Conferentie van regeringsleiders „zeer dringend noodzakelijk" 27 Zeeuws damkampioen wil zich ontfermen over Engelse baby-drieling Chroesjtsjef verklaart op landbouwcongres Reacties van het westen: ONAANVAARDBAAR Chroesjtsjef als strijder tegen drankmisbruik Periode van zelfbestuur voor het eiland Cyprus WEERBERICHT Roerexpres ontspoord Kanselboodschap in hervormde kerken over Indonesië „Met kan niet huidige Indonesische regering worden gepraat" Geruchten over in het gebied een van opstand Aden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V Nagy nog in Roemenie Britse voorstellen „JACOB CATS" WERD GEBORGEN Egypte en Syrië één staat? Ons deel Prins Bernhard in Liberia Toespraak van minister Klompê Verlaten stakkers in jr-Gravenpolder welkom Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 0110C-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Puskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Eubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3918 Directeur: JACQ DE SMIT De Sow jet-Russische partijsecretaris Chroesjtsjef heeft op een land bouwcongres in Minsk verklaard, dat een conferentie van regerings leiders „zeer dringend noodzakelijk is" De volgende vraagstukken zijn rijp voor bespreking, meende hij het verbieden van kernproeven, beëindiging van de koude oorlog en propagandastrijd, vermindering van de buitenlandse troepen in Duits land en andere Europese landen, instelling van een zone zonder kern wapens in midden-Europa, de toestand in het midden-Oosten en de internat.'onale economische betrekkingen. sen het oosten en westen, door Chroesjtsjef voorgesteld, dezelfde zijn als die, vervat in de laatste brief van de Russische regering aan diverse regeringsleiders. Wel bevatten Boelganins brief nog drie punten, die Chroesjtsjef in zijn rede niet noemde, aldus deze waar nemers. Dit zijn: Het verbod van atoomwapens, een niet-aanvalsverdrag tussen de leden van de NAVO en die van het verdrag van Warschau en eventuele maatregelen die genomen moeten worden om een onverwachte aanval te voorkomen. Maar in feite heeft Chroesjtsjef geen antwoord ge geven op de vraag, die de westelijke mogendheden hebben gesteld: of de Russen bereid zijn de uitvoering van de maatregelen tot ontwapening, waarover het oosten en westen het eens zijn geworden, onder toezicht te plaatsen van een internationaal con trole-orgaan. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zijn van mening dat Chroesjtsjefs toespraak erop schijnt te duiden, dat de Sowjet-Unie krachtig vast houdt aan het stand punt, dat het westen reeds verleden jaar, gedurende de vruchteloze ont wapeningsbesprekingen, heeft ver worpen. Zij verklaren dat zijn voorstel om intercontinentale raketten te verbie den, wanneer het westen instemt met een verbod van kernwapens, het .be ëindigen van de proefnemingen hier mede en het opheffen van de Ameri kaanse overzeese bases, totaal onaan vaardbaar is, dat Chroestsjef ook nu niets zegt over een verbod tot de aanmaak van kernwapens en even eens zwijgt over het instellen van 'n afdoend systeem van toezicht, om tegen een verrassingsaanval te kun nen waken. In Westduitse politieke kringen verklaart men, dat Chroesjtsjef in zijn toespraak de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in Duitsland, ter bepaling van de uit eindelijke status van Oost- en West- Duitsland, heeft verworpen en dat hij vast houdt aan zijn'denkbeeld om de beide staten In een statenbond te ver enigen, dit nu wordt te Bonn onaan vaardbaar geacht. Een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de vroegere Hongaarse ministerpresident Imre Nagy nog steeds in Romenië is. Hij delde dit mee als tegenspraak op be richten als zou Nagy in een Boedapester gevangenis vertoeven. In