23 Veel stagnatie bij spoorwegenbus- en veerdiensten Drie schepen op de Westerschelde in moeilijkheden; 2 mensen verdronken Sc hou wen-Duiveland geïsoleerd Op Zeeuwse platteland is het met zaalruimte niet best gesteld ^J'Cris L Zeeuwse wateren voor vele schepen lastige hindernis Eerste Kamer aanvaardde de pachtwet nieuwe ras PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van Hem WEERBERICHT Gooide stenenbikker bezoeker van de trap Met gebroken nek dood aangetroffen Weer relletjes in Venezuela IJsbreker vast in pakijs Topconferentie zorg vuldig voorbereiden Rapport van Stichting Zeeland Geen socialisatie van de grond Kind uit rijdende trein gevallen Elektrische locomotief reed op olietrein in DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: Lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3915 Directeur: JACQ DE SMIT Felle sneeuwstorm joeg over Zeeland India zoekt samenwerking met Japan Premier Nehroe van India wil nauw met Japan samenwerken om de ooste lijke en westelijke mogendheden tot een ontwapeningsconferentie aan te sporen. Naar uit Tokio verluidt zou premier Kisji hierop gunstig gereageerd heb ben. DE SNEEUWSTORM, die gistermorgen om ne gen uur in Zeeland begon en binnen twintig mi nuten aanwakkerde van windrkracht 3 tot wind kracht 8 heeft een zware tol geëist: drie schepen op de Westerschelde raakten in moeilijkheden en zonken. Twee bemanningsleden verdronken (zie elders op deze pagina). Bovendien kwamen van wege de grote sneeuwval enkele verkeersongeval len voor en vele automobilisten waren met hun wagen in de sneeuw vastgeraakt. De verschillende veer- en busdiensten moesten voor een groot ge deelte worden gestaakt, zodat honderden mensen o.w. schoolkinderen elders moesten worden onder gebracht gedurende de nacht. Door het insneeu wen van transformatorhuisjes is in vele Zeeuwse plaatsen de elektriciteitsvoorziening uitgevallen. Ten koste van veel inspanning was het mogelijk in de loop van gisteren de storingen op te heffen. Zeeland heeft wel bijzonder veel hinder onder vonden van de felle sneeuwjacht, maar ook kreeg overig Nederland zijn 'portie': ernstige verkeers- stagnaties en vertraging van treinen en bussen. Gisteravond waren de Zeeuwse wegen spiegelglad, waardoor het voor de automobilisten levensge vaarlijk was zich met hun wagen op de weg te begeven. Velen lieten dan ook hun auto's thuis. DONDERDAG 1958 JANUARI Want tot de sneeuw zegt Hij: van op aarde! Job 376a. Als, zoals gisteren, de sneeuw jacht woedt en de aarde met een kleed bedekt, als de sneeuw hoog opjaagt en de wegen verspert, als het menselijk verkeer geboeid wordt dan zien we iets van de almacht Gods. Het kan ons benauwen, als we de moeiten en gevaren ervan be seffen. We zien daardoor de schoonheid, die erdoor geschapen wordt, haast voorbij. We staan daardoor er ook niet bij stil, dat het is, alsof er over die door ons met zonden bedekte aarde als 'n wit kleed geworpen wordt, dat onze onreinheid bedekt. Maar het is goed, te blijven bedenken: Zijn bevel deed dit. Schouwen-Duiveland is gisteren voor het grootste deel van de dag ge ïsoleerd geweest van de overige eilan den. De verbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder heeft vijf uur ge heel stil gelegen en daarna heeft men deze dienst zeer onregelmatig kunnen onderhouden. Een groot aantal auto's op Sint Phi- lipsland heeft vastgezeten in opge waaide sneeuwbergen van anderhalf tot twee meter hoogte. Naar een auto mobilist, die uit Kruiningen in Ril- land-Bath is gearriveerd, ons meedeel de, ligt op de weg tussen genoemde plaatsen ongeveer een halve meter sneeuw. Op zijn tocht had de chauf feur 24 auto's gezien, die in de sneeuw waren vastgeraakt. Trouwens, ook in overig Zeeland was het zeer moeilijk rijden. Vele auto's moesten met takel wagens uit de sneeuw worden gehaald. De pendeldienst Sint Philipsland-Rot- terdam voor arbeiders ondervond gro te vertraging en kwam twee uur later dan normaal binnen. Ook tal van wo ningen en boerderijen sneeuwden in. Stroom viel uit De stroomvoorziening in Zeeland is door de felle sneeuwjacht eveneens