Nationaal front bevrijding van West-Irian 24 Gas en electrisch vitale bedrijven Prinses Caroline één jaar NED. BANK VERLAAGT DISCONTO Prins Bernhard ontmoette stamhoofden uit Liberia Sneeuw nam bezit van Nederland GELUKKIG Verkeer in Zeeland weer op gang gekomen Pak effecten in oud kasteel gevonden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Order van generaaUmajoor Nasution DAF krimpt in België niet gekant tegen topconferentie Afgoderij Man stak jongen met mes Aanvaring op de Missisipi ilc heb itin, (Ahj'k, dekens! Brand in koelhuis te Londen Na de felle sneeuwstorm KOE VERKOOS DE Waarde van een miljoen SKIËNÖP DE LEMELERBERG Italië wil wel raketbasis Fuchs verlaat de Zuidpool hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Gooi Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red, 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. S-4; telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. êdvertentieprijs 24 cent per m.m. ubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3916 Directeur: JACQ DE SMIT Wapens voor Algerijnen in Saarland De Saarlandse politie heeft bij Neun- kirch in Saarland een wapenopslag plaats van de Algerijnse nationale be weging ontdekt. De wapens, pistolen en munitie, waren bestemd voor de Alge rijnse verzetsbeweging in Frankrijk, to heeft de politie bekendgemaakt. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 24 januari haar wisseldisconto verlaagd met 5 pCt op 4Vi pCt. De Nederlandse bank acht op het ogenblik geen red-n m meer aanwezig tot handhaving van het relatief hoge discontotarief dat met ingang van 16 augustus 1957, in verband met de toen op de valutamarkt heersende onrust. Werd vastgesteld. Zij heeft sindsdien haar tarieven over de gehele linie met een half pro cent verlaagd. In financiële kringen werd deze discontoverlaging een guns tig teken geacht, een teken vooral van groter vertrouwen ln de positie van de gulden. De chef-staf van het leger, ge- neraal-majoor Nasution heeft gis teren alle regionale militaire com mandanten opgedragen in hun ge bied een „nationaal front voor de bevrijding van west-Irian" te vor men. De legerwoordvoerder in Djakarta, die dit meedeelde, zeide, dat deze fronten het initiatief zul len moeten nemen voor het voeren van massa-acties. Intussen is Nasutiun naar Sumatra vertrokken. Alle Nederlandse gas- en elektrici- geleden onder toezicht van de regering werden gesteld, zijn tot vitale bedrij ven verklaard. Deze maatregel werd genomen om stakingen voorkomen. De minister van buitenlandse za ken, dr. Subrandrio heeft in het par lement verklaard, dat de volksver tegenwoordiging het wetsontwerp Het was feest in Monrovia. Honder den, feestelijk getooid, waren op de been om prins Bernhard hartelijk toe te juichen, toen Mj zich naar de ver enigde vergadering begaf. De rede die prins Bernhard in het Liberiaanse parlement heeft gehouden heeft grote Indruk gemaakt. De mi nister van buitenlandse zaken en an dere vooraanstaande persoonlijkheden brachten hun grote bewondering voor de inhoud van deze rede tot uiting. Na de parlementsbijeenkomst werd het gezelschap door het gebouw rond geleid. Bij het vervolgens aan het eeuw feest-paviljoen gebrachte bezoek werd prins Bernhard behalve door president Tubman ook vergezeld door de vice-president, de minister van buitenlandse zaken en de minis ter van onderwijs. Honderden leer krachten uit Montserrado wuifden de bezoekers met vlaggetjes toe. De minister van onderwijs vertelde het een en ander over het dagelijkse leven van het Nederlandse koninklijke gezin. Toen de prins na zijn toespraak het eeuwfeest-paviljoen verliet, werd hij door de aanwezigen ten afscheid har telijk toegejuicht. Na de miezerige re gen op de dag van aankomst van prins Ook het D.A-F.-bedrijf te Eindhoven ondervindt de gevolgen van de beste dingsbeperking, waardoor voor onge veer vijf procent, dat is 150 man, van het personeel geen werkgelegenheid meer is. De directie is echter niet tot direct ontslag willen overgaan, maar heeft besloten deze werknemers met „betaald verlof" te zenden. Hiermee wordt hun de mogelijkheid gegeven elders werk te zoeken. Deze maatregel, welke noodzakelijk Is geworden om de produktiviteit in het bedrijf te handhaven, komt voor de D.A.F. wel op een ongelegen tijd stip zo werd meegedeeld, omdat het niet waarschijnlijk is, dat het volgend Jaar in verband met de personenwa- Êenproduktie weer tot uitbreiding van et personeel zal kunnen worden over gegaan. Bernhard in Monrovia stond gisteren een stralende zon aan de hemel. Des middags ontving de Prins de stamhoofden, die uit het binnenland waren gekomen. (samenwerking met Rusland) kan aannemen of verwerpen, maar dat de regering niet een met een ander land gesloten overeenkomst op ver zoek