WINTER IN ZEELAND SCHAAKRUBRIEK UIT DE PROVINCIE 2>„ macht der zonde Maandag 27 Januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 H ïi m m §1 j§ ONTSLAGEN BIJ KABELFABRIEK TE DELFT Bloedende inbreker gearresteerd Zijn kerkmensen vaak zulke zure lachers DORTS SCHOENENMAGAZIJN DE DUPE VAN GERAFFINEERDE WISSELTRUC Verbranding documenten Redacteur: J. Joosse - Hertshoornstraat 6 - Bergen op Zoom Partystelling m. jp jjj ,4 Zwart aan zet wint (mat in 4) En hier een Slciliaanse partij, ge speeld door de heren W. en E.; wit komt door fraai spel tot de aanval en dwingt zwart tot overgave. Wit: W. Zwart: E. Sicilian lis. 1. e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, Pb8— c6; 3. d2d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8— f6; 5. Pbl—c3, d7d6; 6. Lfl—e2, e7 e6; 7. 0—0, Lf8e78. Kgl—hl (de bedoeling is nu zo spoedig mogelijk f4 te spelen zonder gevaar voor Db6), 8. a7a6; 9. a2a4, Dd8c7; 10. f2—f4, Pc6a511. Le2—d3, 0—0; 12. Ddle2 (Wit dreigt nu e5, waarmede Ld3 voor de aanval vrij komt en Pf6 verdreven wordt), 12e6e5 (nog het beste, veld d5 wordt nu zwak en daarvan weet wit spoedig te profi teren); 13. f4xe5, d6xe5; 14. Pd4fö, Lc8xf5 (wel gedwongen, er dreigde Pe7 __De7:—Lg5); 15. Tflxfö, Pa5—c6 (dreigt Pd4, maar Wit is eerst); 16. Pc3d5! (zeer fijn gespeeld. Op Pd5: ed5: Pd4 volgt nu De5: en zwart kan niet op f5 slaan), 16Pf6xd5; (beter was Dd6); 17. e4xd5, g7g6; 18. d5xc6! (fraai! Wit offert de kwali teit, maar krijgt een geweldige en win nende aanval), 18. g6xf5; 19. c6xb7, Dc7xb720. Ld3xf5, Tf8—d8; 21. De2g4j (Wit maakt korte met met), 21Kg8h8 (op Kf8 volgt Lh6t en met in drie zetten)22. Dg4—h5, Td8—dlf (op Kg7 volgt Dh6t, K"8:, Dh7|, Kf8:, Dh8t mat); 23. Dh5 xdl en Zwart gaf op. En hier nog een mooie Spaanse par tij. Wit: B. Zwart: W. 1. e2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8— c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8 —f6; 5. 0—0, Pf6xe4; 6. d2—d4, b7— b5; 7. La4b3, d7d5; 8. d4xe5, Lc8 e6; 9. c2c3, Lf8c5 (soliede is Le7, maar voor aanvalspelers is Le5 kans rijker); 10. Ddld3, 0—0; 11. Pbl—d2, f7—f5; 12. e5xf6" e.p., Pe4xf6; 13. Tfl —el, Dd8d6; 14. Pd2—fl, Tf8—e8; 15. Pflg3 (beter Le3), 15 Pf6—g4!; 16. Telxe6!, Lc5xf2f; 17. Kgl fl? (hier moest Khl. Zwart had dan niet beter als Te6:, Dd5:, Tf6, Dd6:, Cd6: met gelijke kansen), 17 Lf2d4ü; 18. Pg3f5 (natuurlek geen Td6 wegens Ph2f mat), 18 Dd6xe6; 19. h2—h3?, De6—elf; 20. Pf3xel, Pg4h2t mat. Hier nog een tweetal eindspelen met Bij de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft hebben 65 werknemers onder wie zeven boven de pensioengerech tigde leeftijd mondeling aanzegging gekregen dat een ontslagaanvraag voor en bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ls ingediend. Van de zijde van de di rectie der NK.F. vernamen wij, dat déze maatregel op zichzelf staat. De verwachting is dat geen verdere ont slagen zullen volgen. de oplossingen. 1. Wit: Kb2, La6, Lh4, Pf6. Zwart: Kd4, De8. Wit aan zet wint. Oplossing: 1. Lf2t, Kd5 (op Ke4: Pd6f; 2. Lc4f, Kc6 (op andere zetten Pd6f)3. Lb5t, Kb5; 4. Pd6f en wint. 2. Wit: Kbl, Ld3, Dd8, Pd5. Zwart: Ka4, Dd6. Wit aan zet wint. Oplossing: 1, Pb6f, Kb3 (op Ka3 of b4 dan Pc4t of Le7); 2. Lc2f, Kc3; 3. Lf6f, Kb4; 4. Le7f, De7; 5. Pdf en wint. De oplossing van de vorige partijstel ling was als volgt: 1Pe2f2. Te2, Tfl-f; 3. Kfl, Dhlf; 4. Kf2, Pg4f mat. Het nieuwe probleem is als volgt: Probleemstelling. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Wit: Kd8, Db5, Lb3, pi. f4. Zwart: Kd6, La8, pi c7. De politie is er in geslaagd de man te arresteren, die dinsdagavond in een villa te Huizen heeft ingebroken en wiens bloedsporen men tot het derde perron van het Centraal Station te Amsterdam heeft kunnen volgen. Het is de Katwijker V., die bij de inbraak zo ernstig werd gewond dat hij uit geput door bloedverlies niet meer in staat was in Amsterdam een kaar tje te kopen en zonder meer in de trein naar Leiden stapte. Onderweg kocht hij een kaartje bij de conduc teur. In Leiden aangekomen zakte V. op het perron in elkaar. Men bracht hem naar het ziekenhuis vanwaar hij naar zijn woning in Katwijk werd gebracht. Daar is hij door de politie gearres teerd. GEKOCHT IS GEKOCHT. Een lezer verkocht zijn zaak aan een derde. Er werd een koopakte opge maakt en tien procent van de koop som werd betaald. Nu schrijft de ko per „dat hij maar besloot niet te ko pen" en „het reeds gestorte terug verwacht, natuurlijk met rente". Dat laatste is helemaal onjuist. Ge kocht is gekocht. Er valt hier niets meer te besluiten want er is reeds besloten. De zaak is reeds eigendom van die koper en deze heeft maar één ding te doen, de rest van de koopsom te betalen. Onze lezer moet maar een advocaat in de arm nemen, dze weet er wel raad mee. Een Amerikaan, Hubert Eaton, heeft ergens in Californië een begraafplaats gesticht, waar alles gedaan is om de gedachten der bezoekers in blijmoedige richting te stuwen. Voor treurigheid mag op dit kerkhof geen plaats zijn. Op geraffineerde manier heeft Eaton dit principe uitgewerkt. Het enige, waar hij nog naar zoekt, is een afbeelding van „de glimlachende Christus". Hij heeft dui zend afbeeldingen bestudeerd, hij schreef er onder kunstenaars zelfs een prijsvraag over uit, maar een aanvaardbare uitbeelding van de glimlachende Christus vond hij niet. Lachen en christen-zijn schijnen moeilijk verenigbaar te wezen. Voortdurend wordt er in de ker kelijke pers op geattendeerd, dat christenen niet zo sip moeten kij ken. Vaak komt dan de herinne ring aan Nietzsche's uitspraak uit de pen, namelijk dat deze eerder in God geloven zou als de chris tenen (de verloste mensen) er maar wat meer verlost uitzagen. Bij het lezen van het Gerefor meerd Kerkblad voor Noord-Bra bant en Limburg viel het ons op, dat in één nummer door drie ver schillende schrijvers, volkomen on afhankelijk van elkaar de afwe zigheid van de glimlach in de kerk ter sprake komt. Ds. W. de Graaf van Almkerk publiceert in dit blad zijn verlang lijstje ten aanzien van de eredienst. Hij zou o.a. willen „dat de men sen niet zo treurig zaten te kijken tijdens de verkondiging van het Woord en de bediening van het Sacrament". Ds. W. van Boeijen van Eindho ven wijst op een uitspraak van Okke Jager, dat de christen „ha" tegen het leven moet zeggen. Dit wordt echter maar zelden gedaan en daarom verkijken buitenstaan ders zich maar al tevaak op de caricatuur van 't christelijk leven, „waaraan de vreugde, de speels heid, de glimlach, de olijkheid en de vrolijkheid ontbreekt". Iemand met het pseudoniem „Berry" schrijft in de jeugd- In een Dordts schoe nenmagazijn is men de dupe geworden van de vreemdelingen, die een wisseltruc toepassen en voor wie de directie po litie van het ministerie van justitie een waar schuwing heeft doen uit gaan. In het bijzijn van de kassière en ander perso neel