ten dele uitgevallen. Door het insneeu wen van transformatorstations, waar door kortsluitingen ontstonden, vielen Kloetinge, een gedeelte van Kruinin gen. het gebied rond Oudelande, Arne- muiden en Rilland zonder stroom. De technische dienst, die ten zeerste ge- handicaut werd door de od de binnen wegen zeer hoog ongewaaide sneeuw, waardoor géén gebruik kon worden gemaakt van vervoersmiddelen, heeft in de loop van woensdag deze storin gen, ten koste van veel inspanning, weten op te beffen. Veerdiensten De stoombootdiensten in Zeeland ondervonden eveneens grote stagnatie. De veerdienst Hoedekenskerke— Terneuzen is gisteren biïna de ge hele dag gestremd geweest. Om 7.20 voer de boot naar Terneuzen en te rug, maar daarna lag de dienst stil tot 12.30 uur. Oonieuw is daarna eenmaal heen en weer gevaren, maar toen werd de dienst voorgoed gestaakt, omdat de veerhaven vol lag met schepen die voor de sneeuw storm waren binnengevlucht. Als gevolg hiervan moest al het verkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen via Vlissingen of Kruiningen reizen, zodat daar een extra drukte ont stond. In de verbindingen met Noord-Be veland vielen enkele vaarten uit, toen de sneeuwjacht het hevigst was (tus sen elf en één uur), maar verder kon normaal worden gevaren. De dienst van elf uur van Zierikzee naar Katseveer viel uit door het nood weer, maar daarna kon de boot hoewel het zicht bijzonder slecht was weer vrij normaal varen. Toen tengevolge van de harde wind al vrij spoedig de dienst ZijpeAnna Jacobapolder uitviel, kreeg het veer ZierikzeeKatseveer extra veel passa giers te vervoeren. Velen bleven ech ter op Schouwen-Duiveland overnach ten. In Yerseke lag de haven vol sche pen. Niemand had het gewaagd uit te varen. Busdiensten Ook de autobusdiensten werden vrijwel lam gelegd. De Stoomtram Walcheren te Middelburg, die de ver- bi" on Walcheren en van Mid- Westelijke wind. Plaatselijk sneeuwbuien, afgewisseld door opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt delburg naar Goes onderhoudt lag het grootste deel van de dag stil. De dien sten op Veere, Grijpskerke en Oost- Souburg werden in 't geheel niet ge reden, zodat vele scholieren en foren sen onderdak moesten zoeken bij fa milie of kennissen in Middelburg. Eerst om drie uur des middags her vatte men de lijn VlissingenMiddel burg, om vier uur de dienst Middel burgGoes en om half vijf de dienst naar Domburg. Doch deze diensten werden met grote vertraging gereden. De A.M.Z. ondervond stagnatie tus sen 11.15 en 13.15 uur, zodat slechts weinig bussen in die uren vertrokken. Toen de ergste sneeuwstorm voorbij was en men de wielen van sneeuw kettingen had kunnen voorzien, is er verder normaal volgens de dienstrege ling gereden, afgezien van enige ver traging door de gladde wegen. Ongevallen In Vlissingen vond tengevolge van de sneeuwval een arbeidersongeval plaats waardoor de voorman S. zwaar gewond in het Sint Jozef ziekenhuis werd opgenomen. Op het werkterrein voor de aanleg van de nieuwe veer- fuik reed een zwaar beladen vracht auto achteruit voor het storten van zand. De voorman S. wilde nog een stuk gereedschap, dat anders onder het zand terecht zou komen, oprapen doch gleed door de sneeuw uit. Hij kwam onder de zandauto terecht en werd zwaar gewond aan beide benen. Door de slechte weersomstandighe den hebben zich in Middelburg twee autobotsingen voorgedaan. Op het kruispunt BalansSint Pietersstraat Spanjaardstraat, botste een van de Balans afkomende personenwagen, be stuurd door de heer R. tegen een be stelauto van de Middelburgse bakker v. d. B. Beide wagens liepen materiële schade op. Op de Nieuwlandseweg kwam de personenauto van A. C. L. uit Breda dwars over de weg te staan. Een ach teropkomende bestelauto reed er te gen aan. Van de andere kant kwam eveneens een bestelauto, die ook niet tijdig kon remmen. Er ontstond ook hier lichte materiële schade. De chauf feur P. uit Goes werd licht aan het hoofd gewond. Voor zover ons bekend is waren in Goes geen botsingen te melden. Ter hoogte van Zeedorp bij Ossenis- se zonk tijdens de sneeuwstorm het