van het parlement kan veran deren. Het kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ontwerp-overeenkomst tussen Indonesië en west-Duitsland tot samenwerking op economisch en technisch gebied. Binnenkort zullen tussen Japan en Indonesië nieuwe onderhandelingen worden geopend over de huur van Ja panse schepen. Deze onderhandelingen zullen op een andere basis, dan voor heen geschieden. Te Brussel is van gewoonlijk welin gelichte regeringszijde vernomen, dat de Belgische eerste minister van Ac ker in zijn antwoord op de twee brie ven van zijn Sowjetrussische ambtge noot, maarschalk Boelganin, heeft ver klaard dat België niet gekant is tegen een bijeenkomst van de hoogste leiders van oost en west. In het Belgische antwoord werden geen voorwaarden genoemd, waaraan eerst zou moeten worden voldaan, voordat met vrucht besprekingen met de Sowjet-Unie zouden kunnen wór den gehouden. Twee kinderen aangereden Gistermiddag zijn te Onstwedderhol- te de tienjarige Sientje H. en haar achtjarig broertje Detmer die per fiets van school op weg naar huis waren door een achterop rijdende auto aan gereden. Beide kinderen werden tegen de grond geslingerd en gewond. Ze zijn naar het ziekenhuis in Winschoten vervoerd. De autobestuurder heeft even gestopt en is daarna doorgere den. VRIJDAG 1958 JANUARI Ontvlucht de afgoderij. 1 Corinthe 10 14 Wij zijn geneigd, vele afgoden te dienen. Neen, niet meer in die vorm, dat wij ons beelden oprichten en zeggen: dit is onze god. Maar wij hebben vele andere. Onze positie, ons eten, ons drinken, onze bank rekening, ons spel en ons ver maak Ieder kan het best deze lijst voor zichzelf invullen met het Juiste woord, dat voor hem past. Laten we op dit punt op ons zelf toezien, opdat we alleen die nen de enige, ware God, Die de eerste in ons leven moet zijn. Dan zal Hij ook de laatste wil len zijn, met Zijn zachte hand onze ogen sluiten, als onze tijd daar is en ons opnemen in Zijn hejnelrijk. Si- Gisteren ia prinses Caroline van Monaco een jaar geworden. Op deze speciaal voor de eerste verjaardag gemaakte foto zien we het prinsesje in het paleis in Monaco. Hekel aan sneeuwballen Op meer dan ergerlijke wijze is in Amsterdam een circa 25-jarige onbe kende man opgetreden tegen de 14-ja- rige scholier H. A. B., toen deze een hem overigens missende sneeuwbal nawierp. Hij keerde woedend terug en vroeg wie van de jongens de bal had gegooid. Toen de scholier zei: „ik", stak de man hem a bout portant met een mes in zijn buik. Na zijn daad ver dween de man ijlings. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen en gister morgen was zijn toestand gunstig. Het Nederlandse fruitschip Bonita is op de Mississippi in aanvaring geweest met een motorboot. Vijf inzittenden van de boot worden vermist, onder wia vier duikers, die op weg waren naar de golf van Mexico om bergingswerk zaamheden te verrichten. De zesde op varende van de motorboot is gered en in een ziekenhuis opgenomen. Veel gewonden bij brand in Chicago Bij een brand gevolg door een ontploffing in een huis met 150 be woners in Chicago zijn gisteren min stens 21 mensen gewond geraakt. Ze ven kinderen en een man worden nog vermist. Vele vrouwen en kinderen kinderen sprongen uit de ramen in de vangnetten van de brandweer. De in het huis aanwezige babys werdén uit de ramen gegooid. Een juist passeren de neger slaagde er in vijf kleintjes op te vangen. Pispi Belgische poolschepen vast in het ijs De Polarhav en Polarsirkel, de bel de schepen van de Belgische zuidpool expeditie, hebben naar Brussel geseind dat zij op weg naar Kaapstad nabij Breidbaai door pakijs in het ijs vast zitten. Medegedeeld werd echter dat de toestand niet ernstig is. Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Plaatselijk sneeuwbuien Veranderlijke bewolking met plaat- lelijke sneeuwbuien. Overwegend ma tige wind uit zuidelijke richting. Mid- dagtemperaturen om het vriespunt. Twee brandweerlieden omgekomen Bij een grote brand in een Londens koelhuis, behorende bij de Snithfield- vleesmarkt, zijn twee brandweerlieden om het leven gekomen en een vijftien tal door de grote hitte en rookont wikkeling bedwelmd geraakt. De brandweer tastte het vuur met ruim honderd man en twintig motor- spuiten aan. Vier ambulancewagens waren ter plaatse. Men schat dat er voor een twee en half miljoen gulden schade is aange richt. De brand is ontstaan in de kelders, waar in nauwe gangen talloze kalkoe nen en ander gevogelte bewaard wer den. Men liet de brandweerlieden aan vankelijk met rookmaskers aan tou wen naar beneden zakken, maar toen verscheidenen bewusteloos weer opge hesen moesten worden, nam men maatregelen om de gehele kelderver dieping onder water te zetten. Na de sneeuwstorm van woensdag is gisteren het verkeer in Zeeland