21 Geen nadelige gevolgen voor gezin uit Putten Wedvlucht met de dood in Oostenrijk Onderzoek naar schuldvraag Amerika kan economische expansie hervatten Sneeuw, ijzel en storm in West'Europa Eerste repatrianten in Budel aangekomen Hit itajrftite Sla (ét plbp! Zwitserland bereid top conferentie te organiseren PROJES1ANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BLOOTGESTELD AAN RADIO-ACTIEVE STRALING Slachtoffers worden schadeloos gesteld Boodschap van Eisenhower Vertrouwen FUCHS OP DE ZUIDPOOL Ondergang „Pamir" had vele oorzaken Eisenhower antwoordt Boelg; anin Zd-Slavisch protest bij Frankrijk PTT-beambte pleegde fraude Enorm hord met „welkom" Moeder vermoordde haar baby Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen géhoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; êiro 274289. Bijkantoren: Middelburg: brte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad DINSDAG 1958 JANUARI Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3913 Directeur: JACQ DE SMIT Op een gistermorgen in Den Haag gehouden persconferentie heeft de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. P. Muntendam, medegedeeld, dat er op het ogenblik bij Joke Haanschoten, het meisje uit Putten, dat, zoals we gisteren hebben gemeld, bij een operatie een stuk van een afgebroken radiumnaald in haar neus heeft gekregen, geen ziekelijke afwijkingen zijn te constateren. De justitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag evenals het col lege van curatoren van de Utrechtse universiteit. Niet gevaarlijk Prof. Cohen, adviseur van prof. Muntendam, lichtte nog toe dat in de huiskamer van 'it gezin Haanschoten 50 millicurie radium verspreid zijn ge weest. De gezinsleden zijn hieraan slechts enkele uren blootgesteld ge weest op een afstand van hoogstens een meter. De totale dosis die zij heb ben ontvangen kan dan ook slechts 1 tot 2 röntgen bedragen, een intensiteit die niet gevaarlijk genoemd mag wor den. Wanneer kleine groepen arbeiders 3/10 röntgen per week ontvangen wordt dit toelaatbaar geacht en per jaar mag deze dosis 15 röntgen be dragen. Ook wat de leden van het huisgezin Haarschoten betreft mag worden aangenomen dat de dosis die zij hebben ontvangen toelaatbaar is en geen gevolgen zal hebben. Wan neer de gehele bevolking deze dosis ontvangen had zou het echter iets anders zijn geweest. Hadden de arbeiders deze dosis van 1 tot 2 röntgen ontvangen, dan zou men hun hebben geraden enige weken niet te werken. Prof. Cohen is dan ook van oordeel dat over een aantal maan den deze radio-actieve besmetting ver beneden de toelaatbare dosis zal zijn gedaald in het desbetreffende gezin. Wel zal echter op de medische pa pieren der familieleden moeten wor den aangetekend, dat zij onderhevig geweest zijn aan de straling, zodat men daarmee eventueel bij medische be stralingen in de toekomst rekening kan houden. Prof. Cohen zette verder uiteen dat wel gevaar kan ontstaan indien radio actieve stof bijv. via de ademhaling in het lichaam terecht komt. In zulk een §eval is slechts 1/10 millicurie toelaat- aar. Door deze ingestie kan radio actieve stof zich namelijk vastzetten in de beenderen. Radio-actieve besmet- tomatische middelen bestreden. Bij ernstige gevallen wordt bloedtransfu sie toegepast teneinde te voorkomen dat de radio-actieve stof zich vastzet. Geen der tot nu toe bekende therapi- en is echter volkomen afdoende in ern stige gevallen. Schuldvraag De vertegenwoordiger van het mi nisterie van justitie, mr. Belinfante, deelde mee, dat, indien de schuldvraag bevestigend kan worden beantwoord, de slachtoffers in ieder geval schade loos gesteld zullen worden. Indien dit niet het geval Is zullen deze, hoewel dan misschien geen formele aanspra- gesproken. kelijkbeid gesteld kan worden, toch wel worden geholpen. Prof. Went van de K.E.M.A. ver klaarde dat de radioactieve as en aar de in de tuin van het huis tot hoopjes bij elkaar zijn geveegd en in emmers gedaan. Laagje voor laagje wordt weg gehaald, waarbij steeds weer wordt ge meten of in d onderliggende aarde nog radio-actieviteit zit. Wanneer deze een redelijke tolerantie heeft wordt de grond met water gespoeld. De grond en de as worden op een terrein van