binnenvaartuig Clazina uit Katwijk. Schipper K. de Wit wist zich in veilig heid te brengen op de nog nét boven het water uitstekende stuurhut, doch zag voor zijn ogen zijn zoon verdrin ken. Schipper Jan Dingemanse uit Middelburg van de 'Twee Gebroeders' een binnenvaartuig uit Sas van Gent welk schip op dat moment passeer de heeft vergeefs getracht de jon gen uit het water te halen. Vergeefs is hij daartoe over boord gesprongen doch kon door de woeste zee de knaap niet meer bereiken. Zijn schip, met de 22-jarige Melchert de Winter uit Middelburg aan boord liep echter eveneens aan de grond en werd onmiddellijk vol water geslagen zodat het zonk. Samen met zijn knecht spoelde schipper Dingemanse bei den buiten bewustzijn aan ter hoog te van Ossenisse, waar zij bij een mo lenaar werden ondergebracht. Voor Melchert de Winter was de doorgesta ne koude en uitputting té veel geweest. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de Haarlemse recherche in zijn woning aan de Drossestraat de 54- jarige stenenbikker H. van D. gearres teerd onder verdenking van doodslag, dan wel zware mishandeling met de dood als gevolg. Op de trap lag het lijk van de 43- jarige los arbeider C. B., die dinsdag avond bij de stenenbikker op bezoek was gekomen. Een ijlings ontboden arts constateerde, dat de dood was ont staan door het breken van de nek. Een 47-jarige in het zelfde pand wo nende weduwe, haar zoon en een vrouw die bij haar op bezoek was, ver klaarden als getuigen, dat de stenen bikker zijn bezoeker na een hevige woordenwisseling van de trap had ge gooid, maar de aangehoudene zelf ont kende dit. Samen met zijn bezoeker aldus meent de recherche te weten zou hij In zijn woning wat gedron ken hebben, waarna er ruzie was ont staan. Deze ruzie liep zo hoog, dat de stenenbikker de los arbeider tenslotte van de trap gooide. Korte tijd na aankomst in de mole naarswoning is hij overleden. 'Jacob Kats' In de Biezelingseham zonk de rijnkast 'Jacob Kats' uit Rotterdam. De 'Jacob Kats' werd met nog een ander sleepschip getrokken door een sleepboot. De schipper met zijn vrouw en twee matrozen konden bijtijds worden gered. De sleepboot is met de schipbreukelingen en het andere sleepschip teruggekeerd naar de haven van Hansweert. Op strekdam Tijdens het stormweer Is het schip 'Spes', geladen met ijzer en op weg naar België, bij Stavenisse gezonken. Tengevolge van de storm en het slech te zicht voer het scheepje op een strekdam, waardoor het vol water is gelopen. Er waren twee man aan boord, te weten schipper Bouwman en diens knecht Harms uit Terneuzen, die via de strekdam de vaste wal konden bereiken. Aan de grond Om kwart over acht gisteravond is het Griekse schip 'Captain Farmakides' bij de Banjaard aan de grond gelopen. Onophoudelijk werden van het schip vuurpijlen afgeschoten. Uit Hoek van Holland vertrokken twee sleepboten en uit Breskens de 'President Wiers- ma'. Een redding was echter moeilijk, omdat het schip hoop op het water ligt vanwege het varen in ballast. Er was bovendien zeer veel zee. Omstreeks half twaalf kwam het schip vlot en zette het koers naar Zeebrugge. Anti-communistische conferentie in Zuid-Sumatra Anti-communistische organisaties van Zuid-Sumatra, Midden-Sumatra en Celebes, Borneo en West-Java zul len deelnemen aan een conferentie, welke in Palembang zal worden ge houden ter bespreking van de vraag hoe het communisme in Indonesië on der ogen kan worden gezien. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van het „anti-commu nistische front". De conferentie zal op 25 januari beginnen. Hoogwater vrijdag 24 januari: Vlissingen: 4.29 u. 2.14 m., 16.54 u. 2.07 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.29 m., 17.22 u. 2.23 'm. Wemeldinge: 8.19 u. 1.58 m„ 18.36 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.50 u. 1.34 m., 18.12 u. 1.52 m. Zeeland heeft gisteren veel last gehad van snee: wstormen. In en kele uren tijds lag het gehele ver keer practisch stil. Auto's sneeuw den in en voetgangers durfden zich niet op straat te begeven. Een auto op een van de Zeeuwse wegen wordt bevrijd