Praten met Indonesië heeft absoluut geen zin 30 Dr W, Drees in Eerste Kamer Redelijke basis niet aanwezig Melkslijters behoeven geen trappen meer te klimmen Socialistische fractie houdt vast aan de oppositie Doktoren geen schuld bij behandeling Joke Haanschoten Meningsverschil over Israël tussen Amerika en Irak „Gewassen zullen niet als raketten uit grond schieten" PRO T ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Viering vijfde mei om de vijf jaar PRINSES BE A TRIX VERJAART Nederlands protest Indonesië Conclusie van commissie i'Wfi'i'i'i it Israël richt zich tot Veiligheidsraad Op conferentie Pact van Bagdad Ir, A, W, van de Plassche: Studiedag over atoomenergie Vragen over huurverhoging Minder Britse troepen in west-Duitsland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: iorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2160. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3921 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) Praten met Indonesië heeft geen zin zolang dit land niet bereid is onrecht te herstellen, maar wel eist dat wij de soevereiniteit over Nieuw-Guinea overdragen, zo zeide minister-president, dr. Drees, gisterochtend in de Eerste Kamer. Hij onthulde, dat ambassadeurs van andere mogendheden contact met de Indonesische en Nederland se regering hebben opgenomen, maar ook zij zijn op dit ogenblik niet bereid om tussen beide landen te bemiddelen. Er is nu eenmaal geen aanwijzing dat op redelijke basis gesproken kan worden. Zijn partijgenoot li 'tVeld, kreeg van dr. Drees te horen, dat hij als mondiaal denkend mens wel iets te eenzijdig denkt. (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische Eerste-Kamerfractie heeft haar oppositionele hou ding tegen het kabinet-Drees (voor wat betreft de Indonesië-politiek) niet laten varen. Haar fractievoorzitter, de heer In 't Veld, kreeg van Pater Beaufort te horen, dat door dit standpunt de samenwerking tussen de „regeringspartijen" wel niet volledig wordt ondermijnd, maar dat er wel een ernstige deuk in deze samenwerking is gekomen. De Indonesische politiek is voor honderd procent kabinetspolitiek. Zonder het vertrouwen van de partijen wordt de basis van dit kabinet wel heel wankel, zo zeide Pater Beaufort. Dr W. DREES tegen De Nederlandse regering heeft er geen behoefte aan om passagiers- en andelsschepen in de Javazee te laten, convoyeren. Wel zijn er marinesche pen in de buurt, die beschermend kun nen optreden en die een eventuele aanval op Nieuw-Guinea kunnen af slaan. Dr. Drees verwacht deze aanval niet, omdat de Indonesische regering moeite genoeg heeft om in haar eigen land orde op zaken te stellen. Uitvoerig schetste de minister-presi dent nog eens het verloop van zaken. Indonesië heeft het recht, aldus dr. Drees, om een eigen economie op te bouwen. Zij heeft het recht tot natio nalisatie, mits de schade maar wordt Vergoed. Dok kan zij er voor zorgen, dat de bestaande Nederlandse bedrij ven op de duur worden vervangen. Hadden we dan de soevereiniteit niet moeten overdragen? We hadden ons militair misschien wel kunnen handhaven, zo dacht dr. Drees, maar de rust zou niet hersteld zijn. Boven dien is het de vraag of het bedrijfs leven aldaar zich dan had kunnen ontplooien. Dr. Drees bleef hopen, dat enig herstel in de betrekkingen moge lijk zal zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van de begro ting van algemene zaken heeft minis ter Drees gistermiddag in de Eerste Kamer verklaard er geen bezwaar tegen te hebben, dat de bevrijdings dag eens in de vijf jaar wordt gevierd. De heer Molenaar (lib.) had er be zwaar tegen dat de regering dit vraagstuk nu weer op de helling had gezet. Minister-president Drees wees echter op de oppositie in de Tweede Kamer en van verschillende organisa ties. Namens de a.r. fractie zei prof. Rip, tegen dit compromis geen be zwaar te hebben. Liever had deze fractie onverkort vastgehouden aan de viering van Koninginnedag, maar tegen een lustrumviering van onze bevrijdingsdag wilde hij toch geen bezwaar inbrengen. Eerste rabarber Gisteren is op de groentenveiling te Barendrecht de eerste partij rabarber van dit seizoen aangevoerd. Deze par tij, groot 70 kilo, was geteeld door de heer L. Koster. De rabarber die be stemd is voor binnenlands gebruik, werd gekocht door de heer M. van Eg- mond tegen f 1.10 