4fm weer Davitameh IO ELECTRISCHE stroom rond de aarde hoog boven de equator Prins Bernhard in Liberia hartelijk verwelkomd aeefjt de weerstand GRATIS CONSUMPTIE TENMINSTE.ALS HET RAAD IS SS ZWARE SHAG Particuliere woningbouw in de knel door staatssocialisme Voorlopige resultaten vijf maanden Geofysisch jaar Geloof in bestaan daarvan gestaafd door gegevens van Zuidzee'Stations DOUWE EGBERTS ORCAM Samenwerking tussen vakcentralen binnenkort volledig MENSELIJK SKELET GEVONDEN C.H gemeentebestuurders bijeen Brief aan minister Witte Spierpifn Kloosterbalsem Geen inzameling gebruikte kleding voor repatriërenden uit Indonesië OOK VOOR PUBLIEK Nomen Perscheffin Dam-dorp Krant wat later? Niet mopperen! Minister Suurhoff naar Zuid-Afrika vertrokken Donderdag 23 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD. Pagina 3 IN HET WEKELIJKS verschijnend tijdschrift „Science" van de Amerikaanse Vereniging voor de Bevordering der Wetenschappen heeft de waarnemend directeur van het Amerikaanse IGJ-comité, Hugh Odishaw, een overzicht gegeven van de resultaten, die tot 30 november 1957 zijn bereikt; resultaten dus van de eerste vijf maanden van de achttien, die het internationale wetenschappelijke project in beslag zal nemen. De bevindingen van zeer uiteenlopende aard, die in het artikel zijn verwerkt, hebben betrekking op de diepten van de oceaan, de Groenlandse ijskap, de wereldruimte en het binnenste van de aarde. UIT EEN 300 meter diepe boorput in de ijskap zijn ijskernen naar boven gebracht die in ongestoorde jaarlagen van sneeuw een overzicht geven van het gedurende 2000 jaar heersende klimaat. Uit het wereldruim met een straal van twee tot driemaal die vair de aarde werden radioseinen weerkaatst, die waren uitgezonden om de aard van de tussenstof na te gaan, die zich in de luchtledige ruim te tussen aarde en zon bevindt. Met behulp van raketten, die naar de bovenste lagen van de atmosfeer waren afgevuurd, is een verklaring gevonden van de aanwezigheid van dode punten voor het radioverkeer. Door uitbarstingen in het zonne- oppervlak wordt een „extra" laag van geïoniseerde deeltjes gevormd, die zich 15 tot 20 kilometer beneden het laagste deel van de ionosfeer uit strekt. Tot op 30 november werden tijdens het IGJ 81 raketten afgevuurd, die belangrijke gegevens hebben op geleverd over temperatuur en dicht heid van de bovenste luchtlagen. In dit verband wordt ook melding ge maakt van de Russische bijdragen op dit gebied. Van waarnemingsstations in de Stille Zuidzee zijn gegevens ontvan gen die het geloof in het bestaan van een elektrische stroom rond de aarde hoog boven de equator staven. Andere dergelijke stromen vormen een gordel rond de noordelijke en zuidelijke magnetische polen. Men schat de stroomsterkte op verscheidene hon derdduizenden ampères. De weersvoorspelling in het zuide lijk halfrond heeft reeds profijt kun nen trekken van de werkzaamheden van een antarctisch weerstation in „Little America". Voor het eerst in de geschiedenis worden tweemaal daags weerkaarten opgesteld voor het Zuidpoolgebied. BINNENSTE DER AARDE Door een nadere analyse van de seismische trillingen in de mantel van de aarde de laag die onmiddellijk onder de aardkorst is gelegen zul len de geleerden veel meer te weten kunnen komen over de verspreiding Ingezo- ladv Naar wij vernemen is binnenkort het volledig herstel van de samenwerking tussen het N.V.V., de KAB en het CNV te verwachten. De samenwerking werd destijds verbroken door het N.V.V. op grond van het mandement der R.K. bis schoppen. Sindsdien is er wel sprake ge weest van een infirmeel contact. Men hoopt binnenkort de samenwerking ge heel te herstellen. "In verband daarmede zijn dezer dagen de eerste stappen gezet om te geraken tot herstel van de samenwerking tussen de hoofdbesturen van de Algemene Bond van Ambtenaren en de Nederlands Christelijke Bond van Overheidsperso neel. 0 Politie en soldaten hebben woens dag in Noord-Ierland ruim twintig ar restaties verricht. Deze actie volgde op de aanval