Krachten van de waterstofbom worden getemd 25 Temperatuur van gr. Indrukwekkende Nederbndse dijk verrijst in Brussel Geen loonsanering meer buiten de bonden om Getracteerd op naam van burgemeester Onderzoek radio-activiteit in Putten weer begonnen WEERBERICHT Drie kinderen uit Amsterdam door gasverstikking gedood ALGEMENE ZEEUWSE Ceylon steunt Indonesische t.a.v. Nieuw-Guinea eis ontspanning mimiiiiimi Alle schadeverzekeringen NIEUWE AUTO-POLIS PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Britse geleerden maken vorderingen Transport met emmers prima geslaagd ZcbSlavië verlangt vergoeding Verbinding op Schouwen nog vrij onregelmatig Nieuw vaccin ontdekt? In de gunst Draaide vader kraan open Het conflict in de bouwwereld Geef Uw zenuwen Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 8917 Directeur: JACQ DE SMIT BRITSE EN GEMENEBEST-geleerden schijnen een belangrijke vordering te hebben gemaakt in de richting van het temmen van kracht der waterstofbom voor vreedzaam gebruik. Aldus een officiële Britse bekendmaking, waarin het eerste officiële nieuws over geheime proeven in het laboratorium van de Britse raad voor kernenergie te Harwell, ten westen van Londen, wordt vrijgegeven. Haven, taking in Liverpool In de haven van Liverpool ligt se dert gisterochtend het werk voor een groot deel stil door een staking waar bij 4.000 havenarbeiders betrokken zijn. Slechts op tien schepen werd vrij dag nog met kleine ploegen gewerkt. De stakers, die lid van een kleine vak vereniging zijn, verklaren, dat zij ach tergesteld worden bij havenarbeiders die zich aangesloten hebben bij de grote „Transport and General Workers Union". (adv.) ONBEPERKTE GARANT1S OP DE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Fietser verongelukt Gistermiddag omstreeks 3 uur is op de weg, Exloërmond-Valthermond de 64-jarige J. B. uit Valthermond met zijn fiets geslipt en terecht gekomen ■mder de achterwielen van een juist passerende zandauto. De heer B. is ter plaatse overleden. Een groep geleerden zijn er In ge slaagd thermonucleare reacties tot stand te brengen bij temperaturen tot vijf miljoen graden Celcius. De be reikte temperaturen zijn „hoger dan die gemeten aan de oppervlakte van welke «ter dan ook". Het verslag Is gelijktijdig met een verklaring over parallel lopende Amerikaanse experimenten van de Amerikaanse commissie voor atoom energie gepubliceerd. In het verslag wordt o.m. gezegd: „de werking van de huidige atoom reactors is gebaseerd op splijting van atomen. De mogelijkheid, die nu on derzocht wordt, is het temmen van de kracht van samensmelting of fusie van atomen, welke de hitte in de sterren doet ontstaan. Als het uiteindelijk mogelijk zal blijken een krachtstation te bouwen, dat werkt op fusie van zware wa terstof, zullen de wereldzeeën een vrijwel onuitputtelijke bron van In Putten zijn gistermorgen de me tingen naar radio-activiteit in en rond de woning van de familie Haanschoten weer begonnen. De pharmaceutische inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezond heid, dr. Louz Kooiman, deelde ons mede, dat het werkprogram tot op de kleinste details met de groep, die in Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Franse autori teiten alles in het werk stellen om elk schip, waarvan bekend is dat het voor de Algerijnse opstandelingen bestem de wapens aan boord heeft, aan te houden, „ook al zou het zich in de Atlantische Oceaan bevinden". De woordvoerder verklaarde dit n.a.v. de eis van Zuid-Slavië om ver goeding. Zoals bekend, is de „Slowe- nija" zestig mijl uit de Algerijnse kust door Franse oorlogsschepen aangehou den en zijn lading in beslag genomen. „De plaats waar het Zuidslavische zchip precies werd aangehouden, is van geen belang in vergelijking met het feit, dat de „Slowenija" wapens voor de Algerijnse rebellen vervoerde, die tegei. de