Socialistische Eerste Kamerfractie rebelleert (nog) tegen FvdA-bestuur 29 „Trekpaard55 Zeeland boekte tamelijk groot ledenverlies Tevredenheid over het beleid van kabinet Senator in 't Veld: gesprek door bemiddeling van VN Hongaarse vluchtelingen' probleem in Joegoslavië opgelost Walcherse fokkers kunnen nu kiezen uit wijze van keuren Regering: nog geen program ter bestrijding werkloosheid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen steun van andere fracties Muennich steunt Kadars politiek Nasser roept op tot toenadering Unie Ongeval bij Fuchs expeditie Weer relletjes op Cyprus Wondergeloof Een uitbreker gearresteerd MAAR CENTRALE KEURING BLIJFT! Onderzoek naar maatregelen Arbeidsonrust in Argentinië Postbode pleegde verduistering Zuidslavische nota aan Frankrijk Griep? Chefarine„4" doet wonderen Chefag'iiM?,4 Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4) Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3920 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur). De socialistische Eerste Kamerfractie blijft rebelleren tegen het P.v.d.A.-bestuur en de meerderheid van hun geestverwanten in de Tweede Kamer. Ook gisteren heeft haar woordvoerder, de heer J. in 't Veld, tijdens de algemene politieke beschouwingen verklaard, dat er met Indonesië gepraat dient te worden. Het gesprek dient nu niet van de Nederlandse kant uit te gaan. Dat zou te veel het karakter van zwichten voor chantage dragen. Nee, dit gesprek moet tot stand ko men door bemiddeling van de Ver. Naties. moment uitvoerig over de Indonesi sche kwestie te spreken. Zo vond de heer Kropman (KVP) dit zelfs hoogst- bedenkelijk. De heer Kolff (CH) ging toch wat dieper in op deze kwestie. Hij had Volgens de heer in 't Veld moet dit gesprek in een vertrouwelijke sfeer gevoerd worden. „Wij moeten vooral niet afwijzend blijven. Ook al mis lukt het gesprek dan hebben we toch onze goede wil getoond". Wat Nieuw-Guinea betreft: we moe ten naar die oplossing streven, die de belangen van de bevolking daar veilig stelt. Niet verstandig Met dit standpunt kreeg de heer In *t Veld alleen de steun van de com munisten. De andere fractievoorzitters vonden het niet erg verstandig op dit De Engelse koopvaardijkapitein W. A. C. Harvey is ontevreden over wat hij beschouwt als de on rechtvaardige ontheffing van het bevel over zijn schip een jaar ge leden op Malta. In zijn uniform van koopvaardij kapitein post hij nu met een groot bord voor 't ministerie van trans port in Londen, met de hoop, dat er een openbaar onderzoek zal worden ingesteld. Generaal Gale volgt Montgomery op Da Britse generaal sir Richard Gale zal op 21 september a.s. veldmaar schalk Burggraaf Montgomery opvol gen als plaatsvervangend opperbevel hebber. van de Navo-strijdkrachten in Europa. Dit is bekend gemaakt door de opperbevelhebber, generaal Norstad. Dr Ferenc Münnich, heeft in zijn eerste redevoering als premier voor de nationale vergadering in Boedapest verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger, Kadar, voor honderd pro cent steunt. Men hoeft geen wijziging van de politiek te verwachten, zei hij. Münnich is als premier beëdigd. Na deze plechtigheid verklaarde Kadar In het parlement, dat de Russische troepen niet in Hongarije zijn wegens de binnenlandse politieke toestand, doch als gevolg van de internationale toestand. Dp- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.24 u., onder 17.23 u. Maan op 12.46 u., onder 3.50 u. vooieren van onze schepen in de Ja- vazee en het erkennen van de repu bliek der Zuid-Molukken. Ook de heer Ruppert (AR) moest niets van de opvatting van de heer in 't Veld hebben. Tevredenheid De Eerste Kamer heeft zijn tevre denheid getoond over het beleid van het kabinet. Prof. Anema juichte het toe, dat twee AR-ministers in het ka binet zitting hebben en hoopte op de oprichting van een grote prot. chr. party. De AR-Eerste Kamerfractie is geneigd dit kabinet te steunen met het recht van eigen beslissing en van op bouwende k i 0 k. Ook de hèei Kolff hoopte het kabi net zoveel mogelijk te steunen en de heer Kropman verklaarde, dat de KVP fractie zich niet gebonden acht aan dit •kabinet. Zelfs de liberaal prof. Mole naar zei het kabinetsbeleid te kunnen steunen. De heer