Opheffing luchtlijn Djakarta tot inkrimping van personeel noopt 18 TV breekt bioscoop af Ernstig woord aan en over de KLM WEERBERICHT Transportondernemers klagen over in Ook stadhouder Willem V in familiegraf der Oranjes PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 300 man terug uit Indonesië mmiiiiiimi Naar normale verhoudingen Opschrift Jeugdspaarwet is goed Hoofdkantoor: L. Voritstraat 80, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterhaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3911 Directeur: JACQ DE SMIT De directie van de K.L.M. heeft besloten, de aanvankelijk gedachte uitbreidingen in de komende twee jaar af te remmen, de verwezen lijking van enige plannen uit te stellen en maatregelen te treffen, die de hoogoplopende kosten moeten verminderen. Dit blijkt uit „een ernstig woord over de gang van zaken in ons bedrijf" van de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, dat is opgenomen in het nummer van heden van het personeelsorgaan „De Wolkenridder". boeken, dan is het nodig, dat zij haar plannen, met grote werkelijkheidszin, in overeenstemming brengt met de gewijzigde omstandigheden. De heer Aler noemt drie punten: 1. In de eerste plaats heeft de plotse linge noodgedwongen opheffing van een 5-tal geregelde diensten tussen Amsterdam en Djakarta het bedrijf niet onberoerd gelaten. Het wegvallen van miljoenen guldens vervoersinkomsten, dat hiermede is gemoeid, betekent een gevoelige te genslag, nog afgezien van het feit, dat het opheffen van de diensten op Djakarta problemen opwerpt ten aanzien van belangen in alle in deze diensten opgenomen gebieden ln het Nabije-, Midden- en Verre Oosten. Hoewel het nog geenszins vaststaat op welke wijze deze moeilijke vraagstukken zullen worden opge lost, zal het duidelijk zijn, dat het vinden van een goede vervanging voor de verloren gegane vervoers- bron op korte termijn onmogelijk is. t, Naar aanleiding van de politieke ontwikkeling in Indonesië, is ook het contract tot assistentie-verle- ning aan de „Garuda Indonesian Airways", door de Indonesische re gering opgezegd. Dit betekent, dat ruim 300 K.L.M.-ers, die bij de Garuda zijn gedetacheerd, vóór eind februari naar Nederland zul len terugkeren en in het bedrijf moeten worden opgenomen. 8. Als derde factor komt hierbij nog een zekere teruggang in het in ternationale reisverkeer als gevolg van de algemene onzekerheid in de wereld-economie. Deze terugkeer heeft zich in de laatste maanden van 1957 ook bij de K.L.M. geopen baard, waardoor het vervoer niet aan de verwachtingen heeft beant woord. Hoelang deze situatie zal duren, is moeilijk te bepalen, temeer, daar de geleerden in alle delen van de wereld het hierover niet eens zijn. Uit gezag hebbende uitlatingen in de Verenigde Staten, in Engeland en ook in ons eigen land kan in ieder geval worden opgemaakt, dat het nog wel tot eind van 1958 of begin 1959 kan duren, al vorens er in de internationale zaken wereld weer een opleving te verwach ten is. Geen alarm Dit alles betekent geenszins, dat de alarm-klok dient te worden geluid. Ook behoeft het bestaan en voortbe staan van de K.L.M. niet in twijfel te worden getrokken. Wil de K.L.M. echter, ook in 1958 «n 1959, de voor een commerciële on derneming noodzakelijke resultaten Maatregelen In grote lijnen komt dit hierop neer, dat de directie besloten heeft, de aan vankelijk gedachte uitbreidingen ln de komende twee jaren af te remmen, de verwezenlijking van enige plannen uit te stellen en maatregelen te treffen, die de hoogoplopende kosten moeten verminderen. De noodzakelijke kostenverminde ring zal in eerste instantie gezocht worden in de materiële sector en door het tijdelijk beëindigen of inkrimpen van bepaalde activiteiten. Er zal bo vendien op ieders medewerking gere kend moeten worden bij het betrach ten van de uiterste zuinigheid, van hoog tot laag, in het gehele bedrijf in binnen- en buitenland. Het spreekt vanzelf, dat een grotere efficiency, het nastreven van een vervolmaking van het dagelijkse werk, ook de nodige aandacht moet krijgen, aldus