BURGEMEESTER J. DE WIDT TE AVEREEST NAAR MIDDELBURG Eindelijk: W elkom Vertrek-overschot in Goes door tekort aan woningen Benoeming na een zeer lange vacature Beleid in Overijssel gekenmerkt door kundigheid en samenwerking Gi/epoeMA* Avereest betreurt vertrek van burgemeester De Widt TOREN HERVORMDE KERK TE ZAAMSLAG 300 JAAR LEEGSTAANDE WONINGEN TE GOES VOOR REPATRIANTEN? Ook vijf huizen van Valckeslot aangeboden Nu 45 zgn. „dure" woningen verhuurd Hengstenkeuring te Goes Ervaring in Nederland en in Indonesië Contact met Zeeland In agrarische gemeente zeer veel werk verzet Wordt M. D. de Grootstraat toch bewoond? GOES Nieuwjaarsrede burgemeester Ten Kate Weinig hoop voor nieuwe jaar D iderdag 23 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina (Van onze speciale verslaggever). Bij Koninklijk Besluit van 22 januari is met in- fang van 16 februari a.s. tot burgemeester van liddelburg benoemd mr. J. de Widt, thans bur gemeester van Avereest. De heer De Widt is vrij zinnig hervormd en niet aangesloten bij een poli tieke partij. Wel sympathiseert hij met de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. De heer De Widt werd op 10 december 1908 te Apeldoorn geboren en is dus 49 jaar. Hij doorliep de H.B.S. te Apeldoorn en werkte anderhalf jaar op de gemeentesecretarie van deze Gelderse plaats. Daarna vertrok hij naar Indië, waar hij tot 1935 werkzaam was bij het binnenlands bestuur in Atjeh. In dit jaar ging hij met studieverlof naar Nederland om Indisch recht te gaan studeren. Na De heer De Widt heeft vier kinde ren, een zoon en drie dochters. Twee van zijn kinderen, de twee oudsten, werden in Indië geboren. Al zijn kin deren zijn nog schoolgaand. De oudste is op het Lyceum. De heer De Widt bekleedt naar hij ons gisteren vertelde in het openbare leven niet minder dan vijfentwintig nevenfuncties. „Ik weet ze niet eens uit mijn hoofd en zou het lijstje er bij moeten halen." Een paar willen we hier noemen: lid van de raad van toe zicht op de waterleiding in Nrd-Over- ijssel, bestuurslid van het Overijssels landschap, commissaris van de auto busonderneming EDS, commissaris van de WAVIN, een fabriek van plastic buizen, lid van de commissie voor de rheumabestrijding enz. Ook beweegt de heer De Widt zich in natuurbe schermingskringen, want het land- schapsschoon gaat hem zeer ter harte. Sportief De nieuwe burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad is een sportief man. Jarenlang was hij een actief beoefe naar van de tennissport. Een recente oogoperatie heeft er echter toe geleid, dat hij de tennissport moest opgeven. Verder is hij een ijverig amateurfoto graaf met een voorliefde voor oude ge bouwen. Wat de cultuur betreft, de heer De Widt voelt zich zeer aange trokken tot het toneel. „Muzikale kwa liteiten heb ik niet," zo zei hij, „die heeft mijn vrouw". De heer De Widt zei het bijzonder prettig te vinden naar Zeeland te ko- „Ik heb heerlijke dagen in Zeeland gehad; dat was op de huwelijksreis in 1938". De nieuwe burgemeester van Middelburg bracht in februari [1938 zijn huwelijksvakantie in Zeeland door. „Wij hebben daar ondanks het feit, dat de sneeuw 'toen evenals nu trouwens centimeters dik lag, heerlijke da gen doorgemaakt." Daarna en ook voordien is de heer De Widt ver scheidene keren in Zeeland ge weest. Zijn gemeente was zelfs nog nauw betrokken met ons ge- West. De gemeente Avereest heeft namelijk IJzendijke geadopteerd na de oorlog. Over die huwelijks reis weet hij nog te vertellen, dat hij op heel romantische wijze met een oud autootje door de Zeeuwse 'dreven reed. Vooral Walcheren is hem bijzonder bij gebleven. Auto tegen trein te Hoedekenskerke Op de onbewaakte overweg te Hoe dekenskerke is gistermiddag een per sonenauto, bestuurd door de heer Van 't H. uit Goes in botsing gekomen met een goederentrein. De auto slipte door de gladheid van de weg en kon niet tijdig voor de met een geringe snelheid Êankomende trein tot stilstand komen, ie auto werd door de locomotief ge grepen en plm. vijftig meter meege sleurd. De bestuurder wist zich bijtijds in veiligheid te stellen en liep slechts enkele schrammetjes op. De auto werd zwaar beschadigd. Ingezonden mededeling (adv.) