TOPCONFERENTIE zegt Adenauer 22 Eerst bijeenkomst van ministers en dan Raad Vrouwenpolder heeft veel kritiek op herindelingsplan Leger des Heilssoldaat speelde de trompet op de fiets Sneeuw en vorst in West-Europa Rusland wenst „zone van goede nabuurschap" in m.-oosten Denemarken dringt aan op soepelheid bij Indonesië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook Canada wil topconferentie organiseren India niet geestdriftig over Tito's voorstel Verplichting Duitse schepen naar Indonesië Bouwvakarbeiders weer aan 't werk Weer ontbreekt de motivering* Jegens de Nederlanders Bloedende inbreker wees politie spoor open op komst hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: E. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3914 Directeur: JACQ DE SMIT Vragen over het „geval-Putten" Het Tweede Kamerlid de heer Lam berts heeft aan 'de ministers van on derwijs, kunsten en wetenschappen, van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie enkele schriftelijke vragen gesteld: over het radio-actieve gezin in Putten. MET EEN BRIEF van negen kantjes heeft bondskanselier Adenauer1 geantwoord op de brieven van maarschalk Boelganin. Adenauer stelt in zijn antwoord, dat hij eerst een voorbereiding van een topconferen tie door een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken wenst. De ministers zouden het werk van de regeringsleiders zover kunnen voorbereiden, dat deze voor duidelijke beslissingen komen te staan. Voorts wenst Adenauer beëindiging van de openbare briefwisseling tussen Oost en West, omdat dat volgens hem niet de juiste manier is voor ophelde ring van de meningsverschillen, die aan de spanning tussen Oost en West ten grondslag liggen. Toestand ernstig De bondskanselier verklaart, dat de toestand zo ernstig is, dat elk passend middel aangegrepen moet worden om tot constructieve oplossingen te komen. De bondsregering is dan ook bereid elk aanknopingspunt aan te grijpen, dat vermindering van de spanning tussen Oost en West beloofd. Die bereidheid geldt ook voor moeilijke kwesties van de ontwapening en veiligheid. Hij acht Boelganins ontwapenings voorstellen teleurstellend. Adenauer steunt de voorstellen, die Eisenhower in zijn antwoord aan Boel ganin heeft gedaan. De Canadese premier, Diefen- baker, heeft de Sowjet-Unie in antwoord op Boelganins brief meegedeeld, dat Canada bereid is een topconferentie tussen Oost en West op Canadees gebied te orga niseren, zo wordt uit gezaghebben de bron in Ottawa vernomen. Ook Oostenrijk en Israël hebben op Boelganins brieven geantwoord. Ih het Israëlische antwoord zou naar verluidt de verzekering worden gegeven, dat Israël zich nooit zal aansluiten bij agressieve blokken die tegen de Sow jet-Unie zijn gericht. De Britse waarnemende premier, Butler, heeft beloofd, dat hij aan premier MacMillan, die op het ogen- luk in Nieuw-Zeeland is, de me ning van het Lagerhuis dat „een go slaagde topconferentie" nodig is, zal toezenden. Verscheidene Labourleden hadden in het Lagerhuis aangedrongen op een topconferentie. In welingelichte kringen in de Indi ase hoofdstad wordt verklaard dat de regering niet geestdriftig is over het voorstel van maarschalk Tito tot een conferentie van neutrale landen, die de Russische en de westelijke leiders zal moeten overtuigen van het nut van een ontmoeting. India heeft zich al uitgesproken voor een topconferentie tussen oost en west en is van mening, dat een dergelijke conferentie later in het jaar, tot de duidelijke mogelijkheden behoort. Premier Nehroe heeft zich herhaal delijk gekeerd tegen de vorming van een derde blok. WOENSDAG 1958 JANUARI Wij, die sterk zijn, moeten de gevoeligheden der zwakken ver dragen en niet onszelf behagen. Romeinen 15:1. Adeldom, rijkdom, wijsheid, al die zegeningen Gods leggen verplichtingen op. Zo is het ook met kracht, met sterkte. Is die lichamelijk, dan zullen wij de last van de zwakke moe ten willen overnemen. Is die geestelijk, dan zullen