antwoord op vragen zei de woord voerder dat de vroegere Hongaarse „Sta linisten" Rakosi, Geroe en Hegedues zich in de Som jet-Unie bevinden. De Russische partijleider, Chroesjtsjef, heeft zich opgeworpen als strijder te gen dronkenschap, het thuis distille ren van alcohol en vooral tegen „pu bliciteit voor het onmatig drinken van wodka en soortgelijke dranken", al dus heeft radio-Moskou gemeld. Chroesjtsjef had zich op een land- bouwconferentie in Minsk gekeerd te- De kwestie van Duitslands hereni- fing en de volksdemocratien wil de owjet-Unie echter niet bespreken. Op deze punten is het Sowjet-stand- punt duidelijk, zei Chroesjtsjef. Kritiek Hij leverde kritiek op de antwoor den, die de westelijke mogendheden op Boelganins brieven hebben ge leverd. Premier MacMillan had volgens hem zijn aanvankelijke voorstel voor een niet-aanvalspact, dat de Sowjet-Unie had goedgekeurd, moeten loslaten „Ongetwijfeld onder druk van be paalde kringen". Adenauer had in zijn antwoord de positie van de Sowjet-Unie ten aan zien van de Duitse kwestie verdraaid, Een topconferentie kan alleen maar Blagen, zo verklaarde Chroesjtsjef, als men uitgaat van erkenning van de status quo, d.w.z. het vreedzame naast-elkaar-bestaan van het socialis tische en kapitalistische stelsel in de wereld en het beginsel van niet-in- menging in de aangelegenheden van andere landen. Verzet tegen de sta tus quo betekent, dat men wil vast houden aan de politiek van kracht, die tot op heden op een mislukking is uitgelopen. Reacties Diplomatieke waarnemers in L o n- den zijn van mening dat de zes punten voor onderhandelingen tus- gen films en toneelstukken, waarin wodka werd gedronken en ervoor ge waarschuwd het drinken niet tot een cultus te verheffen. Geborgen bij Hansweert Het ruim 2100 ton metende rijn- schip „Jacob Cats" uit Rotterdam, dat woensdagmorgen tijdens de felle sneeuwstorm in de Biezelingse ham bij Hanr--veert zonk, is In de loop van zaterdagmiddag door het bergings bedrijf Van der Tak uit Rotterdam en de firma Möller gelicht. Het werd naar de haven van Terneuzen ver sleept waar de lading, die 1100 ton kolen groot ls, wordt gelost. Het schip heeft vrijwel geen scha de opgelopen, alleen het roer is stuk. Twee pompboten van Van der Tak en een bok, alsmede de sleepboten „Holland", „Schelde", „Betsy" en „En Avant 16" zijn van woensdagmiddag tot zaterdagmiddag onafgebroken be zig geweest met deze berging. Men heeft een deel van de lading kolen uit het schip gehaald en in zee ge stort, waarna de bok het gezonken schip kon tillen en boven water brengen. Verdere dooi Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Hier en daar mist. Verdere stijging van temperatuur, maar in de noordoos telijke helft van het land aanvankelijk nog temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, is naar Ankara ge vlogen voor overleg met de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, die daar met de Turkse leider besprekingen voert over het vraagstuk Cyprus. Lloyd De zaterdagmorgen uit Hoek van Holland om 6.37 uur vertrokken Roer express is op weg naar Keulen om on geveer kwart voor negen bij W ester voort ontspoord. Van de reizigers liep alleen een dame een lichte shock op. De kok van de trein kreeg in 't keu kentje een teil met heet water over zich heen. De trein is met alle zes wagens ont spoord. Alleen de locomotief bleef op de rails. De oorzaak bleek te zijn een breuk in de spoorstaaf. De kans op 'n dergelijke breuk wordt bij lage tem peratuur hoger. Het baanvak, waarop het ongeluk gebeurde is niet geëlec- trificeerd. De ontsporing zou een ramp veroorzaakt hebben, indien de perso nenwagens in plaats van naar links naar rechts uit de rails zouden zijn ge lopen. De wagens zouden dan van de