de K.E.M.A. op een veilige plaats opge borgen en het ligt in de bedoeling dat een speciale dienst van de marine deze over enige tijd naar zee zal afvoeren. Ontsmet Prof. Muntendam deelde verder mede dat zodra de woning geheel is ontsmet, het gezin deze zonder gevaar te lopen weer zal kunnen betrekken. Wel zal het gezin de eerstvolgende tijd onder controle moeten blijven. In het bijzonder zal moeten worden nagegaan of geen radium via de luchtwegen het lichaam is binnengedrongen. Dit zal binnen een neriode van drie weken vastgesteld kunnen zijn. De woning wordt ontsmet door speciale ploegen. De geruchten volgens welke het huis na deze besmetting zou moeten wor den afgebroken werden beslist tegen- Er zijn redenen om aan te nemen, dat de daling van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten niet langdurig zal zijn en dat de economische expansie binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. De politiek van de Amerikaanse regering streeft ernaar dit te bevor deren, aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse economische bood schap aan het congres. Want niet op mijn boog ver trouw ik en myn zwaard verlost mij niet. Psolm 44 7. Let wel, de psalmist zegt niet, dat hij zijn boog verbroken heeft en zijn zwaard weggeworpen. Maar hij legt er de volle nadruk op, dat boog en zwaard niet ver lossen kunnen, doch dat de wer kelijke verlossing van God moet komen. Zo geldt het van alle omstan digheden in het leven. Wij moeten het onze doen. Ook in deze tijd van inkrimping en beperking. Maar de zegen op de middelen, die wij toepassen, komt niet van die middelen, doch komt van Hem, Die in Christus onze genadige Vader wil zijn. Eisenhower merkte op, dat de vraag van de verbruikers naar goederen en diensten zich goed heeft gehandhaafd, Gistermorgen 2.08 (Ned. tijd) heeft dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse groep der Zuidpoolexpeditie van het Gemenebest, de Zuidpool be reikt. De leider van de Nieuwzeeland- se groep, Sir Edmund Hillary verwel komde dr. Fuchs en zijn mannen zeer hartelijk. Fuchs zal morgen de Amerikaanse basis aan de Zuidpool verlaten om zijn tocht dwars over het witte contingent ting wordt in het algemeen met symp- voort te zetten. dat de voorraden van het bedrijfsle ven reeds een belangrijke aanpassing hebben ondergaan, dat de persoonlijke inkomsten slechts zeer weinig zijn ge daald, dat het bedrijfsleven, getuige zijn expansieplannen, vertrouwen in de toekomst heeft en dat de financië le voorwaarden voor een hervatting van de economische groei stSfcds guns tiger worden. Bovendien zal het eco nomische leven in het begin van het jaar de uitwerking beginnen te onder vinden van een uitbreiding der mili taire bestellingen. Wat de vooruitzichten op langere termijn betreft verklaarde Eisenhower in zijn boodschap, dat hij goede rede nen heeft te verwachten, dat in de toe komst een krachtige expansie van de Amerikaanse economie zal kunnen worden gehandhaafd. In verscheidene delen van Europa heeft het verkeer gisteren veel hinder ondervonden van ijzel en sneeuw. Be halve in zuid-oost-België was dit het geval in noord-Frankrijk en het gebied van Parijs, waar tengevolge van ver keersongevallen zes personen om het leven kwamen. Het verkeer op het vliegveld Orly ondervond stagnatie, doordat de trac tors waarmee de vliegtuigen van en naar de startbanen worden gereden, tengevolge van de gladheid niet kon den worden gebruikt. In het zuidelijke deel van Frakrijk tot de Rivièra toe en in noord-Italië wordt sneeuw verwacht. In noord-Ierland, Schotland, Wales en het noordelijke deel van Engeland viel veel sneeuw, waardoor het weg verkeer sterk werd belemmerd. Over west-Duitsland woedde een storm, waardoor bij Bayreuth een te- levisiemast van vijftig meter afknapte. Loodgieter stortte van 10 meter hoog dak De I6-jarige Amsterdamse loodgie ter A. B. Drost is gisterochtend bij werkzaamheden op het dak van een woning aan de Zwanenburgwal van een hoogte van tien meter op de straat gevallen. Bij aankomst in het Binnen gasthuis was hij reeds overleden. De raad voor de scheepvaart te Lue- beck heeft gisteren vastgesteld, dat de viermastbark „Pamir" is vergaan ten gevolge van een onjuiste