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keelontsmettende tabletten men. Ook zijn vrouw en kinderen hebben grote verwachtingen en zijn erg enthousiast. „Voor mijn gezin vind ik het zeker zeer plezierig". Uiteraard kon de heer De Widt zich tegenover ons niet uitlaten over zijn plannen in Zeeland. „Ik moet mij eerst eens oriënteren," aldus de burgemees- in 1938 gehuwd te zijn begaf hij zich in dat jaar opnieuw naar Indië. Aan de bestuursschool van Batavia behaalde hij zijn doctoraal Indisch recht. Daarna werd hij referendaris bij de gemeente Bandoeng. In 1941 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Pekalongan op Midden-Java. In april 1942 werd hij door de Japanners ge- interneerd. Bijna vier jaar lang werd de heer De Widt vastgehouden, waarvan achttien maanden in een gevangenis en de overige tijd in verscheidene Javaanse kampen. In het voorjaar van 1946 repatrieerde hij naar Nederland, waar hij als voorlopige woonplaats koos Bergen in Noord-Holland. In september 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Avereest. ter, „ik kan u wel vertellen wat ihijn voornaamste werk hier in Avereest is geweest" De heer De Widt zette uit een, dat hij in het midden van noord- Overijssel sterk had meegeholpen om de vestiging van industrie te bevorde ren. Het afgelopen jaar is hij nog voor zitter geweest van een comité tot be vordering van de nijverheid in deze streek. Dit laatste werd vooral gezien in verband met de dreigende werk loosheid. (Van onze speciale verslaggever) De gemeente Avereest bestaat uit drie dorpen: Dedemsvaart, Balkbrug en Sluis-Zes en heeft ruim tienduizénd inwoners. Het is een overwegend agrarische ge meente, waarin tal van problemen aam de orde zijn. Er is een nijpend tekort aan woonruimte en de werkloosheid in deze streek van Overijssel is vrij groot. De land bouwbedrijven zijn voor het me rendeel klein en veel kleine boe ren in deze gemeente kunnen slechts met moeite uit hun bedrijf zodanige inkomsten halen, dat hun gezinnen daarvan kunnen be staan. Het is dan ook vaak noodzakelijk daarnaast nog een nevenbron van in komsten te hebben, bijv. door bij gro te boeren te gaan werken in het druk ke seizoen of door het maken van turf. In de turf is het echter na de oorlog niet best, de mechanisatie in de land bouw maakt een aantal arbeidskrach ten overbodig en misschien wreekt zich nu ook wel het feit, dat vroeger velen uit deze streek moeilijk te be wegen waren naar een ander deel van ons land te vertrekken. Het gemeentebestuur van Avereest heeft getracht door aantrekking van industrie arbeidsgelegenheid te schep pen. In gesprekken, die wij gisteravond met inwoners van elk der drie dorpen hadden, gaf men zeer spontaan te ken nen dat burgemeester De Widt zeer veel oog heeft gehad voor de econo nomische en sociale problemen. Een oude boer uit Balkbrug zei ons gisteravond „De burgemeester heeft völ voor ons 'daan. Hij was d'r niet mee tevreden, dat wie op tijd ons bröchien (boterham) kreeg'n, moar 'n stukkien spek mos d'r op, meende hij' En daarmee bedoelde deze boer dat de heer De Widt geijverd heeft voor de verhoging van het welvaartspeil van deze streek. In Avereest heeft hij door energiek optreden veel tot stand gebracht In Dedemsvaart verrezen zeven nieuwe woonwijken met keurige plantsoenen. IN DE RAAD In de gemeenteraad van Avereest heerste steeds een prettige sfeer even als in het college van b. en w. Dat is mede te danken aan het op treden van de voorzitter van de raad, deelde men ons gisteren in Dedems vaart mede. „Een scherpschutter is hij niet", zo heeft men ons meermalen gezegd. De burgemeester houdt er niet van ie mand plotseling met spitsvondigheid te overtroeven. Hij schuwt het debat niet, vermijdt succesbejag en streeft naar het bereiken van een gedegen bespreking, gegrond op kundigheid. Burgemeester De Widt luisterde ondanks zijn scherp inzicht in zaken toch altijd graag en met levendige in teresse naar de adviezen van zijn me dewerkers. Er heerste dan ook