we toch moeten bedenken: wat wij zou den kunnen verdragen, wat ons zelfs zou kunnen behagen, zou voor onze broeder of zuster ge vaarlijk kunnen zijn. Het zou hen kunnen ergeren: oorzaak worden, dat zij in zonde vallen. En we zullen ons met het oog op die zwakken beperkingen' moeten op leggen. En dat niet al zuchtende, maar dankbaar, omdat God ons de zegen geeft, dit offer te kun nen brengen. Het zal ons nóg sterker ma ken. De Sowjet-Unie heeft voorge steld van het Midden-Oosten, in clusief de landen van het Pact van Bagdad, een „zone van goede na buurschap" te maken, zonder lan- ceerplaatsen, voor raketten en zonder kernwapens. Dit voorstel werd juist uitgegeven voor de ministerconferentie, (waarbij ook Dulles) van het Pact van Bagdad in Ankara. Rusland beschuldigt de Ver. Staten ervan, dat zij in de landen van het Pact van Bagdad raketbases en opslag plaatsen voor kernwapens willen aan leggen. Ook wordt een waarschuwing tot Turkije gericht: aanleg van raket bases op Turks gebied is een „groot gevaar voor alle landen van het mid den-oosten". Voorts wordt opgemerkt, dat „alles er op wijst", dat men in Ankara zal proberen het Pact van Bagdad, de Navo en het Pact voor Zuidoost-Azië samen te voegen. Van Amerikaanse officiële zijde werd het Sowjet-voorstel als „propa ganda" beschreven. Men verklaart, dat het in dezelfde geest werd gedaan als waarin Boelganin aan de vooravond van de Navo-topconferentie zijn 'brie ven schreef. De Indonesische minister van scheepvaart, Commodore Nazir, heeft medegedeeld, dat de Indonesische am bassade in Bonn thans besprekingen voert met west-Duitse scheepvaarton dernemingen over het verhuren van schepen aan Indonesië. Volgens „An- tara" zou Indonesië om 100.000 brt seheepsruimte hebben gevraagd. De besprekingen gaan over de soort sche pen, die de west-Duitse reders kunnen verhuren, en over de prijzen. Weer betogingen op Cyprus Turkse mannen, vrouwen en stu denten hebben in de Cyprische hoofd stad Nicosia en in de haven van Fama- lusta tegen de Britse gouverneur, Sir dugh Foot, betoogd. De betogers voer den leuzen mee als „wij willen Sir 'dugh Foot niet". „Grieken en Turken 'cunnen niet naast elkander leven" en ,Foot, ga weg". De betogende Turken waren van mening dat gouverneur Foot, die juist van besprekingen met de Britse rege ring op Cyprus is teruggekeerd, Grieks gezind is. Dinsdag heefte en kernploeg van de A .B.C. (Atomaire, Bacteriolo- Eche en Chemische oorlogsvoe ring)-school van de Koninklijke Marine in Amsterdam bezit geno men van het radio-actief besmette huis te Putten. Op de foto ziet men luitenant t.z. 2e klasse A. Govers, die de schoenen van lui tenant t.z. 3e klasse Evers door meet met een geigenteller, nadat deze in het huis en de tuin was geweest. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Veranderlijke bewolking met plaat selijk sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige, af en toe vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht behandeld. Vele sprekers hebben over deze materie het woord gevoerd. Vooral van V.V.D.-zijde wa ren er nog al bezwaren. Ir. Geuze be toogde o.m. dat gestreefd zal moeten worden naar het juiste evenwicht tus sen pachten en verpachters in de grondkamer. De ambassadeur van Groot-Brittan- nië, sir Paul Mason heeft gisteravond in het gemeentemuseum in Den Haag de tentoonstelling „Toen Elisabeth re geerde.officieel geopend. Wegens ernstige ongeregeldheden in Caracas heeft de regering in Vene zuela de staat van beleg en een avond klok voor het gehele land afgekon digd. Bejaarde man verdronken Gistermorgen is de 70-jarige heer J. Bruin, die in het bejaardenhuis „Le vensavond" te Medemblik woonde, verdronken in de Westerhaven aldaar. Kinderen vonden bij de haven zijn hoed en wandelstok. De heer Bruin is vermoedelijk tengevolge van de glad heid in het water gegleden. In de loop van de dag heeft de politie het stoffe lijk overschot geborgen. Het Franse ministerie van natio