in de voorafgaande nacht door het Ierse republikeinse leger op een politiepost. Men vond o.m. een on dergronds wapendepot. van stoffen in het binnenste van de aarde. Andere in het rapport vermelde resultaten hebben betrekking op de noordelijke en zuidelijke aurora, oce aanstromingen 3000 meter onder de Golfstroom, de „evenaar van de kos mische stralen", de uiterste tempera turen in de Antarctica, de ijsmantel aan "de Zuidpool, de opbouw van het Ahdesgebergte en de zwaartekracht metingen in volle zee aan het opper vlak. Klompenmakerij uitgebrand Dinsdagmiddag is te Meppel brand ont staan. in de klompenmakerij van de firma Westerhuis, een van de grootste nog be staande bedrijven in deze branche in zuidwest-Drenthe. De vlammen bedreig den de vlak naast het pand gelegen huishoudschool, waarvan de dakgoot reeds brandde. De brandweer van Mep pel voorkwam echter, dat de brand zich uitbreidde. De uit twee verdiepingen be staande, grotendeels uit hout opgetrok ken klompenmakerij brandde vrijwel ge heel uit. Een deel van de voorraad klom pen ging verloren. Men denkt dat de brand is uitgebroken door het omvallen van een petroleumkachel. In tuin van afgebroken huis Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium te Den Haag, heeft zich gisteren naar Amsterdam begeven om in het politie bureau aan de Kattenburgergracht een menselijk skelet in ogenschouw te ne men, dat dinsdag op een terrein aan de Oostenburgervoorstraat te Amster dam bij grondwerkzaamheden op een diepte van ongeveer 75 cm werd ont dekt. Er is reden aan te nemen, dat hier van een oud misdrijf sprake is, aan gezien het lijk destijds kennelijk op deze plaats verstopt is. Vroeger stond op deze plek een perceel, dat tijdens de oorlog in 1943 werd afgebroken. Het skelet is in het vroegere achter tuintje van dit afgebroken perceel aan getroffen. Er werd geen spoor van een lijkkist gevonden. Volgens dr. Zeldenrust, die in de loop van de middag het bureau ver liet, is het skelet waarschijnlijk af komstig va neen vrouw, mogelijk van middelbare leeftijd, maar aangezien het geraamte jarenlang onder de grond heeft gelegen kan over de leeftijd ove rigens weinig met zekerheid worden gezegd. Er werden geen sporen van kledingstukken gevonden. Het geraamte is voor onderzoek in beslag genomen en is gistermiddag op transport gesteld naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De grond werkzaamheden worden op het terrein uitgevoerd, omdat er een nieuwe fa briek gebouwd zal worden. Zaterdagmorgen 25 januari zullen de ambassadeur van India en mèvrouw Thivy aan het Instituut Kern te Lei den een driehonderdtal Sankrit-boe- ken overdragen. PRINS BERNHARD is gistermiddag met een speciaal vliegtuig in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, aangekomen voor het brengen van een officieel bezoek van vijf dagen. Dit bezoek geldt als een tegen bezoek voor het staatsbezoek, dat in oktober 1956 door de president en mevrouw William Tubman aan ons land werd gebracht. Toen de prins het vliegtuig verliet speelde de kapel van de Liberiaanse grens wacht het Wilhelmus, dat werd gevolgd door het Liberiaanse volks lied „All hail, Liberia hail". Vanuit een fort klonken 21 saluutschoten. De prins werd verwelkomd door president Tubman, waarna hij verge zeld van het staatshoofd van Liberia de erewacht inspecteerde. Vervolgens werden de leden van het gevolg van de prins aan de president voorgesteld. President Tubman stelde hierna enke le van de voornaamste Liberiaanse persoonlijkheden aan prins Bernhard voor. De prins en de president namen vervolgens in de auto plaats, waarna de stoet werd gevormd, die zich naar het Tubman-monument begaf, waar prins Bernhard een krans legde. Daar werd prins Bernhard door ver scheidene Liberiaanse autoriteiten welkom geheten. Burgemeester Ross overhandigde de Nederlandse ko ninklijke ambassadeur de gouden sleu tel van de stad Monrovia, waarna de prins het gouden boek van de stad te kende. Na deze plechtigheid zette de stoet zich weer in beweging, ditmaal naar