spoordijk zijn gevallen. De Egyptisch-Syrische plannen voor een federatie der beide landen zijn op geheven en er is daarvoor een plan om één staat te vormen in de plaats geko men, aldus meldt het vooraanstaande on afhankelijke Egyptische blad ,A1 Achbar'. Krachtens het nieuwe plan, zo wordt gezegd, zullen de Syrische politieke par tijen worden ontbonden. De nieuwe staat zal één leger, een vlag, een regering en een grondwet hebben. Mevrouw Lubis gearresteerd Het Indonesische leger heeft de vrouw van kolonel Zulkifli Lubis, de voorma lige stafchef van het leger, gearresteerd ,om haar persoonlijke veiligheid te be schermen tegen mogelijke vergeldings acties", zo heeft het persbureau Pia be kend gemaakt. Zoals bekend ls kolonel Lubis voortvluchtig sinds de mislukte staatsgreep van oktober 1956. Naar een woordvoerder van het leger meedeelde, was Lubis ook betrokken bij de bom aanslag op Soekarno ln november J.h zou over nieuwe Britse voorstellen voor oplossing van het probleem- Cyprus hebben gesproken. Men denkt algemeen, dat het plan van Engeland voorziet in een periode van zelfbestuur voor het eiland, waar na de Griekse en Turkse gemeen schappen het recht van zelfbeschik king zouden hebben. De Grieken wensen dit wel, maar de Turken niet. Lloyd tracht nu de verschillende standpunten met elkaar te verzoenen. De Turkse minister van buitenland se zaken heeft op een persconferentie gezegd, dat de Britse regering heeft ingestemd met het denkbeeld om Cy prus tussen zijn Griekse en Turkse be woners te verdelen. Opnieuw grote branden in Londen De Londense brandweer, die de af gelopen twee dagen met groot mate rieel een geweldige brand in een on dergronds koelhuis van de vleesmarkt in Smithfield heeft moeten bestrijden, is vrijdagavond opnieuw uitgerukt voor twee grote branden. - Het eerste alarm kwam van een jam- fabriek in East End, waar de vuur haard ook ondergronds was. De twee de brand woedde in een houtopslag plaats in Notting Hill in het westelijk deel van Londen. Brandje in kazerne Zaterdagmorgen is brand ontstaan in de Havenkazerne te Schoonhoven, waar in ongeveer 350 militairen gelegerd zijn. In de op de eerste verdieping gelegen kantine, waar de kachel niet brandde, sloegen plotseling de vlammen uit de houten vloer Binnen zeer korte tijd wa ren het brandpiket en de Schoonhovense brandweer aanwezig. Het bleek, dat van de onder de kantine gelegen rustkamer, waar een grote Salamanderkachel brand de, een asbesten pijp naar de schoorsteen leidde. Vermoedelijk is door oververhit ting het houtwerk gaan schroeien. Met een straal op de tank van de brandspuit kon het vuur worden gedoofd. MAANDAG 1958 JANUARI Voed mij met het brood, mij toebedeeld. Spreuken 30 8c. De werkweek is weer aange vangen. Waartoe dient onze arbeid? Om God te verheerlijken. Maar ook, omdat Hij ons in de weg van onze arbeid ons levensonderhoud wil geven. Hjj geeft ons ons deel. De oude vertaling: „voed mij met het brood mijns bescheiden deels", heeft, ondanks de daar tegen waarschuwende kantteke ning, bij velen de indruk gewekt, dat dat deel „bescheiden", wat in veler gedachte betekent: klein van omvang, zou zijn. Maar onze God is een God, Die mildelijk geeft, naardat wij nodig hebben. Dat is: ons deel. Vanwege de generale synode der ne- derlands hervormde kerk ls gisterochtend ln de kerkdiensten een kanselboodschap over de verhouding met Indonesië voor gelezen. In deze boodschap wordt ojn. gezegd: „De jongste gebeurtenissen in Indone sië hebben leed gebracht over vele Ne derlanders en Indonesiërs. Zij hebben niet alleen ons, maar ook vele Indone siërs ontsteld. Zij hebben, vanwege de aantasting van de internationale rechts orde, die in menig opzicht plaats vond, onze verontwaardiging gewekt. Zij