Ruppert sprak nog uitvoerig Felle zolderbrand in Amsterdam Een felle, maar snel bedwongen uitslaande brand heeft gistermiddag tegen zes uur een als woonruimte in gerichte zolderverdieping boven het café „Oké" aan het Thorbeckeplein in Amsterdams binnenstad, bijna geheel in de as gelegd. Hoe de brand ont stond is niet bekend, vermoedelijk heeft het vuur geruime tijd liggen smeulen. Met twee stralen was het vuur vlug ingesloten en geblust. graag daden gezien, zoals het con- over de werkgelegenheid. Het Hongaarse vluchtelingen probleem in Joegoslavië is opge lost. Gisteren zijn in Belgrado visa uitgereikt aan de laatste nog in Joegoslavië verblijvende gevluchte Hongaren die wensten te emigre ren. Het waren er 97, van wie 88 een visum voor België en 9 een visum voor Zwitserland kregen. In iets meer dan een jaar zijn alle 19.781 Hongaren die na de misluk te opstand naar Joegoslavië zijn gevlucht gekomen op de bestem- President Nasser heeft andere Ara bische staten uitgenodigd, tot de voor genomen Egyptisehe-Syrische Unie toe te treden, nu er volledige over eenstemming tussen Cairo en Damas cus is bereikt. Dit is door regerings functionarissen te Cairo bekend ge maakt Het Egyptische blad „Al Ahram" weet te melden, dat de unie de „ver enigde Arabische staat" of de „ver enigde Arabische republiek" zal wor den genoemd. Er komt één president, één gemeenschappelijk leger, eenzelf de muntsoort en gezamenlijke diplo matieke vertegenwoordigingen. Egyp te en Syrië zouden echter elk 'n zetel in de V.N. behouden. zij zichzelf hebben ge- ming die wenst. De hoge commissaris der Verenig de Naties voor de vluchtelingen, dr. A. R. Lindt, heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat dit de eerste maal is geweest dat een probleem van dergelijke omvang in een zo korte tyd volledig is opgelost en zagde de Joegoslavische autoriteiten telegrafisch dank voor hun optreden. FRANKRIJK NUMMER EEN Van de Europese landen heeft Frank rijk het grootste aantal Hongaren uit Joegoslavië opgenomen: 2.455. België staat op de tweede plaats met 2.37G en Zweden op de derde met 1.295 perso nen. Nederland heeft 80 vluchtelingen opgenomen. Het huisvesten en onderhouden van de vluchtelingen heeft de Joegoslavi sche autoriteiten 6.6 miljoen dollar ge kost, het overbrengen van de vluchte lingen naar het land van hun uitein delijke bestemming heeft meer dan 12 miljoen dollar geëist. Van dit laatste bedrag heeft de hoge commissaris ruim een miljoen dollar voor zijn rekening genomen. Raketproef van Amerikaanse luchtmacht D» Amerikaanse luchtmacht heeft een proef genomen met een Thor- raket, die een reikwijdte van 2400 km heeft. Met deze raket kan ook een kunstmaan gelanceerd worden. De raket bleef vier minuten zichtbaar. De leider van de zuidpoolexpeditie dr. Fuchs, heeft telegrafisch hulp van r en Amerikaans vliegtuig aan de zuid pool gevraagd om een van zyn ex peditieleden, die twee keer het slachtoffer is geworden van kool- monoxyde vergiftiging op te halen. Het slachtoffer is een 33-jarige Britse natuurkundige. Fuchs vroeg hem zo. snel mogelijk naar lager ge legen gebied te brengen, daar de ex peditie zelf in vrij ijle lucht verkeert. Fuchs geloofde dat hij daar snel zou herstellen en zich by depot 700 weer bij de expeditie zou kunnen voegen. Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militai ren op Cyprus zijn gisteren vijf Tur ken gedood drie in Nicosia en twee in Famagusta en twee zwaar gewond. De Turken betoogden, even als maandag voor verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken. De Britten openden het vuur om de demonstranten te verspreiden, na dat zy met stenen waren bekogeld. Zy hadden eerst traangas gebruikt. In Famagusta is een avondklok in gesteld. Tijdens het officiële bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Libe ria, ontving hjj uit handen van de minister van -binnenlandse zaken van Liberia een staf, welke Z.K.H. de prins de waardigheid van ere- stamhoofd verleent. Z.K.H. de prins gekleed in ceremonieel gewaad ontvangt van de minister de staf. WOENSDAG 1958 JANUARI Meester, wij zouden wel een teken van U willen zien. Mattheus 12:38b. Neen, laten we niet denken: dat waren echt de schriftgeleer den en farizeeën, die zoiets