoeanda geëist. Tijdens een bijeenkomst van deze „volksactie", welke werd toegesproken door de voormalige militaire com mandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, en de oud-waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Djam- bek, werd betoogd, dat het kabinet- Djoeanda in de strijd om West-Iirian en de uitvoering der besluiten van de verleden jaar in Djakarta gehou den conferentie tot nationaal overleg, heeft gefaald. Ook in Djakarta heeft de fractie leider van een der gematigde Isla- mietische partijen het aftreden van de regering-Djoeanda geëist, omdat zij de eenheid in het land niet heeft kunnen verzekeren, noch heeft kunnen waarborgen dat „wij de DE FAMILIEDAGEN van de vier christelijke agrarische organisaties in Zeeland zijn steeds hoogtepunten voor deze bonden. En terecht, want de besturen zien steeds kans een geslaagde vergadering voor te bereiden. Zij streven naar het samenstellen van een programma met veel sfeer en gezelligheid en het is telkenjare een grote verdien ste van de organisatoren van de familiedagen, dat zij een buitenge woon goede sfeer weten te scheppen. Veel lof komt dan ook toe aan de organisatoren, doch wat zouden zij beginnen zonder een publiek, dat tenvolle medewerkt? De leden van de C.B.T.B., de C.B.P.B., de C.J.B.T.B. en de C.P.M.B. werken steeds enthousiast mede om de familiedagen tot bijeenkomsten van een bijzonder gehalte te maken. Enerzijds kan men deze dagen zien als een massale demonstratie van trouw aan de christelijke agrarische organisaties, anderzijds kan men ze ook beschouwen als bijeenkomsten, waarin veel persoonlijk contact is in een ongedwongen sfeer. Dit is weer het geval geweest op de te Kamperland, Anna Jacobapolder en Goes gehouden bijeenkomsten. Van de familiedag te Kamperland gaven wjj reeds een verslag. In Goes De grote zaal van de Prins van Oranje te Goes was gistermiddag en -avond tot de laatste plaats bezet en het pu bliek heeft genoten van het op hoog peil staande programma. In Goes opende de voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland van de CBTB, de heer J. J. de Jager te KapeÜe, de familiedag. In zijn openingswoord wekte de voorzitter de aanwezigen op tot ge trouwheid in het vervullen van het werk voor organisatie en in het eigen beroep. Wij moeten ons als christenen, aldus de voorzitter, niet prijsgeven aan pes simisme. Materiële zorgen kunnen een christen niet blijvend neerdrukken. Wij mogen arbeiden in Gods schone schepping. Als christenen willen wij is het: het leven zegt mij hoe Ik als ons in onze organisatie niet opsluiten, maar vanuit die organisatie, waarin wij de problemen beschouwen bij het licht van Gods Woord, willen wij on ze beginselen uitdragen in de wereld. Agressief christendom Wij moeten ons niet ln de verdedi ging laten dringen, maar overgaan tot het offensief. Niet alleen bereid zijn tot spreken, maar tot het aanvallen van de vijand op zijn eigen erf. Dat moeten wij doen, want wij zijn wak ker geschud door het Woord van God. Deze woorden sprak gisteren ds. P. Homburg op de te Goes gehouden fa miliedag. Wij zijn, zo betoogde spr., na de laatste wereldoorlog in het defen sief gegaan. Waar Is het élan van het christendom? God heeft ons krachten om te strij den! Wij moeten het een barbaarsheid vinden als er levensterreinen zijn, waarop niet wordt gehandeld naar het Woord van God. Doe wat! Ga uit! Strijd! Wij hebben het zwaard van het Woord en daarmee moeten wij de we reld in. Ds. Homburg wees er vervolgens op dat tal van gevaren het leven naar wet en evangelie bedreigen, o.a. de vertechnisering van het leven. De ma chines gaan zelfs de hersenen van de mensen vervangen. Machines fungeren als vakarbeider en als examinator. Het leven vervlakt en de mens dreigt me chanisch te gaan leven. De huwelijks moraal verzwakt en het gezinsleven verschraalt. Er is een zucht om van 't platteland naar de stad te