hebben twee keu.ig geklede heren van om streeks 25 jaar het ge presteerd om f1020,uit de kas te roven. De heren spraken een „vreemde taal", die wei wat op Italiaans leek, en maakten, omdat zij niet verstaan werden, door middel van geba ren duidelijk, dat zij 'n paar laarzen wilden ko pen. Toen de laarzen ge kocht waren legde een van hen een biljet van honderd gulden neer. De kassière betaalde hem terug met tientjes, maar dat was niet naar zijn zin. Hij begon in zijn „vreemde taal" heftig te protesteren. Omdat men niet begreep wat hij wil de haalde de kassière haar geldkistje voor de dag om de man aan te laten wijzen hoe hij het wilde hebben. De keuri ge heer begon in de in houd van het kistje te grabbelen, maar nam tenslotte toch genoegen met de wijze, waarop de kassière hem had willen terugbetalen. Hij en zijn vriend vertrokken daar na. Toen men later in het schoenenmagazijn de kas ging opmaken ble ken er verscheidene briefjes van vijftig, vijf- en-twintig en tien gul den verdwenen te zijn tot een totaal bedrag van f 1020. Uit een on derzoek, dat de Dordtse politie naar deze goo cheltoer ingesteld heeft, is reeds gebleken, dat het tweetal op 3 januari dezelfde truc heeft uit gehaald in Amsterdam en Tilburg. Van Dor drecht zijn ze naar Rot terdam gegaan rubriek van hetzelfde blad, „dat wij kerkmensen vaak zulke zure lachers zijn. We gaan op weg met slaperige gezichten, omdat we blijkbaar bang zijn, dat onze buren zouden denken: sjonge, hij gaat naar de kerk en dan nog wel lachend. In de kerk durven wij zéker niet te lachen: wat zouden de engelen wel denken. En als de kerk uitgaat, hebben we blijkbaar geen reden om te lachen: er is tenslotte'altijd wel iets op de preek aan te merken. Een veeg teken. Want juist in de kerk begint de lach. „In de hemel is een lach", zo zou ik een bekende uitspraak van wijlen prof. Van der Leeuw willen variëren. Lachen leer je van de Heilige Geest. Maar wij mensen weten dat niet meer. Wij hebben de schaterlach tot verdo vingsmiddel gemaakt". Aan deze citaten kunnen we (uit hetzelfde kerkblad) nog een vierde toevoegen. Maar dan één, waarin de lach werkelijk een plaats krijgt, zij het dat in dit geval de aanleiding niet zo plezierig is. In een rapport over het geestelijk leven van een der gemeenten lezen wij, dat aldaar „een alarme rend gebrek bestaat aan echt leven en getuigend geloof. Als het niet ging om het komende koninkrijk van Christus, zou je wel eens zo moedeloos worden als Elia. Geluk kig dat God aan sommige kerke- raadsleden in rijke mate de gave der gezonde humor geschonken heeft, zodat we zo nu en dan ook eens hartelijk kunnen lachen". Patiente overleed na injectie met bemine Een vijftienjarig Westduits meisje, dat in een chirurgische kliniek van Muenchen wegens een acute blinde darmontsteking zou worden geope reerd, kreeg bij vergissing een injec tie met benzine, in plaats van mef een verdovingsmiddel. Dit had on danks krachtig ingrijpen van de chi rurg, nadat de vergissing bekend was geworden, binnen enkele minu ten haar dood tengevolge. Bij het gerechtelijk onderzoek is geble ken dat de noodlottige vulling van de injectiespuit afkomstig was uit een fles met een etiket dat de naam droeg 'van een verdovend middel, doch waarin zich benzine bevond. Men had vergeten, bij het vullen met benzine, een ander etiket aan te brengen. De schuldige zal wegens „nalatigheid, die de dood tengevolge had", worden vervolgd. 