het presidentieel verblijf. Prins Bernhard heeft hier de ere wacht geïnspecteerd om zich daarna naar de residentie van,de president te begeven, waar mevrouw Tubman hem aan de ingang opwachtte. Daarmee had de eigenlijke ont vangst van de prins een einde geno men. De belangstellende menigte in het kleurig versierde Monrovia ging uiteen, in afwachting van de verdere programmaonderdelen, die de gelegen heid zouden geven de koninklijke gast te zien en spontaan toe te juichen. Des avonds werd een officieel diner gege ven, tijdens welke de prins een rede heeft uitgesproken. HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS i 50. 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS (Van één onzer redacteuren) Het staatssocialisme heeft zich zover doorgevreten, dat de parti culiere woningbouw volkomen in de knel is geraakt. Wanneer men woningbouwplannen wil realiseren, is de ambtelijke weg, die men vooraf bewandelen moet zo lang, dat er veel kostbare tijd verloren gaat. Wanneer er meer mogelijkheden voor de particuliere bouwers gelaten waren, zou het veel beter gegaan zijn. bouw stiefmoederlijk had bedeeld. „We kunnen echter niet zeggen, dat dit uit sluitend een gevolg van een socialis tisch bewind is, want we hebben een roomse minister van volkshuisvesting Deze kritische geluiden werden don derdag gehoord in de in Utrecht gehou den jaarvergadering van de Vereniging van Christelijk Historische leden van gemeentebesturen, waarhij zowel ver tegenwoordigers uit de grote en middel grote steden, als van het platteland hun misnoegen over de gang van zaken bij de woningbouw niet onder stoelen of banken staken. Burgemeester mr. J. C. Bührmann van Weesp vertelde, dat zijn gemeente als een witte raaf beschouwd mag worden. Weesp had nl. 4% miljoen voor woning bouw uit eigen middelen beschikbaar, doch het gemeentebestuur heeft thans van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid bericht ontvangen, dat het rijk deze woningbouw financiert, terwijl het de vraag is of het geld van de" gemeente bovendien voor woning bouw benut zal kunnen worden. Stielmoederlijk De voorzitter der vereniging, burge meester H. M. Martens uit Ermelo was van oordeel, dat men de particuliere Ingezonden mededeling (adv.) of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsim. die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J en bouwnijverheid. De burgemeester van Leersum laakte de woorden van de minister, mejuffrouw M. Klompé, die het Nederlandse volk een verwijt heeft gemaakt, dat er geen voldoende woonruimte voor gerepatri- eerden beschikbaar wordt gesteld. „De minister heeft hier blijk gegeven van een gebrek aan realiteitsbesef en een onvol doende besef van de grote woningnood", aldus deze spreker. Burgemeester Martens noemde, hoewel men pas aan het begin van het probleem van de huisvesting der gerepatrieerden staat, de resultaten toch teleurstellend. In dit verband herinnerde de burgemees ter van Ermelo eraan, dat er op de Ve- luwe verschillende stenen vakantie-ver blijven staan, die thans niet gebruikt worden. Brief aan minister De uitvoerige discussie over de moeilijkheden bij de woningbouw, re- suiteerden in een toezegging van de voorzitter, dat het bestuur der vereni ging een brief zal schrijven aan de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. In deze vergadering kwam ook de sa menwerking van de A.R., de C.H. en de S.G.P. bij de komende verkiezingen ter sprake. De voorzitter van de Chr. Unie, de heer H, W. Tilanus, stelde met nadruk vast, dat ten aanzien van deze plaatse lijke samenwerking geen leiding van bovenaf gegeven kan en mag worden. Men zal deze samenwerking plaatselijk moeten bekijken. In de Zuidelijke pro vincies achtte de heer Tilanus de samen werking zelfs gewenst. „De ontwikkeling is misschien wel zo, dat we in de toekomst heel dicht bij Al kander moeten omen, maar thans *u ik willen zeggen „Blijf op je eigen benen staan"", aldus de heer Tilanus, die van de samenwerking geen verkiezingswinst verwachtte en van oordeel was, dat het hoofdbestuur van de C.H.U. ten aanzien vanUe samenwerking geen aanwijzingen kan geven. „Laten wij als belijdende Christenen zo dicht mogelijk bij elkander gaan staan", aldus spreker. In de middagvergadering sprak mr. Ph. Loggers, griffier van de Provinciale Sta ten in Utrecht, over „De verhouding tussen het rijk, de provincies en de ge meenten in deze tijd". Van vele zijden worden zowel het Ne- derlandsche Roode Kruis als het C.C.K.P. opgebeld voor het aanbieden van ge bruikte kleding voor de repatriërende Nederlanders. 