uit de sneeuw. In Venezuela hebben zich woensdag ochtend nieuwe ongeregeldheden voorgedaan, aldus meldt radio Caracas in een te Bogota ontvangen uitzen ding. De poging tot opstand is onder drukt en verscheidene personen zijn gearresteerd wegens het verspreiden van valse berichten, aldus de radio, die niet meedeelt waar de nieuwe on geregeldheden zijn voorgekomen. In een officieel communique wordt gezegd, dat de regering over de nodig» gewapende kracht beschikt om de toe stand in handen te houden. Volgens berichten uit Caracas in New York ontvangen zouden dinsdag bij de on lusten 50 mensen om het leven zijn ge komen. De ijsbreker „Polarhav", die de zes tien leden van de Belgische zuidpool expeditie naar hun winterbasis heeft gebracht, is op de terugweg naar Bel gië vastgelopen in het pakijs aan de rand van het zuidpoolgebied. De kapi tein seinde, dat het schip al vier dagen vast zit in dik pakijs. Het schip „Soya Maru" van de Japanse expeditie, dat al twee we ken in het ijs vast zit, heeft geseind, dat het elke dag drie mijl verder van zijn bestemming afdrijft. Oostenrijk De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft de nationale raad, de Oosten rijkse Tweede Kamer, meegedeeld, dat zijn regering in haar antwoord op de brief van de Russische minister-presi dent, maarschalk Boelganin, zegt dat een topconferentie zorgvuldig dient te worden voorbereid, daar niets zo te leurstellend voor de mensheid zal kun nen zijn ais een mislukking van een dergelijke conferentie van de leidende staatslieden in de wereld. De Oostenrijkse regering spreekt de hoop uit, dat oost en west de behande ling van de ontwapeningskwestie in het kader van de Verenigde Naties zul len voortzetten. Wat het Russische voorstel tot deelneming van Oostenrijk aan een topconferentie betreft, zegt de re gering te Wenen, dat Oostenrijk er aan wil deelnemen, indien alle an dere deelnemende landen zulks wen sen. AAN ONZE ABONNEES In verband met de zware sneeuwval van gisteren, kan het zijn, dat vandaag ons blad met enige vertraging wordt bezorgd. Aan het slot van een vanwege de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk ingesteld on derzoek naar de zaalruimte in de klei nere steden en op het platteland van Zeeland wordt geconcludeerd dat er in Zeeland zeer weinig zalen met een groot aantal zitplaatsen zijn. Degene, die er zijn, worden ook al voor de cul tuurspreiding gebruikt. Voorts is, zo concludeert men, aangetoond dat er voldoende zalen zijn met goede acco- modatie om kleine beroepsensembles een grotere spreidingsmogelijkheid te bieden. De waarde van de zaalruimte voor het plaatselijk verenigingsleven ligt, aldus het rapport, nogal verschillend. Opvallende verschillen tussen de ge bieden der provincie zijn er niet, hoe wel in het algemeen de situatie in Midden-Zeeland het minst voldoet. In diverse plaatsen bestaan bouwplan nen. Voor het amateurtoneel is de si tuatie zeker niet ideaal te noemen. Veel podiums zijn te klein en dikwijls voldoet de accomodatie te weinig aan de te stellen eisen. SCHOUWENDUIVELAND Op Schouwen-Duiveland is sedert de ramp zeer veel gescheid. Hier kan de totale zaalruimte het grootste per centage van de bevolking bergen van alle gebieden in Zeeland. Per 350 in woners is er een zaal aanwezig. Een nadeel is dat de zalen op Schouwen- Duiveland erg klein zijn. Opgemerkt wordt dat de Herv. kerk en de Geref. kerk op dit eiland veel actiever zijn dan elders in Zeeland, wat betreft het scheppen van verga derruimte. SINT PHILIPSLAND EN THOLEN Op Sint Philipsland is de situatie niet slecht te noemen, aldus het rap port. Op Tholen is de accomodatie goed, maar de zalen zijn vrij klein, kleiner dan men zou verwachten. Vaak ontbreken podiums. NOORD-BEVELAND Hier is de situatie het best. Het aan tal zalen zonder podium is het laagst van alle gebieden. Alles drijft op de Horecabedrijven. De accomodatie is goed of zeer goed. ZUID-BEVELAND In dit gebied bestaan vrij veel plan- De directie, nen voor de stichting van vergader- (Van onze parlementaire redacteur) De nienwe pachtwet is door de Eer ste Kamer aanvaard. Slechts