73) Zijn eigen kamer was ongedeerd ge bleven. Het Turkse tapijt, de boeken in de glazen kasten, de massieve tafel met de kranten en tijdschriften van gisteren er op verspreid, maakten zijn zenuwen in de war. Aan die tafel, met gebogen hoofd, had hij aan Verney zijn bekentenis afgelegd was zijn leven niet anders dan schandelijke ge heimen, dan bittere bekentenissen? Maar hij had geen tijd om te den ken. De hoofdman van de brandweer kwam om rapport uit te brengen en Oliver bestelde verversingen voor hem en zijn mannen. De onvermoeibare tuinman hielp om de meubelen in vei ligheid te brengen, die hij eerst mee uit het verbrande gedeelte had laten dragen. Enige dorpsbewoners, die nog omslenterden, om niets van 't schouw spel te verliezen, boden vrijwillig hun hulp aan, verheugd met de kans, te zien, wat gespaard was en wat ver nield of beschadigd. Met hun zware schoenen liepen zij over de tapijten. Men hoorde een luid gepraat, slaan met deuren en het heen en weer lopen van het dienstpersoneel. Voor Olivers oor was de onophoudelijke drukte een pijniging. Het scheen hem de langste dag van 'zijn leven toe, voordat het eindelijk stil werd en de avondscheme ring over de zwartgeblakerde puinho pen begon te vallen. Het zou nog uren duren, eer Gra- nia kon komen. Grania, zijn zachte vrouw, die hem pas die morgen had verlaten, met een licht hart en vro lijk gestemd en die'nu terug kwam, om zijn droefheid met hem te dragen. ARCHITECT VRAAGT BETALING. Een lezer wilde een huis laten bouwen en gaf een architect een opdracht, eens een plannetje te maken en de kosten te berekenen. Dit viel erg te gen en van de bouw komt, althans voorlopig, niets. De architect stuurt zijn rekening en onze lezer vindt dit raar, want de zaak ging toch niet door? Nee, maar de architect gaf zijn tijd en kunde en daarom moet het beta len van diens rekening wél door gaan. Lezer zal daar beslist niet aan kun nen ontkomen. WEDUWENPEN SIOEN Kranten lezen is een inspannende be zigheid, wanneer men dit goed wil doen. Helaas zijn er maar te veel mensen, die hun krant uiterst opper vlakkig lezen en dan ook Iets „zelf gelezen" hebben, dat er helemaal niet gestaan heeft. Heel veel mensen (dat hebben wij ge merkt) menen, dat een algemeen weduwenpensioen er al is of er zal komen op uiterst korte termijn (het is immers al aangenomen, schrijven ze dan). Het één ls evenmin waar als het ander. Een desbetreffende wet is zelfs nog niet in behandeling, er is alleen wat over gepraat. Het zal dan ook wel even duren, eer dit algeme ne weduwenpensioen er is. ZIEKENGELD EN BEVALLING. De werkgeefster van uw echtgenote is er naast. De laatste heeft recht op ziekengeld zes weken voor en ten minste zes weken na de bevalling, of zoveel weken meer, als nodig zal blij ken. Die uitkering na de bevalling (en daar gaat het hier om) wordt ook gegeven, wanneer uw echtgenote het voornemen heeft, na de bevalling niet meer te gaan werken. EIGENAAR BOOS. Of eigenlijk dreigt de eigenaar, boos te zullen worden, wanneer een lezeres een kamer gaat verhuren aan een verpleegster (alleen om te slapen). De eigenaar moge boos worden, hij kan hier niets tegen doen, zijn toe stemming is hiervoor niet vereist. Een reden tot opzegging is het aller minst. DE PREMIE EN DE FOUT. A. sloot een polis tegen f 5.84 per maand. De premiekaart gaf echter aan f 3.84 en A. betaalde dit enkele jaren prompt. Totdat hij een schrij ven kreeg, of hij al die