Konin in Juliana verwelkomde evacue's uit Indonesië 20 „Sibajak kwam in storm en sneeuwjacht Minister Klompé: Vreselijk om met sneeuw binnen te komen' In Putten radio-actief huis ontdekt C.H.U. geniet in Zeeland een grote belangstelling Zuid-Slavië wil topconferentie van neutrale mogendheden Veel ongelukken door spiegelgladde wegen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tito ondersteunt Indonesische eis Sy rië achter Indonesië Eervol ontslag aan dr. J. van Baal Kop van radiutnnaald afgebroken Gezin ter observatie opgenomen S i Statenkring Goes vergaderde Italië achter Brits voorstel Veel schade; geen doden Inbrekers roofden voor f 60.000 Prins Bernhard naar Liberia vertrokken Vreemde uging Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3911 Directeur: JACQ DE SMIT Nog drie Ned. politieke gevangenen in Indonesië Van de 36 Nederlanders, die eind 1953, en begin 1954 om politieke re denen in Indonesië werden gearre steerd, worden thans nog 3 Nederlan ders gehangen gehouden, aldus deelt minister Luns in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Het zijn de heren H. C. J. Schmidt en H. de Braai, die van de tegen hen uitgesproken vonnissen revisie heb ben aangetekend, en de heer A. H. Doornik, die nog steeds op berech ting wacht. Ondanks de psychische druk van de jarenlange ongerecht vaardigde gevangenschap en van de onzekerheid omtrent hun uiteindelijk lot, waarvan betrokkenen te lijden hebben, genieten zij nog een redelijk goede gezondheid. Kwestie Nieuw-Guinea D, Zuidslavische regering heeft of ficieel de Indonesische eis op Nieuw- Guinea ondersteund en in een ge meenschappelijk Indonesisch-Zuidsla- visch communiqué verklaard dat het vraagstuk in overeenstemming met de nationale rechten en waardigheid van het Indonesische volk dient te worden geregeld. In het communiqué, dat na de be sprekingen in Belgrado tussen Tito en Soekarno werd uitgegeven, staat voorts dat Zuid-Slavië „bepaalde mi litaire uitrusting" zal leveren en dat er binnenkort een gemengde commis sie ter bevordering van de economi sche betrekkingen zal worden inge steld. Op een banket, dat ter ere van de komst van Soekarno in Syrië werd gegeven, verklaarde president Sjoekri el Koewatli, dat Syrië Indonesië „in zijn strijd tegen Nederland om de soe vereiniteit van westelijk Nieuw-Gui nea volledig steunt". ,-,Wij zien met trots, dat u met ons samenwerkt te- Êen de krachten van het kwaad en et imperialisme", aldus de president van Syrië. Terwijl voor de zoveelste maal gisteren de sneeuwjacht uit een lood grauwe.hemel over de Rotterdamse kade-viel meerde de „Sibajak" omstreeks zes uur in de namiddag aan de Lloydkade, opgewacht door H.M. de Koningin, die ondanks het barre weer op de verjaardag van een van haar dochters gekomen was om de vele honderden repa- triërenden uit Indonesië woorden van welkom toe te spreken. Tevoren had de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé de evacuees toegesproken, die met liet Britse schip „Corfu" waren aangekomen. De „Sibajak" had reeds gistermor gen om half twaalf de mond van de Nieuwe Waterweg bereikt, maar de noordwester gierde, de golven sloegen hoog en hagel zowel als natte sneeuw joegen over de dekken. Vier uren zou het duren voor men de pieren binnen voer. Honderden waren uit alle delen van het land gekomen om de passagiers af te halen. Nauwelijks was een van de loop bruggen uitgelegd of Koningin Ju liana schreed naar een van de dek ken om zich vervolgens te begeven naar de kapiteinshut. Via de scheeps- microfoon sprak zij woorden van hart tot hart. Dc Koningin „Ik wil u graag allemaal van harte welkom heten bij uw aankomst In Ne derland. Ik hoop, dat u weet hoezeer er met u is meegeleefd, de laatste tijd. U komt hier aan in de storm, die u even zal doen terugdenken aan de stor men, die u de laatste tijd hebt mee gemaakt. Ik hoop, dat u allen iets zult gevoelen van de warmte, waarmee u hier wordt ontvangen", zei de Konin gin. Na haar toespraak, onderhield zij zich nog geruime tijd met de evacuees. Uitvoerig stelde zij zich van hun om standigheden op de hoogte. Van de 834 passagiers, die aan boord waren kwamen er bijna honderd uit Nieuw-Zeeland en Australië. Van de overige hebben ruim 659 geen huis vesting in Nederland. „Corfu" „Vreselijk om met sneeuw binnen te komen". Deze woorden sprak minister Klompé, toen zij zich aan boord had begeven van de „Corfu", die 116 eva cuees aan boord had. Ook de minister heette hen hartelijk welkom. Bijna al le