per kilogram. Voor de veiling in Barendrecht kwam deze rabarber ongeveer veer tien dagen vroeger dan normaal. Raketbasis Dr. Drees geloofde niet dat ons land in de eerste plaats in aanmer king zal komen voor de vestiging van raketbases. Praktische over wegingen, zoals de bevolkingsdicht heid, kunnen zich daartegen ver zetten. De SER zal geen advies worden gevraagd over de huidige economische en financiële situatie. De regering adat daarvoor de tijd nog niet geko men. Wel beraadt de regering zich op welke wijze er in 1958 weer een groot aantal woningen gebouwd kan wor den. In ieder geval znllen de bouw kosten moeten dalen. Tot de heer Kolff (c.h.) zeide de heer Drees de gedachte van eeia al machtige staat afschuwelijk te vinden. De ontwikkeling gaat nu eenmaal in de richting van een meer centrale leiding, maar dat gaat dr. Drees zelfs ook wel iets te ver. verdediging van dr. Drees deden de „socialistische oppositieleider" kenne lijk aarzelen. Bij de replieken werd de heer In 'tVeld in ieder geval steeds vager. Nog maar enige weken geleden wist hij zeker wat de regering doen moest. Eergisteren liet hij blij ken te begrijpen dat dit gesprek niet van Nederland kon uitgaan. En gisteren kwam de,heer In 'tVeld eigenlijk niet verder dan dat wij nog Mr. Dr. J. In I Veld voor eens een beroep moeten doen op de Verenigde Naties. Zo ging de heer In 'tVeld steeds verder een stapje achteruit. Onbehagelijk Het was geen wonder, dat Pater Beaufort tot de conclusie kwam dat de andere regeringspartners zich on behagelijk gaan voelen. Want waarom moest dit meningsverschil zo naar buiten worden uitgedragen? De In donesische regering kan daar slechts zijde bij spinnen. Als de K.V.P.-frac- tie nieuwe mogelijkheden ziet voor een gesprek met Indonesië, dan zal zij dat vertrouwelijk met de regering bespreken. Dat is het enig juiste standpunt. De woordvoerder van de K.V.P.- fractie vond, dat er geen redelijke gesprekspartner te vinden is. Pater Beaufort besloot zijn uitstekend be toog met het uitspreken van de hoop, dat de redevoering van de minister president een verandering in de ziens wijze van de socialistische Eerste Kamerfractie teweeg zou brengen. Volhouden Deze hoop is helaas ijdel gebleken. De heer In 'tVeld krabbelde dus wat terug, maar wat er over bleef van znij oorspronkelijk betoog was nog (Van een onzer verslaggeefsters) Net Produktschap voor Zuivel heeft gisteren een wijziging van het arti kel over de verplichte aan huis be zorging van melk (uit de zuivelver- ordening 1946) goedgekeurd. Melk handelaren en melkslijters zullen wanneer de gewijzigde verordening van kracht wordt in hoge flats geen trappen meer behoeven te be klimmen. Het nieuwe artikel bepaalt namelijk, dat de verplichting, dagelijks aan huis te bezorgen, niet verder strekt dan tot de bezorging bij de ingang op de begane grond. Tijdens de discussie over de voorge stelde wijziging werd er nog eens met nadruk op gewezen, dat de ver plichting zoals die in het nieuwe ar tikel wordt omschreven, slechts een minimum verplichting is. Iedeie melkhandelaar is natuurlijk vrij, melk te brengen op de tweede, derde of vierde etage. In flats waar moeders met kleine kinderen, inva liden of bejaarden wonen, verwacht men dat het overleg tussen de slij ter en de consumenten tot bevredi gende regelingen zal leiden. altijd te oppositioneel. Natuurlijk hij zeide dat uitdrukkelijk zijn fractie heeft geen behoefte aan een kabinetscrisis. Daardoor zouden de moeilijkheden slechts vergroot wor den. Maar de socialistische senatoren hebben „de innige behoefte om door de impasse heen te breken". We moe ten zoeken naar een opening in de muur tussen Nederland en Indonesië". Zelfs achten de socialistische Eerste- Kamerleden het niet uitgesloten, dat mijnheer Soekarno onder de nodige pressie nog de goede kant uit zal draaien. De heer Ruppert (a.r.) was het vol komen eens met minister Drees en Pater Beaufort, n.l. dat er over een overdracht van de soevereiniteit niet te discussiëren valt. En tenslotte was er de minister president Drees zelf, die de heer In 'tVeld alle hoop ontnam. Als men wil praten moet men uitzicht hebben op resultaat. Daar is nu eenmaal geen sprake van. En datzelfde geldt ook voor het aanvaarden van bemiddeling door een of andere instantie. Tegen sluiten radiozender Het ministerie van buitenlandse za