weer op gang gekomen. De rijksweg Goes—Rilland is thans weer grotendeels berijdbaar. Er bevindt zich op het moment nog een ijslaag van drie k vier centimeter op (vastgereden sneeuw) waaroverheen sneeuwploegen zand hebben gestrooid. Langs de weg bevinden zich prachtisch geen vastgelopen of stukgereden auto's meer, alleen onder Krabbendijke lag nog een auto in de sloot. De busdiensten werden eveneens weer zover mogelijk normaal uitge voerd, zij het met vertraging. De bus dienst MiddelburgVeere was echter nog niet hervat. De treinenloop in Zeeland was gisteren vrij normaal. In andere delen van ons land zijn vele wegen spiegelglad en vele toe- ganswegen naar de hoofdwegen zijn Ingezonden mededeling (adv.) De sneeuwval van de laatste dagen heeft in een groot deel van ons land het wegverkeer grondig ont wricht. Op de bovenste foto zien we een sneeuwploeg in actie op de ro tonde, waarlangs het verkeer uit de richting Tiel op de rijksweg Den BoschUtrecht komt. De onderste foto toont een perso nenauto, die bij deze rotonde in de berm was geschoven, en die nu met behulp van een vrachtauto weer op het goede spoor wordt getrokken. Ook een koe kan de vrijheid verkiezen. Het dier in kwestie werd op het abattoir te Rotterdam uitgeladen om voor de consumptie te gaan dienen. Ze nam evenwel de benen, sprong in de boezem, zwom naar de overkant en ver dween snel tussen de bomen van het Kralingse Bos. Er kwamen twee radio wagens mitsgaders politiemannen aan te pas, plus nog twee touwen torsende mannen van het abattoir. De koe heeft haar leven drie kwartier kunnen rek ken, want zo lang duurde het eer zij na een wilde jacht gevangen was. Toen ging ze voor de tweede en laatste maal naar het abattoir. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.31 u., onder 17.14 u. Maan op 10.17 u., onder 23.38 U. Hoogwater zaterdag 25 januari: Vlissingen: 5.03 u. 1.99 m., 17.29 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.23 u. 2.15 m., 17.55 u. 2.12 m, Wemeldinge: 6.48 u. 1.54 m., 19.06 u. 1.67 m. Zierikzee: 6.17 u. 1.30 m., 18.41 u. 1.44 m. In een kasteel bij Roosteren by Sittard, waar binnenkort uit Indo nesië gerepatrieerden zullen wor den ondergebracht, heeft men in een oude brandkast een pak effec ten gevonden. Hoe groot de waar de van de vondst is, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar er wordt gesproken van meer dan een miljoen. Werklieden waren bezig een verwarmingsinstallatie aan te leg gen, toen de vondst gedaan werd. De effecten zijn in hoofdzaak aandelen van ondernemingen in de Belgische Kongo, gedateerd 1897 en 1898. Beweerd wordt, dat een van de effecten op het ogen blik een koers heeft van 610. Over de herkomst van de stukken weet men nog mets. Het kasteel is de laatste tijd on bewoond geweest en was in ver waarloosde toestand. De tegen woordige eigenaren hadden het schikbaar gesteld voor repatrië- renden. De effecten zijn ondergebracht in een kluis bij Roermond. Ook werden enige munten, tafelzilver en gebruiksvoorwerpen aangetrof fen. niet te berijden. Op de Veluwe en in de Achterhoek heeft men bijzonder veel last van de sneeuw gehad. Gistermiddag is een speciale hulp ploeg van de Wegenwacht van de A.N. W.B. bestaande uit elf 'man van uit Den Haag naar het weggedeelte van Gorcum-Meeteren vertrokken. Daar werd geassisteerd bij het uitgraven en weer rijklaar maken van een kleine honderd, ingesneeuwde auto's. Da grootste moeilijkheden hebben de we genwachten op de Brabantse en Zeeuwse trajecten gehad. De A.N.Wi. dringt er bij automobi listen op aan bij sneeuwjachten ook overdag de grote lichten aan te st( ken. Op de Lemelerberg te Ommen ligt een flink pak sneeuw, de grootste dik te is zelfs 50 cm, zodat het bij uitstek geschikt is om er te skiën, zo deelt de WV te Ommen mede. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Von Brentano, heeft gisteren aan het begin van het debat over buitenlandse zaken in de bonds dag gezegd, dat de Duitse bondsrege ring zich niet door voorstellen, die op het eerste gezicht aantrekkelijk lijken, zal laten afleiden van haar streven naar een algemene ontwapening onder toezicht. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Giuseppe Pella, heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van de Italiaanse senaat over het vraagstuk van de raketbases verklaard, dat de Italiaanse regering het onge rijmd vindt af te zien van wapens die het doeltreffendste instrument van de Italiaanse verdediging vormen en zich verder, maar tevreden te stellen met wapens van het verouderde type. Dr. Vivian Fuchs is donderdagavond van de Zuidpool vertrokken. Een sneeuwstorm had zijn vertrek in de middag onmogelijk gemaakt. Dit be richt is uit Scot Base in Wellington ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1