Nederlanders aan boord hadden reeds onderdak, waarvoor gezorgd was door Nederlandse ondernemingen. Minister Luns lunchte met Lloyd Minister Luns heeft zaterdagmiddag geluncht met de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Een Nederlandse woordvoerder ver klaarde, dat minister Luns vrijdag voor een particulier bezoek ln Londen aan kwam. Een Britse woordvoerder zei, dat Lloyd de uitnodiging vóór een lunch verstuur de, toen hij de aankomst van minister Luns in Londen vernam. BÜ Kon. Besluit is aan dr. J. Van Baal op zijn verzoek met ingang van 1 april 1958 eervol ontslag verleend nlt het ambt van gouverneur van Ned. NieuW-Guinea onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moeilijke omstandigheden in dat ambt verricht. Dr. van Baal aan vaardde zijn positie in 1953. Nieuwe overstromingen in Algerië Na twee dagen van stortregens hebben overstromingen in het oostelijk deel van Algerië 47 mensenlevens geëist, aldus is uit Algiers gemeld. Nabij Constantine werden door over stromingen langs de rivier de Roemmel 300 primitieve woningen weggespoeld. Hier kwamen tien mensen om het leven. Te Guelma verdronken op een boerde rij veertien personen. Het vliegveld van Philippeville staat blank. MAANDAG 1958 JANUARI Men moet Gode meer gehoor zamen dan de mensen. Handelingen 5 29b. We gaan weer een nieuwe werkweek in. Met al zijn mooie dingen van activiteit, maar ook met al zijn moeilijkheden, zor gen en conflicten. Vooral dat laatste moet even aandacht heb ben. Hoe vaak staan we in ons werk voor een conflict van plichten. Of ook voor dit conflict, dat we, om het gemakkelijker te hebben, uit ogendienarij of wat dan ook bij onszelf vragen: zouden we maar niet hier of daar de hand mee lichten? Men denke dan hieraan, dat men Hem, Die hoger is dan alle mensen, Die ook staat boven het belang van ons eigen menselijk leven, het eerst en het meest gehoorzamen. In Putten is het gezin Haanschoten ter observatie in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen, omdat men in het huis van dit gezin een sterke radio-activiteit heeft geconstateerd. Na onderzoek bleek, dat het vijf jarig dochtertje Joke voor controle in het stads- en academische ziekenhuis te Utrecht was opgenomen en daar met een radiumnaald was behandeld. Zonder dat men er iets van gemerkt heeft is het eind van de naald, waaraan zich de radiumkop bevindt afgebroken. Dat de Christelijk-Historische Unie zich in Zeeland in een grote belang stelling mag verheugen is zaterdag weer eens gebleken op de jaarverga dering van de Statenkring Goes der C.H.U., gehouden in „De Prins van Oranje". Er was een zeer grote op komst en de voorzitter, de heer C. Philipse van 's-Heer Arendskerke, toonde zich hierover in zijn openings woord ten zeerste verheugd. Met grote nadruk wees hij de aanwezigen op hun plicht om in geloofsvertrouwen, zich in te zetten voor het werk van de C.H.U. en alle krachten te geven voor de propa ganda bij de komende verkiezing voor de Prov. Staten. In zijn openingswoord richtte hij zich in het bijzonder tot het lid van de Tweede Kamer, de heer C. F. v. d. Peyl te Goes en verschillende Zeeuwse burgemeesters. Verder deelde de heer Philipse mede dat in juli de C.H.U. haar 50-jarig jubileum hoopt te vieren en in ver band hiermede is een grote actie voor nieuwe leden aan de gang. Ook Zee land zal hieraan zeker haar aandacht moeten schenken. De Chr.-Historische Unie, aldus spr., sluit geheel aan bij de beste tradities van ons volk, geworteld in het Pro testants Christelijk besef. ACTIVITEITEN Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. G. v. d. Bosse te Kloe- tinge, maakte melding van de ac tiviteiten in het afgelopen jaar en eindigde met het melding maken DE BILT ZEGT: Buien. Sneeuw- en hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige af en toe stormachtige wind tussen west en noord west. Aanhoudend guur weer. van de grote inspanning welke dit jaar van de kiesverenigingen zal worden gevraagd. De penningmeester, de heer M. v. Oosten te 's-Heer Arendskerke, had over 1957 een batig saldo van f 131,60. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden C. Philipse te 's-Heer Arendskerke, W. P. Gebraad te Krabbendijke en J. Veerhoek te Wemeldinge herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek naar Axel van de heer P. G. v. d. Bosse te Kloetinge, werd geko zen de heer P. G. Vermaire te Ka- pelle en door vertrek uit Zeeland van de heer P. G. v. d. Weele te Colijns- plaat de heer L. J. v. d. Linde te Kortgene. BITTERE WOORDEN Vervolgens werd de aanvullende kandidatenlijst voor de Statenkring Goes der C.H.U. voor de komende verkiezingen voor Prov. Staten vastgesteld. Bij de voorkomende zaken werd o.m. gesproken over de mogelijk heden tot activering van het werk der kiesverenigingen. Bittere woor den werden gezegd over de toe wijzing van woningwetwoningen aan Zeeland. Ook de wenselijkheid van de we duwen- en wezenverzekering en de algemene kinderbijslag kwam ter sprake en op een vraag aan de heer v. d. Peyl deelde deze mede dat de C-H.U.-kamerfractie op het standpunt staat dat voorrang gegeven dient te worden aan de weduwen- en wezen verzekering voor de algemene kinder bijslagwet. Aan het eind der vergadering richt te de voorzitter waarderende woor den tot de scheidende bestuursleden v, d. Bosse en v. d. Weele. Dit zijn de overblijfselen van een B-29 bommenwerper, die T/i Jaar geleden, op 5 augustus 1950, met een atoom bom aan boord neerstortte. Het toe stel brandde geheel uit, terwijl ook 'n nabij gelegen woonwagenkamp door vuur werd aangetast. 20 personen von den hierbij de dood, 60 werden er ge wond. De foto is eerst thans door de autoriteiten vrijgegeven; waarschijn lijk om de ongeruste bewoners van Europa gerust te stellen, nu er vlieg tuigen met A-wapens over Europa vliegen. Naar verluidt kan een atoom wapen aan boord van een vliegtuig echter niet ontploffen, zolang het niet „scherp" gesteld is, iets dat alleen in geval van een aanval gebeurt. Woonhuis in Stadskanaal afgebrand Gisteravond omstreeks half acht is een woonhuis aan de eerste Oomsberg tussen Stadskanaal en Vledderveen, bewoond door de weduwe Boekholt en drie kinde ren van 5, 6 en 14 jaar, door brand ver woest. Het huis en de inboedel zijn ver brand. Drie varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Zaterdag is te Belgrado van ge woonlijk betrouwbare zijde verno men dat president Tito streeft naar het houden van een „topcon ferentie" door leiders van neutrale De Italiaanse premier, Zoli, heeft op de brief van maarschalk Boelganin geantwoord, dat zijn regering achter het Britse voorstel voor een niet-aan- valsverdrag tussen oost en west staat. Zoli betoogde dat men geen steen on- gekeerd mag laten om de internatio nale toestand te verbeteren. „Ook een gedeeltelijk akkoord kan zijn nut hebben." De plotselinge gladheid, vooral op de grote buitenwegen, heeft zondagavond veel ongelukken veroorzaakt. Op de rijksweg Den Haag-Amsterdam kwamen bij het viaduct bij de Vijfhuizer- weg acht personenauto's met elkaar in botsing, waarbij twee personen gewond werden. Toen de rijkspolitie, bijgestaan door man schappen van de Amsterdamse Radio Autodienst, ter plaatse kwam en met een rode lamp naderende automobilis ten attent wilde maken op het gevaar, reden opnieuw vier wagens op elkaar in. Over het algemeen was de materiele schade zeer groot; geen persoonlijke ongelukken. Van rijks- en gemeentewege is met goed resultaat in eïi om Utrecht zand ge strooid, want voorzover zondagavond bekend, zijn er slephts twee slipgeval- len gebeurd met alléén schade en zon der persoonlijke ongevallen. In de buurtschap De Waver (gemeente Ouder-Amstel) slipte een personenauto, waarin zich drie personen bevonden, en kwam tegen een boom terecht. Een 72-jarige veehouder moest met won den aan het hoofd naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn schoondoch ter liep een gebroken pols op terwijl haar man, die de wagen bestuurde, on gedeerd bleef. De auto werd ernstig beschadigd. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht slip te een personenauto, die bezig was een andere wagen in te halen en kwam in de middenberm tot stilstand. Een derde auto, die eveneens uit de richting Am sterdam naderde botste op de gestran de wagen. Een der bestuurders kreeg snijwonden aan het gelaat. Ook hier was de materiële schade zeer groot. Door de gladheid is een luxe auto, be stuurd door de heer J. J. K. afkomstig uit Heveskes, te Garrelsweer in het Damsterdiep geraakt. De vijf inzitten den konden worden gered. landen, met het doel te komen tot een gemeenschappelijk dringend verzoek der „neutralen" aan de blokken van oost en west, om on derhandelingen over de nog han gende internationale vraagstukken te beginnen. De Zuidslavische diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland doen thans krachtige pogingen om een dergelijke „topconferentie van neu tralen tot stand te brengen. Het Zuidslavische plan zou voorzien in bijeenkomsten