kun nen nog niet voorzien waartoe de huidige gang van zaken zal leiden. Duidelijk is slechts, dat deze gebeur tenissen, hoe wij ze overigens ook beoor delen. moeten worden gezien binnen het verband van het grote gebeuren, dat zich in geheel Azië voltrekt. De geestelijke worsteling om zichzelf te zijn, leidt ook tot een streven, zowel in Azië als in Afrika, zich te bevrijden van het bewind van de westeuropese volkeren. In het conflict dat tussen Indonesië en Nederland ontstaan is, zijn wfj ge roepen ons in onze houdingen, gedra gingen en beslissingen naar Gods be loften en geboden te richten. Wij be lijden Jezus Christus als Heer. Wij mogen niet hovaardig zijn. Wij hebben veel geoordeeld in deze we ken. Hebben wij gedacht aan het woord, dat de wijsheid bij de ootmoedigen is? Geloven wij, dat Hij, die de Heer is en regeert, ook machtig is de volkeren van Nederland en Indonesië tot elkander te brengen, ook al schijnt daar naar men selijk inzicht, nauwelijks Ivans toe te zijn? Hij, die ons het woord der verzoening toevertrouwd heeft, vraagt onze bereid heid daartoe mede te werken. Wij weten dat vele christenen ln ons land en ln Indonesië God dagelijks om deze verzoening smeken, en ln het bij zonder voor de overheden van Indonesië en Nederland bidden. Wij roepen ook u op tot voorbede voor de overheden, dat zij, gaande in de weg van Gods recht, die beslissingen mogen nemen, welke kunnen strekken tot het waarachtig welzijn van Indonesië en Nederland en van de samenleving der volkeren. Bovenal vragen wij uw voorbede voor onze landgenoten die uit Indonesië wer den verdreven en doen wij een beroep op uw bereidheid ben daadwerkelijk te steunen". Prins Bernhard heeft zaterdag een be zoek gebracht aan de rubberplantages van Firestone. Na het middagmaal werden 35 Neder landse leden van de staf met hun gezin aan de prins voorgesteld. Een aantal kin deren boden geschenken aan voor de prinsessen. De prins onderhield zich ge ruime tijd met de Nederlanders en met de Amerikaanse leden der directie. Avonds bood de prins de president van Liberia en mevrouw Tubman een diner aan, dat werd gegeven aan boord van de „Ghanakust", een schip van de Holland-West-Afrika-lijn onder gezag voerder De Korver. Vrijdagavond tegien half tien zjjn drie gevangenen erin geslaagd uit het hui» van bewaring 3 te Amsterdam (het voor malige „Lloydhotel") te ontsnappen. De drie mannen zjjn de 27-jarige C. H., de 28-jarige A. de J. en de 29-jarige W. den D„ die wegens inbraken ingesloten wa ren. „Kunnen wij met de huidige In donesische regering een gesprek voeren en met name daarbij Nieuw Guinea betrekken? Mijn antwoord daarop is duidelijk: neen". DE SCHILDER J. BLOM te 's-Gravenpolder, die enkele weken ge leden tot damkampioen 1957 van Zeeland werd uitgeroepen, blijkt niet alleen een goede damknobbel te bezitten, maar ook een zeer groot en warmkloppend hart. Spontaan als hij is, heeft hij zich giste ren bereid verklaard de Engelse drieling van 18 maanden te willen adopteren, die kortgeleden door de ouders werd verlaten en waarvoor men in heel Engeland geen pleegouders heeft kunnen vinden. Het echtpaar Blom te 's-Graven polder wil zich ontfermen. Toen het Zeeuwse echtpaar te s-Gravenpolder, dezer dagen in de krant het verhaal van de drieling lazen, werden de echtelieden zeer ge troffen door de tragische omstandig heden van de drie baby's, die van el kaar gescheiden zouden moeten wor den omdat niemand de zorg voor de drie kinderen samen op zich wil nemen. Oproepen hiervoor, die door de Londense gemeenteraad in de En gelse bladen waren geplaatst, waren zonder resultaat gebleven. Nadat de heer en mevrouw Blom met elkaar overlegd hadden, belden zij gisteren de redactie van een Rot terdams ochtendblad om te