ontbrekende guldens maar wilde aanzuiveren. Of een fout nu maar zo ongedaan kan worden gemaakt, vraagt A. Deze vrager wist heel goed dat die f 3.84 een fout gedrag aangaf. Hij speculeerde echter verkeerdHij moet het tekort zeker aanvullen wil hij t.z.t. een volledige uitkering ont vangen. ONTSLAG EN ZIEKTE. Er komen meer ontslagen, door de be stedingsbeperking. Dit is geen nieuws, maar dit wil niet zeggen, dus maar ontslag mogen geven, zonder rekening te houden met de bepalin gen van het ontslagrecht. Nog altijd geldt de bepaling, dat tij dens ziekte geen ontslag mag wor den gegeven. Onze lezer, die nu drie maanden ziek is, en deze week een briefje kreeg, dat hij wegens vermin dering van werkzaamheden is ontsla gen, moet zich maar met het arbeids bureau in verbinding stellen. En na tuurlijk zijn werkgever op het boven staande wijzen, namelijk dat dit ont slag tijdens ziekte onwettig is en dus niet door hem kan worden aanvaard. OFFERTE. In een lange brief klaagt een lezeres haar nood over de rekening van een behanger, die een f 90 hoger was dan afgesproken werd. Of ze die moet betalen. Wij nemen aan van wel, want de of ferte was mondeling en tussen twee mensen, zonder getuigen. Dit hebben wij al zo vaak geschreven: laat een offerte vastleggen alvorens een op dracht te geven en laat dan precies omschrijven, WAT werd overeenge komen, zodat onaangename verras singen uitgesloten zijn. ZAAK BEGINNEN. Er is niet aan te ontkomen, lezer, maar wanneer u een zaak wilt beginnen zult u enig geld moeten hebben. Het is een utopie, te denken, dat iemand zonder een cent eigen geld een win kel kan openen. Niemand geeft hem zoveel krediet endat zou niet goed zijn ook. De lasten worden te zwaar wanneer men geheel van kre diet moet leven. Behalve een bewijs van vakbekwaamheid en midden standsdiploma worden ook bewijzen van kredietwaardigheid gevraagd. Niets is nog altijd niets. Wanneer u een zeker deel eigen geld heeft (of goederen) kunt u daarnaast 'wel kre diet krijgen. NARE ERFENIS. Het klinkt altijd zo veelbelovend, iets te mogen erven. Maar het kan toch nog wel eens tegenvallen, zelfs wan neer men een huis erft. Een lezer 13 dit overkomen en dat huis kost hem alleen maar geld. Nu wil hij van ons weten (hij schrijft ons een vrij lange brief) wat hij jnoet doen. Ons advies kan kort zijn. Wij zou den dit huis maar verkopen en den ken, dat alles, wat het opbrengt (het ls Immers een erfenis) winst is. Er komt dan een einde aan dat geld toe geven. Restauratie van het pand zou te veel gaan kosten en buitendien zou het geïnvesteerde kapitaal niet vol doende opleveren. Ter toelichting diene, dat de gemeen te ook al gedreigd heeft, kostbare voorzieningen te zullen treffen voor rekening van de huidige eigenaar, wanneer hij daar binnen een zekere tijd niet zelf voor zorgt. MOEILIJKHEDEN... MET ZICHZELF Wij krijgen een lange brief van een jonge man (liefst 5 kantjes), waarin deze eigenlijk alleen maar uiteenzet, dat er niets is, waarmee hij het vin den kan. Kritiek op zijn baan, zijn ouders, op zijn meisje en op de we reld in het algemeen. Alleen dat valt ons op geen kritiek op zich zelf. Wat hfl nu van ons wil weten is ons echter niet duidelijk geworden, blijkbaar stort hij alleen zijn hart eens uit. Deze jongeman zou alle kritiek eens moeten vergeten en moeten begin nen, zichzelf eens onder het mes te nemen. Ondanks het lange schrijven, kunnen wij onmogelijk er achter ko