'Waarschijnlijk la zulks een gevolg van het feit, dat men zich door de sneeuwstormen bij aankomst van de repatriëringsschepen „Korfoe", „Sibajak", „Orontes" enz. duidelijker ia gaan reali seren, hoe groot de overgang wel is voor mensen die ln Nederland aankomen, na- „WILT U EVEN opnemen?" sprak de burge meester. Toen ging de ober rond: „Wat mag het zijn, heren? Limonade, bier, koffie, tonic of iets anders?" En ieder kreeg wat hij verlangde. De raadsleden, de persvertegenwoordigers en ook de mensen op de publieke tribune. Gratis rondje van de gemeente. Zo gaat dat in Kruinin- gen. Ik weet niet, of de raadszitting daar zo gezel lig is vanwege het rondje, of dat hetnet omgekeerd is. Het doet er ook weinig toe. Feit is, dat rondje en gezelligheid beide in de Kruiningse raad voor komen. Och, dat de raad zélf 'n rondje neemt, is wel alge meen gebruik. Maar dat een gemeenteraad het publiek, dat zich de moeite getroost urenlang geduldig zo'n zit ting bij te wonen, niet op een droogje laat zitten, kijk, dat is nog eens een sympa thiek gebaar. Of de raad het ook zou doen, als het halve dorp kwam kijken, valt te betwijfelen. Maar het zou m.i. voor vele gemeenten wel een idee zijn om de publieke belangstelling voor het gemeentebeleid wat op te voeren. En misschien werden vele droge zittingen daar iets mee bevochtigd. In Kruiningen is het in elk geval een gezellige boel. Daar wordt nogal eens ge lachen, er hebben af en toe (hoorbare) onderonsjes plaats tussen de leden en links en rechts worden ste- ken-onder-water uitgedeeld. Het leuke van het geval was, dat op de publieke tri bune vier caféhouders «a- ten, die kwamen luisteren naar de behandeling van hun bezwaarschrift tegen 'n bepaalde verbodsbepaling. Juist vóór het moment, dat de waard van „DE KOREN BEURS" (die naast het ge meentehuis woont) kwam „opnemen", schuifelden zijn vier vakbroeders op hun tenen de zaal uit. „Die heb ben in hun leven ai ge noeg rondjesgenoten", fluisterde een van de over geblevenen op de publieke tribune. 0 'T WAS ME wat met die namen in de Kruiningse raad. Neem bijvoorbeeld de heer JAN WITTE Vrije Lijst), die te kennen gaf zijn naam eer te zullen aandoen en bij de herbe noemingen. uitsluitend blanco zou stemmen. En raadslid VAN BALL E- GOOIJEN stond kandidaat voor driemaal raden i natuurlijk: om toezicht te houden op het ballengooien, in zijn kwaliteit van lid van de sportveldcommissie. Ver der stichtte de GRIEP, die in Kruiningen heel wat mensen naar bed had ge stuurd, ook tijdens de raad de nodige verwarring. Want voor een benoeming waren twee kandidaten gesteld, t. to.: zekere Jac. Griep en 'n zit u ook al in de sneeuwhut? Joh. Griep. En toen maakte een der leden het nog moei lijker door als zijn keuze op het briefje te zetten: J. GriepEn tenslotte had de burgemeester die tussen al die grapjes en onderons jes en steekjes door moest laveren om tijdig door de agenda te koersen, een be tere naam kunnen hebben dan zijn huidige: A. SCHIP PER? EVEN OVER volleybal, die mooie tak van sport, waarvoor steeds meer be langstelling komt. Ook in „contactpersoon" cn de afdeling, perschef of -chef- Dat moet goed fin dus. worden. VOORWAAR geen klei nigheid. Van de zes kam pioenschappen, die er in de club- en persoonlijke wed strijden van de Zeeuwse Dambond voor het seizoen 1957/58 te behalen zijn, zijn er niet minder dan drie te recht gekomen in 's-Gra- venpolder. Veertien dagen geleden werd J. BLOM damkam- pioen van Zeeland. Dien» zoon