op het gemeentehuis in Avereest steeds een goede sfeer. De ambtenaren betreuren het ver trek van burgemeester De Widt zeer, doch tevens verheugen zij zich in deze benoeming, die als een belangrijke promotie kan worden gezien. Burgemeester en mevrouw De Widt zeiden ons gisteravond dat zij erg in genomen zijn met de benoeming en dat zij verlangend uitzien naar de ken nismaking met Middelburg en Zee land. EINDELIJK, na een vacature van ongeveer 7!4 maand, zal Middelburg dan op 16 februari zijn nieuwe burge meester mogen begroeten. Misschien is, na de spanning van het lange wachten, het welkom, dat we aan mr. De Widt toeroepen, nog te hartelijker. Zo zal het in Middelburg zelf zeker ook zijn. Maar het is een zaak van ge wicht voor de gehele provincie, dat de hoofdstad weer een burgervader krijgt. DAT DOET natuurlijk niets af aan de grote waardering, die er bestaat voor de wijze, waarop de heer Köge- ler zo lange tijd de functie heeft waar genomen. Wij mogen op deze plaats wel een woord van dank daarvoor spreken. Maar hij zal de eerste zijn, die verheugd is, dat deze last van zijn schouders is afgenomen. HET IS uiteraard nog te vroeg, om over de persoon van de nieuwe bur gemeester te spreken. Ook over rich- tingsvragen willen wij nadrukkelijk zwijgen. Uit de lange wachttijd is wel gebleken, dat ook aan deze benoeming in het kabinet een bepaalde vorm van touwtrekken is vooraf gegaan. Maar Hare Majesteit onze Koningin heeft benoemd en wij ontvangen dus de eer ste burger van de hoofdstad in stad en provincie met grote vreugde. DE LOOPBAAN van de nieuwe bur gemeester doet goede dingen van hem op bestuursgebied verwachten. Daarover verheugen wij ons. Middelburg staat nog voor grote ta ken, om zijp plaats als levend hart van Zeeland op waardige wijze te blijven vervullen. MOGE de nieuwe burgemeester van God de kracht verwachten en ontvan gen, om op zijn verantwoordelijke plaats zo te werken, dat het is tot wel zijn van de stad en de provincie, waar van zij de hoofdstad is, tot vreugde van de burgerij en tot voldoening ook in zijn persoonlijk leven. •- 'WW MAANDAG 30 januari zal het driehonderd jaar. geleden zijn, dat de toren werd gebouwd bij de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag. In een speciale dienst, die des avönds* óm zeven uur aanvangt, zal op zondag 26 januari dit merkwaardige feitherdacht worden. In de dienst zal voorgaan de plaatselijke predikant ds. Becht. De kerk zelf bestaat geen driehon derd jaar. Het gaat hier alleen om de toren, die in 1658 gereed kwam. De kerk is van later datum. Zij dateert uit 1898, toen de oude kerk werd afge broken. De gegevens over de geschiedenis van de toren zijn verloren gegaan. Wel werd nog enig materiaal verzameld in het boek van de heer v. d. Baan over de historie van Zaamslag. Dit boek verscheen in de vorige eeuw. In zijn werk heeft de heer v. d. Baan het een en ander verteld over het oude kerk je, dat al moet hebben bestaan in de. begintijd van de Reformatie. Zaamslag werd echter geteisterd door een watersnood nadat prins Mau- rits de dijken in dit gedeelte van Vlaanderen had doorgestoken. Het dorp werd daardoor door het water verzwolgen. In 1648 bij de Vrede van Munster werd vergunning verkregen het verdronken land weer in te dijken. De Hervormde gemeente hield na de wederopbouw toen kerk in een parti culier huis en een brouwerij. In 1658 werd daarna de toren gebouwd. Autobotsing te Goes Dinsdagmiddag had op het kruis punt Wilhelminastraat-Boudewijn de Wittestraat te Goes een autobotsing plaats. Een personenwagen, bestuurd door de heer J. M. te Nisse, verleende geen voorrang aan een bestelwagen van Van Gend en Loos, die van de Wilhelminastraat kwam. Er ontstond enige materiële schade. B. EN W. VAN GOES hebben aan het ministerie van Maatschappe lijk Werk voorgesteld de veertien woningen van Bredero's Bouw bedrijf, die nu al anderhalf jaar leegstaan aan de M.D. de Grootstraat, te kopen en ter beschikking te stellen aan uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders Dit heeft burgemeester mr. W. C. ten Kate gisteravond tijdens de