vroe gen. Ook nu nog lopen er velen rond, die zeggen: we zouden wel in Jezus willen geloven, maar Hy moest dan toch eens een wonder voor ons doen. Feiteiyk zijn we allemaal zo, als we een directe gebedsverhoring wensen of al? we teleurgesteld zijn, om dat een gebed niet zo en op het moment verhoord wordt, als wij het wensen. Zulk een wondergeloof heeft grote gevaren, van in werkelijk heid geen geloof te zijn, of on wil om tot het geloof te komen te verbergen. Wie het geloof laat afhangen van een wonder, wil niet gelo ven, maar wenst een kaartje voor een kijkspel. Dank zij de gepubliceerde foto's ia de dagbladen is de afgelopen nacht een van de drie vrijdagavond j.l. uit het huis van bewaring 3 te Amster dam (het voormalige „Lloyd-hotel") ontvluchte gevangenen, gearresteerd. Het was de juist gisteren 29 jaar ge worden Albert de Jong, die herkend werd door een caféhouder van een foto, die in de kranten heeft gestaan. De uitbreker is erin geslaagd, ondanks alle nasporingen van de politie, zich drie dagen verborgen te houden. Om streeks één uur in de nacht wilde hij een bezoek brengen aan zijn moeder. Het bezoek aan een café op wegnaar deze straat werd de man noodlottig. Toen de caféhouder de politie had gewaarschuwd, verschenen de man nen van de radio-autodienst en hiel den hem aan, direct nadat hij het café had verlaten. Tot dusver zijn, blijkens een mede deling van de voorzitter van de com missie van toezicht op Nederlandss ondernemingen, majoor Mamesah, ta Djakarta 108 Nederlandse zaken over genomen door de militaire autoritei ten. Hy voegde hieraan toe, dat 119 zaken van kleinere omvang nog zul len worden overgenomen. Voor de eerste maal zijn, behalve op Walcheren, de keuringen van stamboekmerriën door de hoofdinspecteur op het bedrijf van de fok ker uitgevoerd. Volgens het door deze ingediende rapport vinden de meeste fokkers het keuren op het bedrijf een uitkomst. Tegen het tot f 20,- verhoogde inschrijfgeld kwamen zo goed als geen bezwaren naar voren. Algemeen was men van oordeel, dat men als fokker bij het keuren op het eigen bedrijf voordeliger uit is, dan wanneer men naar een centrale keuringsplaats moet, niettegenstaande het inschrijfgeld dat slechts f 10,- bedraagt. Het personeelstekort speelt hierbij een overwegende rol. Dit deelde de heer A. Cappon gistermiddag te Goes mede in zijn jaarverslag op de algemene vergadering van de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard", afd. Zeeland. Hij sloot zich echter ook bij de mening van de hoofdinspecteur dat de keuring te Middelburg dient te worden gehandhaafd, omdat dit een prachtige traditie is, die deze paardenkeuring tot de aantrek kelijkste van ons land maakt. De hoofdinspecteur zegt in zyn rap port, dat de centrale keuring op Wal cheren moet biy'ven bestaan, met dien verstande dat de inspecteur de be voegdheid behoudt na afloop van de keuring te Middelburg merriën voor het Hulpboek to keuren en tevens voor het Keurstamboek, indien een merrie op de vastgestelde dag niet aanwezig kon zyn op de keuring te Middelburg of na de keuring is aan gekocht, etc. In de vergadering werd meegedeeld ,dat op Walcheren ook de mogelijk heid bestaat aan huis te laten keuren. Daarnaast blijft echter gezien de grote belangstelling voor de keuring de centrale keuring bestaan. Teruggang Momenteel telt de Zeeuwse afde ling 2148 leden, hetgeen een terug gang betekent van bijna honderd. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de kring W.-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar het ledental met 84 achteruit liép tot 467. Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren is nog altijd de grootste kring (748), gevolgd door W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren (361), Zuid- Beveland (293), Tholen (107), Schou- wen-Duiveiand (102), Noord-Beve land (47), St. Philipsland (21) en bui ten Zeeland twee leden. Door de ver doorgevoerde mecha nisatie is het aantal fok-werkpaarden dermate teruggelopen, dat van een vlotte handel zoals voor de oorlog niet meer gesproken kan worden. Nadat de hoofdbestuursleden J. der Weduwen, Kerkwerve en Jac. de Put ter, Axel met hun plaatsvervangers A. Brooijmans, Tholen en W. Koster, Axel, en de afgevaardigden naar de alg. vergadering der KVNT M. IJs- baert, Axel en A. Temmerman, Hoofd plaat, alsmede hun plaatsvervangers L. Dieleman, Axel en C. den Hamer, Schoondijke, waren herkozen, hield dr. G. Grootenhuis, adj.-directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland, een causerie over „De mogeiykheid om onvruchtbaarheid, abortus en veulenziekten te bestrijden door foktechnische maatregelen". (Op deze lezing komen wy morgen uitvoerig terug.) Voor het afscheid van de heer Cappon zie pag. 5. De regering is met zorg vervuld over het tempo, waarmee het werkloosheidscijfer met name in de laatste maanden is gestegen en over het feit, dat in de meeste ont wikkelingsgebieden en in enkele andere structureel zwakke gebie den de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaanvaardbaar moet worden beschouwd, aldus dr. W. Drees in zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Burger over de werkloos heidscijfers De stijgir van de werkloosheid is in de bouw.;, (verheid groter geweest dan werd verwacht, omdat met name de uitgaven van de lagere overheid voor openbare werken o.a. door kapi- taalschaarste sterk zijn verminderd. MAATREGELEN De regering is van oordeel, dat de ontwikkeling van de werkloosheid het treffen van bijzondere maatregelen op korte termijn noodzakelijk maakt. Ten aanzien van de dienaangaande geop perde suggesties kan worden mede gedeeld dat de minister van volks- In geheel Argentinië zijn gisteren de openbare nutsbedrijven door mili tairen bezet om te voorkomen, dat het dringend noodzakelijke personeel meedoet aan een staking van 24 uur. De bankbedienden hebben een sit- down staking gehouden. De arbeiders van de steenfabrieken zijn 'n staking van twee dagen begonnen. De metse laars staken al 12 dagen. Allen willen meer loon en betere arbeidsvoor waarden. Een gevangenisstraf van 10 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk heeft de officier van justitie bij de recht bank te Almelo, mr. N. van Veen ge- eist tegen de 61-jarige H. B. V. uit Delden, die in zijn functie van post beambte in april 1957 geldbedragen en andere bedragen, die hij voor mensen uit zijn wijk ontvangen of betalen zou, onder zich zou hebben gehouden. V. had reeds tydens de vorige zitting de feiten toegegeven, volgens twee thans over hem uitgebrachte rapporten is V. een vroeg verouderd man met een af wekende constitutie, als gevolg waar van hy wel eens slordig was. huisvesting en bouwnijverheid in da gemeenten, waar de werkloosheid da sterkste aanwijzing gaf, arbeidscapa citeit beschikbaar was, terstond rijks- goedkeuring heeft verleend voor da uitvoering van een aantal parti culiere werken. Verder ordt nage gaan welke aanvullende openbare werken op korte termijn in uitvoering zouden kunnen worden genomen. Ten einde incidentele plaatselijke ruimten op de bouwmarkt zo snel mogelijk op te vullen, wordt voorts in het gehela land, desgevraagd op korte termijn, rijksgoedkeuring verleend voor wer ken, waarvan de kosten niet meer dan f 100.000 bedragen. De Zuidslavische regering heeft in een nota aan de Franse regering om teruggave van de lading wapens ver zocht, die de Fransen onlangs van het voor de Algerijnse kust opgebrachte Zuidslavische schip „Slovenija" in be slag had genomen. De nota was gesteld in „gematigde en hoffelijke termen", zo werd te Parijs vernomen. Er werd ook om schadevergoeding voor de reders van de „Slovenija" in gevraagd Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Eik labiel Cbelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baai brachten. De vier middelen tezamen werken nig belet en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordt beschermd door bet bestanddeel (helaro*. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen Aanvankelijk weinig, later meer bewolking,, voornamelijk in het wes ten van het land, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige later overwegend zwakke wind tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Hoogwater donderdag 30 januari: Vlissingen: 9.13 u. 1.37 m., 22.07 u. 1.36 m. Terneuzen: 9.37 u. 1.55 m., 22.31 u. I.54 m. Wemeldinge: 10.36 u. 1.20 m., II.59 u. 1.27 m. Zierikzee: 10.09 u. 1.02 m., 23.07 u. 1.12 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1