Franse militairen in Al- gerië zpuden zijn gebruikt, indien zij hun bestemming hadden bereikt", al dus de Franse regeringswoordvoerder. In de loop van de morgen Is op Schouwen-Duiveland weer tien tot vijftien centimeter sneeuw gevallen. De verbindingen op het eiland worden zeer onregelmatig onderhouden. Het dorp Brouwershaven was gisteren voor de tweede dag verstoken van alle weg verkeer. Ook sin de plaatsjes Noord- gouwe, Zónnemaire, Dreischor en Scha- rendijke kan nog steeds geen bus ko men. Op de binnenwegen, waar reeds een laag sneeuw lag van 30 tot 40 cm, ligt momenteel reed3 meer dan een halve meter sneeuw. De bootverbin dingen naar het eiland worden nog steeds uitgevoerd. Zij Let met vertra ging. Over het algemeen was de toe stand van de wegen in ons gewest en land beter dan donderdag. De weg Breda-Dordrecht is nog onberijdbaar. f^Mc^gtemperaturcn even boven nul In de ochtend plaatselijk mist. In de loop van de dag toenemende bewol king, maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Temperatu ren in de middag oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Putten werkt, v/ordt besproken. Elk risico, waardoor nog meer ongelukken zouden kunnen worden veroorzaakt, wordt vermeden. TRANSPORT GESLAAGD Het transport vaq de emmers radio-actieve as en aarde uit de tuin van de familie Haanschoten is voor treffelijk geslaagd. Metingen op het terrein van de Kema te Arnhem we zen uit, dat geen kruimeltje aarde of as op de auto, die de emmers ver-: voerde, terecht is gekomen. Men zal dezer dagen rond de em mers, die momenteel nog staan op het terrein van de KEMA, beton storten, waardoor uitstraling wordt voorko men. De betonnen kubussen zullen vervolgens door een vaartuig van de koninklijke marine in zee worden ge worpen. Wanneer men de kachel uit de wo ning heeft verwijderd en ook de schoorsteen van radio-actieve aanslag heeft bevrijd, hoopt men het gehele huis weer bewoonbaar te hebben. IN DE TUIN Gistermiddag is een marineploeg be gonnen met de metingen in de tuin. Men ondervond daarbij grote moei lijkheden door het dikke sneeuwtapijt, dat over de met plastic afgedekte tuin ligt. De marinemannen zullen eerst de sneeuw moeten ruimen om vervolgens naar radio-actieve resten aarde en as te zoeken. Vervolgens zal de kachel uit de woning worden gehaald. Deze zal in een grote kist worden geplaatst en vervolgens worden volgestort met beton. Ook deze kachel zal te zijner tijd in zee worden geworpen. brandstoffen verschaffen. Maar dat kan nog wel enkele jaren duren." De directeur van het Britae atoom centrum te Harwell heeft meegedeeld, dat binnen een jaar geleerden van zijn instituut temperaturen kunnen opwek ken die veel hoger zijn dan die in het binnenste van de zon. Twee medici van de universiteit van Tulanoe in de Amerikaanse stad New Orleans hebben verklaard dat zij bij hun onderzoekingen tot de overtuiging zijn gekomen dat het mogelijk is een entstof te vervaardigen, die werkzaam is zowel tegen verkoudheid, griep als kinderverlamming. De beide artsen deelden dit mede op een vergadering van de Amerikaanse vereniging voor medisch onderzoek in New Orleans. Zij verklaarden voorts erin geslaagd te zijn een verkoudheidsvirus te isole ren, dat zij „2060" noemden en dat evenals een ander verkoudheidsvirus in nierweefsel-cultures gekweekt kan worden. Ingezonden mededeling (adv.) Dwars over de Nederlandse afdeling van de Wereldtentoonstelling 1888 var- heft zich een indrukwekkende dijk, tachtig meter lang en acht meter hoog. Hij heeft alles, wat een echt-Nederlandse dijk moet hebben. De ene kant is met graszoden bekleed, de andere met basalt. Waar het water van het ander halve meter diepe bassin zijn voet bespoelt, is nog juist een deel van de kraag stuk zichtbaar, de rijshouten mat, die door stortsteen op zijn plaats wordt ge houden. Zelfs het kribje met het