van de regerings hoofden van Zuid-Slavië, India, Indo nesië, Birma en Egypte en ook ver tegenwoordigers van Europese neutra le staten als Oostenrijk en Zweden. De „conferentie der neutralen" zou er bij de grote mogendheden op aan worden gedrongen plechtig te verze keren, dat zij in haar internationale betrekkingen geen geweld zullen ge bruiken en dat zij haar bewapening niet verder zullen uitbreiden. President Tito heeft dit denkbeeld ook met president Soekarno van In donesië besproken, deze stemde er mee in. Volgens diplomatieke kringen in Belgrado is het nog niet duidelijk of de Indische eerste minister Nehroe voor het Zuidslavische plan gevoelt. Talloze gouden voorwerpen ter waarde van ongeveer f 60.000 zijn ge stolen uit een uurwerken-, goud- en zilverwinkel in de Van Baerlestraat te Amsterdam. Tot deze ontdekking kwam het personeel, toen het zater dagochtend de zaak betrad. De buiten deur bleek niet te zijn afgesloten en uit de vitrines waren vele gouden dames- en herenhorloges, zegelringen, gouden manchetknopen, dasspelden en andere kostbaarheden verdwenen. De recherche vermoedt, dat de inbrekers, die in de nacht hun "lag hebben ge slagen, zich met een valse sleutel toegang hebben verschaft. De winkel was niet voorzien van een alarm installatie. Joke was een half jaar geleden in het ziekenhuis te Ermelo opgenomen voor het knippen van de amandelen. De operatieve ingreep had evenwel niet het gewenste resultaat en het kind werd naar het ziekenhuis in Utrecht verwezen, waar men haar be handelde met radium, in verband met complicaties in de neusholte. Woens dag heeft men haar weer met radium behandeld. Toen is de naald afgebro ken. Nog dezelfde avond kwam er hij braken een klein voorwerp uit haar neus, dat direct in de kachel werd ge worpen. De andere morgen kwam een politie man meedelen, dat zij onverwijld naar Utrecht moest. Daar had men inmid dels ontdekt, dat de radiumkop van da naald afgebroken was. In dc kachel Aan de hand van de rapporten kon nagegaan worden, dat Joke het laatste behandeld was. In het ziekenhuis werd het kind onderzocht, waarbij bleek, dat de radiumkop niet meer in de neusholte zat. Inmiddels waren en kele medici naar Putten gegaan om het radiumkopje te zoeken. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Vooral bij de kachel en later ook in de tuin waar as uit de kachel was gestort. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was gesmolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omgeving van de tuin radio actief was geworden. Op advies van de medische auto riteiten werd het gezin geïsoleerd. Het bleek noodzakelijk dat het ge zin werd gebaad en van niéuwe onder- en bovenkleding werd voor zien. De schoenen bleven achter in de woning. Levensgevaarlijk De radio-actieve as werd afgesloten en de tuin werd met plastic afgedekt. Het huis werd omheind met een prik keldraadversperring. Het betreden van het afgezette terrein was levens gevaarlijk. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, heeft eerst enkele dagen op het politie-bureau doorgebracht en is pas zaterdag naar Utrecht gebracht. Bij een onderzoek van het gezin bleken geen positieve afwijkingen aanwezig te zijn. Ook zijn verschil lende personen, met wie de familie contact heeft gehad, onderzocht, maar er is geen radio-activiteit ontdekt. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Gistermorgen is Z. K. H. Prins Bernhard met de regeringsdakota van het vliegterrein Soesterberg vertrok ken naar Monrovia voor een officieel tegenbezoek van de president van Li beria en mevrouw V. S. Tubman. Da Prins werd uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin en door de prin sessen Beatrix, Margriet en Marijke. Woensdag hoopt hij in Liberia aan te komen. Het officiële bezoek aak dit land duurt tot 27 januari. De Prins zal nog tot eind februari in Liberia blijven om tochten te maken. Hij hoopt omstreeks 1 maart in Ne derland terug te zijn. Gisternacht kwamen aan het posthuis Linkerveerdam te Rotterdam drie bui tenlandse zeelieden met het verzoek even te mogen telefoneren. Gastvrij wees men het toestel. Toen het ge sprek afgelopen was pakte een van de zeelieden plotseling een asbak en het telefoontoestel en gooide beide naar het hoofd van een politieman. De agent wist de ondankbare te overmeesteren. Hij werd overgegeven aan de vreem delingenpolitie, die hem na het doen betalen van de aangerichte schade aan boord bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1