weten te komen, tot wie zij zich hiervoor in Engeland zouden moeten wenden. Via het A.N.P. en het Engelse persbureau Reuter kon een adres worden ver strekt. Naar de heer Blom meedeelde, zal hij zelf geen formeel verzoek indie nen om pleegvader van de kinderen te mogen worden, Hij gelooft, dat een en ander vlotter via zijn krant zal lukken. Het echtpaar Blom heeft drie grote kinderen; de twee dochters zijn verloofd en zullen over niet al te lange tijd gaan trouwen. „De leegte die dan zal ontstaan", zo zei de heer Blom, „zou opgevuld kunnen worden door de Engelse baby's". „Echt iets voor Blom", zeiden dorps genoten in 's-Gravenpolder, toen wij hen inlichtten over de aanbieding van de schilder-damkampioen. „Zoiets kun je van Blom verwachten. Die staat di- rekt altijd klaar om te helpen". En zo vertelde men o.a. dat verhaal van het gezin, waar van de moeder plotseling naar het ziekenhuis moest. Zfonder veel woorden nam Blom het dochtertje meer naar zijn huis en zorgde daar zes weken lang voor, tot haar moeder weer terug kwam. En wat zegt de heer Blom er zelf van? „Ik snap niet, dat niemand in Engeland zich over die wurmen wil ontfermen", zegt hij verwonderd. „Iemand moet die kinderen in huis nemen. Wij krijgen daar straks wel ruimte voor. Nou dan!...." Dit heeft de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe zaterdagmiddag ver klaard te Hengelo voor een groot aantal jongeren. Minister Klompê verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet hun gTond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst nu eenmaal de Nederlandse economische belangen geheel uit te schakelen. „Dat het conflict over Nieuw-Guinea deze maatregelen tegen de Nederlanders tot stand heeft gebracht is beslist niet juist. Integendeel: wij weten dat het bestaan van dit conflict jarenlang het grijpen van de economische belangen van Nederland juist heeft vertraagd". TWEE MOTIEVEN Voor haar ontkennend antwoord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indonesische regering voerde de minister twee motieven aan. In de eerste plaats acht zij het een slechte politiek, toe te geven aan chantage. Maar in de tweede plaats is zij van oordeel, dat een gesprek de positie van de tegenwoordige machthebbers in Indonesië alleen maar zou versterken ten nadele van degenen in Indonesië, die op matiging aandringen in de actie tegen Nederland. Overigens is de mi nister van oordeel, dat er ook met deze gematigde elementen, mochten zij aan de macht komen, niet over Nieuw- Guinea zal kunnen worden gepraat. Dit oordeel grond de minister op de overweging, dat de bevolking van Nw.- Guinea zelfbeschikkingsrecht dient te hebben. Franse veiligheidstroepen hebben bij een gevecht ten zuidwesten van Canro- bert in oost-Algerië zestien opstandelin gen gedood. Bij een overval nabij Sidi bel Abbej het hoofdkwartier van het Franse vreem delingenlegioen in west-Algerië zijn twee opstandelingenleiders gesneuveld. De legatie van Jemen te Cairo heeft gisteren verklaard, dat er in het gebied van Aden een groot scheepse anti-Britse revolutie is uitgebroken. Van de zijde van de legatie is medegedeeld, dat Britse lucht- en landstrijdkrachten vrije gebieden in Jemen op wrede wijze hebben aangevallen, maaf zij zijn door Je- menieten teruggedreven. In een bericht uit Aden stond, dat een Jemeniet een grote som geld ge kregen heeft met het doel de Iman ta vermoorden. De Jemieten willen, dat het protea- toraat aan hen wordt overgedragen. De Britten hebben de desbetreffende eis echter altijd verworpen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van koloniën heeft de ge ruchten over een opstand tegengespro ken. Wel hadden er enige zuiverings acties plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1