nale defensie heeft bekend ge maakt, dat alle onderdelen van de befaamde Maginot-linie regelmatig worden onderhouden met het oog op eventueel gebruik ervan als schuilplaatsen en commandoposten in geval van een oorlog met kern wapens of als bases voor het lan ceren van raketten. De linkerfoto toont een groepje persmensen en onderhoudspersoneel met een elek trisch treintje op weg door de 15 km lange gangen van het fort Hackenberg. De rechterfoto toont een arbeider per fiets op weg door een van de gangen in de buurt van Thionville. Zeventig der ontslagen Haagse bouwvakarbeiders hebben zich maan dag akkoord verklaard met de voor waarden der zes. grote bouwbedrijven en zijn opnieuw in dienst getreden bij de firma Van Wijnen. Zoals men weet betalen de zes gro te bouwbedrijven sinds 1 januari geen. zwarte lonen meer, doch normale ga rantie- en tariefionen. Daarop is een langzaam-aan-actie en een protest staking van een half uur gevolgd. Het effect was, dat 284 bouwvakarbeiders, die zich persoonlijk niet met de nor male voorwaarden akkoord verklaar den en de langzaam-aan-actie wilden doorzetten, ontslag gekregen. Oppositie V verlaat Belgische senaat De Katholieke oppositie heeft de vergadering van de Belgische senaat verlaten uit protest tegen de aanwe zigheid van de^minister van economi sche zaken, Rey, die onlangs benoemd is tot lid van de Europese commissie van de E.E.G. en die in de senaat een wetsontwerp betreffende de nationale raad voor de steenkolenmijnen kwam toelichten. Leden van de vereniging van chris telijk historische leden van gemeente besturen in Nederland hebben op de gisteren in Utrecht gehouden jaarver gadering o.m. besloten het bestuur op dracht te geven een schrijven te rich ten aan de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, waarin het verzoek wordt geuit meer faciliteiten DE GEMEENTERAAD VAN VROUWENPOLDER heeft zich gisteravond akkoord verklaard met het standpunt van b. en w. van deze gemeente ten aanzien van het plan tot herindeling van de gemeenten op Walcheren. B. en w. merkten in een uitvoerig schrijven aan de raad op, dat het plan niet hun instemming heeft. In vroegere adviezen, toen ook van opheffing en/of samen voeging van gemeenten sprake was, hebben b. en w. hun teleurstelling uit gesproken over het ontbreken van een motivering bij deze plannen. Thans blijkt weer dat toelichting noch argumentatie wordt gegeven. B. en w. ver onderstellen dat er twee argumenten zijn: 1. men wil de grenzen van Vlissin gen veranderen; 2. men wil de gemeentegrenzen herzien i.vjn. de herverkave ling. In het eerste punt zien b. en w. geen aanleiding om hierop te reageren en wat het tweede argument betreft menen b. en w. dat aan 't verlangen tegemoet zou kunnen worden gekomen door grenscorrecties. In het schrijven van b. en w. werd o.a. opgemerkt dat sommigen menen dat het met de uitvoering der plannen wel los zal lopen, anderen echter twij felen aan de besluitvaardigheid en de handelingsbekwaamheid van degenen, die de zaak naar voren hebben ge bracht. De raad van Vrouwenpolder be te verlenen aan particuliere bouwers, treurde het dat t.a.v. deze aangelegen- De premier van Denemarken, Han sen, heeft gisteren bij de opening van een debat over de buitenlandse poli tiek in het Deense parlement uitdruk king gegeven aan de bezorgdheid van zijn regering, dat- de Indonesische re gering dwangmaatregelen tegenover Nederlandse burgers had getroffen en lichtte het parlement in, dat zijn rege- In Oxford heeft een lid van het Leger des Heils terechtgestaan, om- dat hij in uniform op de fiets met beide handen van het stuur door de 7 stad had gereden, terwijl hij op een trompet een bekend christelijk lied At speelde. Op een gegeven moment was de muzikant-acrobaat in botsing 75 gekomen met een andere wielrijder. De trompettist, de 23-jarige Brian Clack, gaf toe dat zijn optreden l onverantwoordelijk was geweest. Hij werd veroordeeld tot vier schil- i ling (twee gulden). „Het