de pre sident-directeur der K.L.M. Aangezien er al vele voorbereidin gen waren getroffen, ook op perso neelsgebied, om de normale groei in 't vervoer en de daarmee verband hou dende normale vermeerdering der werkzaamheden op te vangen, is het thans onvermijdelijk, dat de perso neelsomvang enigermate zal moeten worden ingekrompen. De directie betreurt het in hoge ma te, dat een dergelijke maatregel moet Worden genomen en zij zal alles in het werk stellen, dat de nodige aandacht aan de individuele belangen van de hierbij betrokken personeelsleden zal worden gegeven. De heer Aler besluit zijn „ernstig woord" aldus: „Met deze aanpassingen zal de solide basis van ons bedrijf be houden kunnen blijven, hetgeen ge zien de aan allen bekende, onveran derde plannen met de indienststelling der straalvliegtuigen in 1960 en 1961 van het grootste belang is". Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP OE VERING. hazetfabrieken te zevenbergen DE BILT ZEGT: Iets kouder Opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krach tige en aan de kust tot hard of storm achtig toenemende wind tussen noordwest en west. Iets lagere tem peraturen dan vrijdag. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.38 u., onder 17.04 u. Maan op 7.50 u., onder 17.08 u. Hoogwater zondag 19 januari: Vlissingen: 1.30 u. 2.08 m., 13.53 u. 2.04 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.23 m., 14.22 u. 2.18 m. Wemeldinge: 3.17 u. 1.60 m., 15,37 u. 1.69 m. Zierikzee: 2.52 u. 1.34 m., 15.16 u. 1.48 m. Leiders van de Amerikaanse filmindustrie hebben 1957 het ergste jaar genoemd in het proces van gedurige teruggang voor het bioscoop bedrijf veroorzaakt door de ontwikkeling van de televisie. Ter illustratie diene het grapje van de man, die een grote bioscoop opbel de met de vraag, wanneer de voor stelling begon en die als antwoord kreeg de wedervraag: „Hoe laat kunt u hier zijn"? In het afgelopen jaar zijn meer dan 1200 bioscopen in de Verenigde Staten gesloten. Eén der grote studio's van Hollywood kwam praktisch stil te lig gen. Het bioscoopbezoek, ook in de herfst, de drukste tijd, verminderde met vijftien procent. In 1947 gingen gemiddeld 75 miljoen Amerikanen per week naar de bios coop. Er waren toen 190.000 particu liere bezitters van televisieontvangers. Volgens de jongste cijfers staan er naar schatting 47 miljoen televisietoe stellen in de huizen en gaan slechts 42 miljoen Amerikanen per week naar de bioscoop. Dat betekent, wat het bios coopbezoek betreft, een vermindering van bijna 45 procent in tien jaar. Inmiddels Is Hollywood de bakens aan het verzetten. Men streeft daar nu naar uitbreiding van de markt overzee en verscheidene maatschappijen ma ken nu ook films, die uitsluitend voor uitzending per televisie bestemd zijn. Socialistische vakbonden tegen kernproeven Socialistische vakbondsleiders uit de zes landen van de E.E.G. hebben zich vrijdag uitgesproken voor stopzetting van alle kernproeven en gevraagd om maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen stralingsgevaar. Voorts riepen zij de vakbonden op, de vreedzame toepassing van kern energie te steunen. Tijdens een besloten vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft de voorzitter van de raad, mr. dr. A. Schrijvers, verklaard, dat in het midden- en kleinbedrijf als vaststaand kan worden aanvaard, dat de omzetten in de eerste maanden ze ker niet zullen stijgen. De concurren tie zal zich gaan verscherpen en in sommige branches woedt, zeide hij, reeds een duidelijke strijd om de nog aanwezige vraag. Er zal scherp ingekocht moeten worden en ster'- gelet moeten worden op prijs en kwaliteit. Verlaag de kos ten, maar ook de prijzen, ried de voor zitter de middenstand aan, en verhoog de produktiviteit met alle daartoe aan wezige mogelijkheden. Toch meent hij, dat er geen reden is tot paniek en dat wij misschien te doen hebben met een terugkeer naar normale verhoudingen. ij De algemene verladers en eigen ver voerders organisatie (E.V.O.), de Ned. Vereniging van Transport onderne mingen (K.N.V.T.O.) en de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport (N.O.B.