vier li beralen, de heren De Vos van Steen- wijk, Van Riel, De Wilde en Molenaar en de commnnisten stemden tegen. Mi nister Vondeling heeft verklaard dat de regering niet denkt aan de sociali satie van de grond. Zou zij dat wel doen dan zou dit geschieden met open vizier en niet langs allerlei achter paadjes. AARZELING Minister Vondeling zeide het minis terschap niet zonder aarzeling te heb ben aanvaard daar hij het niet geheel eens was met de pachtprijspolitiek. Hij vond het onjuist, dat de pachtprijzen worden verhoogd in een tijd dat de andere prijzen worden gestabiliseerd. Het beste le op dit moment de hoogst toelaatbare pachtprijs te continueren. Dan krijgt het landbouwschap de tijd zich op dit vraagstuk nader te beraden. De nieuwe bewindsman, die het wetsontwerp uitstekend verdedigde, zeide te zullen nadenken over een meer bevredigende oplossing van de blokkering der eigenaarslasten. Over deze uitspraak was de Kamer uiteraard niet ontevreden, daar de blokkeringspolitiek bij een groot deel van ons parlement nu eenmaal niet goed valt. Minister Vondeling vond dit onderwerp geschikt om be handeld te worden in een „gesloten gesprekscentrum". De mogelijkheid tot landbouwkun dige toetsing zal met grote voorzich tigheid gehanteerd moeten worden. Dat was minister Vondeling met de heer Geuze (c.h.) eens. De minister vreesde dat de vrijwillige sanering te langzaam zal geschieden. En dat de technische ontwikkeling in de land bouw dit langzame tempo zal achter halen. gebouwen. De voorziening is thans maar matig, zowel naar hoeveelheid als naar hoedanigheid beschouwd. De activiteit van de kerkgenootschappen is hier niet groot, aldus het rapport. Er zijn vrij veel zalen zonder podium. WALCHEREN Op Walcheren domineren de vereni gingsgebouwen sterk. Een vierde van het aantal zalen heeft geen podium. Het valt sterk op dat Vlissingen en Middelburg grote invloed uitoefenen op de behoefte aan zaalruimte in da dorpen. ZEEUW SCH-VLAANDEREN West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het best van zaalruimte voorzien van alle delen van de provincie. De accomoda tie ligt boven het gemiddelde, In O.- Zeeuwsch-Vlaanderen valt het grote gemiddelde aantal zitplaatsen per zaal op. In Zeeuwsch-Vlaanderen verlenen de kerkgenootschappen veel medewer king bij het scheppen van vergader ruimte. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de zevenjarige Wim Barneveld uit Kam pen, nabij IJselmuiden uit een rijden de trein gevallen. Doordat de trein het) station Kampen reeds was genaderd reed deze met matige snelheid. De jon gen is met een hersenschudding in het ziekenhuis te Kampen opgenomen. Het ongeval ontstond doordat da jongen de buitendeur van de trein opende, dit op dat moment juist door een bocht reed, waardoor het slacht offer naar buiten werd geslingerd. Da moeder van de jongen, die met hem meereisde, kon het ongeluk niet meer verhinderen. Machinist gewond Gisteren is op het baanvak Rotter dam-Rotterdam Zuid een elektrische locomotief op een langzaam rijdende olietrein ingereden. De elektrische lo comotief ontspoorde, waarbij de ma chinist werd gewond. Twee wagens van de olietrein werden bij de buffers in elkaar gedrukt terwijl de locomo tief met één as ontspoorde. Er werd voorts een wissel bescha digd. Aanvankelijk was geen trein verkeer mogelijk tussen Rotterdam Centraal en Rotterdam Blaak. De trei nen uit de richting Amsterdam reden tot Rotterdam. D treinen uit de rich ting Dordrecht reden tot Barendrecht. Tussen Rotterdam en Barendrecht werden bussen ingelegd voor het ver voer van de reizigers. De nationale vergadering in Frank rijk heeft de buitenlandse politiek on der de loep genomen. Gesproken werd o.m. over Algerije („zelf einde maken aan conflict") en topconferentie („eerst ontwapeningsprobleem"). De zucht van de Amerikanen naar geriefelijkheid, een zittend leven en 't zich verplaatsen per auto zou naar de mening van de cardioloog van presi dent Eisenhower een van de oorzaken kunnen zijn van het hoge percentage hartkwalen in de V.S.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1