raadsvergadering meegedeeld, n.a.v. door de heer C. W. Vervest (K.V.P.) gestelde vragen over de leegstaande woningen in da M. D. de Grootstraat, waarover het Zeeuwsch Dagblad op 7 januari publikaties deed. ningen. Dat is een betere belegging en is er tevens een ergernis de werela uitgeholpen." Niet overhaast De voorzitter deelde mede, dat hij vertegenwoordigers van het ministerie reeds attent had gemaakt op de leeg staande woningen. Op de vraag waar personen, die woonruimte aan repatrianten willen afstaan, zich kunnen opgeven, ant woordde de voorzitter, dat dit ten stadhuize kan gebeuren. „Hoewel ik diep medelijden met deze landgenoten heb," zo sprak de burgemeester," dient men toch eerst goed de konsekwentiea van opneming te overwegen. Over- haaste beslissingen kunnen later tot veel narigheden leiden." De heer Vervest informeerde naar de mogelijkheid tot het beschikbaar stellen van woonruimte voor landge noten uit Indonesië, van wie er voor lopig reeds 700 naar Zeeland komen. Het KVP-raadslid zei verheugd te zijn, dat zoals de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede had medegedeeld het gemeentebestuur bereid is vijf van de nog niet verhuurde woningen op Valckeslot te verhuren aan gezin nen uit Indonesië, die thans naar Ne derland zijn gekomen. Ook de leegstaande huizen aan de M. D. de Grootstraat zou hij gaarne be trokken zien door repatrianten. „Het rijk moet anders handen vól geld uit geven aan contractpensions," zo zei hij, „dan kan het beter een flinke som be steden aan de aankoop van deze wo- BORSSELE Geref. Gemeente. De heren Weststrate en J. Walhout Tobsz. zijn benoemd tot ouderling en de heren Hage en C. de Muynck tot diaken bij de Ger. Gemeente alhier. Allen hebben hun benoeming aan genomen. Ontspanningsavonden voor patiënten „Vrederust" De programmacommissie heeft een aantal avonden voor de ontspanning van patiënten en opwonenden van de inrich ting „Vrederust" samengesteld. Op donderdag 23 januari zal het Mid delburgs kamerkoor een avond verzor gen. Op donderdag 30 januari is er eep filmvoorstelling; op zaterdagmiddag 1 februari een toneeluitvoering voor de patiënten en 's avonds voor het perso neel. Donderdag 6 februari zal er weeg een zanguitvoering worden gegeven en op donderdag 27 februari weer een film voorstelling. Ingezonden mededeling (adv.) N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond hield in de Prins van Oranje de eerste maan delijkse vergadering van het jaar. Zij stond onder leiding van mevr. Van der Rest-Jongepier. De spreekster was mej. P. Stok, die een duidelijke en leerza me uiteenzetting van namen uit de Bijbel gaf. Met grote balangstelling werd de lezing gevolgd. Ook werden nog vragen gesteld. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, gisteravond zijn teleurstelling uitgesproken over het geringe aantal woningwetwoningen (72) dat in het afgelopen jaar gereed is gekomen, terwijl er op 1 januari 1958 nog altijd 740 woningzoekenden staan ingeschreven. Voor 1958 kan men evenmin hoopvol gestemd zijn, want wanneer in februari en maart de zestig galerijwoningen op Valckeslot gereed komen en in maart 52 woningwetwoningen in Goes- West, dan is het belangrijkste deel van de huizen-koek op. Voor het plan tot de bouw van 30 woningwetwoningen in West is n.L, hoewel er gelden beschikbaar waren, geen vergunning verkregen, terwijl de besluiten omtrent 120 en 30 waningen in Goes-Zuid uit Den Haag werden terugontvangen. Wanneer men weet, dat voor geheel Zeeland slechts 500 woningwetwoningen in 1958 mogen worden gebouwd, is dit weinig hoopgevend. zich garant stelt voor de huurbeta ling. Scholenbouw Wat de zestig zgn. „dure" woningen op Valckeslot betreft, deelde de bur gemeester mede, dat begin februari de huizen van bet eerste blok kunnen worden betrokken. Voor 15 hiervan zijn nog geen huurders; vier gegadig den willen zich hierover nog beraden. In het aantal van 45 toegewezen woningen zijn vijf begrepen, die zoals het gemeentebestuur aan het ministerie heeft laten weten ter beschikking gesteld zullen worden aan gerepatrieerde landgenoten uit Indonesië, waarbij