ken maakt bekend: De Indonesische eis, als gevolg waar van de rechtstreekse radioverbinding van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging te Djakarta met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag moest worden verbroken, is in strijd met een faciliteit, waarop Ne derland volkenrechtelijk aanspraak kan maken. Bovendien is het in strijd met een uitdrukkelijk door beide re geringen na de soevereiniteitsover dracht gesloten overeenkomst. Inmiddels heeft de heer A. H. Has- selman uitvoering gegeven aan de hem verstrekte opdracht om tegen deze discriminatoire maatregel te proteste ren. Tegen de behandelende geneesheren van het Puttense meisje Joke Haanschoten worden geen disciplinaire maatregelen genomen omdat is gebleken, dat zij geen fouten hebben gemaakt, toen het meisje op woensdag 15 januari j.l. door hen met een radium-naald is behandeld. Dit is de conclusie van een commissie, die op verzoek van het col lege van curatoren der Rijks-Universiteit te Utrecht een onderzoek instelde naar het ongeval. Volgens deze commissie moet van een toevallige samenloop van omstandigheden worden gesproken. Geen der artsen is tekort gescho ten en hen treft dan ook geen verwijt. Zij hebben niet in strijd ge handeld met de bestaande regels. Een recente opname van H. K. H. Prinses Beatrix, die morgen haar twintigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) Met het oog op haar voorgenomen reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen, aanvangende zaterdag 1 fe bruari a.s., zal de twintigste verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix, vrij dag 31 januari, uitsluitend in de fa miliekring gevierd worden. DONDERDAG 1958 JANUARI ...en Ik zal uw kandelaar van zijn plaats wegnemen, indien gij u niet bekeert. Openbaringen 2 5b. De kandelaar is de lichtdrager, waarmee hier bedoeld wordt Gods Woord. God roept door Zijn Woord en de prediking daarvan tot beke ring. Hij roept daartoe elke dag, als wij Zijn Woord lezen en in het bijzonder, als Hij de gemeen te samenroept. Horen wij die roepstem? Mer ken wij ook op, dat als wij daar aan geen gehoor geven, het licht van Gods Woord uit ons leven gaat verdwijnen? Dan „zegt" de Schriftlezing, dan „zegt" de prediking ons niets meer. Dan verdwijnt ook op de duur de be hoefte aan het lezen en het ho ren. Dan verdwijnt de kandelaar. Wij mogen dan menen, het zelf gedaan te hebben, maar God heeft die weggenomen, omdat wij toch niet hoorden. En we staan alleen zonder licht in een donkere wereld. De Israëlische regering heeft haar afvaardiging bij de Ver. Naties opge dragen de Veiligheidsraad op de hoog te te brengen van de „verslechtering van de toestand aan de Syrisch-Israëli- sche grens". In dit gebied hebben zich sedert eind november tien incidenten voorgedaan, waarbij drie Israëliërs ge dood zijn en zeven gewond. Israël wenst vooral de aandacht te vestigen op het incident van woensdag bij de nederzetting Dan, waar bij een vuurgevecht van verscheidene uren twee Israëliërs gedood en zes gewond werden. Israël behoudt zich het recht voor om eventueel een officiële klacht bij de Veligheidsraad in te dienen, zo heeft een woordvoerder in Jeruzalem bekendgemaakt. Grote brand in Kaapstad In de haven van Kaapstad woedt da grootste brand in de geschiedenis van de stad. De brand ontstond in een koelruimte en breidde zich snel uit tot andere gebouwen. Er is veel fruit ver loren gegaan. De schade loopt naar verwachting in de tientallen miljoe nen guldens. Betogingen van Cubaanse studenten In Santiago op Cuba hebben stu denten een tegen de regering gerichta betoging gehouden. Zij werden door de politie met behulp van brandslan gen uiteengespoten. Twintig manifes tanten werden aangehouden. Bij een soortgelijke demonstratia te Havanna werden tien studenten ge arresteerd. Op de conferentie van het Pact van Bagdad schijnen meningsver schillen te zijn gerezen ten aan zien van het Palestijnse probleem tussen Amerika en Irak. Zo zou de Iraakse generaal Noeri es Said in aanwezigheid van de Turkse premier, M< deres, een ontmoeting met Dulles gehad hebben, om hem de Iraakse zien .wijze voor te leggen. Irak wil dat Israël zich achter de gren zen, zoals die in de V.N.