gaan en als confectiemensen te leven. Voor velen christen moet zijn, inplaats van: ik zeg, hoe het leven moet zijn. Ds. Hom burg ging nader in op de verwereld lijking, op het elkaar steeds minder verstaan (des-integratie) en op het verbruiks-materialisme. Wat dit laats te betreft merkte ds. Homburg op dat naar zijn mening het kopen of afbe taling een vervloekt systeem is. Spr. wekte de aanwezigen op met alle kracht te ijveren voor het behoud van het karakter van het Zeeuwse platteland en voor de verdediging van de boerenbelangen, o.a. wat betreft 't betrokken blijven bij de prijsvaststel lingen van de diverse produkten. Sterk drong ds. Homburg aan op ka dervorming en op principiële bezin ning. Schud alle laksheid en lauwheid van u af en zorg dat alle christenboe- ren en tuinders lid worden van uw organisatie. Zeg anderen, waarom zij verkeerd georganiseerd zijn. Dat is agressief christendom. In de kracht van het beginsel zuilen wij overwin nen. Het programma bestond voorts uit voortreffelijke solozang van de dames J. de Jager te Nieuwdorp en I. Douw te Kamperland. De uitslag van de ge houden declamatiewedstrijd was: 1. mej. K. Louwerse te Yerseke, 2. de heer J. de Jager te Nieuwdorp, 3. de heer W. de Jager te Kapelle, 4. mevr. M. Meeuwse te Kloetinge. Mej. Janny Mol uit Kamperland heeft verder op interessante wijze ver teld over haar verblijf in Amerika. Lichtbeelden verduidelijkten het ge sprokene. Toneel In de avondbijeenkomst te Goes, die onder leiding stond van de presidente van de CBPB afd. Zuid-Beveland, me vrouw P. C. op 't Hof-Frederiksen te Biezelinge, werd op voortreffelijke wijze het toneelstuk „Vliegtuig ver mistopgevoerd door de eigen toneelclub. Wij hopen hierop morgen nader terug te komen. (Zie verder voor verslag CBTB-fa- miliedag te A. J. Polder pagina 5). strijd om West-Irian zullen winnen". Hij betoogde, dat „wij misschien nog nooit een regering hebben gehad, die in zo grote mate door wens dromen wordt geleid", als de tegen woordige. De woningstichting Delfzijl heeft de bewoners van een nieuwe wfjk in Delfzijl-noord verrast met da mededeling dat een halfjaar lang een huurverhoging van f 1,50 per week niet behoeft te worden be taald. Dit was mogelijk dank zij een gift van particuliere zijde. In de nieuwe wijk staan 351 huizen en de huren variëren van f 9,75 tot f 12,per week. De herkomst van deze gift is niet be kend gemaakt. Enige tijd geleden protesteerde een daartoe opgerichte huurdersvereni ging tegen de huurverhoging, dia met ingang van 5 januari was vast gesteld. Het initiatief van parti culiere zijde werd ingegeven door sociale overwegingen. De woning stichting wijst de bewoners er op, dat de verhoging niet ongedaan kan worden gemaakt en dat men dus over een half jaar f 1,50 meer zal moe ten'betalen. Begin maart De uitbetaling aan de melkveehou ders van de uitkering van de melk prijsgarantie 1956-'57 zal kunnen ge schieden in de eerste helft van maart a.s. Dit heeft minister dr. ir. A. Von deling medegedeeld in een brief aan de Friese maatschappij van landbouw, die bewindsman erop had gewezen, dat het voor de veehouders een groot ver schil uitmaakt of het geld in het begin dan wel aan het einde van maart ter beschikking zou komen en er op had aangedrongen de uitbetaling zo moge lijk te bespoedigen. Het Landbouwschap is namelijk ge reedgekomen met de indeling van d» zgn. toeslag- en heffingsgebieden. Volgens twee Londense bladen, de Daily Mail en de Daily Herald, zal het westen in mei of juni Rusland voorstellen doen betreffende een top conferentie, die niet door een bijeen komst van ministers van buitenlands» zaken zou worden voorafgegaan. Te Londen is van welingelichte zij de vernomen dat dit bericht als voor barig moet worden beschouwd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zonder meer de Britse berichten tegengesproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1