baken erop ontbreken niet. De foto geeft een beeld van deze dijk. Op da voorgrond het kribje en de kraagstukken. Het iteigerwerk op de dijk is de vuurtoren ln aanbouw. ZATERDAG 1958 JANUARI En zij loofden Ood en stonden in de gunst bij het gehele volk. Handelingen 2:47a. Dit werd gezegd van de eerste Christengemeente, die toch zo veel bezwaren had te overwin- .nen. Wat ons treft,, is het directe verband, dat hier aangewezen wordt tussen het loven van God en de gunst van het volk. Dat geeft ons aanleiding, ons zelf af te vragen, of, als de Kerk niet meer die gunst heeft van het gehele volk, waarvan hier sprake fr, de oorzaak daarvan soms bij ons kan liggen. Of de oorzaak daarvan ook is, dat men aan ons niet ziet, dat wij God loven in «en Hem toegewijd leven. Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 8.30 u., onder 17.16 u. Maan op 10.38 u., onder u. ,.j i 7-jarige scholier verongelukt Gistermiddag om kwart over twee i< een 17-jarige inwoner van Enschede op weg naar huis verongelukt. De jongen op weg van een mid delbare school te Oldenzaal naar En- schede fietste op de grote weg, hoe wel het daarnaast gelegen fietspad goed te berijden was. Waarschijnlijk is hij gevallen, juist voor de achterwie len van een passerende autobus. Deze reed over hem heen. Hij overleed ter plaatse. Hoogwater zondag 26 januari: Vlissingen: 5.39 u. 1.91 m„ 18.05 u. 1.79 m. Terneuzen: 6.07 u. 2.08 m.", 18.30 u. 1.97 m. Wemeldinge: 7.20 u. 1.47 m., 19.30 u. 1.62 m. Zierikzee: 6.47 u. 1.25 m., 19.13 u. 1.41 m. kinderen, een tweeling van acht tien maanden en een jongetje van zes jaar door gasvergiftiging om het leven gekomen. Men veron derstelt, dat de vader, een glazen wasser, de gaskraan heeft open gedraaid. Donderdagavond waren de ouders op verjaardagsvisite, bij de overburen. Het was er erg gezellig, zo gezellig, dat de glazenwasser, die als een bruut bekend staat, spoedig dronken was. In een dronken bui liep hij naar huis. Toen de vader terugkeerde vertelde Ingezonden mededeling (adv.) Vraagt inlichtingen bij onze vertegenwoordiger* of ten kantore der Maatschappij, Houtkade 11Middelburg ALGEMEENS ZEEUWSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. TELEFOON 01180-3443 hij, dat hij de gaskraan had openge draaid. Onmiddellijk togen zijn vrouw en de overbuurman op onderzoek uit, maar zij konden niets ontdekken. Toen het tijd was om naar huis te gaan wilde de vrouw niet met haai' dronken man naar huis en bleef bij de overburen slapen. De man ging alleen en toen moet hij de gaskraan hebben opengedraaid. De andere morgen, toen de ver schrikkelijke ontdekking gedaan werd, kreeg de politie een tip. De agenten vonden de man in diepe slaap. De vrouw was volkomen overstuur en is tijdelijk naar een andere omgeving overgebracht. Voor de recherche verklaarde de man zich niets meer te kunnen her inneren van het opendraaien van een gaskraan. (Van één onzer verslaggevers). De drie grote bouwarbeidersorganisaties hebben wat het Haagse loonsane» ringsconflict betreft zowel grote bezwaren tegen het optreden van de betrok» ken aannemers als tegen dat van de actle-comité's der arbeiders en tegen het College van Rijksbemiddelaars. Zij delen deze bezwaren met de werkgevers organisaties in het bouwbedrijf en hebben ie ter bevoegder plaatse ook bekend gemaakt. Officieus hebben de bouwarbeidersbonden nu van overheidswege de toezegging gekregen, dat men op andere plaatsen geen saneringsacties mee* zal bginnen bulten het georganiseerd overleg om. De werkgevers- en werk nemersbonden zullen dan dus geraadpleegd worden. Het boven aande werd meegedeeld op een persconferentie, die de drie er kende bouwvakarbeidersbonden te Amsterdam belegden. De heer C. Brandsma van de Alg. Ned. Bouwbe- drijfsbond leidde de conferentie. Bezwaren Tegen de zes Haagse aannemers heeft men het grote bezwaar, dat zij zich niet