h«t ministeriezich daar vestigden. Hank zij een ge- toekomt Ook de scholenbouw werd afgeremd tengevolge van de beperkende maat regelen van hogerhand, aldus burge meester Ten Kate. Alleen de Open bare Ulo kon worden uitgebreid met drie lokalen, terwijl nog aan het eind van het jaar de vergunning afkwam voor de bouw van een Gereformeerde Uloschool. Over de verdere plannen van scholenbouw in Goes kan, daar dit afhankelijk is van de financiën, nog niets worden gezegd. Burgemeester Ten Kate moest con stateren, dat het afgelopen jaar 104 boorte-overschot kon de met 88 zielen toenemen. bevolking Als oorzaak van het ontstaan van het wegtrekken uit Goes, noemde de burgemeester wederom het tekort aan nieuwgebouwde woningen, zodat vele gezinnen zich niet in Goes konden ves tigen. Bovendien moesten een aantal woningen, die door vertrek leegkwa men worden bezet door gezinnen, die een onbewoonbaar verklaarde woning achterlieten. Het huidige aantal van deze huizen is thans veertien. Het is de bedoeling, zo zei mr. Ten Kate, dat bij het gereedkomen van de woningen in West een zevental huizen aan de Voorstad worden ontruimd, zo dat aan de sterk ontsierde toestand (door afbraak) aldaar een einde kan komen. Werkloosheid Wegens grondgebrek werd ook in 1957 het gemeentelijke grondbezit met 37 ha uitgebreid, waarvan 25 ha in het havengebied en ruim 6 ha ten zuiden van de spoorlijn en aan het Valckeslot. Zoals uit de gegevens van de afde ling sociale zaken is gebleken, was de werkgelegenheid in 195,7 te Goes nog vrijwel maximaal. De laatste maanden zijn er echter tekenen, die erop wij zen, dat in 1958 met werkloosheid re kening moet worden gehouden, aldus burgemeester Ten Kate. De heer R. Zuidema, als oudste raadslid, beantwoordde de toespraak van de burgemeester. Ook hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat de hogere autoriteiten weinig begrip mensen meer uit Goes vertrokken dan tonen voor wat een gemeente als Goes Gisteren is te Goes een verplicht® hengstenkeuring gehouden. Goedgekeurd voor dekking werden de volgende hengsten: David van Zee» duin van J. Maljaars te Oostkapelle| Costand van Brugeind van J. Mal* jaars te Oostkapelle en L. J. Boone te Ritthem; Jan v. d. Beek van J. Mal» jaars te Oostkapelle en L. J. Boone to Ritthem; Costand v. Niéuwe Linda van J. Maljaars te Oostkapelle; Uni cum van Monnikenhof van fa. D. A, Timmerman en Zoon, Kattendijkej Guido uit de Kluis van fa. D. A. Tim* merman en Zoon, Kattendijke. Laatst* genoemde hengst werd voor 4 jaar goedgekeurd. Tengevolge van de bijzonder slechte weersomstandigheden, waren een aan* tal hengsten niet aanwezig. Er moeten nog 12 hengsten worden gekeurd. Da aanvullende keuring zal, behouden® onvoorziene omstandligheden, a.s. vrij* dag om 14.30 uur worden gehouden. Uitspraken rechtbank Boete van f 2500,' voor belastingontduiking De rechtbank te Middelburg heeft woensdagmorgen de Oostburgse res-- tauranthouder J. P. M. de N. wegens belastingontduiking veroordeeld tot een boete van f 2500 of twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De officie® van justitie had f 5000 boete en twea maanden hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. Zoals bekend bleef door een onvolledig® aangifte van De N. een bedrag van f40.000 voor de belastingen „verbor gen". De Zierikzeese veekoper J. M. P. M. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken, alsmede ont zegging van de rijbevoegdheid voor da duur van twee jaar. Er was dezelfde straf gevorderd. In oktober van het vo rige jaar sloeg M. met zijn vrachtauto bij Kerkwerve een aan de rechterkant va nde weg gelegen zijweg in, zonder de doorgang vrij te laten voor een bromfietser. Laatsgenoemde kwam met de auto van de veekoper in bot sing en liep hierbij zwaar lichamelijk letsel op. 'B-GRAVENPOLDER Damwedstrjjd. De jl. maandag in het verenigingsgebouw gespeelde competitie wedstrijd voor de hoofdklasse van *ie Z.D.B. tussen 's-GravenpoIder I en Aris de Heer 1 uit Souburg eindigde in een 12—8 overwinning voor de Souburge naren. V

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2