-weg- transport) hebben zich opnieuw tot de minister van financiën gewend inzake de belastingheffing op Nederlandse vrachtauto's in Frankrijk. Zij verzoe ken de minister dringend om in het belang van het Nederlandse wegver voer en de export naar Frankrijk te trachten de door de Franse regering opgelegde belasting met alle beschik bare middelen ongedaan te maken. Er moet nu, aldus de adressanten, voor elk transport naar Frankrijk be lasting betaald worden, hetgeen tot dusverre niet het geval was. De ge troffen regeling is slechts van tijdelij ke aard en kort erop neer, dat voor een vrachtauto met aanhangwegen, met een totaal gewicht van rond 30 ton, de belasting voor een rit heen en weer naar Parijs circa honderd gulden bedraagt. De organisaties zijn van mening, dat bij de vrije ontwikkeling van het inter nationale wegvervoer Nederland er naar, moet blijven streven alle dubbele belastingheffing uit te sluiten. In de grote IJpolder ten westen van Amsterdam is donderdagavond de dijk rond een opgespoten stuk land door grondverschuiving over een afstand van circa 20 meter doorgebroken. Hierdoor kwam ongeveer 3 ha polder land onder water te staan. Op de foto zien we een ondergelopen boerderij, die door een cameraman „onder schot" wordt genomen. On danks de bescheiden omvang van de ramp hebben toch nog mensen zich door het koude water moeten redden. Dagschool voor beroepsgoederenvervoer De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft gistermiddag in de Beatrixzaal van het Groothan delsgebouw, te Rotterdam, de eerste Europese dagschool voor het beroeps goederenvervoer langs de weg ge opend. De heer J. A. Reesink, directeur van het opleidingsinstituut Neerlandia (Utrecht), dat in samenwerking met de Ned. Bond van Prot.-Christelijke en de R.K. bond van beroepsgoederen- vervoerders de school exploiteert, heeft tevoren in een rede het doel en de aard van de dagschool uiteengezet. Repatrianten tijdelijk in „Budel" Ongeveer 2000 bedden, een honderd tal kinderbedden en 30 c wiegen staan in de legerplaats „Budel" gereed voor de ontvangst van de duizenden re patrianten, die in de komende weken met buitenlandse schepen en gechar terde vliegtuigen uit Indonesië naar Nederland zullen komen. Hoewel hun verblijf in deze legerplaats, die tot ui terlijk 1 april a.s. voor dit doel be schikbaar is gesteld, beperkt zal zijn tot een maximum van zes dagen, zijn alle maatregelen getroffen, om deze eerste dagen voor de évacué's zo aan genaam mogelijk te maken. Het ge zinsverband zal waar mogelijk worden gehandhaafd. Ook aan ontspanning en voorlichting wordt naast de lichamelijke verzor ging alle aandacht besteed. ZATERDAG 1958 JANUARI Een lied voor de sabbatdag Psalm 92, aanhef Het is feitelijk merkwaardig, dat de berijmer van psalm 92 ook het opschrift in zijn berij ming heeft opgenomen, als hij de Kerk laat zingen: Laat ons de rustdag wijden met psalmen tot Gods eer. Toch is daarin ook iets moois.. Want daardoor wordt, deze psalm in haar zang direct gericht. Daar door spreekt die berijming ons direct aan in haar doel: de aan sporing tot wijding van de rust dag- Het is goed, daaraan ook reeds te denken op de dag, die aan de rustdag vooraf gaat, die in de plaats is gekomen van de oud testamentische sabbat en die toch ook juist op die oude sabbatdag valt. Men wijdde die rustdag. Wij geven daarvoor geen voor schriften. Maar de hoofdzaak is dat men die dag richte op Gods eer. Het stoffelijk overschot van Stadhouder Willem V, die in 1795 voor de Fransen naar Engeland moest vluchten en vandaar later naar Brunswijk in Duitsland vertrok, waar hij in 1806 overleed, rust nog altijd in de Domkerk van de stad Brunswijk. Het ligt in de bedoeling, binnen niet al te lange tijd de sarcophaag, waarin hij werd teraardebesteld, over te brengen naar de Nieuwe Kerk in Delft, waar de laatste stadhouder zijn zoon werd immers in 1813 Koning Willem I in het familiegraf der Oranjes zal worden bijgezet. Vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade te Bonn hebben reeds onderhandelingen met de bisschop van de Brunswijker Evangelisch-Luthersa staatskerk, Martin Erdmann, en de voorzitter van het bestuursdistrict Bruns wijk, dr F. A. Knost, gevoerd. Men kwam in beginsel tot een akkoord en wacht nu nog slechts op een officieel verzoek van Koningin Juliana. Daarna kan de plechtige overbrenging geregeld worden. VISSERIJ NIET OPTIMISTISCH De voorzitter van het bedrijfschap voor de groothandel in vis en aanver wante bedrijven, drs. J. B. Reichardt, en de bestuursleden van dit bedrijf schap zijn bepaald niet optimistisch gestemd over het Euromarktverdrag en een mogelijke vrijhandelszone. Dit bleek tijdens een vergadering, tijdens welke de heer Reichardt o.m. zei, dat, afgezien van de politieke wen selijkheid, dit traktaat zuiver econo misch beschouwd grote bezwaren op levert, die alleen door taai en deskun dig onderhandelen tot zo gering mo gelijke proporties zullen kunnen wor den teruggebracht. Een vrijhandelszone zou de uitvoe ring van het E.E.G.-verdrag in theorie eenvoudiger, maar in de praktijk vrij wel onoplosbaar maken. Nationaal en supranationaal overheidstoezicht op de handel zai noodzakelijk zijn. Onze onderhandelaars moeten een zeer gereserveerde houding aannemen, teneinde te verwachten nadelige ge volgen voor verschillende Nederlandse visserijprodukten uiteindelijk zo klein mogelijk te maken. Ter vergadering werd medegedeeld, dat in 1957 in totaal 235.000 ton vis, haring, schaal- en schelpdieren werd aangevoerd, tegen 240.000 ton in 1956 en 250.000 ton in 1955. De uitvoer be droeg 147.000 ton voor f 117.5 miljoen tegen 151.000 ton voor f 114 miljoen in 1956. Nog geen regeringsstandpunt inzake subsidie kerkenbouw De regering heeft nog geen stand punt bepaald inzake de subsidiëring van de kerkenbouw. Dit wordt mede gedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algeme ne politieke beschouwingen inzake de begroting. Ter bevordering van een juiste oordeelvorming heeft de minis ter van binnenlandse zaken het rap port „regeling bijdragen kerkenbouw" toegezonden aan dertien kerkgenoot schappen en aan zijn ambtgenoten, die bij deze kwestie in het bijzonder zijn betrokken. Hij heeft deze gevraagd, hun zienswijze kenbaar te maken. Gezond geld is beter Het ontwerp jeugdspaarwet is, blij kens in het voorlopig vierslag wordt opgemerkt, in de tweede kamer van verschillende zijden met instemming ontvangen. Vele leden verklaarden zich te ver heugen, dat er begonnen wordt met stimulering van het sparen door jeug dige personen op basis van algemeen heid en vrijwilligheid, niet alleen in verband met het stimuleren van de bezitsvorming, maar ook in verband met de vorming van persoonlijkheid en verantwoordelijkheidsgevoel. Vele andere leden vroegen zich ech ter af, of de doelstelling van de rege ling, te weten: huwende jonge mensen in de gelegenheid te stellen zich duur zame consumptiegoederen aan te schaffen, niet evengoed langs andere wegen kan worden bereikt dan via de voorgestelde, omslachtige regeling. Verscheidene leden merkten op, dat zij in het algemeen als taak van de overheid zagen niet het geven van cadeautjes, maar het scheppen van een gunstig klimaat voor besparing, het geen behalve door het respecteren van het produkt van besparing tevens zal moeten geschieden door handhaving van de waardevastheid van het geld. Voor de jeugdspaarregeling wilden zij echter wel een uitzondering maken en over het principiële bezwaar van cadeautjes geven heenstappen, omdat, op zich zelf gezien, het ontwikkelen van spaarzin en spaargewoonte van waarde is, dat door het scheppen van een goed spaarmedium ook zonder subsidie het doel te bereiken zou zijn. Op het eiland Garvelloch aan de Schotse westkust is het 750 ton me tende Engelse oorlogsschip „Barcom- be" gestrand en ernstig beschadigd. Hoewel het schip verschillende gaten in de romp opliep, kon de gehele be manning, van wie niemand werd ge wond, worden gered. - De foto toont het schip half onder water op de rot sige kust. (Telefoto)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1