spelen op een trompet op de fiets moet niet 'p worden aangemoedigd", was het oordeel van de rechter. ring in overleg met Zweden en Noor wegen hulp tracht te bieden door vriendelijk, naar dringend de Indone sische regering om consideratie te vra gen en de bescherming van de Neder landse burgers. Ook sprak Hansen nog over de wei gering om atoomraketten op Deens grondgebied op te slaan. „Het was een historisch feit, dat defensiemaatrege len in Denemarken en aangrenzend gebied altijd bijzondere aandacht in de oostelijke lenden hebben genoten en meermalen sterke reacties hebben uit gelokt" zo zei hij. Een tot nu toe onbekende persoon die gisteravond een inbraak heeft ge pleegd in een woning aan de Boven Langewijnseweg te Huizen, heeft een bloedspoor achtergelaten, dat de poli tie tot het derde perron van het Cen traal Station te Amsterdam kon vol gen. In vele delen van Europa ligt een dikke laag sneeuw. In Lotharingen (oost-Frankrijk) is een aantal dorpen van de buitenwereld afgesneden. Eveneens zjjn alle bergwegen tussen zuid-Slavië en Oostenrijk door sneeuw versperd. In Karinthië zijn verscheidene plaatsen geisoleerd en het gevaar van lawines neemt toe. Elders in Oostenrijk heerst echter een voorjaarsachtige temperatuur. Voorts zijn uit Scandinavië, Duits land, Zwitserland en noord-Italië be richten over zware sneeuwval en strenge vorst ontvangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze win ter. In andere delen van Engeland ligt al veel sneeuw, waardoor het verkeer in sterke mate wordt belem merd. In de Verenigde Staten zijn Kan sas City en grote gebieden van Mis souri door sneeuwstormen getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude dagen, ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Ook in Neder land is sneeuw gevallen. Op vele plaatsen was dit des middags weer gesmolten. heid geen eensgezindheid op Walche ren wordt gevonden. Egoïsme en heb zuchtige overwegingen zijn niet ieder vreemd. De raad was het eens met b. en w» dat het behoud van de eigen zelfstan digheid in het bijzonder wel van be lang is voor Vrouwenpolder, dat ten dienste van het algemeen belang een recreatiegebied heeft ontwikkeld. Ver der meent de raad, met b. en w. dat voor Vrouwenpolder kan worden ge sproken van een uitzonderingspositie, omdat hier de toekomstige toegangs poort tot Walcheren vanuit het noor den komt, na de voltooiing van het Deltaplan. Samenvoeging van Vrouwenpolder met Domburg en Oostkapelle achtte men absoluut onaanvaardbaar, gezien het grote verschil in mentaliteit tus sen deze gemeenten, zowel op kerke lijk, staatkundig als op maatschappe lijk gebied. Zou de raad toch genoodzaakt zijn te kiezen, dan zou men samenvoeging van de gemeenten Vrouwenpolder, St. Laurens en Serooskerke prefereren, Tussen deze gemeenten bestaat reeds veel en prettig contact. Bovendien zou dan de band met Ga- pinge behouden blijven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat maan dag in Amérsfoort een broodoorlog ontbrandt. Al lange tijd bestaat er een felle concurrentiestrijd tussen een broodfabriek te Amersfoort en een bakkerij in Spakenburg. De bakkerij uit Spakenburg levert na melijk ook brood in Amersfoort en vele andere steden van ons land. Da directie van de broodfabriek in Amersfoort meent, dat er van on eerlijke concurrentie sprake is. Zij wordt in die opvatting gesteund door de adviescommissie van de bakkers patroons, die het ook ontoelaatbaar acht, dat de bakkerij uit Spakenburg bijvoorbeeld in Rotterdam verschei dene bakkerijprodukten tegen lagere prijs op de markt brengen. De broodfabriek in Amersfoort heeft daarom besloten maandag de prijs van het brood met vijf cent per heel brood te verlagen. Het is niet uitge sloten dat de broodoorlog ook in an dere steden zal ontbranden. Op een onbewaakte overweg tus sen Tienray en Oirlo is de 22-j. on gehuwde N. Marchellis uit Arcen door een trein gegrepen «n gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1