O. BLOM deed het niet veel minder, want hij veroverde het kampioen schap le klasse in de per soonlijke wedstrijden. Hij is nog niet uitgespeeld, maar zijn puntenaantal is niet meer te evenaren. Nu is er het derde *s-Gra- venpolderse kampioenschap bijgekomen. Daarvoor zorg de het 2e tiental. Door een 119 overwinning op Lam- merenburg H is het kam pioen geworden in de 2e 2e klasse van de Z.D.B. Met Zeeland. „Toch wordt het volleybal hier nog wat stief moederlijk bedeeld", vertel de de heer L. VAN DER ZWAN, secretaris van de NeVoBo, afd. Zuid-Beve land, mij, „terwijl deze sport de vierde plaats in de lange rij van sporten in neemt. Dat Zuid-Beveland een achterstand heeft in vergelijking met andere de len van ons land, Is geen wonder, want wij spelen nog maar pas in NeVoBo- verband. Maar die achter stand moeten wij inhalen en daarbij is de pers onont beerlijk". Volkomen mee eens. De volleybalsport kan seker op onze steun rekenen. Weet u wat zo bijzonder actief en sportlef aandoet? Dat deze afdeling haar tijd niet door brengt met klagen en zani ken over te weinig bekend heid, maar zelf de eerste stap doet op weg naar ver betering. En daarom heeft men niemand minder dan mej. C. VAN DULLEMEN, de enthousiaste kleuterleid ster en volleybalster, aan- recht een driewerf hoera! MOCHT U VANDAAG de krant wat later dan gewoonlijk in de bus krijgen, denkt u dan even aan al die krantenbezorgers en postboden die op nieuw een gevecht hebben moeten leveren tegen sneeuwstorm en kou, gladheid en dichtgesneeuw- de wegen. Zij zijn ook vandaag weer paraat ge weest. Mogen zij bij voorbaat op een beetje cle mentie rekenen? Want eerlijk gezegd, hei is be slist geen lolletje momenteel. dat ze vele jaren soms hun gehele leven ln een tropisch klimaat hebben geleefd. Het medegevoel, dat uit deze aanbie dingen spreekt wordt door beide orga nisaties bijzonder op prijs gesteld, maar desondanks kunnen zij zich niet met een inzameling van gedragen kleding belas ten. De ervaringen, die het Nederland- sche Roode Kruis met de kledinglnzame- ling tijdens de watersnood heeft opge daan, hebben aangetoond, dat het om vele redenen onpraktisch zou zijn zulk» wederom te doen. Het sorteren, reinigen, bewaren en dis tribueren van kleding brengt zeer veel werk mee, de kosten die aan opslag, ver voer en deskundige behandeling verbon den zijn overtreffen de waarde van da ingezamelde hoeveelheden vele keren. Bovendien zullen degenen, die met extra warme kleding geholpen zouden moeten worden boven de redelijke voorzie ningen die de regering daarvoor heeft getroffen deze veel liever aanvaarden van een vriendschappelijke particulier dan na een algemene Inzameling, ho# goed deze overigens ook is bedoeld. Met een lljntoestel van de K.L.M. 1» de minister van sociale zaken J. G. Suurhoff gisteren van Schiphol naar Zuid-Amrika vertrokken. Z|jn reis ge schiedt op uitnodiging van drie rege ringen: de Unie van Zuld-Afrika, Rho desia en Israël. In Zuid-Afrika en Rhodesia zal de heer Suurhoff zioh op de hoogte gaan stellen van de omstandigheden waar onder de Nederlandse emigranten al daar leven en er tevens besprekingen voeren voor de immigratie van nog meer landgenoten. Van Israël heeft hij kort geleden een uitnodiging tot een bezoek ontvangen en die meteen ge accepteerd, nu hij op deze reis dit land zo gemakkelijk kon aandoen. In totaal zal hij vier weken weg blijven waar van hij er twee in Zuid-Afrika, een in Rhodesia en een in Israël zal door brengen. „Vooral in Rhodesia bestaan, naar ik meen, goede mogelijkheden voor onze emigranten", zo zei hij op Schiphol, „ik geloof dat daar een veel groter aantal naar toe kan dan tot dusver naar dit land is geëmigreerd." De reis heeft geen enkel direct ver band met de stroom van repatriëren den uit Indonesië. Desgevraagd zei de minister „hoogstens bestaat er een kleine mogelijkheid dat Rhodesia plaats heeft voor enkele Nederlandse planters die thans uit Indonesië naar ons land zijn teruggekeerd."

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3