-resolutie over Palestina van 1947 waren vastgesteld, teragtrekt. TEGENSTAND Naar verluidt zou hij echter hevi ge tegenstand van Dulles hebben ge kregen, die op het standpunt staat dat het Palestijns probleem niet in het kader van het Bagdadpact maar van de Verenigde Naties moet wor den opgelost. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, dat het slotcommuniqué dat vandaag zal worden uitgegeven alleen over militaire en economische kwesties en afweer van communisti sche ondermijningsactiviteit zal han delen, en dus geen verwijzing naar problemen als Palestina, Cyprus of Kasjmir zal bevatten, zoals sommige ministers wensten. De activiteit van de commissie die ondermijnende activiteit bestrijdt, zou uitgebreid worden tot bestrijding van Sowjetinfiltratie in de Pactlanden, Vragen over ontsnapping uit Huis van Bewaring te Amsterdam Het lid van de Tweede Kamer, de heer Berkhouwer, heeft de minister van justitie een vijftal vragen gesteld over de ontsnapping van drie gevan genen uit het Huis van Bewaring te Amsterdam. Turks-Syrisch incident Een woordvoerder van het Syrische leger heeft meegedeeld, dat zestig ge wapende Turken het Syrische grens dorp Boban hebben aangevallen, waar bij één Syriër werd gedood. Volgens radio-Djakarta is de ver trekkende Amerikaanse ambassadeur Djakarta, John Allison, naar de Verenigde Staten teruggekeerd. De Indonesische regering heeft goedkeu ring gehecht aan de benoeming van Howard Jones. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.23 u., onder 17.25 Maan op 13.36 u., onder 4.49 u. Hoogwater vrijdag 81 janpari: Vlissingen: 10.33 u. 1.37 m. 23.15 u. 1.51 m. Terneuzen: 10.56 u. 1.55 m., 23.42 u. 68 m. Wemeldinge: 11.59 u. 1.27 m., u. m. Zierikzee: 11.38 u. 1.08 m,, u. m. „Wij mogen van de toepassingsmo gelijkheden van de atoomenergie niet verwachten, dat de gewassen nu spoe dig als raketten uit de grond gaan schieten. Nu wij een ontwikkelings- riode van de toepassing van kernener gie beleven, zullen we zonder over ijling, voorzichtig en rustig verder moeten zoeken. Daartoe bestaat hier te lande het „Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw" (ITAL), dat een eigen atoomreactor zal krijgen". Aldus sprak de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, gisteren ter inleiding van een studiedag van de Nederlandse tuinbouwraad en de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage over het onderwerp atoomenergie. HOGE EISEN De toepassing van kernenergie zal hoge eisen aan de verantwoordelijk heid van de toekomstige mens stel len. De kernenergie zal men .moeten leren ontdekken en beheersen. Wij moeten de moeilijkheden zonder angst tegemoet leren treden, om la ter de zegenrijke mogelijkheden te kunnen ervaren. De mens zal het nieuwe, dat de atoomwetenschap brengt, voor zijn voortbestaan niet kunnen missen. Tijdens deze voorlichtingsdag onder presidium van dr. A. J. Verhage, gaf mr. H. C. M. Edelman een algemene uiteenzetting over kernenergie voor wat grondslagen en algemene toepas singsmogelijkheden betreft. In de middaguren spraken dr. ir. D. de Zeeuw, van het ITAL, ir. C. Broer tjes van het proefstation voor boom kwekerij en dr. D. A. Mossel van het centraal instituut voor voedingsonder zoek, over het gebruik der isotopen. Het lid van de Tweede Kamer, da heer Bommer, heeft aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid o.m. gevraagd of het juist is, dat ten aanzien van in de z.g. vrije sec tor gebouwde woningen in de afge lopen maanden huurverhogingen heb ben plaatsgevonden, die de voor da andere naoorlogse woningen voor geschreven huurverhogingen te boven gaan, en of de minister bereid is waar mogelijk te bevorderen, dat ten aan zien van huurverhoging van in de vrije sector gebouwde woningen een overeenkomstig beleid als voor da overige naoorlogse woningen wordt gevoerd. In Londen Is officieel meegedeeld, dat de raad van de Westeuropese Unie op een bijeenkomst te Londen besloten heeft de Britten toe te staan in 19581959 nog eens 8500 man van het vasteland van Europa terug te trekken. Zoals bekend en eerder gemeld kreeg Groot-Brittannië het vorig jaar wegens financiële moeilijkheden toe stemming om 13.500 man terug ta trekken. DE BILT ZEGT: Overwegend droog Overwegend droog met hier en daar mist of laaghangende bewolking maar in het zuidoosten van het land aan vankelijk nog enkele opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperatu ren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1