men, wat er precies schort, al ver moeden wij wel iets. Wij zouden hem deze raad willen ge ven: lees eens het boek van Prof. Waterink: Brieven aan jongemensen. U kunt dat in iedere boekhandel ko pen (uitgave Zomer en Keuning te Wageningen). Het boek zou hem een eind op weg kunnen helpen naar de noodzakelijke zelfkritiek. ARNEMUIDEN Raadsvergadering. Donderdag 30 jan. a.s. zal de raad vergaderen. De raads leden zullen zich voornamelijk beraden op enige onderwijsperikelen. In behan deling zal worden genomen de ontslag aanvrage van de onderwijzer der o.L- school, de benoeming van een hoofd der o.l.-school, een vaststelling van een voor schot voor de bijzondere school en de benoeming van een lid van de contact commissie van de Zeeuwse muziekschool. 's-GRAVENPOLDER Raad bijeen. Op 28 januari, dinsdag a.s. dus, komt de raad bijeen. Zij zal zich beraden over de vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan in onderdelen, waarbij ook gronden ten westen van de Bosseweide in het plan worden opgeno men. Door b. en w. is voorgesteld grond aan de Goesestraatweg te kopen en aan de provinciale weg te huren voor de aanleg van een blusvijver. Ook wordt door LESLIE FCEITl- Hij kon zijn rusteloosheid nauwelijks bedwingen, tot zij elkaar ontmoet hadden. Hij was bevreesd, verlaten, geheel in de war en verlangde met de vrees van een verschrikt kind, naar haar gezelschap. Toen hy zich vergewist had, dat de dienstboden hun avondeten gebruik ten, sloop hij uit zijn kamer, de vuile vestibule door en ging zachtjes de an dere trap op, die zo zelden werd ge bruikt, naar de kamers, die hij sinds zy'n huwelijk nauwelijks betreden had. Een open deur geleidde hem naar die, welke in alle haast voor Grania's te rugkomst gereed gemaakt was. Deze zag uit op de andere zijde van het huis, niet op de vertreden ruïne van haar tuin. Hoe zou hy de lange uren tot mid dernacht nog doorkomen. Als Grania kwam, hoe kon hij haar in de oprech te ogen zien en zy'n geheim verber gen? Terwyl hy uit het raam staarde en niets zag van het landschap in het schemerige avondlicht, 'begon bij hem het eerste berouw op te komen. „Ik zal haar alles vertellen", zei hy Een ogenblik schrok hy bevend te rug voor die gedachte. Toen hij zich echter de onuitsprekelyke verlichting voorstelde, die een bekentenis aan zyn geplaagd brein zou brengen, kreeg hy weer moed. Waarom was hij deze weg niet eerder ingeslagen? Hoe kon hij ooit haar trouw en haar liefde hebben gewantrouwd? In dit ogenblik van plotselinge opwinding scheen hem al les gemakkelijk. Zyn last viel als van hem af. Het verleden werd vergeten, de toekomst duidelyker. Hij zag niet in, dat het kritieke uur nog moest komen: de grauwe dagen na het berouw, wanneer hij verden king zou lezen in de tederste blikken zyner vrouw en zou wensen, maar niet te hebben gesproken, de lange, zware, moeizame klim naar die hoogten van zelfrespect, die zo ver af en zo onbe reikbaar schijnen. HOOPDSTPK XXI Het begin van een nieuwe liefde Verney Drake zag zyn schoonzus ter niet freer voor laat in de morgen, die volgde op hun opgewonden terug komst op de „Leas". Hy stond te kijken naar de zwart geblakerde puinhopen, die alles wa ren, wat overgebleven was van de plaats, die hy eens „thuis" had ge noemd. De temperatuur was drukkend. Er was geen wind en de reuk van de brand hing nog over het grasveld en de tuin. Door een eigenaardige gril der vlam men was de hoek van de