manoevre met de zeilen, het verschuiven van de lading en vermindering van de stabi liteit van het schip door het binnen dringen van grote hoeveelheden water door de bovenbouw van het schip, die niet overal gesloten was en aan bak boord reeds onder water stond., aldus heeft het Duitse persbureau DPA ge meld. De „Pamir" is op 21 september van vorig jaar in een orkaan op de Atlan tische oceaan vergaan. Tachtig opva renden kwamen om het leven. Slechts zes werden gered. Gisterochtend la men begonnen met de ontscheping van de uit Indonesië repatriërende Nederlan ders van het Britse schip „Captain Cook" in de haven van Amster dam. Een oude dame wordt op de loopplank geholpen. Vooraf had Koningin Juliana de evacuees har telijk verwelkomd. Ook minister Klompé was aanwezig. President Eisenhower heeft een nieuwe, zeer korte brief aan Boelga- nin gestuurd in antwoord op diens schrijven van 8 januari jl., waarin de Russische maarschalk aandrong op een topconferentie binnen de drie maan den. Eisenhowers brief was vijf zin nen lang. Hij wees er op dat hij op Boelganins voorstel reeds in zijn brief van januari had gereageerd. De Zuidslavische regering heeft krachtig bij de Franse regering gepro testeerd tegen „het onrechtmatig in beslag nemen van de lading aan boord van het Zuidslavische schip „Slove- nija", aldus heeft het Zuidslavische persbureau Tanjug gemeld. Volgens het Zuidslavische protest vervoerde het schip „munitie en wa pens voor een Marokkaanse zaak in Casablanca" en werd het 45 mijl van de Algerijnse kust door Franse sche pen aangehouden. (Zie ook pag. 3). Metselaar gedood door val van dak Een val van ongeveer elf meter maakte gistermorgen de 46-jarige met selaar D. J. Palms uit de Hectorstraat te Rotterdam, toen hij uit de dakgoot van een pand aan de randweg viel. Hij kwam met het hoofd op een wiel van een handwagen terecht en moet op slag gedood zijn. De metselaar was bezig met het ver wijderen van puin van het dak. De hijsstelling waarmee hij dit deed, is bezweken toen de man, naar vermoed wordt, op leunde. DE BILT ZEGT: Tijdelijk sneeuwbuien. Toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige sneeuwbuien. Overwegend matige en veranderlijke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. Zondagmiddag zijn de schepen „Corfu" en „Sibajak" de haven van Rotterdam binnen gelopen met uit Indonesië repatriërenden aan boord. H.M. de Koningin had zich aan boord van de „Sibajak" begeven om de gerepatrieerden te verwelkomen. H.M. de Koningin in gesprek met de familie Hoff. Mevrouw Ripema met haar 2>A-J. kleinkind en mevrouw C. A. Hoff met haar 9 maanden oude zoontje Wouter. Op het postkantoor te Almelo is een omvangrijke fraude ontdekt. Omtrent de grootte valt nog niets met zeker heid te zeggen, maar er wordt gespro ken -van aanzienlijke verduisteringen. Van deze fraude wordt verdacht de 18- jarige loketbeambte P. M. uit Rijssen, die een volledige bekentenis heeft af gelegd. Er zijn, zo vernemen wij, geen verdere arrestaties te verwachten. Het enorme bord met het woord „welkom" aan de ingang van de gloednieuwe legerplaats Budel was gisterochtend het eerste teken van warme ontvangst, die de grote stroom repatriërenden ondervon den heeft door de zorgen van de talrijke militairen, van de Rode Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag BLIKOROENTEN in 4 minuten klaar op tafel I De Zwitserse regering is bereid een internationale conferentie te organiseren om een basis voor overeenstemming tussen Oost en West te zoeken als de betrokken mogendheden daar nut in zien. Dit heeft de Zwitserse regering mee gedeeld in antwoord op een brief van Boelganin. In het Zwitserse antwoord wordt er echter tevens op gewezen, dat Zwit serland niet zelf het initiatief tot een topconferentie kan nemen. De Zwitserse regering meent, dat er op het ogenblik ernstige gevaren voor In Oostenrijk hebben gisteren een vliegtuig en een helicopter door een verblindende sneeuwstorm een wed vlucht met de dood' gehouden om een kweker van gifslangen in Inns bruck, die door een Cobra gebeten was, te redden. De man, Hclmuth Patsche, die slangen voor de farmaceutische industrie kweekt, werd in de linkerarm gebe ten. Direct zonden dokters