op het standpunt hebben gesteld van htm bond, die immers met de werknemersbonden de con- cept-C.A.O. heeft ingediend en dus langs organisatorische weg tot loon sanering wenst te komen. Tegen Rijksbemiddelaars richt zich het be zwaar, dat zij deze onorganisatori- *che sanering in Den Haag hetzij uitgelokt, hetzij gesteund hebben. Zodoende wordt de kwestie van de sanering nu, hartje winter, op de rug van enkele honderden bouwarbei ders uitgevochten. Men acht het Na het bezoek van president Soe- karno aan Ceylon werd een gemeen schappelijk communique uitgegeven, waarin de president van Indonesië en de minister-president van Ceylon zich uitspreken voor een top-conferentie, die zich zou moeten bezighouden met De burgemeester van Naarden, de heer N. J. C. Cramer, heeft dezer da gen ter secretarie twee rekeningen aangeboden gekregen, een voor een telegram en een voor een taart, waar hij persoonlijk niets van weet. De po litie te Naarden, die naar de zaak een onderzoek instelt, is te weten geko men dat enige tijd geleden een tot nu toe onbekend e man per telefoon op naam van de Naardense burge meester in Amsterdam «en telegram had opgegeven. „U spreekt met Cra mer, burgemeester van Naarden" zou hij gezegd hebben tegen de telefo niste, die het telegram opnam. Enige uren later had „de burgemeester" op nieuw gebeld en gevraagd of het te legram wel op tijd was verzonden en toen de telefoniste hierop een beves tigend antwoord gaf had de dank bare „burgemeester" haar naam en adres gevraagd: want hij wilde haar voor haar goede diensten met «en taart belonen. En zowaar, de taart werd bij de jongedame in kwestie thuis bezorgd. En zij liet zich het ge bak goed smaken. De Amsterdamse telefoondienst en de eveneens hoofdstedelijke banket bakker, bij wie de taart was besteld, moesten echter toen zij in Naarden de rekening presenteerden, tot hun verwondering vernemen dat men al daar van niets wist de ontwapening, controle op kernwa pens, de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. Ceylon bevestigde nogmaals zijn steun aan bet Indonesische stand punt inzake Nieuw-Guinea. Het sprak de hoop uit, dat deze kwestie zonder geweld en op bevredigende wijze zal worden opgelost. Malakka juicht topconferentie toe Malakka heeft geantwoord op Boel- ganins brief aan premier Toenkoe Ab- doel Raman, en het idee van een Oost- West topconferentie toegejuicht. De gedachte van een atoomvrije zone in Europa noemde de premier „niet ge heel duidelijk". Hij vond voorts dat een topconferentie door uitgebreide onderhandelingen moet worden voor afgegaan. echter ook onjuist, dat een deel de zer arbeiders hierop met „wilde ac ties" heeft gereageerd. De bestuurders der bonden gaven toe, dat men op dit moment geen on middellijke inwerkingtreding van dé C.A.O. kan eisen. Een commissie it immers nog bezig met de door minis ter Suurhoff geëiste proef-werkclassi- ficatie en de C.A.O. is dus nog niet klaar. Nu de C.A.O. buiten de schuld van de organisaties om wellicht pas in maart of april kan worden ingevoerd, is er dus geen aanleiding om nu voo? één of twee maanden een zaak te ont ketenen als de Haagse .saneringsactie, Alleen door de reactie der bonden i* voorkomen, dat men in andere plaat sen dezelfde weg ging bewandelen. Op de vraag, of de bouwarbeiders bonden wel oprecht naar een loon sanering hebben gestreefd in de ach ter ons liggende tijden van top-be- drijvigheid werd geantwoord, dat d« bewijzen daarvoor op tafel liggen. Twee jaar geleden werd reeds ge werkt aan de voorbereiding van da C.A.O. die een vrijwillige sanering bréngen kon. Dit ondanks het feit, dat invoering in een hausse-perioda de bonden zeker talloze leden kos ten zou. Ingezonden mededeling (adv.) Het wetenichappell|k verantwoord preparaat voor daso tl|d. VINOBAS15 H.V. AM5TMOAM.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1