kinderkamer waar het bed stond, aan de totale ver nietiging ontsnapt. Het geraamte van het bedje stond nog tegen de muur en er boven waren de omtrekken van 'n plaat, eens een vrolyke afbeelding uit een Kerstnummer, die het kind mooi had gevonden. Het trof hem, dat deze ene hoek, waar twee geslachten de ge ruste slaap der kindsheid hadden ge slapen, gespaard was gebleven. Hy glimlachte grimmig, toen hy bedacht, wat mooie kopij de reporter van de „Monnowbridge Argus", die hij was tegen gekomen, toen hy het huis uitging, een bloc-note in de hand, van het incident zou maken. Hy wenste, dat de zaak maar naar beneden zou vallen, voor Grania het zag. Toen hoorde hij het geruis van haar kleren, en toen hij zich omdraaide, zag hij haar langzaam over de zwarte puin hopen naar hem toekomen. De documenten met namen van Hongaren, die hebben getuigd voor de speciale commissie der Verenigde Na ties, welke een onderzoek heeft inge steld naar oorzaken en verloop van de Hongaarse opstand, zijn vrijdag in een verzegelde, ongeopende enveloppe verbrand, zulks in opdracht van de secretaris-generaal der volkerenorga nisatie Dag Hammerskjöld. machtiging gevraagd de grond in het uitbreidingsplan voorlopig als tuingrond te verhuren. KRABBEND1JKE Woningen voor repatrianten. Ondanks de grote woningnood die er in Krabben- dijke heerst, heeft het gemeentebestuur gemeend zich niet te mogen onttrekken aan de oproep van de regering tot het beschikbaar stellen van woonruimte voor de uit Indonesië verdreven landgenoten. Besloten is een binnenkort beschikbaar komende gemeentewoning voor dit doel te bestemmen. Tevens is een beroep ge daan op de inwoners, van wie bekend is, dat zy extra-woonruimte beschikbaar hebben, tot het opnemen van repatrian ten in hun woning. SINT PHILIPSLAND S.G.P. kiesvereniging. In de Christelijke school kwam de plaatselijke S.G.P. kies vereniging bijeen onder leiding van de heer L. Gebraad. Er werd een kandida tenlijst opgerfiaakt voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. Tot bode der vereniging werd aangesteld de heer J. Kot. Tot secretaris werd benoemd de heer P. van der Welle. SINT ANNALAND Ambtsdragers herkozen. Bij de Geref. Gemeente is de heer M. van de Klooster als ouderling en de heer L. Heijboer W». als diaken herkozen. Beiden hebben hun benoeming aanvaard. NIEUW- EN ST. JOOSLAND N.C.V.B. De N.C.V.B. hield onder lei ding van haar vice-presidente, mevrouw Davidse, haar maandelijkse vergadering. Spreekster was deze avond mevrouw Van Kamervan Driel uit Middelburg. Het onderwerp was: Declamatie. Er werd met grote belangstelling geluisterd. Da volgende vergadering zal gehouden wor den op 11 februari a.s. KAMPERLAND N.C.V.B. De afdeling van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van de presi- dente, mevr. Klap—Breel. Mejuffrouw J. Mol sprak, aan de hand van een aantal lichtbeelden, over haar reisindrukken uit Amerika. Ned. Chr. Landarbeiders. De afdeling van de N.C.L.B. hield een ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer Nic. de Visser. De secretaris deelde mee dat op 7 februari a.s. een jaarvergade ring gehouden zal worden, waarin aan een elftal leden een gouden insigne uit gereikt zal worden wegens 25-jarig lid maatschap, terwijl op 10 maart a.s. twee filmvoorstellingen gegeven zullen wor den. Verder werd besproken het systeem van de werkclassificatie in de landbouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4