verzoe ken om ««rum naar Wenen, waar een klein regeringsvliegtuig be schikbaar werd gesteld om ampullen naar Innsbruck over te brengen. Terwijl het vliegtuigje, tegen een zwa re sneeuwstorm naar Innsbruck on derweg was, liet men in Wenen voor alle zekerheid ook een hef- achroefvliegtuig van de politie met wat serum vertrekken voor het ge val het vliegtuig zou verongelukken of niet in Inr. bruck zou kunnen lan den. In Innsbruck moesten de dok ters in die tussentijd werkeloos toe zien, hoe het gif zijn weg zocht in het lichaam van Patsche en de man langzaam verlamd raakte. Gelukkig slaagde het vliegtuig er in ondanks het slechte weer in Inns bruck te landen. Het serum is direct naar het ziekenhuis gebracht en aan Patsche toegediend. Later werd mee gedeeld, dat de patient buiten ge vaar is. de vrede bestaan. Geen land kan daar voor onverschillig blijven. Men mag niets nalaten dat kan bijdragen aan vermindering van het gevaar en tot bevordering van een beter internatio naal begrip. Voor de Haarlemse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 30- jarige mevrouw L. M. L.-van M. uit Haarlem, verdac) van moord op haar baby van zes maanden. De vrouw ontkende schuldig te zijn aan moord, doch gaf toe het kind vroe ger in een driftige bui te hebben ge slagen. Zij had op de bewuste dag een flesje aan haar zoontje willen geven. Zij ging op de rand van het bed zitten, zakte er door m viel op het kindje. „Ik heb mijn man geroepen, die een dokter haalde en toen hoorde ik dat de baby dood was", aldus verdachte. Nadat de getuigen gehoord waren, deelde de president mede, dat verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot 10 februari a.s., aangezien dr. J. P. L. Hulst ui t Leiden, die sectie op het lijkje had verricht, wegens ziekte ver hinderd was als getuig e op te treden. Kruistroepen en vrijwilligers. Te* gen één uur arriveerden in de le gerplaats de eerste bussen met da repatrianten, die even tevoren da „Captain Cook" in de Amsterdam* se haven hadden verlaten. Dit kamp werd voor velen tot eeij symbool gemaakt van warmte, rust ert \*iligheid. De drukte in de grote ontvangstzaal van de legerplaats duurde de gehele middag en de gehele avond nog voort. De ene bus na de andere laadde een groot aantal passagiers uit, die direct warm eten kregen. Daarna zijn de honderden gezinnen ondergebracht in de fraai ingerichte logiesgebouwen, waar hen eindelijk, na wekenlange spanning en mooie reis, rust was ge gund. De repatrianten zullen gedurende een week in het kamp verblijven en daarna in contractpensions worden on dergebracht. Het kamp zal dan op nieuw een welkom toeroepen aan an dere landgenoten, die in grote stro men deze weken welkom zullen blij ven komen. Even nadat de laatste deï 25 autobussen de evacuees had afgezet, verscheen minister Klompé. Zij was zeer content over de huisvesting. Canadese straaljager verloor raketten Een Canadese straaljager heeft bij een oef en vlucht van de basis Zwei- bruecken in West-Duitsland talrijke raketten verloren, die vermoedelijk in het gebied van Pirmasens, tussen Saarland en de Rijn, zijn terechtgeko men. Daar de piloot het verlies pas na zijn landing bemerkte, kon hij geen preciese gegevens verstrekken. De raketten, die ongeveer een meter lang zijn, zijn zeer ontplofbaar. Zandschip overvaren; schipper vermist Gistermiddag is bij Dordrecht op da Oude Maas een zandschip of zandbak met twee personen aan boord overva ren door het tankschip „Antwerpen". Een der opvarenden kon worden ge red. De ander bevindt zich vermoede lijk nog in het omgeslagen vaartuig. Twee sleepboten hebben het zand schip vastgemaakt om het naar het Duivelseiland, op de splitsing van da Dordtse Kil en de Oude Maas, te sle pen. Hier wil men proberen de twee de opvarende, indien hij zich nog in het omgekeerde vaartuig bevindt, ta redden. In het Spaanse dorp Correcilla (Leon) heeft een vrouw van 83 jaar het leven geschonken aan een twee ling. De vrouw, Brigida Garcia-Suerez, had reeds vijf kinderen, waarvan da jongste 46 jaar is. De vader is 92. Te Djakarta zijn gisteren het vre desverdrag met Japan en een over eenkomst inzake de herstelbetalingen ondertekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1